Trimfit +/- 45 Onderscheiding voor muzilcant Eliy Barendreciit! familieberichten BART] Projektkoor met 20e eeuwse muziek in Herv. kerk Renesse Good Luck heeft zware millenniumstart Groei Bloei Snertwandeling2000 De nieuwe VW Vakantie-gidsen li^en Idaar! ElUMIDEn-niEUVS Bijzondere Welkomdienst Jaap Santifort winnaar Kerst- snelschaal(tournooi 1999 Contactbijeenkomst gehandicaptenzorg 'Helpende Handen' VW Ouddorp aan Zee is vertegenwoordigd op de Vakantiebeurs in Utreclit v::^ AN\ VERVOLGVERHAAL de DrapMersleerling ^oni^m wegen PAGINA 5 DINSDAG 11 JANUARI 2000 De Hervormde kerk te Renesse Het 'Schouws Kamerkoor' biedt de moge lijkheid om met projekten afzonderlijk mee te doen. Het koor bestaat nu uit 5 sop ranen, 4 alten, 3 tenoren en 3 bassen. Er zijn nog een paar mannen welkom en een alt. In dit projekt, dat in januari start, staat alleen 20e eeuwse muziek op het pro gramma. De werken zullen minstens twee keer uitgevoerd worden. Dirigent is Sietse van Wijgerden. Wellicht vormt deze maraer van werken een uitdaging voor mensen die eens willen proe ven aan het kamerkoor, en aan deze muziek. De volgende werken staan op het programma. Met Nederlandse muziek: het 'Magnificat' van H. Andriessen, 'Laudate Dominum' van A. dé Klerk, 'Quatre Motets' van de Franse M. Duruflé, Hongaarse muziek van Kodaly, en twee Engelse werken van B. Britten, namelijk 'Jubilate Deo' en 'Festival Te Deum'. Alle muziek wordt ook op een bandje opge nomen, zowel in kooruitvoering als de par tijen apart. Er wordt van de deelnemers ver wacht dat ze een goede stem hebben, en dat ze thuis de muziek grondig bestuderen. Op deze manier hoeft er tijdens de repetities niet eindeloos herhaald te worden. Het tijdstip van uitvoering staat op dit moment nog niet vast. Heeft u belangstel- hng, geeft u zich dan van te voren op, dan krijgt u de muziek zo spoedig mogelijk thuis. Het koor bestaat momenteel uit twaalf leden, het is de bedoeling dat het niet groter wordt dan 20 personen. De eerste repetitie is op vrijdag 14 januari in de Hervormde kerk van Renesse, tijd: 18.45-20.15 uur. Voor informatie: tel. (0187) 601605. DIRKSLAND - Zaterdag 8 januari stond voor Good Luck haar eerste wedstrijd van het nieuwe jaar en het nieuwe millennium op het programma en het was tevens Good Lucks tweede thuiswedstrijd van dit seizoen. De bezoekers. Atlas uit Rithem staan gedeel de derde en nemen het op tegen een ongesla gen Good Luck. Bij Good Luck begonnen Steven Vogelaar en Mariëlle de Looze op de bank. Het begin was duidelijk voor de ploeg uit Middelhamis, maar verzuimde te scoren. Pas in de twaalfde minuut werd de score door Atlas geopend. Good Luck bleef het betere spel behouden en had lange aanval len, maar kon de vele kansen niet benutten. Daardoor kon Atlas de voorsprong uitbou wen tot 0-3. Halverwege de eerste helft opende Samantha Krijgsman met een fraaie actie ander de korf de score voor Good Luck. Niet veel later werd een snelle 1-2 tussen Marcel Kievit en Leo van der Made onregle mentair belemmerd, zodat laatstgenoemde de hiervoor toegekende strafworp kon afron den. Good Luck bleef knokken voor iedere bal, maar had het geluk niet aan de zijde. Toch wist Marja van Splunter met een afstand schot, na een goede pass van Heidi Kamer ling, de stand gelijk te trekken. Een goede combinatie tussen Jan-Wilem de Vos en Liesbeth Los was goed voor de 4-3 van Los van afstand. Net voor rust gaf Nico Over- duin Liesbeth Los de kans van afstand te scoren, Los maakte haar tweede, zodat Good Luck met 5-3 de kleedkamers inging. In het begin van de tweede helft verzuimde Good Luck wederom tot scoren te komen, zodat Atlas met twee afstandsschoten de stand gelijk trok. Jan-Willem de Vos werd belemmerd in een goede individuele actie onder de korf. Hiervoor kende de matig flui tende scheidsrechter Verhey een strafworp toe. De Vos mikte vanaf 2,5 meter raak. Toch wist de ploeg uit Rithem de stand weer gelijk te trekken. Good Luck bleef goed doorgaan en na een aantal combinaties tussen Heidi Op zondag 16 januari vindt in de Doopsge zinde Gemeente te Ouddorp een bijzondere Welkomdienst plaats. Deze avond is de der de in een serie van vijf diensten rondom het thema 'De toekomst gezien door het oog van...' Werd eerder al gesproken door een weten schapper en een hulpverlener, nu is het de beurt aan een reclamemedewerker. De heer Willem de Vink, publicist, o.a. bekend van het boek 'Jezus Messias dichterbij', zal spre ken over zijn toekomstverwachtingen in het licht van de Bijbel. Het koor 'Vaya Con Dios' verleent muzika le medewerking, het orgel wordt bespeeld door Jan Teeuw. Aanvang van de dienst 18.30 uur. U bent allen van harte welkom! Kamerling en Leo van der Made, wist Van der Made twee maal van afstand te scoren; 8- 6. Door middel van een strafworp verkleinde Atlas de marge, maar gelijk daarop volgde een doelpunt van Samantha Krijgsman, die goed een doorloopbal afrondde. Good Luck zat aanvallend in een dipje en leed veel balverlies. Atlas maakte vanuit een strafworp de 9-8. De spanning was te snijden en het publiek ging op de banken staan en moedigde de ploeg uit Middelhamis met volle overtuiging aan. Good Luck kroop uit het dalletje en ging weer beter spelen. Marja van Splunter gaf de assist aan Marcel Kievit, die van afstand de 10-8 binnen schoot. Ver volgens was het Nico Overduin, die met een afstandsschot vanaf de middellijn de voor sprong vergrootte. Toch wist Atlas nog een vrije bal te benutten, maar Good Luck had in de slotfase de overhand en Marcel Kievit bracht met twee schoten de eindstand van 13-9 op het scorebord. Wederom een overwinning voor de ploeg uit Middelhamis. Coach Peter van Vliet was zeer tevreden over zijn formatie. We hadden het betere spel, maar speelden tegen onszelf door niet te scoren. Er stond een hechte ploeg, die voor ieder punt en voor elkaar bleef vechten, zodat we toch de twee punten thuis konden houden. Dam- en Schaakver. 'Ontspanning'te Ouddorp Traditiegetrouw organiseerde de Ouddorpse schaakvereniging op 27 december 1999 haar jaarlijkse Kerstsnelschaaktoumooi. Helaas ontbraken wegens ziekte of andere omstan digheden, enkele vaste kemspelers zoals Baas, Kastelein, Wassenaar en Van Huizen. Wel waren weer etikele oud-spelers aanwe zig. Toch verloor door afwezigheid van enkele goede snelschakers het toumooi iets van zijn glans en ontbrak het aan de nodige spanning. Op het laatst bleven Jaap Santifort en Pieter Tanis over als de enige kanshebbers. Jaap stond een punt voor. Bij verlies en winst van Pieter Tanis zou er een barrage volgen. Bei den verloren, zodat Jaap de titel greep en de wisselbeker van Baas mocht overnemen. Frans Troost profiteerde van het verlies van beide spelers en wist beslag te leggen op de tweede plaats. Jaap Santifort werd dus de nieuwe snel schaakkampioen 1999. Proficiat! Verder enkele uitslagen bij de dammers in verband met inhaalpartijen: M. Brainsma - A. Meijer3 - O J. van Koppen - C. Mierop1 - 1 Stand na de eerste helft van de competitie: 1. J. Visbeen13 - 35 2. A. P. C. de Mik13 - 28 3. K Tanis13 - 28 4. L Westhoeve13 - 25 5. A. Meijer13 - 20 6. J. Moerkerk13 -19 7. M. Brainsma13 -13 8. H. M. Floresteijn13 - 13 9. C. Mierop13 - 13 10. C. Tanis13 - 12 11. J. van Koppen13 -10 12. L. Moerkerk13 - 10 13. C. Akershoek13- 9 14. A. de Mik13- 7 Uitslag van 3 januari 2000 Dammen: H. M. van Floresteijn - L. Moerkerk ....O - 3 J. Moerkerk - A. de Mik3 - O K. Tanis - C. Tanis3 - O A. P. C. de Mik - J. van Koppen3 - O C. Akershoek - C. MieropO - 3 Schaken, groep 1: R. v. d. Wende-J. Santifort1 - O Reinier blijft het goed doen. Hij gaat in elke partij voor de winst zegt hij. Daar komt hij dus voor. Weest allen gewaarschuwd. Kr. V. d. Wende - E. T. E. Derrez1 - O Groep 2: J. Soeteman - A. van HuizenO - 1 Soeteman verloor onnodig op de klok. P. Speelman - J. Grinwis1 - O Grinwis gaf een stuk weg. A. Schaefer - A. J. Kastelein1 - O Heel goed van Schaefer. D.V. zaterdag 15 januari a.s. 's middags om kwart over twee hopen we weer onze eerste contactbijeenkomst te houden in gebouw 'Rehoboth' van de Gereformeerde Gemeen te aan de Geldersedijk te Dirksland. We nodigen mensen met een handicap samen met hun ouders en/of verzorg(st)er(s) harteüjk uit voor deze middag. Zoals gebraikelijk zal na het openingswoord van de voorzitter één van de dames een Bij bels verhaal vertellen. Daama krijgen we het feliciteren van onze bezoekers die pas jarig geweest zijn - met natuurlijk een cadeautje. In de pauze is er voor iedereen gratis koffie, thee of frisdrank. Na de pauze worden de bezoekers creatief bezig gehouden tot de sluiting om kwart over vier. Intussen kunnen ouders en bege leiders met elkaar van gedachten wisselen over het wel en wee met hun gehandicapte huisgenoten. Belangstellenden zijn op onze contactbij eenkomsten hartelijk welkom. We hopen op veel belangsteüing! VW Ouddorp aan Zee Van 12 tot en met 16 januari 2000 staan de deuren van de Vakantiebeurs 2000 wagen wijd open. Meer dan 1.600 exposanten uit mim 100 landen zorgen voor een heerlijke vakantiebestemming. Met een prachtig uit zicht op de gehele wereld geeft VVV Oud dorp vanuit het Nederlandse Kustpaviljoen in hal 8, het startsein voor vemieuwd Goe- rees' vakantieplezier. Verschillende accommodatieverschaffende bedrijven en attracties verspreiden hun fol ders via de VVV-vakantiebeurs-balie en natuurlijk wordt de nieuwe informatie- en accommodatiegids van VVV Ouddorp bij het grote publiek geïntroduceerd. Ook veel aandacht voor de wandel- en fiets- mogelijkheden op ons prachtige eiland van kust, rast, natuur en ruimte. Tot ziens op de Vakantiebeurs in Utrecht! Koninklijke Maatschappij T\iinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee Deze jaarlijks terugkerende wandeling, meestal aan het begin van het nieuwe jaar voor de KMTP, zal plaatsvinden op 15 janu ari. Dit keer in Stellendam. Weersafhanke lijk gaan we, onder leiding van de uitsteken de IVN-gids Huib van Dam, naar het gebied links van de buitenhaven of naar de vogel- kiekhut. We verwachten u om 10.00 uur in restaurant De Zeemeeuw, alwaar de koffie dan bmin staat. Het restaurant is boven de visafslag aan de buitenhaven van Stellendam. Start van de wandeling om 10.30 uur. Raadzaam is het meenemen van een verre kijker en laarzen. In overleg met de penning meester is bepaald dat koffie en snert voor leden gratis zal zijn, niet-leden en intro ducé's betalen 6,-. Tot ziens op 15 januari 2000! Wellicht heeft ook u het overwogen om in het nieuwe jaar 2000 eens wat aan uw con ditie te doen. Laat het dan niet bij goede voornemens alleen blijven, maar kom naar de Trimfit +1- 45, Trimclub van sportvereniging De Krie- kel in Ouddorp. De Trimfit +/- 45 is voor mensen die lekker willen bewegen en ouder zijn dan 40 jaar. Het doel van deze club is gezellig en goed bewegen in de sporthal. Bewegen op een manier dat heel het lichaam er lekker moe van wordt, maar in een omge ving en met mensen die niet meer aan top sport willen doen maar wel hun conditie wil len opbouwen en onderhouden. Het verschaft u in uw dagelijkse leven meer energie voor de dagelijkse activiteiten en minder kans op blessures! De trainingen worden gegeven vanaf 17 januari in sporthal de Dorpstienden te Ouddorp, en in de Sportzaal (achter Oost dam) te Goedereede, van 21.30 tot 22.30 uur. Voor aanmelding of meer informatie kunt u contact opnemen met Giel Lokker, tel. (0187) 682102. STELLENDAM - Het nieuwjaarsconcert door de jeugdafdeling van "de Hoop" en H.O.V. "Libertatis Primitiae" uit Stellendam was weer net zo mooi en kundig als andere keren, maar voor één van de leden was het nu een heel bijzondere avond. Mevr. Elly Barendrecht is 40 jaar muzikant en dat werd bekroond met een onderschei ding. Komend uit een muzikaal geslacht, begon ze op 9-jarige leeftijd haar "loop baan" in den Briel. Ze speelde daar 37 jaar tenor-saxofoon, terwijl ze dat nu ook al weer 16 jaar doet bij H.O.V. "Libertatis Primi tiae". Musiceren is niet haar enige activiteit binnen de muziekwereld. Elly zit tevens in het bestuur van de muziekschool en al 20 jaar zit ze in het provinciale bestuur van de KNFM, de landelijke muziekbond. Elly werd deze avond dan ook terecht geprezen en omschreven als een "zeer kundig muzi kant". De wens werd uitgesproken dat ze nog lang haar activiteiten binnen de muziekwereld zal blijven uitvoeren! De gidsen Gastvrij Actief en Gastvrij Verblijf van VW Vakanties hebben een naamsverandering ondergaan. Ze liggen klaar bij alle VVV vestigingen onder de nieuwe namen 'Fiets- Wandel vakanties' en 'Hotel- Bun- galowvakanties'. Om het de vakantieganger gemakkelijker te maken zijn de gidsen opnieuw ingedeeld en daardoor overzichtelijker. Dit maakt het zoeken en boeken een stuk eenvoudiger en sneller. Met de gids 'Fiets- Wandelvakanties' kunnen allerlei sportieve arrangementen en accommodaties geboekt worden. Dit actieve deel bestaat echter niet alleen maar uit fiet sen en wandelen, er zijn tevens watersport-, skate- en huifkarvakanties! Het is zelfs mogelijk een ski-vakantie in Nederland te boeken, te vliegen met een sportvliegtuig of een survivaltocht te maken. En om bij te komen van dit alles zijn er nog de verwen en culinaire arrangementen. Met kinderen is het leuk om deel te nemen aan de Sagensafari in de Achterhoek en Twente. Via een cassettebandje maakt de vakantieganger kenius met de wereld van de dwaallichten, moerassen en heksen. Zonder routebeschrijving reizen door dit mysterieuze gebied is een avontuur op zich! De dikke gids 'Hotel Bungalowvakanties' bevat een omvangrijk assortiment aan appar tementen, hotels, bungalows, kampeer- en vaarvakanties. De accommodaties zijn per provincie gerangschikt, waarbij Utrecht, Noord- en Zuid-Holland als één gebied tel len. Per provincie is er onderscheid gemaakt tussen enerzijds hotels en anderzijds bunga lows en overige mogelijkheden. Om de gids overzichtelijk te houden staan de plaatsen op alfabetische volgorde gerangschikt. Behalve de gebraikelijke grootschalige en middelgrote accommodaties biedt deze gids agentschap van VVV Vakanties ook kleinschalige over- nachtingsmogelijkheden, zoals bijvoorbeeld vakantieboerderijen. Voor ieder is er wat wils, van relatief eenvoudige bungalows tot vijfsterrenparken en -hotels. Leuk is het om in Flevoland de eigen vakantie te creëren. Er is keuze uit 10 bed breakfast adressen, die in de nabijheid van de vele bezienswaardig heden liggen (o.a. Walibi Flevo, Batavia- werf). De duur van de vakantie kun je zelf bepalen, evenals de activiteiten. Verder is de Brabantse Parkenpas een aanra der, waarmee je voor 95,- per persoon een bezoek kunt brengen aan de Efteling, het Land van Ooit, Safaripark Beekse Bergen en het Autotron. Deze activiteiten kunnen over een heel seizoen verdeeld worden. VVV Vakanties zijn onverminderd populair bij vakantiegangers die in eigen land wensen te blijven. Een stijging van 7% in de omzet van de actieve- en verblijfsvakanties dit jaar ten opzichte van 1998 bewijst dit. Was de omzet in 1998 nog 40 miljoen, over 1999 is de verwachting 43 miljoen. De hoogste omzet realiseert Gelderland, met Zeeland en drenthe als goede tweede en derde. Wel 75% van de boekingen van VVV Vakanties wordt uitgevoerd door de VVV's zelf en reisbu reaus. Sinds kort geldt VVV Vakanties ook als A-merk bij Toerkoop en Star Travel. Dit was al het geval bij D-reizen, Travelunie, de ANWB en uiteraard alle VVV's. Voor de nieuwe gidsen, meer informatie en boekingen kunt u o.a. terecht bij VVV Oud dorp aan Zee, Bosweg 2, Ouddorp, tel. (0187) 681789 en VVV/ANWB Overflak- kee. Kade 9, Middelhamis, tel. (0187) 484870. EILANDEN-NIEUWS /s het blad voor uw J. Lens Eei^^kaal uita^oeitijd van de Leidse Lakenindustrie -17- Vooral niet indien, zoals reeds spoedig bleek, de bierkan te sterk was gehanteerd, of de zware Franse wijnen in de taveemen langs de Warmonderweg te drak waren aangesproken. De jongens zwermden om het luidrachti- ge clubje heen en meer dan één opmer king werd gemaakt, die de jonge studen ten prikkelden. En toen de stadswacht ze aanmaande om rastig te zijn, toen was dat meer dan genoeg om een relletje te beginnen. De jongens moesten het ontgelden. Maar die lieten zich niet zo maar afschrik ken. Ze verdedigden zich toen een jonge frisse kerel pro beerde één van ze te pakken te krijgen, en ze begonnen met stenen en kluiten te gooien. De wacht moest er aan te pas komen. Die joeg de jongens de Vestwal op, en ze maakten benen toen ze de rakkers van de schout zagen. De druktemakende studenten hadden een enkele man, sober gekleed, een mars op de rag, gemakkelijk gemaakt om vrijwel ongemerkt de stad binnen te komen. Hij spoedde zich langs de Oude Singel naar de richting van de nog niet lang aangelegde Beestenmarkt, waar hij één der vele herbergen en logementen, die daar stonden, bin nentrad. Een grote druiventros, door een paar mannen aan een stok gedragen, stond er als gevelsteen in de muur, en het uithangbord droeg de woorden: 'In het Land van Belofte'. Hij werd er als een goede bekende ontvangen. Ditmaal bleef hij niet lang in de gelagkamer, niet langer dan nodig was om een paar sneden brood met hompjes kaas te ver orberen en een goed glas bier te drinken. Daama zocht hij, vermoeid, spoedig zijn slaapkamertje onder de hane- balken op, waar een fris bed hem wachtte om de ver moeienissen van zijn klaarblijkelijk lange tocht met een volle mars - hij was van Amsterdam komen lopen, bin nendoor - uit te rasten. chout de Bondt zit in zijn hooggeragde, rijk gebeeldhouwde armstoel voor zijn tafel. Door de gekleurde raiten valt een gedempte schijn op de papieren, die er verspreid liggen. Het gelaat van de schout blijft in het half donker; hij zit met de rag naar het raam. De torenklok laat acht heldere slagen horen. Het is nog stil in het stadhuis, waarin ook de schouteka mer ligt. Strak staan de trekken van De Bondts gelaat; zijn haren grijzen reeds. Hij is dan ook al heel lang hier aan het werk geweest: van 1619 af, toen de vroedschap was omgezet. En hij had al de zorgvolle tijden meegemaakt, en telkens wanneer scherpe kleuren kwamen tegen de remonstran ten, had hij opnieuw de ongunst van één der burgers moe ten trotseren. Hij heette hard en streng. Daartoe had hij vaak aanleiding gegeven. Hij was allereerst schout: streng rechter. En dan pas mens. Hoe meer de mensen hem hadden bespot, zo veel te harder was hij geworden. "Waar of die Diericksen toch blijft vanmorgen". Hij kijkt uit zijn papieren op. Hij zat klaarblijkelijk te wachten. Daar hoorde hij ineens het bekende geluid: drie kort afgebroken tikken, vlak achter elkaar op de deur. Het was niet de gewone deur, waardoor ieder ander bin nentrad; deze kwam men binnen door een gang, die op de Dienderspoort uitkwam, onder de toren naar de Vis markt. Op zijn afgemeten: "Kom binnen!" werd de deur geo pend en een wonderlijk mannetje verscheen in de kamer. Hij was wel goed gekleed en zag er uit als een kleinbur- ger uit die tijd. Maar toch was er iets bijzonders aan hem, zowel in zijn gestalte als in de uitdrakking van zijn gelaat. Hij keek onnozel. Maar schout de Bondt, die de mensen tot in hun ziel kon peilen, wist wel dat die uit drakking slechts schijn was. Hij was klein van gestalte en zijn linkerschouder was hoog. De straatjongens schreeuwden hem wel eens na, of liepen hem uit de weg als het mooi weer was. Want als je zo'n misvormd mensenkind te dicht voorbij kwam, ging het immers regenen, of je liep gevaar van een ongeluk! Zo had ook Diericksen geen gemakkelijk leven en stond ook hij bloot aan de bespotting en de verachting van een deel der Leidse burgers. Geen wonder dus dat hij zich nauw aan de schout verbonden gevoelde, die hij trouw diende. Maar de mensen wisten dat niet. Ze mochten het niet weten. "En...?" vroeg de schout, opziende naar het mannetje tegenover hem. "Ja, heer schout, ik weet weer heel veel. Maar het is nodig dat ge u wapent, want het zijn geen aangename woorden, die ik te zeggen heb, en niets dat uw oren stre len kan, omdat het dingen zijn, die ge gaarne zult horen. De heer schout moet namelijk weten, - en Diericksen scheen zich zo klein mogelijk te maken en zijn verhaal met opzet zo wijd mogelijk uit te spinnen - de heer schout moet namelijk weten, dat er weer kwaad volk binnen der stede muur is binnengeslopen, en dat er opnieuw veel over hem verhandeld wordt. Op de straten, in de huizen, in de herbergen, en dat er zelfs weer beslo ten bijeenkomsten zijn geweest van de remonstran ten..." "Wat zegt ge daar? - bulderde de schout het manneke toe - Wat staat ge daar te revelen alsof ge een oud wijf bent? Besloten bijeenkomsten van de remonstranten, zegt ge? En mijn dienaars hebben dat niet bemerkt en me er niets van verteld? Ge klapt maar, denk ik. Het is bijna niet mogelijk!" Het manneke week wat naar achteren. Hij kende de schout en hij kende zijn driftbuien, en hij wist ze te ont zien, al vreesde hij er voor. "En toch spreek ik de waarheid, edele heer schout. Nie mand minder dan Passchier de Fijne is weer binnen de stad, waarait hij ten eeuwigen dage verbannen was. Hij is binnengekomen op een late avond, vlak voor het poort sluiten, toen hij van de remonstrantensamenkomst te Warmond is gekomen, ditmaal als student vermomd met een groepje jonge mannen, die nog ruzie gezocht hebben met spelende knaapjes. Zo, onder al dat leven en lawaai, is hij, zonder dat de wacht het bemerkte, toch de stad bin nengekomen en.hij heeft er gepreekt ook!" Het laatste kwam er voorzichtig uit, want Diericksen wist, dat hem nu een nieuwe driftbui zou wachten. Want vóór alles wenste de schout eerbied voor het gerecht. Hij had in de langdurige, harde strijd met de remonstranten hier binnen Leiden geleerd strak te zijn en vol te houden. Hij had slechts het recht te handhaven, dat anderen voor hem maakten. En Passchier de Fijne. Als hij die naam hoorde, ging zijn bloed koken. Want die man spotte nu met alles wat keur was, en om een wettig uitgesproken vonnis bekommerde hij zich niet. Hadden niet de schoutendienaars en nog vier diefleiders hem al voor jaren de stad uitgeleid, en was hij niet al lachende meegegaan, alsof het hem niets deerde? De schout wist dat de remonstranten elkaar toch telkens zagen. Sedert hun verboden was binnen Leiden hun godsdienstoefeningen te houden, trokken ze naar War mond. En niemand kon hun, vrije burgers, dat beletten. Daar kwamen de remonstrantsgezinde predikanten en die stijfden hen in hun verzet tegen de wet. En nu was het Passchier de Fijne weer gelukt de stad ongemerkt binnen te komen! "En waar is hij? Weet ge dat ook? Dan zal ik hem dade lijk doen vatten en op des Graven steen laten gevangen zetten! En ditmaal zal de boete hoog zijn!" "De schout moet maar laten vragen bij Van Dueren, aan deBreestraat..." "Wat zegt ge? Schuilt het verraad zó dichtbij? Maar dan moet hij dadelijk gevat worden!" (wordt vervolgd) s

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5