VAN DIS J. van der Slik Kievit Historisch hoekje De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' ARENSMAN GRAF MONUMENTEN UW iniKOMEM BOVEN DE LOOIUGREIUS? EIUVtlDEII-tllEUWS iv/www.clevogel.nl EIIAIIDEtl-IIIEUWS ^mSerCy 9{uu5 van Straten 'Dini van Straten-Leijdens Jaap 9ikman Qtrie !A.kman-9{agtegaat uitvaartverzorging Begrafenisverzorging Uitvaartverzorging 0187-601166 0181-488088 OSSEWEIJER (8) PAGINA 3 VRIJDAG 14 JANUARI 2000 FAMILIEBERICHTEN Een wonder is het telkens weer 't nieuwe leven, zo gaaf zo teer. Wij zijn dolgelukkig met onze dochter en zusje Ta] is geboren op 10 januari 2000 Krijn, Anouska en Charissa Tanis Scharrezeeweg 4, 3251 AW Stellendam Tel. (0187)49 34 70 Anouska en Kimberly rusten van 12.00 tot 15.00 uur en na 21.30 uur rusten wij allemaal. Voor bezoek graag even bellen. Op D.V. 16 januari aanstaande hopen onze ouders de dag te gedenken dat zij 30 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Vanaf deze plaats willen we hen hiermee van harte feUciteren en alle goeds toewensen voor de toe komst. Bastiaan Petra Molenzicht 113 3247 VB Dirksland Morgen, 15 januari 2000, is het 35 jaar geleden dat onze (o)pa en (o)ma en in het huwelijk zijn getreden. Wij willen hun daarmee van harte feliciteren! Marianne en Hans Dennis, Stephan Léon en Petra Gert-Jan en Michael Marijkeweg 7a, 3253 BN Ouddorp DANKBETUIGING Voor alle persoonlijke wensen in de vorm van x cadeaus, bloemen, kaarten enz., die we ontvingen -: ter gelegenheid van ons huwelijk, zeggen wij een ieder hartelijk dank. Het was voor ons, en onze kinderen, hartverwar mend en onvergetelijk te mogen ervaren dat zove- len met ons meeleefden. Tevens wensen we u en de uwen alle goeds voor het jaar 2000. Jaap en Ella de Geus-Molenaar Rembrandtlaan 20 3241 AK Middelhamis Telefoon (0187) 491396 Snelle levertijden Jarenlange ervaring waarborgt kwaliteit en deskundig advies Loofden Heere, mijn ziel, en vergeet geen van Zijn weldaden. {Psalm 103:2) Met droefheid geven wij u keimis dat de Heere, in de Hope des Eeuwigen levens, uit ons midden heeft weggenomen onze lieve zorgzame moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder LEENTJE DE GEUS-MOLENAAR sinds 21 mei 1979 weduwe van Jan de Geus in de leeftijd van bijna 87 jaar. Sterke de Heere ons in dit verlies, en zegene Hij deze roepstem aan ons aller hart. Philippine: J. W. de Geus B. D. de Geus-van Seters Slikkerveer: A. Looij-de Geus Herkingen: A. J. Kalle-de Geus J. H. Kalle M. C. van der Veer-de Geus W. M. van der Veer L. Stoop-de Geus J. M. Stoop C. M. van der Veer-de Geus E. B. van der Veer Middelhamis: J. de Geus P. de Geus-Molenaar Herkingen: L. van Rhijn-de Geus A. S. van Rhijn klein- en achterkleinkinderen 14 januari 2000 Klinkerlandsestraat 2, 3249 AL Herkingen Gelegenheid tot condoleren: maandag 17 januari 2000 van 19.30 tot 21.00 uur in de consistorie van de Gereformeerde Gemeente, Onderlangs 6, Her kingen. De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal plaatsvinden D.V. dinsdag 18 januari 2000 om 14.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Her kingen. Vooraf zal om 13.00 uur een rouwdienst worden gehouden in de kerk van de Gereformeerde Ge meente, Onderlangs 6 te Herkingen. Mochten wij u vergeten zijn een rouwkaart te stu ren, dan verzoeken wij u deze advertentie als uit nodiging te beschouwen. Geen bloemen Heden behaagde het de Heere van ons weg te nemen onze gehefde tante MAARTJE GRINWIS weduwe van G. M. Aleman in de leeftijd van bijna 87 jaar. Sjaan en Maart Jaap en Heleen Pouw en Anneke Moos en Marrie Jaan en Jan Pouw en Aat Jansje en Kees Lies en Dirk Jaap en Jansje Suze en Leen Maart en Susan Aat en Bert Piet en Margriet Sjaan en Kees Katy en Kees Janny en Maart Ouddorp, 13 januari 2000 Woningbouwvereniging Beter Wonen Goedereede Hartelijk dank! Voor ons toch nog onverwacht, heeft de Heere weggenomen onze lieve zorgzame oma en over- groot-oma MARGARETHA KALLE-SLIS 14-9-1912 t 10-1-2000 Marga Teunis en Anja Adrie en Martin André en Marianne Peter en José Joost en Sandra Eelko en Peggy Peter en Licia Margreet en Peter Margret Lianne Maartje en Jan Monica en Niek Conni en Johan Jan Marieke Linda en Max Marco Lizette en Anthonie Bjom Dennis en Geertje Chantal Lars en achterkleinkinderen Sommelsdijk, 10 januari 2000 Uw warme belangstelling en het medeleven dat ik van velen zowel persoonlijjk als schriftelijk mocht ontvangen na het plotseling overlijden van mijn zo lieve vrouw JANNETJE GRINWIS-VAN UZERLOOU heeft mij goed gedaan in deze verdrietige tijd. Graag wil ik u hiervoor oprecht bedankenk. In het bijzonder dank aan ds. Smink voor het leiden van de herdenkingsdienst. Medewerkers van Arensman Uitvaartverzorging o.l.v. de heer A. Bosland voor de wijze waarop de begrafenis is verzorgd. Dlir. F. L. Grinwis Ouddorp, januari 2000 Wegens sterfgeval zijn wij D.V. zaterdag 15 januari de GEHELE DAG GESLOTEN J. van den Bos Textiel en kleding Molenstraat 10 Bruinisse Tel. (0111)48 15 95 Polderstraat 8 3245 CR SOMMELSDIJK Tel. (0187)486353 (b.g.g. 483465-483942) Verschillende mogelijkheden tot opbaren. Dag en nacht bereikbaar. dag nacht bereikbaar: I Voor al uw meeleven, tijdens mijn verblijf van 3 1 maanden in M.F.C, te Hellevoetsluis wil ik u, 1 mede namens mijn vrouw hartelijk bedanken. M. L. Kievit Meidoom 4 Melissant 0187-601166 D. N. Kievit Burg. Letteweg 36 Oostvoome 0181-488088 Al meer dan 25 jaar een vertrouwd adres telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! C. van Wijk Molenlaan 22 3245 CP Sommelsdijk Familie, vrienden en bekenden voor alle attenties, l bloemen en kaarten bij ons 25-jarig huwelijk !>i gekregen. Mede ook namens onfëldiidei-èh. Simon en Ma Admiraal-Koert Hoe het van 1630-1670 zat met de bewoning van het pand op de Heul in Dirksland is voorals nog niet gevonden in de notariële archieven in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Ook in het notarieel archief in Middelhamis hebben we niets kunnen vin den. In 1672 werden de bewoners vermoe delijk Willem van Nieuwenhoven en zijn vrouw Maria Hoogherwerf. Kleinzoon van Trijntghen lemans Deze Willem Comelisz van Nieuwenhoven was een kleinzoon van Trijntghen lemans en Willem van Nieuwenhoven. Zoon Comelis van Trijntghen en Willem ging studeren en werd 'doctor' Van Nieuwenhoven. Hij trouwde met de Middelburgse Helena lemants. Uit dit echtpaar werd te Middel burg omstreeks 1650 een zoon Willem geboren. We komen hem ook tegen onder de naam Wilhel mus en Wilhelm. Het gezin van doctor Comelis van Nieuwenhoven is later naar Dirksland verhuisd. De jonge Willem, wonend in Dirksland en stude rend te Leiden, trouwde in 1672 te 'Bergschenhoek bij Rotterdammet Maria Hoogherwerf, jonged- ochter van Dirksland. Willem en Maria gingen op 11.10.1672 in Dirkslaind in ondertrouw. Maria Hoogherwerf was een dochter van Comelis Gerbrandsz Hoogherwerf en Cornelia Comelis Buijs. Maria werd gedoopt te Dirksland in 1653 en begraven te Zierikzee in 1701. Haar grootvader Gerbrand Hoogherwerf was schepen van Dirks land. Hij dreef met zijn vrouw een Haeckenwijnc- kel' op de Voorstraat en bezat een 'steetgen' in de polder, dat bewoond werd door een familielid. De iFamilie Hoogherwerf zat er goed voor. De familie Van Nieuwenhoven eVeneens, met grootgrondbezit o()'diverse plaatsen op'Overflakkee. 1672, het Rampjaar De financiële positie van beide families valt op te maken uit belastingkohieren van 1673 en daarop volgende jaren. Het betreft hier registers van een vermogensbelasting die werd geheven voor de hoge oorlogskosten van de Republiek der Verenig de Nederlanden. In 1672 werd door de regering fot heffing van die belasting besloten. Willem en Maria trouwden in het Rampjaar van 1672. De bloei van de republiek liep ten einde. Rond 1650 tekende zich een algemene economi sche neergang af. In 1672 kwam de republiek in oorlog met Frankrijk, Engeland en Duitsland. De handel stagneerde, de hoogconjunctuur was voor bij. De waarde van landerijen en huizen daalde. Het was het jaar waarin de gebroeders De Witt werden vermoord en waarvan wordt gezegd: Het volk was redeloos, de regering radeloos, het land red deloos. In het oosten viel een Duits leger het land binnen en vanuit het zuiden trokken de Franse troepen van Lodewijk XIV de Rijn over. Een Frans-Engel se vloot bereidde zich voor op een invasie op de kust. I De republiek had wel een sterke vloot, maar geen noemenswaardige landmacht en een ver dedigingsstelsel van ondergelopen polders, dé Hollandse Waterii- nie, moest de vijand tegenhouden. Een stille getuige van die tijd is de Dirkslandse Sluis van 1672. Deze stenen uitwateringssluis in de Westhavendijk is waar schijnlijk gebouwd om het achterliggende land snel te kunnen inunde- ren. Het was geen rooskleu rige tijd voor de jong gehuwden, al waren zij materieel beter af dan de meesten van hun tijdgeiioten. Dynastie gered Willem zette de Dirkslandse dynastie Van Nieu wenhoven voort. In 1673 werd een stamhouder Comelius geboren, in 1674 een dochter: Comelia. Beide baby's was geen lang leven beschoren. In 1676 werd weer een Comelis geboren, in 1679 weer een Comelia. In 1681 een tweede zoon: Lenardus. Na de geboorte van Lenardus moesten Willem en Maria hun zoon Comelis missen. In 1683 werd vóór de derde keer een zoon Comelis gedoopt. Ook de tweede Comelia kwam als kind te overlijden. In 1687 zag wederom een dochtertje het levenslicht: Comelia Helena. Zoon Comelis .werd een machtig en roemrucht figuur, die eei; glaasje en een vechtpartij niet uit de- weg ging. Hij was van huis uit ambachtsheer van Roxenisse en kocht in 1724 de ambachtsheeriijk- heid van Herkingen. Hij liet in 1731 de 'watermo len' van Dirksland bouwen en de bijbehorende Boezem graVien: ■^- Vele petten Willeih van -Nieuwenhovén was baljuw en schout van Dirksland, alsook schout en secretaris van Melissant. Het raadhuis annex secretarie vafi - Melissant stond op de hoek Korteweegjé/Gelderse-' dijk en was van het Armbestuur-van Melissant. Als opperarmmeester van Melissant verkocht Wülem van Nieuwenhovén in 1688 het spulletje, uitgezon derd de zijkamer of rechtkamer. In 1706 werd door het Armbestuur èen nieuw Melissarits Huis öp de Oosthavendijk van Dirksland gebouwd, bestemd voor raadhuis en herberg. Er kwainen bezwaren tegeri het Vestigen van een tapnering in het Melis- santse Huis, rnaar het ging toch door. Herbergier was de gemeentebode van Melissant. Willem van Nieuwenhovén maakte, dat niet meer mee. We denken dat hij in 1692 is overleden. Job van der Kers nam een deel van de functies van Wil lem van Nieuwenhoven over. en enige jar^n later ook het huis op de.Heul. 'V' Cathy Westdorp Voor uitvaartverzorging op geheel goeree-overflakkee Administratie-adres: Catharinastraat 8 J 3252 AD GOEDEREEDE dé financiële site voor Goeree-Overflaldcee Garantiecertificaat van de Alg. Bond van Natuursteenbedrijven. PASCAL 6 INDUSTRIETERREIN OOSTPLAAT MIDDELHARNIS TELOl 87-489088 FAX 0187-485088 De belangstelling voor mijn jubileum als bestuurslid van de Woningbouwvereniging op 17 december 1999 was overweldigend. Uw aanwezigheid, uw (schriftelijl<e) felicitaties en uw attenties hebben veel indruk op mij gemaakt. Mede namens mijn vrouw allen hartelijk dank hiervoor. P. A. Braber, Voorzitter Woningbouwvereniging Beter Wonen Goedereede Zorg dat uw duur verdiende centjes niet opgiuin aan een te dure ziektelcostenvenelcering. Bij Van Dis Assurantiën zijn uw zielctel(OSten gezond verzel(erd. Voor een uitgerekend advies op maat en de aantreldcelijke premie gaat u naar assurantiën financieringen hypotheken Ring 54 - 56, 3241 CS 1UIIDDELHARNIS 1^ Telefoon: 0187 - 48 55 37 Fax: 48 66 28 uoku Voor een volledige en waardige verzorging van begrafenissen In Middelhamis, Sommelsdijk en andere omliggende plaatsen. Geen crematies Wij verzorgen voor u alles rondom de uitvaart o.a. Thulsopbaring met koeling. Levering en plaatsing van grafmonumenten. Bemiddeling bij aan- en verkoop van uw woning of bedrijf Langeweg 19a 3245 KE Sommelsdijk Tel. (0187)48 73 93 Fax (0187) 48 49 09 De Dirkslandse Sluis, aan de kant van de haven gesierd met een gedenksteen met de Hollandse Leeuw »v«^ Handtekening WiHem van l^iéuwenhoven 1688 Door De Motte gevonden fragmenten van Delfts blauw aardewerk uit de 17de eeuw

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1