ANBO Middelharnis: ouderenbond... voorouderen? 1 n 1 1 1 ^m 1 1 i W^m 1 ^^H i 1 P^H ^H Een ruime tussenwoning, prima oilderhouden NVM Consument wil duidelijkheid in makelaardij SL wm W Schiphol... waarkomt de naam vandaan w 1 j P\ /^^H Kerkdienst Ger. Gem. Ouddorp Wat doet de makelaar oor de koper? Wat doet de makelaar voor de verkoper? EIIArPEII-IHEUWS PAGINA 9 VRIJDAG 21 JANUARI 2000 (Ingezonden) Men mag er vanuit gaan dat een ouderen bond, een vereniging van wijze oude mann- ne en vrouwen, toch correct volgens de regels en democratisch bestuurd zou wor den. Daar er nogal verwarring is over het wel en wee binnen de gelederen van de ANBO Middelharnis en vooral tussen het Comité van verontruste leden en het plaatselijk bestuur, willen wij een uiteenzetting geven van wat er zoal gebeurd is nadat de voorzit ter uit het bestuur was getreden. Al lange tijd was hij het niet eens met de financiële gang van zaken en het beleid van de penning meester. Hij schreef zijn grieven aan de leden en vertrok. De (drie) overige bestuurs leden waren niet bereid de hand in eigen boezem te steken. Zo ontstond er voor een aantal leden aanleiding om een comité te vormen die de kwalijke zaken boven tafel probeerde te krijgen: het Comité van veront ruste leden. Dit riep de leden schriftelijk op om d.m.v. een stemkaart het zittende bestuur af te zetten en om met een gezondere aanpak de vereniging te behoeden voor erger. Hon derd acht en tachtig leden reageerden posi tief daarop. De afdelingskas was al nage noeg failliet. Eind augustus 1999 werd een afdelingverga dering gehouden in het Diekhuus, onder voorzitterschap van de heer Van Leeuwen van ANBO Zuid-Holland. Op die vergade ring nam hoofdzakelijk onze eigen penning meester het woord als er vragen kwamen over de boekhouding en het financieel beleid. Mensen uit de zaal mochten van hem wel de boekhouding inzien, maar alleen 'als men er ook verstand van had'De heer Van Leeuwen stelde voor om een nieuwe verga dering te beleggen, die zou dan uitkomst moeten brengen en dan zou eventueel een nieuw bestuur gekozen kunnen worden. De penningmeester zag de bui al hangen en weerde dit door te eisen dat er alleen een nieuwe voorzitter zou komen. Hij legde uit hoe reglementair een motie van wantrouwen kon worden ingediend en hoe een bijzonde re vergadering kon worden afgedwongen. De stemkaartenactie van het Comité van verontruste leden kon reglementair niet wor den goedgekeurd. Een bevriende relatie van de penningmeester vond dat hij zich maar eens met de zaak moest gaan bemoeien. Een ware regen van brieven viel toen neer. Daarin werden het gemeentebestuur en de Stichting Bejaarden- werk opgeroepen om maar zo snel mogelijk de manager van Bejaardenwerk te ontslaan, omdat die als woordvoerder was aangesteld door het Comité van verontruste leden. Het comité verwonderde er zich zeer over dat ze te maken kregen met een vertegenwoordiger van ANBO Zuid-Holland met zo'n mentali teit. Deze man was portefeuilehouder Afde lingscontacten bij ANBO Zuid-Holland en dacht in die functie wel geperaütteerd te zijn om zo op te treden. Velen zullen zijn 'spook- brief nog herinneren. De man is door de ANBO Zuid-Holland inmiddels verboden zich verder met de zaak te bemoeien. Intussen werd nog iemand uit het afdelings bestuur gezet, zogenaamd in opdracht van ANBO Zuid-Holland, maar diens voorzitter bleek daar niets vanaf te weten. Door het bestuur van de afdeling werd een nieuwe voorzitter naar voren gebracht, aan wie het comité zich verplicht voelde hem te infor meren over de toestanden bij ANBO Mid delharnis. Terecht trok de adspirant-voorzit- ter zijn kandidatuur in. Begin november 1999 werd een extra verga dering uitgeschreven onder dwang van het comité. In de uitnodiging voor de vergade ring was vermeld dat tegenkandidaten 48 uur van te voren moesten zijn opgegeven. Het comité had de secretaris een aantal agen dapunten en tegenkadidaten aangetekend toegezonden, maar hij weigerde post van zijn leden in ontvangst te nemen, evenals ook de overige bestuursleden. De tegenkan didaten die door het comité naar voren wer den gebracht durfden het bestuur te zeggen waar het op stond, en daar was men niet van gediend. Geheel in strijd met de regels voor democratisch bestuur wenste men niet te lui steren naar wat leden wilden zeggen, zelf wilde men de lakens uitdelen. Velen weten hoe het verder is gegaan. Er werd een vergadering belegd die een aan fluiting was voor behoorlijk bestuur. Een voorzitter van elders, die niet wist wat er speelde, opende de vergadering en sloot die meteen weer omdat men de vergadering niet wenste. De leden van de vereniging werden dus behandeld als oud vuil. In de laatste week van november werden het comité allerlei toezeggingen gedaan door het bestuur van ANBO Zuid-Holland. Het comité wilde dat een onafhankelijk accoun tant de boekhouding zou controleren vanaf 1992. Dat zou echter te duur zijn, en dit werd afgewezen. Ook gaf het comité aan dat haar motie van wantrouwen behandeld werd tij dens een vergadering. Half december vroeg ANBO Zuid-Holland of het comité accoord kon gaan met het voorstel dat het comité zelf de boekhouding zou controleren, en wel over de periode 1997 - 1999. Die boeken waren namelijk al in het bezit van het comité. Daarmee kon niet worden apoord gegaan. Waar wij menen alle mogelijke méite te hebben gedaan om in het belang an de leden van de afdeling klaarheid te bragen in de gang van zaken, is ons de tegenerking van ANBO Zuid-Holland en ANBOfJeder- land zwaar tegen gevallen. Er wont zelfs gesteld dat de afdeling nu maar verqr moet zónder de 188 verontruste leden! wj kun nen slechts de conclusie trekken lat hier vriendjespolitiek voorrang heefn boven democratie en boven het algemeei belang van de leden. Daarom hebben wij [esloten om de activiteiten van het Comité an ver ontruste leden te staken, als lid te 1 danken en volledig afstand te nemen \n deze 'bond' voor ouderen. Vele anden zagen zich eveneens genoodzaakt deze keus te maken. Het actiecomité verklaart hierbijjvan het begin tot het einde eerlijk, waardig werk te zijn gegaan. De besturen van AN O Zuid- Holland en ANBO Nederland s ren alle correspondentie - ook alle vertrou elijke! - meteen door naar het afdelingsb tuur. Al met al een autoritair onderonsje lar je als tegenpartij geen vat op krijgt en wt getuigt van bestuurlijk onbehoorlijk gedig en een slecht klachtenbeleid. De motie 'an wan trouwen ligt nog steeds onafgew kt bij het bestuur van ANBO Zuid-Hollal. Bravo, ANBO! Het Comité 'ANBO-leden, let o} uw zaken en centen', p/a Koolmees 115, Sc imelsdijk Het is bekend dat Schiphol een an de oud ste verkeersluchthavens van de vereld is. De herkomst van de naam Schiphol voor velen een raadsel - dateert uit de tijd at de Haar lemmermeer, waarin Schiphol Igt, nog een watervlakte met een oppervlakt van 18.000 hectare was. In het noordoosten van de Haaiemmermeer - een langgerekte en tamelijk aialle inham - waar vooral bij zuidwesterstcm hoge gol ven ontstonden door de stuving van het water uit de HaarlemmermeerMenig schip vond zijn graf of 'hol' in deze hai, die daar door de bijnaam van 'scheepshl' of 'schips- hol' kreeg. Door de drooglegging van deaaarlemmer- meer, in 1852, ontstond er eerlacune in het verdedigingssysteem rond Aisterdam; dit bestond namelijk uit een gorel van forten en inundatiegebieden, die smen bekend waren onder de benaming 'd stelling van Amsterdam'. Daar men destijs veel waarde hechtte aan de verdedigingswerken die de hoofdstad moesten bescherma, werd op de In deze en volgende afleveringen wordt op de Flakkeese veehouderij en kaasboerderij van de familie Mulder aan de Schenkeldijk te Melissant, het traject gevolgd 'van stier tot kaas'. Een soort reportage, waarvan in deze editie de eerste aflevering volgt. Het traject begint bij kunstmatige insemi natie en eindigt bij het maken van kaas. Bij het laatste zal meer uitge breid worden stilgestaan, onder staand in 't kort eerst iets over hoe kunstmatige inseminatie op een vee houderij plaatsvindt. Voor de wording van een kalfje is naast een koe uiteraard ook een stier nodig. Die komt er tegenwoordig echter alleen nog maar indi rect bij aan te pas. Bevruchting geschiedt nu bijna altijd door middel van Kunstmatige Inseminatie, ofwel K.I. De boer hoeft daar voor alleen maar zijn bestelling te doen bij een organisatie die K.I. verzorgt. Daarvoor bestaan in Nederland verschillende kleine zelfstandige organisaties. Veel kleine orga nisaties zijn de laatste jaren echter samenge voegd tot één grote landelijke organisatie: CR-Delta. Dit bedrijf heeft Nederland ver deeld in drie regio's: Nooi^d, Oost en Zuid- West, welke gebieden ohder verschillend regiokantoren vallen. Maar hoe verloopt nu de procedure voordat een koe bevrucht wordt'ij In verschillende fokstallen in het land worflen per jaar onge veer 500 stieren getest. Daarbij worden met zaad van 1-jarige stie|en verschillende koeien bevrucht. Men spreekt dan over test- stieren. Drie jaar na de testen worden de 'dochters' van deze stieren onderzocht. Men poogt dan 120 nakofnelingen te testen op onder andere melkdroduktie, hoogte maat, uiers en benen. Aaji de hand daarvan krijgt de stier een zogenkamde fokwaarde. Zodra de stier een fokwaarde heeft wordt hij fokstier genoemd. Hpt zaad wordt ver kregen door de stier eeri dummie (nepkoe) te laten bespringen of door gebruikmaking van een kunstmatig geslachtsorgaan, dat soms wel op een andere i tigd. Het opgevangen stier wordt beves- aad wordt vervol- plaats van de vroegi gebouwd, dat men was spoorloos verdweneh In 1917 werd aan de vod een militair vliegkamp eens de naam Schiphol de burgerluchtvaart ontsJDnd. Schiphol voortbestaan baai een fort Schidhol noemde; de 's' WÊ JU ^^^I^B^* ..-^ .,.- ^m gens in een laboratorium onderzocht, voor namelijk op concentratie. Dat is nodig omdat het sperma moet worden verdund; men moet dus weten hoevéél verdund kan worden. Dit verschilt per stier en per sprong. Na verdunning wordt het zaad in zogenaamde rietjes gedaan. Per stier kan het aantal rietjes variëren van 300 tot 1000 per keer, meestal zijn het er zo'n 500. Op de rietjes zelf wordt een etiket bevestigd met daarop de naam, de code en het levensnum- mer van de stier, de code van het laborato rium en het chargenummer. Het charge- nummer verschaft informatie over de sprong waarbij het zaad werd gewonnen. De rietjes, die per stier zoveel mogelijk een eigen kleur krijgen, worden bewaard in vloeibaar stikstof en zijn dus diepgevroren. In deze toestand gaan ze later ook naar de boerderij. De registratie van het zaad geschiedt geheel automatisch. Van wat daarvan beschikbaar is krijgen leden vier keer per jaar een kaart met gege vens. Daarop staan ongeveer 30 kenmerken per stier, waaruit de boer zijn keus kan maken en een bestelling kan doen. Er zijn twee mogelijkheden om de koe te laten bevruchten. Sommige boeren passen zelf de K.I. toe, maar ook kan daarvoor de inseminator langskomen. Boeren die zelfde inseminatie toepassen krijgen een doe-het- zelf-begeleider. Die komt langs om het zaad af te leveren en om het stikstofvat te vullen, dat de boer in dit geval dus ook moet heb ben. In het andere geval bestelt de boer de inseminator als hij bemerkt dat een koe tochtig is. Ongeveer twee dagen is een koe vruchtbaar en in die dagen zal de K.I. moe ten plaatsvinden. De kans op bevruchting is vrij groot, maar het komt voor dat de inse minatie overgedaan moet worden. De inse minatie zelf is een kwestie van minuten, maar eerst moet de inseminator onderzoe ken of de koe werkelijk tochtig is. Als dat werkelijk het geval is brengt hij met het riet je het zaad in, en kan het wachten op het kalfje beginnen. Daarover de volgende keer van fort Schiphol gelegd, dat even- l^eeg. Toen in 1920 bleef de naam an Dirksland 0187 605022 Winterslaap? of Winterschilder? Dinsdag 25 januari 2000 19.30 uur ds. J. de Pater uit Aalburg. FAMILIE VAN TUIIL EN HUN MAKELAAR OP ZOEK NAAR EE^ PASSEND HUIS KABINET WIL AFSCHAFFING BESCHERMDE MAKELAARSTITEL EN BEËDIGING Van stier tot kaas .fC ^^^^^^K" "j E 1 B m :^^^ir' •''Mm i Is ''■^9 1 T^. -i^d^iÉ 1 1 Bij het zoeken van een koopwoning lopen verstand en emoties elkaar voortdurend in de weg. Een deskundige makelaar leidt het hele proces betrouwbaar en onafhankelijk in goede banen, Paul en Inge van Tuijl willen een huis kopen. De flat die ze nu huren wordt te krap als straks hun zoontje Kees een broertje of zusje krijgt. De Van Tuijltjes wonen in de stad en dat bevalt prima. Paul werkt in een naburige plaats en Inge staat halve dagen in een fotozaak op loopaf stand van hun huis. Onderweg zet ze Kees altijd af bij zijn school. "We willen graag hier blijven wonen, het liefst in dezelfde buurt", is het eer ste dat ze hun NVM-makelaar vertellen. De makelaar gaat direct aan de siag. Wat zijn de toel<omstplannen van Paul en Inge, hoe groot moet het nieuwe huis zijn, welke eigenschappen moet het hebben, in welke prijsklasse zoeken ze, kunnen ze eigen geld inbrengen, vinden ze een flinke opknapbeurt een bezwaar? Kortom, de makelaar inventa riseert de woonwensen. Anders kan hij niet gericht zoeken op het NVM-net-, het actuele computersysteem met alle te koop staande woningen per regio. Twee dagen later heeft de makelaar een huis gevonden en regelt een bezichtiging. Maar het valt erg tegen. De indeling is onlogisch, wat een dure en tijdrovende verbouwing inhoudt. De make laar wijst ook op rotte kozijnen en de verou derde elektriciteitsinstallatie. Na nog eens twee teleurstellingen raken Paul en Inge tijdens de vierde bezichtiging enthousiast. Een ruime tussenwoning, prima onderhouden met aan de achterzijde een serre. Inge valt voor de schouw met open haard. Paul is onder de indruk van de drie ruime slaapkamers en de verbouwde keuken. De zolder is niet geïsoleerd, maar volgens de makelaar zijn de spanten goed en de pannen als nieuw. Daar is met weinig geld een mooie speelzolder van te maken. Navraag en onderzoek Terug in het kantoor van de makelaar probe ren Paul en Inge hun enthousiasme te beteu gelen. Op een zakelijke manier proberen ze hun bevindingen te inventariseren, samen met de makelaar. Hij geeft; toe dat het een mooi huis is, maar wijst ook'op een gemeen telijk plan voor een parkeerterrein. Boven dien vindt hij de vraagprijs aan de pittige kant, te meer omdat de boiler en verwar mingsketel versleten zijn. Met navraag bij de gemeente en onderzoek bij het Kadaster lost de makelaar het eerste probleem snel op: de) plannen voor een parkeerterrein betreffen niet de kavel van het droomhuis van Paul er Inge. Dan nog de 'pittige' prijs. In ovedeg' met hun makelaar doen Paul en Inge eei lager bod. De makelaar van de verkopei komt een dag later met een tegenbod dat precies tussenin zit. Paul en Inge schuive weer aan tafel met hun makelaar. Hij vina het een reële prijs en adviseert het bod i aanvaarden, mits de verkoper akkoord gat met enkele ontbindende voorwaarden. Wail als de financiering niet lukt, willen Paul Inge niet vastzitten aan een onmogel koop. De verkoper vindt dat geen probleei en beide partijen komen uiteindelijk tot oves- eenstemming. De makelaar helpt bij H bepalen van de opleverdatum en het opstl- len van een lijst met zaken die worden ov!r- genomen. Bovendien wijst hij op de NVM- Huisgarantie, een uitgebreide verzekemg tegen verborgen gebreken. Nu dit allertaal op papier staat, kan het document naarde notaris. j Hypotheekadviseur De makelaar van Paul en Inge is tevenseen erkend hypotheekadviseur. Hij adviseerthen over de verschillende hypotheekvorhen, toont diverse voorbeelden en wijst op een gemeentelijke subsidieregeling voot het installeren van een zonneboiler. Paul eringe hebben geen eigen vermogen, Daarorradvi- seert de makelaar om iets meer hypothïek te nemen, zodat ze de verhuizing en eveituele kleine aanpassingen in het nieuwe huisstraks makkelijk kunnen betalen. Dat kostei met betrekking tot het afsluiten van een hypo theek aftrekbaar zijn, wisten Paul ei Inge niet. Het maakt hen alleen maar enthousias ter over de grote stap die ze nemen. Checken Twee weken voor de verhuizing valt de con cept-akte van levering in de bus. Samen met de makelaar checken Paul en Inge alle gege vens. De makelaar wijst hen op het recht om de woning nog een keer te controleren om er zeker van te zijn dat alles is zoals het in de akte staat. Alles blijkt in orde te zijn. Een beetje bibberig van opwinding zetten Paul en Inge hun handtekening, een bijzonder moment dat de makelaar bekrachtigt met een stevige handdruk en een leuk cadeautje. Enkele dagen na de verhuizing komt de makelaar nog even kijken. "Als er ooit vragen of problemen zijn, kunnen jullie me altijd bellen", belooft hij. Inventariseren woonwensen Zoeken irt het aanbod Bezichtiging regelen Wijzen op goede en sleclite kanten van een woning Bezichtiging evalueren Wijzen op eventuele subsidiemogelijkheden Gegevens controleren bij Kadaster en gemeente Onderhandelen met andere partij Wijzen op ontbindende voorwaarden Bouwkundige keuring regelen, indien nodig Bepalen opleverdatum Lijst opstetlen van zaken die worden overgeno men NVM-Huisgarantie regelen, indien gewenst Zo mogelijk hypotheek adviseren en regelen Gegevens controleren in koopakte Woning nog eens controleren Altijd bereikfcaar voor vragen en problemen Vraagprijs nauwkeurig vaststellen in overleg met de verkoper de beste verkoopmethode kiezen Woning onder de aandacht brengen met advertenties, prexentatiemap, presentatie in etalage en op Internet Plaatsing woning op computernetwerk NVM-net®, zodat alle NVM-makelaars weten dat het pand te koop is Informatie naar belangstellenden sturen Bezoekers tijdens bezichtiging rondleiden en uitleg geven over eventuele lasten, gebreken en kadastrale bepalingen Verkoper op de hoogte houden van tiet resultaat van de bezichti gingen Onderzoek gegevens kadaster fi/let verkoper overleggen over een bod: tegenbod doen, afwijzen of akkoord gaan Als er overeenstemming is: ontbindende voorwaarden bepalen, opleveringsdatum vaststellen en zaken inventariseren die de koper (tegen betaling) overneemt Koopakte opstetlen en naar koper sturen Alle gegevens en afspraken nog eens controleren Controle storten bankgarantie Altijd bereikbaar voor vragen en problemen De beschermde titel 'makelaar' krijg je na een opleiding, een vaktest en beë daar niet aan voldoet, mag zich geer bemiddelaar. De scheiding tussen bemjidelaars consument duidelijkheid, zo blijkt uit vertroebelt als de overheid haar plan Even de feiten op een rijtje. Iemand die makelaar wil worden, moet allereerst een speciale opleiding volgen. Kandidaten die slagen, ondergaan bij de Kamer van Koophandel een zware vaktest, een soort praktijkexamen waarn de kandidaat moet bewijzen dat hij verschillende soorten onroerend goed, joals woningen en bedrijfspanden, op een juiste manier kan taxeren. Als ook dat met succes is afgerond, volgt een beëdiging aoor de rechtbank. Pas dan mag de kandidaat zich makelaar noe men. Een makelaar die tevens lid is van de NVM, is verplicht om ;:ch voortdurend bij te scholen zodat de titel 'makelaar' zijn waarde blijft houden. NVM saat voor Nederlandse Vereniging van Makehars o.g. en vastgoed deskundigen, op dit gebied de grootste branchevereniging va" Nederland. De onroerend goedt'^anche in Nederland kent ook personen di= geen prijs stellen o'p de makelaarstitel, mear toch willen advise ren omtrent het (ver)kopen en (ver)hure(} van onroerend goed. Omdat zij het traject liet zomaar Die ontvang je pas iging door de rechtbank. Wie makelaar noemen, hoogstens en makelaars biedt de cjiderzoek. Een duidelijkheid die doorzet. nnqi opleiding-vaktest-beëdiging niet door- lopjn, mogen zij zich geen makelaar noe- me maar 'bemiddelaar'. De conclusie is duielijk: in de huidige situatie zorgen de bee iging en de beschermde makelaarstitel voc een helder onderscheid tussen make- laai en bemiddelaars. De consument kan zelfïen bewuste keuze maken. En dat kan de onsument al 750 jaar, want zo lang bes at de beëdiging als makelaar al. Kvjjiteitseisen De )iannen van het kabinet zullen daar abr Dt een einde aan maken. Het wetsvoor stel lat de komende maanden door Tweede en !rste Kamer wordt behandeld, behelst one r meer het afschaffen van de make- laai titel en de beëdiging. Waardoor ieder- zich straks makelaar mag noemen, onèacht opleiding en achtergrond. Een regSmatig terugkerende toetsing gaat uit- wij/ên welke makelaars voldoen aan bepaal- deminimum kwaliteitseisen. Wie daarvoor slagt, mag zich straks 'gecertificeerd make laar' of iets dergelijks noemen en wordt opgenomen in een openbare namenlijst. Echter, de toetsing is niet verplicht. Personen die hun kwaliteit niet regelmatig laten toetsen, mogen zich straks toch make laar noemen. De NVM zit aan de andere kant van de weegschaal. Zij stelt aan haar leden nog zwaardere eisen dan de toetsing die het kabinet voorstelt. Het gevolg hiervan zal zijn dat de consument straks moet kiezen uit het rijtje: makelaar, gecertificeerd make laar (o.i.d.) en NVM-makelaar. Een situatie die volgens de makelaarsbranche veel onduidelijker is dan de huidige keuze tussen makelaar en bemiddelaar. Hoe dan ook, zover is het nu nog niet en dat de plannen doorgaan is nog niet zeker. De makelaardij heeft wat dat betreft haar hoop gevestigd op het aanstaande politieke debat. Slechte zaak Nederland heeft groot vertrouwen in de hui dige wetgeving omtrent makelaars. Liefst 85 procent van de bevolking is voorstander van de beschermde titel 'makelaar' inclusief beë diging, zo blijkt uit NIPO-onderzoek. Nederlanders willen dit zo houden, ook na afweging van alle voors en tegens van de kabinetsplannen. Uit het NIPO-onderzoek blijkt verder dat 70 procent van de bevol king een makelaar inschakelt bij het kopen De beëdiging door de rechtbank en de beschermde makelaarstitel staan op de tocht. De Nederlandse makelaardij vestigt haar hoop op het aanstaande politieke debat hierover, of verkopen van een woning. De deskundig heid en professionele instelling van de huidi ge beëdigde makelaar zi)n daarvoor de belangrijkste redenen. Dus, als de titel en beëdiging verdwijnen, kan de consument voor het hoogste niveau van dienstverlening het best aankloppen bij een NVM-makelaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9