Oostenrijk ZAFIRA IJsselkwartet Brandweer Oude Tonge neemt nieuwe wagen in ontvangst RUILBEURS Mi^gl JAAP JORDAAN Chemowagen belandt in sloot, chauffeur overlijdt kort daarop aan hartaanval Ter verduidelijking. karels. aufoschade Preken op Internet chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Garage Knöps B.V. ,(^iAa MINNAARD K^ VASTGOED in Sommelsdijk Kerkdienst Ger. Gem. iC ISO 9002 in Flakkeecialiteiten \%ser Meubelen IMiiiiiiiiiiliiiiii^^ nnnngii üllll mmmm Vrijdag 11 februari 2000 72e jaargang nr. 6879 Nieuw van Opel: voor aMto rij de tl mP plezier Middelhar nis B.V. Aan de Kleine Galatheeseweg nabij Langstraat, vlak voor de splitsing Galathee- seweg/KIeine Galatheeseweg, is dinsdag middag iets na vier uur een chemowagen van Van Gansewinkel in een sloot gekanteld toen de chauffeur moest uitwijken voor een tegenligger, die daar de Kleine Galatheese weg in wilde rijden. Eigenlijk was er voor de vrachtauto nauwelijks ruimte om uit te wij ken, bovendien waren de bermen drassig. Toen de chauffeur, een 59-jarige man uit Bergen op Zoom, de chemowagen aan de kant stuurde zakte deze in de berm en viel in de sloot. De man klom uit de cabine en liep naar een nabij gelegen boerderij om daar vandaan naar z'n werk te bellen; tijdens het bellen werd de man echter onwel, zakte in elkaar en overleed, vermoedelijk ten gevol ge van een hartaanval. Reanimatie door ambulancepersoneel mocht niet meer baten. Omdat er aanvankelijk rekening mee werd gehouden dat de chauffeur was overleden ten gevolge van vrijgekomen chemische stoffen uit de chemowagen, werd voor hulp verlening middelalarm gegeven. Het terrein werd afgezet en slechts met perslucht moch ten hulpverleners de gekantelde vrachtwa gen naderen. Na metingen naar vrijgekomen chemische stoffen bleek echter het gevaar daarvoor mee te vallen en konden de bergingswerkzaam heden worden gestart. Nadat in onze editie van vorige week vrij dag het ingezonden schrijven stond van de heer Joh. Los uit Oude Tonge heeft een aantal lezers onthutst daarop ge reageerd. Begrijpelijk. De zaken die in dat schrijven naar voren werden gebracht zijn niet mis én zijn beslist ook niet ónze opvattingen. Verre van dat! Zéker niet als het gaat over God en Koningin. Echter, uit reacties van lezers - ook bij eerdere gelegenheden kwam dat voor - valt op te luisteren dat sommigen de gedachte zijn toegedaan dat alles wat in een krant c.q. in Eilanden Nieuws staat als vanzelf óók de mening van die krant is. Dat die als vanzelf ook geheel staat achter alles wat daarin te lezen valt, misschien zelfs pro pageert of 'gewoon goed vindt'. Met nadruk willen wij erop wijzen dat dit vanzelf niet het geval kan zijn en dat een krant zo ook niet werkt. Als daarin, hetzij via berichtgeving, hetzij via ingezonden stukken, meningen naar voren worden gebracht, kunnen die niet vertaald wor den als zijnde de mening van het betreffende blad. In dat geval zouden immers ook allerlei uitspraken, zoals die o.a. bij raadsvergaderingen naar voren worden gebracht én die regelrecht ingaan tegen onze belijdenis, ook de onze kun nen worden genoemd óf voor onze ver antwoording liggend. U weet echter wel beter.Zo ook niet het schrijven van de heer Los. Daarom willen we - hopelijk ter gerust stelling - uitdrukkelijk mededelen dat Eilanden Nieuws op geen enkele wijze meegaat met het gedachtengoed van deze briefschrijver. Redactie Visser Visser Op DV zaterdag 19 februari, aanvang 20.00 uur, hoopt het IJsselkwartet, wat bestaat uit vier enthousiaste spelers van houtblaasin strumenten, een concert te geven in de Exo- duskerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. Met een zeer gevarieerd programma met veel toelichting treden voor u op: Nola Exel (dwarsfluit), Victor Jonker (klarinet), Wil lem Luit (hobo) en Wim Stok (fagot). De toegangsprijs is 10,- voor volwassenen en 7,50 voor scholieren, CJP-houders en 65-plussers. De kinderen van groep 8 van de basisscholen zijn voor dit concert apart uit genodigd en voor hen geldt een speciaal groepstarief (inclusief limonade in de pau ze). Mede vanwege de aanwezigheid van de kinderen is een veelkleurig en lichtvoetig programma samengesteld. U kunt luisteren naar composities van 'Bach tot Debussy', met uitstapjes naar Zuid-Amerikaanse muziek van Florenzo en naar bijvoorbeeld de 'Zauberflöte' van Mozart. Over uitstap jes gesproken: de fagottist Wim Stok blijkt ook over pianistieke vaardigheden te beschikken, iets waarmee hij u zeker zal verrassen. Om na al die uitweidingen weer vaste grond onder de voeten te krijgen zijn er ook nog bewerkingen van Nederlandse Burgemeester (l) en wethouder (r) spannen samen om de nieuwe brandweerauto uit te spannen Een blijde avond voor de blusgroep Oude Tonge van de brand weer Oostflakkee, afgelopen woensdagavond. Nadat al eerder Den Bommel een prachtige nieuwe tankautospuit in ontvangst heeft mogen nemen viel deze avond als tweede het korps Oude Tonge dit geluk te beurt. Eigenlijk had het gloednieuwe voertuig nu in Ooltgensplaat moeten staan, maar ja, het loopt daar alle maal wat anders dan was gepland, met als resultaat dat Oolt gensplaat 'haar' nieuwe wagen aan de neus zag voorbijgaan en dat Oude Tonge em kreeg. Hoe dat zo gekomen is? Behalve het (inmiddels oude) blusvoertuig van Oude Tonge was ook dat van Ooltgensplaat aan vervanging toe. Het laatstgenoemde korps zou zelfs als eerste aan de beurt zijn voor een nieuwe wagen. Die was al besteld en eind vorig jaar was die ook al zo goed als gereed. Oude Tonge zou twee jaar later volgen. Daarbij waren ze in Ooltgensplaat de bouw van een nieuwe kazerne aan 't voorbereiden. Niet alleen is de huidige kazerne zo veel als een bouw val, ook zou de nieuwe brandweerauto er niet naar binnen kunnen. In de Plaatse nieuwbouwplannen kwam echter een kink in de kabel, waardoor de nieuwe kazerne nu nog even op zich laat wachten. Maar intussen kwam wel het nieuwe blusvoertuig gereed, en wat nu? Een moeilijke beslissing werd het voor Ooltgensplaat: dan moet ie maar naar Oude Tonge.En zoiets is heel wat in het leven van een brand weerman, dat grijpt diep in. Het zou dan ook alleszins begrijpelijk zijn geweest als er tegenover Oude Tonge bittere afgunst in Oolt gensplaat had geheerst, maar niets van dat alles. Collegiaal en kame- raadschappelijk hebben ze afstand van hun droomwagen gedaan en ze gunden die hun Oude Tongse maats van harte! Een houding die dan ook geprezen werd door burgemeester Van Pelt van Oostflakkee tijdens de feestelijke bijeenkomst in de 'Grutterswei' in Oude Tonge, afgelopen woensdagavond. Van Pelt verzekerde overigens dat voor Oude Tonge de associatie van brandweer met drank in geen geval opgaat. "Dat zal in de rest van Nederland misschien welzo zijn maar niet hier", 't Is daarom niet voor niets dat Van Pelt de jaarvergade ringen van de brandweer tot de meest onaangename bezigheden in z'n burgemeestersbestaan rekent: "er wordt daar helemaal niets gedronken...". Graag had hij het korps veel succes of veel plezier gewenst met het nieuwe voertuig, maar met het oog op hetgeen waar mee de brandweer zich mee bezighoudt vond hij dat niet zo kies. En daarom: "Het beste!" Commandant Jan van Drongelen gaf in 't kort wat technische gegevens van de nieuwe brandweerwagen. "Een chassis van M.A.N., met daarop een heerlijk ruime cabine. Een opbouw van Ziegler, die als beste opbouwer van Nederland bekend zou staan. Veel ruimte voor de gereedschappen, kortom: een zeer mooie en ruime brandweerauto". Met trots feliciteerde hij het Oude Tongse volk én het korps met dit nieuwe voertuig, waarbij hij de gemeen te Oostflakkee bedankte voor de verleende medewerking. "Als straks Ooltgensplaat em ook heeft, hebben we drie vrijwel identie ke voertuigen". Van de firma Ziegler overhandigde de heer Poll de sleutels van de nieuwe brandweerauto aan burgemeester Van Pelt, die ze doorgaf aan commandant Van Drongelen, en die stopte ze de Oude Tongse bevelvoerder Daan de Ron in handen. Voor hem, of liever voor zijn korps, was er ook een enveloppe met inhoud van de firma Ziegler, voor versnaperingen! Dit als blijk van waardering voor de zo soepe le gang van zaken bij de verkoop en aflevering. "Jullie zullen waar schijnlijk lang gebruik van de nieuwe brandweerauto kunnen maken, maar hopelijk niet veel. Eigenlijk zou het zo moeten zijn dat je em straks de garage inrijdt en dat ie er verder nooit meer uit hoeft!" vond de heer Poll. Bevelvoerder De Ron toonde zich duidelijk in z'n nopjes met de nieuwe wagen: "Zó, hij staat er!" Ook hij bedankte gemeente Oost flakkee hartelijk voor het bedrag dat ermee gemoeid was, zo'n 350.000. 't Zou hem overigens benieuwen of de manschappen met hun laarzen wel het nieuwe voertuig in mochten. Pompbediende Ton Bestman is er namelijk minstens zo zuinig op zijn als op z'n vrouw. Buiten stond ie te wachten, de nieuwe tankautospuit, ingepakt en wel, en aan burgemeester Van Pelt en wethouder mevrouw Van Dijke was het de eer om em uit te pakken. En daar stond ie in de schijnwerpers, compleet met striping, werkelijk een plaat van een wagen. Toen de Goereese brandweercommandant Maart van der Klooster het voertuig grondig had bekeken en vervolgens namens de com mandantenvereniging het woord voerde, stak hij niet onder stoelen of banken "verschrikkelijk jaloers" te zijn op het Oude Tongse korps. Maar hij wist zich gelukkig met de goede banden die er liggen tussen de brandweer Goedereede en Oostflakkee. "We moesten maar eens wat aan uitwisseling gaan doen. Als wij nog eens een duinbrand heb ben komen jullie met je nieuwe wagen naar Ouddorp, en daarom zul len we maar zeggen: 'tot ziens bij de duinbrand!'" COMBi actief in beeld en geluid liederen, onder andere een prachtige varia tiereeks over 'In Holland staat een huis'. Het geheel zal uitvoerig worden toegelicht, waarbij ook zeker de instrumenten apart gedemonstreerd zullen worden. Ook is er gelegenheid om vragen te stellen. Alles bij elkaar benomen belooft het een aantrekkelijk familieconcert te worden, dat veel te bieden heeft voor jong en oud en waarvoor vooral ook iedereen uitgenodigd wordt, die overweegt om ooit nog eens een houtblaasinstrument te gaan bespelen of die zo'n instrument wellicht al bespeelt! Filatelisten vereniging Vlaardingen en omstreken Op zaterdag 19 februari 2000 is er een grote postzegelbeurs, die wordt georganiseerd door Filatelistenvereniging Vlaardingen en omstreken. De beurs wordt gehouden in de Lyndraajer Baanstraat te Vlaardingen (bij de Lijnbaanhallen). Meer dan 25 tafels voor jong en oud. De zaal is open om 10.00 uur, einde om 16.00 uur. OOLTGENSPLAAT - dinsdag 15 febmari 19.30 uur ds. G. J. Baan, Lisse. Sinds een klein jaar heeft de Gereformeerde Kerk in Ouddorp een eigen homepage op het internet, die dagelijks door een aantal men sen bezocht wordt. Op deze homepage is allerlei informatie te vin den over activiteiten die binnen de gemeente georganiseerd wor den. Sinds deze maand bestaat nu ook de mogelijkheid om preken van ds. J. Koster na te lezen en of te downloaden. Nieuwsgierig geworden en meer weten? Type het volgende adres in: http://www.flakkee.net/ouddorp/ geref-kerk/preekindex.htm Reacties zijn van harte welkom! Zaterdag 12 februari kunt u in het program ma "Flakkeecialiteiten" op Radio Flakkee tussen 9 en 10 uur luisteren naar het levens verhaal van Jaap Jordaan uit Sommelsdijk. Hij is nu 65 jaar. Daarvan werkte hij 25 jaar in de zakkenfabriek van de gebr. de Waal. Later werkte hij in de havens van Rotterdam als tallyman. Ook in het geestelijk leven is hij actief. Jarenlang bekleedde hij de functie van ouderling en diaken in de Nederlands Hervormde kerk van Sommelsdijk. Hierover en over diverse andere zaken die in zijn leven gebeurden praat hij met Jan Lodder. Het programma wordt herhaald op dinsdag avond tussen 6 en 7 uur. Hartelijk welkom in de showroom van in Sommelsdijk. iÜMl Oostenrijk heeft een nieuwe regering. Dat Ion niemand ontgaan zijn. Het 'monsterverbond' tussen de Övp en de FPÖ van Jörg Haider tioudt de gemoederen danig bezig. Dat is te begrijpen. Haider tieeft tiet er naar gemaald. Zijn uitge sproken ideeën als het gaat over vreemdelingen, nationalisme, privatisering en v/at dies meer zij staan garant voor wat men ultra-rechts noemt Daar komt bij dat de bij velen populaire gouver neur van Karinthië zeer bekwaam is in het mani puleren van meningen en dus ook mensen. Dat gaat gepaard met een ijzeren partijdiscipline, waarbinnen zijn wil wet is. Dat leidt tot vragen. Al is deze politicus dan geen lid van de regering, in hoeverre trekt hij wel aan de FPÖ touwtjes. Parallelen Het is te begrijpen dat parallellen met het verle den worden getrokken. Oostenrijk heeft de jong ste geschiedenis - die van de opkomst van het nazidom en het omhelzen daarvan - niet mee. Haider zelfheeft wat dat betreft ook een beladen verleden. Dat is niet alleen bekend, hij schuwt uitspraken daarover niet, en die getuigen nu niet direct van een verwerkt verleden, laat staan dat hij er zich van distantieert. Inmiddels ontpopt hij zich te meer als een politicus die de aanval zoekt. Die aanvallen sporen tot nu toe - op zijn zachts gezegd - niet met het regeringsstand punt dat wordt uitgedragen. Een dreigende boycot van Oostenrijk doet hem de aanval zoeken. Inmiddels zijn de president en de leider van de socialisten van landverraad beticht Op de achtergrond fungeert hij als stoor zender van de regering Schüssel die er alles aan doet om zich te presenteren als een 'normale' coalitie, die niets liever heeft dan dat zij op haar daden wordt beoordeeld. Wettig Feit is dat deze regering een wettig gekozen regering is. Er zijn verkiezingen geweest, een poging om tot een centrum-linkse regering te komen mislukte. Het zal de vraag blijven in hoe verre de gedachte dat de toen onderhandelende nu in onze showroom Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 partjjen van de gedachte zijn uitgegaan dat de FPÖ geen alternatief voor de gesprekspartner zou zijn. Wolfgang Schüssel en zijn ÖVP maak ten de zwaai echter wel. Gevolg: een lid van de Europese Unie met een sterk 'rechts' blok in baargelederen. De directe, sterk afwijzende reacties in de ande re lidstaten, maar ook van de VS en niet te ver geten Israël geven de Oostenrijkers ongetwijfeld het idee dat zij in een isolement worden gedre ven. Op zich is dat koren op de molen waarin Haiders ideeën worden gemalen. Goede raad is kennelijk ook hier duur. Reacties Dat die reacties op gang kwamen is te begrijpen. De slagschaduw van de jaren dertig en begin veertig is veelzeggend. Ook Oostenrijk kampt met een oorlogsverleden, ook daar is dat nog niet ten volle verwerkt Dit gepaard aan de vreemdelingenhaat/vrees, die er onmiskenbaar opgeld doet, geeft reden tot bezorgdheid. Dit temeer omdat het Oostenrijkse succes een flin ke steun is voor verwante partijen in andere lan den. We hoeven het Vlaams Blok in België maar te noemen. Dat, en de wens van de Belgische regering om na allerlei schandalen onder vorige regeringen en de Dutrouxkwestie nu helderop te opereren, doet veel van de reacties van onze zuiderburen verstaan. Maar ook elders zijn er zorgen. De voortgaande instroom van 'vreemdelingen' komt in vrijwel elk West-Europees land steeds prominenter op de agenda. Wat dat betreft is Oostenrijk een teken aan de wand. Na de eerste felle reacties - ze waren soms wel erg primair - zien we nu een zekere kentering. Weliswaar wordt uiterlijk vertoon, als het om Oostenrijkse vertegenwoordigers gaat achter wege gelaten, maar de formele contacten wor den gehandhaafd. De regering Schüssel is er nu eenmaal en zal als representant van een der lid staten van de Europese Unie worden geaccep teerd, al noemt men het misschien gedogen. Binnen de Unie kan men ook niet meer doen dan de Oostenrijkse regering op haar daden beoor delen. Voor de burgers ziet het er echter uit als "eerst veelgeschrt'^nw en nu weinig wol". Een meer ingetogen eerste reactie, gevolgd door consistent beleid had wellicht meer helderheid verschaft. Vakantie Ondertussen heeft Nederland er een extra pro bleem bij Het Oostenrijkse Lech is al jaren het winten/akantieoord van de koninklijke familie. Zo ook nu. Hare Majesteit is ook nu met vakan tie gegaan. Volgens velen onterecht, zij had het land moeten mijden, wat haar landgenoten op vakantie overigens niet doen. Terecht heeft minister-president Kok gewezen op hetprivéka- rakter van het uitstapje. Daar moeten wij geen politiek item van maken. Het is toch - gewild of ongewild - gebeurd. Niet gaan zou overigens ook uitgelegd worden als een politieke daad. En daarmee is de patstelling getekend en is een daad van het staatshoofd gepolitiseerd. Democratie Oostenrijk heeft een nieuwe regering. Er zijn tendensen te bespeuren die te vergelijken zijn met 'toen'. Met dat verschil dat de volkse voe dingsbodem qua scholing en welvaart niet te vergelijken is. Wat niet wegneemt dat zorg op zijn plaats is en dat de democratie voor een vuurproef staat, zowel in deze Europese lidstaat als in het Europa van de lidstaten. SOMMELSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL. 0187 - 48 72 72 ('S AVONDS 06 53 777 FAX 0187-48 6613 ------REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187) 617300 Tel. (0180) 642111 f uur foto-service I mmm- WistMoUS M |0I87| tmU lo» ótl?» amU- Pnnnhop Higiiun 17! Itl. 10111| «2400 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36570 Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 mA-;***"'»'^*';.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1