Het zestiende Bachconcert door Paul Kieviet in de Hervormde Keik te Sommelsdijk Raadhuis Ooitgensplaat in de verkoop Hartstilstand! REAOflllE LITIE Niet harder dan 30... (010)2741135 PREDIKBEURTEN Help (EHBO) voor ouders met jonge kinderen) EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Simone Jordaan studeerde af! Politie 24-uurs telefoon: Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp EIÜVriDEII-rilEUWS Coneert met collecte voor 'Sjaloom' Drukwerk nodig? PAGINA VRIJDAG 28 JANUARI 2000 Muziek van Carl Philipp Emanuel Bach en Johann Sebastian Bach Op D.V. zaterdag 5 februari, 's avonds om 8 uur, hoopt Paul Kieviet voor de zestiende keer een concert te verzor gen rond Johann Sebastian Bach. Bach leefde van 1685 tot 1750. Het is dit jaar dus precies 250 jaar geleden dat hij overleed. Alle reden om het jaar 2000 uit te roepen tot 'Bachjaar'. Op allerlei manieren zal daar aan dacht aan worden besteed. CD's, con certen, boeken... En daar is ook alle reden toe. Nog steeds biedt zijn muziek reden tot verwondering. Met Bach blijf je bezig, hoe meer je je in zijn werk verdiept! De serie Bachconcerten van Paul Kieviet begon in 1991, eerst met één Bachconcert per jaar, later werden het er meer. In dit 'Bachjaar' loopt de serie gewoon door; de voorgaande vijftien concerten hebben veel van Bachs veelzijdigheid laten zien, en eigenlijk doet het er niet toe welk jaar het is: elk jaar is een Bachjaar. Dit zestiende concert zal trouwens maar weinig muziek van Johann Sebastian Bach bevatten, slechts enkele korte stukken. Dit keer staat vooral zijn tweede zoon Carl Phi lipp Emanuel centraal, die tijdens het con cert drie keer op venassende wijze wordt be licht vanuit z'n vader. Cari Philipp Emanuel (1714-1788) heeft jarenlang niet de erkenning gehad die hij verdiende. Tijdens zijn leven werd hij als één der grootste componisten gezien. Dat was hij ook. In de negentiende eeuw werd veel aandacht besteed aan de tot dan toe ver geten muziek van zijn vader. De Matthëus- passie werd door Mendelssohn weer voor het eerst uitgevoerd. Johann Sebastians manier van componeren werd bewonderd en nagebootst, alleen.er was in de negentien de eeuw geen plaats voor twee Bach's. En sindsdien is het met de aandacht voor Carl Philipp Emanuel eigenlijk maar heel matig geweest. Johann Sebastian gaf zijn tweede zoon een gedegen opleiding in het muziekvak. Nadat Carl Philipp in 1738 zijn studie rechten had afgemaakt (in Leipzig en Frankfurt) werd hij aangetrokken als clavecinist in het pas opge richte orkest van de toenmalige kroonprins Frederik van Pruisen, de latere koning Fre- derik II. Deze was een groot muziekliefheb ber: hij speelde fluit en componeerde zelf ook. Vanaf 1767 werd Carl Philipp muzikaal leider van de vijf hoofdkerken in Hamburg, als opvolger van de beroemde Telemann. Hierin blijkt hij een echte zoon van zijn vader te zijn, die 27 jaar lang in Leipzig een dergelijke functie vervulde. Kenmerkend voor de muziek van Carl Phi lipp is de sterke nadruk op expressie en afwisseling. Zelf schrijft hij: "Een musicus moet zichzelf goed kunnen verplaatsen in de gemoedsgesteldheid van een stuk. Je kunt het aan hem zien. Bij droevige stukken wordt hij droevig. En evenzo bij heftige, vrolijke en andere gedachten in de muziek. Als hij de ene expressie nog maar net heeft uitgewerkt, wekt hij de andere al weer op". Dit is dan ook het bijzondere van zijn mu ziek: de voortdurende afwisseling en de ge weldige tegenstellingen van gevoelens. Vooral in de Sonates (tijdens het concert hoort u er twee) gebeurt dat in overvloed. Eigenlijk worden we, al luisterend, steeds op het verkeerde been gezet. Uiterst span nende muziek dus! Drie keer komt in het concert de relatie tus sen vader Johann Sebastian en zoon Carl Philipp Emanuel aan bod. Enkele jaren gele den ontdekte men een merkwaardige koraal bewerking van Carl Philipp Emanuel: 'Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ'. Wat bleek? Het was een compositie van vader Johann Sebas tian, aangevuld met tussenspelen in eigen stijl. Tijdens het concert hoort u beide bewerkingen, zowel de 'originele' als de 'aangepaste' Bijzonder expressief is de koraalbewerking Aus der Tiefe'een stuk waarvan men eeu wenlang dacht dat het was geschreven door vader Johann Sebastian, nog niet lang is bekend dat Carl Philipp Emanuel de compo nist ervan is geweest. Ook hoort u het Preludium in f kleine terts van Johann Sebastian (BWV 881). Zelfs het meest geoefende oor zal - wanneer men het stuk niet kent uiteraard - het toewijzen aan zoon Carl Philipp! Van dit stuk is wel ge-zegd dat vader Johann Sebastian het opzettelijk schreef om zijn zoon te laten zien dat hij diens - meer eigentijdse - stijl óók wel beheerste, ook al noemden ze hem soms 'de oude pruik' Van Carl Philipp Emanuel hoort u verder, behalve de twee Sonates, het Preludio in D, het beroemde 'Solfeggio', een zeer gevoelig Cantabile en het Allegro in d. Een hoogtepunt in variatiekunst zijn diens Arioso con variazioni in F, een thema met variaties. Vooral de muziek van Carl Philipp Emanuel is het prachtige Meere-orgel van de Som- melsdijkse kerk werkelijk op het lijf geschreven. Paul Kieviet studeerde aan het Rotterdams Conservatorium Orgel (Docerend Musicus en Uitvoerend Musicus), Kerkmuziek en Theorie der Muziek. Sinds 1984 is hij vaste bespeler van het Meere-orgel in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk. Daarnaast is hij vanaf 1990 organist van de Hervormde Gemeente te Middelharnis, waar hij het gro te Leeflang-orgel bespeelt. Als kerkmusicus is Paul Kieviet in het bezit van de eerste graads bevoegdheid. Hij bouw de een bloeiende lespraktijk op rond beide kerkorgels. Zo werden door hem vele jonge re en oudere organisten opgeleid en werden door vele leerlingen prijzen behaald op con coursen. Als docent muziektheorie geeft hij les aan de Muziekschool Goeree-Overflakkee. Hij gaf vele concerten in Nederland en incidenteel in het buitenland. Eerste prijswinnaar werd hij op het concours in Leiden (1985). Improvisatie studeerde hij o.m. bij Klaas Bolt aan de Internationale Zomeracademie in Haarlem. Verscheidene malen gaf hij con certen voor de radio (NCRV en EO). Het nieuwe Mense Ruiter-orgel in de Lukaska- pel te Sommelsdijk werd gebouwd onder zijn advies. Als componist schreef hij orgel muziek; op de CD 'Paul Kieviet speelt eigen orgelwerken op het Meere-orgel te Som melsdijk en het Frobenius-orgel te Oude Tonge' (1995) zijn er een aantal bijeenge bracht. Onlangs voerden negen Flakkeese koren zijn Kerst-oratorium uit. U bent hartelijk welkom op 5 februari. De toegang is vrij, wel is er aan de uitgang een collecte. Het zeventiende Bach-concert in de Hervormde Kerk te Middelharnis is op D.V. 18 maart (Bach en Buxtehude). Vindt u het een geraststelling om te weten wat u moet doen als uw kindje van de trap valt? Wilt u weten wat u moet doen als uw dochtertje haar vinger in het stop contact steekt? Leren kinderziekten te herkennen? Of wilt u gewoon weten hoe u uw huis en omgeving zo veilig mogelijk maakt? Dan is de cursus 'Help' net iets voor u. Tijdens deze cursus leert u welke gevaren zich in en om huis voor kunnen doen en hoe ongelukken voorkomen en behandeld kunnen worden. Tevens leert u welke ziektebeelden bij welke ziekte horen en wanneer u een arts moet raad plegen. Na de cursus voelt u zich zekerder en weet u wat u moet doen in nood gevallen Voor meer informatie over de inhoud, kosten en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op nummer (0181) 626226. Het gemeentebestuur van Oostflakkee heeft, na een uitvoerige discussie, gemeend tot verkoop van het monu mentale Raadhuis in Ooitgensplaat over te moeten gaan. De reden voor deze verkoop is gelegen in het feit dat het instandhouden van het Raadhuis financieel niet haalbaar is. Het instandhouden van het Raadhuis is in de afgelopen jaren diverse malen onderwerp van gesprek geweest. Het monumentale pand, dat heel karakteristiek is voor het beeld van Ooitgensplaat, kent echter qua gebruiksmogelijkheden voor de gemeente grote beperkingen. Alleen grote investerin gen kunnen deze beperkingen gedeeltelijk wegnemen. Daarnaast vergt het onderhoud van een dergelijk pand, zeker in relatie tot het beperkte gebruik acht uur per dag) dat de gemeente ervan kan maken, jaarlijks een aanzienlijk bedrag. Binnen het gemeentebestuur is uitvoerig gediscussieerd of het, gelet op de financiële positie van de gemeente èn op de beperkte mogelijkheden tot gebruik, verantwoord is het pand in eigendom van de gemeente te houden. Het gemeentebestuur acht dit niet verantwoord en heeft daarom gemeend het pand onder bepaalde voorwaarden te moeten afstoten. Eén van deze voorwaarden is dat de cultuur historische waarde bewaard moet blijven. Dit is overigens ook vastgelegd binnen de Monumentenwet waaronder het Raadhuis valt. In de gehele besluitvorming heeft uiteraard het bijzondere karakter dat het raadhuis voor de huwelijksvoltrekkingen heeft, ook een grote rol gespeeld. Met name dit punt heeft ertoe geleid dat het besluit met de nodige terughoudendheid tot stand is gekomen. De gemeente heeft nog niet besloten waar in de toekomst de huwelijksvoltrekkingen plaats zullen vinden. Reanimeren kan iedereen. Iedereen zou het moeten kunnen wanneer elke seconde telt... Twee cursusavonden, en u bent in staat om iemand het leven te helpen redden. Iemand die vanwege acute hartproblemen van het ene op het andere moment ten dode staat opgeschreven. Een enge gedachte om zich mee bezig te houden? Liever niet aan denken en aan anderen overlaten? Een hartstilstand kan iedereen overkomen, ook u, uw man of uw vrouw. En dan...? Degene die het over komt ligt daar plotsteling voor u, machte loos, totaal afhankelijk van de hulp van z'n medemens, de omstanders, Als uitgere kend op dat moment niemand iets voor hem of haar kan betekenen nadert snel het abso lute einde.Dat weet u terwijl u toe staat te kijken, er móet gehandeld worden, elke seconde tikt nader naar de dood. Slechts met een gevoel van machteloosheid kunt u aan schouwen hoe uw naaste geen andere keuze heeft dan totaal onverwachts en met rasse schreden de dood in te moeten. Wie zou mi niet willen helpen? Maar er is niemand die kan helpen! Een ontnuchterend moment dat uw gehele leven u bij zal blijven. Immers, ik kon niet helpen terwijl ik wel had kunnen helpen... Daarvoor is er de cursus reanimatie (hart massage). Een cursus die slechts twee avon den duurt en waarbij u met een groep mede cursisten leert adequaat te handelen als uw naaste door een hartstilstand getroffen wordt. Op 6 en 13 maart a.s. zal in 'de Sama ritaan' opnieuw zo'n cursus worden gege ven. Dé gelegenheid waarbij u zich de rela tief eenvoudige - maar levensreddende - reanimatiehandelingen eigen kunt maken. De totale kosten voor deze cursus bedragen slechts f 25. Meer informatie inwinnen of opgeven kunt u bij: - Jannie Joppe, Berkenlaan 21 te Middel harnis, tel.: (0187) 482318 of - fam. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5 te Mid delharnis, tel: (0187) 483311. Gisteren is in Leiden de uit Middelharnis afkomstige Simone Jordaan afgestudeerd. Simone, 24 jaar, studeerde er rechten (straf- en civielrecht) aan de Rijksuniverstiteit. Voor haar scriptie koos ze een onderwerp dat niet direct het gemakkelijkste onderwerp is en waar doorgaans ook maar weinig stu denten voor kiezen: het recht voor gehandi capten. Simone heeft inmiddels werk gevon den bij het Kantongerecht in Rotterdam. Rotterdam-Rijnmond Aanrijdingen OUDE TONGE - Woensdagmorgen rond half negen ontstond, vermoedelijk door een voorrangskwestie, op de Stationsweg een aanrijding tussen een personenauto en een bestelbus, waarbij beide voertuigen bescha digd raakten. De 19-jarige bestuurder van de personenauto reed over de Ruychrockstraat en wilde rechtdoor de tramweg oprijden. De 33-jarige bestuurster van het bestelbusje reed over de Stationsweg in de richting van de rotonde. De botsing ontstond op de krui sing, waarna de personenauto getakeld moest worden. MELISSANT - Woensdagmiddag rond vijf uur raakte een 41-jarige bestuurder van een bedrijfswagen op de Kraaijenissedijk van de weg, waarbij de wagen in de sloot terecht kwam. De man reed even voor de kruising met de Kruisweg, toen hij met de rechter- wielen de berm raakte. Om te corrigeren stuurde de man sterk naar links, waarna hij uit de berm schoot en met zijn wagen aan de linkerkant van de rijbaan van de weg raakte, en even voorbij de Kruisweg in de sloot tot stilstand kwam. De auto werd getakeld. OUDDORP - Woensdagmiddag ontstond op de Klepperweg een aanrijding tussen twee personenauto's. De 34-jarige automo biliste uit Ouddorp reed ter hoogte van de inrit van het Alexanderpark. De weg is daar smal en in een onoverzichtelijke bocht rem de de vrouw, gleed naar het midden van de weg en raakte de tegemoetkomende auto, met een 43-jarige Duitser aan het stuur. Bei de bestuurders bleven ongedeerd. Bedrijfsongeval OUDE TONGE - Woensdagavond rond zeven uur is op de Tramweg een 19-jarige werknemer uit Lage Zwaluwe van een stel ling gevallen. De man is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Dirks- land. Uitslagen van 24 januari 2000 Dammen: J. Visbeen-H.M. van Eloresteyn3 - O A. P. C. de Mik - KI, Tanis.....3 - O Een bittere pil voor Tanis. C. Tanis - J. Moerkerk1 - 1 A. Meijer-L. Moerkerk3 -O C. Mierop - A. de Mik3 - O J. van Koppen - C. Akershoek3 - O Schaken, afdeling 1: W. H. M. V. Geelen - Kr. v. d. Wende.. 1 - O A. C. Baas - P. A. Derrez'A - 'A Jac. Santifort - F. L. Troost'A - Vi W. T. Breen - E. T. E. Derrez1 - O C. Wassenaar - A. van HuizenO - 1 P. Breen - M. BreenO- 1 P. Speelman - A. J. KasteleinO - 1 J. Soeteman - E. Santifort Soeteman liet de winst liggen na een stuk winst en mocht later nog blij zijn met remise. Categorisering van wegen, al meerdere malen is die kreet gebezigd, zowel in de eilandelijke gemeenteraden als op de kran tenpagina's. Het streven is om door middel van snelheidsremmende maatregels de ver keersveiligheid in de dorpen te verbeteren. Eén van die maatregelen is het invoeren van een maximumsnelheid van 30 km/u. En daarbij loopt Dirksland voorop. Aan de Boe zemweg werden borden geplaatst die de bestuurders vertellen dat ze er niet harder mogen dan 30. Binnenkort zullen hieraan nog 'zone'-borden worden toegevoegd: een begin-zone- en een eind-zone-bord. Daar mee wordt het hele tussen de borden liggen de gebied verklaard tot 30 km-zone, en moet het rijden van 50 km/u er voorbij zijn... Ook in de andere gemeentes op het eiland zullen dergelijke maatregels worden inge voerd. Zondag 30 januari 2000 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 18.30 uur ds. R. Veldman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Rozenboom en 18.30 uur ds. G. Th. Wijnstok - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur de heer W. Tanis en 18.30 uur Hans Bouma (dichter). GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 uur ds. H. Visser, Katwijk aan Zee. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. Koppelaar, Abben- broek - Ger. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. J. G. Arensman,s-Gravenzande. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. J. A. J. Bals, Horst - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur (dankzegging) ds. A. M. den Boer - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. C. Romkes, Zwijndrecht - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. Verduin, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. H. A. van de Pol, Dinteloord en 15.30 uur Samenzangdienst - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Klijnsma - Herv. 'Exo dus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal (bevestiging ambtsdragers) - Christen gemeente Vrienden van de Bijbel Het Prieel, Sommelsdijk 10.00 uur A. van der Wiel. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. L. M. Jongejan, Schoon- rewoerd - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 10.00 uur drs. J. Baart, Delft en 17.00 uur ds. J. V. d. Akker, Heenvhet - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 16.45 uur ds. H. van Dijken. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. W. van Weelden, Bolnes - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. I. Willemsen en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw, Veenendaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Vlaardinger- broek. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. B. ten Hove en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 uur de heer L. H. Zweers en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra, Scheveningen. Zaterdag 18 december jl. gaf het Christelijk Gemengd Streekkoor 'Vox Humana", dat 50 leden telt en onder leiding staat van Jan Kapaan, een concert in de Nederlandse Her vormde Kerk te Sommelsdijk. Tijdens de uitvoering werd een collecte gehouden die bestemd was voor de Protestafits Christelij ke Woonvoorzieningen op Goeree-Over flakkee. In de woonvoorziening "Sjaloom' te Middelharnis overhandigden de dames Looy-van Moort en Van Heemst-Troost de opbrengst van de collecte ad ƒ810.- aan managerover van de stichting, de heer Besuyen, in nabijzijn van een aantal zorgge bruikers van 'Sjaloom" en onder het genot van een kopje koffie. Drukkerij Gebr. de Waal SOMMELSDIJK kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. M. B. v. d. Akker. Nieuwerkerk a/d IJssel - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. J. H. Becker, Klundert en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur Pastor K. Homan, "s-Graven- hage. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. Rijnders. Maar tensdijk (Utrecht) - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. nederlandse hartstichting district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee chr. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel. {0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46; contracttarieven op aanvraag slmttngstermljn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitlngstermijnjamüieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)60 14 40 e-mail: J.VilIerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 17,50. Per Jaar 66,—. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2