LITIE )\mêstj(m Dirkslandse Sluis van 1672 in de kijlcer Kim Clarke afscheid en twéé onderscheidingen! ii^.x i^VO^ (010) 2741135 Zwaar gewond na val door dak fe*'' ÜJ^»"^ :;tfW www.buijze.nl winnaar lokale voorleeswedstrijd Intensivering verkeershandhaving Politie 24-uurs telefoon: ,(^i/L MINNAARD K^ VASTGOED POTERM AALTIJD chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse enzeeuwse eilanden Kerkdiensten Ger. Gem. Jan van der Made na veertig jaar kerkorganist: Met ingang van 1 maart 2000 zendt Radio Vrije Vogel niet meer uit als lokale omroep! Dinsdag 1 februari 2000 72e jaargang lir. 6876 Ongeval MELISSANT - een 42-jarige man uit Melis sant raakte zaterdagmorgen ernstig gewond tijdens werkzaamheden in een garage aan de Pieterstraat. Het slachtoffer stapte per onge luk op een doorzichtige lichtplaat. De plaat brak en hij maakte een val van ongeveer drie meter. Tijdens de val raakte hij met z'n hoofd een ijzeren stang van de garagedeur, waarna hij op de betonnen vloer terecht kwam. De man liep hoofd- en rugletsel op en werd met spoedtransport overgebracht naar het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam. Diefstal emblemen van auto's Zaterdag werd door zeven eigenaren van personenauto's aangifte gedaan van diefstal van het embleem van hun auto. Dit gebeurde aan de Nachtegaalstraat en twee keer aan de Olympiaweg te Sommelsdijk, aan de Schoolstraat en het Rubensplein te Middel- hamis en aan de Doelenstraat en Haarlem merstraat te Oude Tonge. Door het wegne men van de merktekens ontstond er tevens schade aan de lak en het plaatwerk van de voertuigen. Diefstal auto-emblemen opgelost Afgelopen maand zijn in de gemeenten Oostflakkee en Middelhamis tientallen auto emblemen gestolen vanaf geparkeerde auto's. Velen hebben daarvan aangifte gedaan bij de politie in Sommelsdijk. De afgelopen dagen zijn enkele jongens betrapt op het bezit van diverse auto-emblemen. Zij hebben echter ook diefstallen bekend waar van geen aangifte is gedaan. Daarom ver zoekt de politie de auto-eigenaren die één of meer auto-emblemen missen en nog geen aangifte hebben gedaan, dit alsnog te doen op het politiebureau in Sommelsdijk, Olym piaweg 40. Snelheidscontroles Personeel van de Verkeerspolitie (Bureau Projectmatige Verkeerscontroles) hield op donderdagmiddag en -avond radarsnelheids controles op de N57 (Stellendam), Ooster weg (Ouddorp) en de Staakweg (Dirksland). Op de N57 in Stellendam, waar tussen half zes en half zeven gecontroleerd werd, hiel den 16 van de 357 passerende automobilis ten zich niet aan de maximum snelheid van 70 km/uur. Hoogste score 95 km/uur. In Ouddorp op de Oosterweg werd tussen zes en kwart over zeven op twee verschillen de plaatsen gecontroleerd. In totaal werden 97 van de 379 passerende automobilisten geflitst. Hoogste snelheid was 115 km/uur in plaats van de toegestane 50 km/uur. Op de Staakweg in Dirksland werd ook op Terwijl hij bezig was om asbestplaten te ver wijderen van een dak heeft J.S. uit Melissant een zware val gemaakt. De man had, staande op het dak, al platen losgeschroeft en net de eerste laten zakken toen hij een misstap maakte. Hij zakte door een dakplaat die er voor dient om licht binnen te laten en viel 2,5 meter naar beneden. Ambulance en trauma helikopter kwamen ter plaatse en schakelden op hun beurt de brandweer in omdat de rest van het dak los lag en dreigde in te storten. Toen de brandweer werd gealarmeerd ging ook een pieper over bij het slachtoffer. Die bleek namelijk zelf lid te zijn van de Meüs- santse ploeg, die bij aankomst daarvan op de hoogte werd gesteld om al te grote schrik bij de manschappen te voorkomen. Dat het gebeurde evenwel een diepe indruk heeft gemaakt op de blusploeg is te begrijpen. Nadat het medisch personeel lange tijd bezig is geweest om de man te stabiliseren, werd hij met een spoedtransport naar het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Gevreesd wordt dat de man hersenletsel heeft opgelo pen. Middelharnis B.V. De plaatselijke commissie van de SWO in Ooltgensplaat organiseert op donderdag 10 febmari a.s. een potermaaltijd voor alle 50- plussers van Ooltgensplaat. De maaltijd wordt gehouden in de beneden zaal van Fort Prins Frederik en begint om 17.00 uur. Tevens wordt er een verloting gehouden. U kunt zich tot 7 februari aanmelden bij mevrouw Huijer, telefoon 631676. actiof in beeld en geluid twee plaatsen gecontroleerd. Tussen half acht en half negen hielden 37 van de 102 passerende automobilisten hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogste snelheid 70 km/uur in plaats van 50 km/uur. Tussen kwart voor acht en kwart voor negen werden 30 van de 353 passerende automobilisten geflitst. Hoogste score 119 km/uur in plaats van 80 km/uur. Onze redactie krijgt positieve reacties en geïnteresseerde vragen m.b.t. de tweeweke lijkse rubriek Historisch Hoekje. De vragen worden verzameld en zullen in Historisch Hoekje uitvoerig worden behandeld. Naar aanleiding van een lezersvraag over het uit 1672 daterende sluisje in de West Haven- dijk van Dirksland plaatsen we alvast deze foto, die gemaakt is door het Waterschap Goeree-Overflakkee. De foto geeft een sfeervol beeld van de land- zijde van het historische waterstaatkundige werkje. Het sluisje is in vergetelheid geraakt, maar is weer actueel geworden door zijn ligging naast de nieuwe woonwijk de Kleine Boe zem. Vergeleken met de schutsluis aan het Dirkslandse Sas (1790) oogt de sluis van 1672 klein en van bescheiden betekenis. In 1672 was deze Dirkslandse Sluis echter van groot waterstaatkundig en strategisch belang. Gezien het jaartal op de gedenksteen aan de landzijde en het verweerde wapen aan de havenzijde van de sluis, was dit bouw werk onderdeel van de befaamde Hollandse Waterlinie. Onze vraag aan de lezers: Zijn er in de omgeving nog meer waterstaatkundige wer ken uit 1672 die aan te merken zijn als onderdeel van de Hollandse Waterlinie? MIDDELHARNIS - Donderdagavond 27 januari was een bijzondere avond in de Gemeenschapsbibhotheek. Daar werd na melijk de lokale ronde van de Nationale Voorleeswedstrijd 2000 gehouden. Op heel veel basisscholen in Nederland hebben kin deren uit groep 7 en 8 hun eigen voorlees- kampioen gekozen. Deze schoolkampioe- nen gaan strijden om de titel Nationale Voorleeskampioen. In de Gemeenschapsbibliotheek te Middel hamis probeerden zes kandidaten zich te plaatsen voor de regionale ronde die in de bibliotheek van Spijkenisse zal worden gehouden. De kandidaten hadden veel supporters mee genomen, zodat er een spannende maar ook heel gezellige sfeer heerste. Natuurlijk was er een deskundige jury: mevrouw I. van Pelt, medewerkster van de bibliotheek te Oude-Tonge en presentatrice van het radio- progranuna De Boekenkast van Radio Flakkee; mevrouw J. Brusselaars, mede werkster van Boekhandel Vroegindeweij te Middelhamis; en de heer J. ten Hagen, leraar Duits aan de 'Prins Maurits' en bestuurslid van de Ge-meenschapsbiblio theek. Ben Walraven van de Daltonschool beet de spits af. Hij had gekozen voor een griezel verhaal, namelijk Grieselstate van de auteur Horowitz. Het was inderdaad een verhaal voor mensen met stalen zenuwen. Cindy van Gils van de Inktvis uit Dirksland had gekozen voor een zeer humoristisch verhaal van Meester Jaap, geschreven door Jacques Vriens. Op komische wijze las ze over de belevenissen van enkele kinderen uit de klas van Meester Jaap die een potloodven- ter hadden gezien. Julian Mackloet van de Albert Schweitzer- school uit Stad aan 't Haringvliet vertelde over Joris en de geheimzinnige toverdrank, een door kinderen geliefd boek van de auteur Roald Dahl. Julian bleek een waar dig opvolger van zijn klasgenoot Maarten van der Graaff die vorig jaar Nationaal Voorleeskampioen werd. Om de jury kans te geven alles goed te over denken volgde er een pauze waarin John Noordijk en Bart Blok een grandioze play- backshow weggaven. Na de pauze was het de beurt van Kim Clarke (J. C. van Gentschool, Sommels dijk), die heel zuiver en duidelijk vertelde van Ibbeltje en haar wat vreemde moeder. Een verhaal van Annie M. G. Schmidt bleek ook nu weer een goede keuze. Nadja Kroon (OUie B. Bommel, Den Bommel) had geko zen voor een verhaal van Carrie Slee: Klap- zoenen en valsspelers. Nadja vertelde dat ze het verhaal gekozen had, omdat het span nend was, en omdat je er van kunt leren dat samen spelen leuker is dan razie maken. Wat een goed idee om zo'n verhaal voor een groot publiek voor te lezen zodat we er met z'n allen van kunnen leren. Als laatste was Iris Mulder aan de beurt. Deze leerlinge van de Regenboogschool uit Melissant had ook voor een komisch frag ment gekozen en wel uit het boek Avontu ren met een paard van Henriëtte Kan. Ze las zeer beeldend voor en er werd dan ook flink gelachen. De jury had de moeilijke taak om uit zes kanjers van voorlezers één winnaar te kie zen. De verhaalkeuze en het heldere, duide lijke voorlezen van Kim werden door de jury beloond met een eerste plaats. Ze werd op de voet gevolgd door Cindy die werd gewaardeerd om haar spontaniteit. Beide jongedames worden afgevaardigd om Goe ree-Overflakkee bij de regionale ronde in Spijkenisse te vertegenwoordigen. Alle andere kandidaten waren goed voor een gedeelde derde plaats. De jury sprak haar bewondering uit over het hoge niveau van voorlezen en zei te hebben genoten van zoveel enthousiasme. De deelnemers ont vingen allemaal een oorkonde en een boe- kenbon, gesponsord door de bibliotheek en door Boekhandel Vroegindeweij. De prestaties van Kim en Cindy zullen we blijven volgen! OUDDORP - donderdag 3 febmari 19.30 uur ds. G. J. Baan uit Lisse. STAD AAN 'T HARINGVLIET - donder dag 3 febmari 19.30 uur ds. J. de Pater, Aalburg. OOLTGENSPLAAT - donderdag 3 febm ari 19.30 uur ds. J. Karels, Middelhamis (bediening H. Doop). Tijdens een bijeenkomst in Iiervormd verenigingsgebouw Diakonia in Oude Tonge stond vorige week donderdag avond de Hervormde gemeente aldaar stil bij het afscheid van één van haar organisten: Jan van der Made. Veertig jaar lang heeft hij er de gemeentezang in de erediensten bege leid. Vorige week legde hij z'n orga nistschap neer, ter gelegenheid waar van men in Diakonia was bijeen geko men. Een afscheidsavond werd het, waarbij de scheidende organist een koninklijke onderscheiding ten deel viel én een gouden draaginsigne werd opgespeld namens de landelijke Her vormde kerkvoogdij. Hoewel het hier een Oude Tongse aangele genheid betrof was het toch burgemeester De Vries van Middelhamis die deze avond de koninklijke onderscheiding opspeldde, mét de ambtsketen van Oostflakkee om haar hals! Van der Made is immers een Menheer- senaer, en burgemeester Van Pelt van Oost flakkee had gezegd het wel leuk te vinden als 'zijn' keten ook eens om de nek van een collega ging. Voor burgemeester De Vries bleek het alleen toch wel wat onwennig, zo'n 'vreemde' ketting: "hij zit wél een beet je in de war hoor" vond ze, voordat ie echt goed over haar hoofd ging. Koninklijke onderscheiding Mevrouw De Vries legde uit waarom Jan van der Made was voorgedragen voor een onderscheiding. "Behalve mede-directeur van automobielbedrijf Witvliet b.v. in Mid delhamis is Van der Made (54 jaar) vanaf 1960 actief als organist van de circa 1700 leden tellende Hervormde Gemeente te Oude Tonge. Naast de daadwerkelijke gemeentezangbegeleiding vergde de voor bereiding in de daaraan voorafgaande week zo'n 4 tot 5 uur. Ook is hij vanaf 1993 bestuurslid van de werkgroep Oekraïne van de Hervormde Gemeente in Middelhanis. Deze werkgroep zamelt wekelijks hulpgoe deren in voor de Oekraïne". Het Kapittel voor de Civiele Orden achtte de activiteiten van betrokkene als organist als bijzondere verdienste en van grote betekenis voor de plaatselijke gemeenschap, en kende daarom de voorgedragen onderscheiding toe. "Gelet op de aard, de duur en de beteke nis van de activiteiten adviseert het Kapittel betrokkene, conform het advies van de bur gemeester en de Commissaris van de Konin gin, te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau ter gelegenheid van zijn afscheid als organist begin januari 2000", zo klonk het donderdagavond in Oude Tonge; Van der Made werd naar voren geroepen en onderging - onder stomme verbazing - zijn onderscheiding... Met graagte heeft burgemeester De Vries haar medewerking verleend tot het verkrij gen van de decoratie. "Mensen als Jan van der Made - vrijwilligers - zijn de smeerolie van de maatschappij. Immers, wat zou een kerkelijke of burgerlijke gemeente moeten beginnen als er géén vrijwilligers waren? Als voor alle functies, die nu door vrijwilli gers worden vervuld, eens professionele krachten moesten worden ingehuurd? Veel van wat we nu hebben zou dan niet meer mogelijk zijn, of alleen voor de allerrijksten zijn weggelegd. Het is dan ook met het grootste genoegen dat ik de heer Van der Made de versierselen mocht opspelden!" Ook voor Van der Made's echtgenote was er een woord van dank. "Zonder de steun van zijn vrouw had dit allemaal niet mogelijk geweest. Al die uren dat Van der Made bezig was met kerkelijk werk, kwam de zorg voor het gezin neer op zijn vrouw!" Voor haar was er dan ook een flinke bos bloemen. Afscheidsavond op de afscheidsavond van Van der Made sprak ook de plaatselijke predikant, ds. Van Lingen. Hij deed dat naar aanleiding van Psalm 147, een loflied. "De belangrijkste zang in de gemeente moet het loflied zijn, ook al zijn er ook wel eens oorzaken voor een klaaglied. Veertig jaar geleden werd Van der Made gevraagd om de lofzang van de gemeente te begeleiden, om het loflied op het orgel te spelen ter ere van Gods goeder tierenheid. Als we als gemeente bijeen ver gaderd zijn om Hem te vrezen en op Zijn goedertierenheid te hopen, dan wil Hij met welgevallen op ons neerzien. Wat een won der!" Nóg een onderscheiding werd Van der Made opgespeld door de heer Dogterom, presi dent-kerkvoogd van Hervormd Oude Tonge. Namens kerkenraad, plaatselijke- en lande lijke kerkvoogdij mocht hij de scheidende jubilaris een gouden draag-insigne en een oorkonde uitreiken voor het 40-jarig orga nistschap. Woorden van afscheid werden ook toegezon gen. Daarvoor was het koor 'Com nu met sang' uit Oude Tonge aanwezig. Dit jaar heeft ook deze vereniging haar 40-jarig jubileum te vieren, en in de beginjaren was ook Van Made als koorlid daaraan verbonden - maar dat had een bijzondere reden, zoals later op deze afscheidsavond nog zou blijken. Tenslotte bood ook collega-organist Hans van Heemst de heer Van der Made een muzi kaal afscheid aan, een orgelsolo over 'Dankt, dankt nu allen God'. "We wisten niet dat Hans ook uit zo'n electronisch ins trument zoveel weet te halen", vond ds. Van Lingen, "maar toch ben ik blij dat we 't zon dags met een écht kerkorgel kunnen doen". Terugblik In een dankwoord van de heer Van der Made ging hij temg het verleden in en bracht hij in herinnering hoe hij in januari 1960 's mor gens op de fiets naar Oude Tonge ging, de sleutel ophaalde bij de kosteres en zo'n uur of acht in de kerk zat. Hij ging altijd op tijd van huis, want ook als hij een lekke band had moest ie gewoon óp tijd zijn! De hele zon dag was hij dan in Oude Tonge en maakte hij gebmik van de gastvrijheid van de ouderlin gen en de barmhartigheid van de diakenen. "Dankbaar kan ik temgzien op deze mooie tijd". Toen kwam er een periode dat er een deerntje achter hem aan zat."Ik zal u de details besparen, maar ik vond dat maar niets. Ik zei: 'ga maar naar huis, want wij zijn nog veel te jong'. Maar ze bleef temg- komen, en ja, dan denk je bij jezelf: 'moet ik ze nu weg blijven sturen?' Je wordt wat mil der, je gaat wat aardiger doen, je krijgt er plezier in, je praat wat aardige woordjes, en dan.is het an! Corrie met Jan! Tegenwoor dig is dat heel anders. Nu zitten ze elke avond bij elkaar. Maar toen, de zaterdag avond ging nog net, zondags zat ik in Oude Tonge, dus dat was geregeld, maar van zon dag tot zaterdag, dat was een eind.Maar dat werd opgelost: Corrie zat op het koor 'Com nu met sang' dat op woensdagavond repeteerde, dus als Jan daar nu óók op zou gaan... (kon hij gelijk meerijden met diri gent Arie Keijzer, die kwam ook uit Middel hamis). En zo gebeurde 't ook. "Ik kan u ver zekeren dat ik met liefde naar het koor kwam!", verzekerde Van der Made. En dan de sneeuwstorm van 1962/1963. Er was nau welijks door de sneeuw heen te komen. Voor de kerkdienst op oudejaarsavond had de commissie van beheer gezorgd voor vervoer naar huis. Maar dat liep helemaal vast. "Op de dijk bij de stee van Van Loon moesten we terug. Een half metertje voomit, een half metertje achteruit, en daar sta je dan boven op de dijk met je stretchsokjes aan. Na onge veer drie uren waren we weer temg in Oude Tonge. Ik ben toen gastvrij onthaald bij de fam. Van Loon aan de Hilstraat, tot op m'n botten toe verkleumd, ik heb daar geslapen, waama ik de volgende dag met de heer Bram Quist naar Middelhamis ben gereden, via Herkingen... Daama twee weken op bed met een zware kou. En 't ergste van het hele verhaal: m'n schat op oudejaarsavond in Middelhamis, en ik in Oude Tonge!" In 1963 werd Jan z'n fiets vervangen door een brommertje, dat was al een stuk makkelijker. In 1966 werd het nieuwe Frobenius-orgel in gebmik genomen. In die tijd kreeg Jan ook versterking en hoefde hij niet meer twee keer per zondag de dienst te begeleiden. Toen enkele jaren geleden het voorstel werd gedaan om uit de eigen gemeente nóg een paar leden te verzoeken om zondags op het orgel te spelen ging Jan zachtjesaan aan stoppen denken. "Ik heb toen het voorstel gedaan om de 40 jaar vol te maken en dan te stoppen". Een voorstel dat nu een feit geworden is. GOEREE-OVERFLAKKEE - Met ingang van maandag 31 januari 2000 worden de controles in het kader van het verkeershand- havingsproject 'Goeree-Overflakkee' geïn tensiveerd. Vanaf dan zullen vier man/ vrouw dagelijks op het eiland mobiele snel heidscontroles uitvoeren. Sinds maandag 20 september loopt op Goe ree-Overflakkee het gebiedsproject 'Goe ree-Overflakkee', als onderdeel van het regioproject verkeershandhaving. Doelstel ling van dit project is het verhogen van de verkeersveiligheid. De meetbare doelstel ling met betrekking tot snelheid is: binnen een jaar wordt door niet meer dan 10% van de bestuurders de maximum snelheid over schreden. Met dat percentage verandert een onveiUge weg in een veihge weg. Bij aan vang van dit project werd, gemiddeld geme ten over het eiland, nog door 24% van de automobilisten de snelheid overtreden. Op bepaalde locaties, zoals de Plaatweg (N215) en de Langeweg (Ooltgensplaat), liep dat op tot ongeveer 50%. Op die onge- valgevoelige plaatsen worden op verschil lende manieren controles uitgevoerd. Niet alleen door het opstellen van vaste controle punten, de flitspalen, maar ook door gebmik van radarwagens en laserguns. Al geruime tijd kampen vooral de kleine lokale omroepen, waar wij er één van zijn, met de steeds strenger wordende regelge ving. Zowel de eisen van het Commissari aat voor de media als die van de Overheid maken het voor de lokale omroepen steeds moeilijker om daaraan te kunnen voldoen. De verplichting om een programma voor minimaal 50 procent te voorzien van infor matie over de gemeente waarin men uit zendt is voor ons niet haalbaar. Vanaf het begin van het project was in de resultaten een duidelijke daling van de gemiddelde snelheid waar te nemen. Inmid dels begint die weer hcht te stijgen. De oor zaak laat zich raden. In ieder geval zullen de vier politiemensen die vanaf aanstaande maandag op het eiland werkzaam zijn, op verschillende tijden opereren. Zo wordt er zeven dagen in de week, 24 uur per dag op verschillende locaties gecontroleerd. De radarwagens zullen zo opgesteld staan dat ze bij nadering niet direct opvallen. Na de controle wordt iedere automobilist door middel van een bord met de tekst: 'Uw snelheid is gecontroleerd' op de hoogte gesteld van de gehouden controle. Aan de andere kant zijn wij niet de enigen die hiermee te maken hebben. Veel lokale 'kleine' omroepen hebben problemen met de invulling van de programmering. Goeree-Overflakkee is een klein eiland met 4 kleine gemeenten. Een omroep die niet aan de eisen kan vol doen loopt de kans op een hoge boete en ook de zendvergunning kan worden inge trokken. Het bestuur van Radio Vrije Vogel wil het niet zover laten komen. Besluit: STOP PEN! Woensdag 26 januari heeft het bestuur van Stichting Radio Vrije Vogel, Achthuizen besloten om per 1 maart 2000 te stoppen met de uitzendingen. Radio Vrije Vogel heeft meer dan 10 jaar als lokale omroep uitgezonden in de gemeente Oostflakkee, daarvoor nog een langere periode als piratenstation. Wat er verder met de Stichting en de appa ratuur gaat gebeuren is op dit moment nog niet bekend. De onderhandelingen met de ge-meente Oostflakkee moeten nog aan vangen. Het is nog niet zeker of de Stichting zal worden overgenomen of ontbonden. Vast staat dat er door afspraken tussen de 4 gemeenten geen nieuwe Stichting bij komt. Als de Stichting overgenomen wordt zal zich dat op voordracht van de gemeente Oostflakkee slechts beperken tot een reeds bestaande zendgemachtigde omroep op Goeree-Overflakkee. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<kee Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 7 uur fotQ-service OUDDORP-Wfltilraot 35 TeI. (0187)681612 fox 663734 RENESSE-PrinhhopHosnoMi 172 td. (0111) 4Ö2M0 INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1