FietsRAI 2000 met breed productoverzicht Bakkerij Jan van Harberden een kwart eeuw in Melissant 1975 - 2000 BART] eiiahdeh-iiieuws Ruime zege voor Good Luck. m Damkampioenschap van Goeree-Overflakkee VERVOLGVERHAAL de DrapeMersleerling PAGINA 5 DINSDAG 29 FEBRUARI 2000 Traditioneel de start van het fiets seizoen De opening van de FietsRAI betekent voor de fietsbranche en de bezoeker dat er weer een - hopelijk lang - fietsseizoen in de startblokken staat. De nieuwste modellen, accessoires en onderdelen worden tentoongesteld en menigeen maakt al plannen voor fietstochten en -vakanties. Op de FietsRAI 2000, die van vrij dag 10 maart tot en met dinsdag 14 maart wordt gehouden, zijn alle fietsmer- ken vertegenwoordigd, terwijl ook vele scooter-, brom- en snorfietsmerken aan wezig zijn. Een steeds belangrijker plaats in het verkoopprogramma van de fietsmerken is er voor de elektrische fiets. Daarvan zijn ditmaal meerdere typen te bewonderen, maar ook kan de bezoeker er velen in de ANWB Fietstuin zelf proberen. Vijf dagen lang hebben de tweevnelers hun plek op schitterende stands in de RAI in Amsterdam. Want de Nederlandse fietsbranche draait op volle toeren, geeft internationaal in vele gevallen zelfs de toon aan en laat zich ook graag in volle omvang aan de Nederlandse consument zien. Geen betere gelegenheid dan tijdens de vijfdaagse show in Amsterdam. Al sinds jaar en dag staat de FietsRAI syno niem voor het feit dat dan al het nieuws voor het aanstaande fietsseizoen op één plek samengebracht is, bewonderd en zelfs uitge probeerd kan worden. In de Randstadhal, Hollandhal en een deel van de Amstelhal presenteert de Nederlandse fietsbranche zich weer optimaal. Martin van Velzen, verantwoordelijk Pro duct Manager van Amsterdam RAI: "De FietsRAI 2000 is een verhoudingsgewijs compacte beurs, die de geïnteresseerde bezoeker maximale toegankelijkheid tot de nieuwste producten biedt. Want bij het ont werp van de beursplattegrond van de Fiets RAI 2000 is er tot in detail op gelet om het geheel nog bezoekersvriendelijker, nog overzichtelijker op te zetten. Efficiënt ont werpen van deze indeling leverde maximale standruimte en minimaal ruimteverlies op". Alle nieuwe fietsen, onderdelen, accessoi res, scooters en brom- en snorfietsen zijn op de FietsRAI volop te bewonderen. Van Vel zen: "Een type fiets dat zich in een sterk groeiende belangstelling mag verheugen is de elektrische fiets. Dus tonen meerdere merken hun uitvoering van de elektrische fiets. De tentoonstelling biedt dit jaar onder- dag aan 115 exposanten, die gezamenlijk een oppervlakte van 13.500 m2 (bruto) bestrijken". Nu AL ZELF TESTEN De actieve fietsconsument kan op de Fiets RAI 2000 de nieuwste fietsen zelf al aan de tand voelen. Een perfecte mtinier om, op zoek naar een fijne nieuwe fiets, nog beter beslagen ten ijs bij de fietsshop binnen te stappen. Samen met de ANWB, die de fiets en de fiet ser van oudsher heel hoog in het vaandel heeft staan, is de ANWB Fietstuin opgezet. Een maar liefst 600 m2 groot 'plein' waar menige fiets geprobeerd kan worden. Vele merken hebben enkele van hun modellen, van toerfiets tot hybride fiets en citybike - vaak zowel in dames- als herenuitvoering - beschikbaar gesteld. Vanzelfsprekend zijn er meerdere elektrische fietsen waarmee hier kennis gemaakt kan worden. Het aardige van deze 'tuin' is dat er een apart parcours is uitgezet voor kinderen, zodat ook de jonge garde de fiets van hun voorkeur kan testen. De ANWB zorgt voor de nodige coördinatie, zodat de 'testers' ook werkelijk voldoende ruimte hebben om hun rondjes te fietsen. Fiets van het Jaar 2000 Een nieuwe eeuw, een nieuw concept fiets dat direct te koop is? Het zou - ook in het kader van de verkiezing 'Fiets van het Jaar' - al te mooi zijn. Zo ver is het dus nog niet, wel wordt tijdens de FietsRAI 2000 al de nieuwe 'Fiets van het Jaar' bekend gemaakt. Op de dag vóór de publieksopenstelling van de beurs, onthult de vakjury 's avonds op 9 maart de naam van de 'Fiets van het Jaar 2000'. De juryleden hebben in de loop van de maand januari vele inzendingen beoordeeld en getest en daaruit de volgende zes nomina ties geselecteerd: Gazelle Touche Airglider, Gazelle Sky Drive, Giant MCM 2, Koga Twin Traveller, Sparta Amazone en Sparta Pharos Atrax. Deze genomineerden gaan onderling uitmaken wie dit jaar uiteindelijk de prestigieuze titel mag voeren. Vanzelfsprekend zijn de winnaar, maar ook alle genomineerde fietsen, net als alle oor spronkelijke inzendingen op de tentoonstel ling te zien. De echte fiets van de toekomst In tegenstelling tot wat bij de verkiezing 'Fiets van het Jaar 2000' geldt, is volgens Van Velzen de ontwerpwedstrijd 'Bike 2000' juist wel gericht op toekomstcon cepten van onze fiets. Verschillende (industrieel) ontwerpers hebben zowel design als techniek van de hedendaagse fiets onder de loep genomen. Aan de hand van hun bevindingen hebben zij hun inter pretatie aan het begrip 'fiets van de toe komst' gegeven. De ontwerpwedstrijd is inmiddels gesloten, maar in de entree van de RAI staat een heel bijzonder concept van de fiets opgesteld. Mede afhankelijk van hoe het fietspubliek op dit model reageert, zou het zomaar kun nen zijn dat een dergelijk model de stan daard voor de nabije toekomst gaat worden. Ongetwijfeld zal de uitslag van 'Bike 2000' nog veel stof doen opwaaien. Kijken en oordelen Tijdens de FietsRAI 2000 wordt een soort evenementenpodium opgebouwd. Hier wor den door enkele fabrikanten verschillende shows gehouden. Zo zijn er modellen die een modeshow lopen in de allernieuwste fietskleding en worden de nieuwste fietspro- ducten getoond. Dit programma wordt nog wekelijks aange vuld, zodat tijden en onderwerpen dagelijks tijdens de tentoonstelling bekend worden gemaakt. Het brancheopleidingsinstituut Innovam heeft gekozen voor een anders dan gewoon lijke invulling van hun deelname. In de stand ziet de bezoeker een modelwerkplaats voor de fietsenzaak. U heeft altijd al eens echt bij de fietsermiaker achter de schermen willen kijken? Of heeft u interesse in een techni sche baan in fietsenbranche? Hier kunt u het allemaal zien. Combikaartje FietsRAI 2000 is van 10 tot en met 14 maart geopend. In dezelfde periode worden ook de Huishoudbeurs en Huis Interieur RAI 2000 gehouden. Die duurt overigens tot en met 19 maart en wordt de laatste dagen gecombineerd met de Negen Maanden Beurs. Een gecombineerd bezoek aan Fiets RAI 2000 en Huishoudbeurs Huis Interi eur RAI 2000 is heel interessant, want één entreebewijs geeft toegang tot de genoemde beurzen. Alle hallen zijn in gebruik, zodat de bezoeker rustig van het ene deel van het complex naar het andere kan wandelen en omgekeerd. De toegangsprijs bedraagt 22,50, voor kin deren van 4 tot en met 11 jaar, houders van Pas 65 en groepen (minimaal 20 personen en vooraf aangemeld) geldt een prijs van 20,-. Met NS Railidee bedraagt de entreeprijs 18,-. De FietsRAI is van 10 tot en met 14 maart dagelijks geopend van 11.00 tot 18.00 uur. GOES - Zaterdag 26 februari ging Good Luck naar Goes om het op te nemen tegen Olympia. De thuiswedstrijd werd ruim gewonnen door de ploeg uit Middelhamis. Bij Good Luck begonnen Steven Vogelaar en Samantha Krijgsman op de bank. Na een aantal aanvallen opende Marcel Kie vit met een afstandsschot de score. Olympia maakte gelijk en kwam met twee verre afstandsschoten op 3-1. Good Luck kwam terug, want na een goede combinatie tussen Marja van Splunter en Marcel Kievit kon laatstgenoemde van £ifstand de 3-2 maken. Olympia kwam op 4-2. Een aantal mooie aanvallen van Good Luck resulteerde in vele kansen, maar niet in doelpunten. Liesbeth Los kwam vervolgens goed door en ontving de bal van Leo van der Made, zodat zij een doorloopbal kon afronden. Niet veel later maakte van der Made zelf een schot goed af. Good Luck was op dreef en bleef goed aan vallend spel laten zien. Na een goede 1-2 tussen Jan-Willem de Vos en Marcel ïüevit kon Kievit van afstand de voorsprong bepa len. Olympia kwam weer gelijk, maar met een fraai afstandsschot kon Nico Overduin de 5-6 op het scorebord zetten. Met nog een aantal minuten op de klok in de eerste helft scoorde Good Luck nog twee maal. Liesbeth Los en Marcel Kievit troffen beiden van afstand doel. In de tweede helft opende Good Luck wederom de score. Na een goede pass van Marja van Splunter kon Jan-Willem de Vos om zijn as draaien om zo van dichtbij een schot te lossen en hiermee tot scoren te komen, 5-9. Leo van der Made ontving een strakke pass van Mariëlle de Looze, zodat van der Made met een afstandsschot de 6-10 bepaalde. Samantha Krijgsman kwam het veld in voor Mariëlle de Looze. Olympia kwam op 7-10 en met een goed afstands schot trof Heidi Kamerling fraai doel. Hal verwege de tweede helft kwam Nico Over duin goed door, Samantha Krijgsman assi steerde hem bij het nemen van een doorloopbal, die Overduin zeer goed afrond de. Vervolgens schoot Olympia zich naar de 8-13 en nadat Heidi Kamerling een straf- worp van de goed leidende scheidsrechter Crucq meekreeg, kon Jan-Willem de Vos deze vanaf 2,5 meter goed benutten. In de slotfase was het tempo van beide ploegen aanzienlijk gedaald. Nico Overduin schoot, na een goede aanval, de 8-15 op het score bord. Olympia had toch het laatste woord en bracht met een doorloopbal en een afstands schot vanaf de middellijn een eindstand van 10-15. Wederom een goede overwinning voor de korfbalploeg uit Middelhamis. Vanzelfspre kend was coach Peter van Vliet tevreden over het resultaat, maar hij vond ondanks de ruime zege, dat zijn formatie er meer uit had moeten kunnen halen. Uitslagen van woensdag 23 februari. Gespeeld te Melissant. C. Spee-L Mackloet0-2 B. Visbeen - M. De Haas1-1 Jac. Wolfert-J. Koppelman0-2 P. van Brussel - M. Klink1-1 P. Leroy-J. A. Dekker2-0 L Koese-M. Goedegebuur1-1 H. H. Verolme - P. van der Steen0-2 A. het Jonk-A. van der Veer1-1 A. Doom-H.M. Floresteijn1-1 Joh. Wolfert-C. Polder1-1 C. van Welie - J. Lodder2-0 M. van 't Geloof-A. de Mik1-1 J. A. van Hoom - C. Tanis2-0 J. Non - J. Knops2-0 J. van Koppen - A. Knape0-2 L. Jacobs - M. Poortvliet2-0 Dan nu een slagzet uit de partij van C. Spee tegen I. Mackloet. Wit met stenen op 27-28-30-31-32-33-36- 38-44-48 en 49. Zwart met stenen op 2-3-4- 8-12-16-18-19-20-23 en 26. Vervolg van de slagzet: 27-22. Zwart 26x, wit 22x8-13 37x50. Een mooie zet om eens na te spelen! Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes Het is altijd hard werken in de bakkerij van Jan van Harberden in Melissant, maar op 24 februari 2000 was het extra aanpoten. Tot half in de dag werd er gepoetst en geboend om de vernieuwde winkel tiptop in orde te krijgen, voor de officiële heropening. Om vier uur 's middags is het zover. De geur van versgebakken producten hangt nog in de lucht en de vlag wappert in de wind. Onder aanwezigheid van het gezin van Harberden, de kleinkinde ren, personeel en enkele genodigden, neemt vader Jan kort het woord. Hij spreekt grote vreugde uit bij het terugzien op de afgelopen 25 jaar. Hij erkent God voor Zijn sparende hand. De mensen om hem heen worden bedankt voor alle trouwe hulp en inzet, zowel de afgelopen jaren als rond de verbouwing. Met name noemt hij De Balustrade, Stucadoorsbedrijf Visbeen, Winkelinterieurbouw Koning Vijfhuizen, en Totaahnstallateur Jos Straik. Daarna valt aan de 83-jarige mevrouw Van Brussel, de vroegere bakkersvrouw, de eer te beurt om de sleutel van de winkeldeur om te draaien. Als de rolgordijnen omhoog zijn, mogen de gasten naar binnen. Gaan andere ondernemers wellicht over op een módetrieré uitstra ling, bij Van Harberden is het juist andersom. Dankbaar en met gepaste trots toont de bakker de nieuwe inventaris. Uitgevoerd in antiek-look grenen, handgemaakt door De Balustrade, die volgens Jan een pluim verdient voor het geleverde werk. De deur naar de bakkerij, eveneens van hetzelfde hout, heeft een vierkant raitje, zodat de bakker en zijn medewerkers elkaar niet met een onver wacht openslaande deur in de wielen rijden; met alle gevolgen van dien. Zo'n ongeluk zit in een klein hoekje, zeker in het weekend, als het in de bakkerij en de winkel met elf mensen net een mieren nest is. Het fraaie plafond is door de stukadoor afgewerkt met sier lijke lijsten rondom en boven de messing kroonlamp prijkt een prachtige rozet. Het messing van de lamp komt op diverse plaatsen terag in de winkel, onder andere in de tassenroede (dat wordt dage lijks koperpoetsen!). Samen met de terracotta plavuizen op de vloer vormt het alles een knus en nostalgisch geheel. De bonbon vitrine, die statig ronddraait, en ook de andere vitrines hebben op alle etages verlichting en zijn mooi afgerond van vorm. Rieten manden staan klaar op de rekken. Daar moeten de volgende dag de versgebakken broden voor de klanten weer klaar liggen. De grote glazen stopflessen daaronder waarborgen de versheid van de vele soorten koek die bij van Van Harberden te koop zijn. Naast het oventje, dat geplaatst is in een halfronde nis van ijsselstenen, staan de houten schieters, waarmee de bakker vroeger zijn brood uit de oven haalde. Het oventje zal in de winkel worden gebruikt voor het verwarmen van bijvoorbeeld appelbollen. "Mensen, vooral ouderen, die op een grauwe dag als deze door het mistroostige weer de neiging krijgen om er even uit te moeten, kunnen nu zeggen: laat ik maar even naar de bakker gaan. Daar is het gezellig, ik neem iets lekkers mee voor bij de koffie, en ze zijn weer opgeknapt." aldus vader Jan. Op de vraag of de bakkerij nog een specialiteit heeft, wordt even nagedacht. "De walnoteiikoek misschien?" denkt moeder van Harberden. En zoon Jan oppert: "De eierkoeken gevuld met slagroom. Dat is echt iets van ons." Maar vader zegt. "Alles wat we maken is eigenlijk lekker en goed. We proberen gewoon van alles de beste kwaliteit te leveren." De winkel heeft al een flinke geschiedenis achter de rag. In 1917 werd hij opgericht door de toenmalige bakker Israël. Deze deed na 40 jaar de zaak over aan bakker van Brassel, die toen al 47 jaar oud was. Deze bakker deed op zijn 63e de bakkerij over aan de familie van Harberden, toen die in 1975 op Melissant neerstreek. Deze week werd, na een kwart eeuw Van Harberden, de derde verbou wing in die 25 jaar gerealiseerd. In de bakkerij, waarin vader, moeder en zoon een v.o.f. vormen, kunnen twee gezinnen in hun levensonderhoud voorzien: dat van vader Jan en zoon Jan. Kleinzoon Jan realiseert zich dat nog niet, maar wie weet, mag hij later ook zijn steentje nog eens bijdragen aan het voortbestaan van bakkerij van Harberden. Hij weet in elk geval al precies waar de amandelspijs te vinden is. En hij weet ook dat dit erg lekker smaakt... J. Lens uitamoeitijd van de Leidse Lakenindustrie -31- "Vraag eres, bij wie ze benne? Dan kenne me 'm lere", schreeuwde een ander. Ze waren bij Lacourt, een 'Walenbaas' op de Langegracht. "Laten we het hem afleren", stelde er één voor. En voor ze goed wisten waar het om ging, stelde de groep zich in beweging en was in minder dan geen tijd op de Lange gracht, bij de woning van Pieter Lacourt, de 'Walenbaas'. En éér de schoutendienders er bij waren was het relletje aan de gang. Wie gooide de eerste steen? Ze zeiden dat het de lange Mulder was geweest. Maar niemand wist het zeker. Ze wisten, hoe ze een huis moes ten toetakelen. Hadden ze niet - altijd kwamen de schou tendienders en de stoepjes, de stadssoldaten, te laat- had den ze niet in de laatste jaren méér dan één huis vernield, waar een Arminiaan in woonde? Het Leidse achterbuurtvolk kende het vemieUngswerk. Niet dat het om diefstal ging. Het was de vemieUngsar- beid zelf die lucht gaf aan de gauw-overkropte gemoede ren. Zover kwamen ze die avond niet. Met meer dan gewone spoed kwamen de schoutendien ders nu aan, en ze werden op de voet gevolgd door de stoepjes. Hadden ze er op het stadhuis wat van geweten? De schout was er zelfbij, vergezeld van een grote, mooie hond, die op de woelige massa invloog, toen er één een gebaar maakte, als wilde hij de schout te lijf. Geschreeuw klonk door de lucht. "Sla dood die hond. We laten ons door geen honden ver jagen. Laat hij zelf komen. We durven hem aan, die hon denbidder". Het bloed schoot de schout naar het hoofd. Dachten ze nu nog aan die ellendige historie? "Tijter, Tijter, - riep een ander. - Als ze je dood slaan zal heer schout je wel begraven". Toen was het genoeg. De dienders sloegen er op los, de stoepjes hielpen mee. Daar klonk opeens een gegil: "Hellep, hellep!" Door het gedrang waren een paar kinderen van de smalle walkant het water ingedrongen. Dat gaf even ontspan ning. Het was de lange Mulder alweer, die, zonder zich te bedenken de gracht in sprong, de kinderen greep en ze op de walkant neerzette. De volksmenigte werd verspreid. Echter niet zonder dat enkele belhamels werden ingerekend en naar het stad huis gebracht. Ze werden voorlopig op 't Steen ingeslo ten. Die avond kwamen heel wat mensenkinderen te laat thuis. En op de slaapzalen was er tumult en geschreeuw van: "We willen niet naar de Walenbazen toe! We willen niet geslagen worden door de Walenbazen". Pas toen de bullepees in de hand van de ondervader zijn diensten had gedaan, kwam de schrik er in en werden ze stil. En ze sliepen die nacht.zoals kinderen slapen. Maar bij de wolwevers waren er velen, die die nacht geen oog dicht deden. Laat in de avond nog kon je ze bijeen vinden. De herber gen en kroegen waren dicht bezet en het was niet van vre delievende aard het onderwerp waarover de gesprekken gingen. Ook bij Diericksen in 'De Weefstoel' zaten de gewone gasten. Alleen Flandrijn was er niet. Die was er na die éne avond niet meer gekomen. Hij had immers zelf gezegd: Hoofd koel houden? En dat ging niet al te goed in deze kring. Het was Flandrijn ernst. Hij werkte voor zijn mak kers, omdat hij meende dat het moest. Maar hij wilde een rechte weg gaan. Hij was vooral niet gediend van wat er vanmiddag had plaats gehad. Het moest een mooie strijd zijn, een eerlijke strijd. Diep in zijn hart zei hij er achter: Een strijd waarbij je om een zegen kon bidden. Want los was hij daar niet van. Hij wilde in de week toch ook nog toepassen wat hij 's zon dags in de kerk hoorde. Maar hoe moeilijk het was, hij ervoer het telkens meer. Het leek alsof zijn makkers alleen oog hadden voor de strijd. Teveel ging het er de laatste tijd om, dat ze zouden winnen; niet hoe ze zouden winnen. Hij had de leiding in handen gekregen, doch het werd hoe langer hoe moeilijker die te houden. Vooral nu hij zich niet meer liet vinden in de herbergen. Daar werden de boze hartstochten ontketend, en hij zag wel levendig in dat hartstocht nooit tot overwinning zou voeren. En in die overtuiging hield hij zich afzijdig van wat er in de kroegen en herbergen gebeurde. Het oude klubje zat er dus ook die avond, zonder dat de kalmerende stem van Flandrijn ze toesprak. Diericksen had het druk met het aanbrengen van de nodige kannen en ook de jeneverkruik bleef niet onaangeroerd. Deze waard was nu eenmaal erg gul in het werken met de kerf stok of met het krijt. Hij kreeg immers toch zijn geld wel. Of hij nu een paar weken moest wachten, wat gaf dat? Hij had zelf niet zo heel veel nodig. Mulder, die zich na zijn bad in de Langegracht natuurlijk al verkleed had, voerde nu een hoog woord. En Dierick sen luisterde, met beide oren open. Wie hem in het onno zele gezicht keek, zou niet gezegd hebben dat hij met zijn hele wezen er bij was. Telkens schitterden die kleine oogjes. Maar hij bedwong zich. En met onnozel gelaat bediende hij maar weer en bracht de drank voor zijn bezoekers aan. "Dat ging wel goed bij Pieter Lacourt. Zó moeten die kin- derbeulen te pas komen. Slaan, zulke onnozele wichten, zulke stumperds van weeskinderen, zonder vader en moeder". Er klonk gelach op, het was Diericksen, die zich ditmaal niet kon inhouden, nu hij Mulder zó ernstig dwaasheden hoorde zeggen. "Zeg Mulder, - klonk het achteruit het vertrek, - heb je ook nog weeskinderen met een vader of moeder?" Er flikkerde toom in Mulders ogen. Hij had - hij was een echte wever, en in Leiden heette het immers dat geen wever bang was voor fles of kruik - al enkele glazen jenever gedronken om de rillerigheid weg te krijgen, en nu was hij prikkelbaar. "Bemoei je met je eigen, kromme", bitste hij de bultenaar toe, wiens gelaat even vertrok. Was het woede of was het pijn? Maar hij zweeg, en wist zich ook verder die avond in zijn rol van zwijgend toeschouwer te houden. "Vandaag Lacourt, morgen..." "St St", deed Andriessen en De Zwarte wenkte hem evenzeer dat het tijd was te zwijgen. Mulder protesteerde: "Ik weet best wat ik zeg. Laat me maar begaan. Morgen hetzelfde spul bij. Daar snoerde zich de krachtige, knokkige hand van De Zwarte om zijn mond. Ze begrepen het: met Mulder was nu niets aan te vangen. Die zou alles uitbrengen. Want er waren nog anderen in de kamer. En je kon nooit weten. Want ze waren het minst bevreesd dat de schout achter hun plannen zou komen. Die zou al lang weten dat er morgen niet veel wevers achter het getouw zouden zitten, en dat de droogscheerders ook niet zouden werken. Maar dat hinderde niet. Dat mocht hij weten. Doch hun andere plannen, die ze in hun kleine kring, zonder dat iemand er van wist dan de paar kerels die ze er in betrokken hadden, omdat ze hen vertrouwden, hadden beraamd, die andere plannen daar mocht niemand van weten. Mulder keek onthutst op toen de benige hand van De Zwarte hem de mond sloot. Een ogenblik begreep hij Ze stonden spoedig op, en alleen Van leperen bleef over in de kamer. "Je moest maar naar huis gaan, Van leperen. Er komt nie mand meer en ik wou vanavond eens vroeg naar bed. Het wordt elke avond even laat". "Wat zou Mulder bedoeld hebben?" informeerde Van leperen nog. "Ik weet het niet. Hij had zeker de schrik nog te pakken van vanmiddag. Doch ik weet op geen voeten of vamen na wat ze in d'r schild voeren, 't Zal morgen wel weer wat moois geven. (wordt vervolgd) De hele familie Van Harberden. De officiële opening door mevrouw Van Brussel

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5