LI T I E ZAFIRA Taxi op Maat Jani Meijer legt Goeree-Overflakkee vast in borduursteekjes... M^l Auto in sloot beland Schuld of opdracht... (010)2741135 ZA. J J,W. kaï^ls. ouffoschade Chr. gemengd streekkoor Vox Humana te Sommelsdijk Politie 24-uurs telefoon: Jeugdcontact Ouddorp 32ÖZ A chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuivse eilanden Garage Knöps B.V. Visser Visser Grote smuibingo in Nieuwe Tonge ,(Mio MINNAARD K^ VASTGOED Visser Meubelen Vrijdag 14 januari 2000 72e jaargang nr. 6871 Vier aanhoudingen nadat flitspaal opnieuw is gepakt MIDDELHARNIS - In de nacht van zater dag op zondag, rond 3.00 uur, werd op de Langeweg in Middelhamis de flitspaal die vorige week werd vernield, opnieuw 'aange rand'. Vier jongens, in leeftijd variërend van 17 tot 20 jaar en afkomstig uit Oude Tonge, Middelhamis en Oostvoome, werden hierbij op heterdaad betrapt en aangehouden. Zij konden aangehouden worden doordat de flitspaal is voorzien van een alarm dat een signaal gaf aan politiemensen. De verdachten zijn voor voorgeleiding over gebracht naar het politiebureau in Middel hamis, waama zij voor verhoor en verder onderzoek overgebracht werden naar het bureau in Spijkenisse. De verdachten legden een bekentenis af en tegen hen zal proces verbaal worden opgemaakt inzake vemie- ling en belemmering van ambtshandeling. Tevens zal de aangerichte schade op de ver dachten verhaald worden. De thans aange richte schade bedraagt 20.000,-. De ver dachten werden zondag aan het eind van de middag heengezonden. Op Goeree-Overflakkee zijn de laatste tijd meerdere flitspalen vemield. Deze palen werden geplaatst in het kader van het ver- keershandhavingsproject, om zo de veilig heid op het eiland te vergroten. De politie onderzoekt of de jongens in verband ge bracht kunnen worden met andere vernielin gen. Inbraak DEN BOMMEL - Maandagmorgen om streeks 6.30 uur werd een bewoner van een pand aan de Beneden Oostdijk wakker van een alarm, wat af ging in een magazijn van het aldaar gevestigde bedrijf. Bij onderzoek bleek dat men de voordeur van het pand had willen forceren, wat niet is gelukt. Vervol gens heeft men een stootplaat onder de mi- ten van de winkel ingedmkt en een beige- kleurige kassa, inhoudende 400,- wegge nomen. Onderzoek naar de daders had vooralsnog geen resultaat. Inbraak woning SOMMELSDIJK - Dinsdagavond om streeks 20.30 uur bleek dat er was ingebro ken in een woning aan de Koninginnelaan. Door het cilinderslot van de achterdeur af te breken, kon men de woning binnenkomen. De gehele woning werd doorzocht en er werden diverse goederen weggenomen, wat precies is echter nog niet bekend. Niéuw van Opel: voor at^PorlJdeM mP plezier Op D.V. 15 januari houden we een bingo avond. We hopen deze avond om 19.30 uur te beginnen. Iedereen vanaf 14 jaar is wel kom. Voor vragen of opmerkingen: even bellen naar Hennie Looij, tel. 652323. Tot ziens. Commissie ZAJW Nieuwe Tonge Ingezonden: De gemeente Middelhamis slaat zich uitbun dig op de borst. De Taxi op Maat functio neert heel goed. Ja, dat is te begrijpen. In welke andere gemeente kun je voor 3,50 met de taxi om boodschappen, op ziekenbezoek, naar de kroeg, enz.? De denk van nergens. Dat be jaarden en gehandicapten voor 1,50 gebraik kunnen maken van de taxi, dat is een prima regeling, en dat misgun ik niemand. Maar het geld dat voor deze regeling gebmikt wordt is bestemd voor een ver voersvoorziening voor gehandicapten. Tot 1998 kregen gehandicapte mensen die thuis woonden, en niet met het openbaar ver voer konden, 600,- per jaar voor extra auto- of taxikosten voor familiebezoek of bezoek aan musea, tentoonstellingen, e.d. Dan mocht je ook nog van Flakkee af. Vroe ger ging de betaling via het GAK, later is dat overgeheveld naar de gemeente. Van dat geld werden ook aangepaste auto's ver strekt, of je moest er zelf een kopen en dan betaalden zij de aanpassing. Als ik goed ben ingelicht is dat nu ook voor- bij. Het kan dan wel zo zijn, dat het goed func tioneert voor de gewone burger, de bejaar den en sommige alleenstaande gehandicap ten, maar voor een gezin met een thuiswo nende gehandicapte is het 'gewoon' 1.600,- minder. Want die gaat gewoon met ons mee. Als ik dan zie hoe de jongelui opgehaald worden met de Taxi op Maat dan denk ik: "daar gaan ze van ónze centen!" L.J.G., Sommelsdijk Een exclusiviteit op 't eiland mag het wel worden genoemd, de 'ontginning' van Goeree-Overflakkee waarmee de Oud- ''«M'pse Jani Meijer-Troost onlangs is begonnen: het grond gebied van dit eiland en alles wat daarmee te maken heeft brengt ze op patroonpapier 'in kaart' en... maakt daar een compleet borduurpakket van; voor liefhebbers heeft ze de pakketten te koop. Onlangs voltooide Jani haar eerste 'werk': de kaart van Goeree-Overflakkee, en om die te pre senteren heeft ze de vier gemeentes op het eiland een mooie foto van het borduurwerk én een bos bloemen overhan digd. Als laatste was dat afgelopen dinsdag het geval in de gemeente Goedereede. Omdat dit de gemeente is waarin Jani zelf woont had ze bij deze gelegenheid, naast foto en bloemen, ook het voltooide borduurwerk bij zich - je 'eigen' burgemeester heeft tenslotte toch een streepje voor op de andere, niet waar? Enkele jaren geleden las Jani in een krant dat iemand vroeg naar een borduurpatroon van het eiland Goeree-Overflakkee. Dat bleek echter niet te bestaan, en daarmee begon het eigenlijk. Jani, die al vanaf haar 16e even ijverig als creatief is in borduren, kantklossen, naaien en breien, zag er wel wat in om zelf een borduurpatroon van Goeree- Overflakkee te ontwerpen, en ging aan de slag. Eerst nam ze een bestaande kaart van het eiland, trok die over op mit- jespapier en 'vertaalde' het geheel in borduursteek. Het hele 'veld' waarop uiteindelijk alles uitgewerkt stond was zó omvangrijk dat het niet meer op tafel paste, dus ging Jani op de vloer naast de tafel ver der. Vele uren werk en tenslotte honderden kmissteekjes heeft het gekost om Goeree-Overflakkee op het borduurlinnen te krijgen. 'Het was moeilijk, maar leuk' zegt Jani achteraf en ze heeft er best een voldaan gevoel aan over gehouden. Het hele borduurwerk bevat naast de omtrek van het eiland ook de waterranden en de omringende eilandjes, zoals Tiengemeten, Hom- pelvoet, Dwars in de weg en Stampersplaat. Ook staan er alle dorpen en buurtschappen op met hun namen én alle vier de gemeentewapens in originele kleuren; de natuurgebieden kregen een andere kleur dan landbouwgebied, het geheel kan met recht af worden genoemd! Thans kunnen echter ook andere borduurliefhebbers aan de slag. Jani heeft het neimelijk niet gelaten bij alleen het ontwerpen van het patroon, maar ze maakt er complete borduurpakketten van; de beno digde materialen bestelt ze bij een groothandel. Het pakket 'Goeree- Overflakkee' biedt ze te koop aan voor 119,- incl. linnen, borduur- zijde en patroon; de afmetingen zijn 67 x 48 cm. In de toekomst wil Jani meer borduurpatronen en -pakketten ontwer pen en samenstellen, bijvoorbeeld van elk gemeentewapen op het eiland of van oude Flakkeese landkaarten. Ook werkt ze op verzoek. Als iemand een schilderij, een oude plaat, een familiewapen, enz., graag als borduurwerk zou willen hebben, ontwerpt Jani er het patroon voor en maakt ze er een compleet borduurpakket van. Voor haar activiteiten heeft ze zich inmiddels in laten schrijven bij de Kamer van Kooophandel. We geven u dan ook graag door waar Janie Meijer te vinden is: Koolweg lO-a in Ouddorp, telefoon (0187) 681085. Hallo Jongelui, Opgelet! Op D.V. 15 Januari is het weer zover, want dan wordt er weer een avond georganiseerd door Jeugd Contact Ouddorp. Dit is de eer ste keer van het nieuwe jaar. We hopen dat het jaar 2000 een dmk bezocht jaar wordt voor de Jeugd Contact. We hopen ook op jullie belangstelling, want het is erg gezellig en daamaast ook nog leerzaam. Op deze avond zal het thema 'Wat is een gerefor meerde prediking?' ter sprake komen. Hier over zal Ds. Roodzant uit Dirksland spreken. Als je wilt weten wat dit allemaal inhoudt, kom dan zaterdag 15 januari naar 'Eben- Haëzer' in Ouddorp. De aanvang is 19.45 uur en de zaal is open om 19.15 uur. Zien we je óók deze avond? Tot ziens. JCC Ouddorp Zaterdag 22 januari aanstaande organiseert de Wijkgroep weer een daverende smuibin go met prachtige prijzen, we spelen 10 ron de's de Superronde. De zaal is open om 19.00 uur, aanvang 19.30 uur. Tot ziens in Ons Dorpshuis. COMBi actief in beeld! en geluid 2£ ISO 9002 D.V. maandag 17 januari a.s. hopen wij een open repetitie-avond te houden. Wij nodigen u hierbij van harte uit om eens te komen luisteren. Het verphcht u echt tot niets. Wij hopen echter dat dit zo goed bevalt dat u lid wordt van onze zangvereniging. Wij repeteren elke maandag van 20.00 tot 22.00 uur in 'Vita Nova' te Sommelsdijk. Graag tot ziens op maandagavond. Het bestuur Middelhamis B.V. Hartelijk welkom in de showroom van Woensdagavond rond tien uur is net buiten Nieuwe Tonge een 28-jarige inwoner uit Oude Tonge met zijn personenauto van een dijk gereden en meters dieper in een sloot terecht gekomen. De man wilde vanaf de Battenoordsedijk de Oude Tongse Langeweg inrijden toen zijn wagen - vermoedelijk door gladheid - in plaats van de bocht te maken recht door de dijk afging. Door de klap liep de man nek- en rugklachten op, waarom hij op de wervelplank uit zijn auto moest worden gehaald. Daartoe moest ook de brandweer ter plekke komen om het voertuig open te knippen. Die assistentie werd verleend door de brandweer van Nieuwe Tonge en het hulpverleningsvoertuig van Middelhamis. De man werd overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. In het NS-stafion Vlaardingen-Oost hangt een pamflet: "Was het dezelfde hand waarmee je gelukkig nieuwjaar hebt gewenst?" Dat is een aanklacht én een uiting van onbegrip op dit papier. Hoe Is het mogelijk? Je gaat een avond je met een groep vrienden uit en het begint met het lastig vallen van een willekeurig duo leeftijd genoten. Een klap is dan zo uitgedeeld. "Wat hebben we een lol gehad!" Daniël van Cotthem heeft de treiterij niet over leefd. Aanvankelijk leek er niet veel aan de hand, de andere dag overleed hij aan hersenletsel De volgende In een rij slachtoffers van zinloos geweld. De term alleen al Daniël was overigens niet de enige. Vorige weekwisseling werden minstens nog vijf man nen opgenomen na mishandeling. Opmerkelijk in de verslagen Is dat er dikwijls geen aanwijs bare oorzaak was. Nee, het lijkt alsof groepen (dit soort uitingen zijn heel vaak groepswerk) jongeren Ineens zin hebben In 'meppen'. Kenne lijk is er ook geen inwendige rem, ofgroepsdis- cipline die hen daarvan weerhoudt In veel kranten stond diezelfde dag, dikwijls op dezelfde pagina als het nieuws over de stille tocht die naar aanleding van Daniels dood werd georganiseerd, de foto die bekroond werd met de Zilveren Camera 1999. Drie Rotterdamse agenten met getrokken wapen tijdens een poli- tie-actie na het kampioensfeest van Feyenoord. Verder lijkt het niet overbodig te herinneren aan de onderhandelingen met de NS over de veilig heid In de trein. Ook het spoorwegpersoneel heeft In toenemende mate te kampen met zin loos geweld. Zinloos of niet, het is er niet minder geweldadig om. Normaal Daniël is een naam in een rij. Nog niet zo'n lan ge rij, maar elke naam erin is er één teveel Het Is wel een rij die de Nederlandse bevolking aan spreekt. Het is de rij namen die helaas bekend werd en die vele onbekenden - die er 'beter' afkwamen - mee vertegenwoordigt. Dat de bur gers zich aangesproken voelen blijkt wel uit de massale deelname aan de spontaan georgani- Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<kee seerde stille tocht Daaruit spreekt medeleven, daaruit spreekt onmacht, maar ook verzet tegen een cultuur waarin geweld een uitingsvorm is. Een kwart van de jongeren vindt geweld nor maal, zo deelt B. Wisbrun, voorzitter van de Stichting tegen zinloos geweld, In het AD van woensdag mee. Directeur P. Kalle van de Neder landse Gezinsraad (jawel!) verzet zich in dezelf de krant tegen de suggestie van een avondklok voor jongeren. Hij zegt: "Als zo'n verschrikkelijk incident plaatsvindt, papegaalt Iedereen heel snel dat de jeugd steeds crimineler wordt Ik geloof daar absoluut niet in en het gaat helemaal te ver om ouders hier de schuld van te geven. Honderd jaar geleden werden dit soort dingen ook geroepen. Door de snelheid van de media worden kleine, lokale berichten als deze alleen veel eerder landelijk nieuws. Het zal wel een reactie "heet van de naald" zijn geweest Een reactie op een "klein, lokaal berichtJe vraagt je echter af, hoe kan het gezegd worden? Natuurlijk moet er maat wor den gehouden in de berichtgeving. Natuurlijk is er In alle tijden sprake geweest van gewelds misdrijven - ze werden toen trouwens wel anders gestraft dan nu. Natuurlijk hebbet.,ict alleen de ouders schuld, veel daders zijn vol wassen. Natuurlijk zijn er ook buiten het gezin gelegen factoren, die groepsgedrag en Individu eel gedrag beïnvloeden. Maar als vastgesteld wordt dat een kwart van de jongeren geen pro blemen heeft met het hanteren van geweld is er wat fundamenteel mis. De oud-directeur van het Pieter Baan Centrum, waar ook daders van dit soort misdrijven worden onderzocht, stelt dat het zijn ervaring Is dat deze daders geen invoe lingsvermogen hebben met hun slachtoffers. Hij gelooft dat er meer gedaan moet worden om jongeren tucht en zelfdiscipline bij te brengen. De meningen zijn verdeeld. Wij zijn geneigd om aan een en ander meer waarde toe te kennen dan "klein, lokaal berichtJe kunt een heleboel van die "kleine lokale berichten" naast elkaar leggen en dan zie je een andere plaat Bij voor beeld van drie agenten die met getrokken dienstwapen moeten proberen een feestje In toom te houden. Het ongeloof op hun gezicht spreekt boekdelen. Jammer dat zo'n foto over een kleine, lokale uitspatting zelfs de Zilveren Camera krijgt Moeten we eigenlijk wel blij zijn met zo 'n stille tocht? Het begroot het leed zo uit Niet eens Nee, wij zijn het niet eens met de heer Kalle. Er is wél wat aan de hand. Een kwart van de jon geren vindt geweid normaal Dan kun je er van op aan dat de andere driekwart er gemiddeld ook anders over denkt dan honderd jaar gele den. Ouderen vinden de samenleving onveilig. Dat is ook geen gevoel van vandaag of gisteren, maar het wordt wel massaal Er Is een lichte kentering te bespeuren, de samenleving wordt gevoeliger voor de klachten. Maar In die samenleving trekt ook een groep op die geen problemen heeft met geweld. Het getal 25 (procent) laten we voor wat het is, het fenomeen bestaat Bezinning Het wordt tijd dat we eens nagaan hoe het komt dat er voor velen geen rem meer is als het gaat over gebruik van geweld. Het heeft ongetwijfeld te maken met de visie op het leven. Het is wat makkelijk God uit het leven te bannen, het leven te verklaren tot een uiting van het hier en nu. Het heeft ongetwijfeld Invloed (gehad) op de waar dering van het bestaan. Daarmee Is natuurlijk niet gezegd dat niet-gelovigen geen kwalitatief rijk bestaan kunnen opbouwen of voorstaan. Er is ook niet gezegd dat christenen per definitie geweld afzweren (geweld is Iets anders dan het gepast hanteren van de zwaardmacht). Het gaat hier over maatschappelijke stromingen die ont staan door het systematisch propageren van denkbeelden. Wie opgroeit met virtueel geweld, film, televisie, spelletjes, is al duizend doden gestorven voordat hij ooit met de dood in aanraking komt Hij of zij weet niet beter en heeft In het zien de grenzen verlegd. De gestage drup van het geweld als ontspanning holt de weerstand uit (we moeten voor het woord 'geweld' onze eigen boezemzon- de maar eens invullen). We moeten de jongeren tucht en zelfdiscipline bijbrengen, is het advies. Zouden we niet begin nen met "eerbied voor het leven"? Waarom? Wat ons betreft: Omdat het door God geschon ken leven is. Omdat in Hem het leven waarde - eeuwigheidswaarde - heeft. Daarmee verwijzen deskundigen - maar ook wij - naar de opvoeding. Dat kan niet anders. De heer Kalle ergert zich aan het feit dat de ouders de schuld krijgen. Laten we - wij dus zelf- de schuldvraag daarom maar In het midden laten. Blijft de vraag waar en hóe kinderen dan eerbied voor het leven, zelfdiscipline en gezonde tucht moeten leren. Laten we dat dan, opgeschrokken door de dood van Daniël, als (gezinsjopdracht overwegen. SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 m. 0167 - 48 72 72 (PASSACE) ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187 - 48 6613 FAX 0187 - 68 17 55 nu in onze showroom REGISTERACCOUNTANTS Middelhamis 'Barendrecht Tel. (0187) 617300 Tel. (0180) 642111 I uur fotoservice I OUDIKHIP- Weitftnral 3S Tel. (0187) 681612 fax 683734 RENESSE- PHntihop Hogei«>ni 173 rd. |0111) 462400 KEMA CERTIFICATE 36570 ÈrnmmM Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Voor de koop of verkoop van uw woning Ooetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 in Sommelsdijk. Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7