Dagelijks leven op de kaasboerderij f IL MEDISCHE DIENSTEN Historisch hoekje De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' *n EIÜVriDEtl-IIIEIJWS -^r/.v^> yr-^" l V J ZL PAGINA 11 VRIJDAG 28 JANUARI 2000 f ^■U"^^ f *- KOFFIEimUIKlN Giaosmimfts aooootfiORon koüwieken MEümmWG HHLOGECmUMm anii-sup MLOEit swft nut iCHOOfUnEENPEfllKELEN van vrijdag 28 januari 2000 t/m zondag 30 januari 2000 (9) 1 D" '"I 1 L s IK. il De dag begint, net als bij alle boeren, al vroeg. Om 5.30 uur begint de boer met melken. Als hij bij de stal aan komt staan de koeien elke dag al te wachten voor de ruimte waar de melkmachine staat. Deze ruimte be staat uit twee rijen met rekken waar in ieder vak een koe komt te staan. In het midden is er een pad dat ongeveer een meter lager ligt dan de plaats waar de koe staat. Dit werkt voor de boer veel makkelijker omdat de uiers zich dan voor hem op werkhoogte bevinden. In het vak waar de koe moet komen te staan bevindt zich aan het eind een voerbakje, dat automatisch wordt gevuld als de boer aan een touw trekt. Dit maakt dat de koe met de uiers de goede kant op komt te staan en dat hij rustiger is. De koeien komen, wonderlijk genoeg, altijd in vrijwel dezelfde volgorde binnen. Een koe die altijd als één van de eerste binnenkomt, zal nooit als laatste of halverwege binnenko men, en andersom. Deze volgorde wordt niet door de boer beïnvloed, maar dat doen de dieren helemaal zelf. Boer Mulder heeft er een koe tussn zitten met een bijzondere eigenschap. Als namelijk een groep koeien gemolken is wordt in de melkruimte een andere deur geopend, waardoor de koeien in een ander gedeelte van de stal terecht komen dan de koeien die nog gemolken moeten worden. Koe nr. 43 zint dat niet zo! Als er een volgende groep binnenkomt, zal zij altijd proberen vooraan te lopen en gaat dan gewoon met de al gemolken koeien weer mee naar buiten. Pech dat haar boer dat al weet en daar dan ook altijd rekening mee houdt, maar ze probeert het elke keer weer. Na binnenkomst van de koeien worden door de boer eerst de spenen schoongemaakt, waarna de koeien worden aangesloten op de melkmachine. Deze melkt een bepaald aan tal milliliters per seconde. Zodra deze hoe veelheid niet meer wordt bereikt, stopt de machine automatisch en koppelt af. De hoe veelheid melk die een koe geeft kan erg ver schillen. Dat kan variëren van 15 tot 50 liter per dag. Vooral als een koe net gekalfd heeft geeft zij soms wel 50 liter. Dit wordt ook gedeeltelijk veroorzaakt door het feit dat zij zes weken voor de bevalling door middel van een injectie "droog" wordt gezet, en dus helemaal geen melk geeft. Als de groep klaar is, spuit de boer nog een soort desin fecterend middel (jodium) op de spenen; dat bevat tevens vette zalf en houdt dus de spe nen soepel. De desinfecterende zalf is nodig omdat de spenen na het melken nog zo'n 15 minuten open blijven en er dus makkelijk bacteriën naar binnen kunnen komen als de koe na het melken in de stal gaat liggen. Eens in de vier weken komt de melkcontro- leur langs. Die controleert dan s'morgens en s'avonds hoeveel liter melk de koe geprodu ceerd heeft. Van die melk neemt hij ook een proefmonster en dat wordt in het laboratori um onderzocht op vet- en eiwitgehalte.De uitslag wordt weer teruggestuurd naar de boer. Een koe produceert over het algemeen ca. 20 liter meUc uit het basisrantsoen, wat bestaat uit kuilgras en mais. Aan de hand van de uitslag van de melkcontrole krijgt iedere koe die meer produceert dan 20 liter, extra bix. Voor elke 2 liter melk die de koe meer geeft, krijgt ze 1 kilo bix. Dit dient als bij voeding, omdat de koe anders te mager wordt en de meUcproduktie weer terug zou lopen. Het voeren met bix gebeurt volledig per computer. De boer hoeft er alleen maar voor te zorgen dat de voorraad op peil blijft. De koe heeft in haar halsband een nummer. Als de koe wil eten moet zij door een poort je. In dit poortje zit een sensor dat de signa len van het nummer herkent en dus weet welke koe er aan komt. De computer weet hoeveel voer de koe al op heeft en hoeveel ze per dag mag hebben. Met die gegevens wordt een portie voer afgegeven aan de voerbak. Heeft het dier zijn portie al gehad dan wordt er niets meer afgegeven en kan de koe alleen maar kuilgras en mais eten, dat wel gewoon in de stal ligt. Elke dag wordt via de computer een lijst uit geprint van koeien die bix hebben laten staan. Als dat maar een beetje is, is dat niet zo erg. Als de koe echter de volgende dag weer een flinke hoeveelheid laat staan, moet hij door de boer extra in de gaten worden gehouden omdat het dier dan wel eens ziek kan zijn, of bijvoorbeeld een zere poot heeft. s'Avonds wordt - op dezelfde tijd als s'morgens - opnieuw gemolken. Deze werkzaamheden zijn natuurlijk niet de enige activiteiten op de boerderij, het is maar een greep uit de vele werkzaamheden. In de volgende aflevering wordt kaas gemaakt, dat is de grootste activiteit is op de boerderij van Mulder. D Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Ik heb twee koffieplantjes. Ze zijn circa acht jaar oud en ruim twee meter hoog. Ze doen het goed behalve dat er geen bloemetjes aankomen. Hoe kan ik ze het best verzor gen? Antwoord: De Coffea arabica kan goed als kamerplant in normaal verwarmde vertrek ken fungeren. Ze siert vooral door de don kergroene glanzende bladeren, ook kunnen de geurende witte bloemen erg fraai zijn. In huis wordt ze wehswaar minder hoog dan in de natuur, maar toch kan ze in kas en kamer een hoogte van 150-200 cm bereiken. Ze ver langt een lichte plaats, maar moet wel in het voorjaar en in zomer egen de zon beschermd worden. Veel luchten in de zomer is ook belangrijk. Giet veel met lauw water, bespuit het blad geregeld en zorg voor een wat voch tige atmosfeer. Vetpot slechts om de 2 a 3 jaar. Als grondmengsel veriangt ze compost met zand en turf en wat oude koemest. Ik las over magnetische apparaten, waar mee rimpels kunnen worden weggestreken. Helpen die tegen alle soorten rimpels? Antwoord: Rimpels ontstaan bij alle men sen naarmate zij ouder worden. Dit is toe te schrijven aan de geleidelijk voortschrijden de veroudering, waardoor de elasticiteit van onze huidvezels in kwaliteit afneemt. Dit proces verioopt bij de één wat trager dan bij de ander, maar het valt niet te stuiten. Bij rokers gaat de huid het snelst rimpelen en plooien. Aangezien iedereen er graag jong(er) wil uitzien, spelen gladde jongens uit de commercie en de reclame op dat ver langen in, door ons allerlei preparaten en apparaten aan te bevelen die de rimpels zou den kunnen tegenhouden of wegtoveren. Dat er middelen zouden bestaan om uw huid in gelijke mate jong te houden of de oude elas ticiteit te herwinnen, is evenwel een loos verkooppraatje. De magische werking van 't magnetisme spreekt ook erg tot de verbeel ding van de mens, maar u kunt er geen enke le rimpel mee gladstrijken. Is het mogelijk om een te hoog geworden rododendronstruik te snoeien. Zo ja, wat is dan de beste tijd. Kun je de struik eventueel verplaatsen? Antwoord: Gezien uw brief is het maar beter deze struik te verplanten, want een rododendron kan wel meer dan drie meter hoog worden en snoeien moet men zo'n struik zo min mogelijk. Daar is straks geen bijhouden meer aan. Een rododendron vraagt een koele grond, bijv. in half schaduw onder een diepwortelende en enig licht door latende boom als berk, den of eik en een behoorlijke beschutting tegen de wind. De zon mag niet op haar kluit schijnen, dus zorg zonodig voor bodembedekkende plantjes. Verplaatsen kunt u in het voorjaar, wilt u zich tot snoeien beperken doe dit dan in de maand april. Er is mij verteld dat bij vervanging van een halogeenlampje, je altijd een nieuw lampje moet nemen met hetzelfde aantal watts. Is dat juist? Hoeveel branduren heeft een halo- geen lamp? Antwoord: Een lamp met een lager wattage is niet bezwaarlijk, plaats echter geen lamp met een hoger wattage dan het wattage zoals dat op de armatuur vermeld staat, anders krijgt u problemen met de transformator. Een halogeenlampje heeft ongeveer 30% meer branduren dan een gloeilamp. U kunt van 1200 a 1500 branduren uitgaan. Omdat ik gehandicapt ben, hebben we in de douche een anti-slipvloer laten aanleggen, we schrobben de vloer regelmatig, het ver velende is echter dat het zolang duurt eer de vloer weer opgedroogd is. Weet u een oplos sing? Antwoord: Het beste is dat u hiervoor een waterzuiger gebruikt. Schoonmaakbedrijven gebruiken hiervoor grote machines, maar er bestaan ook kleine handzame machines voor particulier gebruik, met de afmetingen van een gemiddelde stofzuiger. Onze gemetselde schoorsteen is voorzien van een enkelwandige RVS flexibele slang en van een trekverhogende schoorsteen- slang. Hoe komt het dat er toch condens van uit het kanaal in de kachel druipt? Ook komt er stank in de kamer terecht. Antwoord: Een traditioneel gemetselde schoorsteen heeft geen roestvaststalen bin- nenmantel en is daardoor in staat condens en een kleine hoeveelheid regenwater op te nemen. Een enkelwandige rvs-binnenmantel geeft gemakkelijk warmte af aan het omrin gende metselwerk en is zodoende moeilijker door en door warm te krijgen. Vocht kan deze schoorsteen alleen maar kwijt raken door een temperatuur boven de honderd graden Celcius bovenin de schoor steen. Wanneer condens uit het kanaal terug loopt in de kachel, duidt dat er op dat het schoorsteenkanaal niet warm genoeg wordt. Dit kan veroorzaakt worden doordat de kachel bijvoorbeeld te groot is voor de kamer, zodat hij nooit voluit kan branden. Het kan ook veroorzaakt worden doordat u niet lang genoeg achter elkaar stookt en de schoorsteen zodoende niet voldoende warm kan worden. Een trekverhogende schoor- steenkap is meestal regenwerend, zodat we niet verwachten dat het vocht van regen afkomstig is. Als de kachel stinkt terwijl hij brandt, duidt dat op een slechte trek in de schoorsteen; dan wordt het echt tijd er een specialist bij te halen. Een schoorsteenka naal dat stinkt in de winter kan duiden op vervuiling door creosoot en eventueel vocht in het kanaal. Bij een rookgastemperatuur van ongeveer tweehonderd graden bovenin de schoorsteen zal ook de meeste creosoot verdampen en vervuilt uw kanaal haast niet. Stank in de warme zomermaanden kan veroorzaakt wor den doordat de relatief koude lucht in het schoorsteenkanaal naar beneden zakt, terwijl warmere lucht door andere openingen het huis verlaat, dit verschijnsel wordt ook wel negatieve trek genoemd. WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijlc van zaterdagmorgen 8.00 uur tot zondagmorgen 8.00 uur dokter Wieringa, tel. 482090. van zondagmorgen 8.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter Van Kempen, tel. 482710. Dirl(sland - Herldngen - IVIelissant: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur dokter H. C. Graafland, tel. 601227. Ouddorp - Goedereede - Stellendam: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagochtend 8.00 uur praktijk Stellendam, tel. 498333. Nieuwe Tonga - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur praktijk Nieuwe Tonge, tel. 658085. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur dokter Janssen, tel. 611306. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts v. d. Pol, Keyzerstraat 16b, Stellendam, tel. 491050 (van 11.00 tot 11.30 uur). APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Bulten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Incontinentie-lijn Meditheek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingslijden van ma. 1/m w.; 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden van za. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur/17.00-17,30 uur zo. 11.30-12.00 uur 17.00-17.30 uur Voor spoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendelijk verzocht te bellen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 683789. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet- advisering, maatschappelijk werk. 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE tel. (0181) 62 62 26 Thuiszorgwinkel geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur, tel, (0181) 67 97 00 ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1 -1 -2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dillenburg', Jul. v. Stolberglaan 19, Middelharnis Tel. Thuiszorg 488 080 Tel. Maatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG NEDERLAND De Vriesstraat 2, Oud-Beijerland Postadres: Postbus 1202, 3260 AE Oud-Beijerland. Is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. Kraamzorg Nederland geeft diverse vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkomsten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud- Beijerland. Inlichtingen en informatie verkrijgbaar op werkdagen via bovenstaand telefoonnummer. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Postbus 1185,3220 BD Hellevoetsluis Biedt een compleet zorgpakket rondom zwanger schap, bevalling en kraamperiode, aangepast aan de persoonlijke zorgbehoefte van de cliënt. Tel. (0800) 0225323 Voor inschrijving, het aanvragen van een informatie pakket en informatie rondom zwangerschap, bevalling en kraamperiode (excl. medische vragen) (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur per dag bereikbaar) Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 STICHTING WELZIJNSWERK 'OOSTFLAKKEE'. Tel. 64 13 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel./fax484916 NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuls, 491815 ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EIUNDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf. tel. (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J. van Loon, Burg. Overdorpstraat 46, Nieuwe Tonge, tel.(0187)651661. LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad). Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuidh. Eilanden Gezondheid Sen/ice, tel. (0181) 626226 of het Patiënten Sen/ice Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H.G.Snauw-v.d. Krol, 6318 21 NEDERLANDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-ethisctie vragen rondom het levenseinde: te\. (0318) 54 78 78 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153,3240 AD Dirksland TeL (0187) 607278 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53 of 65 27 60 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 8212 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 682999 Borstvoeding Natuurlijk, 642975 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag Zoals in de vorige aflevering is gezegd: Willem van Nieuwenhoven en Maria Hoogherwerf en hun tijd genoten op Overflakkee leefden niet in een rooskleurige tijd. Kinder sterfte, oorlog, depressie en een watersnood was hun deel. De Grote Vloed van 1682 Na successen van de Fransen in 1672 moest Lodewijk XIV later toch inzien dat de Hollandse Waterlinie zijn troepen tegenhield. Hij verplaatste in 1674 het strijdtoneel naar de zuidelijke Nederlan den. In december 1673 had de Republiek der Verenigde Nederlanden een verdrag met Habsburg, Spanje en Lotharingen gesloten in een eerste poging Frankrijk te isoleren. Admiraal Michiel de Ruyter joeg op de Fransen ter zee. Ook op Overflakkee waren staatse troepen gelegerd om Lodewijk XIV het oprukken naar het noorden te beletten. We vonden in het archief van het Waterschap Goeree- Overflakkee - met behulp van archivaris Jans Hoving - dat het leger van de Prins van Oranje in 1674 uit Dirksland vertrok en de kosten daarvan in 1677 werden ver rekend. De Franse oorlogsdreiging was toen verdwenen en vrede in West-Europa kwam in zicht. Willem III trouwde in 1677 met de Engelse troonopvolgster Maria Stuart en Lodewijk XIV sloot in 1678 vrede met de Nederlanden. Nauwelijks was Dirksland bekomen van de besognes van de oorlog of een volgen de tegenslag diende zich aan. In de nacht van 26 op 27 januari 1682 trof een ver woestende stormvloed het zuidwesten van ons land. Het Hollandse stadje Bommene- de op Schouwen-Duiveland verdween voorgoed van de kaart. Een groot deel van Holland en Zeeland liep onder water. Dirksland kwam er nog goed af. Redelijk veilig De polder en het dorp Dirksland hebben het geluk gehad dat ze altijd veel minder te lijden hebben gehad van het water dan de meeste andere plaatsen in de omge ving. Al gauw na de bedijking van de pol der in 1416 vormden zich aanwassen tegen de zeedijk. Die aanwassen werden op hun beurt bedijkt, wat een bescherming voor Dirksland betekende. Een kwetsbare plek bleef echter tot rond 1700 een stuk van de Noorddijk. Waarschijnlijk vloeide daar, bij de meekrapstoven, met de Grote Vloed van 1682 de polder Dirksland in. Het waterschapsarchief bevat de rekening van het herstel van de inundatieschade aan de waterstaatswerken van de polder van 1682-1684. Daaruit blijkt hoe dijkgraaf en gezworenen met boeren en burgers in de weer geweest zijn tijdens "de hooge vloed" en bij "de inbraak van de dijk". Met mankracht en paarden wist men de schade zo veel mogelijk te beperken. Spannend bestaan H. van Dam vertelt over Dirksland in zijn 'Beschrijving van den hoogen watervloed van 1682': "Deze polder is den 26 Jan. van hetjaarl682 ingebroken door den buitendijk bij de meestoven. Het gat was groot 8 of 9 voomsche roeden. Veel leed toen insgelijks de zeedijk, welke breuk echter hersteld is door het beleid en den ijver der inwoners, die, tot sluiting van het water, niet ontzagen vele hooge ijpen boomen te vellen, en met dezelve het gat te stoppen Natuurlijk was het toen spannend voor de inwoners van Dirksland. Ook voor Wil lem van Nieuwenhoven en Maria Hoog- Kl herwerf. Al woonden ze zelf op de Heul op een van de hoog ste punten van het dorp, ze zullen zich met angst en beven hebben afgevraagd of de vloedplan ken de hoge vloed uit het dorp zouden keren. De kreek de Smalle Gooije, die langs de hui dige Secreta rieweg naar de Dirksland- se sluis van 1672 liep, zal natte voeten bij hun ach terdeur heb ben gegeven. Ze mochten zich ook ern stig zorgen maken om hun bezittin gen in de pol ders. Schade in Roxenisse Willem was ambachtsheer van Roxenisse, de revenuen van koren en meekrap uit deze polder waren medebepalend voor zijn inkomsten. Volgens de beschrijving van Van Dam werd Roxenisse over stroomd: "Hierdoor bedierf veel koorn, te meer, doordien het water in dezen polder- moest blijven staan, alzoo Dirksland inge- loopen was, en eerst lozen moest door de sluis, door welke deze polder tevens zijne uitwatering heeft". In 1665 was afgespro ken dat de polders Roxenisse, Oud-Melis- sant en Alteklein mochten afwateren via Dirksland, maar op voorwaarde dat in geval van nood de polder Dirksland voor rang had. Dat betekende in 1682 een grote strop voor Willem van Nieuwenhoven. Naast zijn belang in Roxenisse had Wil lem belangen in diverse polders op Flak- kee en hij had zijn bezittingen in de polder Dirksland nog uitgebreid. Hij had boven dien zijn verantwoordelijkheden als bestuurder. Eten en drinken Aan voedsel zullen de Van Nieuwenho- vens geen gebrek hebben gehad. Op de zolder van het huis op de Heul en op Wil- lems boerderijen heeft zeker een voorraad koren gestaan voor brood, pap en panne- koeken. Ongetwijfeld hadden ze voldoen de zuivelproducten voor bijvoorbeeld een kwarktaart, een lekkernij waarvoor 17de- eeuwse kookboeken het recept geven. Bodemvondsten uit die tijd: Een hoop niet te lijmen scherven van voorraadpotten, kookpotjes, koekepannen, kannen en ander gebruiksaardewerk. De meeste scherven zijn van roodbakkende klei, vaak met gele ringeloorversiering. Ilse Louis heeft een paar tekeningetjes gemaakt om u een idee tegeven van het eet- en kookge- rei van Maria Hoogherwerf. Cathy Westdorp ^.y.-. '.BUX;. 4 :nfxv. —-..-.„ Tuigde y.y 1 5 iu Ktcnm tf'.xx-y. •tm. KM**!*?''» Qih Kaart van de polder Dirksland 1696 Tekening Ilse Louis bereikbaar, (010) 4130230. Voor klachten omtrent de behandeling in de Gezond heidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overtijd' tot 11 e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur voor verpleeghuis- en verzorgingsaanvragen en van 13.00 tot 14.00 uur voor thuiszorgaanvragen onder telefoonnummer (0187) 488 060 Telefax (0187) 488 068 GEHANDICAPTEN SPD Zuid-Holland Zuid: biedt dienst- en hulp-verle ning aan mensen met een lichamelijke of verstande lijke handicap en/of ontwikkelings-achterstand en hun ouders of verzorgers, tel. (078) 6483777 maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. VRIJWILLIGERSWERK Vrijwillige Thuishulpcentrale: verleent hulp en ondersteuning aan thuiswonende mensen met dementie, aan mensen met een versatndelijke en/of lichamelijke handicap en aan mensen met een lang durige en/of chronische ziekte, tel. (078) 6483730 maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. Mantelzorg: biedt hulp aan mensen, die de zorg hebben voor iemand uit de naaste omgeving die hulpbehoevend is geworden door ziekte, handicap of ouderdomsverschijnselen, tel. (078) 6483730.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 11