Leen Kurvink genomineerde uitvinder! LITI E (010)2741135 Derde Meekrapconferentie in Diekhuus Dodelijk verkeersongeval op Plaatse Langeweg Kindermiddag in de Duinen van Oostvoorne Politie 24-uurs telefoon: ,(^i/L MINNAARD VASTGOED Avond over biologische akkerbouw chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Coorengoud, boordevol granen en uniek van smaak 1/7T®J ?|3252 P\-Ö Dinsdag 25 januari 2000 72e jaargang nr. 6874 Echte Bakkers starten de nieuwe eeuw met een nieuwe broodspecialiteit WAGENINGEN - De maand januari staat bekend om het feit dat er weer extra wordt gelet op wat men eet. Allerlei lekkernijen die in december zijn geconsumeerd blijven in januari even achterwege en er is meer aan dacht voor 'verantwoord' eten. De consu ment is zich er meer en meer van bewust dat genieten mag en als het kan ook nog op een verantwoorde manier. Brood, bekend om de oneindige variatiemo gelijkheden, is bij uitstek geschikt voor ver antwoord genieten. De Echte Bakker speelt in op deze trend door in januari een heerlijke nieuwe broodspecialiteit te presenteren ge naamd: 'Coorengoud'. Unieke combinatie Coorengoud is een meergranenbrood met verrassende ingrediënten en een enorme voedingswaarde. Naast de unieke combina tie van volkoren en maïs zit het brood boor devol andere granen zoals rogge, zonne- bloempitten, lijnzaad, rijst, speltbloem, haverbloem, boekweit en sesamzaad. Coo rengoud is geen 'zwaar' brood, maar is door het unieke uitgebalanceerde ambachtelijke recept licht verteerbaar en heeft een bijzon dere aangename smaak. Echt genieten Coorengoud is echt genieten. U proeft het bakmanschap en de zorg die door de Echte Bakker aan het Coorengoud is besteed. Coorengoud zit barstensvol mineralen, vita minen en vezels. Gezonder en voedzamer kan niet.en lekkerder ook niet. Eciite Bakkersgilde Coorengoud wordt dage lijks vers gebakken door de 'Echte Bakkers' die toegelaten zijn tot het Ech te Bakkersgilde. De Echte Bakker staat garant voor een stukje kwaliteit in uw leven. 'Genieten mag weer' en daarvoor bent u bij de Echte Bakker aan het juiste adres. De Echte Bakker, want er kan er maar één de echte zijn. Buijze Het Zuid-Hollands Landschap organi seert samen met het IVN op woensdag 2 februari van 14.00 tot 16.00 uur een mid dag voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Onder leiding van ervaren gidsen wordt vanuit het bezoelierscentrum een wande ling gemaakt door het winterse natuurge bied. Na een korte pauze, waarbij de kin deren iets te drinken aangeboden krijgen, kunnen de deelnemers in het bezoekers centrum leuke opdrachten uitvoeren en knutselen rond het thema 'bos'. Na een korte inleiding over takken en bos in de winter, gaan de kinderen naar buiten om een wandeling te maken. De gidsen zullen onderweg in de duinen stil staan bij de vor ming van knoppen, het bladafval, de kring loop en het dierenleven in het bos. Ieder dier en iedere plant heeft een manier om de win ter te overleven. Sommige bomen houden hun blad het hele jaar, anderen laten het blad vallen. Een aantal vogelsoorten trekt weg, anderen komen juist naar ons duingebied toe. Allemaal raadseltjes waar de gids ant woord op zal geven. Tijdens de wandeling worden natuurlijke materialen verzameld, om later in het bezoekerscentrum iets moois van te maken. Aanmelden kan telefonisch bij het bezoe kerscentrum Tenellaplas, tel. 0181-483909, dagelijks tussen 9.00 en 13.00 uur. Vol is vol! Vertrek: verzamelen in bezoekerscen trum Tenellaplas, Duinstraat 12a, Rockanje. De kosten 1,50 per deelnemer. Vrijetijds- kleding en laarzen zijn aan te bevelen. Bijbellezing Oer. Gem. Dirksland Heden, dinsdagavond, hoopt ds. A.M. den Boer de bijbellezing weer te verzor gen in de Gereformeerde Gemeente te Dirksland. Aanvang 19.30 uur. Nee, 't is niet dat de Stellendamse Leen Kurvink zichzelf een uitvinder vindt of zich zo wil laten noemen. Hij is 'gewoon' Leen Kurvink, 65 jaar jong en verder geen interessantdoenerij. Toch houdt hij zich al jaren bezig met het vinden van nieuwigheden, praktische oplossingen voor dingen waarvan hij denkt: 'dat zou toch veul makkelijker motte kenne'. Onlangs werd één van zijn vindingen zelfs genomineerd door ID-NL Rotterdam, het in Rotterdam gevestigde Specialistisch Innovatiecentrum Uitvindingen. 'Het' begint met een idee. "Uutvinders bin- ne meastal luie maansen", vertelt Leen. "Ze binne altied op zoek naer diengen waerdeur je bie bepaelde klusjes nie mear zo veul moeite hoef te doewen". Zo ontsproten aan zijn brein onder andere een tegeltrekker, waarmee je een enkele tegel uit de bestrating kunt lichten zonder die eerst kapot te moeten slaan; een afvalverdichter, waarmee je heel handig het afval in de 'kliko' in elkaar kunt persen en waardoor je veel meer afval daar in kwijt kunt; ook creëerde hij een systeem- pje dat de knelpunten opheft die het dragen van een driepunts-autogordel met zich mee kan brengen. Afgelopen december werd één zijn vindingen genomineerd voor de titel 'uitvinding van het jaar'. Uit een totaal van 1000 ingezonden ideeën, waarop dan tevens octrooi moet zijn aangevraagd, werden er vijfentwintig genomineerd voor de jaarprijs van 15.000, verbonden aan de titel 'uitvin ding van het jaar'. Tot die nominaties hoor de ook een vinding van Kurvink: een gras stripper, een soort graskantsteker waarmee je in één keer én het gras afsteekt én de gras zode verwijdert én die meteen ook klaarlegt voor de bezem - hier hoefje dus écht 'nie mear zo veul moeite te doewen'De tech nische groothandel Reesink te Zutphen toon de interesse voor dit idee van Kurvink en kocht het op. Nadat er aanvankelijk slechts een kleine productie van op de markt werd gebracht, raakte Reesink na verloop van tijd erg enthousiast over het product. Inmiddels ligt de graskantstripper in meerdere winkels te koop! Het uitvinden bij Kurvink is begonnen toen hij nog lang en breed werkte. Bij z'n baas hing een ideeënbus en daarin kwam wel eens vindinkje van Kurvink terecht. 'Daer hoarde je dan verder niks mear van, totdat je 't anderhalf jaer laeter in de wienkel tegen kwam...' Toen besloot Leen om z'n ideeën voortaan maar voor zichzelf te houden en er zelf mee aan de slag te gaan. "As je een idee heit ken je in je slaep niet eans hardop prae- te, 'n aore gaet d'r zo mee van deur!" En zo ontstaan er in Stellendam in alle stilte regel matig nieuwe vindingen. Er is er maar één die iets meer weet van wat Leen aan 't uit broeden is, die helpt hem dan om de con structie te maken. Maar wie dat is verklap pen we niet - dan kan die ook niks worden gevraagd... Inbraak school DIRKSLAND - In de nachtelijke uren van donderdag 20 januari werd ingebroken in een school aan de Beatrixlaan te Dirksland. Door verbreking van een slot van de toe gangsdeur verschaften de daders zich toe gang, waarna onder andere een aantal com puters werd weggenomen. Er zal nader onderzoek worden ingesteld. Inbraak kantine DIRKSLAND - Eveneens in de nachtelijke uren van donderdag werd ingebroken in de kantine van de manege aan de Philipshoof- jesweg te Dirksland. De daders kwamen bin nen door verbreken van een schuifpui. Er werd onder andere een radio/cd-speler weg genomen. Een nader onderzoek zal worden ingesteld. Ongeval MIDDELHARNIS - Zaterdagnacht viel een 27-jarige autobestuurder uit Middelhamis in zijn auto in slaap en raakte op de Oudeland- sedijk te Middelhamis van de weg. Hij kwam via de berm tegen een boom tot stil stand. De man raakte hierbij licht gewond en werd voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Inbraak in auto's OUDDORP - In het weekend werden drie auto's opengebroken, die aan de Ouddorpse Haven geparkeerd stonden. De ruiten van de auto's werden ingeslagen. De eigenaars zijn afkomstig uit Ouddorp. Uit twee auto's werd een portemonnee ontvreemd. Inbraak clubgebouvi' OUDDORP - In het weekend is ingebroken in het clubgebouw van de watersportvereni ging, aan de Haven in Ouddorp. Door het forceren van een slot konden de daders het gebouw in. Diverse ruimten werden door zocht. Er is geld weggenomen, hoeveel is nog niet bekend. Inbraak bedrijfspand GOEDEREEDE - In een bedrijfspand aan de Doelweg te Goedereede werd in het weekend ingebroken. Er werd een ruit ver wijderd en het pand werd geheel doorzocht. Wat er is vernield of weggenomen is nog niet bekend. Autobanden in brand SOMMELSDIJK - De brandweer van Som- melsdijk moest in de nacht van zaterdag op zondag uitrukken voor een stapel autoban den, welke in de Rozenlaan, ter hoogte van de Dorpsweg, in brand waren gestoken. Het brandweerpersoneel bluste de brand. Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning In gebouw 'De Schakel' te Dirksland zal een avond gehouden worden over het onderwerp 'Biologische akkerbouw'. Deze avond wordt gehouden op dinsdag 1 februari a.s., aanvang 19.30 uur. Een gedeelte van de avond zal ingevuld worden met de Econoinische perspectie ven/ knelpunten van de Biologische akkerbouw in Zuidwest-Nederland, ver zorgt door de heer H. Smid van PAV-Lely- stad. Ook zullen er teelttechnische moge lijkheden/knelpunten van diverse akker bouwgewassen naar voren gebracht worden. Hiervoor zal de heer R. Vader van DLV bij ons aanwezig zijn. Voor velen van ons klinkt het woord 'bio logisch' misschien ver van huis. Er is momenteel een project bezig met de naam BIOM. Dit staat voor Biologisch land bouw Innovatie en OMschakeling. Als 'praktijkman' is de heer J. Schouwen burg bij ons te gast. Hij is al jaren bezig met de biologische landbouw. Tevens is hij deelnemer aan het BIOM-project. actief in beeld en geluid Meekrap-werkgroep op werkbezoek bij de voormalige meestove 'Onverwacht' te Ouddorp Medewerkers en andere belangstellen den zijn van harte welkom op de derde werkconferentie van het meekrappro ject, op zaterdag 12 februari in Cultu reel Centrum Diekhuus in Middelhar- nis. De koffie staat klaar vanaf 9.00 uur. Om half 10 wordt er begonnen met de "stand van zaken", daarna gaan muzi kanten en koorleden aan de slag. Omst reeks 11.30 uur wordt de werkconferen tie afgesloten met een korte openbare presentatie. Er wordt druk gewerkt aan de openlucht muziektheaterproduktie die in juni 2001, op het Diekhuusplein in Middelhamis zal wor den uitgevoerd. Het thema van deze pro- duktie is de teloorgang van de meekrapcul- tuur op Goeree-Overflakkee aan het einde van de negentiende eeuw. Met het verdwijnen van zowel de teelt van dit gewas als de verwerking in de meestoven tot grondstof voor rode verf verdween in korte tijd een eeuwenoude cultuur en traden er grote veranderingen op in het sociaal en economisch bestaan op het eiland. Een onderwerp dat zich goed leent om te verwer ken in een muziektheaterproduktie die speelt in en om "Meestove Onverwacht". Inmid dels zijn er ruim honderd belangstellenden. die op de een of andere manier aan het mee krapproject willen meewerken. TONEELTRAINING De toneelspelers kunnen aan een toneeltrai ning deelnemen. Deze training bestaat uit 3 dagdelen en wel op zaterdag 5 februari van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag 12 febru ari van 13.00 tot 16.00 uur. Deze training zal worden gegeven door Reinier van Mourik, medewerker van "Het Kunstgebouw", een organisatie die amateur-kunst ondersteunt. Hij heeft ervaring met straattheater en Com media del Arte waarvan o.a. "het grote gebaar" een kenmerk is. De training zal vooral gericht zijn op spelen in de buiten lucht op een groot plein. Opgave is noodza kelijk er kunnen nog enige mensen bij. De decorbouwersgroep Bestaat op dit moment uit 9 mensen en ze heeft zich opge deeld in een technische- en een artistieke sectie. De technische sectie richt zich met name op de constructie van de decor ele menten. De constructie tekeningen van de loopbrug c.q. droogzolder zijn in een verge vorderd stadium en er zijn afspraken gemaakt over de vervaardiging ervan. De artistieke sectie zal zich vooral gaan bemoei en met de afwerking en aankleding. Het koor zal op deze werkconferentie een lied uit de kermisscène repeteren.. De rol van het koor zal anders zijn, dan bij het vori ge lied, "Een vergeten leven". Hier maakte het koor niet direct deel uit van het verhaal. Bij het kermislied echter, zijn de koorleden "publiek" op de jaarlijkse kermis anno 1868. De kramen en tenten van de historische ker mis stonden jaarlijks gedurende een week in o.a. de Voorstraat te Sommelsdijk. Bij deze niet alledaagse gebeurtenis in het dorp, zal het koor er mede voor zorgen dat deze scène een bruisende indruk zal maken. De muzikale leiding van het koor zal worden verzorgd door Rinus Verhage. De muzikan ten gaan deze conferentie met Wim Soeters aan de slag om het koor te begeleiden. In het kader van Meekrap-groen is Theo Mastenbroek bereid gevonden om met zijn mensen op de "Nollestee" in Melissant het komend seizoen meekrap te telen, zodat er in 2001 1-jarige meekrapplantjes zullen zijn. Verder zal een onderwijsproject worden voorbereid, wat de vorm zal krijgen van een reis-tentoonstelling, die alle dorpskernen zal aan doen. Vragen, opmerkingen en berichten voor het Meekrap-project kunnen worden doorgege ven aan de receptie van het Diekhuus tele foon 0187-482400, fax 0187-487739, email diekhuus@tref.nl. Rond kwart voor één in de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag vond op de Plaatse Langeweg een verkeersongeval plaats, waarbij de 21-jarige Kees van der Vliet uit Ooltgens- plaat om het leven is gekomen en een uit Ouwerkerk afkom stige 44-jarige bestuurder van een busje van Van Leeuwen bui zen ernstig gewond raakte. Het ongeval gebeurde doordat de 21-jarige jongeman, met zijn Opel Astra komend vanuit de richting Schaapsweg, net na de scherpe bocht in 't begin van de Langeweg (vanaf Schaapsweg gezien), op de linker weghelft reed en daardoor frontaal op de naderende Volkswagenbus bot ste. De ravage die daarbij ontstond was groot, de jongeman moet op slag zijn gedood. De bestuurder van het busje kwam bekneld te zitten en moest door de brandweer uit het voertuig worden bevrijd. Met een verbrijzelde knie en mogelijk wervel- letsel werd hij naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam ver voerd. Over de oorzaak van het ongeval bestaat nog weinig duidelijkheid. De Technische Ongevallen Dienst stelt een nader onderzoek in. 1 \yj L,ECHTE rffir BAKKER n™ UMUMHMJimmtVfiH Tel. (0187) 47 01 21 Fax (0187) 47 01 22 E-mail: iDfo@buijze.nl http://www.buijzc.nl INKOMEND- t N V F. R M O G E N S P L A N N I N G Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-OverfiaJckee Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 482606 OUDDOIP' muaml 15 Tel. |01I7) «lléli fn iU734 HNESSt Printihip Hsgnoom 17! y. (0111) «MOO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1