De eerste lammetjes zijn er weer BART] Opnieuw een boreling.opnieuw 11 pond! Hoba Ooitgensplaat mag LRQA-insigne voeren Nu ook 'Groen' Vakanties boeken bij de VW Heren 1 Intermezzo speelt gelijk EIIAtlDei-niEUWS Alle ondenivijsmedewerkers achter de computer! Fraaie maansverduistering Milieuproject Recreatie en Toerisme Goeree-Overflakkee Open ochtend voor vrouwen Uitslagen ZRO(A) competitie zwemclub de Schotejil VERVOLGVERHAAL de Drapefersleerling PAGINA 5 DINSDAG 25 JANUARI 2000 Een baby van elf pond ter wereld brengen moet wel een hele klus zijn. 't Zal zeker niet dagelijks voorkomen dat zich zulke flin kerds aandienen. Toen twee en een halfjaar geleden het eerste kindje werd geboren bij Kees en Lia van den Berge te Oude Tonge, wees daér de weegschaal toch 11 heuse pon den aan toen dit wichtje, dat de naam Lon- neke kreeg, voor het eerst in de weegschaal werd gelegd. In diezelfde tijd werd trouwens ook in Amsterdam zo'n zware kleine gebo ren, en beide elfpondertjes hebben toen - in figuurlijke zin natuurlijk - de krant gehaald. Het zal zich alleszins laten verstaan dat na zó'n geboorte, die je als moeder niet in de kouwe kleren gaat zitten, niet meteen aan een tweede kindje zal zijn gedacht. En was dat al het geval, dan zal zeker verondersteld zijn geworden dat zo'n tweede best wel klei ner uit zou pakken. Maar zie daar.Vorige week woensdag werd bij Kees en Lia de tweede geboren, en opnieuw gaf de weeg schaal 11 ponden aan! Een jongen werd het: 'Daan', nee, vanzelf noem je zó'n knul geen Daantje meer. In het Ikazia-ziekenhuis in Rotterdam werd ie geboren en afgelopen vrijdag kwam ie, samen met z'n moeder, thuis. Moeder en zoon maken het uitstekend. AA/i agentschap Het Plaatse bedrijf voor constructie, vlechtwerk en dienstverlening Hoba is onlangs gecer- tificceerd voor veiligheidsnormen binnen haar bedrijf. Het gaat om de veiligheidmanage- mentnorm VCA (Veiligheids Checklist Aannemers) van de Stichting Samenwerken voor Veiligheid. Het veiligheidmanagementsysteem is van toepassing op het uitvoeren van vlechtwerk en het monteren van staalconstructies. Daardoor mag het bedrijf nu de LRQA- insigne voeren. Hoba heeft zich gespecialiseerd in het plaatsen van staalconstructies door geheel Europa. Daarnaast heeft het bedrijf in Ooitgensplaat een werkplaats waar prefab betonwapeningsconstructies worden geproduceerd. Dit laatste wordt veel geproduceerd voor de uitbreidingen op Schiphol, de Beneluxlijn en een scala van grote en kleine projec ten door heel Nederland. De Veiligheids Checklist Aannemers houdt in dat het bedrijf gecontroleerd is door Lloyd's Register Quality Assurance op naleving van het veiligheids- managementsysteem op de thans gecertificeerde onderdelen van het bedrijf. Sinds kort is bij elke VVV de gids 'Groene Vakanties 2000' verkrijgbaar. In deze gids staan ongeveer 90 arrangementen in het lan delijk gebied van Nederland. Het zijn alle maal kleinschalige accommodaties, zoals boerderijen of pensionnetjes. De gids is overzichtelijk vormgegeven per provincie. Bij iedere accommodatie staat ook een stukje vermeld over fiets- of wan delroutes in de omgeving. Voor liefhebbers van een actieve vakantie in een rustige omgeving is deze gids een 'must'. De gids heeft ook een ander uiterlijk dan de overige VVV Vakantiegidsen. De Groene Vakanties 2000 gids ziet eruit als een Verka de-boek, en ligt uitsluitend bij de VVV-win- kels in de schappen. Bij de VVV kunt u ook een boeking maken voor zo'n korte of lange vakantie. Een bijzondere arrangement is overnachten in 'De Realiteit' te Almere. Dit is een straat met 17 verschillende experimentele wonin gen. Ieder huis heeft een eigen uiterlijk en identiteit. Deze straat ligt temidden van de natuur, die erg geschikt is voor fietstochten. Bij het arrangement is dan ook voor één dag fietshuur inbegrepen, evenals toegangskaar- ten voor het Almeers Centrum Hedendaagse Kunst. Ook behoren er architectuurwande lingen tot deze aanbieding. Er zijn ook meerdaagse arrangementen mogelijk waarbij in verschillende accommo daties wordt overnacht. Een goed voorbeeld hiervan is De Ruige Route in Gelderland. Via een routekaart en walkman gaat de tocht langs de mooiste plekjes en interessantste verhalen van de streek. De nacht wordt door gebracht in bijvoorbeeld een oude boeren schuur, een fort of andere bijzondere gele genheden. Er zijn tochten van 2,3 of 6 dagen mogelijk. Bij de prijzen zijn onder andere de overnachtingen, ontbijt, toegang tot diverse attracties, fietshuur en boottochten inbegffe- pen. Liefhebbers van de paardensport kunnen hun hart ophalen bij Paardenhouderij 't Spijk in Biddinghuizen. Er zijn paarden te huur, maar het eigen paard meebrengen kan ook. De overnachting vindt plaats bij de paardenhouderij op basis van Bed Breeik- fast. Attractiepark Six Flags (voorheen Walibi Flevo) ligt vrijwel naast deze accom modatie, altijd goed voor een leuk dagje uit. Slapen in een bedstee behoort niet helemaal tot het verleden, in Westerbork is een vakan tiewoning waar het nog kan! 'Het Schepers- huis' ademt de sfeer van lang geleden uit en ligt nabij een natuurgebied. De omgeving is zeer geschikt om te wandelen en fietsen, kortom: de perfecte gelegenheid om tot rust te komen. Aangezien ook de vakantieganger steeds 'groener' gaat denken en de politiek agro- toerisme toejuicht, heeft het Ministerie van Landbouw, Natuurbehoud en Visserij dit project samen met de Provinciale Bureaus voor Toerisme mogelijk gemaakt. Tot nu toe werden groene vakanties in eigen land nog niet echt overzichtelijk op de markt ge bracht. Dit verandert met deze nieuwe VVV Vakantiegids, die een goed beeld geeft van de vele leuke mogelijkheden in ons land. Voor deze nieuwe gidsen, meer inlichtingen en boekingen kunt u o.a. terecht bij VVV Ouddorp aan Zee, Bosweg 2, Ouddorp, tel. (0187) 681789 en VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9, Middelhamis, tel. (0187) 484870. Per 1 februari start een landelijk ini tiatief ter bevordering van het compu tergebruik door medewerkers in het ondervi'ijs. In dit initiatief (Onderwijs PC-plan) werken zes onderwijsbu reaus waarbij in totaal 4000 scholen zijn aangesloten samen met een lande lijke computerleverancier (Vobis) en een in onderwijsland vertrouwd assu rantiekantoor (Heerebeecke Advies groep). Dit Onderwijs PC plan is op gezet om het computergebruik in en om de Nederlandse ondervtijsinstel- lingen te bevorderen. Een eerste ver eiste daarvoor is dat onderwijsmede- werkers zelf over een computer kun nen beschikken. De overheid heeft per I januari de finan ciële compensatieregelingen voor de aan schaf van een PC opengesteld voor mede werkers uit het basisonderwijs en de bestaande regelingen voor het voortgezet onderwijs aanzienlijk verruimd. Het Onderwijs PC-plan maakt het mogelijk om snel, gemakkelijk en maximaal van deze regeling gebruik te maken. Vanaf I februari liggen op alle onderwijs instellingen informatiesets gereed. Ook in de 50 Nederlandse Vobis-winkels kan men. zich laten informeren over het Onderwijs PC-plan. In diezelfde winkels kunnen deelnemers de door hen gewenste compu terconfiguratie uitzoeken, met advies van deskundig personeel. De computers wor den vanuit de winkel geleverd. Kopers worden daar ook geholpen bij de inge bruikstelling van hun systeem. Doordat de computers voorzien zijn van een uitgebreid softwarepakket en gratis internet-aansluiting, kan men direct aan de slag. Samenwerking in het Onderwijs PC-plan maakt het mogelijk om kwalitatieve syste men te leveren tegen prijzen die ver onder de normale liggen. Op de systemen zit drie jaar garantie en via een telefonische Help desk kan men zich ook thuis laten helpen. Het Onderwijs PC-plan voorziet ook in een speciale computerverzekering en update-service. De PC hoeft pas na zes maanden te worden betaald. Op internet wordt op de site www.onder- wijspcplan.nl meer informatie verschaft over de mogelijkheden tot deelname. Ondanks de sombere weersvoorspelling was de maansverduistering van afgelopen vrij dag 21 januari heel mooi te zien. De avond tevoren schatte weerman KroU de kans op hooguit 10%, maar vrijdagochtend om 4.00 uur vloog de volle maan als een withete kogel door spookachtig verlichte wolken flarden over een pikzwarte hemel. Links zat er al een hap in de schijf, want de verduiste ring was al begonnen. De bomen op de voorgrond gaven nog duidelijke schadu wen. De maan stond comfortabel hoog boven de kim, het werd niet koud en maar af en toe was er een windvlaagje. Rond 4.30 uur is de aardschaduw halverwege: de krom ming op de maan is goed te zien. Tijdens het hoogtepunt tussen 5.05 en 6.22 uur zijn er bijna geen wolken meer en krijgt de maan een vaalwitte kleur met zwemen van oranje en bruin en aan de bovenkant donkergrijs. Tot vlakbij de maan zijn sterren zichtbaar. De schaduwen van de bomen op de voor grond zijn verdwenen. Onderweg bedekt de maan enkele kleine sterretjes. In een ster renkijker, bij een vergroting van 35x, lijkt het of er heel langzaam een melkdruppeltje op de maanrand valt. Om 6.22 uur ver schijnt aan de linkerkant een heldere licht punt: de totaliteit is voorbij en een half uur later is de maanschijf al weer bijna voor een derde verlicht en geven de bomen weer dui delijke schaduwen. Tijdens de introductie cursus "Weer en sterren op vakantie" hoort u er meer over. Vanaf 17 februari, Diekhuus Middelhamis. x» w^ H.P. Prinse Oude Tonge 0187 - 643007 Of het ook de allereerste lammetjes zijn die geboren werden kunnen we niet zeggen, maar dat ze tot de eerste behoren is zonder twijfel waar. Vorige week maandagmorgen werden ze gevonden, bij het Marinesteiger aan de buitendijk tussen Middelhamis en Stad. Een ooitje en een rammetje, behorend tot de kudde van Martin en Gerda Korteweg te Stad aan 't Haringvliet. Het zijn Swif- ters, een soort die verkregen wordt door kruising van een Texelaar ooi en een Vlaamse ram. Beide nieuwkomertjes staan inmid dels lekker warm en veilig op stal, waar nóg enkele schapen de voortekenen van nieuw leven vertonen. En - voor wie het zien wil, ook al duurt 't nog even - zulke voorboden kondigen tevens aan dat er weer een mooi seizoen aankomt. Zoals reeds een half jaar geleden in de projectkrant Gebiedsgerichte aanpak Kop van Goeree werd aangekondigd, is op het eiland het Milieuproject Recre atie en Toerisme gestart. De provincie Zuid-Holland heeft hiervoor een subsi die ter beschikking gesteld, waarmee maximaal 15 recreatieondernemingen kunnen deelnemen aan het project. Het Milieuproject bestaat uit de volgende onderdelen: Een milieudoorlichting om de huidige stand van zaken voor wat betreft milieu op uw bedrijf in kaart te brengen, gecom bineerd met een stappenplan voor de Milieubarometer; Workshops over Afval, Milieu communi catie naar de gasten en eventueel een 3e onderwerp; Individuele uitleg over en begeleiding bij het behalen van de Milieubarometer, hét keurmerk voor milieubewuste recreatie- ondernemingen; Milieuregistratie d.m.v. een voor recre- atieondememingen gemaakt registratie programma. Het milieuproject staat open voor alle cam pings, bungalowparken en groepsaccommo- daties op het eiland Goeree-Overflakkee. De kosten voor deelname aan het project zijn afhankelijk van de grootte van het bedrijf: 900,- voor kleine bedrijfjes, 1200,- voor middelgrote en 1500,- voor grote bedrij ven. Waar precies de grens ligt tussen deze groepen is nog niet geheel duidelijk. Daar naast dient nog rekening gehouden te wor den met de kosten voor de officiële controle voor de Milieubarometer. De provincie heeft de voorwaarde gesteld, dat er minimaal 10 en maximaal 15 bedrij ven mogen meedoen aan het project, en momenteel hebben zich reeds 7 bedrijven aangemeld. Indien u geïnteresseerd bent in deelname, dan kunt u zich aanmelden bij de projectleider, de heer Rob uit de Bosch (tel: 015-212 76 90, fax: 015-212 76 04). De inschrijvingstermijn sluit op 28 januari, dus haast u, want vol is vol De 'open ochtend voor vrouwen" van D.V. as. woensdag 26 januari zal niet worden gehouden in 'Elthato' te Ooitgensplaat maar in de Ned. Herv. kerk te Langstraat. Zwemclub de Schotejil uit Middelhamis heeft zaterdag 22 januari jl. deelgenomen aan de derde ZRO(A) wedstrijd van dit sei zoen. Vooral de jongere Schotejillers zwommen persoonlijk records. In de leeftijdcategorie onder 14 jaar was het in het begin van de wedstrijd meteen al meteen raak. De meisjes Annemiek Velt- man 35.3), Eveline Hagoort (36.5), Elize Weeda (36.9) en Iris Oostdijk (30.2) zwom men naar een mooi p.r. van 2.18.94 op de 4x 50m vrije slag, terwijl even later de jongens Piet-Jan van Zoest (32.6), Arthur Stolk (32.4), Leander Jongejan (31.9) en Ted Jager (32.0) met hun p.r. van 2.08.83 de inschrijftijd op dezelfde 4x 50m vrij met ca. 7 seconden verbeterden. Later in de wed strijd zwom Arthur Stolk nog een p.r. op de lOOm vlinderslag in een tijd van 1.36.05 en zwom Iris Oostdijk een p.r. op de lOOm vrije slag in 1.11.32. Annemiek Veltman en Elize Weeda zwommen op de lOOm vlin derslag p.r.'s van resp. 1.41.83 en 1.48.87. In de categorie onder 12 jaar zwom Rhiana van Kempen een p.r. op de lOOm rugslag in een tijd van 1.23.89. Ook Nadieh de Groot verbeterde haar tijd op deze lOOm rugslag in 1.37.84. Bij de jongens zwommen Dion Beukers en Martijn van Hoorn p.r.'s van resp. 1.36.04 en 1.36.40 op dit nummer. In de leeftijdcategorie tot 16 jaar zwom Rianne Noordijk een p.r. op de lOOm vlin derslag met een tijd van 1.24.45. Op de lOOm vrij zwom Frank Zoeteweij een p.r. in een tijd van 1.04.96 en Matthijs Weeda in 1.07,53. In de categorie dames verbeterde Danielle Hagoort haar tijd op de lOOm schoolslag naar 1.31.32 en bij de heren zwom tenslotte Leander Noordijk op de 200m wisselslag een p.r. in 2.31.79. Rijnmond 7 taaie tegenstander DIRKSLAND/SCHIEDAM - Volleybal vereniging Intermezzo speelde jl. zaterdag haar thuiswedstrijden in de Gooye te Dirks- land. Er werden goede resultaten behaald. Bij de jeugd behaalde meisjes D eindelijk een overwinning, iets waar ze heel blij mee waren. Meisjes C2 blijft koploopster in haar poule, er werd gewonnen van meisjes Cl. Bij de senioren blijft heren 2 het goed doen, de mix van ervaring en jeugd staat nu 2e in hun derde-klassepoule. Heren 1 speelde een uitwedstrijd in Schiedam tegen Rijnmond 7. Een geduchte tegenstander - in de vorige wedstrijd werd op het nippertje gelijk gespeeld - die wederom goed partij gaf tegen Intermezzo. Met een selectie van 11 man speelde de thuisploeg een sterk spelle tje. Vooral in de tweede- en derde set knok te de ploeg uit Middelhamis, maar was Rijn mond de betere. De eerste- en vierde set waren wel voor de ploeg van aanvoerder Jaap Kransse en de zijnen, aldus was 2-2 het eindresultaat. Het eerste heren-recreantenteam speelde maandag in Huijbergen een puike partij volleybal. Het team van Intermezzo moest het stellen zonder de grieperige Eddy 't Jong, maar maakte desondanks haar faam als koploper waar. HVV kwam duidelijk tekortIntermezzo speelde haar eigen spel, gevarieerd aanvalsspel, een goede service en weinig tot geen concentratieverlies bracht een 0-5 overwinning. Uitslagen: HVV- Heren Recrea 10-5 Rijnmond 7 - Heren 12-2 Heren 2 - Hollemare 13-0 Dames 1 - WEA/Mevo'80 13-0 Dames 2 - Hollemare 13-0 Dames 3 - Rivo 23-0 Jongens B - Yum 11-3 Meisjes A - VV Kwiek 20-3 Meisjes Cl - Meisjes C21-3 Meisjes D - Volley Quick 13-0 J. Lens uitc^moeitijd van de Leidse Lakenindustrie -21- Ter ere van de gast werd de ham, die aan de balken in de keuken hing, aangespro ken. Gedurende de maaltijd werd weihig gesproken. Alleen de Hollander vertelde over zijn tochten en over zijn liefde voor Gods schone schepping. Sjardijn bemerk te wel dat hij met iemand te doen had die niet vijandig stond tegenover de grote geestelijke vraagstukken vauide tijd. Hij gevoelde al heel gauw dat hij met een 'broeder' te doen had, al sprak die broeder wel eens een hem vreemde taal. Natuurlijk kwam het gesprek op wat naaste aanleiding was geweest tot Barto's te laat aan tafel verschijnen, en tot zijn ontmoeting met de Hollander. Sjardijn luisterde, één en al oor. Want hij kende de heer Van Dueren wat goed. Was niet de bejaarde dienstmaagd zijn vrouws zuster? Ze kwam maar weinig, verklaarde hij, want ze was van de Arminiaanse dwaalleer niet onbe smet gebleven. Zij óók bezocht de samenkomsten te Warmond, zij wist alles van de geheime bijeenkomsten af. Het was, dat hij nooit had willen klappen aan de heer schout, doch het zou hem meer dan eens gemakkelijk zijn gevallen om die samenkomsten te verraden. Daarom te meer vond hij het goed dat Janneke niet al te vaak bij ze kwam. Want hijzelf stond toch de onversne den en ongemengde waarheid voor. Hij kon zijn ziel niet spijzigen met de slappe kost, die door mensen als Pas- schier de Fijne en dominee Lucas aan het volk werd uit gedeeld. Zijn ziel vroeg naar de vaste spijze. Die kerkvemielers. Wat hadden ze al veel kwaad gedaan, ook in de goede stad van Leiden. Waarom gedroegen ze zich niet naar de wil van de stadsregering, die het zo goed voor had met de kerk en het arme volk Gods? Waar anders werd in Holland door de heren van de wet zo nauw toegezien op de ware religie als hier, vond hij. De Hollander was, ondanks zijn zwerversaard, ondanks zijn vrij ongeregelde levenswijze, toch van te fijne inner lijke beschaving, om zijn gastheer dadelijk tegen te spre ken. Hij deed het wel, doch op zijn eigen wijze. "En die oude heer Van Dueren en zijn vrouw zijn dus zeker wel erger booswichten? - vroeg hij langs de neus weg - dat de schout er met zijn ganse macht aan knech ten en dienders op uitgetogen is?" "Wie de wet overtreedt is schuldig, hij moge dan verder nog zo braaf zijn als hij wil, - antwoordde Sjardijn. - Hij moet zich dan maar houden aan der stede keuren en hand vesten. Wat zouden we voor wonderlijke wereld krijgen als ieder maar net deed wat hij wilde? En onze overheid is toch door God ingesteld tot steun der goeden en tot straf en afschrik der bozen". "Dus, - vroeg de Hollander nu, - dus ge rekent de heer Van Dueren te behoren tot de bozen?" Dit durfde Sjardijn niet zo te zeggen. Hoeveel weduwen en wezen had hij rüet gesteund in de laatste harde winter. Hij had zich toen niet ontzien om ondanks zijn hoge jaren en zijn hoge staat zich als een broeder te bewegen onder de armen. En het verhaal was gegaan dat hij twee maal in die winter heren armmeesters in de gelegenheid had gesteld en extra gave uit te delen. "Niet die daar zeggen: Heere, Heere, maar die doen de wille mijns Vaders, Die in de hemelen is", merkte de Hollander op. "Dit is alles goed en wel, - mengde nu Annemoei zich in het gesprek, dat vooral na de uitlating van de Hollander een haar onaangename wending ging nemen, - dat is nu alles goed en wel, maar wet is wet en keur is keur. En als je zoals de heer Van Dueren tot een hoge staat bent geko men, dan past het niet om tegen de keur in te gaan. De heren die de keuren vaststellen zullen ook wel weten wat ze doen. En ik zeg maar: van Gods volk moeten die kerk- scheurders afblijven. Als ze zelf de macht hebben dan ziet het er voor de ware schapen van Christus' kudde al heel benauwd uit. Dat hebben we voorjaren gezien. Ook mijn vader heeft nog gezucht in 't Steen en hij was er door de Arminiaanse regering ingezet". "Ook dat was fout, heel fout. Want de mensen moeten niets tegen hun geweten doen. En zo wil men dwingen in die dingen, waar geen dwang past". Het bleef even stil. Telkens en in elke kring in Leiden kwam even de twees palt te voorschijn, die dag waarop schout De Bondt meende weer met geweld te moeten optreden. In plaats dat de eenheid hersteld werd, bleek dat de groeve steeds dieper werd. En géén keuren konden toch de geest der mensen bedwingen, hun consciëntie binden. "En nu, koopman - ging Sjardijn voort, nadat hij Barto even had weggestuurd om zijn duiven te verzorgen, - en nu koopman, vertel ons wat ge weet van onze pleegzoon. We zijn wel benieuwd iets van u te horen". En toen ging de Hollander aan het vertellen van wat hij wist, al was het niet veel, het was toch meer dan het wei nige dat meester Nolet had losgelaten, die het nooit gewenst vond meer dan het allemodigste omtrent de pleegkinderen te vertellen. Ook al doordat hij er niet zo heel veel moeite voor deed om veel te weten te komen. Dat kon slechts lastig zijn en hem, in zijn taak 'geschikte knaapjes en meisjes' voor de lakennering te vinden belemmeren. Het is te begrijpen dat Sjardijn en zijn vrouw met de grootste belangstelling toeluisterden. Van Barto zelf hadden ze nog maar weinig gehoord. Hij sprak weinig, en eigenlijk nooit over zijn Luikse tijd. Nu pas ging hij ervaren, hoe armelijk zijn bestaan daar geweest was. Over zijn eigen, diepste droomleven zweeg hij: over wat er altijd weer, in de eenzame ogenblikken, in zijn geest woelde en trachtte naar voren te dringen, zonder dat hij het grijpen kon; dan zag hij een bleek gelaat, dat hem vol liefde aanstaarde, en dan schrok hij soms bijna uit zijn gedroom wakker op het moment dat de droom werkelijk heid dreigde te worden en die vrouwengestalte, zo heel anders dan Annemoei en al de vrouwen waar hij als pleegkind in huis was geweest, als die vrouwengestalte hem tot zich riep en hem liefkoosde. Zou zijn moeder zo gedaan hebben, en zou het zulk een vrouw geweest zijn? Hier, in Leiden, zag hij er slechts enkelen zo: de dames die aan de Singel woonden of op de deftige Breestraat of het heerlijk-rastige Rapenburg. Terwijl de Hollander druk aan de praat was met Sjardijn en zijn vrouw, was hij bezig op het kleine plaatsje bij zijn duiven. Het was tijd om ze te voederen. Dat deed hij altijd als hij zelf klaar was met eten. Dan vlogen ze op hem af zodra hij buiten kwam. Ze gingen op zijn schouders zit ten, pikten hem de duivenboontjes en de keiharde erwten uit de hand en ze koerden vertrouwelijk en trippelden af en aan. Hij kon het een hele tijd bij ze uithouden; en zij bleven bij hem tot ze verzadigd waren. "Barto, Barto", klonk Annemoei's stem. Barto ging naar binnen. De Hollander zat rastig in een stoel. "Ik geloof, jongen, dat jij het hier naar de zin kunt heb ben, niet?" Natuurlijk bevestigde Barto dat. "En heb je die halve Brabantse cent nog op je borst han gen?" Ja, dat had Barto. Daar had hij nooit van willen scheiden, zolang hij er begrip van gehad had. Annemoei zou het nog wel van hem willen afnemen. Het leek zo rooms, vond ze, en zo bijgelovig. Maar Sjardijn had altijd gezegd: "Laat maar vrouw, je weet nooit hoe dat nog eens te pas kan komen. Want er zit natuurlijk het één of ander achter". En Barto zelf, hij had er al die jaren niet van willen schei den. Wat hem aan dat stukje koper, aan een rafelig, groe zelig touwtje hangend om zijn hals, bond... hij wist het niet. Doch vast stond: hij wilde er tot geen prijs van scheiden. Hij mocht met de Hollander mee de stad in. Maar eerst had Sjardijn verteld hoe hij een contract had gesloten over Barto. Barto wist er alles van. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5