BedrJjfsopYolglng, een strategisch traject Nieuwe leesboeken BART] Schotejil ZRO- competitie-uitslagen Heren 1 Intermezzo wint van Volley Voorne 2 Schaakvereniging De Zwarte Pion Kunststichting Goedereede opgericht Schaakclub Oostflakkee iiiiiiiiiiliiiiiiii^^ EIIIVtlDCII-mEIJWS De uitslagen: VERVOLGVERHAAL de DrapeMersleerling ■ttiiilii PAGINA 5 DINSDAG 22 FEBRUARI 2000 Zaterdag 19 februari heeft zwemclub De Schotejil uit Middelharnis de vier de ZRO-A wedstrijd gezwommen van het seizoen. In Spijlcenisse werd ge zwommen met SG Dordrecht, De Kempvis uit Spijkenisse, VWC Vlaar- dingen, Poseidon uit Ridderlierk, De Lansingh uit Krimpen a/d IJssel, Spartaan uit Rotterdam en De Devel uit Zwijndrecht. Ted de Jager (geb. 1988) was ook ditmaal goed op dreef. Hij zwom een clubrecord op de 100 m wisselslag in een tijd van 1.22.65 en werd hiermee tevens 2e in de einduitslag. Bij de meisjes zwommen op dit nummer Nadieh de Groot (1.39.54) en Esther Korte weg (1.42.68) eveneens een nieuw p.r. Est her Korteweg verbeterde haar tijd zelfs met bijna 10 seconden. In de leeftijdscategorie onder 14 jaar werd door Arthur Stolk en Piet-Jan van Zoest ook 100 m wisselslag gezwommen. Beide Scho- tejilzwemmers eindigden exact gelijk in een voor beiden nieuw persoonlijk record van 1.22.71. In dezelfde categorie bij de meisjes zwom Iris Oostdijk een p.r. in een tijd van 1.20.90. Eveneens werd een p.r. gezwom men door Annemiek Veltman (1.25.83) en Eveline Hagoort (1.35.97). Iris Oostdijk ver beterde haar 100 m vlinderslag naar 1.23.82. Bij de jongens onder 16 jaar zwonmien zowel Frank Zoeteweij als Matthijs Weeda tot twee maal naar een nieuw persoonlijk record. Frank Zoeteweij deed dit op de 100 m vrij (1.04.82) en de 100 m vlinderslag (1.19.03) en Matthijs Weeda op de 100 m schoolslag (1.26.95) en de 100 m vlinderslag (1.28.13). In de categorieën dames en heren werd 200 m rugslag gezwommen. Bij de dames zwommen zowel Danielle Hagoort (2.45.40) als Willemijn Veltman (2.48.60) een nieuw p.r. Bij de heren tenslotte verbe terde Richard Abresch zijn tijd naar 2.31.75. Jaap Kransse valt uit met ernstige blessure DIRKSLAND - De overwinning op Volley Voorne 2 gaat de statistieken in als een rom melige 3-1 victorie voor het eerste heren team van volleybalvereniging Intermezzo. Wat echter deze wedstrijd onderscheidt van anderen, is het uitvallen van routinier en aanvoerder Jaap Kransse. Hij scheurde waarschijnlijk zijn enkelbandenen zal, als dit de juiste diagnose was, voor langere tijd uitgeschakeld zijn. Een aderlating voor het regelmatig draaiende heren I De wedstrijd was een routin&wèdstrijd tegen het lager geklasseerde Volley Voorne 2 uit Brielle. In de wedstrijd bleek de gastploeg niet onder te doen voor Intermezzo. Sterker nog, de eerste set ging met nipt verschil naar Volley Voorne: 13-15. De overige drie sets waren voor Intermezzo: 15-8, 15-7, 15-11. Het was een overwinning zonder glans. Men blijft op een gedeelde derde plaats staan. Het eerste heren recreantenteam van Inter mezzo heeft zijn koppositie versterkt tegen Kaf uit Lepelstraat. In een aparte ambiance naast de zaal, vierde zwemclub de Gooye haar 25-jarig jubileum, won de kampioen skandidaat met 5-0. Vooral de eerste drie sets waren van hoog niveau. Iedereen blonk uit. Goede verdediging, afwisselende spel- verdeling en goed geplaatste smashes zorg den voor een leuk volleybal van de selectie, die dit keer bestond uit Hans van Hoorn, Leo Jongejan, Henk van Dijk, Chris van de Wee- le, Eddy 't Jong en Nicky Tuinenburg. Uitslagen:. Jongens B - Alcom/Capelle2-2 Meisjes A - Rowido 11-3 Meisjes C2 - Volley Voorne 13-0 Volley Quick - Meisjes D0-3 Heren 1 - Volley Voome 23-1 Meisjes B -Volley Voorne 23-0 Meisjes Cl - Spirit 12-2 Heren 2 - Spirit 33-0 Dames 1 -Futora 10-3 Dames 2 - Holy 13-0 Vip '82 - Heren Recrea 23-0 Heren Recrea 1 -KAF5-0 MIDDELHARNIS RSB-competitie Het derde team heeft ook z'n vijfde wed strijd verloren, maar heeft in de derby Stel- lendam goed partij gegeven. Een gelijkspel heeft er zelfs wel ingezeten. Neleman speel de in het begin erg sterk tegen Kees van de Nieuwendijk, kwam na een zet of tien een stuk voor, en wist dat voordeel uit te bouwen naar een volle toren. Na het onnodig terug- offeren van de kwaliteit, en gedwongen door vermoeidheid (en tijdnood) moest hij berus ten in remise (herhaling van zetten). Ook H.K. Smit speelde aan bord 2 tegen Henk van Oostenbrugge een dijk van een partij. Maar helaas: na 23:00 uur wordt Henk moe. In plaats van zijn prachtige stelling om te zetten in een vernietigend slotoffensief, ging hij op pionnenroof en dat kostte de dame en de partij. Daartegenover stond een gelukkige overwinning van Frans Meiaard. Zijn tegen stander Verzijden moest nog een zet of acht in 1 minuut, en wat dan meestal gebeurt: Frans verloor een stuk. Omdat z'n tegen stander bij het uitvluggeren weer in tijdnood kwam kon Frans hem uiteindelijk toch ver schalken, door op slinkse wijze de dame ver overen. Jan Leendert Minnaar hield aan bord 1 Jan van Dam keurig op remise, na zelfs wat beter te hebben gestaan. Het evenwicht in de partij Dimmen Hameeteman - Wim van Huizen is nooit verstoord, dus een logische puntendeling. Bart Loosjes, Marinus Bom en Leendert Stolk waren duidelijk zwakker dan hun respectievelijke tegenstanders Krijn Hameeteman, Jan van Gurp en Wim van Rossum. Al met al TA - SVi. Huishoudelijke competitie (8 februari 2000) Groep 1: J Boeter - J. du Pree1-0 A. L. Mourik-H. Logmans0-1 W. I. Peeman -1. Lagendijk0-1 Groep 2: G. de Jager-R. Poel1-0 Ad. Visser - E. VerbeekVi - Vi Ant. Visser - R. Wolters1-0 Huishoudelijke competitie (15 februari 2000) Groep 1: J. Boeter - T.C. van ProoijenVi - Vi A. L. Mourik-R. Sparreboom1-0 W. I. Peeman - M. VerolmeM - Vi M. L. van der Waal - G. J. H. van GenderenVi - Yi Groep 2: C. J. Smit - P. Lesuis1-0 F. Meiaard - E. Verbeek0-1 R. Wolters-L. Neleman1-0 L. Stolk - B. Loosjes1-0 Ad. Visser-W. T. van Huizen1-0 Op 24 januari 2000 is de Kunststichting Goedereede opgericht. Deze stichting heeft tot doel het bevorderen van de activiteiten op het gebied van beeldende kunst in de gemeente Goedereede, alsmede het advise ren van de gemeente Goedereede op het gebied van kunst. De bestuursleden zijn: Marius Velthuizen, Marian Leijdsman, Willeke Righart, Helmut Roder en Harald Jassoy. De stichting tracht haar doel te bereiken, onder meer door het organiseren van de jaar lijkse 'Goereese Kunstdag'. Deze kunstdag werd voor het eerst georganiseerd op 25 sep tember 1999 en werd enthousiast ontvangen door de gemeente en de bezoekers. In 2000 gaat het evenement plaatsvinden op zaterdag 26 augustus. De stichting hoopt dat er weer veel bezoekers komen om alle acti viteiten mee te maken. Dit jaar zal alles nog uitgebreider en feestelijker aangepakt wor den. Diverse kunstenaars zullen vanuit hun perspectief de kunstdag opluisteren. De galerieën en huizen gaan open voor exposi tie, de horeca is weer enthousiast en denkt actief mee. Meer informatie volgt in de eilandkranten en via het VVV. Wilt u meer weten dan kunt u altijd contact opnemen via telefoonnummer 0187-491878 of via faxnummer 0187- 493364. Een tijdje niets gehoord van de schaakver eniging Oostflakkee, maar dat betekent niet dat er niet gespeeld wordt. Integendeel, de opkomst is er vrij hoog en de laatste weken melden zich steeds mensen die graag eens willen meespelen op proef, om te kijken of ze het leuk vinden om bij deze club te spelen. Dit sterkt de gedachte dat er in Oude Tonge en omliggende dorpen nog genoeg schakers te vinden zijn, die wellicht dit seizoen nog willen oefenen om volgend seizoen actief mee te schaken. Van de actieve spelers is Wim Buth met een inhaalrace bezig, later in het seizoen begon nen maar ondertussen om de vierde plaats op de ranglijst beland. Ronald Sparreboom is nog steeds ongeslagen en heeft met slechts 14 gespeelde partijen continu zicht op de eerste plaats. Ronde 23: R. Huibrechtse - J. van Genderen0-1 W. Buth - A. Douw0,5-0,5 P. HoUeman - B. HollemanO-I B. J. Bruggeman - J. Hennekes0-1 C. Korteweg-R Stolk0-1 J. W. Holleman - J. van den Ouden1-0 G. C. van de Velde - S. van Maurik0-1 Ronde 24: B. J. Bruggeman - J. van GenderenO-I R. Sparreboom - L. Holleman1-0 K. Wijnands - A. Douw0-1 W. Buth - J. Hennekes.4-0 L. Stolk-R. Huibrechtse0,5-0,5 H. van Gils - R. Huysmans0,5-0,5 S. van Maurik - J. van den Ouden0-1 Van den Ouden - P. Holleman0-1 Ronde 19 jeugd Johan-Jelmer1-0 Ruben - Cars1-0 Niels - Jobke1-0 Peter-Ivar0-1 Mocht u ook belangstelling hebben: speel avond is op woensdag, in de Grutterswei te Oude Tonge. De jeugd om 19.00 uur, de senioren om 20.00 uur. Iedereen is welkom! Middelharnis - Op dinsdag 15 febru ari jl. organiseerden DE HEER CO. en Rabobank Middelharnis een Voorlichtingsavond over Bedrijfs- overdracht in het Trefpunt van de bank. Onderwerpen als de waarde ring van bedrijven, het proces van koop en verkoop, de juridische, socia le en financiële aspecten werden uitge breid toegelicht door sprekers drs. M.J. de Nijs en de heer F.S. van der Sluis RA. Steeds vaker overdracht aan derden Drs. M.J. de Nijs, onderdirecteur Bedrijven bij Rabobank Middelharnis, opende de avond met een woord van welkom. Daarna gaf de heer De Nijs een presentatie over bedrij f so verdracht, de aanpak en de rol van de Rabobank in dit proces. Bedrijfsopvol ging is een actueel thema, aangezien onge veer 30 jaar geleden veel ondernemers een eigen bedrijfje hebben opgestart. Deze baby boom-generatie is nu tegen de leeftijd dat zij het bedrijf wil overdragen. Vroeger was het vanzelfsprekend dat het bedrijf door zoon of dochter werd overgenomen. Steeds vaker vindt verkoop aan derden plaats. Stappenplan Bij een bedrijfsoverdracht is het aan te raden een stappenplan te hanteren. Dit plan bestaat uit zes fasen: bewustwording, opvolging overwegen, voorbereiding van de opvol ging, fiscale en juridische overwegingen, overdracht zelf en na de overdracht. Het gaat hier om een langdurig traject waarin belang rijke beslissingen worden genomen. Er zijn verschillende redenen om het bedrijf over te dragen: verdwenen motivatie, leeftijd of gewoon genieten van de oude dag. De opvolger moet goed onder de loep genomen worden; is deze persoon echt geschikt? Daarna wordt er een strategisch onderne mingsplan gemaakt en komen fiscale en juri dische zaken aan de orde. De overdracht zelf vergt goede afspraken van beide partijen. In dit proces kan de Rabobank koper en verko per bijstaan met goed advies. Door het maken van een Financiële Planning wordt er individueel maatwerk geleverd. Er wordt een inventarisatie gemaakt van behoeften, een analyse van de situatie en geboden oplossingen worden vastgelegd in een uitge breid plan. Ook tijdens en na de overname zal de bank begeleiding bieden. Naast een bancaire deskundige is bij een overname advies van een accountant, jurist, fiscalist en notaris onmisbaar. Aankooponderzoek Na deze presentatie nam de heer F.S. van der Sluis, Registeraccountant bij DE HEER CO., het woord over. De heer Van der Sluis belichtte in dit kader de waardering van ondememingen, de juridische en fiscale aspecten en het overname-onderzoek. Een belangrijk punt is de geheimhoudingsverkla ring. Ook moet de verkoper voorzichtig zijn met het verstrekken van informatie aan de koper. Voor de aankoop moet altijd aankoop- onderzoek plaatsvinden, ook al kennen koper en verkoper elkaar goed. Als de inten tieverklaring eenmaal getekend is, is de weg terug niet eenvoudig. Na deze pittige presen taties werd er door de heren De Nijs en Van der Sluis een fictieve bedrijfsovername behandeld. Het ging om de firma De Gouden Greep B.V. Beide heren namen deze onder neming vanuit hun eigen vakkennis onder de loep. De belangrijkste conclusie van deze avond luidt: begin tijdig met nadenken bij een bedrijfsopvolging, inventariseer de knelpun ten, overleg met betrokkenen en houd reke ning met de opzet van de fiscale en juridi sche structuur. Door samenwerking met bankier, accountant, belastingadviseur en jurist wordt het beste resultaat bereikt! Na afloop van deze avond konden de geno digden onder het genot van een hapje en een drankje met elkaar van gedachten wisselen over dit actuele onderwerp. HEIBEL IN M'N HOOFD Guurtje Leguijt UI. Dick van der Pol uitg. Callenbach Als je begint te lezen in het boek 'Heibel in m'n hoofd', weet je al in het eerste hoofd stuk waar het om gaat. Maarten is boos, en niet zomaar, nee heel erg boos. Ze zouden naar het zwembad gaan en opeens gaat het niet door.... Eigenlijk wil Maarten daar helemaal niet zo boos om zijn. Hein, zijn vriend kan er toch ook niets aan doen? Maar hij kan de boosheid niet tegenhouden, het komt vanzelf. Wat zou er met hem aan de hand zijn? En, moet hij misschien naar het Riagg? Wat zouden ze daar doen? En is dat gek, of kunnen ze hem daar juist helpen? Het boek 'Heibel in m'n hoofd' gaat over Maarten, een heel gewone jongen die graag zwemt en van pannenkoeken houdt. Toch is er. bij Maarten iets anders. Hij wordt heel gauw boos en daar moet Maarten altijd tegen vechten. Vaak veriiest hij dat gevecht en wordt dan na z'n boosheid heel verdrie tig. Maarten durft niet goed dingen te doen die nieuw zijn voor hem. Toch gaat hij met z'n vriend Hein, met zijn broer Marijn en Chris, de vriend van z'n broer mee nar het bos. Ze hebben daar een geheime hut! Ondertussen denkt Maarten na over het Riagg. Zal hij gewoon vragen of hij er een keer naar toe mag? Maar wat als ze hem daar niet kunnen helpen? Als hij nooit meer gewoon kan worden? Op een woensdag middag nog voordat ze naar de geheime hut gaan, gaat Maarten met Hein een eindje Wij hebben het ofzorgen VAN DER BOOM fietsen. Maarten heeft een route uitgedacht, zodat ze precies langs het Riagg komen, maar daar weet Hein niets van! Als Maarten plotseling de bocht omgaat en tegen Hein aanrijdt, begrijpt die natuurlijk helemaal niet wat Maarten opeens doet! Maarten weet niet meer wat hij moet doen, maar gelukkig is Hein niet snel boos. Dan ziet Maarten iets wat hij nooit had verwacht. Remco, een jongen uit groep acht, die heel goed kan voetballen, gaat óók naar het Riagg! Vind jij zelf datje niet gewoon bent? vraagt Ineke. Ja, natuurlijk, denkt Maarten, daar om ben ik hier toch? Ineke van het Riagg, zegt dat iedereen wel eens zomaar boos is, of bang, en dat dus eigenlijk niemand gewoon is! Het valt allemaal erg mee bij het Riagg en Maarten leert dat iedereen wel eens iets heeft wat moeilijk is, en dat zijn j vader en moeder en Marijn toch van hem houden! Toch gaat het nog wel eens fout, en is Maarten weer opnieuw bang of boos, bijvoorbeeld als ze hem plagen of als ze met z'n drieën naar de geheime hut gaan. Marijn, Chris en hijzelf. Als ze naar huis willen, zien ze vier grote jongens met kaal geschoren hoofden... Hoe moet dat nu? Maar, Maarten vraagt hulp aan twee vreem de mensen, en dat vindt Marijn maar wat knap! Het boek, wat 6 illustraties telt, geeft totaal 117 pagina's leesplezier verdeeld in 32 hoofdstukken. Het is te lezen vanaf onge veer tien jaar. Omdat één van de zoons van de schrijfster een beetje op Maarten lijkt, kan ze heel goed weergeven wat er allemaal in Maarten omgaat. Heibel...De titel is goed gekozen, want die heibel heeft een grote plaats in het boek, in het leven van Maarten. Het boek is niet alleen mooi voor kinderen die zelf naar het Riagg gaan, maar ook een hele les voor broers en zussen, of pesters... ISBN: 90-266-1021-1 prijs: 19.90. KOEN...WAAR ZIT JE L. Buth- Villerius UI. Jaap Kramer uitg. Den Hertog Ik vind het niet leuk! Zegt Koen. Hij stampt met zijn laars in de sneeuw. Ik vind het ook niet leuk, zegt mama. Wat is er aan de hand? Koen krijgt van papa en mama een hondje...maar dat is toch juist heel fijn? Ja, maar voor ze het hondje op gaan halen moet Koen's vader nog post bezorgen. Koen kan bijna niet wachten tot hij terug is. Maar dan? Als hij terug komt kijkt hij helemaal niet blij. Een collega van papa is gevallen en dus moet papa nog veel meer post bezorgen! En daarom is Koen boos, want.... als papa nu niet op tijd klaar is met de post, wat dan? Dan kunnen ze niet naar het asiel. Koen gaat naar binnen, maar hij krijgt zijn laars niet uit. Bom, daar valt hij tegen de deur. En Koen wordt steeds meer boos. Boos op alles. Als papa thuis komt ziet hij de boze Koen. Met een dikke bult op zijn hoofd. Papa bidt voor het eten, en voor Piet Klem die zij arm gebroken heeft, en of de Heere wil vergeven dat ze zo boos waren, omdat het anders gaat dan Koen eigenlijk wil....En Koen? Zijn boos heid is opeens weg. 's Middags gaat papa snel verder met post rondbrengen. Koen gaat zijn sneeuwpop afmaken waar hij vanmorgen aan begonnen was. Hij doet zijn laars weer aan, en dan zijn schoen.... Wat.. Een laars en een schoen? Ja, want de andere laars en schoen staan op de kachel. VROEGINDEWEIJ Vanmorgen is hij twee keer door het ijs gezakteen keer met zijn laars en een keer met zijn schoen. Papa heeft gezegd dat hij de oude postpet uit de schuur mag pakken voor de sneeuwpop. Dan is Koen klaar. Mama is nieuwe laarzen voor hem kopen. En papa? Die is nog niet klaar. Hoe laat zou het zijn? Koen weet het niet. Zal hijzal hij gaan helpen..? Koen pakt een stapel post en loopt naar de straat. Hij doet een brief is de brievenbus, en nog een, en bij het volgende huis ook een paar. Wat zal papa blij zijn met zo'n helper! Bij een oude meneer doet hij de rest door de deur. Meneer de Haan komt naar de deur. Zoveel post voor mij? Koen knikt. Maar... dit is niet voor mij hoor. Er staat Blok op en ik heet geen Blok. Koen schrikt een beetje, heeft hij wat verkeerd gedaan? En dan.. Ziet hij opeens nog veel meer mensen met post... Hoe moet dat nu? Gelukkig komt papa hem halen, maar het is al vier uur! En ze moeten eerst nog alle post terug gaan halen. En dan weer goed rondbrengen. En... zou hij straf krijgen? Als ze thuis zijn verteld Koen alles eerlijk en dan belt de baas van het asiel. Ze mogen 's avonds komen! En dankrijgt Koen toch nog zijn hondje. Wat is hij blij Het is zo heel anders gegaan, en hij dacht dat hij moest helpen, omdat het anders fout zou gaan, maar dat was helemaal niet nodig! Een mooie les voor kinderen, om te leren wachten! Het boekje, met avi 3 is goed te lezen voor kinderen die net kunnen lezen. Dit mede omdat het opgebouwd is uit korte zinnetjes, wat de jeugdboekjes van de schrijfster L. Buth-Villerius kenmerkt. Om voor te lezen is het al vanaf vier jaar geschikt. Op bijna iedere bladzijde staat een illustratie van Jaap Kramer, die helaas wel eens wat moei te heeft om moeder-figuren inderdaad als volwassenen weer te geven. Het boekje, wat 92 bladzijden telt is vanuit de wereld van het kind geschreven. ISBN: 90-331-13872 prijs: 12.90, M.L.B. J. Lens uifc^moeitijd van de Leidse Lakenindustrie -29- Haar scherpe stem scheurde de avondstil te, die in deze buurten bijna volkomen was. Flandrijn en Mulder zetten hun tocht naar huis voort en hun zware stappen weerklinken langs de stille gracht. Hij liep zwijgend, en ook Mulder gaf zich aan zijn eigen gedachten over. "Toch een leven voor zo'n vrouw: avond aan avond zo je man thuis te krijgen!" "En dan kind op kind. En haast elk jaar één op het kerk hof. Het is vreselijk..." "Anders wel jammer van Andriessen. Hij is een knap wever en als hij niet bijna al zijn geld aan Diericksen bracht, dan zou hij best vooruit komen". "Nergens wordt zó gedronken als hier in Leiden - zei Mulder. - Zelfs in het zuiden niet, waar ik ook gewerkt heb. En niet in Haarlem of Delft. Ik begrijp niet wat de mensen er aan hebben. Flandrijn zweeg. Maar toen hij vlak bij huis was, merkte hij nog op tot Mulder: "We zijn anders al knap op weg om dezelfde kant uit te gaan. Ik was vroeger ook meer thuis dan tegenwoordig. En jij ook. Mulder! Jij zit nog vaker bij Diericksen dan ik; we moesten toch voorzichtig zijn. Want als je eenmaal op die weg bent.En we moe ten het hoofd koel houden en ons verstand bij elkaar, bij de dingen die te wachten zijn! En niet vergeten dat God ons nog onverdiende zegeningen geeft! Daar denk je in 'De Weefstoel' het minste om!" Mulder antwoordde niet veel. Hij kende die dingen niet; hij behoorde heimelijk tot de verdrukte roomsen, die stil hun kerkdiensten moesten houden, en die daardoor, evenmin als de arminianen, veel gevoelden voor de geregelde gang van zaken in de stad. Flandrijn wist dat wel, maar hij vertrouwde de mensen. Hij had zelf geen bijgedachten in deze loonstrijd, die te wachten stond, en daarom veronderstelde hij ze ook niet bij anderen. Hij bewoog zich niet graag in die kringen, die geregeld de herberg bezochten. Maar hoe kon hij anders met de men sen in aanraking komen, die hij meende nodig te hebben? Toch nam hij ook nu zich voor om er geheel mee te bre ken. Ze moesten als gezellen rechte wegen gaan. En niet in herbergen en kroegen elkaar zoeken. Daar zou toch geen zegen op rusten. Doch hij gevoelde hoe moeilijk dat zou wezen. De 'mui ting' enkele jaren geleden was werkelijk op een muiting uitgelopen. En de gezellen hadden er niet veel voordeel van gehad. Zo mocht het nu niet worden. Maar terwijl dat alles hem, daar op die avond op zijn don kere gracht, klaar voor ogen stond, rees ineens, met beangstigende zekerheid, voor hem op, dat het ook nu niet anders zou kunnen gaan dan toen. En bijna speet het hem dat hij die avond mede de eerste stappen gezet had op de weg, die tot nieuw verzet moest leiden. En elk ver zet bracht slachtoffers, dat wist hij Zou het de moeite waard wezen? "Kom je ook morgen op de Breestraat?" Het was Jacobsen, één van Teljeurs gezellen, die de vraag aan Barto stelde. Barto keek op van zijn werk, en liet het weefgetouw even rusten, waar anders zijn bezige handen de spoelen door de schering \verkten, heen en weer, met goed opletten dat de draad goed en zuiver gelegd werd. Barto was meestal met heel zijn aandacht bij zijn werk. Het was zijn eer zucht, werk te leveren, waarop niet alleen Teljeur niets had aan te merken, maar hij wilde er ook bij de Wardeyns eer mee inoogsten. Het was al eenmaal gebeurd, dat lakenmeesteren hadden gevraagd wie een door Teljeur ter verkrijging van het Leidse merk ingeleverd stuk laken, geweven had, zó gelijkmatig en nauwkeurig als het was. Het zou nu niet zo heel lang meer duren, of hij mocht aan zijn proefstuk beginnen, en dan zou hij meester zijn, net als zijn vader en net als Teljeur, en dan mocht hij zich vestigen, als het gildebestuur het hem toestond. Het regelmatig, eentonig gezoem der getouwen was voor een ogenblik opgehouden, en niet alleen Jacobsen wacht te vol spanning, maar de anderen evenzeer. Jacobsen had gebruik gemaakt van de gelegenheid, dat Teljeur naar de fraaie Lakenhal op de Oude Singel moest met stukken laken. Nu was de baan even vrij en nu stond de meester niet klaar om te vragen naar de oorzaak van het plotselinge stilstaan van de getouwen. "Kom je ook morgen op de Breestraat?" "Wat zou ik daar doen? - vroeg Barto - Morgen is het toch werkensdag, en dan zit ik hier achter mijn getouw. Ik zou niet weten wat ik op de Breestraat moest doen. Is er wat aan de hand?" Het was opvallend: deze nog jonge gezel behandelden de anderen met zekere onderscheiding. Ze zouden het zelf niet weten te verklaren waarom het was. Doch er was iets, dat het hun moeilijk maakte in hem de gelijke te zien. Was het zijn andere gestalte dan de hun ne? Tenger waren er velen. De weefstoel was niet de juis te plaats om stoere welgevormde kerels te vormen, en de atmosfeer van de werkplaats was niet de juiste, waarin de borst zich verruimt en verbreedt - Barto's tengerheid, daar zat het hem niet in. Het was zijn houding, waardoor hij zich onderscheidde. Het was een als aangeboren mate van zelfbewustzijn. Als hij zich onder de gezellen geworpen had en geheel hun leven had meegeleefd, met hen had gedobbeld en gedron ken of gespeeld, of wel in hun ook bij deze mensen vaak zo felle kerkelijke strijd partij had gekozen, hij zou hun een geboren leider zijn geweest. Juist door zijn zwijg zaamheid, terwijl hij toch ook het juiste woord op de juis te tijd wist te plaatsen. Doch hij wenste dit alles niet. Zijn hart ging niet uit naar die dingen. Evenmin als dat van vader Sjardijn. En wat de arbeidsonrust aangaat, ook die trok langs Sjar dijn heen. Hij werkte en was dankbaar dat hij werken mocht en werken kon. Hij was voor een deel eigen baas. Hij had eenvoudig zijn brood, en dan.hij kwam de bes te jaren der onstuimigheid te boven. Er was geen bodem bij hem voor de opstandigheid en veranderingsdrang, die zowel op het kerkelijk terrein als op dat van de dagelijk se arbeid woelden en werkten. En het was wonderlijk hoe Barto hem in die dingen volgde; hoe ze eigenlijk buiten zijn belangstellingsfeer lagen. Sjardijn noch zijn vrouw zagen wat het eigenlijk was; wat zij meenden te zijn, volgzaamheid, trouw, verknochtheid aan zijn pleegou ders, dat had in de diepste grond heel andere zin. Barto leefde, ja. Maar in wezenlijkheid was het een schijnleven, dat hij leidde. Tot de diepten van zijn ziele- leven drong niemand door. Zijn vader niet, zijn moeder niet, zelfs geen jong vrouwenhart. Ook daarvoor was de toegang tot zijn hart afgesloten als door een hoge muur. Je kon vermoeden wat er achter die muur lag, je kon er nooit bij komen. Je kreeg er absoluut niets van te zien. Barto omhulde zich in iedere kring, waarin hij verkeerde, met geslotenheid. Hij mocht vriendelijk en tegemoetko mend zijn jegens iedereen, hem kennen deed niemand, zelfs Annemoei niet, die hem als een moeder liefhad. Eigenlijk zette hij nog steeds het droomleventje voort uit zijn jeugd en uit zijn jongenstijd. Hij zocht het verleden te grijpen; hij zocht de wazige omtrekken der beelden te omvatten, te herkennen, terug te vinden, die in het verle^ den hem tegen schemerden; het was en bleef vergeefs. Hij wist, dat er in het verleden iets was; het bleef hem onmogelijk om zich te binnen te brengen wat het was. Slechts een deel van zijn leven lag voor hem open, grijp baar voor geheugen en herinnering. Het was zijn armoe- leven in Limburg. Maar wat daarvóór lag: een dicht gor dijn sloot het af, en slechts bij ogenblikken scheen het hem toe alsof er een slip van dat gordijn werd opgelicht, en alsof hij daar, onwezenlijk en ver op de achtergrond, een gestalte vond, een statige, rijzige vrouwenfiguur, edel in gebaar en houding, liefelijk in haar woord. Zo droomde hij van het verleden en daarom toonde hij in de dingen van alle dagen slechts zeer matige belangstel ling. Maar ook de toekomst wenkte hem immers? (wordt vervolgd) wm MUM Hoenderdijk 9 On/Onr 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 Cl VUUI BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 - Fax (0187) 4845 20 BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL- EN KANTOOR Westdijk 45-46, 3241 GV Middelharnis Tel. (0187) 462048 4S2844 - Fax (0187) 485481 Rliaal;HoeiKl»rdl|k19, 3253AK Ouddorp Tel. (Q187) 681276 - Fa» (0187) 683519

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5