SI NG-I Eenzijdig vericeersongeval op Plaatweg bij Stellendam BARTi De Zeemanspot en de UK 154 Good Luck verslagen Over honingbijen en bijenproducten Schotejil zwemt derde Verenigings competitie-wedstrijd Het nieuwe jaar en SOF EIIAtlDEII-IIIEUWS Extra kerkdiensten Ger. Gem. Cursus beginnend bijenhouder BOVAG en 1^1 positief over Advies van de VROIVI-raad VERVOLGVERHAAL de DrapMersleerling PAGINA 7 DINSDAG 18 JANUARI 2000 Woensdagmorgen 12 januari was de Urker viskotter UK 154 met 6 personen aan boord, op weg van Stellendam naar zee. Het schip kwam van machinefabriek Maaskant, waar het schip in het dok had gezeten. Bij boei SG8 ontstonden er problemen met de brand stof, waardoor een totale black out optrad. Door de vloedstroom werd het schip benoor den de vaargeul aan de grond gezet. Via de Kustwachtpost Ouddorp werd de Stellen- damse reddingboot De Zeemanspot te hulp geroepen. Ook de Eurokotter YE 137 schoot te hulp. Beide schepen samen gelukte het niet de gestrande kotter vlot te trekken. Er werd besloten 's middags bij hoog water een nieu we poging te ondernemen. Wel werd een monteur aan boord gebracht, die de nodige reparatie in de loop van de dag aan boord heeft uitgevoerd, 's Middags 15.15 uur ver trok De Zeemanspot weer en maakte vast aan de UK 154. Na veel moeite gelukte het de viskotter met behulp van De Zeemanspot van de droogte af te komen. De visser kon zijn weg naar zee weer vervolgen, nadat de monteur overgestapt was op de reddingboot. Rond halfzes meerde De Zeemanspot weer af aan haar eigen steiger. Zaterdag 15 Januari ging Good Luck naar Zierikzee voor de topper tegen All Ready. Bij Good Luck begonnen Jan-Willem de Vos en Marja van Splunter op de bank. Bei de ploegen waren gebrand op een overwin ning en het publiek was voor beide ploegen in grote getale komen opdagen. All Ready opende van afstand de score, maar niet veel later gaf Heidi Kamerling de assist aan Marcel Kievit, die met een afstandsschot de stand gelijk trok. Good Luck had lange aanvallen en wist na een aan tal goede combinaties tussen Nico Overduin en Liesbeth Los twee maal via laatstge noemde op 1-3 te komen. All Ready trok de stand gelijk, maar met een fraai afstands schot bracht Nico Overduin de 3-4 op het scorebord. All Ready schoot met enig for tuin de gelijkmaker binnen, en speelde ver der tot 6-4. Samantha Krijgsman gaf Lies beth Los de kans van afstand te scoren, zodat Los de marge kon verkleinen. Scheidsrech ter Volkers kon het niet nalaten om in belangrijke situaties onduidelijk te zijn. Zo kreeg Good Luck de 7-5 in de vorm van een strafworp om de oren. Na een goede indivi duele actie van Nico Overduin kon Leo van der Made de hiervoor toegekende strafworp afronden, maar voor rust had All Ready het laatste woord, 8-6. In het begin van de tweede helft kreeg Good Luck een strafworp mee, Leo van der Made mikte vanaf 2,5 meter raak. Van afstand maakte de ploeg uit Zierikzee de 9-7. Een snelle 1-2 tussen Mariëlle de Looze en Mar cel Kievit was goed voor de 9-8 van Kievit. Toch werd het 10-8, maar met behulp van een strafworp kon Leo van der Made de aan sluiting weer maken. Wederom was scheids rechter Volkers de bepalende factor voor beide ploegen. Zelfs het dolenthousiaste publiek kon de beslissingen van de leiding vaak niet meer begrijpen. All Ready profi teerde hier het meest van en kwam vijf minuten voor tijd op 13-9. Inmiddels had Mariëlle de Looze het veld verlaten voor Marja van Splunter. De aanvallen van Good Luck gingen wat beter lopen en wederom trof Liesbeth Los van afstand doel. Niet veel later knalde Samantha Krijgsman ook nog een schot binnen. Twee minuten voor het eindsignaal gaf Steven Vogelaar Heidi Kamerling nog de kans voor een kort kansje, die zij ook met 1 hand goed afrondde. Good Luck zette alles op alles om nog gelijk te komen, maar had niet het geluk aan de zijde. Het eerste veriies van Good Luck. Coach Peter van Vliet was tevreden over het spel van zijn formatie. Wederom verzuimden we te scoren, maar zelden kunnen beslissingen van een scheidsrechter zo bepalend zijn voor een wedstrijd. MELISSANT - donderdag 20 januari 19.30 uur ds. J. de Pater, Aalburg. HERKINGEN - donderdag 20 januari 19.30 uur ds. J. Beens, Nijkerk. NIEUWE-TONGE - woensdag 19 januari 19.30 uur ds. C. Neele, Aagtekerke. OOLTGENSPLAAT - dinsdag 18 januari 19.30 uur ds. F. Mulder, Scherpenzeel. TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE De zendingscommissie van de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk houdt op D.V. vrijdag 21 januari a.s. weer een sing-in. Wij nodigen jong en oud van harte uit. Het thema van deze avond is 'Zingend belij den'. We hopen naar aanleiding van dit the ma een aantal bekende liederen te zingen. We beginnen om 19.30 uur. Na afloop 20.30 uur) is er koffie en gele genheid tot ontmoeting. Er zal worden gecollecteerd voor een project van commis sie. Tot ziens in 'Vita Nova'. GOEDEREEDE D.V. zaterdagavond 22 januari is iedereen vanaf 15 jaar weer van harte welkom. Stich ting Antwoord geeft een unieke presentatie. Zij willen jongeren bewust maken van het feit dat zij iets kunnen betekenen voor jon geren in Oost-Europa, Afrika en het Mid den-Oosten. De presentatie is geen saaie boel, want er komt zelfs metselwerk aan te pas. Verder wordt er een video vertoond. Het belooft een indrukwekkende avond te worden. De deuren van De Ark staan om 19.30 uur open. Van harte welkom! Het Open-Deur-team In het verre verleden leefden bijen in rots spleten qf holle bomen, waarin zij hun win- tervoorr^ad honing opsloegen. Ook de mens ontdekte deze zoete lekkernij! Tot in de Middeleeuwen was honing de voornaamste zoetstof. In Nederland leeft de honingbij (Apis mellif- era) in de zomer wel met 60.000 bijen per volk. Er is maar één koningin, die in de top van het seizoen zo'n 2000 eitjes per dag kan leggen. In een bijenvolk bestaat een taakverdeling. De jonge (werkster) bijen verzorgen de larf- jes en voeden de koningin. Als ze wat ouder worden, gaan ze het volk verdedigen. Onge node gasten worden met geweld uit het nest gewerkt of desnoods, met behulp van hun angel met bijengif, gedood. Na ongeveer drie weken krijgen de bijen een andere taak. Ze gaan water, stuifmeel, nectar en propolis halen. Water wordt gebruikt voor de kli maatregeling. Propolis is een harsachtige stof die van boomknoppen wordt gehaald. Het is bacteriedodend. De bijen gebruiken het om de raat te verstevigen en kieren te dichten, maar ook om ongerechtigheden die ze niet uit de kast kunnen krijgen te munmii- ficeren. Honing en stuifmeel vormen de voedsel bronnen voor de larfjes, die alleen de eerste drie dagen gevoed worden met voedersap uit de kopklieren van de jonge bijen. De konin gin knjgt haar gehele leven voedersap, van daar de naam koninginnegelei. Van de nec tar wordt, door toevoeging van onder andere enzymen en door indikken, honing gemaakt. Honing vormt de energiebron voor het bij envolk. Vliegbijen nemen altijd een beetje mee voor de heenweg. Door de eeuwen heen ontwikkelde de mens steeds betere methoden om de honing te oogsten zonder daarbij het bijenvolk te zeer te storen of zelfs geheel te moeten doden. Eerst werden bijenvolken in holle boom stammen gehouden, later in korven. Stukken volle honingraat werden uitgesneden en als waardevolle raathoning verkocht. Ook wer den deze raten wel uitgeperst in grote houten persen. Deze pershoning werd veel door de bakkers gebruikt. Tegenwoordig houden we bijen in kasten met losse houten raampjes. We kunnen zo veel gemakkelijker kijken hoe het volk er voor staat en ook de honing eenvoudiger oogsten. Heeft u het plan opgevat om bijen te gaan houden? Dan is het van belang dat u zich aanmeldt bij een plaatstelijke imkersvereni ging. Deze staat u bij met raad en daad, en helpt u vaak aan uw eerste volkje. Als lid van een plaatselijke afdeling bent u tegens lid van de VBBN, en ontvangt u een maand blad, zijn bijenkasten verzekerd en bent u WA-verzekerd. Bovendien is het goed een cursus te volgen voor beginnend of gevor derd imker. Deze worden op veel plaatsen in het hele land georganiseerd; uw plaatselijke afdeling zal daar zeker meer van weten. Wie een cursus voor beginners heeft gevolgd, is in staat zelfstandig en met succes bijen te houden. Voor meer informatie ove een cursus bijen houden (start tweede helft februari) kunt u bellen naar C. Struik, 601384 (na 18.00 uur); of Mth. Wiegel, 603342. Zaterdag 15 januari j.l. heeft zwemclub De Schotejil de derde wedstrijd gezwommen in de Verenigingscompetitie in zwembad de Hooght te Papendrecht. Samen met LAC uit Rotterdam, ZOB uit Oud Beijerland en De Geul uit Papendrecht werden 26 zwempro- gramma's afgewerkt. Ondanks de heersende 'griepgolf viel de schade voor De Schotejil enorm mee, getui ge de in deze wedstrijd behaalde resultaten, namelijk 9x goud, 9x zilver en 7x een bron zen medaille. Verder werden in totaal 42 persoonlijke records gezwommen, waaron der 4 clubrecords. Als eerste stond op het programma de 4x lOOm wisselslag voor heren. Het Schotejil kwartet bestaande uit Stefan Langbroek (rugslag: 1.07.6), Marcel Stolk (schoolslag: 1.18.6), Leander Noordijk (vlinderslag: 1.05.9) en Johnny Jongejan (vrije slag: 57.4) zette uiteindelijk 4.29.54 op de klokken, goed voor een Ie plaats en een nieuw clubre- cord bij de heren. Later in de wedstrijd zwommen de dames en de heren ook nog 200m schoolslag en lOOm vrije slag. Op de 200m schoolslag was er een 3e plaats voor Jenny Jongejan in een tijd van 3.11.72 en op de lÓOm vrije slag was er een 2e plaats voor Danielle Hagoort met 1.06.5 en een 3e plaats voor Jenny Jongejan in 1.08.03. Bij de heren was er op de lOOm vrij een 2e plaats voor Johnny Jongejan in 57.25. In de leeftijd onder 18 jaar moest o.a.de 200m rugslag worden gezwommen. Bij de meisjes zwom Lieske van de Polder (16 jr.) met een tijd van 2.33.09 naar de Ie plaats en Iris Oostdijk (14 jr.) zwom op deze afstand een tijd van 2.57.25, goed voor de 3e plaats. Onder 16 jaar werd lOOm rugslag en 200m wisselslag gezwommen. Lieske van de Pol der won bij de meisjes in een tijd van 1.12.15 de lOOm rugslag. Bij de jongens zwom Leon Wegman op deze afstand naar een 3e plaats in 1.20.79. Op de 200m wisselslag vielen bij de jongens zowel Frank Zoeteweij als Mark Verwijs in de prijzen. Frank Zoeteweij werd 2e in een p.r. van 2.47.83. Mark Verwijs werd 3e in 2.53.01. In de categorie tot 14 jaar stond de 50m vrij en de 50m vlinder op het programma. Bij de meisjes was Iris Oostdijk op beide nummers Ie. Óp de 50m vrij zwom zij een tijd van 31.34 en op de 50m vlinder zwom ze een clubrecord in 34.51. Bij de jongens eindigde Leander Jongejan in een tijd van 31.60 op een 2e plaats op de 50m vrij en eindigde Ted de Jager (11 jr.) op de 2e plaats in 38.07. Voor de meisjes en jongens onder 12 jaar stond de 50m schoolslag en lOOm rugslag op het programma. Rhiana van Kempen werd 2e op de 50m schoolslag in 47.85 en won de lOOm rugslag in een tijd van 1.27.34. De lOOm rugslag bij de jongens werd door Ted de Jager in een tijd van 1.28.20 gezwom men, goed voor een 2e plaats. In de zelfde categorie werd ook nog een gemengde esta fette 4x 25m schoolslag gezwommen. Ted de Jager, Nadieh de Groot, Sonny Slui en Rhiana van Kempen bereikten met resp. 23.3 - 25.4 - 22.3 - 22.6 een eindtijd van 1.33.61 en werden hiermee 3e. In de allerjongste categorie kwamen namens de Schotejil maar liefst zeven zwemmers aan de start, namelijk Bob de Jager, William Weeda, Lennart van den Houten, Esmee Koedoot, Luuk Tönissen, Gerriete Stolk en Jordy de Groot. Er moest door deze groep 25m vlinderslag en 50m rugslag gezwom men worden. Op de 25 vlinderslag werd William Weeda Ie in 20.93. Esmee Koedoot werd 2e in 21.48 en Bob de Jager werd 3e in een tijd van 24.01. Esmee Koedoot zwom bovendien met haar tijd van 21.48 een nieuw clubrecord bij de meisjes onder 8 jaar. Zij verbeterde hiermee een clubrecord dat al sinds 20 november 1989 (dus ruim 10 jaar) op naam stond van Greet v/d Braak. Op de 50m rugslag werden Bob de Jager en Wil liam Weeda resp. Ie en 2e in 49.82 en 49.83. Het laatst wapenfeit van deze wedstrijd betrof de 4x 50m wisselslag voor meisjes onder 16 jaar. Hier zwommen Iris Oostdijk (rugslag: 36.12), Willemijn Veltman (schoolslag: 40.7), Lieske van de Polder (vlinderslag: 34.3) en Rianne Noordijk (vrij: 33.4) met een tijd van 2.24,59 naar de Ie plaats en naar een nieuw clubrecord. Zaterdagmiddag rond een uur vond op de Plaatweg tussen Melissant en Stellendam een eenzijdig verkeersongeval plaats waar bij een 39-jarige automobiliste uit Melissant en haar 4-jarig dochtertje gewond raakten. De vrouw kwam uit de richting Stellendam toen haar dochtertje, zittend op de achter bank, plotseling haar moeder met beide handjes bij het hoofd pakte. Daardoor zag de moeder even niets meer en raakte de macht over het stuur kwijt. Ze kwam met haar auto op de linker weghelft terecht, schampte een boom en vloog in de sloot. Moeder en kind raakten gewond en moesten naar het zieken huis worden gebracht, de moeder naar het ziekenhuis in Dirksland en het kind met spoedtransport naar het Sophia-kinderzie- kenhuis te Rotterdam. Voor assistentie was de traumahelikopter aanwezig. De auto werd zwaar beschadigd. Laten we maar eerlijk zijn, ook bij het scha ken is er in deze eeuw niet veel veranderd: de stukken gaan allemaal nog dezelfde kant op, de klokken zijn niet stilgevallen en het is nog steeds een heel leuk spel. Toch waren er wel een aantal spelers die een klein millen niumprobleem hadden tijdens de eerste wed strijd in het nieuwe jaar. Het leek wel of olie bollen en wat dies meer zij zich tussen de hersencellen gevestigd hebben, want er wer den hele vreemde zetten gedaan. Het begon al bij Jan van Genderen die op de vijfde zet even een paard offerde en daar wer kelijk helemaal niets voor terugkreeg. Geen betere stelling of betere kansen, helemaal niets. Dat betekent dat je dus gelijk met een stuk achterstand begint en na nog een paar zetten voor de show gaf Jan het maar op. Tweede was Berend Jan Bruggeman; hij kwam een half uur te laat, maar wist zich toch al als één van de eerste verslagen. Hij gaf zo rond de tiende zet zowaar een hele dame cadeau. Daarna sloeg de treumis bij Peter Holleman toe; ook hier kon de dame terug in het doos je. Noem het allemaal maar millenniumpro blemen. Gelukkig was iedereen een week daarna een stuk scherper. Zo wist Stolk een fraaie remise te spelen tegen Douw. We weten dat Douw altijd wel attractief en aan vallend speelt, maar nu ging hij toch vlotjes in op het rémise-aanbod van Stolk. En dat sterkt het vermoeden dat de stelling van Stolk gewoon goed moet zijn geweest. Korteweg is de laatste jaren steeds beter gaan spelen (volgens hem mede dankzij z'n computer, maar je moet het natuurlijk altijd nog wel zelf doen) en Simon van Maurik werd daar in snel tempo slachtoffer van. Een hele mooie winst was er voor Agaath Groenendijk. Het mooiste was nog wel dat Remon Huysmans haar een beetje van haar apropos bracht, door haar te melden dat de zet die ze speelde "nou net niet de allerbeste was". Had hij toch even over het hoofd gezien dat de zet erna er schaak gegeven kon worden met een loper, terwijl z'n dame op diezelfde lijn achter de koning stond. Dat betekende gewoon koning weg moeten halen en je dame van het bord zien verdwij nen. Tjonge, wat keek die Ramon suf en gro te hilariteit om zijn ietwat misplaatste opmerking. En zo blijft zo'n schaakvereni ging toch heel leuk en gezellig. Overigens is het kerstsnelschaaktoemooi gewonnen door Ruud van Hooff. En waren er ook een aardig aantal leden van andere verenigingen. Mede daardoor werd het een heel leuk schaakfestijn, temeer daar er ook nog mooie prijzen waren geschonken door de middenstand van Oude-Tonge. Zowel schenkers als spelers bedankt en SOF hoopt deze hernieuwde traditie ook in deze eeuw weer voort te zetten. Uitslagen op een rij Ronde 18: A. Douw - J. van Genderen1-0 J. Hennekes - P. Holleman1-0 W. Buth - L. Holleman'A-'A Van Gils - L. StolkA-'A Van den Ouden - C. Korte weg0-1 R. Huysmans - B. J. Bruggeman1-0 Ronde 19: B. J. Bruggeman - P. HollemanI^-l^ J. Hennekes - L. Holleman1-0 A. Douw - L. StolkA-A Van den Ouden - W. Buth0-1 A. Groenendijk - R. Huysmans1-0 S. van Maurik - C. Korteweg0-1 Met instemming hebben BOVAG en RAI kennis genomen van het advies Mobiliteit met beleid van de VROM-raad. Het pleidooi dat de raad houdt om de emissies van het wegverkeer te bestrijden door nieuwe tech nologie te bevorderen onderschrijft de insteek die BOVAG en RAI al jaren beplei ten. Het advies van de raad staat echter haaks op het besluit van de Tweede Kamer om de nieuwe diesel-auto's vanaf 1 mei extra te belasten met een BPM-bedrag van 2000 gul den. Dat zelfs diesel-auto's die nu al voldoen aan de emissie-norm van 2005 ook gestraft worden met een extra BPM van 800 gulden is wellicht nog onbegrijpelijker. Nieuwe die selauto's kennen een C02 uitstoot die tussen de 20 en 30 procent lager ligt dan vergelijk bare benzine-auto's. BOVAG en RAI plei ten er overigens voor dat op korte termijn, betaalbare zwavelarme diesel ter beschik king komt. Door deze brandstof wordt het gehele dieselwagenpark van vrachtauto's en personenauto's in een klap schoner. De aanbeveling tot variabilisatie van de kos ten voor het personenautoverkeer wordt door BOVAG en RAI gedeeld. Wel wordt hierbij aangetekend dat het personenauto verkeer de totale maatschappelijke kosten nu al opbrengt en het vrachtverkeer vrijwel. Maar de beide organisaties hebben al gerui me tijd bepleit voor de verlaging van de vas te lasten en variabilisatie van de overige kos ten, zoals de VROM-raad dat nu ook doet in haar advies. J. Lens Ee^^mxal uitWmoeitijd van de Leidse Lakenindustrie -19- Het was of sonuniger lippen zich bewo gen om dingen te zeggen, die niet ieder een mocht horen, die vooral voor de schout verborgen moesten blijven. Was het die geheime vijandschap, die stille spot, die ineens de schout het bloed weer uit de wangen deed wegwijken? Hij zag tussen de mensen, alsof hij hunner één was, Diericksen zich bewegen. Diens ogen zochten de zijne. Er zat schrik in. Wel werd De Bondt zich bewust, dat ditmaal tenminste de oimozeling hem niet bedrogen had, maar dat, als er bedrog was, dit zat aan de andere kant van de deur, die zich zo pas achter hem gesloten had. En dat besef deed zijn trekken verstarren en bracht weer dat strakke gevoel in zijn ziel, waardoor hij alléén bleef de gestrenge schout, die hét kwade moest bestraffen. En hij mompelde bij zichzelf: "Ge zijt nog niet van mij af, heer Van Dueren". En toen ging het af op dominee Simon Lucas, waar de verboden godsdienstoefening had plaats gehad. Deze had al tien jaren op Loevestein gevangen gezeten en was, toen in de Staten van Holland langzamerhand milder gevoelens de overhand kregen, losgelaten. Had hij zich maar niet in Leiden gevestigd! Want ner gens hadden de godsdiensttwisten tijdens het Bestrand zó lang en zó hevig nagewoed. Het was wel waar wat schout de Bondt tegen Van Dueren had gezegd: het was de invloed der jonge predikanten, die zelf in Geneve hadden gestudeerd en daar alleen de gestrenge Calvijn hadden leren kennen; niet de man met het tedere hart, met de ruime geest en de begrijpende zin. Hun invloed was na de zuivering van 1619 groter gewor den. En terwijl ruim twintig jaren daarna de felste vij andschap verder in de lande vrijwel geluwd was, ver toonde Leiden telkens weer een opvlamming van het twistvuur. Er zat heel veel mensenwerk in de strijd om de zuiverheid der kerk, en het waren niet altijd en niet uit sluitend geestelijke wapenen, welke in die strijd werden gehanteerd. Twee grote beginselen woelden tegen elkaar in. In de strijd tussen remonstranten en contra-remonstranten en van verkiezing of vrije wil. Op staatkundig tenein waren ze reeds in de Leycesterse tijd vooral ook in Leiden sterk tot uiting gekomen. Ze openbaarden zich in de strijd tus sen burgerij en regenten, de toenemende invloed van de kleine man, die in een stad als Leiden verre en verre in de meerderheid was. In de strijd had schout de Bondt wel bewust partij gekozen; en nu streed hij, vaak bijna harte loos. Maar het grote einddoel verloor hij niet uit het oog, en het waren niet enkel woorden, als hij sprak over de eer van God en de naam van Christus' kerk. Alleen de spot en de tegenwerking der libertijnen hadden hem hard gemaakt. Het was even voor elf uur in de morgen, dat de schouten- dienaars Simon Lucas uit zij huis oplichtten en hem voor de schout leidden, die hem in 's-Graven steen deed insluiten. Het was of de jongens het geroken hadden, toen ze de school om elf uur waren uitgestormd, dat er wat aan het handje was. Zelfs de meester was wat onrustig geweest en hij had de jongens nog meer vrijheid gegund dan ze gewoonlijk hadden. Ze stormden naar de Breestraat. Daar was bijna altijd wat te zien. Waren het de werklieden der nieuwe neringen niet, die er in troepen rondgingen om te trachten gunsti ge keuren op hun arbeid te verkrijgen, dan waren het de schoutendienaars, die de aandacht trokken. En al vaak hadden ze de één of ander zien 'opbrengen' of 'voorlei den'. Arm in arm konden ze daar achteraan lopen, belust op het zien van verzet. Soms lieten de dienders het rustig toe. Dat hing er van af wie ze bij zich hadden. Maar als het dicht op het stadhuis aanging dan moest de orde hersteld. Dan kwamen er een paar dienders te voorschijn die het joelende troepje uiteen joegen. Ditmaal was het een wonderlijke optocht die de jongens zagen. Een heer, met muts en tabbaard der geleerden, met fraaie schoenen en fijne broek. "Wat is dat?" vroeg Barto, die zo iets nooit nog had gezien aan zijn kameraad Dirk, die vlak bij hem woonde en hem altijd naar school vergezelde. Hij had al wel eens mee achter de stoet gelopen vooral als het een vrolijk troepje jongens was dat er bij behoorde. Maar nu - ze liepen mee, doch ze zwegen. Ja, Dirk wist ook niet wat het was. "Misschien wel gestolen of nog erger. Ik weet het heus niet. Laten we maar méé gaan kijken". Allengs groeide de massa nieuwsgierigen aan. Een enkele begon zijn mening te geven. "Een schande, - hoorde je er één zeggen. - Zo'n eer waardige man voorleiden alsof hij een ordinaire dief of boosdoener is. De hondeschout is weer bezig. Dat kun je wel merken. "Wat schande, - beet Mulder hem toe, een voller die naar het Raamland was geweest om de stukken laken te keren, - wat schande? Dat remonstrantse geboefte moesten ze de stad uitjagen. Wat komen ze hier onrust stoken? Wij hebben ze toch niet gevraagd hier te komen? Laten ze de kerk rust en vrede gunnen". "Juist burger, - mengde zich een derde in het gesprek, een rossige potige kerel, die stadstimmerman was, -juist burger, zo oordeel ik ook. Maar dan moeten ze juist uit geroeid worden, want zolang er nog één van die sekte hier is zal er geen rust komen. Ik denk dat de ruiten er nog eens aan moeten geloven. Hé mannen - en hij wendde zich tot wat luisteraars die zich om de pratenden hadden geschaard - hé mannen, net als voor enkele jaren. We zullen het ze zelf wel af leren om hun ketterijen hier te durven verkondigen. Jan Kort-en-Klein zal er aan te pas moeten komen". "Wel zeker, - antwoordde de eerste spreker, - en wat zal de edele heer burgemeester wel zeggen en de stadsarchi- tekt, indien hij hoort dat gij het volk tot daden van geweld ophitst?" "Och burger, daar zijn wij stadsjantjes niet bang voor. Eer de schout de wacht uitzendt, zijn wij al met ons werk klaar". Een nieuwe figuur had er zich mssen gevoegd, Diericksen, die met open mond er tussen stond met zijn onnozelste uitdrukking op het gelaat. Hij grijnslachte tegen elk der partijen en gaf beide gelijk. Maar ze namen geen notitie van hem. Hij mocht wat meer en wat minder doen dan een ander: niemand trok het zich aan. Daar klonk uit een jongenskeel het deuntje: 't Is de bult zijn eigen schuld. Dat ie zijn last moet dragen! Zijn stem bleef niet alleen, maar klonk weldra in koor. Intussen werd het gesprek al heviger, al woester. Meer dere namen de partij op voor Simon Lucas. En de scheld woorden tegen de schout en zijn aanhang klonken schel op. "Laat de hondeschout liever zijn Tijter (de hond van schout De Bondt, die hij plechtig had begraven) begraven en de honden van zijn gorruneristische professoren op de uitvaart noden. Dat is beter dan dat hij eerzame burgers, die God willen dienen en geen mens nood brengen, over last aandoet, 't Is Gode geklaagd, zulke beulstirannie". "Mannen, ga mee naar Comelis de Packer, de boekver koper. Daar kun je het verhaal van het hondenmirakel kopen en daar kan de schout lekker niets aan doen". "Alsof jullie allemaal niet dingen doet die je beter kon laten. Moet dat de schout ten eeuwigen dage voorgehou den worden? 't Is bar mannen, en 't is geen mannen- werk". "Wat, mannenwerk?- klonk het weer. - Is het soms mannenwerk om een vrouw met haar kinderen geschei den te houden van haar man? Denk aan Passchier de Fij ne, die hij ook vervolgt waar hij hem in de stad vindt". "Dat moet ook, - viel de stadstimmerman in, - zulke kerkverdervers behoren hier niet thuis. (wordt vervolgd) TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7