SGP-jongeren te Goedereede bezinnen zich op de *24-uurs economie' Nieuwe leesboeken Naar het jaar 2000 mm Kmiofïée^t^i&kten GEZOND WEL Patiëntenplatform staat voor kwaliteit en zorg mm Podotherapeuten zetten hun deuren open H H H H H H H N N M H N H H H H H H H N N H H EIIAIIDEtl-tllEUWS PAGINA 5 DINSDAG 18 JANUARI 2000 In het kader van het jaarthema van de SGP-jongeren 'welzijn is meer dan welvaart', kwamen jongeren en oude ren in Ouddorp op dinsdag 11 januari bijeen rond hét thema: 'De economie draait door, wij ook?' Voorzitter C. Soeteman van de SGP studievereni ging Husaï sprak in zijn openings woord over artikel 23 van het begin selprogram van de SGP. In dit artikel wordt gezegd, dat het resultaat en de aard van de maatschappelijke bedrij vigheid moet beantwoorden aan de eisen van Gods Woord. De overheid dient te helpen bij het verwerven van een behoorlijk bestaan en moet de maatschappelijke zwakke personen van ons volk te beschermen. Bouwen en bewaren Dhr. Soeteman gaf aan dat uit de praktijk van de maatschappelijke bedrijvigheid bUjkt dat de mens zich veelal vrij man waant in zijn dagelijks werk of in het bedrijf. Hij denkt vrij te zijn zonder te beseffen dat God Eigenaar is van alle productiemiddelen en dat Hij opzicht heeft over elk terrein van het leven. Volgens het SGP-program kan het doel en de bestemming van de maatschappe lijke of economische bedrijvigheid worden onderverdeeld in een viertal punten: het voorzien in levensonderhoud voor mensen afzonderlijk maar ook voor de samenleving als geheel, het produceren van zinvolle goe deren en diensten ('bouwen'), het doorgeven van de schepping en van het verkregene aan de volgende generaties ('bewaren'), en het samenwerken en verantwoordelijkheid dra gen van mensen in bedrijven en organisaties. Daarna schetste dhr. Soeteman de belang rijkste taken van de overheid op grond van de Bijbel. De overheid moet voorwaarden scheppen voor een gezonde landseconomie en heeft daarin een sturende en stimulerende taak. Ook heeft de overheid een uitvoerende taak, daar waar productieprocessen alleen door de overheid kunnen worden uitge voerd, en als laatste heeft de overheid ook een beschermende taak. Geest van deze tijd Dhr. Catsburg van de Reformatorische Maatschappelijke Unie, gaf daarna in zijn inleiding aan dat het 24-uurs-economie- gevoel niet echt bewust leeft. Tot zijn ver rassing kwam de 24-uurs economie in een enquête van de Telegraaf wel voor in de top 20 van de problemen in de 21e eeuw. Hij vroeg zich dan ook af hoe je als christen in 5? deje 24-iCturs ecónömiéTslaat. Hïj nam daar- tvoor zichzelf als voorbeeld. 'De 24-uurs economie is de geest van deze tijd en als christenen doen we er net zo hard aan mee. Allereerst onze levenshouding. We kunnen dit aan de hand van een drietal voorwerpen invullen. Allereerst is daar onze agenda. Daarmee krijgen we grip op de tijd en voor je het weet is de agenda de baas over je leven. Je agenda bepaalt wat je doet en laat. Als tweede voorwerp kun je je mobiele tele foon nemen, want eerder dan je het zelf weet domineert de techniek je leven. De mobiele telefoon is inmiddels ook tot statussymbool verheven. Als laatste is onze portemonnee erg belangrijk. Dit drietal regeert ons leven', aldus Catsburg. 'Op zondag is het anders want dan staat Gods Woord centraal. Dan maken we geen intensief gebruik van onze agenda, de mobiele telefoon, of onze portemonnee. Veelal wordt echter op maandag de bijbel weer weggelegd en hebben we het weer druk met kopen en verkopen. Toch is niet voor niets de zondag de eerste dag van de week. We mogen vanuit deze dag de nieuwe week weer ingaan en wel zó invullen zoals God dat in de Bijbel zegt'. Catsburg constateerde dat alles wat we doen wel resultaat op moet leveren, anders doen we iets niet. Ook daar doen we allemaal aan mee. Wetgeving De 24-uurs economie heeft ook veel te maken met wetgeving. Zo noemde dhr. Catsburg de winkeltijdenwet en de arbeids tijdenwet van 1996. In de winkeltijdenwet is aangegeven dat gemeenten zelf kunnen beslissen over het wel of niet op zondag opengaan. De overheid schept mogelijkhe den om te consumeren en te produceren. Zo werd ook de arbeidstijdenwet aangepast om het beter mogelijk te maken dat op zondag gewerkt wordt. De minister-president zei onlangs: 'de BV Nederland kan niet dicht op zondag'We moeten mee met het wereldge beuren. Toch is het niet de schuld van de overheid, het paarse kabinet, of minister Weijers. 'Het zijn de Nederlanders zelf, die dit willen. Men wil zelf bepalen wat we doen en ieder een moet vrij zijn in zijn doen en laten', aldus Catsburg. 'De consument wil een zo hoog mogelijke kwaliteit tegen een zo laag mogelijke prijs'. Rentmeester In Bijbels hcht gezien is de mens het rent meesterschap gegeven over de schepping om die te bouwen en te bewaren. Maar uit het rijtje: God, rentmeester en de middelen die we hiervoor gekregen hebben is God ver vangen door de middelen van de economie. 'Nu reeds constateren we de negatieve effec ten van de 24-uurs economie.' Volgens Catsburg kunnen we denken aan de verhaas ting in de samenleving, de rusteloosheid, mensen verliezen elkaar uit het oog - met name het gezin, gezondheidsproblemen - hoeveel mensen komen niet in de WAO terecht omdat ze niet meer mee kunnen? Ook is er een toenemende tweedeling in de maatschappij tussen mensen die het heel goed hebben en mensen die maar net rond kunnen komen. Ook in het milieu zijn er negatieve effecten waar te nemen. Denk maar aan winkels die door langere opening stijden meer energie gebruiken. Het recht van de sterkste telt', aldus Catsburg. Hij riep op om bij ons zelf te beginnen. Hoe gaan we om met onze agenda, ons bezit en onze bereikbaarheid, én wat zegt God hiervan? Met betrekking tot de zondagsarbeid kunnen deze dingen worden vastgelegd in het arbeidscontract. Uiteraard kun je hiervoor bij de RMU terecht. VAN BOB EN BEP EN BRAMMETJE Al in 1921 genoten 'onze kleinen' van de belevenissen van van Bob, Bep en Bramme- tje, van W.G. v.d. Hulst senior. De drie kleu ters vinden in het bos een vinkje, dat ze ver stoppen in een mand. Snel gaan ze op zoek naar eten voor het vogeltje. Maar als ze terugkomen, is alles veranderd. Wie heeft er aan hun mandje gezeten? En... waar zijn hun klompjes? Herinneren wij ons nog de groen/ oranje witte omslag en kregen onze kinderen in 1983 een uitgave met een geel/ blauw/ oran je omslagtekening, de allernieuwste bewer king, door uitgeverij Callenbach in een hedendaags jasje gestoken, roept meteen al bij het zien van de omslag, iets op van: Ja, dit is schitterend. Zo moet het. Het verhaal van de drie kleuters beleeft dit jaar al de vieren twintigste druk. Vergelijken we een vorige uitvoering met de nieuwe, dan valt meteen op dat het formaat is gewijzigd; het formaat van plm. 21x 15 cm. ma^te plaats voor de nieuwe afmetingen van 21,5 x 21,5 cm. Het verhaal heeft 39 pagina's. Op een effen oud- roze fond staat nu een kleurenprent van W.G. van de Hulst junior. De illustraties bij de tekst zijn ook van Van de Hulst jr. In plaats van bruin/ wit zijn ze nu in hun zwart/ grijs witte uitvoering veel fij ner en ogen vriendelijker. Ze zijn gelukkig wel gelijk gebleven, al zijn de plaatjes iets uitvoeriger afgedrukt als in eerdere uitga ven. Zo zijn rond de deur op blz. 19, de steentjes van de muur te zien, terwijl die in de uitgave van 1983 ontbreken. De tekst lijkt op het eerste gezicht onveran derd, maar bij nader vergelijken kom je toch de verschillen tegen, die zijn aangebracht door mevrouw R. M. van de Hulst, (Roze marijn, de kleindochter van van de Hulst sr.), dit om de teksten weer goed leesbaar te maken voor kinderen van onze tijd. Zo wer den de woorden grootva en grootmoe ver vangen door opa en oma. De ruitjes van het huisje veranderden in een raam, de wind komt niet aanvaren maar waait gewoon en hij doet het huisje niet schudden, maar 'het Wij hebben het of zorgen ervoor VAN DER BOOM huisje schudde ervan'. Zomaar wat voor beelden van een voortreffelijke manier van wijzigingen, zonder de stijl van de oorspron kelijke tekst aan te tasten. Wie de boekjes van van de Hulst kent, weet, dat hij het chris telijk element in zijn boekjes neerschreef vanuit een kinderlijk vertrouwen op de Hee- re Die alles ziet en weet en bij Wie ook een kind zich veilig mag voelen om Jezus wil. Ook dit is gelukkig bewaard gebleven. Al laatste een verrassend verschil: Stond op de vorige uitgaven de leeftijd van 6-8 jaar aangegeven, nu wordt vermeld dat de boek jes geschikt zijn om voor te lezen vanaf 3 jaar. Er is geen A.V.I niveau vermeld. Prijs: 9,90. ANNEKE EN DE SIK Nog een hernieuwde uitgave van van de Hulst sr. door uitgeverij Callenbach is het verhaal van Anneke en de sik. Dit beleefde de eerste druk in 1934; nu, 1999, de zeven tiende druk. Op een effen terrakleurig fond prijkt een prachtige kleurenprent van Anneke en haar sikje. Ook voor deze uitgave gelden de wijzigin gen t.o.v. de voormalige uitgaven die we hiervoor meldden. Het boekje heeft 43 pagi na's tekst, (geredigeerd door mevrouw R. M. Van de Hulst met illustraties van W.G. van de Hulst jr.) over het meisje Anneke en haar lieve, leuke, maar nog jonge en speelse en soms ook zo wilde sikje. Op een middag loopt het sikje weg. Maar Anneke zal hem achterna gaan en ze zal hem vinden! Maar Anneke is een beetje dom, ze gaat helemaal het laantje uit en nog verder... Om voor te lezen vanaf 3 jaar, een A.V.I. niveau wordt niet vermeld. Prijs: 9,90. FIK De derde te bespreken uitgave van van de Hulst door uitgeverij Callenbach is het geheel hernieuwde boekje over Fik. Fik is al meteen te zien samen met zijn baasje, op een prachtige kleurenprent van van de Hulst jr. De plaat is afgedrukt op een diep-groene achtergrond en geeft het boek een aantrekke lijke aanblik. Even voorstellen? Woef! Woef! Ik ben een hond, een sterke hond. Pas maar op, hoor...! Als je mijn baas kwaad doet, word ik boos. Dan bijt ik. Woef! Landelijke Open Dag Podotherapie Huisartsen, specialisten, collega's uit de gezondheidszorg, (toekomstige) studenten podotherapie en andere belangstellenden kunnen op zaterdag 22 januari 2000 een kijkje nemen in de dagelijkse praktijk van een podotherapeut. Op die dag vindt de Lan delijke Open Dag Podotherapie plaats. Podotherapeuten door heel Nederland laten van 11.00 tot 15.00 uur zien hoe veelzijdig hun werk is. De organisatie van de Open Dag is in handen van de opleiding Podothe rapie van Fontys Hogescholen in Eindhoven en de Nederlandse Vereniging voor Podo therapeuten in Delft Podotherapie is een vrij jong beroep. Het bestaat in de huidige vorm pas sinds 1982. De opleiding Podotherapie van Fontys Ho gescholen is de enige in Nederland. Steeds meer begint deze bekendheid te krijgen en raakt het beroep ingeburgerd binnen de Nederlandse gezondheidszorg. Een podotherapeut behandelt, meestal na verwijzing van een huisarts of specialist, mensen met voetklachten of met klachten die voortkomen uit het niet goed functione ren van de voeten. Dit kunnen bijvoorbeeld patiënten zijn die suikerziekte hebben of die kampen met de gevolgen van reuma. Met podotherapie wordt de functie van de voeten behouden of verbeterd. Door middel van screening en advisering kunnen veel voetproblemen worden voorkomen. Bij pijnidachten kan een podotherapeut een ins trumentele behandeling uitvoeren, om de pijn te verminderen. Als er gebruik moet worden gemaakt van hulpmiddelen, maakt een podotherapeut deze zelf. De Landelijke Open Dag is een mooie kans een kijkje te nemen in de 'keuken' van Podotherapeuten. In deze regio neemt deel aan de open dag: Podotherapie Praktijk Breas-de Regt Charbonstraat 11 3252 AE Goedereede Voor meer informatie over de Landelijke Open Dag Podotherapiepraktijken kunnen belangstellenden contact opnemen met het secretariaat van de opleiding Podotherapie van Fontys Hogescholen, tel. (040) 2605848. Woef! Mijn baas heet Jan. Dikke Jan. Hij kan heel hard lopen. En als hij een schijfje worst krijgt, krijg ik ook wat... Lekker! Wij zijn hele goede vrienden. Dus pas op hoor! Als je mijn baas kwaad doet, dan bijt ik. Woef! Woef! Ja, kom eens hier als je durft... Je durft niet! Fik is een trouwe hond. Al vanaf 1920, Ie druk, komt hij op voor zijn baasje. Hij is er altijd bij en waarschuwt Jan anno 1999, bij de 24 e druk,, nog steeds voor.gevaar. Maar soms kan Fik het ook niet helpen. Als zijn_ baasje heel ziek is, kan hij alleen maar ver drietig in zijn mandje liggen huilen... Een spannend hondenverhaal dat 40 bladzij den lang duurt en met veel inlevingsvermo gen is verteld.. Tekstredactie: Mw. R. M. van de Hulst, Illustraties W.G. van de Hulst jr. Geen A.V.I. niveau vermeld; om voor te lezen vanaf 3 jaar. Prijs: 9,90 DE BENGELS IN HET BOS Ook geheel vernieuwd is door uitgeverij Callenbach het boekje De bengels in het bos op de markt gebracht. Op een paarse achter grond staat een plaat van de zusjes Riene en Carla, lekker onder de lappendeken in de bedstee bij oma en opa. Een heel wat knus sere aanblik dan de 2e uitgave (van 1960), waarop in in twee- kleurendruk de twee meisjes op de grond te zien zijn vanuit een boom met daarin een eekhoorntje. De veran deringen die de andere boekjes ondergingen, vielen ook dit boekje ten deel. De allereerste druk verscheen in 1956; anno 1999 ver schijnt de 1 Ie druk van dit verhaal, geschre ven door W.G. van de Hulst sr. en zorgvul dig geredigeerd door mw. R.M. van de Hulst om de tekst begrijpelijker te maken voor kin deren van nu. Tekeningen zijn van Van de Hulst jr. Enkele voorbeelden van de wijzigingen in dit boekje: Carla en Riene (voorheen Rie), logeren bij oma (voorheen groot moe der) en opa (voorheen groot va der). Want hun vader en moeder zijn op reis. Opa is boswachter. Zijn huis (voorheen huis je) staat in het bos. Achter het huis is de grote moestuin, waar de worteltjes, de bloemkool en de andijvie groeien en de bessenstruiken staan. Voor het huis is de kleine bloementuin met een groe ne heg eromheen en een wit hekje. Een paad je van mooi gele stenen (voorheen ook nog keu rig schoon) loopt van het hekje naar de deur. En buiten de heg begint het kromme laantje van het bos. Maar... (voorheen: O, maar dan...) als je dat laantje bent doorge gaan, dan komt de gevaarlijke wereld. De boekjes vermelden geen A.V.I. niveau. 43 pagina's (voor)leesgenot voor kinderen vanaf 3 jaar voor 9,90. N.a.v.: - Van Bob en Bep en Brammetje, W.G. van de Hulst sr. onder redactie van Mw. R.M. van de Hulst, uitgeverij Callenbach, 39 pag, prijs: ƒ9,90 ISBN 90 266 4251 2 nugi 220. - Anneke en de sik, W.G. van de Hulst sr., onder redactie van Mw.R.M. van de Hulst, uitgeverij Callenbach, 43 pagina's, prijs: 9,90 ISBN 90 266 4236 9 nugi 220. - Fik, W.G. van de Hulst sr., onder redactie van Mw.R.M. van de Hulst, uitgeverij Callenbach, 40 pag. prijs: ƒ9,90 ISBN 90 226 4241 5 nugi 220. - De bengels in het bos, W.G. van de Hulst sr., onder redactie van Mw.R.M. van de Hulst, uitgeverij Callenbach, 43 pag. prijs: ƒ9,90 ISBN 90 266 4239 3 nugi 220. L. B.-V. VROEGINDEWEiJ Vele lezers van Eilanden Nieuws zul len er al een beetje aan gewend zijn dat ik over 'Oude Herinneringen' schrijf. Ook deze keer wil ik het heb ben over herinneringen; echter niet over zulke oude, maar over wat nieu were herinneringen. Terwijl ik deze regels schrijf - het is nu 13 december - gaat het met rasse schreden aan op het jaar 2000, oftewel het begin van de nieuwe eeuw en van het nieuwe millennium. Het begin van de eenentwintigste eeuw dus. Strikt genomen is dit niet juist, want het jaar 2000 is het laatste jaar van de twintigste eeuw en de nieuwe eeuw begint pas op 1 januari 2001Maar overwegend wordt het zo gerekend dat op 1 januari 2000 de nieuwe eeuw begint, dus zullen wij daar ook maar met meehoepelen. Er is hier vooral de laatste weken en maan den nogal veel tamtam gemaakt. Dat begon al vroeg in het jaar 1999. Toen vraagden er in Europa en Noord-Amerika al mensen hoe ze hun baby moesten aankleden, als die pre cies op 1 januari 2000 geboren zou worden. Er werden richtlijnen gegeven voor verschil lende manieren, die elkaar dikwijls ook weer tegenspraken. Ik zal me er zelf niet druk over maken, nu met mijn bijna 80 jaar niet, maar voorheen ook niet. Als ik onze eigen ervaring er naast leg - wij hebben 9 kinderen gekregen - heeft de rekening nog nooit precies geklopt! Dan is er nog al wat onrust hoe het zal gaan met de computers. Die zijn ingesteld op de jaren 1900, en met het jaar 2000 zouden ze dan ineens niet meer werken. Ik kan daar eigenlijk niets zinnigs over schiijven, om de eenvoudige reden dat ik van computers geen verstand heb en er ook niets van begrijp. Maar als het waar zou zijn dat alles wat 'computerized' is uit zou vallen, dan zou dat betekenen dat we ineens van alles verstoken zouden zijn: elektriciteit, telefoon, gas, water en noem maar op. Ook het openbaar vervoer zou grotendeels stil komen te liggen, om van het luchtverkeer nog maar te zwij gen. De zon en de maan, die zullen wel gewoon op hun tijd opkomen en ondergaan. In de kranten (en ook wel over de radio, maar daar luister ik nooit naar), hebben we wel verschillende richtlijnen gekregen die aangeven wat we in huis moeten hebben, zoals een eerste hulp verbandkistje. Verder moeten we zorgen dat we genoeg medicij nen in huis hebben, een radio op batterijen, reservebatterij en en een zaklantaarn. De benzinetank van ,de auto moet.ivol zijn, de keukenkastjes moeten gevuld zijn met mak kelijk te bereiden etenswaren - blikjes - een flesopener, voldoende goed drinkwater en melkpoeder. Nu, het meeste van deze dingen hebben we altijd in huis, dus dat is geen pro bleem. Tenslotte werden we ook nog aange raden om de badkuip vol water te zetten, wat dan gebruikt kan worden om bijvoorbeeld de WC door te spoelen. Er stonden nog wel meer dingen bij, zoals kaarsen, een kamp- stoof en gasflessen, maar dat wordt voor oude mensen afgeraden wegens brandge vaar. Verder zullen volgens ons krantenberichtje de meeste vliegtuigen aan de grond blijven, maar dat is - volgens hetzelfde berichtje - omdat er bij het publiek geen belangstelling is om tijdens de jaarwisseling te vliegen. Ook zal de politiemacht versterkt worden, en het personeel van B.C. Hydre (dat is het elektriciteitsbedrijf hier) moet in de buurt zijn, zodat er onmiddellijk ingegrepen kan worden, waar en wanneer dat nodig zou zijn. Er zijn voor de jaarwisseling talrijke dans avonden en dergelijke georganiseerd, waar van sommigen ook weer afgelast werden wegens gebrek aan belangstelling. Dan kunnen we nu al volop in de kranten lezen, wie op politiek gebied, in de sportwe reld, in het normale burgerlijke leven, met betrekking tot uitvindingen, enzovoorts, de voornaamste figuren van de eeuw waren, of ook wel van de laatste duizend jaar. Van de honderd personen op politiek gebied kwam W.A.C. Bennet als nummer 1 uit de bus. Hij was Prime Minister - of minister president - van Br. Columbia in de vijftiger jaren, toen wij naar Canada gegaan zijn. Hij was inderdaad een zeer kundig persoon, die de provincie door drie verkiezingsperioden heeft geleid en veel gepresteerd heeft. Toch werd hij er in 1972 uitgestemd door de (Socialistische) NDP, die het drie jaar vol hield en er in slaagde om de provincie diep in de schuld achter te laten, toen ze werd weggevaagd door de Social Credit Party - de partij van Bennet, die in de tussentijd over leden was. Zijn zoon werd toen minister-pre sident van de nieuwe regering, maar hij bezat niet half zoveel capaciteiten als zijn vader. Ook de in Noordwijk geboren Bill van der Zalm maakte in die tijd deel uit van de nieu we regering en werd later zelfs minister-pre sident. Hij moest echter verdwijnen en toen kregen we opnieuw een NDP-regering. Die hebben we nog steeds, en nu loopt hun twee de regeerperiode ten einde. Het is wel zo goed als zeker, dat ze er weer uit dansen. Maar genoeg hierover, want die politiek van hier interesseert u natuurlijk niets. De wil alleen nog vermelden, dat bij de politici van deze eeuw - waar Bennet nummer 1 was - Bill van der Zalm als nummer 93 staat geno teerd, dus niet om over naar huis te schrij ven. In de sportwereld staat Fannie Blan- kers-Koen op de negende plaats. Verder is het in de winkels druk vanwege de Kerstdagen. Maar van de werkelijke beteke nis van het Kerstfeest, namelijk de geboorte van de Zaligmaker, merk je niets of heel weinig. Wel staan hele kranten vol over de voornaamste gebeurtenissen van deze eeuw, en ook over de twee wereldoorlogen, maar dat is meest oud nieuws. Vele firma's en banken komen nu al weer met het bericht dat ze, wat de computers betreft, klaar zijn voor de jaarwisseling en dat er geen problemen verwacht worden. Wat de kunstschilders van de laatste duizend jaar betreft, dan komt Rembrandt als zesde en Vincent van Gogh op nununer zeven. Bij de uitvinders zijn Alexander Gr. Bell (de uit vinder van de telefoon), James Watt, Morse en Marcony de belangrijkste. Van de voornaamste veld- en zeeslagen lees ik over de Spaanse Armada alleen hetgeen de Engelsen daarbij gepresteerd hebben, maar van het aandeel van de Hollandse Geu- zenvloot lees ik niets! Ook over wat de Hol landse admiraals De Ruiter, Tromp en ande ren gepresteerd hebben lees ik niets. U ziet: Holland staat niet erg hoog aangeschreven in de wereld. Het zij zo. Ik zal hier nu over ophouden, want uit de kranten hier zou ik genoeg kunnen halen om een half jaar het Eilanden Nieuws mee te vullen, maar meneer de Redacteur zou me zien aanko men! Zo zullen wij dan met Oudejaarsavond gewoon naar de kerk gaan en verder gewoon op tijd naar bed. OpbUjven tot de klok van 12 uur doen we hier nooit. 1 januari 2000. En zo is dan het nieuwe jaar begonnen, zonder dat wij er weet van had den. Toen we opstonden, op die eerste januari van het jaar 2000, was alles zo gewoon als het maar zijn kan. We konden gewoon het hcht aanknippen, gewoon de verwarming opdraaien en gewoon elektrisch scheren. Er kwam gewoon, net als op andere dagen, water uit de kraan om de theeketel mee te vullen en koffie mee te zetten. De vriezer en de koelkast hadden gewoon de hele nacht gefunctioneerd, de stroom was niet uitgeval len. En de telefoon ging gewoon, toen onze dochter belde vanuit Calgary en ons een gezegd Nieuwjaar toewenste. Ook daar was alles gewoon. Het is daar een uur later als hier, maar de berichten waren al doorgeko men vanuit het oosten van Canada, New York en de U.S.A., wat 3 uur in tijd verschilt met hier. Ook daar was geen enkel probleem geweest. Zo is er dan een hoop tamtam geweest voor niets. Maar er zijn allicht wel mensen die er goed mee geweest zijn. Dat is dan zo'n beetje hoe wij de jaar- en eeuwwisseling hebben beleefd. Alles gaat hier verder zijn 'gewone' gang. Alleen is er veel gewoon, dat we beter niet konden heb ben. Om alleen maar de criminele kant te noemen, zonder al te veel in bijzonderheden te treden. Er vinden nog steeds berovingen en inbraken plaats, er worden nog mensen vermoord en de politie pakt nog steeds drugssmokkelaars. Ai deze dingen zijn tegenwoordig ook gewoon, maar zoals ik al schreef, we konden dit maar beter niet heb ben. Ik zal voor deze keer stoppen. Maar toch wil ik langs deze weg de lezers van de krant een voorspoedig en gezegend Nieuwjaar toe wensen. Dat kan nog wel, al is het wat te laat! S. Bal, Canada is het blad voor uw U Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Iedereen komt wel eens bij de dokter, de fysiotherapeut of de tandarts. Vroeg of laat, gezond of ziek, allemaal hebben we te maken met de gezondheidszorg. In Nederland is deze - en dat mag best gezegd worden - gelukkig vrij goed geregeld. Toch kan er ook nog heel wat verbeterd worden. De wachtlijsten zijn nog steeds te lang. En goed thuiszorg moet geregeld worden voordat de patiënt uit het ziekenhuis ontslagen wordt. Deze zaken worden bepaald door de zorginstellingen, de overheid en de zorgverzekeraars. Van hen hangt in grote mate af hoe u de zorg krijgt aan geboden. Gelukkig kunnen ook de klan ten - de patiënten dus tegenwoordig meepraten. Via het Regionaal Consu menten Platform (kortweg RPCP) Rijnmond oefenen zij invloed uit op de zorgsector. Samen staan we sterk Om hun stem te laten horen hebben veel gebruikers zich verenigd. Zo zijn er ver enigingen van mensen met astma, reuma, hartaandoeningen, een handicap, enz. Ook ouderen, vrouwen en ouders van verstan delijk gehandicapte kinderen hebben zich georganiseerd. Ieder zet zich in voor een specifieke doelgroep. Om samen sterker te staan, werken al deze verschillende orga nisaties samen in het RPCP-Rijnmond. Bij dit platform zijn momenteel zo'n 160 organisaties aangesloten. Leden uit de organisaties werken als vrijwilliger bij het platform. In hun werkzaamheden worden zij ondersteund door beroepskrachten. Projectgroepen De vrijwilligers werken in projectgroepen aan een bepaald thema. Zo zijn er werk groepen voor bijvoorbeeld vervoer voor mensen met een handicap, voor indicatie stelling, voor fusie/nieuwbouw van zie kenhuizen, voor kwaliteit van de thuis zorg. Gezamenlijk bepalen zij wat er zou moeten veranderen vanuit het gezichts punt van de klant. In overleg met de instel lingen, de zorgverzekeraars en de over heid maken zij zich sterk voor hun stand punten. Praktijkvoorbeeld Een beroepskracht van het RPCP heeft onderzocht hoe het staat met de kwaliteit van de thuiszorginstellingen in de regio Rijnmond. Hoewel de meeste klanten redelijk tevreden zijn, komen er ook min punten uit het onderzoek naar voren. Klanten blijken vaak te weinig informatie te krijgen en gemaakte afspraken worden niet altijd nagekomen. Ook weet men vaak niet waar men met een klacht terecht kan. Wachtlijsten stellen cliënten voor grote problemen. De uitkomsten van dit onderzoek worden in de projectgroep 'kwaliteit thuiszorg' besproken. Mogelijkheden tot verbetering van de situatie worden aangegeven. Met het verlanglijstje in de hand gaat de pro jectgroep in onderhandeling met de direc tie van de thuiszorginstellingen. Een aan tal maanden later gaat de projectgroep op nieuw met de directies om tafel zitten om te kijken wat er in de praktijk ook daad werkelijk is verbeterd. Op deze manier hebben de klanten via het RPCP invloed op de kwaliteit van de ii thuiszorg. Vragen EN KLACHTEN U Opkomen voor de belangen van patiënten/ i j cliënten is één van de taken van het RPCP. Een andere taak is het geven van voorlich- u ting en advies. Daarvoor heeft het RPCP j\ een speciaal bureau opgericht: het Infor- U matie- en Klachtenbureau Gezondheids- H zorg (IKG). Wie wil weten of er voor een Li bepaalde ziekte of aandoening een patiën- tenvereniging bestaat of hoe men een U klacht kan indienen kan hier terecht. Maar j ook iedereen die alleen maar wil doorge- U ven wat er fout is gegaan in het ziekenhuis, u bij de tandarts of bij de huisarts vindt bij f\ het IKG een luisterend oor. IJ Vragen, klachten en meldingen zorgen er n voor dat het platform zicht heeft en blijft ii houden op de kwaliteit van de zorgverle- ning in de regio Rijnmond. En dat is weer U belangrijk voor de onderhandelingen met instellingen, overheid en ziektekostenver- H zekeraars. i Lange ADEM Verbeteren van de zorgsector is vaak een kwestie van een lange adem. Veranderin gen vinden nu eenmaal niet van de ene op U de andere dag plaats. Daardoor is het werk m van het RPCP-Rijnmond niet goed zicht- ii baar voor de buitenwereld. [j Het werk van al die vrijwilligers begint u echter wel vruchten af te werpen. Steeds meer instellingen zien het belang in van H een goede afstemming van de zorg op de u patiënt, ook na het ontslag uit het zieken- huis. Ook komt er steeds meer aandacht U voor goede informatie over ziekte en H behandeling en voor een vriendelijke ii benadering van patiënten. Veranderingen in de zorg ten gunste van U de patiënten komen vaak voort uit het vrij- j willigerswerk dat al die gebruikers van de H zorg hebben verzet. Ook dat mag best een u keer gezegd worden. - H Informatie u Wie contact op wil nemen me thet RPCP n Rijnmond kan dit tijdens kantooruren U doen. Het tel.nummer is (010) 4670522. H Marloes Kusters, RPCP-Rijnmond M Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41-3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 48 2614 - Fax (0187) 4845 20 BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR Waaldijk 45-46,3241 QV MIddelharnla T«l, (0187) 48204B 4SS844 - F«Ji (0187) 4854B1 Rllaal: Hoondardljk 19,3253 AK Ouddorp Tal. (0107) eai27e - Fax (0187) 683510 -"?'ïtS;^iHi.?«ft*jfVi»if~5i-.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5