1 i I i I I I 1 I 1 1 I 1 I i 1 I I 1 1 i 1 I I 1 1 I i I I I 1 I I I I i I i 1 I I i I I I I i i I I 1 I I I I Weet jij het? \clcC4%i^ Voor de jeugd A %iy-^' A U¥^K EIÜVriDEII-IIIEUVS PAGINA 9 VRIJDAG 28 JANUARI 2000 ^*^J^t^t^tsi^i5iBiBfgfBjBigMgigigMgMgMBJBigjgiagi^^ m Zo af en loe willen we jullie eens een goeden waardevol iets doorgeven Maar ja, dat lukt niet altijd natuurlijk. Je moet maar net iets horen aflezen wal de moeite waard is. Denk maar eens na over het volgende waargebeurde verhaal! Een 'inmiddels overleden christin op ons eiland maakte het volgende mee. Ik geef het in tegenwoordige tijd door. omdat de stijl daardoor pakkender is. Sfi] en rustig zit ze aan tafel Voor haar ligt een preicenboelc. Zo af en toe slaat ze een bladzijde om. Buiten stopt een auto. Onopvallend glippen er enkele ongure types uit, ze sluipen naar achteren en doen de deur open. Ha! Ha! Wacht maar, ze zullen hun slag wel eens eventjes slaan. Brutaal naar bin nen, smoesje ophangen, ogen goed de kost geven en danDaar duwen ze de kamerdeur open, Wa- wat moei dat?", merkte de oude vrouw op. Een paar mensen dringen naar binnen.Oh een beetje water drinken", mompelde één van hen. Zonder antwoord af te wachten gaat die persoon naar de keu ken en schenkt zichzelf in. De andeten nemen intussen het interieur op. Onvoorstelbaar opdringerig keuren en taxeren ze alles. Daar tegen de muur: allemaal oude boekjes, de meeste zwart en vergeeld. Wat stoelen, planten, een schoorsteenhjst met een vaasje erop. Een tekst aan de muur. Hè gingen die lui nou maar weg", denkt de oude lezeres. Ze wordt er zenuwachtig van.En wat doet die ene schar- lelaar in de keuken? O, zou ze....? Ach wat moet zij begitmen? "t Beste is om het maar aan de Heere over te geven". Weer glijden de donkere ogen van de vreemdeüngen door het vertiek Plotseling ver- breiten ze het zwijgen.Een kast met godsdienst, een muurtekst over Christus, en zitje ook nog over Hem te lezen? 't Is hier overal Christus", zo spugen ze hatelijk hun woorden uit.Ja", spreekt de christin, en dan wijst ze op haar borst en zegt blijmoedig; En hier zit Hij ook!" Daar begrijpen de belagers niets van. Ze neuzen nog even rond, vinden geen geld, weten niet waar het verborgen is. Even later verdwijnen ze naar buiten. Ze zijn helemaal vergeten om in een vaasje op de schoorsteenmantel te kijken. Daar onderin zat wat geld. Jongens en meisjes, kunnen jullie dit ook zeggen? Datje de Heere Jezus in je hart mag hebben? Zou je er niet jaloers op worden, op de rijkdom van Gods volk? Om de zoveel tijd zullen we proberen een foto af te drukken. Er zit een speciale vraag aan ver bonden. De ene keer gemakkelijk, de andere keer moeilijk. Weet jij of deze eend een vrouwtje is of een mannetje? Waar kun je dat aan zien? Stuur het antwoord op deze 2 vragen naar Jeugd- eiland, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. Uit de inzendingen trekken we één gelukkige, die een cadeaubon van ƒ15,- krijgt! Lever je oplossing in voor 18 februari! Hier zien we een fraaie tekening van de Nederlands Hervormde kerk te Nieuwe- Tonge. Mariene van Gils (Achthuizen) is de maakster ervan. Leuk dat dit werk in onze handen kwam oV^g Hallo allemaal, Ook in het jaar 2000 hopen wij van God de kracht en tijd te ontvangen om Jeugdeiland te verzorgen. Voor de oplettende lezers vallen wellicht enkele veranderingen op. Zo stoppen we voorlopig met het onderdeel Hebbes, 't is nu bepaald niet zulk visweer. Sommige nieuwe onderdelen komen zo succesievelijk aan bod. O.a.: Weet jij het? Proef je, Spaar jij? Enz. Verder zie je de vertrouwde zaken af en toe verschijnen. Veel leesplezier. Voor reacties mag je nog altijd schrijven naar Jeugdeiland, p/a Eilanden- Nieuws, postbus 8, 3240 AA Middelharnis. In dit hoekje heeft iedereen de mogelijkheid om zijn verzameling aan te vullen. Je mag het voor jezelf opgeven of als verrassing voor een andere hobbyist. Emblemen en onderscheidingen uit Nederlands-Indië, Korea en Nieuw Guinea. F. J. Dreumel. 0516-491953. Grote en kleine regelateur-klokken. Graag lopend te zien? Bel 0111-401647. Ansichtkaarten van de Hoekse Waard e.o. Liefst van voor 1950, heel Zuid-Holland is welkom. Ook spaar ik postzegels. Zelf heb ik voor u ongeveer 45 ansichtkaarten van bijna alle plaatsen op Goeree-Overflakkee. Mevr. De Ruiter uit Klaaswaal. Tel. 0186-574230. Wat vooraf ging. Yanco heeft zijn grootbeeldtelevisie voor een leuke prijs verpatst op de kleedjesmarkt. In hoog tempo rikketikt Tanja de munten in de flip- perkast. Lichtjes flakkeren uitnodi gend op. Ze speelt en speelt. Het zweet staat op haar voorhoofd. Korte tijd later heeft ze al heel wat geld erdoor heen gejast. De stimulerende dreun van house muziek jut haar verder op. Ook de andere gokautomaten brengen haar geen geluk. Boos duwt ze op de vierkante knoppen, maar 't mag niet baten. Sterren, paarse pruimen, druiventrossen wentelen voorbij. t Is alles voor noppes. Eén gelukje heeft ze nog. Dit apparaat pakt niet meer dan 50 pop per uur van je. Keerzijde is dat het ook niet meer uitkeert. Zo heeft de regering het bepaald om het nog een beetje aan banden te leggen. Helaas is ze na dit avondje solitair stappen toch zo'n dikke 200- lichter geworden. Wat zal Yanco wel zeggen? Die lieverd gunde haar zijn vijftal honderdjes. Zuchtend bestelt ze een broodje shoar ma. Het is al heel laat als ze die avond in bed duikt. Maar met de gedachte dat Yanco morgenmiddag fijn weer zal komen, zakt ze snel in een vredige sluimer naar dromen land. Vrolijk zonlicht sprankelt door het groene blad van de pla tanen. Midden op het asfalt glimmen kronkels gesmolten teer door het wegdek heen. Tanja komt blij gestemd uit de drogisterij stappen. Haar schoudertas wipt ritmisch mee op de cadans van haar vlugge voetstappen. Vandaag heeft ze lekker een vrije dag. Halverwege tijdens de wandeling naar huis, koopt ze nog een mooie bos rozen in een stalletje. Thuis gekomen schikt ze deze, na de stelen schuin afgesne den te hebben, in een vaas. Het geel vlamt hoog op. Ze schuift de deur van de douche open en gaat voor de spiegel staan, die boven de wasbak hangt. De borstel knispert als ze hem door haar korte zwarte krullen trekt. Van de pas gekochte After Eden-parfum sprenkelt ze royaal op haar gezicht en hals. Uit een chique zilveren kokertje rolt haar lipstick. Ze zet haar lippen met wat zacht rood aan. Vol daan over haar werk lacht ze tegen haar eigen spiegelbeeld. Krrr", Tanja scheurt wat wc-papier van de closetrol af en veegt daarmee de haren in de wasbak bij elkaar. Peng", het deksel van de stalen prullenbak schiet met een klap terug, nadat ze de haarprop weggegooid heeft. Zo, nu nog even wat haarlak. Sissend sprayt ze het op haar hoofd. Fijn, ze is klaar. Op haar gemak slippert ze naar de woonkamer onder het neuriën van de een of andere tophit. Doelloos bladert ze wat in enkele tijdschriften. Eigenlijk is wat aan de slaperige kant. Geen wonder, gisterenavond werd het ook veel te laat. Ze klikt haar stoel in de achterste stand, de benen schieten omhoog. Het is al middag als ze wakker schrikt van het driftig en aanhoudend bellen, wat gevolgd wordt door fanatiek getik op het glas van de deur. Yanco natuurlijk", beseft Tanja als ze met een schok overeind veert. Ja hoor, ze ziet zijn gestalte door de ruit schemeren. "Meneer Asma, hebt u mijn raad opgevolgd en twee weken lang met open raam geslapen?" "Ja dokter." "En bent u uw ademnood nou kwijt?" "Dat niet dokter, maar wel mijn gou den horloge en de sieraden van mijn vrouw". Een neefje van de boer, dat uit de stad komt, vraagt:" Hoe komt het ome Tinus, dat het kalf van die vochtige ogen heeft?" "Een domme vraag", zegt ome Tinüs. "Jij zou ook huilen als je ontdekte dat je ouders rundvee zijn". Op de rug van een leren jack van een motorrijder staat: "Als u dit leest, is mijn vriendin van de motor gevallen". Wat is het toppunt van een watje? Antwoord: "Megapluis". Hoe noem je een vüegtuig vol met moeders op dieet? Antwoord: "Een lijn vliegtuig". "Ik kan u verzekeren dat er nog nooit een leugen over mijn lippen gekomen is. U gelooft mij toch wel?" "Namurlijk, u praat immers altijd door uw neus". Een man zegt in een restaurant tegen de ober: Twee kakelverse eieren op toast, ober". "Komt in orde meneer, ik zal de kip op de toast laten leggen". "Pa, daar staan twee ezels. Een grote en een kleine. Wie is nu de vader en wie de moeder?" Dat is heel eenvoudig, jongen, de grootste ezel is altijd de vader". Maar wat heeft hij nu toch meegenomen voor haar? Is dat voor haar?", denkt ze, als ze de deur met een fikse zwaai opengedaan heeft. Een grote bos zalnuoze rozen. O wat leuk van je Yanco. Kom binnen". Opgetogen gaat ze hem voor en wijst hem galant een plaats aan. Yanco ploft neer 'm een leren kuipstoeltje. Intussen ritst Tanja de onderste blaadjes en doornen van het boeket af Terwijl ze de bos verder uit elkaar haalt, bedenkt ze dat ze ze maar niet zal mengen met die van haar zelf Ze grijpt een ouderwets melkbusje, nog met van dat groene emaille eraan, en laat ze daar dan voorzich tig één voor één inglijden. Nu nog een fleurige strik aan het deksel en de zaak is compleet. De vaas duwt ze naar de rechterkant van de tafel en het melkbusje naar de linkerzijde. Geel en roze. De kleuren van de haat en de liefde". Hou ze ver uit elkaar", merkt Yanco op. Tanja tovert een mager glimlachje op haar gezicht. In haar binnenste weet ze maar al te goed, dat liefde en haat heel dicht bij elkaar kunnen liggen. Ze is verzot op de gokautomaat, met elke vezel van haar bestaan haakt ze ernaar. Maar de kick van het winnen smelt altijd weer weg door de kater van het verliezen. Ze zou er mee moeten stoppen, maar ze kan het niet laten. Tanja? Ze haat zichzelf Wat temeer gedrukt, door de sombere gedachten vanwege geldgebrek en gokzucht, gaat ze op een krukje naast Yanco zit ten. Hij observeert haar, ze voelt het duidelijk. Ze trekt de bril half van haar gezicht en wrijft met één van de poten in haar ooghoek. Een spiraal van kleurige cirkels draait over het donkere ronde vlak. Ze zucht. Wat is er meisje van me?", informeert Yanco bezorgd. Och", uit ze tijdens een lange ademtocht. Het is altijd hetzelfde liedje met me. Geld tekort.'t Is weer op. Het leven is ook zo abnormaal duur. Ik, met mijn Hema-loontje, moet er maar van rond te zien komen. De huur, eten, kleren en de hele rimbam van tegenwoordig". Ja, ja 't is datje zo'n lepe Dobbelsteen hebt", ant woordt Yanco als reactie op haar klaagzang, anders zou je vastlopen." Tanja kijkt hem allerliefst aan en ontkent zijn opmerking niet. Intuïtief voelt ze dat ze hem nu voor het blok moet zetten. Het blok? Nou ja, haar blok. Weetje waar je mij eens echt blij mee zou kunnen maken Yanco?" Nee eh, nee", aarzelt deze. Met een moterfiets". Een moter?" Ja, is dat zo vreemd? Je bent toch zelf ook een liefhebber van toeren?" Ja eh, ja", geeft deze toe. Nou dan jong, t lijkt me gewel dig om met jou rond te rijden. M'n rijbewijs ervoor heb ik toevallig twee maanden geleden gehaald. Maar van mijn arme centjes krijg ik natuurlijk in geen jaren zo'n ding bij elkaar gespaard". Zou jij me er aan kunnen helpen?" Joh, weetje wat zo'n apparaat kost?" Nee, niet precies eigenlijk Yanco". Dan zal ik je dat even uit de doeken doen. Je praat eerder over een dikke tienduizend dan over enkele duizendjes, 'k Neem tenminste aan datje geen genoegen neemt met een derdehands bar- reltje?" Nou, nou", schermt Tanja zijn aanval af, het hoeft heus niet per sé een Harley te zijn". Snap ik, snap ik", sust Yanco haar toenemende agitatie. Hij legt zijn benen verder op tafel, fronst de wenkbrauwen en denkt diep na. Tanja rommelt wat in de kelderkast en presenteert een schaaltje bor relnootjes en naturel chips met een bakje dipsaus. Sissend schuimt de limonade in de bekers. Ze nes telt zich op Yanco's schoot. Hij ruikt de heerlijke geur van haar parfum. Ze kriebelt langs zijn over hemd, weet precies de rugknobbels te raken. Yanco zwijmelt natuurlijk weg. Af en toe nipt hij van de fanta. Doopt wat chips in de pittige saus. Na een poosje is het pleit beslecht. Hij heeft een idee om aan geld te komen. Yanco staat op, Tanja glijdt van zijn knieën af Je ziet me zo gauw moge lijk terug", zegt hij. Een vluchtige kus en weg is Yanco. (wordt vervolgd) ^^^IP^l^^^S^^^^S^^^^^S^^^^^^^S^^^Sl^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^i^^^^^^^^^^^^^^^^^^i^^S^^^^^^^^^^^^^S^^^^^^ I „lit heb het verUald. it i\a»t: let op het opstapje." „Ik hoop dat je geniet.van mqn wcrktüdverkortiog En waarotti wilt u niet meer op de afdeling Bonbons werken, iuffrouw Visser?"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9