Bezorgauto in en uit de sloot ZAFIRA Start landbouwzorgproject Trug in d'n tied' op boerderij van Cor en Jenny Struik LITIE Nederland met of zonder boeren Suze Kieviet in Flaiilieecialiteiten Onkreukbaar? ,(^yL MINNAARD VASTGOED Garage Knöps B.V. De toekomst door het oog van... 325^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden ^V^ Visser Visser Msser Meubelen QflDdmgira Brand in prullenbak Vrijdag 21 januari 2000 72e jaargang nr. 6873 Landbouwpraatje Kan landbouw nog in Nederland? Doem denkers en twijfelaars hebben hun ant woord klaar. Op de drempel naar een nieuw millennium wordt de boer het vuur aan de schenen gelegd. Als het gezonde boerenverstand zegeviert blijft er in ons land landbouw. Er is rond de jaarwisseling heel wat 'geba- lansd.' Ditmaal is er in geur en kleur terug- en vooruitgeblikt en dat alles in het licht van een nieuwe eeuw en het derde millennium. De jaarwisseling was een historisch moment waarbij vele futuristische luchtkastelen zijn gebouwd. Nederlandse boeren zijn niet gespaard gebleven van sombere en zelfs dra matische vooruitzichten. Doemdenkers en zwartkijkers vinden dat ons land zich moet ontdoen van boeren en landbouw. Er ont staat een dubieus imago van de boer. Hij produceert weüswaar voedsel, maar daar is in de wereld al genoeg van en bovendien is de boer een voortdurende bedreiging voor de natuur en het milieu. Het heeft er de schijn van dat de boer aangeschoten wild is geworden. Voedsel en natuur Waarom die onzinnige aantijgingen en de groeiende hetze tegen landbouw en boeren? Hoe ontstaan twijfels rond de Nederlandse boer? Is er sprake van werkelijkheid of van illusie? De boer zit in een moeilijke hoek. De samenleving lijkt op hol geslagen en baadt in een explosieve welvaart. Voedselhoeveel- heid maakt plaats voor voedselveiligheid. Burgers bekommeren zich om welzijn en vinden dat de boer veel zorgvuldiger met dier en plant moet omgaan. Er wordt steeds meer gesproken en geschreven over de rech ten van het dier en van de plant. Boeren staan veelvuldiger in de kijker en kunnen zich niet permitteren om al te ruimhartig om te sprin gen met de natuur en het milieu. Zestien miljoen burgers in ons land liggen niet meer wakker van de vraag naar voedsel. Er is volop te koop. Wel is men kritisch ten aanzien van de kwaliteit en de veiligheid van de voeding. De consument wil weten hoe en onder welke omstandigheden zijn voedsel wordt geproduceerd. Daarbij komen steeds weer nieuwe trends aan de oppervlakte. Helaas wijkt de Hollandse (eet)cultuur af van die in diverse buurlanden. De Neder landse consument prefereert speciaal en vei lig voedsel, maar is geenszins bereid daar voor een passende prijs te betalen. Wie bij voorbeeld op zoek gaat naar biologische producten vindt ze te kust en te keur bij de grootgrutters. Maar zodra deze producten 'duurder' geprijsd zijn, laat de consument het al gauw afweten. Burgers wensen meer en meer producten als natuur, landschap, recreatie enz. Aan die vraag kunnen boeren in de toekomst best voldoen, want zij beheren en exploiteren tweederde deel van de nationale ruimte. In de komende jaren zullen meer natuur en landschap worden geproduceerd. Maar ook dat productieproces kent zijn prijs. De vraag blijft vooralsnog of de samenleving voor deze nieuwe producten wil betalen. Als dat het geval is, blijft voor de boer een goede toekomst weggelegd. Zelfrespect Het boerenimago is de laatste jaren bescha digd door allerlei calamiteiten (varkenspest, dioxine, overbemesting). De boeren zullen dit imago zelf moeten uitdenken. Dat begint veelal bij zelfvertrouwen en zelfrespect. Boeren die elkaar de ellende aanpraten gelo ven niet of nauwelijks in eigen kunnen. De laatste jaren is het groene ofwel boerenfront nogal afgebladderd. De agrarische sector is sterk verdeeld, versnipperd en zelfs gedes oriënteerd. Deels is dat het gevolg van ont- menging van boerenbedrijven en van zeer verschillende specialismen op het boerenerf. Illustratief is de teler van cherrytomaten die zijn collega trostomatenteler ziet als een wezen van een andere planeet. De landbouw in ons land heeft een eeuw lang gebouwd aan sterke organisaties en coöperaties. Boeren schreven historie en boekten successen. Helaas hebben ze deze bouwwerken voor een deel gesloopt. Zij zoeken vertwijfeld naar redding. Wanneer individualistisch ingestelde en mondige boe ren in staat zijn om elkaar weer te vinden op punten die hen binden (en dus elkaar niet verketteren!), kunnen zij weer een krachtig collectief vormen in een sterk in beweging zijnde samenleving. Er hgt een forse uitdaging voor boerenlei ders die visie tonen en die strategisch deze lijnen in de toekomst in daden omzetten. Een verdeeld boerenhuis is alleen te redden met visie, helderheid en daadkracht. Als boeren verwijtend wijzi^n naar een tekortschietende overheid, doen zij er goed aan eerst de hand in eigen boezem te steken. Velen vragen zich af of het boerenlegioen in staat is visie te tonen. De eigen verantwoordelijkheid mag nimmer worden gemaskeerd door een onberekenbare overheid. De landbouw in Nederland heeft voldoende in huis om kracht te tonen. Als de boeren- energie op creatieve en heldere wijze wordt ingezet, komt de landbouw weer op de natio nale kaart. Dan is er geen plaats voor doem denkers en twijfelaars. De komende jaren zullen moeten aantonen dat Nederlandse boeren ruimte winnen en ook geven aan goe de boerenleiders. Als zij daarin slagen blijft Nederland een land met boeren en met land bouw. B.Schouwing De griepgolf heeft ook Jan Lodder de afgelopen weken te pakken gehad. Daar door konden er geen nieuwe opnamen gemaakt worden voor het programma "Flakkeecialiteiten" op Radio Flakkee. Maar dat geeft tegehjk de mogelijkheid om een bijzondere opname, die al eerder is uitgezonden, te herhalen. Dat gebeurt zaterdagmorgen om 9 uur met een opname die is gemaakt met de 70-jarige Suze Kieviet uit de Voorstraat in Sommelsdijk. Na haar jeugd trouwde zij met een handelaar in kippen, hooi en stro. Toen haar man ziek werd nam Suze de zaken waar. Ook was ze actief als hulpverleenster. Zo zorgde zij voor de dirigent/com ponist Gerrit Zoon in de laatste jaren van diens leven. De herhaling van het pro gramma is op dinsdagavond 25 januari om 6 uur. U kunt altijd iemand opgeven voor Flakkeecialiteiten. Als u ook weet dat hij of zij aan het programma wil mee werken, dan kunt u bellen naar Jan Lodder, tel. 0187-602038. Op de Groeneweg nabij Nieuwe Tonge is dinsdagavond rond half acht een 19-jarige inwoner uit Sommelsdijk met een auto, waarmee hij Chinese maaltijden bezorgde, van de weg geraakt, in een sloot en meteen weer daaruit geschoten. Op de slootkant bleef de auto hangen, flink beschadigd en met de chinese gerechten over het dash board verspreid. Vermoedelijk was de bestuurder aan zijn radio bezig, waardoor hij de bocht te laat zag en zo onfortuinlijk terecht kwam. De man bleef ongedeerd. Er zijn maar weinig auto's die dat kunnen zeggen. Gelukkig is Van Lint Auto-schade gegarandeerd kreukherstellend. Met de modernste apparatuur zetten we uw auto weer op het juiste spoor. Onze spuiterij heeft een reputatie hoog te houden en we geven 2 jaar Focwa garantïe'óp de uit de kreü'-" Sommelsdijk (0187) 482292 Zierikzee (0111)414794 van Lint autoschade Middelhar nis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning inStnomelsdp;. instaltatiebei(rijf Nieuw van Opel: voor MPorJj'deH mP plezier Landbouw en zorg is een combinatie die de laatste tijd meer aandaclit en invul ling krijgt. Minder validen, minder begaafden, mensen die op zorg en verzor ging aangewezen zijn kunnen in aanmerking komen voor deelname aan een landbouwzorgproject. Daarin worden ze (weer) betrokken bij de gewone dage lijkse gang van zaken of ze worden in staat gesteld dingen te doen of aangepast werk te verrichten. Daardoor krijgen ze het gevoel er tóch bij horen of er wor den 'dingen van vroeger' in herinnering gebracht. Voor velen van hen heeft zo'n dagbesteding een zeer heilzame werking. Landbouwers die er iets in zien om daaraan op hun bedrijf een bijdrage te leveren kunnen in samenwerking met andere instanties een binnen hun bedrijf passend landbouwzorgproject starten. Eén van de Flakkeese landbouwbedrijven die deelneemt aan landbouwzorg is dat van Cor en Jenny Struik. Aan de Boomvliet in Dirksland hebben ze hun karakteristieke, landelijk in het groen gelegen boerderij. Toen ongeveer eenjaar geleden in Dirksland een informatie-avond werd gehouden over Landbouwzorg was Cor één van de aanwezi gen. Het sprak hem wel aan, en samen met Jenny - naast boerin is ze ook verpleegkun dige - werden ze het er over eens dat ook op hun boerderij best wel invulling gegeven kon worden aan deze nieuwe zorgvorm. Gelijktijdig was er nóg een partij - de HDG te Sommelsdijk - geïnteresseerd in het gestalte geven aan landbouwzorg, en die was daarvoor al lange tijd op zoek naar een boer derij zoals je die vroeger had. Zo'n echte 'ouderwetse' boerderij waar ouderen of dementerenden, die veelal een agrarisch ver leden achter zich hebben en die nu behoor lijk afgezonderd leven, weer 'terug in d'n tied' kunnen. Want juist daardoor krijgt hun levenskwaliteit veelal een belangrijke wen ding ten goede. Hun zintuigen worden weer geprikkeld, bijvoorbeeld bij het horen van het bekende geluid van knerpend grind, van een 'tokkende' kip, bij het ruiken van de geur in een koeienstal of bij het voelen van de stugge haren van een geit..., en dat alles in een omgeving die nog aandoet als 'de stee van vroeger' Het is de taak van Activiteitenbegeleiding en de Welzijnszorg van de HDG om in te spe len op de behoeften en mogelijkheden van de bewoners, om te komen tot een goed acti viteitenaanbod. Het verblijf in een verzor gingstehuis kan sterk worden veraange naamd door het aanbieden van de juiste acti viteiten. Zo worden bijvoorbeeld regelmatig kleine kinderen bezocht of klassen van de basisschool of wordt er een kookgroep voor mannen georganiseerd, e.d. Maar toch hield men het gevoel nog iets te missen in het acti viteitenaanbod: een 'ouderwetse' boerderij! En die werd gevonden bij Cor en Jenny Struik. Door bemiddeUng van SBI Centrum Platteland Zeeland kwamen de HDG en de familie Struik bij elkaar en nadat aan de nodige formaliteiten was voldaan kon afge lopen dinsdagmorgen het landbouwzorgpro ject officieel van start gaan op deze 'stee van vroeger'. Niet voor niets kreeg dit project de naam 'Trug in d'n tied' mee. Jenny Struik vertelde afgelopen dinsdag morgen hoe het project bij hen op de boer derij er uit gaat zien. "Het is de bedoeling dat ik somatische of lichtdemente bejaarden op het bedrijf ontvang in de vorm van een excursie. Afhankelijk van het weer en de mogelijkheden van de deelnemers worden er buiten activiteiten verricht of wordt er bin nen gezellig koffie gedronken. Doordat ze bij ons in een van vroeger herkenbare omge ving zijn zullen de deelnemers er in zekere zin 'herleven', dat doet ze goed en ze zullen er ook door worden geactiveerd. Daarbij kan bijvoorbeeld worden gedacht aan de zorg van kleinvee, koekjes bakken, aardappels schillen of sokken stoppen". Samen met de activiteitenbegeleiding van de HDG probe ren Cor en Jenny er een goed project van te maken. "Datgene watje doet, doe dat met je hart. Zorg verrijkt je leven, omdat je iemand gelukkig kunt maken en omdat je er veel van leert. Zorg is de essentie van het bestaan!", zo luidde Jenny het landbouwzorgproject in op hun boerderij, een gemengd bedrijf met melkvee, vleesvee en akkerbouw. Een jaar geleden werd er omgeschakeld van gangbare naar biologische veehouderij en akkerbouw. Het akkerbouwgedeelte is nog gedeeltelijk in omschakeling; ook zijn er plannen voor het houden van meUcgeiten. Enkele jaren geleden werd getracht om land bouwzorg van de grond te krijgen. Land bouw- en zorgsector wilden de handen ineen gaan slaan, en beide sectoren liggen de Rabo bank na aan het hart. In het kader van het 100-jarig bestaan van de Rabobankorganisa- tie wilde de bank iets kunnen betekenen voor de realisering van landbouwzorg en gaf daar om SBI Centrum Platteland Zeeland opdracht tot onderzoek van de mogelijkhe den om de landbouw en zorg met elkaar te combineren. Uit dit onderzoek is de Stuur groep Landbouw en Zorg Zuid Hollandse Eilanden ontstaan, een stuurgroep waarin onder andere zorginstellingen, cliëntenver enigingen, provincie, gemeenten en Rabo bank Overflakkee Oost deelnemen. SBI Cen trum Platteland Zeeland verzorgt het secreta riaat van de stuurgroep, adviseert, geeft onafhankelijke procesbegeleiding en brengt de verschillende partijen met elk hun eigen culturen in contact. Rabobank Overflakkee Oost heeft zich financieel garant gesteld voor de opstart van het project, provincie Zuid- Holland en Zorgkantoor ZHE geven de stuurgroep financiële ondersteuning. In de huiskamer van de familie Struik vond de officiële start van het project plaats, afge lopen dinsdagmorgen. Behalve door Jenny werd ook door vertegenwoordigers van de mede-betrokken partijen het woord gevoerd. Namens de provincie Zuid-Holland was dat mevrouw Withaar, namens Rabobank Over flakkee Oost de heer Van Beek, namens de HDG Marianne Tanis en namens SBI Cen trum Platteland Zeeland sprak Maaike Mos- tert. Geïnteresseerden in de ontwikkelingen van landbouwzorg kunnen informatie inwin nen bij SBI. Ook organiseert dit centrum binnenkort drie praktijk-bijeenkomsten landbouwzorg. Daarvoor kan men zich opgeven of zich over laten informeren. Het adres is SBI Centrum Platteland Zeeland, Cereshof 4, 4463 BA Goes, tel.: 0113- 247746 of 0113-247729. D.V. zaterdag 22 januari komt de Stich ting Chris ons bezoeken. De Stichting Chris biedt een luisterend oor en een hel pende hand aan kinderen en tieners in nood. Chris is een telefonische hulplijn die zorgt voor pastorale begeleiding of opvanggezinnen, als dat voor een kind nodig is. Chris heeft een landelijk net werk zodat kinderen en tieners die op één of andere manier misbruikt of emo tioneel verminkt zijn, begeleid en onder steund kunnen worden door gespeciali seerde christendeskundigen in de (direc te) omgeving van het kind of de tiener. Deze avond zal het thema 'pesten' cen- OUDDORP Zondagavond 23 januari a.s. zal in de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp de 4e in een serie van vijf speciale diensten gehou den worden onder het thema: De toekomst door het oog van... Gastspreker is Dr. J. A. van Wijngaarden, huisarts te Rotterdam. Aanvang van de dienst 18.30 uur. actief in beeld en geluid traal staan. Omdat gebleken is dat veel jongeren hiermee te maken hebben, zal het zeker voor iedereen een leerzame avond worden. We zien juUie graag aanstaande zaterdag in 'De Hoeksteen' in Middelharnis van af 19.30 uur. Rotterdam-Rijnmond DIRKSLAND - Maandagmorgen rond acht uur ontstond brand in een woning aan het Molenzicht. De 48-jarige bewoonster van het pand zag te laat dat, door nog onbekende oorzaak, brand was ontstaan in de prullenbak. De brand sloeg over op de naast de prullenbak staande volle wasmand. De vrouw riep de hulp in van medewerkers van de plantsoenen dienst, die in de omgeving aan het werk waren. Deze hebben het brandje geblust. De brandweer kwam eveneens ter plaat se. Behalve de wasmand en het wasgoed ontstond geen schade. SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187-48 72 72 (PASSAGE) ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187-68 17 55 kels gehaalde autoschade. Maakt het goed! Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187) 617300 Tel. (0180) 642111 Harteipc welkom in de showroom van Haveneind 7, Sommelsdijk. tel. (0187) 48 33 28 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 nu in onze showroom COMBI OUDDW' WssMraH3!U. |01I7|UI6lihx 6I37UKNBSE. Printilii|> NojsiKm m hl. |Oni| 4U400 district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overfial(kee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1