PREDIKBEURTEN Plezier in klei Schaken in Stellendam Nieuwe Tongse school in de middeleeuwen een groot succes! Verkade in de bieb Het Nederlandse Rode Kruis Oud papier actie Dirksland jamilieherickten Juwelier Tanis en Oogpunt Optielc onder één dak Bingo bij PV 'De Zwaluw' EIIAIfDEn-niEUWS EIIAIIDEtl-IIIEUWS Eilanden-Nieuv\fs Dam-en Schaakver. 'Ontspanning' Ouddorp PAGINA 2 DINSDAG 29 FEBRUARI 2000 TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE Woensdag 1 maart 2000 (Biddag) afdeling Ouddorp Uitnodiging tot het bijwonen van de 55e Algemene Ledenvergadering van liet Nederlandse Rode Kruis, afdeling Ouddorp op donderdag 23 maart om 19.30 uur in het MFG Dorpstienden te Ouddorp (Zaal D), Marianne Bosch was in 1998 klaar met haar opleiding Keramiste in Gouda. In 1999 is ze in Sommelsdijk komen wonen. Nu wil ze graag - naast haar functie als beheerster van Het Diekhuus - mensen begeleiden die serieus 'iets met klei' willen. Hieron der volgen de mogelijkheden. Draaien Handvormen Glazuren is het blad voor uw Uitslagen van 22 februari Uw schakende verslaggever, Gert-Jan Zonneveld. Dam- en Schaakvereniging Dirksland Zoals al eerder in onze krant werd aangekondigd zou de hele Nieuwe Tongse Oranje Nassauschool ver bouwd worden tot een middeleeuwse burcht! En vorige week is dat inder daad gebeurd. Voor een schoolproject was het heus bijzonder wat er op die school gepresteerd én neergezet werd, zowel door meesters en juffen als door de kinderen... De hele maand maart staan in de vitri nes van de bibliotheek in Hellevoet- sluis de blikken van Verkade van Wil Gottschal. Wil vertelt wat over de ver zameling: Uitslagen van 14 februari Uitslagen van 21 februari Laat bezoek... In een wei onderaan de Heerendijk in de polder nabij Oude Tonge, kregen vorige week donderdagavond een stel pony's nog Iaat onverwacht bezoek. Rond een uur of kwart voor elf reed daar een Audi personenauto de dijk af en belandde in een onder aan de dijk gelegen wei, waarin de pony's in alle stilte van hun nachtelijke rust geno ten. De automobilist kwam met de schrik vrij, evenals de pony's, die in 't donker eerst nog eens een poosje aan de wagen hebben gesnuffeld. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 19.30 uur ds. G. Meuleman - Ger. Gem. 14.30 uur (bev. ambtsdr.) en 19.00 uur ds. P. Blok uit Kootwijkerbroek - Ger. Kerk 19.30 uur ds. P. C. Koster - Doopsgezinde Gem. 19.30uurds. J. Smink. STELLEND AM - Ger. Kerk 19.00 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vlietstra, Katwijk aan Zee en 19.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. H. Hofman, Waarde - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 19.00 uur lees- dienst. DIRKSLAND - Ger. Gem.10.00 en 19.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 14.30 en 19.00uurds. A. Bac. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 14.30 uur ds. H. v. d. Belt. Oud-Alblas en 19.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 14.30 en 19.00 uur ds, P. den Butter - Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 19.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 19.30 uur ds. H. van Dijken. NIEUWE TONGE - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. Beens, Nijkerk. OUDE TONGE - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. de Pater. STAD aan 't HARINGVLIET - Ger. Gem. 15.00 en 19.30 uur ds. Van der Net. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. C. de Jong ste, Tholen - Ger. Kerk 19.30 uur de heer L. H. Zweers. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail; AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46: contracttarieven op aanvraag sluitingstermljn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijnJamiUeberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acguisitie; A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22. privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 17,50. Per jaar ƒ66,—. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Agenda Opening Vaststellen Agenda Notulen van de Algemene Ledenvergade ring d.d. 30 maart 1999 Ingekomen stukken en Mededelingen Jaarverslagen 1999 Jaanekening 1999, verslag kascontrole commissie en begroting 2000. (De finan ciële stukken liggen vanaf maart ter inza ge bij de penningmeester, dhr. K.C. Grin- wis, Steenkreek 9 te Ouddorp). Bestuursmutaties. Aftredend en herkiesbaar: dhr. K.C. Grin- wis. Aftredend en niet herkiesbaar: dhr. R. Akershoek. Tegenkandidaten kunnen zich tot 24 uur voor de aanvang van de vergadering opgeven bij het secretariaat, H. Vlietland-van Oudenaarden, Dirk- doensweg 4b, 3253 AE, Ouddorp. Jubilarissen Rondvraag Sluiting Aansluitend aan de vergadering zal dhr. F. Heerschap een voordracht houden over het dialect van Goeree-Overflakkee. Het pottenbakken wordt meestal geasso cieerd met het maken van symmetrische voorwerpen van klei op de pottenbakkers schijf. Tegenwoordig is dit een elektrisch aangedreven en regelbare schijf. De voorwerpen die met deze techniek zijn te maken: vazen, schalen, kommen, potten, kopjes, bekers, borden etc. Dus voorwerpen die rond zijn. Het maken van voorwerpen uit klei met behulp van technieken zoals plakken, rollen en mallen. Grotere voorwerpen kunnen gemaakt worden en door ze uit te hollen. Daarna kunnen ze gebakken worden, waar door ze lang te bewaren zijn. Veelal worden de met klei gemaakte voor werpen eerst gebakken, om daarna gegla zuurd te worden, dit wordt gedaan om prak tische redenen en of uit decoratieve over wegingen. Het glazuur kan kant-en-klare glazuur zijn, maar ook zelfgemaakte. Voor nadere informatie kunt u bellen naar: 0187-481914, dagelijks na 15.00 uur. Op vrijdag 3 maart is er weer een bingo bij PV 'De Zwaluw', aan de Dorpsweg 2 te Ooltgensplaat. Ook deze keer spelen we weer voor goed gevulde levensmiddelenmanden, vleesscho- tels, planten en nog veel meer. Aanvang van de bingo om 20.00 uur, het lokaal is open vanaf 19.15 uur. Zaterdag 4 maart a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld buiten te zetten. Bij voorbeeld dank, namens de vrijwilligers. P. Koppenaal, tel. 0187-601195 (overgeno men van A. Zoon). Het is alweer enige tijd geleden dat u een stukje kon vinden over het wel en wee van Schaakvereniging Stellendam. Tal van oor zaken - zowel privé als professioneel - waren daar debet aan. Maar het wordt toch wel wat anders, als anderen gaan vragen wanneer er weer een stukje verschijnt, want de andere verenigingen doen dit toch ook... en we willen graag weten wie op kop staat, hoe de vereniging het binnen de bond doet, etc. goed, we gaan weer van start met een kort overzicht van de gespeelde partijen van afgelopen dinsdag 22 februari. Kees Tanis dof met wit het onderspit tegen nestor Roon in een - vooral van zwarte kant - scherp opgezette Siciliaanse partij. Roon, een kenner van de door hem gekozen O'Kel ly variant (1. e4 c5 2. Pf3, a6) wist zoveel druk op het witte centrum te creëren, dat deze van armoede niet meer wist wat hij moest doen. Een pedte combinaison besloot deze korte partij ten faveure van de ervaren 'vos' Roon. Ondergetekende versloeg Dimmen Hamee- teman in een Franse partij. Ondanks een vroeg remiseaanbod, gelardeerd met een borrel om het halfje te krijgen, overzag Hameeteman het een en ander: pionverlies, kwaliteitsverlies en uiteindelijk damever- lies. Schrale troost voor hem is dat de bor- reltjes er niet minder om gaan smaken. Koploper Van Dam maakte een lelijke uit glijder tegen Jan Verzijden. Deze wist in een Philidor iets handiger te manoeuvreren dan de koploper en verkreeg de betere stelling. In plaats van te gaan keepen om het halfje te scoren, besloot Van Dam de boel te gaan for ceren en dan zie je wel eens wat over het hoofd... een aftrekschaakje kostte hem een volle toren. Waarschijnlijk dat Van Dam toch enigszins opgelucht ademhaalde, toen bleek dat naaste concurrent Van Gurp zich de kaas van het brood liet eten door Wim van Rossum. Zwart kwam voordelig uit een Damegambiet en de stelling voor de met wit spelende Van Rossum leek optisch rijp voor de slacht. Echter, Van Gurp sloeg met het verkeerde stuk - zo bleek in de zéér gezellige nababbel - en toen was de witte aanval niet meer te stoppen. De lachende derde was toch wel Krijn Hameeteman, die niet veel heel liet van Van den Nieuwendijk. Deze overleefde voor de tijdcontrole alle dreigingen, maar kort daar na was het niet meer te houden naar een voortreffelijk getimed wit stukoffer. Kees Tanis - Arie Roon 0-1 Dimmen Hameeteman - Gert-Jan Zonneveld 0-1 Jan van Dam - Jan Verzijden 0-1 Wim van Rossum - Jan van Gurp 1 -O Krijn Hameeteman - Kees van den Nieuwendijk .1-0 Ter lering en vermaak nog volgende 'kurz- partie', waaruit blijkt dat schaken erg leuk blijft! Wit: Kalvach, zwart: Drtina. I. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 Pf6 4. Pg5 d5 5. exd5 Pxd5!? Deze zet staal als slecht bekend, maar misschien is hij toch wel speelbaar... 6. d4. De gevolgen van het onmiddellijke paardoffer op f7 zijn onduidelijk: 6. Pxf7!? Kxf7 7. Df3+ Ke6 8. Pc3 Pb4 9. A3Pxc2+ 10. Kdl Pd4! Respectievelijk 9. De4 c6, in beide gevallen met een moeilijk te beoordelen stel ling. De tekstzet geldt als een versterking van het witte spel. 6... Kb4+! Dit is een heel belangrijk schaakje. Zwart ontneemt namelijk het veld c3 aan het witte paard! Na 6... Le? 7. Pxf7! Kxf7 8. Df3+ Ke6 9. Pc3 Pb4 10. De4 c6 11 a3 Pa6 krijgt wit goed spel. 7. c3 Le7 Pxf7 Andere zetten leveren weinig tot niets op, bijvoorbeeld 8. Dh5 g6 Df3 Lf5 10. Lxd5 0- 0. 8... Kxf7 9. Df3+ Ke6 10. De4?! Zo stond het altijd in de boekjes, maar wel- Hcht is 10. 0-0 een betere zet, na 10... Pa5 II. Dg4-F Kf7 12. Df3-H Ke6 13. Dg4-H kan wit schaak houden. 10... b5! ll.Lxb5Lb7 12. F4 van deze stelling werd in de boekjes beweerd dat wit meer dan voldoende com pensatie voor het geofferde stuk had en dus in het voordeel was. Het blijkt tegen te val len... 12... g6! 13. Fxe5 Tf8! 14. Dg4-F Tf5 15. Pxd4! Zo slaat Zwart de witte stelling uit een! 16. Tfl Pe3! 17. Lxe3. Of 17. Dxd4 Txfl. 17... Pf3+ 18. Gxf3 Dxd3 19. Dxd4 Lh4 20. Dxh4 Dxe3. Wit geeft het op. Uitslagen van maandag 21 februari Dammen, afd. 1 M. van't Geloof-C. van Welie1-1 C. van Prooyen - H. Keuvelaar 3-0 Beker J. Knöps-Joh. Wolfert 3-0 G. Smits-Jac. Wolfert3-0 Dammen, afd. 2 M. Poortvliet - P. v/d Groef 3-0 Beker J. v/d Groef - H. De Munck3-0 C. v/d Kraan - A. Los 3-0 W. Nieuwland - K. De Jong 0-3 Schaken W.L. Knöps - D. Wolfert 0-1 Toegangsbrug Je zag er echt weinig meer terug van een schoolgebouw dat in deze tijd past. Het begon al als je vanaf het plein de school in wilde. Dan moest je over een ophaalbrug, waar echt waar water onderdoor stroomde en waarboven een griezel van een tarantella aan een draad hing te bungelen. En als je bin nen was gekomen klonk er Gregoriaanse zang, waarschijnlijk van monninken uit de abdij... Door met waterverf gebrandschil derde ramen viel het zonlicht prachtig de burcht binnen en via de kasteelgangen kon je verder. Naar de eetzaal bijvoorbeeld, waar de lange brede eettafels al uitnodigend gedekt stonden, of eerst nog even naar de stal waar je de geur van gezond vee op kon snuiven. En verder de dikke zware kasteel muren met kantelen en zware kettingen, waar je jezelf klein en veilig tussen waande als je door de 'schoolburcht' schreed. Voiige week donderdagavond konden ouders en belangstellenden dit alles komen bekijken. En natuurlijk had niemand er zich enige voor stelling van kunnen maken dat dit het resultaat zou worden. Want behalve wat hierboven al verteld is was er nog veel meer te zien, zoals verschillende van klei opgetrokken miniatuur kastelen, hier en daar vanbinnen door kaars licht verlicht. En vele middeleeuwse gebruiks voorwerpen die tentoongesteld lagen, of een stuk geschut met een grimmige kanonnier die ergens verdekt stonden opgesteld. Beestenstal Het is te begrijpen dat de kinderen er alle maal vol van waren, eigenlijk zonde dat dit allemaal ook weer moest worden afgebro ken. Maar ja, in elk geval hebben ze er heel veel van opgestoken, want naast al dit moois hebben de meesters en jufs hen ook veel geleerd over hoe het leven in de middeleeu wen was. Al de groepen hebben er over gewerkt: over het ieenstelse), over beroepen^ over muziek, kleding en geloof, over de mid deleeuwse stad, natuurlijk ook over kastelen en ridders, en niet te vergeten... het onder wijs en de school! Verschillende excursies stonden op het pro gramma, zoals een bezoek aan het fort in Ooltgensplaat, of de domtoren \an Goede- reede, en wat te denken van een echte mid deleeuwse stad als Zierikzee! En als je dan zelf ook nog eens in middeleeuwse kleding rond mag lopen op school, ja wat is er dan mooier dan zó'n week...? Als dat niet een paar plaatjes waard is? Eetzaal. "Zes jaar geleden is mijn verzamel-woede begonnen met een blik, gevonden op de rommelmarkt in Heenvliet. Daarna was er een rommelmarkt in Nieuwenhooi-n en daar vond ik er vier, en sindsdien ben ik een trouw bezoeker van rommelmarkten en ver- zamelbeurzen. Verkade was de eerste die de beschuit ik blikken verkocht. Blikken met stadegeld, daar ging men zuinig mee om. Ze werden hergebruikt en in de fabriek weer schoonge maakt met zand en soda. De blikken sleten er snel van en werden zo voor verzamelaars een curiositeit. In 1891 werd begonnen met de fabricage van Hollandse koeksoorten. Het bekendste blik is wel het gele, met afbeeldingen van de Oost-Indische kers. Naast de blikken zijn de Verkade-Albums van Jac. P. Thijsse, met plaatjes van Jan Voerman Jr., heel bekend. Het eerste exem plaar, 'Lente', verscheen in 1906. Ook waxinelichtjes waren een bekend arti kel, in eerste instantie bedoeld als een veilig nachtlichtje. Dammen H. M. van Floresteijn - A. Meijer 1-1 A. de Mik - C. Akershoek 3-0 L. Moerkerk - J. van Koppen 3-0 J. Moerkerk - A. P. C. de Mik 1-1 C. Mierop - K. Tanis 3-0 C. Tanis - J. Visbeen 0-3 Visbeen is niet meer te stuiten. Dammen K. Tanis - L. Moerkerk 3-0 J. Visbeen - A. de Mik 3-0 A. P. C. de Mik - C. Mierop 1-1 J. van Koppen - A. Meijer 3-0 J. Moerkerk - C. Akershoek 3-0 H. M. van Floresteijn - C. Tanis 0-3 Van het een komt het ander, naast nacht lichtjes kwamen er theelichten, koperen komfoortjes, zuigflesverwarmers. voetsto- ven, nachtklokjes en nog veel meer. Een van de laatst verschenen artikelen zijn de sok- poppen en het zwartepiet masker. Dus u ziet, ik ben nog lang niet uitgekeken op de rommelmarkten en verzamelbeurzen!" Na een ingrijpende verbouwing in het pand van Juwelier Tanis aan de Hazers- weg 1 te Ouddoip. biedi deze winkel sinds 12 februari onderdak aan zowel de Juwelier als aan Oogpunt Optiek. De opticien, sinds augustus ''^b geves tigd aan de Stationsweg is \erhuisd naar Hazersweg 1. Het pand is aangepast aan de eisen voor de moderne opticien. Niet alleen is er de bekende ruime keuze in modieuze monturen, icn ens kan men bij Oogpunt Optiek terecht voor een nauw keurige en deskundige oog(druk)me- ting. Juwelier Tanis blijft het \ertrouw- de adres voor een groot assortiment gou den en zilveren sieraden, horloges in allerlei stijlen - van spwtief tot klassiek - en een ruime keuze in klokken. Tevens worden sieraden, klokken en horlogen vakkundig gerepmeerd en gerestaureerd. Tot II maart geldt bij de aankoop van een complete bril een korting \an \5'7c.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2