Mevrouw Tanis wint hoofdprijs december-actie O.V.O. NIEUWE BOEKEN Klimop: vloerbedekking voor uw tuin A^ o u Nieuwe naam gezocht voor variant op wentelteefje Hondenvoer met EKO-keurmerk De liefde GODS in ons Uitslagen Damclub Denk en Zet Cursus geestelijke vorming De Zeemanspot in actie Jeugddienst in Exoduskerk EIIAIIDEn-IIIEIJWS Waar haal ik 'Onze jongens overzee'? PAGINA 7 VRIJDAG 14 JANUARI 2000 Op de foto v.l.n.r.: familie Tanis en de heer Bruele OUDDORP - Mevrouw Tanis, Emmaweg 13 te Ouddorp is de gelul<kige winnares geworden van de december-actie van de Ondernemers Vereniging Ouddorp (O.V.O.). Zij lireeg van de heer S. v. d. Bruele, manager cliëntadvies van de Rabobank West-Flakkee, de reis-cheque overhandigd ter waarde van 999,00. De actie van de O.V.O. omvatte een periode van zes weken. Elke week waren zes prijzen te winnen: een goed gevulde boodschappen- mand ter waarde van 50,-. Woensdag 5 januari werd mevrouw Tanis per taxi van huis gehaald voor de feestelijke uitreiking van de hoofdprijs, die beschikbaar was gesteld door de Rabobank West Flak- MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK 10 januari 2000 Afdeling 1: J. van Hoorn -A. v. d. VeerO - 3 P. van Brussel -1. Mackloet1 - 1 C. Polder - J. A. DekkerO - 3 Afdeling 2: H. Schellevis -1. Koese1 - 1 W. I. Peeman - A. Verolme1 - 1 R. Jacobs - J. Lodder3 - O W. Vroegindeweij - A. Knape1 - 1 Afdeling 3: J. Verbiest - J. Holleman1 - 1 J. Groenendijk - A. J. KrijtenbergO - 3 G. Zaaijer - H. Noordijk1 - 1 J. Nipius - H. NoordijkO - 3 kee. De uitreiking vond plaats in M.F.G. Dorps-tienden tijdens de reizen-informatie- avond van de Rabobank. De gehouden decemberactie is in alle op zichten een zeer geslaagde actie geweest. Aan de actie - een kassabonactie - hebben zeer veel inwoners uit de gemeente Goede- reede en ook van buiten de gemeente mee gedaan. In totaal heeft het evenemententeam bijna 12.000 enveloppen geteld in zes weken tijd. Het O.V.O.-evenemententeam heeft deze actie nog maar net afgerond en is al weer druk bezig met de voorbereidingen voor de jaarlijkse toeristendagen, welke worden gehouden op woensdag 26 juli en woensdag 16 augustus. Op D.V. maandag 17 januari 2000 hoopt drs. R. Schoonhoven uit Veenendaal te spreken over 'Dwangstoornissen en fobieën'. Aanvang 19.45 uur in het Hervormd vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Mid- delhamis. Kosten voor bijwoning van de avond voor niet-cursisten 6,~. Regelmatig krijgt de redactie van 'Eilan den Nieuws' de vraag op haar bureau waar de onlangs uitgebrachte film 'Onze jongens overzeeVerkrijgbaar is.Het antwoord op die vraag is: Delta Video Productions, Binnenweg 33 te Melis sant, tel. (0187) 603200. Biofood Diervoeding B.V. uit Drachten is erin geslaagd een hondenvoer samen te stel len waarop het EKO-keurmerk is verleend. Dit hondenvoer wordt op de markt gebracht onder de naam Ecofood. Het EKO-keurmerk houdt in dat de voeding moet voldoen aan de biologisch-dynamische normen volgens het Skal in Zwolle. Het Skal is de onafhankelijke internationaal opererende organisatie die produkten con troleert en certificeert. Skal is de enige instantie, door het Ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij aangewezen om biologische produktieme- thoden te controleren. Dit betekent dat Skal er nauwkeurig op toeziet, dat het gehele pro- duktieproces op de voorgeschreven manier verloopt. Is dit het geval, dan certificeert Skal het pro- dukt met het EKO-keurmerk. Het EKO-keurmerk geeft de consument dus de garantie dat het produkt voldoet aan de strenge eisen van de biologische produktie- methode. Het geeft de garantie op het gebruik van zeer hoogwaardige grondstof fen in de voeding. Biofood Diervoeding B.V. in Drachten is al meer dan 10 jaar actief in honden- en katten- voeding op biologische basis, dus voeders zonder kleur-, reuk- en smaakstoffen en waarbij geen gebruik wordt gemaakt van synthetische conserveringsmiddelen. Bio food Diervoeding B.V. is ook gespeciali seerd in het verwerken van biologische natuurkruiden. Het Ecofood honden voer wat het EKO-keur merk heeft gekregen bestaat uit grondstoffen die geteeld zijn zonder bestrijdingsmidde len, landbouwgiffen en kunstmest. In het Ecofood hondenvoer wordt puur biologisch vlees verwerkt. Het Ecofood hondenvoer heeft meer smaak, een hogere voedingswaarde, een betere ver tering en geeft minder ontlasting. In de re cepten van deze ecologische hondenvoeding zijn tevens de natuurkruiden met zeewier opgenomen, welke ook in alle andere Biof ood produkten verwerkt worden. Mede door geen toevoeging van kleur-, reuk-, smaakstoffen en het gebruik van grondstoffen geteeld zonder bestrijdings middelen, zullen vachtproblemen, huidirri taties en andere ziekten minder voorkomen. Bij voedingsallergieën is Ecofood aan te raden. Door het voeren van dit Ecofood hon denvoer steunt u bovendien de biologische en/of ecologische landbouw en veeteelt en houdt u rekening met het welzijn van dieren. Het Ecofood hondenvoer is verkrijgbaar bij de dierenspeciaalzaken en is er in 3 soorten, namelijk: Puppy krokant voor jonge hond jes, Krokante hondenbrokken voor volwas sen honden en een Light brokkendiner voor volwassen honden op dieet, honden met een huidallergie, honden met een slechte eetlust en o.a. zeer geschikt voor de seniorhond. De boeken die hieronder worden aangekon digd, zijn alle verschenen bij, uitgeverij Den Hertog b.v.. Houten. Ds. W. van Gorsel, Zie, de dagen komen. Tweede tiental overdenkingen over Jere- mia. Paperback. 85 pag. Prijs 9,95. In 1998 verscheen van de zelfde schrijver 'Pro feet onder het juk' - tien overdenkingen over het profetenboek van Jeremia. Nu dus een bundel met het tweede tiental. Besproken worden gedeelten uit de hoofdstukken 31 t/m 38,45 51Dominee Van Gorsel (herv. emeritus-predikant, voorheen o.m. te Oude Tonge) heeft de gave op eenvoudige en aan sprekende wijze gedeelten uit de Heilige Schrift open te leggen en de geestelijke actu aliteit ervan aan te wijzen. Jeremia is de pro feet die in de naam van Israels God woorden van gericht maar ook van genade sprak. De titel wijst op het wenkende toekomstper spectief. Door Gods ontferming. Het boekje is in grote letter uitgevoerd, waardoor het ook erg geschikt is voor onze ouderen. De omslag is ook nu weer ontwor pen door de kunstenares Anneke Kaai-van Wijngaarden. H. Rille, Een leesbare brief. Uit het leven van godsdienstonderwijzer W. van Leeu wen. Gebonden. 227 pag. Prijs 36,90. W. van Leeuwen, De Geest maakt levend. Twaalf oefeningen. 216 pag. Prijs 34,90. Twee boeken rond de nog niet geheel verge ten godsdienstonderwijzer W. van Leeuwen. Hij leefde van 1868 tot 1940. Hij was als voorganger werkzaam achtereenvolgens in Vriezenveen, Dordrecht en Schoonrewoerd. In de laatste plaats diende hij de hervormde gemeente van 1927 tot aan zijn dood in 1940. Vanaf 1923 redigeerde hij het maand blad Calvijn van de gelijknamige vereniging te Dordrecht. Hij was een bevindelijk predi ker die zich met name beijverde het onder scheid tussen schijn wezen aan te wijzen. Voor velen is hij tot een rijke zegen geweest. Het eerstgenoemde (geïllustreerde) boek geeft zijn levensgeschiedenis weer. Het tweede boek bevat een twaalftal nog niet eerder in boekvorm verschenen 'oefenin gen' ofwel preken. A. Bel e.a. (red.), Predikanten en Oefe naars. Biografisch Woordenboek van de Kleine Kerkgeschiedenis. Deel 5.349 pag. Geïllustreerd. Prijs 49,50. Dit nu vijfde- 'ïi hebben het of zorgen en/oor VAN DER BOOM lige biografische woordenboek wordt na het verschijnen van dit deel als voltooid beschouwd. Het bevat levensbeschrijvingen van predikanten en oefenaars uit de kruis- en de ledeboeriaanse gemeenten en uit de (Oud) Gereformeerde Gemeenten (in Neder land). Dit laatste boek geeft ongeveer een 80-tal biografieën. Enkele namen: A. de Blois, G. M. van Dieren, N. J. Engelberts, H. Kieviet, E. du Marchie van Voorthuijsen, D. C. Overduin sr., D. C. Overduin jr., Th. van Stuijvenberg, J. C. Wielhouwer. Een Fund- grube voor de liefhebbers van de kleine kerkgeschiedenis Willem Teellinck, Zie, de mens. Gebon den. 157 pag. Prijs 24,95. Teellinck was de man die in onze lage landen de zoge naamde beweging van de Nadere Reforma tie heeft geïntroduceerd. Hij was zeer gericht op persoonlijke vroomheid, in leer en in leven. Met nadruk op het laatste. Het boekje dat nu is herverschenen, kwam ook wel uit onder de titel Ecce homo of Ogenzalf. Het zijn meer dan 20 overdenkingen over het lij den van Christus en de weldaden daarvan voor de zondaar. Ds. J. van der Haar, herv. emeritus-predikant te Houten, bewerkte het naar de huidige taal en spelling. Zeer aanbe volen! Octavius Winslow, Psalmen in de nacht. Gebonden. 195 pag. Prijs ƒ32,50. Meer dan 100 jaar geleden (1897) verscheen de eerste druk van dit boek in onze taal. Het kwam oorspronkelijk in 1854 in Londen uit. De schrijver is een Engelse dominee uit de vorige eeuw. Hij was een zoon van de bekende Mary Winslow, een 'moeder in Israël'De in dit bundeltje opgenomen over denkingen n.a.v. diverse Bijbelplaatsen zijn geschreven tot vertroosting en bemoediging in verdriet en eenzaamheid. Een pastoraal werkje. Ik zal u niet verlaten. Leven en werk van Michael Christiaan Vos. Gebonden. Geïl lustreerd. 158 pag. Prijs 27,50. Dit boek geeft in 19 brieven de zeer bewogen levens loop van ds. M.C. Vos (1759-1826) weer. Geboortig uit Zuid-Afrika, studeerde hij theologie in Nederland en werd predikant te Woudenberg, Pijnacker en Woerden. Daar na verbleef hij in Zuid-Afrika, Engeland, Ceylon en India. Hij overleed uiteindelijk in zijn geboorteland. Nadat dit boek in 1824 verscheen, heeft het al heel wat herdrukken gekregen. Ds. D. J. Budding. Schep mij een rein hart. Gebonden. 126 pag. Prijs 25,90. Een bundel met 52 overdenkingen, geschre ven door de predikant (Ned. Herv.) van Waarder. Bij de samenstelling is rekening gehouden met de kerkelijk jaar. Ds. A. Moerkerken. Jozef leeft nog. Vijf tien overdenkingen over het leven van Jozef. Gebonden. 253 pag. ƒ32,50. De schrijver is emeritus-predikant in het ver band van de Gerefor meerde Gemeenten en docent aan de Theologische School te Rot terdam. Deze vijftien preken zijn ooit gehou den in Nieuw-Beijerland en later in Capelle aan den IJssel (west). Evenals bijvoorbeeld ds. J. van Sliedregt dat in zijn bekende pre ken over Jozef deed, spreekt ook ds. Moer kerken over Jozef als een type van Christus. L. Vogelaar. Dienaar in eenvoudigheid. Uit het leven van ds. H. Ligtenberg. Gebonden. Geïllustreerd. 216 pag. Prijs 36,90. Een sympathiek boek over een sym pathiek predikant. Ds. Hermannus Ligten berg (overl. in 1992) diende de Gerefor meerde Gemeenten van Oudemirdum, Genemuiden, Terwolde-de Vecht en Mid- delharnis. Met name wat geschreven is over de Rijssense tijd is heel lezenswaardig. Een boek als dit laat overigens wel zien dat over het recente verleden heel zorgvuldig moet worden geschreven. Het boek zal zijn weg, met name op Flakkee, zeker wel vinden. Een hartelijke aanbeveling! Maarten Luther, Een Zoon is ons gege ven. Paperback. 55 pag. Prijs 12,50. Een preek van de reformator Maarten Luther over het kerstevangelie uit Lukas 2 1-14. Vertaald door N.A. Eikelenboom. Dr. H.F. Kohlbrugge, Hij reisde zijn weg met blijdschap. Paperback. 47 pag. Prijs 7,90. Drie predikaties over Handelingen 8 van de prediker uit Elberfeld. Ds. G.A. Lentfrinck, De bekering van een dominee. Paperback. 38 pag. Prijs 9,90. Kan ook een dominee zalig worden? De inhoud van dit boekje geeft een positief ant woord. Aangetoond aan de hand van het leven van dominee Lentfrinck (overl. in 1779) van Ouderkerk aan den IJssel. Ds. R. van Kooten. Naam en bezit van de naaste. Het achtste, negende en tiende gebod. Paperback. 153 pag. Prijs 29,50. In de reeks Hoe liefheb ik Uw wet schreef de Soester predikant al diverse delen over de geboden van Gods wet. Hier in één band: de behandeling van de laatste drie geboden - over het stelen, het liegen en het begeren. In uitvoerigheid overigens wel een contrast met zijn behandeling van het zevende gebod in twee banden (440 pag.). Overigens - een har telijke aanbeveling van deze praktische bespreking! JMJ K VROEGINDEWEIJ Klimop is als Plant van de Maand janu ari een ware alleskunner. Anders dan zijn naam doet vermoeden, is deze j Y plant behalve als uitstekende klim- ^\f i ----- mer ook een wintergroene heester die er zijn mag. In zijn rol als bodembedekker schaart de klimop zich in de rij van planten waarmee een prachtig groen tapijt in de tuin is te creëren. Eigenlijk is klimop een kruiper. Hij legt met zijn mooie volle bladerdek een deken van groen over de grond. Als een muur of een boom stam zijn pad kruist, kruipt hij gewoon verticaal verder. Als de klimop één of twee jaar vast staat, begint hij hard te groeien. Planten die groter zijn dan hijzelf, laat hij echter met rust. Een boomstam beklimt hij wel graag, maar hoog in het bladerdek groeit hij niet, want daar is toch té weinig licht. Dat klimop slecht is voor bomen is dus een fabel tje. Klimop als bodembedekker maakt onkruid wieden overbodig. Als hij namelijk een dicht tapijt heeft gevormd, is het voor onkruid bijna ondoenlijk om het levenslicht nog te zien. Een onkruidvrije tuin hoeft dan ook geen sprookje te zijn. Antiworteldoek tegen onkruid Het aantal planten dat u per vierkante meter nodig heeft, hangt een beetje af van hoe snel u uw tapijt dicht wilt hebben. Wie snel resul taat wil zien, moet toch al gauw met 4 tot 5 planten per m- rekening houden. Leg om te beginnen over de vlakgemaakte grond antiwor teldoek. Dit is een geweven doek dat wel water, maar geen onkruid doorlaat. Uw tuincentrum heeft het vast en zeker. Graaf de randen van het doek in, of zet het vast met grote krammen. Vervolgens snijdt u voor elke plant een klein gat in het doek en zet u de planten erin. Eenmaal geplant, hoeft u uw nieuwe vloerbedekking in de toekomst alleen nog maar langs de randen bij te knippen. Eindeloos variëren Klimop heeft behalve het bekende vijfpuntige, donkergroene blad nog veel meer bladvormen, -maten en -kleuren in de aanbieding. Zo is er een hele rits geel- en witbonte klimopsoorten. Het grote geel- bonte blad van Hedera colchica 'Sulphur Heart' doet bijna tropisch aan. Kijk eens bij uw tuincentrum en vraag ernaar wanneer u iets bij zonders zoekt. Door zijn veelkleurigheid kunt u met een bonte variant zelfs een leuk accent in uw groene tuintapijt aanbrengen. Als bodembedekker is klimop goed thuis in een bossige omgeving. In een schaduwplek in uw tuin voelt hij zich daarom uitstekend op zijn gemak. Een bodembedekker die hem daar kan vergezellen, is de maagdenpalm {Vinca). Deze wintergroene heester wordt vanwege zijn formaat dikwijls aangeboden als vaste plant. De maagdenpalm vormt snel een dicht tapijt doordat de uiteinden van de boogvormige takjes direct weer wortelen en een nieuw struikje vormen. Van de maagdenpalm kunt u bijna het gehele jaar door violet-blauwe bloe metjes verwachten. Pachysandra is ook zo' n wintergroen heestertje dat vaak verkocht wordt als vaste plant. Vooral in de (half)schaduw bedekken de frisgroene bladrozet jes snel de grond. Als toegift laat Pachysandra kleine witte bloemaren zien. Het zenegroen (Ajuga) is een echte vaste plant. Vooral in een wilde tuin, gecombineerd met andere vaste planten is het een mooie ver schijning. De relatief grote, blauwe bloemen steken in april en mei boven de groene bladrozetten uit. Een soort met decoratief roodbruin, glanzend blad is Ajuga reptans 'Atropurpurea'. In dit geval dus geen groen tapijt onder uw heesters, maar een vloerbedekking met een uit gesproken rode gloed. Waldsteinia is een vaste plant die het behalve in de schaduw op een vochtige grond, ook uitstekend doet op een droge grond in de zon. In april beginnen de gele bloemetjes massaal te bloeien tot in de maand mei. Ook 's winters verzorgt deze actieve bodembedekker net als de Plant van de Maand januari een groen tapijt. Bijbelstudie 16-1-2000 D.V. zondagavond 16 januari na de avond dienst willen we als jongeren van de gemeente Goedereede weer een gezamenlij ke bijbelstudie houden in de bovenzaal van De Ark. De eerste van deze eeuw, dus dat mag je niet missen We willen met elkaar nadenken over het the ma 'De Liefde Gods in ons'. Je kunt hiervan lezen in 1 Johannes 4 vers 7 t/m 21. Er komen vragen aan de orde zoals liefde en/of vrees tot God, naastenUefde en liefde loosheid in een gemeente. Alle jongeren van 15 jaar en ouder zijn van harte welkom. Tot ziens in De Ark. Autobedrijf Jan van Dijk Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden De Stellendamse reddingboot heeft het de laatste tijd niet druk gehad, maar maandag 10 januari werd de bemanning van De Zee manspot zelfs drie keer gealarmeerd. Het begon direct na de middag. Een visbootje had motorpech en vroeg assistentie. De Kustwachtpost Ouddorp alarmeerde de bemanning van de reddingboot om 12.30 uur. Onderweg naar het bootje, dat om hulp had gevraagd, kwam het bericht door dat het de opvarenden gelukt was de motor weer aan de praat te krijgen en De Zeemanspot kon weer terugkeren naar haar station. Het vis bootje voer ondertussen de reddingboot voorbij en was eerder in de buitenhaven van Stellendam. De opvarenden waren wel zo attent te wachten tot ook de reddingboot terug was om de bemanning te bedanken voor de hulp die was geboden en waarvan geen gebruik gemaakt hoefde te worden. Ongeveer 17.40 uur werd door de Kust wachtpost Ouddorp de bemanning van De Zeemanspot weer opgeroepen. Nu voor de viskotter GO 3, die onder het vissen met motorpech te kampen kreeg. De GO 1 sleep te de collega naar 'Brammetje', waar De Zeemanspot de sleep overnam en naar de haven van Stellendam bracht. Daar stonden monteurs al te wachten om direct aan de reparatie te beginnen. 's Avonds om 22.20 uur riep de Kustwacht- post Ouddorp de bemanning van De Zee manspot weer naar de reddingboot. Het vis bootje Espadarte met twee personen aan boord lag bij boei SG8 met motorstoring. Het bootje was vanuit Stellendam vertrok ken naar IJmuiden en de opvarenden bemerkten onderweg dat er wat aan de motor haperde. Van de Nieuwe Waterweg vandaan keerden zij terug naar Stellendam en waren bij SG8, toen de motor alle verdere dienst weigerde. De reddingboot haalde het bootje op en bracht het naar de buitenhaven van Stellendam. Brood is buitengewoon geschikt voor ver dere verwerking in de keuken tot een snel, nieuw gerecht. Dat wisten zuinige huis vrouwen al lang geleden, getuige het ouderwetse wentelteefje. Dat werd ge maakt van brood dat over was. De sneet jes werden in melk en geklopt ei 'gewen teld' en aan weerszijden in de koekenpan gebakken. Op basis van dit kleine, vooral goedkope hapje uit de burgerkeuken van de lage landen is nu een nieuwe hartige variant ontwikkeld. Men is naarstig op zoek naar een nieuwe naam, die ook meer van deze tijd is. Ging het in het verleden vooral om het bak ken van zoete broodjes, vandaag de dag geven veel mensen de voorkeur aan brood dat is veranderd in een hartige, krokante snack. Volgens smacikdeskundige dr. ir. Bob Cramwinckel van het Centrum voor Smaak onderzoek in Wageningen is het hartige wentelteefje een nieuw product dat nauwe lijks met het oorspronkelijke gerecht kan worden geassocieerd. "Dat komt doordat hartige smaken voor heel andere emoties staan dan zachte, zoetige smaken", legt Cramwinckel uit. "Hartig is wat volwas- sener, serieuzer. Hartige gerechten gaan in onze beleving meer de gezonde kant op. Ter wijl we bij het oorspronkelijke, zoete wen telteefje meer denken aan snoepen, aan ver wennerij. Ik zou het woord wentelteefje ook nooit gebruiken voor de nieuwe, hartige variant. Want bij wentelteefjes denk je aan suiker en kaneel. Als je dan peper, zoet en kruiden proeft, dan botst dat met dat oude vertrouwde beeld". Wentelteefjes zijn overigens niet typisch Nederlands. Ook in andere Europese landen zijn gerechten bekend op basis van in vocht geweekt en vervolgens in de koekenpak gebakken brood. En, zoals met dit soort volksgerechten wel vaker gebeurt, een echt recept of een duidelijke herkomst is niet vastgelegd. In Frankrijk en België spreekt men van pain perdu, ofwel verloren of gewonnen brood. Ook in Engeland ontdekte men dat brood een tweede leven kan leiden. The poor knights of Windsor, de arme rid ders van Windsor, is de naam van het nage recht op basis van in sherry en ei geweekt en vervolgens in boter gebakken brood. Volgens Cramwinckel past het nieuwe harti ge hapje in de behoefte van de moderne con sument. "Het is snel en gemakkelijk te maken. Dat spreekt aan", zegt hij. Dat het gerecht snel te bereiden is komt vooral omdat de bakker het 'voorwerk' al heeft ge daan. Het brood is immers al door de bakker bereid. Bovendien kan iedereen er nog iets van zichzelf inleggen, waardoor het toch een eigen creatie wordt. Voor de nieuwe combinatie van de hartige crouton en het ouderwetse wentelteefje is dus nog geen naam bedacht. In België kent men wel de 'Snede brood van Hoei', uit de streek tussen Brussel en Namen. Daar wordt een snede ontkorst brood gedrenkt in een mengsel van melk, ei, gemalen streekkaas, camenbert of brie en vervolgens in de boter gebakken. Het Voorlichtingsbureau Brood, dat het har tig wentelteefje met oude kaas en fijne krui den heeft ontwikkeld, schrijft een wedstrijd uit voor een nieuwe naam. Voor de beste inzender is een bijzondere prijs beschikbaar: een bakkerij-arrangement voor twee perso nen, bestaande uit twee kaartjes voor het Nederlands Bakkerij Museum te Hattem, treinretour Ie klas taxi en een 3-gangen- lunch voor twee personen. Kaarten kunnen gestuurd worden naar het Voorlichtingsbu reau Brood, Postbus 360, 6700 AJ Wagenin gen onder vermelding van wedstrijd 'hartig wentelteefje'Datum van uiterste inzending: 1 februari 2000. Over de uitslag van de wed strijd kan niet worden gecorrespondendeerd. De prijswinnaar ontvangt persoonlijk be richt. Recept van de hartige wentelteefjes Nodig (voor 4 personen): I citroen, 1 ei, 1/4 liter melk, 100 g geraspte oude kaas, 2 eetle pels fijngehakte Provengaalse ki^uiden, 2 eet lepels fijngehakte bieslook, zout, peper, nootmuskaat, 8 sneetjes oud wit of bruin brood en 50 g boter. Boen de citroen schoon en rasp de gele schil er af. Klop in een ondiepe schaal het ei met de melk los. Roer de helft van de kaas met de geraspte citroenschil, Proven9aalse kruiden, 1 eetlepel bieslook en zout, peper en een snufje nootmuskaat naar smaak er door. Snijd de sneetjes diagonaal door en wentel ze één voor één door het eimengsel. Leg de sneetjes in de schaal en bedruip ze met de rest van het eimengsel. Laat ze zo ca. 5-10 minuten liggen. Verhit een klontje boter in de pan en bak 4 stukjes brood in ca. 3 minuten mooi goudbruin en gaar, keer ze halverwege heel voorzichtig met een pan nenkoekmes. Leg de wentelteefjes dakpansgewijs op een warm bord en houd ze warm. Bak de andere wentelteefjes op dezelfde manier. Strooi de rest van de kaas en bieslook erover. Serveer de wentelteefjes warm. Bereidingstijd: ca. 25 minuten. Voor ouderwetse wentelteefjes bestaat eigenlijk geen duidelijk recept. Het is een gerecht dat in verschillende Europese landen voorkomt onder verschillende namen. Basisrecept wentelteefjes Nodig (voor 4 personen): 2 eieren, 1 dl melk, 1 flinke eetlepel suiker, 1 theelepel kaneel, 8 sneetjes witbrood, 50 g boter. Klop de eieren met de melk los. Haal de korstjes van de boterhammen en haal ze door het mengsel. Verhit een klontje boter in de pan en bak de sneetjes op matig vuur een voor een aan weerszijde lichtbruin. Bestrooi met wat suiker en kaneel en dien de wentel teefjes warm op. SOMMELSDIJK - Zondag 23 januari 2000 om 10.00 uur is er weer een jeugd dienst in de Hervormde Exoduskerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. Het thema van deze dienst is: Waar wordt je vrolijk van? Verder werken mee ds. Jak Verwaal en het tienerkoor ENJOY uit Dordrecht. Na afloop van de dienst is er tijd voor een praatje, koffie en limonade, dus kom met al je vrienden en vriendinnen! Tot ziens! De jeugddienstcommissie Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 -3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614-Fax (0187) 4845 20 BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR Westdljk 45-48, 3241 QV Mlddelhamls Tel. (01ST) 482046 462344 - Fax (0187) 485481 Filiaal: HQondBrdijk19,3253AK Ouddorp Tel, (0187) 681276 - Fax (0187) 683S19 Plant van de maand januari: Klimop (Hedera) ifoi„j. wesiiami) OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel, (0181)413777 Spijkenisse Kelvinweg 13 Tel. (0181)624900

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5