THEMA-DAG SJOELMIDDAG Auto huren vaak beter dan zelf kopen Meezing-Bach met de Johannes-Passion Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' Barbara Koot Ie tijdens Indoor Zeeland! Shantala Babymassage Activiteiten SWO Verhalen en herinneringen over het ziekenhuis vanaf 1945 EIIIVtlDEII-niEUWS Geen woord over de brand op Oudejaarsavond Kerkdienst Ger. Gem. EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Spruiten, een wintergroente met zomerse allures Geref. Gemeente Ouddorp Middag voor ouderen en aHeenstaanden PAGINA 2 DINSDAG 11 JANUARI 2000 Het was in gemeentebestuurlijke kring al wel opgevallen dat leegstaande sloop panden een makkelijke prooi voor vandalen zouden kunnen worden. Eén agen dapunt in de raad van donderdagavond ging daarover, te weten de voorgestelde sloop van het vroegere AGO-bedrijfspand en de loods Kaai 9 aan de Sommels- dijkse haven. Voor de sloop, met spoed gewenst, omdat jongeren er steeds bin nendrongen en er al brandbaar spul hadden verzameld, werd een krediet van 106.000,- beschikbaar gesteld. Niks, geen enkel woord besteedde de raad eraan, ook niet aan de misère die ontstond toen in de Oudejaarsnacht een - particulier - leegstaand pand op het Zandpad, daar voor het knooppunt geprojecteerd, uitbrandde en in een naastgelegen, nog wél functionerend, winkelpand een kapitale rookschade veroor zaakte. Het dichtgespijkerde gebied zou als decor voor een horrorfilm kunnen dienen, zó bizar staat het er, maar de raad hoorde je niet, nadat de burgemeester in haar eerder gehouden Nieuwjaarsrede het gebeuren had aangestipt, kennelijk vond de raad die aan dacht voldoende. Schuurfeesten Te drukker maakte de raad zich over de bin nengekomen brief van de Plattelands Jonge ren Euro Delta die geen vergunning hebben gekregen voor het houden van een schuur- feest in een schuur te Stad aan 't Haringvhet. De verongelijkte jongeren bezetten de gehe le publieke tribune, maar de raadsvoorzitter burgemeester mevrouw De Vries gaf geen krimp. Trouwens voelde ze zich gesterkt door de raad waarvan de vertegenwoordi gers haar in de Commissie ABZ tot driemaal toe gelijk hadden gegeven. Gebruik van een landbouwschuur als feestruimte is in strijd met het bestemmingsplan. Alleen de VVD had voor het geven van de vergunning gepleit, maar nu, oog in oog met zoveel jeugdigen, leek de raad toch weer anders gestemd en dat \'erbaasde de raads voorzitter zeer, al gunde ze ieder het recht z"n mening te herzien. Maar ze paste ervoor het onderwerp nóg" es in de commissie te gaan bespreken, dat leek haar nu voldoende gedaan. Ze had de jongeren trouwens een alternatief geboden, dat zou een feesttent kunnen zijn voor het plaatsen waarvan wél vergunning zou kunnen worden \'erleend. al begreep de oorzitter dat dat een aanzienlijk duurdere optie zou zijn. Wel zouden dan \oor.\aarden kunnen worden gesteld o.a. met betrekking tot de veiligheid. VVD-vertegenwoordiger de heer Van Es drukte o\er het verbod z'n grote spijt uit; hij meent dat het College, nooit voorstander van schuurfeesten. een haar welgevallige uit spraak uit Woudenberg met beide handen heeft aangegrepen. De heer Van Es wees aan dat een schuurfeest \oorziet in de behoefte \an honderden jongeren die misschien nu in de illegaliteit worden gedrongen, stiekem een schuurfeest gaan houden. "Nóg maar'es overwegen want waar een wil is is een weg", vond de heer Van Es. De heer Nattekaas fVDBj vond dat ook. misschien niet meer het schuurfeest oude stijl, maar een vorm van schuurfeest leek hem toch mogelijk te kunnen zijn. 't Leek hem een vorm van jeugd en jongerenbeleid waaraan gestalte zou kunnen worden gege ven. Ook mevrouw v. d. Nieuwendijk (lijst Hoogzand) verklaarde het zeer te betreuren als de schuurfeesten echt gestopt zouden moeten worden. Op Flakkee wordt veel ge daan aan jongerenbeleid, o.a. is er het jail- house waarom ze niet goed begreep dat een schuurfeest niet meer zou kunnen. Er zouden voorwaarden kunnen worden gesteld en goe de afspraken kunnen worden gemaakt, dacht mevrouw v. d. Nieuwendijk. "Nog maar'es bespreken", vond ook de heer Hooyman. maar dat hoeft helemaal niet van de SGP fractie namens welke de heer v. d. Ketterij naast planologische-, ook z'n princi piële bezwaren tegen schuurfeesten tot uit drukking bracht. "t Zal er ook niet meer van komen, hoezeer ook voor toestemming werd gepleit. Wan neer illegaal een schuurfeest zou worden gehouden zal daartegen worden opgetreden, verzekerde de voorzitter. "Wij hebben ons aan de Wet te houden, goedkeuring te geven voor het houden van een schuurfeest zou grote consequenties hebben". De raad berustte in 's voorzitters weigering het \'erzoek opnieuw in de Commissie te bespreken. MOLENBIOTOOP Twee inwoners van Dirksland hadden met het College in contact willen treden over het voornemen tot wijziging van de molenbio- toop te Sommelsdijk, maar er was bepaald geen levendig contact ontstaan, reden waar om de heer en mevrouw Westdorp de raad hadden geïnformeerd en die reageerde don derdagavond nogal bits. Vooral deed dat de heer C. Hameeteman. Hij betitelde de afhan deling zoals B W die hebben gepleegd als 'zeer onzorgvuldig' te zijn geweest en dat nam de heer Hameeteman het College nogal kwalijk. Een zorgvuldige afwerking en benadering had irritaties en provocatie kun nen voorkomen. Kennelijk wilde het Colle ge niet het gevraagde gesprek aangaan, kort om, het antwoord was vlees noch vis ge weest. De manier waarop de vraagstellers behandeld zijn werd door de heer Hameete man incorrect genoemd. "Ga alsnog in ge sprek!" adviseerde hij. De brief was trou wens aan de raad gericht geweest en door het College beantwoord nog vóór de raad er kennis van had genomen: "een uiterst merk waardige zaak", mopperde de heer Hamee teman. Ook de heer v. d. Ketterij (SGPj maakte dui delijk dat deze manier van klachtenbehande ling ook zijn fractie zorgen baart. "Er is om een open dialoog gevraagd en ze kregen vier kantjes A4 als antwoord", zo verbaasde zich de heer v. d. Ketterij. Het schriftelijk antwoord door het College werd door de heer Hooyman (PvdA) juist gewaardeerd; 'buitengewoon helder", vond hij het en dat vond ook wethouder Vroegin- deweij. De 4 kantjes A4 waren nodig om de complexheid van de molenbiotoop duidelijk uit te leggen. Overleg waarom was gevraagd had in dit stadium nog geen zin gehad omdat nog geen duidelijkheid bestond: "We zullen toch eerst het juridisch kader moeten kennen om met de briefschrijvers in gesprek te gaan", vond de heer Vroegindeweij. Taxi op maat De taxi op maat functioneert heel goed, zo heeft de opgestelde evaluatie-nota geleerd, "al kan goed altijd nog beter", erkende wet houder Tiggelman. Vrijwel elke fractie sprak de wens uit dat ook de overige gemeenten tot zo'n voorzie ning zullen komen al is van daaruit de afstand naar het ziekenhuis waarvoor de taxi dikwijls wordt genoemd, verder dan vanuit Middelharnis. De heer Dillingh hoopt dat er een modus wordt gevonden om ook de minima van de taxi gebruik te kunnen laten maken k f 1,50 per rit, de overige categorie die nu 3,50 betaalt zou wat de CDA fractie betreft tot ƒ5,- per rit mogen worden verhoogd. Wanneer een en ander tussentijds niet spon taan tot stand komt zal de CDA fractie daar toe een voorstel indienen zo gauw een nieuw contract zal worden gesloten. "Goed geslaagd", aldus werd het project taxi op maat door wethouder Sociale Zaken de heer Tiggelman beoordeeld. Er was - zei de wethouder - "een gigantische behoefte gebleken om vanachter de geraniums van daan te kunnen. Het project en de mogelijk heden zullen nog worden verfijnd: "goed kan altijd beter", aldus de wethouder. Hij bracht ook zijn bewondering voor de ver voerder tot uitdrukking; niemand zou hem dat verbeterd hebben. Samenwerkingsovereenkomst Een samenwerkingsovereenkomst Gebieds ontwikkeling Hemesseroord werd gesloten met de Stichtingen Zuidwester en De Open Ankh. Een en ander zal moeten leiden tot de stich ting van een geïntegreerde woonwijk op het terrein van Hemesseroord. Lijst Hoogzand zag nog zóveel haken en ogen dat het College geadviseerd werd het voorstel terug te nemen en de raad werd afgeraden met het voorstel in te stemmen, maar tenslotte kwam het er tóch van, nadat de fractie Hoogzand de verzekering had gekregen dat de overeenkomst alsnog juri disch zal worden getoetst, want de raad is schuw van onvoorziene consequenties die veel geld zouden kunnen kosten. OUDDORP - donderdagavond 13 januari 19.30 uur ds. J. Karels uit Middelharnis. In Renesse wordt een uniek kortlo pend project gestart. De Johannes- Passion van Bach wordt in een aantal repetities ingestudeerd en eventueel uitgevoerd. Het idee is begonnen toen bij een inloop Bach-concert, in decem ber, het publiek gevraagd werd een koraal vierstemmig mee te zingen. De opzet lijkt enigszins op een zogenaam de 'Scratch' uitvoering. Het project vind plaats in Renesse en staat onder leiding van Sietse van Wijgerden. Meedoen is gratis. Opgave voor dit project: zo spoedig mogelijk! Het is mogelijk om hel project op twee nivo's mee te doen. Op het meest gemakke lijk nivo: men kan alleen de koralen (de ge zangen), mee instuderen. En op het moeilij ke nivo; ook de koorgedeelten en aria's mee instuderen. De koralen worden geoefend op de inloop concertjes. Eerst hoort u dan een orgel werk van Bach, daarna is er solo-zang, en tenslot te oefenen we een paar Bach-koralen. Wanneer u meedoet met de koralen dan kunt u op ieder nivo meedoen, desnoods zingt u gewoon de melodie mee in plaats van een andere koorpartij. Voor bladmuziek wordt dan gezorgd. Maar wanneer u mee wilt gaan doen met de grotere koorgedeelten dan is het van belang dat u enige kennis van dergelijke muziek en van het notenschrift heeft. Verder moet u zelf de bladmuziek aanschaffen. Het strekt natuurlijk tot aanbeveling wanneer u het thuis vast bestudeert. Er zijn overigens stu diebandjes beschikbaar, met de losse partij en erop! Het is de bedoeling dat u zich van te voren opgeeft, u kunt dan eventueel meteen een studiebandje bestellen. Het studeren met een bandje zal het oefenen aanzienlijk ver snellen. Zo'n tien aanmeldingen zijn er al, ook met personen die het werk al enkele keren hebben uitgevoerd! We voeren de aria's uit met alle personen van een stemgroep, eventueel kunnen men sen proberen een aria alleen te zingen. De recitatieven kunnen ook solo gezongen wor den. Het is niet noodzakelijk de gehele pas sion uit te voeren, we beginnen vooraan met studeren en we kijken hoe ver we komen. Het is de bedoeling om op ongeveer vier zaterdagen te oefenen. Nu bekende data zijn: 22 januari, 19 februari en 18 maart. Tijd: van 17.00 tot 19.30 uur. Tussendoor kunnen we eventueel een verkleinde 'Amerikaanse par ty' houden voor de inwendige mens. Het gaat meer om het zingplezier dan om het resultaat, wellicht voeren we het ingestu deerde vlak voor Pasen uit. De begeleiding zal deze eerste keer waarschijnlijk worden verzorgd op de piano. Aansluitend is er op beide zaterdagen een concert, dat u eventueel meteen kunt bezoe ken. In het concert op 22 januari zal naast orgelwerk van Bach de sopraan Lies Noord hof 'anti-Bach' zingen: totaal andere muziek dan Bach. Op 19 februari zal naast orgelwerk waar schijnlijk het 'Schouws Kamerkoor' optre den. Voor opgave: tel. (0187) 601605. DIRKSLAND Op D.V. zaterdag 22 januari 2000 is er in het verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' een thema-dag voor vrouwen. Deze dag wordt georganiseerd door de werkgroep kolfie-ochtend Dirksland en gaat uil van de Ned. Herv. Gem. te Dirksland. Spreker op deze bijeenkomst is Henk Bin nendijk. Hel thema zal zijn: 'Omgaan met vergeving Henk Binnendijk zal meten voor ons naden ken over dit thema in het licht van de Bijbel. Wij hopen dal u deze zaterdag vrij kunt maken voor een opbouwende en bemoedi gende ontmoeting. Opgave en inlichtingen bij IVIarjan Zouten dijk, Bromclia 17, 3247 DE Dirksland, lel. 603165. We zien uit naar uw komst op deze dag. Werkgroep kojfie-ochtend Dirksland Het bestuur van het Chr. Mannenkoor Mubi- lale Deo' te Ouddorp nodigt haar leden uit D.V. zaterdag 15 januari 2000 de eerste repetitie bij te wonen. Uiteraard zijn nieuwe zanglustige leden van harte welkom. Ons koor repeteert van 17.45 tot 19.15 uur in het Ned. Herv. verenigingsgebouw 'Eben- Haëzer', Preekhillaan 3 Ie Ouddorp. Eenmaal per week wordt er gerepeteerd onder leiding van onze dirigent Jan Bezuijen uit Ouddorp. Onder zijn leiding worden Psalmen, Gezangen, Geestelijke en Vader landse liederen ingestudeerd. Afgelopen zaterdag, 8 januari, heeft Barbara Koot uit Oude Tonge de eer ste prijs gewonnen tijdens de Indoor Zeeland in Goes. De 25-jarige amazo ne reed met haar paard Berkenhorst Galliano een kür op muziek op Grand-Prix niveau. Grand-Prix is het topniveau in de dressuur- sport, waarbij de moeilijkste, maar ook de mooiste oefeningen van ruiter en paard gevraagd worden, hetgeen noch aan ruiter, noch aan paard te merken is. Alles ziet er volkomen ontspannen uit, met nauwelijks zichtbare aanwijzingen van de ruiter of ama zone. De kür op muziek is een onderdeel waarbij de ruiter zelf een proef in elkaar zet, met bijpassende muziek. Wel moeten in de proef enkele verplichte onderdelen voorko men, maar verder is het een vrij onderdeel. Hiervoor worden door de jury twee cijfers gegeven, één voor het technische gedeelte, dus of de oefeningen coirect uitgevoerd worden, en één voor het creatieve gedeelte, dus hoe de proef in elkaar zit en of de muziek er bij past. Deze kür op muziek in Goes was een inter nationale rubriek. Er waren 8 deelnemers, afkomstig uit Nederland, Engeland en Duits land. Er werden schitterende proeven gere den, maar de kür van Barbara Koot sprong er echt uit, wat direct al te merken was aan het daverend applaus. Barbara reed een score van maar liefst 72,66%. Tweede werd Mirjam Mischner - ook uit Nederland - met Atag Flip, die ruim 4% lager scoorde. Prima gedaan dus, door deze Flakkeese top-amazone! TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE De Plaatselijke Commissie Welzijnswerk te Oude Tonge organiseert op 19 januari 2000 a.s. een sjoelmiddag. Aanvang 14.00 uur in het Infocentrum. Zaal open vanaf 13.30 uur. Kosten per persoon 2,50. Aan deze sjoelmiddag zijn leuke prijsjes verbonden. De middag kan worden bezocht door inwoners van Oude Tonge van 55 jaar en ouder. Voor deze activiteit behoeft men zich niet op te geven, iedereen is vrij om binnen te lopen. Zij die de afstand niet kunnen lopen en toch graag naar deze middag komen, kunnen dit doorgeven op telefoonnummer: 641344. Wij hopen weer nieuwe gezichten te ont moeten en wensen u een zeer prettige mid dag toe. Heerlijk even ontspannen bezig zijn met uw baby. Even afstand nemen van de dagelijkse bezigheden. Dat kan tijdens de cursus Shan tala Babymassage. Tijdens deze cursus leert u ritmische massa getechnieken die u oefent met uw eigen baby. Dit werkt zeer ontspannend, zowel voor het kind als voor de ouder/verzorger. Behalve het masseren, komen er veel onder werpen aan bod die te maken hebben met de relatie tussen ouder en kind, zoals de om gang met huilbaby's, de veranderde thuissi tuatie en het bevorderen van een optimaal herstel van het lichaam van de vrouw. Voor meer informatie over de inhoud, kosten en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op nummer (0181) 626226. Winterse maaltijd in Achthuizen De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert weer een winterse maaltijd in Achthuizen. Deze wordt gehouden op woensdag 19 januari a.s. in 't Zaaltje. Op het menu staat boerenkool met worst. Aanvang 12.00 uur, de kosten bedragen 6,00. U kunt zich aanmelden bij de heer Hui- brechtse, tel. 631552. U bent van harte wel kom. Bingo in Den Bommel De Plaatselijke Commissie van de SWO in Den Bommel organiseert op woensdag 19 januari a.s. een bingo voor alle 50-plussers van Den Bommel. Deze wordt gehouden in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a. Aanvang 14.00 uur, de zaal is open om 13.30 uur. De kosten bedragen 5,00. Winterse maaltijd in 't Fort De SWO organiseert in samenwerking met de Plaatselijke Commissie van Ooltgens- plaat een winterse maaltijd voor alle 50- plus.sers van heel Oostflakkee. De maaltijd wordt gehouden op donderdag 20 januari a.s. en begint om 17.00 uur, de zaal is open vanaf 16.30 uur. Er zijn drie gerechten: boerenkool, zuur kool, hutspol en een lekker toetje. De kosten bedragen 7,50. U kunt zich tot 15 januari aanmelden bij mevrouw Huijer, tel. 631676 of bij de SWO, lel. 641344. Meldt u tijdig aan, want de belangstelling is groot. U bent van harte welkom! (II) Weetje nog? De vorige keer schreef ik van het ongeluk met mijn handen. Ik moest steeds op controle komen bij dr. Stoel. Deze dokter was niet kind vriendelijk. Ik kan nog herinneren dat hij mij een trap tegen mijn benen gaf, omdat ik zo huilde en mijn moeder durfde er niets van te zeggen. Na eenjaar was alles geheeld. Aan mijn lin kerhand miste ik vier toppen, na een tijdje ging mijn ringvinger naar binnengroeien. Daar had ik veel last van, er is toen over gepraat, ze zouden die vinger weghalen, wij weer naar dr. Stoel om de vinger weg te halen. Dat is echter nooit gebeurd, er werd maar één lid afgehaald. De dokter zei tegen mijn moeder: "Je bent niet bij de kruidenier, waar je alles kunt bestellen. Ik regel hier de boel wel!" Een paar jaar later had ik weer een ongeluk: mijn linkerhand was gebroken, het gebeurde met slootje springen, vrijdags na schooltijd, maar ik heb er thuis niets van gezegd. Wel heb ik het tegen tante Kee gezegd, dal was een tweede moeder voor me. Tante Kee was de vrouw van Huub Westhoeve, de bakker uit de Weststraat. Die is met me naar Dirks land gegaan, weer naar dr. Stoel. "Zo", zei hij, "die klauw heb ik wel eens meer onder handen gehad!". Na drie weken in het gips was ik weer beter, maar ze waren nog niet van me af. Ik was een jaar of 17-18 toen kreeg ik last van mijn blinde darm. Die is ook in Dirksland eruit gehaald, wéér door dr. Stoel. Toen heb ik veel lol gehad op zaal. Na 14 dagen mocht ik vrijdags naar huis, maar ik wilde niet! Het was er zo gezellig met de zusters, ik mocht toen nog één dag langer blijven, voor de lol! Dus na alle narigheid: Eind goed, al goed! Jaap van Koppen, Abbenbroek Autoverhuurbedrijven schieten als paddestoelen uit de grond. Steeds meer consumenten zien in dat het huren van een auto profijt oplevert. Huurders rijden tegen een aantrekke lijke prijs in de nieuwste modellen. De autoverhuurbedrijven zetten zich tot het uiterste in om de klant ter wille te zijn. De bij BOVAG aangesloten on dernemingen onderscheiden zich op dit terrein door hun goede service. Nederlanders kiezen voor een auto of voor het openbaar vervoer. Velen kopen na het behalen van hun rijbewijs een auto en laten andere mogelijkheden buiten beschouwing. Anderen maken de keuze voor trein, bus, tram en metro en staan evenmin stil bij alter natieven. De laatste jaren verandert deze houding en stijgt het aantal consumenten dat een auto huurt explosief. De voorzitter van de bij BOVAG aangesloten autoverhuurbe drijven, Cees Klaassen, beschouwt dit als een logische ontwikkeling: "De kosten van het autobezit liegen er niet om. Automobilis ten die hun auto niet dagelijks gebruiken doen er verstandig aan de mogelijkheden die autoverhuurbedrijven bieden te onderzoe ken. Steeds meer mensen beseffen dat een auto op de parkeerplaats weinig rijplezier maar wel veel vaste lasten met zich mee brengt". Hij neemt een middenklasser als voorbeeld. De automobilist die twee dagen per week een auto huurt, betaalt zeventig gulden per dag exclusief brandstofkosten. Klaassen rekent voor dat de maandelijkse lasten voor deze automobilisten bij autoverhuur lager uitvallen dan die van de autobezitter die zijn wagen vijf dagen ongebruikt voor de deur laat staan. Huurauto beantwoordt aan eisen Klaassen gaat nog een stap verder. Hij ziet een huurauto als een voertuig dal volledig beantwoordt aan de eisen van de automobi list. Veel autokopers maken, afhankelijk van hun financiële mogelijkheden en eisen, een keuze voor een bepaalde auto. Ze laten zich daarbij soms leiden door onlogische motie ven. Klaassen noemt er enkele: "Een auto met veel ruimte en rijcomfort komt in de vakantieperiode uitstekend van pas. Wan neer we deze alleen enkele weken in de zomer gebruiken, laten we de mogelijkhe den van zo'n auto voor de rest van het jaar onbenut. We draaien wel op voor de kosten. Een klei ne auto verbruikt minder. Ook betaalt de eigenaar een hogere verzekeringspremie en valt hij eveneens in een hoger tarief van de Motorrijtuigenbelasting. We praten dan nog niet over de afschrijvingskosten. Ik denk dat veel mensen een verkeerde afweging maken en voor hun vakantie beter een auto kunnen Spruiten behoren tot de typisch winterse groenten die niet de bescherming van een glazen kas nodig hebben. De planten kunnen wel wat koude verdragen. En of men ze nu lekker vindt of niet, het is een geweldig gezonde groente. Van alle groenten bevatten spruiten bijna het hoogste vitamine C-gehalte. Mits ze niet te lang wor den gekookt, want dan is het gedaan met deze vitamine. De spruit behoort tot de tweejarige gewas sen. Dat betekent dat het eerste jaar een sten gel, blad en andere groene delen boven de grond komen. Het tweede jaar staat in het teken van de voortplanting, dan komt de bloem tevoorschijn. Van teveel warmte bij het opgroeien raakt de spruitenplant echter in de war en geeft meteen al een bloem; dat wordt schieten genoemd. Spruiten zaait men meestal op een speciaal daarvoor klaargemaakt zaaibed. Acht tot tien weken later worden de plantjes, meestal machinaal, geplant op het veld. De twijfel achtige exemplaren selecteert de tuinder er meteen uit. Een goede start met allemaal gezonde planten is een belangrijke basis voor succes. Vroeger oogstte de teler alleen de spruiten die op maat waren. Dat hield in dat hij soms vijf of zes keer het veld op moest. Bij de moderne rassen kunnen alle spruiten aan een stronk in één keer geoogst worden. De eerste methode heet meermalig oogsten, de tweede eenmalig oogsten. Bij de eenmalige oogst wordt apparatuur gebruikt, die de spruiten razendsnel van de stronk, ook wel stem genoemd, afsnijdt. huren". Veel consumenten leggen iedere cent opzij om een cabrio te kopen. Klaassen adviseert deze weggebruikers zo'n auto te huren. Omzet neemt toe BOVAG voelt zich geen roepende in de woestijn. Het aantal deeltijd- en thuiswer kers neemt gestaag toe en veel ondernemin gen pasten hun wagenpark aan de nieuwe situatie aan. De cijfers bewijzen zijn gelijk. De afgelopen vijfjaar steeg hel aantal huur contracten jaarlijks met tien procent. De omzet van de autoverhuurbedrijven bedroeg in 1998 één miljard. In Nederland rijden er 51 duizend huurauto's die ieder gemiddeld 40 duizend kilometer per jaar afleggen. De BOVAG verhuurbedrijven verwachten bin nen vijf jaar een verdubbeling van deze omzet. Klaassen erkent dat er ook bezwaren kleven aan de huur van een auto. Consumenten die zweren bij de status die één of meerdere auto's voor de deur hen verschaffen, vinden het moeilijk de weg naar het autoverhuurbe drijf te vinden. Deze ondernemingen bevin den zich evenmin op iedere hoek van de straat. Ook klagen sommigen over de enor me administratieve rompslomp die het huren van een auto bij een aantal bedrijven met zich meebrengt. Kwaliteit nog verder verbeteren De bij BOVAG aangesloten verhuurbedrij ven stellen dan ook alles in het werk om de kwaliteit van hun dienstverlening nog verder Ie verbeteren. BOVAG maakt gebruik van een classificaliesysleem en honoreert de prestaties van de bedrijven met drie, vier of vijf sterren. Klaassen: "Een 5 sterrenbedrijf biedt de consument een wagenpark met minimaal dertig auto's van verschillende types en modellen. Van deze auto's is minimaal 75 procent niet ouder dan twee jaar en er staat maximaal 60 duizend kilometer op de teller. Alle auto's worden vooraf uitvoerig geïn specteerd. Tijdens deze controle ontsnappen ook het interieur, exterieur en de papieren niet aan hun aandacht. Ook bieden zij de mogelijkheid accessoires te huren. Deskundig personeel, een duidelijk huur contract en betalingsvoorwaarden gecombi neerd met een scherpe prijs behoren even eens tot de aandachtspunten waar een 5 ster renbedrijf zich actief voor inzet. Een onafhankelijke instantie controleert de ver huurbedrijven periodiek". Klaassen voegt er aan toe dat steeds meer verhuurbedrijven een auto voor de deur van de klant afleveren en weer ophalen. Auto delen Er bestaan eveneens door de overheid ge steunde initiatieven om auto's samen te gebruiken. Klaassen roemt het principe maar toont zich somber over de resultaten op lan ge termijn: "Nederlanders zijn geen delers. Wanneer je bij vijftien woningen de schuur tjes bekijkt, kom je overal een grasmachine tegen terwijl de bewoners die hooguit een kwartier per week gebruiken. Het gaat dan nog om een onbetekenend voorwerp, maar wanneer het om de heilige koe gaat, reage ren we nog fanatieker". Hij voorspelt dan ook een gouden toekomst voor zijn branche. Het aantal dealerbedrij- ven dat auto's verhuurt neemt sterk toe. Hij vergelijkt autohuren met pinnen. Tien jaar geleden trok niemand geld uit de muur en nu zijn we er aan gewend. Zo kijken we over een decennium ook terug op de huurauto". De aangekondigde kerkdienst van donder dag 13 januari 2000 waarin ds. J. Karels uit Middelharnis zou voorgaan is weaens omstandigheden verplaatst naar woensdag avond 12 januari 2000, aanvang 19.30 uur. OOLTGENSPLAAT - De eerste middag voor Ouderen en alleenstaanden in hel jai5 2000 zal D.V, gehouden worden op donder dag 13 januari a.s. om 14.30 uur in 'Elthato' De heer J. van Hoorn uit Middelharnis zai als gast tegenwoordig zijn en hoopt een lezmg te houden, met als onderwerp: 'Begraven of cremeren Het comité zal graag weer veel bezoekers welkom heten. Voor vervoer: Fam. P Mans tel. 631336. Middelharnis zet rem op schuurfeesten chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen^gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46; contracttarieven op aanvraag slullingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijnjamiliehenichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87; e-mail: ajvdvöï'hetnet.nl REDACTIE; hoofdredacteur: J. Vllierius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187)601440 e-mail: J.Villerius(a'gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal ƒ17,50. Per jaar ƒ66, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2