Nieuwe leesboeken 3 EIIAilDEn-niEUWS woensdag 1 maart Op het nippertje WAT E W MENK Kedmk Aanpassing aan de waterzuivering van zwemcomplex 't Zuiderdiep Bibliotheek en strippenicaart Culturele Kring 'De Welle' organiseert concert 1.98 98 GEHAKTDAG de hele dag gesloten EIIIVI1DEI1-I1IEUWS LEVER PEKELVLEES Algemene Ledenvergadering In verband met BIDDAG zijn wij I PAGINA 4 DINSDAG 29 FEBRUARI 2000 TRISTAN EN ISOLDE 'Wie leven wi], moet bereid zijn te sterven.' Deze lijfspreuk maakte de wees Tristan zich eigen. Tristan is één van de hoofdpersonen in het verhaal Tristan en Isolde, een oude legende, opnieuw - meesterlijk- verteld door Jaap ter Haar. Een dreigende oorlog tussen Cornwallis en Ierland kan maar op één manier vredig worden opgelost: koning Mark zal moeten trouwen met prinses Isol- de, de dochter van de vijandige koning. Tri stan zal de prinses als bruid voor de koning overbrengen naar het paleis. Maar niet koning Mark, maar Tristan, die heel veel heldendaden moet verrichten om de prinses te krijgen, valt de liefde van de wonderscho ne koningsdochter ten deel. Een onuitwisba re, diepe liefde groeit tussen die twee. Tri stan echter vermant zich en staat zijn gelief de Isolde toch af aan zijn vriend koning Mark. Maar de liefde, opgewekt door de lief desdrank van Brangien, de dienares van de prinses, laat zich niet ontkennen. Geen van beide kan het volhouden om zonder de ander verder te leven. Op geheime plaatsen ontmoeten ze elkander en genieten dan van eikaars liefde. Maar dit wordt te gevaarlijk. Koning Mark krijgt arg waan. Ten lange leste vluchten Tristan en Isolde en leiden een gelukkig bestaan in de wildernis van het woud van Morois. Maar de werkelijkheid dwingt hen om dit leven op te geven. Hoe het avontuur afloopt, is te lezen in het verdere van het meeslepende verhaal uit de tijd van ridders en jonkvrouwen, plun deren en zien te overleven. Meeslepend, want door de meesterlijke verteltrant zou de lezer bijna vergeten dat de verhouding tus sen Tristan en Isolde toch een buitenechtelij ke, en in christelijke kringen dus een laakba re verhouding is. Maar ook in een legende laat de liefde zich niet dwingen. Het boek heeft geen illustraties bij de tekst; het ver haal is dan ook voor de wat grotere kinderen; vanaf 12 jaar. Callenbach verzorgde deze keurige uitgave, van 143 pagina's, die eindigt met een epi loog, waarmee de lezer meteen weer met twee voeten op de grond staat; het gaat ten slotte om een legende. Een sfeervolle omslagtekening van Bas Mazur maakt dit boek tot een aantrekkelijke uitgave, die werd bekroond door de Stichting Nederlandse Kinderjury 2000. n.a.v.: Tristan en Isolde, Jaap ter Haar, Callenbach, 143 pag. geb. ISBN 90 266 0965 5 nugi 221/222. Prijs: 24,90. PARCIVAL 'Parcival knikte. Koning Arthur heeft mij gezonden met de opdracht u uw wapenrus ting te ontnemen,"zei hij met grote kalmte, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. "Het is het beste dat u alles uittrekt!" Zonder antwoord af te wachten steeg Parcival van zijn paard en bond het dier aan een boom. Toen liep hij op Ither toe...' Zomaar een fragment uit het boek, waarmee de lezer al gelijk kennis maakt met de onbe vangenheid waarmee de jonge Parcival de wereld tegemoet treedt. Parcival is door zijn moeder opgevoed in een veilige omgeving, afgezonderd van de boze wereld. Hij is totaal onwetend van boosheid en slinksheid. Volgens de ziener Merlijn is hij de enige die de Graal, het symbool van wijsheid en het antwoord op alle vragen van leven en dood, op kan sporen. Het vinden van de Graal zal vrede brengen tussen de volken die elkaar bestrijden in de tijd van Koning Arthur, die regeert in het Engeland van de zesde eeuw. Vele ridders voor hem faalden in deze opdracht. Zij zoch ten, maar vonden niet wat hun koning bedoelde. Parcival, op zoek naar God en VAN DER BOOM Wij hebben het of zorgen naar het antwoord op alle vragen in zijn leven, heeft op zijn zoektocht de meest won derlijke ervaringen. Hij gaat langs de ravij nen van de dood en gaat daardoor het leven anders beschouwen. Tenslotte heeft hij 'het licht' gezien. Of dat een visioen of werke lijkheid was, weet hij niet. Maar er zijn geen vragen meer over en de zoektocht van Sir Parcival is volbracht. De lezer heeft het vast al begrepen, dit boek van Jaap ter Haar, op de markt gebracht door Callenbach, bevat een prachtig verhaal over het leven uit de riddertijd. Ongeveer 150 pagina's lang weet de schrijver zijn lezer te boeien alsof die er zelf bij is... Heel apart is de manier waarop de hoofdstukken van elkaar zijn gescheiden: elk nieuw hoofdstuk heeft zijn eigen titelpa gina met daarop een toepasselijke illustratie van Bas Mazur. Dat brengt de lezer er bijna automatisch toe om het boek even weg te leggen om na te denken over het gelezene. Ook de mooie omslagillustratie, waarop Par cival en heer Ither te zien zijn, is van Mazur. Sommige passages zijn wellicht moeilijk voor kinderen van twaalf jaar, of het moeten kinderen zijn die ook al hebben gemerkt dat er na elke vraag toch weer een nieuwe oprijst... Of het antwoord, dat liefde voor de naaste licht kan brengen in een zoekend mensenhart, het juiste ware is, zoals de moraal van het verhaal lijkt te zijn, is in het licht van de Bijbel misschien wel de volgen de vraag... Maar toch: een prachtig en bij zonder boek voor de wat grotere kinderen, dat zeker niet zal nalaten, bij hen, die het begrijpen, grote indruk achter te laten. n.a.v.: Parcival, Jaap ter Haar, uitg. Callenbach, 128 pag. geb. ISBN 90 266 0969 8, NUGI 222, Prijs: 24,90. DANSEND IN DE SCHEMERING "Kom maar hier, als je durft!"schreeuwde hij. Hij wenkte de blauwbroeken. "Kom maar op!" En toen kwamen ze. In de schemering. Door de koude nevel. Dansen de, blauwe dwaallichtjes. Het mag duidelijk zijn dat dit ongewone voorval niet waar gebeurd is. Hoewel... in de tijd, dat de verhalen uit het boekje 'Dansend in de schemering' spelen, hechtten de men sen nog maar al te veel waarde aan ver schijnselen als dansende katten, reuzen, wit te juffers en dwaallichten die je het moeras in lokten als je niet oppaste. Voor de lief hebbers van legendarische verhalen is dit boekje, uitgegeven door Callenbach, vast en zeker een aanwinst. Het bevat maar liefst achttien oud- Veluwse sagen en legenden. Deze verhalen werden oorspronkelijk op schrift gesteld door Jac.Gazenbeek en -voor de jeugd- bewerkt door Maty Romeyn-Vroe- gindewey. Zij is een van de verhalenvertel- sters van de Stichting Jac.Gazenbeek, welke in een woord vooraf en in een naschrift iets vertelt over haar activiteiten. De omslag van het boek, met een illustratie van een spook achtige verschijning in het maanlicht van Tineke Romein, maakt al meteen duidelijk dat het hier niet om een doorsnee boekje, maar om iets geheimzinnigs gaat. Bij de ver halen zijn nog eens zes illustraties van dezelfde tekenaar te zien, perfect passend in de sfeer van de verhalen. Sommige verhalen zijn kort, andere wat langer..Sommige echt mooi of leuk, een enkele wat aan de flauwe kant en de meeste gewoon grappig. Een leuk boekje, 108 pagina's dik, voor de jeugd van af 10 jaar. n.a.v.: Dansend in de schemering, Callenbach, Maty Romeyn- Vroegindewey, 108 pag. geb. ISBN 90 266 0944 2, Nugi 222/350, prijs: 19,90. OP WEG NAAR DE VRIJHEID '...Charlotte wilde zeggen dat ze geen huis had. Ze wilde zeggen dat ze alleen op de wereld was en dat ze hulp nodig had. Maar ze wist dat ze dat allemaal niet kon zeggen. Ze kende deze man niet. Misschien zou hij haar aan Millshark verraden...' Charlotte is ontsnapt uit het weeshuis, waar ze, als enig meisje, na de dood van haar lieve- lingspaard en de adoptie van haar beste vriendje Hay ward, niets meer heeft te zoeken ofte verliezen. Omdat ze bang is dat de direc teur, mijnheer Millshark, haar zal opsporen, heeft ze besloten om, als jongen vermomd, een nieuw bestaan op te bouwen. Dat lukt haar wonderwel. Schitterend is het om te lezen hoe ze zich er doorslaat en haar doel, een eigen boerderij met paarden, een stuk land en alles wat er bij hoort, weet te bereiken. Dit geromantiseerde verhaal is gebaseerd op de ware geschiedenis van Charlotte Darkey Parkhust, ook wel bekend als Charley Een oog, Scheefogige Charley of Zes- paarden Charley. Het is vertaald door Mare Schaeffer vanuit de oorspronkelijke titel Riding Pree- dom en prachtig verteld door Pam Munoz Ryan. Uitgeverij Callenbach verzorgde deze mooi ogende uitgave met de titel 'Op weg naar de vrijheid'. Op de omslag is een fraaie illustratie te zien van Brian Selznick. Het boek, te lezen vanaf 10 jaar, A.V.I. niveau 8/9, en 88 pagina's dik, werd bekroond door de Stichting Nederlandse Kinderjury 2000. n.a.v. Op weg naar de vrijheid, Pam Munoz Ryan, Callenbach, 88 pag, geb, ISBN 90 266 1011 4, nugi 221/222. Prijs: 17,50. OPERATIE MORGENSTER Bij uitgeverij den Hertog verscheen het boek met de titel Operatie Morgenster. Het is de vertaling van een Amerikaanse uitgave, met de titel 'Operation Momingstar". Auteur is Dorothy Lilja Harrison, terwijl het vertaalwerk werd verricht door P.J. de Gier. Het boek vertelt, bij monde van Katrina, de oudste van een vijftal kinderen, de reis van af Schwandorfgelegen in Zuid- Oost Duits land, naar Witten, in Noord-West Duitsland. De vierhonderd kilometer lange tocht is niet zomaar een avontuur. Het moet de kinderen uit het gezin Muller, dat door de oorlog uit elkaar werd gedreven, weer verenigen met hun vader, die in hun woonplaats Witten is achtergebleven vanwege zijn beroep als pre dikant. Moeder is tijdens een bombardement omgekomen. In een proloog, dat uiteraard voorafgaat aan het eigenlijke verhaal, kost het even wat moeite om de eigenlijke gezins samenstelling helder voor de geest te krij gen. Maar dan begint het werkelijke verslag van de zoektocht, die door de vijf kinderen, in leeftijd variërend van 9 tot 15 jaar. Opera tie Morgenster wordt genoemd. Zodra ze op 25 mei de villa, waar ze zolang verbleven, zijn ontsnapt, ontdekken ze aan de oostelijke hemel de planeet Venus, de morgenster. Dat moet moed geven. Het vijftal heeft te horen gekregen dat ze voor 1 juni bij hun vader moeten zijn, omdat die anders naar Amerika zou vertrekken. Dat lijkt nogal irreëel. Maar het is duidelijk dat deze tijdslimiet de span ning in het verhaal moet verhogen. Boven elk hoofdstuk staat nadrukkelijk dag en datum vermeld zodat de lezer niet vergeet hoe de tijd dringt. Dit komt wat kunstmatig over. Verder is het een prettig leesbaar, waar gebeurd verhaal, voor kinderen vanaf onge veer tien jaar, geschreven in de ik- vorm. De verantwoording van de hele onderneming valt soms zwaar voor de oudste zus, zeker als het er naar uit ziet dat ze de datum van 1 juni niet halen, ondanks onverwachte mee vallers en de hulp van welwillende mensen, die ze zien als engelen. Aan het einde van het verhaal hebben de kinderen hun vader gevonden en mogen ze elkaar, zij het een dag later dan gepland, in dankbaarheid omhelzen. Het boek telt 102 pagina's. De mooie illustraties, ook de omslagillustratie zijn van Kees van Scherpenzeel, een illustra tor, wiens werk voor de uitgever zeker een aanwinst genoemd mag worden. Er is geen A.V.I. niveau vermeld. n.a.v. Operatie Morgenster, Dorothy Lilja Harrison, den Hertog, 102 pag, geb., ISBN 90 3311385 6, nugi 221/222, Prijs; 16,50. VROEGINDEWEIJ STELLEND AM - Op 18 februari is een begin gemaakt met de aanpassingen aan de waterzuivering van de Hotwhirlpool en het babybad van zwemcomplex 't Zuiderdiep in Stellendam. Om de waterkwaliteit van de hotwhirlpool en het babybad onder alle omstandigheden te kunnen waarborgen, is het noodzakelijk dat er aanpassingen aan de waterzuivering van deze baden wordt gedaan. Het probleem is, dat het ureumgehalte van deze baden te hoog wordt, wanneer het bad druk bezocht wordt. Dit wordt veroorzaakt doordat er in relatief korte tijd veel mensen gebruik maken van deze baden. Wanneer direct na zulke periodes monsters van het water zouden worden genomen, dan zou blijken dat de concentratie ureum hoger is dan gewenst. De makkelijkste oplossing hiervoor is de volgende: Laat de helft van het water weglo pen en vul bij met schoon water. Maar dat houdt in dat er in drukke tijden elk uur onge veer 15.000 liter water zou moeten worden ververst. In de praktijk is dit niet haalbaar. Daarom is voor de volgende oplossing geko zen: De inhoud van het systeem wordt ver groot van 25.000 liter naar 65.000 liter. Om dit te bereiken wordt er een extra bufferkel- der bijgebouwd naast de huidige buffer, wel ke tussen de opvang van de glijbaan en de hotwhirlpool is gebouwd. Doordat het watervolume toeneemt, zal de ureumconcentratie minder vlug stijgen. Men zou dit kunnen vergelijken met het volgen de: In de oude situatie wordt een glas cognac aan een glas cola toegevoegd, met als resul taat dat er een zeer pittig drankje ontstaat. In de nieuwe situatie wordt hetzelfde glas cog nac aan een emmer cola toegevoegd, met als resultaat dat het drankje ineens veel minder pittig is. Echter, er zit nog wel dezelfde hoe veelheid cognac in de drank. Zo ook is het geval met het ureum. Om het ingebrachte ureum te verwijderen, zal er een biologisch filter bij worden geplaatst, dat in staat is om deze binnen 24 uur te verwijde ren. Dit biologisch filter is gevuld met norit, ook zitten er bacteriën in die leven van ureum. Zij zorgen er uiteindelijk voor dat alle ureum wordt verwijderd. Door de bouw van het filter is het niet mogelijk dat er bac teriën uit dit filter in het zwembad terechtko men. Deze hele aanpassing zal ongeveer 10 weken in beslag nemen. Voor het grootste gedeelte zullen de bezoekers hiervan geen hinder ondervinden. De eerste fase is de bouw van de nieuwe buffer buiten het gebouw. De tweede fase zal de aansluiting van de nieuwe buffer op het huidige systeem zijn. Hiervoor moet alle water uit de hot whirlpool en het babybad worden verwij derd. De bezoekers zullen zo vroeg mogelijk geïnformeerd worden over het tijdstip waar op dit gaat gebeuren. Wanneer alles aangesloten en gevuld is, is in principe de hele aanpassing voorbij. Echter rest nog één ding: na deze aanpassing zal overeenkomstig de wettelijke voorschriften de hotwhiripool na iedere 'bubble-sessie' leeglopen en direct daarna met schoon water worden gevuld. Tijdens dit leeglopen het opnieuw vullen mag er niemand in het bad aanwezig zijn. De gebruikers zullen door middel van 'optische signalering', ofwel een groene en een rode lamp, duidelijk worden gemaakt of men wel of niet plaats mag nemen in de hotwhirlpool. Dit geldt overi gens niet voor het babybad. Op vrijdag 31 maart a.s. zal er onder aus piciën van de Culturele Kring 'De Welle' een concert georganiseerd worden. Die avond zullen twee gerenommeerde musici van Goeree-Overflakkee optreden, namelijk Marjo Boom en Piet Westhoeve. Het is een concert voor vier handen, op twee vleugels. Er zal muziek van Poulenc, Faurré, Milhaud en Saint-Saëns ten geho re gebracht worden. Dit concert vindt plaats in de aula van CSG 'Prins Maurits', Koningin Juliana- weg 57 te Middelharnis. Aanvang om 20.15 uur. De kaarten kosten 25,-, voor CJP en muziekschoolleerlingen 15,- en zijn ver krijgbaar bij de VVY's in Middelharnis en Ouddorp en bij de leden van 'De Welle' Graag tot ziens op 31 maart! Zomerstraat 5, Dirksland, (0187)601487 Magere STOOFLAPPEN 500 gram 7.98 HAMLAPPEN 1000 gram 9.98 KIP-KERRIESAUDE 100 gram ^^sS^ GEGRILD ONTBIJTSPEK met kaasvuHing 100 gram 1.89 100 gram Eris weer Verse ERWTENSOEP Woensdag: Adverteren in Eilanden Nieuws betel<ent dat uw advertentie ool< buiten de bebouwde l<om wordt geiezen. De verkoop van hobbykaarten is deze week op donderdag 2 maart De bibliotheek van Hellevoetsluis biedt sinds kort een geheel nieuwe mogelijkheid om voordelig materialen te komen lenen. Vooral voor mensen die maar een enkele keer een boek, cd of cd-rom nodig hebben is het een uitkomst: de strippenkaart. U heeft bijvoorbeeld informatie over een vakantieland nodig, of juist leesboeken om op vakantie mee te nemen, een stapeltje cd's of de cd- rom voor het bromfietscertificaat. Men kan dan voor 15,- een strip penkaart kopen. Er zitten tien strippen op zo'n strippenkaart. Voor een boek betaalt men één strip, een cd, cd-rom of video kost naast een strip ook het benodigde leengeld: 2,50, ƒ3,50 of ƒ5,-. Klanten die al een abonnement hebben, kunnen de strippenkaart naast het abonnement aanschaffen om meer materialen mee te nemen dan waar het abonnement recht op geeft. De strippenkaart zal dus voortaan in plaats van én naast de bestaande abonnementen mogelijk zijn. Il E Al |#i' Geef voor waterprojecten l9 V n E Ij IV in het Nijlgebied Postbus 456,3500 AL Utrecht DIRKSLAND - Bij een felle autobrand in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de brandweer kunnen voorkomen dat het bedrijfs pand van autosloperij 't Jonk weer in vlammen opging. Omstreeks kwart voor één werd door een buurtbewoner melding gemaakt van een felle brand bij 't Jonk. Ter plaatse gekomen bleek een auto in brand te staan, welke op een aanhanger van een auto-ambulance stond. Deze aanhanger stond pal tegen het bedrijfspand, maar dat bleef gelukkig gespaard. De oorzaak van de brand was nog niet zeker, maar de politie achtte het onwaarschijnlijk dat de auto vanzelf kon-gaan branden en een oververhit te motor zal het, gezien de positie van de auto, ook niet zijn geweest. Brandstichting is dan ook zeker niet uit te sluiten. J t BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 48 26 14 - Fax (0187) 48 45 20 Hoenderdijkg an/nnr 3253 AK Ouddorp. Tel, (0187) 68 42 67 Cl VUUI BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR WestdJik 45-48, 3241 GV MIddelharnis Tol. (0187) 482048 482844 - Fan (0187) 485481 Filiaal: Hosnderdljk 19, 3253 AK Ouddorp Tel. (0187) 681276 - Fax (0187) 683S19 100 gram -i- tot het bijwonen van de 55ste van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Ouddorp op donderdag 23 maart 2000 om 19.30 uur in het MFG Dorpstienden te Ouddorp (Zaal D). X m H Z m O m 31 I- z Q O a m 7!. 70 C AGENDA: 1. Opening. 2. Vaststellen agenda. 3. Notulen van de Algemene Ledenvergadering d.d. 30 maart 1999. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. 5. Jaarverslagen 1999. 6. Jaarrekening 1999, verslag kascontrole- commissie en begroting 2000. (de financiële stul<l<en liggen vanaf 9 maart 2000 ter inzage bij de penningmeester, de heer K. C. Grinwis, Steenkreek 9 te Ouddorp). 7. Bestuursmutaties. Aftredend en niet herkiesbaar: de heer R. Akershoek. Aftredend en herkiesbaar: de heer K. C. Grinwis (Tegenkandidaten kunnen zich tot 24 uur voor de aanvang van de vergadering opgeven bij het secretariaat: H. Vlietland- van Oudenaarden, Dirkdoensweg 4b 3253 AE Ouddorp). 8. Jubilarissen. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Aansluitend aan de vergadering zal de heer P. Heerschap een voordracht houden over het dialect van Goeree-Overflakkee. Namens het afdelingsbestuur, J. Klepper, voorzitter. H. Vlletland-van Oudenaarden, secretaris.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4