LEZING BACH- Werk aan de winkel voor ondernemende mensen Dirksianders Leen en Bep de Beii: onder de indruk over Afrika EIIAIIDEtl-tllEUWS over 'BACH EN DE BIJBEL' IN DE PRINS MAURITS MUSICEERCONCOURS EIÜVriDEII-niELVS Bijeenkomst 'De Christen vrouw' Nieuws van de Nederlandse Vereniging van Migrainepatiënten 'Straatarm en toch gelukkig! Je kunt er niets vergelijken met Nederland' PAGINA 2 DINSDAG 22 FEBRUARI 2000 Voor leerlingen van de Prins Maurits, hun ouders, maar ook andere belang stellenden geeft de Middelburgse musicoloog, dr. Albert Clement, bin nenkort een lezing over 'Bach en de Bijbel'. De lezing vindt op dinsdag 7 maart plaats in de aula van de Chris telijke Scholengemeenschap Prins Maurits en is een openbaar onderdeel van de BACH-week die in de school gehouden wordt. Afd. Middelharnis- Sommelsdijk Op D.V. woensdag 23 februari hopen we onze jaarvergadering te hou den in 'De Hoeksteen' te Middelhamis, aanvang 19.30 uur. Als spreekster komt mevrouw Van Helden uit Dussen, met als onder werp 'Bakerpraatjes'. Iedereen is van harte wel kom. Het bestuur Nes Ammim: wonen, werken en leren in Israël In Nederland hebben ruim 1,5 mil joen mensen last van een chronische vorm van hoofdpijn. Daarmee zijn zij een van de grootste patiëntengroepen van Nederland. De meest bekende vorm van hoofdpijn is migraine, maar daarnaast kennen we ook cluster- hoofdpijn, spierspanningshoofdpijn, aangezichtspijn, chronische dagelijk se hoofdpijn, medicatie-afhankelijke hoofdpijn en migraine bij kinderen. Lotgenotencontact Landelijk bureau en 0900-nummer Wie zijn er nodig? TXissen de Dirkslandse buurtvereniging 'West' en ontwikkelingswerker Johan Wachters bestaan al jaren goede ban den. Banden van steun en samenwer king, die onder andere tot uitdrukking kwamen tijdens het 25-jarig bestaan van de buurtvereniging, vorig jaar zomer. Toen was Wachters zélf in Dirksland aanwezig. In de voorbije jaren werd al heel wat geld vanuit Dirksland naar het Afrikaanse land MaU gestuurd, ter ondersteuning van de diverse ontwikkelingsprojecten die er onder Wachter's handen tot stand komen. Leen de Berg, oud-voorzitter van buurtvereniging 'West' en thans penningmeester daarvan, werd bij het jubileum van de vereniging samen met z'n vrouw Bep een reis aangeboden naar het land van Johan Wachters, om er onder andere de projecten te gaan bekijken die met Dirkslands geld moge lijk werden gemaakt. Van wat hij er heeft gezien zit Leen vol, en met graag te vertelt hij erover. Onderstaand enke le impressies. -%: ■.i--^''Ka'ir ■SKi-^'^iKCii Clement, die musicologie doceert aan de Universiteit te Utrecht, heeft zich de afgelo pen jaren verdiept in theologische aspecten in het werk van Bach. Dit bijzondere vakge bied werpt regelmatig nieuw licht op de composities van de cantor uit Leipzig. Zo heeft Clement veel boeken bestudeerd die Bach in zijn bibhotheek had. Door de beschrijving van zijn nalatenschap is bekend welke boeken dat waren. Veel van deze boe ken hadden een geestelijk of theologisch onderweip. Door andere onderzoekers is bijvoorbeeld ontdekt dat er een relatie bestaat tussen geci teerde liederen uit lijdenspreken en het gebruik van deze koralen in de Johannes Passionen. Zo zijn er meer voorbeelden die dr. Clement zeker zal noemen. Van de boeken van Bach was tot voorkort alleen de titel bekend. Opvallend was de vondst enige tijd geleden in Amerika: men trof een boek aan dat zeker in het bezit van Bach is geweest. Het was een geestelijk dag boek met hier en daar aantekeningen in het handschrift van Bach. Wat deze aantekenin gen waren kunnen belangstellenden daad werkelijk zien: Clement zal tijdens zijn lezing dia's van deze bladzijden tonen. Ook zullen diverse geluidsfragmenten te belui steren zijn. De lezing begint om 19.30. De koffiepauze zal op muzikale wijze ingevuld worden. Als afsluiting van de Bach-week die op de Chr. S.G.Prins Maurits gehouden wordt vindt op vrijdag 10 maart een vocaal- en ins trumentaal muziekconcours plaats in de Rooms-katholieke kerk te Middelhamis. Voor dit concours hebben zich maar liefst vijftig solisten of groepjes gemeld. Het bete kent voor de muziekdocenten een hele dag jureren. De opvallendste solozangers, orga nisten of bespelers van melodie-instrumen ten zullen een kans krijgen zich 's avonds te laten horen op het concert door finalisten. Ook dit concert wordt in de katholieke kerk gehouden. De jury zal 's avonds worden uit gebreid met andere professiole musici uit de omgeving. Uiteindelijk zal worden bepaald wie in wel ke categorie de opvallendste prestatie heeft geleverd. Uit deze winnaars zal de jury ten slotte een algemene winnaar aanwijzen die uit de handen van rector Boot aan het einde van de avond de Bach-bokaal mee naar huis mag nemen. Het concert van de finalisten begint om 20.00 uur. Maar overdag kunnen belangstellenden de kerk inlopen om te lui steren naar de prestaties in de voorronde. chr. streekblad op gerefonneerde grondslag voor de zuid-tiollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail; Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijnjamilieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500. e-mail; ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 6014 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal ƒ17,50. Per jaar ƒ66, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Nes Ammim is een internationaal, christe lijk dorp in het noorden van Israël. De bewoners zijn veelal jonge mensen, afkom stig uit verschillende kerken, die met elkaar een oecumenische geloofsgemeenschap vormen. Door er te wonen, te werken en te leren zetten de Nes Ammimmers zich in voor een levende ontmoeting met de bewo ners van het land in de complexe realiteit van Israël; om te komen van 'vooroordeel tot begrip en respect. Voor wie dit aanspreekt: Nes Ammim is op zoek naar enthousiaste mensen, die in dit bijzondere project hun handen uit de mouwen willen steken! Nes Ammim voorziet voor een belangiijk deel in haar eigen onderhoud door het kwe ken van rozen en avocado's en door het exploiteren van een 3-sterren hotel en een jeugdherberg. Er is eenvoudige woonruimte beschikbaar voor jongeren en er zijn zelfstandige woningen voor gezinnen. Veel bewoners verblijven eenjaar in Nes Ammim, bijvoor beeld na het afronden van een studie. Ande ren, met name vakmensen, wonen er langer en dragen zorg voor de continuïteit van het dorpsleven en de bedrijven. Aan vakmen sen bieden wij professionele arbeidsplaat sen en interne opleiding met de mogelijk heid om in een leidinggevende positie te worden aangesteld. Momenteel wonen er ongeveer 100 mensen, met name Nederlan ders, Duitsers en Zwitsers. De voertaal is Engels. Door het studieprogramma krijgt iedereen de gelegenheid kennis te maken met het jodendom, de islam, politieke, sociale en culturele aspecten van de samenleving, De Nederlandse Vereniging van Migraine patiënten stelt zich ten doel meer bekend heid met en meer begrip voor alle mensen met hoofdpijn te krijgen. Een uiterst belangrijk onderdeel daarin is het lotgenotencontact, dat wil zeggen: informa tie en ondersteuning geven aan allen die daar behoefte aan hebben. Het afgelopen jaar is voor de Vereniging een druk en veelbewogen jaar geweest. De lan- delijke Hoofdpijn Actie werd een groot suc ces en een aantal andere activiteiten werd in gang gezet. Ook de ontwikkeling van nieuwe medicijnen krijgt steeds meer aandacht. In het blad 'Hoofdzaken' wordt alles wat gaande is op het gebied van hoofdpijn op de voet gevolgd en gepubliceerd. In, Eist (Gelderland) werd half november 1999 een nieuw kantoorpand in gebruik genomen en sinds medio januari beschikt de Vereniging van Migrainepatiënten over een eigen 0900-nummer voor informatie en lot genotencontact. Het adres is: Prinses Irenestraat 80, 6661 EA, Eist; Postbus 65, 6660 AB, Eist, tele foon: 0481-352658, telefax: 0481-352264. Informatie en lotgenotencontact: 0900- 2020590 (30 cent per minuut) op maandag t/m vrijdag van 10.00-12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. E-mail: mip@wxs.nl Internet: http://home.wxs.nl/~mip/migrai- ne.htm. christologie en vele andere thema's die ont leend zijn aan de werkelijkheid van alledag. Er worden excursies georganiseerd en lezingen gehouden, waarbij de Nes Ammimmers daadwerkelijk het gesprek kunnen aangaan met joodse, islamitische en christelijke sprekers. Voor al deze activiteiten hebben we drin gend mensen nodig. Enthousiastelingen met oecumenisch-kerkelijke betrokkenheid en interesse in het jodendom, flexibiliteit en zelfstandigheid. Basisvoorzieningen wor den vergoed. Voor jonge gezinnen, mits vakkrachten, zijn er ook mogelijkheden. Jongeren voor het Werk- en Informatie- jaar (vanaf juli 2000) Algemene werkers die geschoold willen worden in een van de Nes Ammim- bedrijven (min. 2 jaar). Grote inzet en verantwoordelijkheidsgevoel zijn belangrijker dan vakmatige achter grond. Vakmensen voor de volgende richtin gen: techniek (MTS/HTS werktuig bouwkunde, elektrotechniek, autotech niek), tuinbouw (opl. MtuS/AHS), land bouw, horeca, boekhouding, (MBO/HBO), verpleging en basison derwijs. Ook mogelijkheden voor jonge gezin nen Wie interesse heeft voor het werk van Nes Ammim, kan contact opnemen met: Nes Ammim Nederland, Hellestraat 37a, 3811 LK, Amersfoort, tel. 033-4613959. "Je kunt erover vertellen om te proberen dui delijk te maken hoe het in Mali is, maar je moet het gezien hebben", begint Leen z'n ver haal. "Wérkelijk niets kun je vergelijken met hier. Onvoorstelbare armoede, en tóch lachen de, zingende en fluitende mensen! Pessimis me kennen ze niet. Ondanks hun bittere armoe voelen ze zich gelukkig. De mensen zijn er tolerant, stress kennen ze niet en naar tijd kij ken ze niet. Het is een volk met veel eigen waarde - bedelaars komen er niet voor, gees telijk zijn ze sterk en ze hebben hoge normen en waarden. Elkaar verzorgen (ouderen, gehandicapten) is er ook belangrijk, je ziet niemand creperen van de honger. Onder de eigen bevolking komen criminaliteit, drugsge bruik, aids of zelfmoord niet voor en er wordt in het openbaar geen alcohol gebruikt. Als er aids of criminalitteit voorkomt is dat onder buitenlanders, die aan de kust verkeren. Mali kent een grote sociale controle en als er iets bestraft moet worden gebeurt dat ook meteen. Als mensen elkaar betrappen grijpt de één de ander in het nekvel, duwt die ergens in een hok totdat de politie er is". Zo'n 80% van de bevolking is analfabeet, al zitten daar absoluut ook intellectuelen tussen. Maar erbarmelijk is het er met de gezondheidszorg gesteld. "Om een voorbeeld te geven" vertelt Leen, "dan staat daar een meisje op straat bovenop een tafel medicijnen uit de Westerse wereld te ver kopen; heb je pijn in je buik neem dan dat rode tabletje maar!" Het komt uit de Westerse wereld en daar zijn de spullen goed, zo wordt gedacht.Of nog een voorbeeld, "Toen we daar waren werd er een meisje begraven, ze was overleden aan malaria ondanks dat daar geneesmiddelen tegen zijn; alleen, ze kunnen het niet betalen..." Erbarmelijk zijn ook de straten. Die zitten vol kuilen, geulen en gaten, de 'riolering' komt erop uit, geiten en schapen lopen er los rond, "als je dan ziet hoe het bij ons in Nederland is durf je daarover nooit meer te klagen!" Verder is het een warm en gortdroog land. "Het stuift er erg, maar Eén van de molens in Mali, genoemd naar de Dirkslandse wijk Molenzicht De eigenlijke maalinstaUatie ï.- ^vSfi-«'^'S': ffi.-:l^: ^fe*:*-^ ■"■•■--■'i..-- ■■■"-■ ■-■■■■■' Het straatbeeld van een gemiddeld dorp Vissersdorp opmerkelijk genoeg zie je geen vuiltje aan de mensen of aan hun kleren, ondanks dat ze ook geen water bij de hand hebben om zich mee te wassen. Dat zit veel te diep om zomaar bij te kunnen: sommige putten - zelf gegraven - zijn 80 meter diep!" Als daar water uitgehaald moet worden gebruiken ze daar een takel bij, daar loopt een touw overheen met daaraan een grote leren zak waarmee het water omhoog wordt gehaald. Zo'n volle waterzak wordt door een ezel omhoog getakeld. "De mensen drinken er niets dan thee, een dikke zoetachti- ge mintthee, koffie drinken ze nauwelijks. En op slapen na gebeurt alles buiten. De tempera turen zitten steeds boven de 30°C, hier en daar zelfs 42°. Het enige waar de Maünees voor bezig is, is overleven. Eindeloos proberen ze van alles aan je te slijten, van een kommetje water tot wat dan ook. Het vlees bij de slager op de markt ligt open en bloot, met daarop ontelbare vliegen.Maar het fruit is er veel lekkerder dan in Nederland, vindt Leen: "echt zongerijpt!" In het vruchtbare zuiden van het land worden veel mango's, papaja's en water meloenen verbouwd, daarnaast ook veel groenten, aardappelen, gierst, rijst en maïs. De vele activiteiten van de Malinees zijn puur bedoeld om te kunnen overleven, economie opbouwen is er niet bij. Tijdens het bezoek van Leen en Bep was Johan Wachters hun trouwe geleide. Hij fun geerde dan ook uitstekend als tolk. In de ste den spreekt men Frans omdat Mali vanouds een Franse kolonie is, maar in het binnenland spreekt men de eigen landstaal, Bambara. Bij aankomst kregen Leen en Bep meteen lands- eigen namen. Leen heette Salief Coeloebalie, Salief is de naam van een bekende Malinese zanger - daar scheen Leen namelijk op te lij- ken(!) - en Coeloebalie betekent gewoon 'berg', inderdaad: Leen de Berg. En Bep werd Fatmala Coeloebalie genoemd, daarmee was ze vernoemd naar Johan Wachter's schoon moeder, die ook Fatmala heet. Daarnaast wer den ze allebei in Malinees gewaad gestoken. Dit alles de gi'ote gastvrijheid symboliserend, uitbeeldend hoe zeer men deze 'vreemdelin gen' echt in hun midden wilde opnemen. Direct bij ontvangst werd dat al duidelijk. Leen en Bep werden ontvangen door de dorpsoudste. "Daarbij hoort een begroetings ritueel met een welkomstdans door de vrou wen, een welkomstdronk waarbij allen water drinken uit één beker, daarna werd een maal tijd voorgezet van schapenvlees, gestoofde rijst met saus en vruchten. Later tijdens het verblijf zette elke familie uit het doip nog wel één of ander gerecht voor. Van allemaal moet je wat gegeten hebben." Ondanks dat ze daar moslim zijn geeft de Malinese vrouw overi gens niet echt de indruk ondergeschikt te zijn aan de man, vindt Leen. Veel stond er op het programma om te gaan bekijken. Zo hebben Leen en Bep de gierst- oogst meegemaakt. "Alles en iedereen helpt dan mee, ook de vrouwen en de kinderen - wat een saamhorigheid! - en als de oogst voorbij is verstrekt de dorpsoudste aan ieder z'n portie." Bij de rivier Niger hebben ze irri gatieprojecten gezien, waardoor onvruchtbaar land vruchtbaar wordt gemaakt. "Waar ik vre selijk van ben geschrokken", zegt Leen, "was een vissersdorpje\aan de Niger. Toen ik dat zag zonk de moea me echt in de schoenen. Hoe de mensen daa: leven, verschrikkelijk, de hutten bij ons jaarlijks huttendorp zijn er palei zen bij en de scheepjes waarmee ze vissen zijn onbeschrijfelijk. Op het strand lagen talloze vissen te drogen, die daarna in z'n geheel wor den opgegeten, mét kop, graten en ingewan den..." Er rijden natuurlijk maar weinig auto's of vrachtwagens, en die er rijden zijn naar Wes terse begrippen aftands. "Wel zie je er veel ezelwagentjes en steken er dikwijls hele kud den schapen of geiten de 'weg' over. Je ziet ter mietenheuvels van soms wel drie en een halve meter hoog; er groeien apenbroodbomen, die zijn gigantisch breed en kunnen wel 400 jaar oud worden". Leen en Bep zijn ook bij een nomadenvolken geweest in de woestijn. "Daar trof je een ander type mens, met een rijziger gestalte, een lichtere huidskleur en andere kle ding", ook Leen en Bep werden daar weer in gestoken. "Watje ook ziet is dat het vuur waar op eten wordt gekookt, brandt op een mengsel van dierenuitwerpselen met zand... We zijn ook langs een moskee gekomen die was ont worpen en gebouwd, zónder tekening of meet lat! Het hele bouwsel zat in het hoofd en werd 'uit het hoofd' opgebouwd." Enkele projecten waaraan de Dirkslandse buurtvereniging heeft bijgedragen zijn voor zieningen aan scholen en de bouw van molens. Op dit moment zijn vooral de molens er erg 'actueel'. Immers, die zijn van belang voor de wijde omgeving. In plaats van te stam pen komen de mensen soms van 20 kilometer ver naar een molen gelopen om daar hun oogst te laten malen. De drie geplaatste molens zijn vernoemd naar straten in Dirksland-West: Molenzicht, Deurloo en Bloemendaal. Leen en Bep hebben ze ook alle drie bezocht. Eén van de dorpsoudsten bedankte Leen en Bep hartelijk voor het mogelijk maken van de molenbouw: ze zijn nu al onmisbaar! Overi gens zijn de molens daar geen bouwwerken zoals we ze hier kennen. De Malinese molen is zoveel als een lemen schuurtje met daarin een machientje dat op dieselolie draait, dat is alles. Het apparaat wordt in de stad Bamako gemaakt en kost f5.000. De 'molenhandelaar' leert de mensen hoe ze ermee moeten werken. Hoogtepunt tijdens de rondreis van Leen en Bep was de opening van de vierde molen in het dorpje Fadabougou, die werd 'Victoriahal' genoemd. Bep mocht daar de openingshande ling verrichten: het doorknippen van een hnt. De Malinese dorpsschool heeft één meester, die geeft les aan 80 tot 100 kinderen. "Op één van de muren van het onderkomen is een zwarte vlek geverfd", vertelt Leen, "het schoolbord."En aan een touwtje dat door het 'lokaal' gespannen is hangen blaadjes, op elk van die blaadjes staat een letter. Aan de hand daarvan wordt het alfabet geleerd. Ande re voorzieningen kent de Malinese school met." Op Leen's vraag of de schoolmeester nog veriangens had waarin Dirksland mis schien wat zou kunnen betekenen, kreeg Leen de andere dag een keurig in het Frans geschre ven lijstje in handen gedrukt, daarmee gewa pend keerde hij naar Dirksland terug. Overi gens met alleen daarmee gewapend, de hele reis heeft Leen en Bep een bijzondere geeste lijke verrijking gegeven, de blik is verruimd en er is veel om nog over na te denken! Wat Leen betreft zou heel Europa eens goed na moeten denken over waar het in relatie tot Afnka eigenlijk mee bezig is. "Omdat Mali een Derde wereld land is gaan daar uit Europa veel producten naar toe. Bij gevolg kan Mali z'n eigen producten niet meer kwijt. En wil Mah naar Europa exporteren dan krijgt het te maken met expoitheffing. En zulk economie- beleid kan dat land - met een te verwachten bevolkingsverdubbeling in de komende 20 jaar - absoluut met hebben, hetgeen in Neder land merkbaar zal worden. In plaats van dich ter tot elkaar te komen zal de kloof tussen Nederiand en Afrika alleen maar groter wor- -"-'' aldus Leen de Berg ahas Salief Coeloe- den" balie, "maar hoe krijg je 't hier voor elkaar dat daann het beleid wordt herzien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2