Stapsgewijs naar geïntegreerde bollenteelt SI Doktersassistente/secretaresse EIIAIIDEn-lflEUWS PAGINA 8 VRIJDAG 21 JANUARI 2000 Bollentelers vinden de financiële risico's van ineens omschakelen naar geïntegreerde teelt te groot. Zij heb ben voorkeur voor een stapsgewijze aanpak, waarbij achtereenvolgens de vruchtwisseling wordt verruimd, de organische stofvoorziening wordt aangepast, de beheersing van bovengrondse ziekten wordt verbeterd en de onkruidbestrijding met minder chemie wordt uit gevoerd. Het kennisaanbod moet op deze stapsgewijze aanpak worden afgestemd, zo blijkt uit een studie die het LEI in samenwerking met het LBO heeft uitge voerd onder bollenkwekers op de Kop van Noord-Hol land. Geïntegreerde bollenteelt Verreweg de meeste bollentelers hebben wel van geïn tegreerde bollenteelt gehoord, maar weten niet precies wat het inhoudt. In beleid en onderzoek wordt de vol gende werkdefinitie aangehouden: voldoen aan nor men Meerjarenplan Gewasbescherming (MJP-G), Mineralenaangiftesysteem (Minas) en Meerjarenaf spraak Energie (MJA-E), hergebruik van organisch afval en (zo mogelijk) integratie van natuur in het bedrijf. Uitdaging voor vakmanschap Ruim de helft van de bollentelers vindt dat geïnte greerde teelt een uitdaging voor het vakmanschap inhoudt. Bovendien verwacht ongeveer 50% van de bollentelers, dat afnemers in de toekomst strengere eisen gaan stellen aan de productiemethoden. Hieruit mag worden afgeleid dat geïntegreerde bollenteelt in de belangstelling staat. Het grootste knelpunt bij omschakeling is het financiële risico. De meeste bol- lenlelers verwachten lagere opbrengsten bij geïnte greerde teelt en staan daarom tenighoudend tegenover omschakeling. Bedrijfsomstandigheden bepalend De bedrijfsomstandigheden zijn bepalend voor de knelpunten die bollentelers bij omschakeling naar geïntegreerde teelt verwachten. Bollentelers met een krappe vruchtwisseling verwachten veel problemen met bodemgebonden ziekten en plagen, zoals pythium en aaltjes. Telers met een ruimere vruchtwisseling zien knelpunten aankomen in de sfeer van bemesting en bodemvruchtbaarheid, met name in de sfeer van hand haven of opbouwen van een goed humusgehalte in de bodem. Degenen die inmiddels bezig zijn met omscha keling zien onkruidproblemen op zich afkomen. In de loop van het omschakelingstraject worden dus steeds andere knelpunten actueel. Variatie in kennisbehoefte De kennisbehoefte van de bollenteler is af-hankelijk van de stappen die hij al heeft gezet op het traject van gangbare naar geïntegreerde teelt. In de eerste plaats heeft hij behoefte aan inzicht in de financiële gevolgen van de achtereenvolgende stappen. Bij venuiming van het teeltplan zoekt hij marktkundige en teelttechnische kennis over het bolgewas, dat hij erbij wil nemen. Bij aanpassing van het bemestingssysteem zoekt hij ken nis over het maken van goede compost. Bij onkruid problemen zoekt hij kennis over nieuwe methoden of strategieën van on-kruidbestrijding. Bij de kennisoverdracht dient rekening te worden gehouden met deze verschillen in kennisbehoefte. VAN WEEL-BETHESDA ZIEKENHUIS DIRKSLAND (GOEREE-OVERFLAKKEE) 4m^ - ten behoeve van de polikliniek neurologie i, i. A A Aan het sluiten van een overeenkomst gaan vaak onderhandelingen vooraf. Het is de fase, waarin partijen met elkaar in overleg treden, een aanbod uitlokken of doen, welke een overeenkomst tot gevolg zal hebben. Onderhandelingen zijn vrijblijvend en kunnen op ieder moment worden afgebroken. Dit komt voort uit het beginsel 'contractvrijheid'. Wel dienen de regels van redelijkheid en billijkheid in acht genomen te worden. Onderhandelingen kunnen echter in een fase komen dat ze niet meer afgebroken kunnen worden zonder mede werking van de andere partij. Grote 'juridische' consequenties kunnen dan het gevolg zijn. Als leek weet men lang niet altijd wat wel of niet mogelijk is. Het is daarom dan ook beter uw onroerend goed te laten verkopen door een deskundig bemiddelaar of makelaar. Hij adviseert u niet alleen, maar zorgt ook voor een goede afwikkeling van de overeenkomst. Het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis is een algemeen zieken huis. Klein maar compleet met 140 bedden en een breed aanbod aan specia i *s*- Op korte termijn ontstaat een vacature voor de functie van lismen. Kenmerkend zijn de plezierige werkverhoudingen en de patiëntvriendelijke sfeer. Het ziekenhuis 1^^^^ heeft een christelijke De arbeidsovereenkomst wordt in eerste Functie-inhoud De salariëring (FG 25) en de overige identiteit. instantie tijdelijk aangegaan ter vervanging - voorbereiden, begeleiden en nazorg van de arbeidsvoorwaarden zijn conform de Het verzorgings gebied is het eiland wegens zwangerschapsverlof. spreekuren; CAO Ziekenhuizen. Goeree-Overflakkee en - verrichten van administratieve en archief- omliggende gebieden. Dit eiland biedt een Het betreft een parttime dienstverband van gemiddeld 20,5 uur per week (56,94%), werkzaamheden; Informatie - verrichten van secretariaatswerkzaamheden. Nadere informatie wordt u graag verstrekt aantrekkelijke, rustige aangevuld met invalwerkzaamheden tijdens onder andere typen van brieven. door mevrouw J.A. Grootenboer-van der Made, woonomgeving en vakantie en ziekte van collega's. hoofd poliklinieken, telefoon (0187) 60 73 00. prima recreatieve Functie-eisen voorzieningen. De mogelijkheid bestaat dat het dienstverband - middelbare opleiding en diploma SoUidtatie (gedeeltelijk) wordt omgezet in een overeen doktersassistente/medisch secretaresse; Uw schriftelijke sollicitatie kunt u vóór komst voor onbepaalde tijd. - goede typvaardigheid (WP); 1 februari a.s. richten aan - goede contactuele eigenschappen; de afdeling personeelszaken De werkzaamheden worden zowel in het ziekenhuis te Dirksland als in de polikliniek 'Het Nieuwe Weergors' te Hellevoetsluis - de nodige accuratesse. van het ziekenhuis. Stationsweg 22, 3247 BW Dirksland. Gelet op de grondslag van ons ziekenhuis is ZIEKENHUIS DIRKSLAND verricht. een protestants-christelijke levensovertuiging gewenst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 8