Raad Middelharnis zet belangrijke stap naar realisering Parkhaven SGP'ers te Goedereede bezinnen zich op de omgestoten fundamenten van de samenleving! Uniek project in Nederland Proficiat! LITIE (010)2741135 Knutselmiddag Zwaluw .(/t/L MINNAARD K. VASTGOED >-is^ ^-Q. chr. streekbladop gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Kerkdiensten Ger. Gem. Prins Mauritsschool komt met Bach-week Unieke zangavond met Chr. Eilandenkoor, jeugdkoor, vleugel, trompet en panfluit Politie 24-uurs telefoon; Dinsdag 8 februari 2000 72e jaargang nr. 6878 Zeker de landrotten uit Middelharnis kennen nog niet het fenomeen Parkhaven, maar die naam kreeg alvast de jachthaven die Menheerse Projecten BV voornemens is aan te leggen aan de Oosthavendijk te Mid delharnis, vlakbij het Havenhoofd en gerelateerd aan het woonpark 'Nieuw Zeeland'. Middelharnis' gemeenteraad nam in z'n vergadering van donderdagavond het benodigde voorbereidingsbesluit. Een en ander om straks het bestemmings plan te kunnen wijzigen, nu laat het viserend bestemmingsplan alleen de bouw van dui kers- en keermuren toe. Menheerse Projec ten BV stelt zich een jachthaven van ca. 60 ligplaatsen voor én twee ligplaatsen voor woonschepen en dat graag met enige spoed; met toepassing van een art. 19 procedure zou dat mogelijk zijn en de raad bleek best bereid; zij het minus enkele leden van de SGP-fractie, zij waren ook tegen de komst van 'Nieuw Zeeland', wat ze te grootschalig vonden. De aanleg van de jachthaven heeft de instemming van een grote raadsmeerder- heid. De gemeente voelt zich ook wat ver plicht, omdat de ontwikkelaars van 'Nieuw Zeeland' twintig Ugplaatsen zijn toegezegd en daar lijkt moeiUjk aan te kunnen worden voldaan. Een nieuwe jachthaven, passend in de herinrichting van het Havenhoofd, is der halve een aannemelijke optie, temeer omdat de ondernemer de aanleg ervan zal bekosti gen. Bij hem liggen de risico's. Hoe de haven er concreet uit gaan zien was ook voor de raad nog niet helemaal duide lijk; het A4-tje dat ter inzage had gelegen gaf weinig duidelijkheid, maar de raad verwacht die duidelijkheid wel vóór de volgende stap zal worden gezet. Daarin heeft de raad al gerustgesteld dat met de booteigenaren die van hun huidige stek zullen moeten verdwij nen, overleg is gepleegd; hen wordt in de nieuwe haven een plaats aangeboden. SGP-wethouder Slootweg en z'n fractiege noot dhr. Doom stemden met dit voorstel in. Zo niet de heren Van de Ketterij en Van Dam. Dhr. Van den Berg (VDB) leek hen dat wat kwalijk te nemen. Ze moesten zich de werkelijkheid eens realiseren, vond dhr. Van den Berg; het park ligt er en daar zullen toch ook toeters en bellen aan moeten komen, vond hij. "Goed voor de werkgelegenheid." Exploitatietekort 'de Staver' Recreatiecentrum 'de Staver' heeft tot 1996 een positief exploitatiesaldo gekend, nadien zijn er oplopende tekorten ontstaan tot het in 1998 95.222,- was. De raad werd gevraagd dat bij te passen. De raad deed dat, op hope dat het na de thans in uitvoering zijnde innovatie beter zal gaan en het exploitatieresultaat positief zal kun nen worden omgebogen. "We praten nog maar niet over de kapitaals- lasten van ca. 8 ton," vond dhr. C. Hameete- man. Ook hij ging akkoord, zij het node. Verkoopprijs Voor de verkoop van perceeltjes grond uit gemeente-eigendom werden beleidsregels opgesteld. Ze worden ook aanzienlijk duur der: 50,- per m2 voor tuingrond, 150,- per m2 voor percelen met bebouwingsmoge- lijkheden. Voorbereidingsbesluit Zuiddijk Tussen de percelen Zuiddijk 51 en Zuiddijk 53 te Nieuwe Tonge, op grond bestemd voor 'groenvoorzieningen' zou dhr. G.W. de Geus een woning willen bouwen; hij vroeg de raad een voorbereidingsbesluit te nemen teneinde die bouw planologisch mogelijk te maken. Het College adviseerde negatief, waarschuwde de raad tegen precedent wer king, want langs Molendijk, Duivenwaard- sedijk en Klinkerlandseweg liggen verge lijkbare percelen. Ook ontbreekt bouwcon tingent en het College wees erop dat de gemeente in 'De Westplaat' te Middelharnis grote investeringen heeft gepleegd om daar een nieuwe woonwijk te stichten. Een deel van de Raad stemde met het Colle ge in, een ander deel - de meerderheid - deed dat niet. Dhr. Van de Ketterij (SGP) en C. Hameeteman (RPF) verdedigden met ver ve hun standpunt dat waar mogelijk ook in de kleine kernen moet worden gebouwd. "We moeten niet alles aan de Westplaat ophangen", waarschuwde dhr. Hameeteman en dhr. Van de Ketterij vond dat het bouw plan van dhr. De Geus zeker niet storend zal zijn, maar juist de lintbebouwing langs de Zuiddijk mooi af zal ronden. De raad wordt het ook een beetje beu met het tekort aan contingent te worden geconfronteerd, het lijkt dhr. Hameeteman toe dat daar bij de provincie ook zoetjes aan om geglimlacht wordt. Vanuit het College werd het voorstel het voorbereidingsbesluit te weigeren verde digd. Het gaat niet aan, vond wethouder Vroegindeweij, bij de aanvrager verwachtin gen te scheppen, want het antwoord van de Provincie zou toch negatief kunnen zijn. De raadsmeerderheid (8-7) waagt het er maar op, de PvdA ("'t is een goede zaak aan de hand van plannen te besturen, maar we moeten niet de plannen laten besturen", had mevr. Trompper gezegd), lijst Hoogzand, RPF en SGP keerden zich tegen het negatie ve voorstel van het college. DIRKSLAND - dinsdag 8 februari 19.30 uur ds. A. M. den Boer (bijbellezing). GOLTGENSPLAAT - woensdag 9 febr. 19.30 uur ds. Schipper, 's Gravenpolder. actief in beeld en geluid 'Er hadden er hier meer aanwezig kunnen zijn, maar bent erZo begon voorzitter J. Moerkerk van de SGP-kiesvereniging 'God, Nederland en Oranje' te Goedereede zijn openingswoord op de bezinningsavond van de SGP van afgelopen woensdagavond 2 februari in hervormd verenigings gebouw EBEN-HAËZER te Ouddorp. Overigens had de kiesvereniging niet te klagen over de opkomst, want er waren twee maal zoveel aanwezi gen als bij de tijdrede van vorig jaar. Afgelopen woensdagavond werd gesproken door ds. J. Koppelaar uit Abbenbroek over de fundamenten van de samenleving. Voorzitter Moerkerk merkte op dat we waakzaam moeten zijn en niet door angst gevoelens moeten worden opgewekt. Hij hoopte dat ook deze bezinningsavond bij mocht dragen aan de weerbaarheid voor het opgroeiend geslacht, die een maatschappe lijke positie moet verwerven in een verwe reldlijkte samenleving. 'Normen en waarden zullen opnieuw geformuleerd en geprakti seerd moeten worden. De bijbel spreekt over ons persoonlijke doen en laten, in gezinsver band, in kerkelijk-, maatschappelijk-, soci aal- en politiek leven', aldus Moerkerk. Omgestoten fundament 'Er wordt wat omgestoten in onze dagen', zo begon ds. J. Koppelaar zijn rede, die als titel had: 'Als de fundamenten van de samenle ving worden omgestoten, wat moet de recht vaardige dan doen?'. 'Sinds het omstoten van de muur in Berüjn in 1989 is het hele politieke bestel in een ongelooflijke stroom versnelling geraakt. Oude verbanden tussen staten gingen zich herenigen, of ze gingen juist uit elkaar. De woorden van Markus 13 lijken in deze tijd wel in vervulling te gaan en zullen nog meer vervuld worden. Het ene volk zal tegen het andere volk opstaan. In het Grieks wordt het woord 'opstaan' vertaald met irriteren. Het ene volk irriteert het ande re volk en elk volk wil autonomie. Door de sterke drang naar democratisering moet èlke waarde, èlke norm van èlk individu volledig gehonoreerd worden én als waarheid ver kondigd worden' aldus ds. Koppelaar. Vroeger maakte iemand na zijn studie carriè re om iets te betekenen voor de samenleving, terwijl je nu iets moet betekenen voor jezelf en de manier waarop je zelf in de samenle ving denkt te moeten staan. Deze tijd, met schuurfeesten en houseparty's, is te vergelij ken met de tijd uit de Bijbel, waar over de Baal als afgod wordt gesproken. De norm loosheid en de wetteloosheid wordt steeds meer zichtbaar. Nooit zijn er zoveel oorlogen gevoerd, nooit zijn er zoveel christenen ver moord om hun christen-zijn en nooit zijn er zoveel aardbevingen geweest. Klimaatveran deringen worden schoorvoetend door de geleerden erkend. Vanuit Ps. 11:3 trok ds. Koppelaar de lijnen door naar de kerk. 'De fundamenten worden niet door de goddelo- zen van deze wereld omgestoten, maar juist door die rechtvaardige kerkmensen' Opvoeding Een belangrijk punt vindt ds. Koppelaar de opvoeding van de kinderen. 'Wat moet er terechtkomen van kinderen binnen onze gezinnen, die je bij bezoek geen hand geven en je brutaal aankijken', zo vroeg hij zich af. Ook het aanspreken van leraren met voorna men op de scholen is niet goed te keuren. Hierdoor ondermijn je het gezag. 'Dat het in de wereld niet goed gaat is de schuld van de kerk. Het gevaar komt van binnenuit', zo constateerde de spreker. De fundamenten beginnen te wankelen in de kerk, omdat degene die rechtvaardig is in eigen oog anderen aanzet om te wandelen naar het goeddunken van hun eigen hart. Gehoorzamen Het tweede gedeelte van de tekst vertaalde ds. Koppelaar naar de toekomst toe. Hij meende de Hebreeuwse taal aan zijn kant te hebben omdat je Hebreeuwse werkwoorden op 2 manieren kunt lezen. De statenvertaling heeft hier in tegenstelling tot de engelse vert aling gekozen voor de voltooide tijd. Beiden zijn hier geoorloofd. David heeft hier niet alleen gedacht aan het verleden maar juist ook aan de toekomst. Wat moet de recht vaardige dan doen? De een heeft de opvat ting: je moet geloven, de ander zegt: buigen onder Gods recht. Weer een ander zegt dat we Jezus moeten aannemen. 'Maar de recht vaardige moet juist niets doen!', aldus Kop pelaar. God moet door de rechtvaardigde werken. Hij wijst op het horen en doen, het gehoorzamen van Gods Woord. Traditie Dominee Koppelaar ziet dat de wereldling wordt belemmerd om tot Christus te komen. Deze hoort of ziet niets meer van God. Als D66 zijn zin krijgt om alles wat in onze wet geving staat - tot stand gekomen door de joods-christelijke traditie - eruit te filteren, dan merkt Nederland straks helemaal niets meer van God. 'De enige manier dat de wereld straks nog kan zien wie God is, is als een SGP'er of iemand anders die zich chris ten weet, iets mag doorvertalen van recht en gerechtigheid van de fundamenten waarop de samenleving steunt'. 'Het kan wel eens zo zijn, dat we onze tradi ties moeten inleveren ter wille van de wereld'. Bij deze uitspraak wijst Koppelaar op de Farizeeën in het Nieuwe Testament, die een belemmering waren voor het volk om tot God te komen omdat ze het belang rijkste van de wet nalieten: de liefde. Daarna staat in Mattheüs de geschiedenis van de Kananese vrouw, waarvan wordt gezegd dat zij een groot geloof had. 'Als wij ons door onze traditie en manier van denken en praten zo ver verwijderen van de mensen, dat ze ons als 'archeologische vondsten uit het ver leden' beschouwen, dan is het geen wonder dat mensen niet meer naar ons komen''Ook de fundamenten van barmhartigheid worden omgestoten', zo vervolgde Koppelaar zijn rede. 'Waarom komen al die potentiële zelfmoor denaars niet naar de pastorie'vroeg hij zich af. 'Zit dat in onze manier van leven, in ons gewaad of gepraat? Mensen dringen elkaar tegenwoordig soms tot deze verschrikkeUjke daad omdat de barmhartigheid ontbreekt. Mensen moeten soms een eenzame weg gaan want er is geen luisterend oor meer. De cirkel waar ze in terecht komen wordt dan steeds nauwer'. Onderwijs 'De rechtvaardige moet het fundament van gerechtigheid en de Uefde van God juist in deze tijd helder maken'. Dat kan op een eenvoudige wijze. Ds. Kop pelaar zag hiervoor een belangrijke taak voor de ouders weggelegd. Ouders moeten niet denken dat jongeren dat allemaal al weten, maar ze juist hierin voorgaan. Het slechtste wat we kunnen doen in de eindtijd is het ons terugtrekken in het isolement. Psalm 11 geeft dat ook duidelijk aan. Ds. Koppelaar voorziet een tijd waarin alles wat met het christendom te maken heeft niet meer mag. Dan kunnen christenen niet meer mee in de wereld. Ze mogen niet meer kopen en ver kopen, tenzij ze buigen voor de satan. Hij riep de aanwezigen op niet stil te staan bij de weldaden maar juist bij de 'Weldoener', en alleen op Hem te vertrouwen. Lunchpauzeconcerten, lezingen, een tekenwedstrijd, een kerkconcert en een vocaal- en instrumentaal Bach- concours vormen de ingrediënten van een speciale Bach-week die van 5 tot 10 maart gehouden wordt in de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis. Aanleiding is het Bach-jaar 2000. Tweehonderdvijftig jaar geleden stierf de grote componist Johann Sebastian Bach. Door middel van een week vol Bach-activiteiten hoopt de sectie muziek leerlingen te betrekken bij het leven en werk van Johann Sebastian Bach. Dat is geen eenvoudige opgave, want de gemid delde middelbare scholier koopt geen cd's met Bach-muziek. Toch beschou wen de beide muziekdocenten, Sietse van Wijgerden en Mar van der Veer, het als een uitdaging nu eens een com ponist nadrukkelijk centraal te stel len. De afgelopen maanden is de Bach-week in de lessen voorbereid. Het gebeurde door leerlingen te vertellen over Bach als mens, vader van een groot gezin, een man die regelmatig met kerkbesturen en vorsten in conflict kwam. Door middel van verhalen, videofragmenten en geluidsvoorbeelden is de leerlingen verteld wat de bijzondere waarde is in het werk van Bach. Het project loopt uit op een Bach-week die na de voorjaarsvakantie, namelijk van 5 tot 10 maart, gehouden wordt. Op de woensdag na is er elke dag een lunchpauzeconcert in de collegezaal van de school. Professionele niusici uit de omgeving zullen voor leerlin gen en docenten een middagpauzeconcert geven. Te gast zijn Ellengard Jense, Rinus Verhage en Paul Kieviet als klavecinisten terwijl EUy Bakker (blokfluit) en Ruud Lems (hobo) de instrumentale solopartijen voor hun rekening nemen. Het lunchpauze concert op dinsdag wordt gegeven door muziekdocent Sietse van Wijgerden met medewerking van zingende en musicerende leerlingen, vooral uit de examenklassen muziek. Leerlingen uit de hoogste leerjaren zullen ook te horen zijn in een kerkconcert dat op donderdagavond gegeven wordt in de Rooms-katholieke kerk te Middelharnis. Dit concert vormt tevens een deel van het musi- ceer-schoolonderzoek van Atheneum 6. Uit gevoerd wordt ondermeer Cantate 131 'Aus derTiefe'. Naast veel muziek wordt er ook bijzonde re informatie gegeven over Bach. Op dinsdagavond bezoek de Zeeuwse musi coloog dr. Albert Clement de scholenge meenschap. Clement doceert musicologie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht en zal uitvoerig ingaan op het onderwerp 'Bach en de Bijbel'. Hij zal dia's vertonen van het enige boek dat uit de bibliotheek van Bach bewaard is gebleven, een gees telijk dagboek. Bijzonder zijn de aanteke ningen van Bach zelf die hij bij de teksten heeft geschreven. Deze aantekeningen vertellen veel over het geloofsleven van de componist. Daarbij zullen ook diverse geluidsfragmenten uit het werk van Bach klinken. Een tweede lezing betreft het onderzoek naar de handschriften van Bach. Deze wor den onderzocht door drs. Jan Siemons, die dit speciale werk verricht ten behoeve van het cantateproject van Ton Koopman, waar bij alle Bach-cantates opnieuw op cd worden opgenomen. De week wordt afgesloten met een vocaal en instrumentaal Bach-concours voor leerlin gen van de scholengemeenschap. Tot nu toe hebben zich al enkele tientallen jonge zan gers en instrumentalisten aangemeld. Een deskundige jury zal beslissen wie de Bach- bokaal mee naar huis mag nemen. De voor rondes vinden op vrijdagmiddag plaats. Het concert van de finalisten begint om 19.30 uur in de Rooms-katholieke kerk in Middel harnis. Leerlingen van de school kunnen voor de vakken muziek en CKV door het bijwonen van activiteiten studiepunten verdienen. Niet-musicerende leerlingen kunnen hun creativiteit tonen door een klassieke of moderne 'Bach-kop' in beeld of tekening weer te geven. Een aantal cd-bonnen liggen klaar als beloning voor de beste prestatie. De lunchpauzeconcerten zijn ook voor ouders van de leerlingen toegankelijk. Gratis kaïirten kunnen bij de school worden aange vraagd. De lezing van Dr. Clement op dinsdag en de finale van het Bach-concours zijn voor een ieder toegankelijk. Tijdens de momenten waarop koffie geschonken wordt, zullen leerlingen delen uit de bekende Kaffee-can- tate van Bach uitvoeren. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw wor)mg Een tweetal Flakkeese dames zijn vorige week een dag in Rosmalen (bij 's Herto- genbosch) geweest. Niet om een dagje uit te gaan, maar om examen te doen. Na een dag van zwoegen en zweten kregen zij het felbegeerde diploma 'Modinette'. Dit is een onderdeel van de E.N.S.A.LD.-oplei- ding, kortweg modevakschool. De geluk kige dames waren Janneke Bakker-van Spronsen uit Middelharnis en Jannie de Geus-Meijer uit Nieuwe Tonge. Zij kre gen hun opleiding bij Klaasje de Waard, Oostvoorgors 66 te Middelharnis. Woensdagmiddag 9 februari is er weer een knutselmiddag voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. De middag wordt gehouden in De Zwaluw, van 14.00 tot 15.30 uur. Er staat aap op het menu! We hebben limonade en snoep; komen jullie ook? De kosten zijn 2,- voor leden en 2,50 voor niet-leden. Tot ziens in De Zwaluw! NIEUWE TONGE - Op zaterdag 12 febru ari wordt er een bijzondere zangavond georganiseerd in de Nederlands Hervormde Kerk. Het Christelijk gemengd Eilanden koor (90 leden) zal in Nieuwe Tonge haar eerste optreden verzorgen. De leden van dit koor komen werkelijk van alle eilanden. Het koor wat iedere maandagavond in de grote kerk van Zierikzee repeteert is nog geen 2 jaar en staat onder leiding van musi cus Peter Wildeman uit Tholen. Muzikaal wordt de avond omlijst door Gerco Brou wer (panfluit) en Wilhelm Groenendijk (trompet), terwijl Bert Roest het orgel bespeelt en Peter Wildeman de vleugel. Enkele liederen die het Chr. Gem. Eilan denkoor ten gehore brengt: Vrede van God; Psalm 46 in Israëlische stijl. Het jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge staat al weer 7 jaar onder leiding van Peter Wilde man, ledere dinsdagavond worden er mooie kinderkoorliederen gerepeteerd. Ook deze avond zal het Jeugdkoor mooie hederen zingen, zoals: De Vader van ons leven; Zoals klei in de hand van de Pottenbakker etc. Het koor wordt begeleid met piano en panfluit. Tijdens deze avond zal het instrumentale intermezzo en de samenzang van bekende geestelijke liederen niet ontbreken. Het belooft een afwisselende avond te worden. De leiding is in handen van Ds. A. Belder. De entree is gratis, er wordt echter wel gecollecteerd voor de onkosten. De avond begint om 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom! Rotterdam-Rijnmond Aanrijding met letsel MIDDELHARNIS - Een inwoner van Middelharnis raakte vrijdagmiddag om 12.50 uur gewond bij een aanrijding op de kruising van de Donkereweg en de Hob- bemastraat in Middelharnis. .De man stak op zijn fiets de kruising over en werd daarbij aangereden door een personen auto, die bestuurd werd door een 25-jarige man, eveneens uit Middelharnis. De gewonde werd per ambulance overge bracht naar het Dijkzigt-ziekenhuis te Rot terdam. Diefstal auto-embleem Aan de Washingtonstraat en de Marshof te Oude-Tonge werd een auto-embleem gestolen van een daar geparkeerde BMW en een Mitsubishi. Aangifte is opgeno men. Aan de Jacob Banestraat te Sommelsdijk ge-beurde hetzelfde bij een Volvo, aan de Dijkershof te Sommelsdijk bij een daar geparkeerde Lancia en aan de Meidoom- straat, Ring en Kerkepad te Middelharnis bij een Volkswagen, BMW en een Toyota. ^:-v^,;aiisi^!f^ jp.wgi3Wgr.:B»i»fr««r*xrt. 0UI)IIO»LW«»MOI 15 IsL 10117] 6ll6l2biU37]4IBI!SStPTMiO|lHo9a<>oiii 172 lel. lOIUIUMOO M. (0187) 47 01 21 Bil ÜT'f F« W187) 47 01 22 y E-mail: mfo^buiize.nl INKOMENS' EN V E R M O G E N S P L A N N 1 N G Muziekdocenten Sietse van Wijgerden (l.) en Mar van der Veer (r.) DoetinchemsestroDt 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1