CONCERTAGENDA 2000 Oproep aan de bewoners van Goeree-Overflakkee! Ganzenkijkdag Oud papier Sommelsdijk Schaakvereniging De Zwarte Pion uit de kerken VMBO MBO Groen Sommelsdijk start het millennium met de nieuwe opleiding Bloemschikken Themamiddag rond de 'trots' van Goedereede op Goeree-Overflakkee Het jaar 2000 is begonnen! Abonneert U op Eilanden-Nieuws PAGINA 9 EIIAIIDEtl-tllEUWS VRIJDAG 7 JANUARI 2000 zaterdag 8 januari 2000 Hervormde Kerk - Middelhamis. Stich ting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Weihnachtsoratorium van J.S. Bach door Chr. Oratoriumvereniging "Middelhar- nis" o.l.v Rinus Verhage m.m.v. het Randstedelijk Begeledingsorkest. Aan vang: 20.00 uur. zaterdag 5 februari Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Paul Kieviet geeft het zestiende Bachconcert. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag 19 februari Hervormde Kerk - Dirksland. Samen- zangavond voor Calando. Dirigent: Jaap de Geus; organist: Kees van Eek; leiding: Ds. J. W. v. Estrik. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag 11 maart Hervormde Kerk - Ooltgensplaat. Jubi leumconcert door het Chr. stadskoor 'Goeree' o.l.v. Jaap de Geus. Orgel: Arie J. Keyzer en Kees van Eek. Aanvang 19.30 uur. zaterdag 18 maart Hervormde Kerk - Middelhamis. Paul Kieviet geeft het zeventiende Bachcon cert. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag 1 april Hervormde Kerk - Dirksland. Improvisa tie- en samenzangavond t.b.v. Stichting "Wereldwijde Zending". Vleugel/orgel: Jan Mulder; vleugel/orgel: Martin Zon- neberg; dwarsfluit: Marjolein de Wit. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag 8 april Hervormde Kerk - Stad aan 't Haringvhet. *Passie en Pasen. Concert door Chr. Stadskoor 'Goeree' o.l.v. Jaap de Geus. Orgel: Kees van Eek. Aanvang 19.45 uur. zaterdag 15 april Hervormde Kerk - Oude Tonge. Jubi leumconcert van de Chr. Zangveren. "Com nu met Sangh" te Oude Tonge, m.m.v. de Chr. Zangveren. "Laus Deo" uit Bruinisse, het Chr. Mannenkoor "Prins Alexander" uit Rotterdam en het koper-ensemble "Vooruit" uit Oude Ton ge. Aanvang 19.30 uur. vrijdag 5 mei Hervormde Kerk - Ooltgensplaat. Oranje concert met samenzang. Orgel: Kees van Eek. Aanvang 20.00 uur. vrijdag 5 mei Hervormde Kerk - Middelhamis. Bevrij dingsconcert met samenzang. Organist: Martin Mans. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag 13 mei Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge. Jubi leumconcert van het Chr. Gem. koor 'Advendo" uit Nieuwe Tonge met bege leiding van het ensemble "Pilo musica". Aanvang: 19.30 uur. zaterdag, 17 juni Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Orgel concert door leerlingen van Paul ïQeviet. Aanvang: 19.30 uur. met meditatie Deze mbriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun programma op bovenstaande informatie richten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van binnenkomst. Stuud: u tijdig uw gegevens toe en niet enke le weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze mbriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze mbriek uitsluitend door middel van formulieren, die kunnen worden aangevraagd via tel. 482560. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet niet antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. ttNTi-mimcavoiTEN Hoe komt het toch dat de één elk jaar last heeft van wintervoeten en andere mensen daarnooit van hun leven mee tobben? Antwoord: Winterhanden en -voeten ontle nen hun naam aan het kille feit dat deze aan doening het ergst gevoeld wordt als het koud is. Ze treedt vooral op aan de uiteinden van armen en benen, omdat daar de bloedva ten erg dun zijn. De kwaal is een gevolg van onvoldoende doorstroming van het bloed door een langdurige kramptoestand. Er bestaat een zekere aanleg voor, want sommi ge mensen krijgen het heel snel en anderen hebben er nooit last van. Gekscherend wordt wel eens over 'kacheltenen' gesproken, maar dat komt omdat de kwaal wel eens ont staat doordat iemand met 'ijskoud' gewor den voeten (bijvoorbeeld na een tocht door sneeuw en ijs) thuisgekomen gelijk met zijn benen dicht bij de kachel gaat zitten. Dat is onverstandig. Het is in zo'n geval beter eerst de benen en de voeten flink te masseren en in beweging te blijven tot alle ledematen weer op temperatuur zijn. Worden koude handen en voeten te snel bij een warmtebron gewarmd, dan verschijnen er spoedig rode plekken. Die worden dan wel warm, maar ze gaan ook erg jeuken. En dat niet eventjes, maar telkens opnieuw bij snel wisselende temperaturen. Wie zulke klachten wil voor komen, kan bij lage temperaturen dikke war me sokken en handschoenen dragen. Wie 's winters grote afstanden moet fietsen en gevoelige handen heeft, kan beter leren motorhandschoenen aantrekken, dan van die dunne flodderdingetjes. Houd ook binnens huis een gelijkmatige temperatuur aan, dus laat de elektrische deken wel met behulp van een schakelklok uw bed voorverwarmen, maar houd een lage stand aan en schakel die deken uit alvorens onder de wol te kmipen, anders laten de voeten zich weer voelen! Soms willen vaatverwijdende middelen van de dokter wel eens helpen. Helaas worden tal van mensen misleid door advertenties die bepaalde medicijnen aanprijzen, maar het geld daarvoor kunt u besparten. Die irriteren meestal meer dan dat ze kunnen helpen. Alleen warme kleding en massage zijn effectief. Zelfs wisselbaden zijn de oplos sing niet, maar bieden wel eens tijdelijke verlichting. SUtI mKKEN Het gebeurt mij herhaaldelijk dat in bed het linker of het rechter been gaat "slapen", en soms een arm. Wat kun je daar tegen doen? Antwoord: Dat zachte prikkelen wordt in de regel veroorzaakt doordat als gevolg van een verkeerde lichaamshouding een enkel bloedvat in de knel is geraakt. Dat "slapen" is gelukkig snel te verhelpen door die plek even te wrijven en wel in de richting van het hart, zodat het bloed door die lichte massage weer gaat stromen. Komt 't vaak voor, dan hebt u misschien een nieuwe matras nodig! nu OÜOOG BOCKETIC Het lijkt me leuk om eens een boeketje bloe men te drogen, hoe moet ik dit doen? Antwoord: Hang het boeketje omgekeerd op een luchtige plaats, maar vooral niet in de zon, zodat ze geleidelijk verdrogen. Bij saprijke soorten en bloemen waarvan de blaadjes gauw uitvallen, zoals de hortensia, lukt dat echter niet. Een alternatieve werk wijze is het invriezen van het boeketje in een vrieskist. Haal het er uit als het stijf bevroren is en bespuit het dan grondig met blanke cel- luloselak. De kleur blijft dan langer gehand haafd. Tevens zijn ze dan gevrijwaard tegen de inwerking van bacteriën en schimmelspo ren. ROOOOENOnON KORWIEKBN Is het mogelijk om een te hoog geworden rododendronstruik te snoeien. Zo ja, wat is dan de beste tijd. Kun je de struik eventueel verplaatsen? Antwoord: Gezien uw brief is het maar beter deze stmik te verplanten, want een rododendron kan wel meer dan drie meter hoog worden en snoeien moet men zo'n stmik zo min mogeüjk. Daar is straks geen bijhouden meer aan. Een rododendron vraagt een koele grond, bijv. in half schaduw onder een diepgewortelde en enig licht door latende boom als berk, den of eik en een behoorlijke beschutting tegen de wind. De zon mag niet op haar kluit schijnen, dus zorg zonodig voor bodembedekkende plantjes. Verplaatsen kunt u in het voorjaar, wilt u zich tot snoeien beperken doe dit dan in de maand april. MIF iCHOENCN Kun je vaal geworden suèdeschoenen met schoenpóets behandelen? Antwoord: Wij moeten u sterk afraden om gewone schoensmeer te gebmiken. Bij een drogist of een hakkenbar kunt u beter een speciaal borsteltje voor suède kopen. Zijn de schoenen erg vaal geworden maar nog goed bmikbaar dan kunt u ze ook bij de hakkenbar laten opknappen. Of siaavtE UINVI9 De laatste tijd hoor ik zo weinig over de blauwe vinvis. Als ze er nog zijn, waar leven ze dan? Hoeveel zijn er nog over? Antwoord: De blauwe vinvis luistert naar de wetenschappelijke naam 'Balaenoptera musculus'. Het is het grootste dier dat ooit op aarde geleefd heeft. Het dier komt over de hele wereld, voornamelijk in de koudere wateren voor. Het gewicht van een volwas sen dier bedraagt zo'n 100-120.000 kg. een pasgeboren baby weegt rond de 2.500 kg bij Zaterdag 22 januari VW Ouddorp aan Zee Op het eiland Goeree-Overflakkee zijn prachtige natuurgebieden te vinden. In deze natuurgebieden worden al jaren lang zeer veel verschillende vogels gesignaleerd waaronder ook ganzen. De rietgans, de brandgans en de grauwe gans zijn enkele van de acht soorten die op Goeree-Overflakkee overwinteren. Om deze prachtige dieren met eigen ogen te kunnen aanschouwen, wordt op zaterdag 22 januari a.s. een speciale Gan zenkijkdag georganiseerd. De organisatie is in handen van VVV Oud dorp aan Zee in samenwerking met de Koninklijke Nederlands Jacht Vereniging, afdeling Goeree-Overflakkee. Met de bus maakt u een mooie rit over het eiland naar de plaatsen waar de ganzen zich bevinden. Onderweg krijgt u van een gan- zendeskundige uitgebreide achtergrondin formatie over het gedrag van de ganzen. 's Middags wordt u een heerlijke lunch aan geboden waarna u wederom vertrekt voor het laatste gedeelte van de route. Aanmelden voor deze dag is tot en met don derdag 20 januari mogelijk aan de balie van VVV Ouddorp aan Zee. De kosten bedragen 37,50 p.p. (dit is inclusief busreis en een uitgebreide lunch). Wij raden u aan om met uw kleding en schoeisel rekening te houden dat u enkele keren de bus verlaat. Verder behoren een verrekijker en een zeem tot de vaste uitms- ting van de dag. De bus vertrekt om 10.00 uur vanaf het par keerterrein van VVV Ouddorp aan Zee waar u om ongeveer 16.00 uur weer terug bent. Zaterdag 8 januari vanaf 9.00 uur komen de leden van het mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs. Wilt u het papier gebundeld langs de straat zetten? MIDDELHARNIS Kersttoernooi Het jaarlijkse Kersttoernooi werd ditmaal gewonnen door Ronald Sparreboom. Hij wist de verrassend goed spelende Van der Waal, die lang de leiding had, voor te blijven in weerstandspunten. Ook de onderlinge partij wist hij te winnen. Beiden eindigden met de score van 7 uit 8 partijen. Derde werd Verolme met 5M punten. De volledige uit slag is te vinden op Internet (www.flak- kee.net/schaken/dzp) Huishoudelijke competitie (14 december 1999) Groep 1: J. Boeter - A. L. MourikVi - Vi W. I. Peeman - H. Logmans0-1 M. Verolme - G. J. H. van Genderen1-0 Joost Boeter stond in het verre middenspel minder, misschien wel verloren, maar hij toverde de krachtzet Pa3-c5 uit de hoed, en kon toen de zaak dicht houden. Pas na afloop, bij het analyseren (dus reglementair TE LAAT), zagen beiden dat de zet niet strookte met de spelregels Groep 2: Ant. Visser - L. StolkM - Vi G. de Jager - C. J. Smit Vi - Vi W. Markwat - J. L. MinnaarVï - Vi L. Neleman - L. C. Stmik0-1 P. Lesuis-F. Meiaard1-0 Ad. Visser - H. K. Smit0-1 J. Noordijk-E. Verbeek0-1 W. T. van Huizen-B. Loosjes1-0 A. Vroegindeweij -R. Poel0-1 Huishoudelijke competitie (4 januari 2000) Groep 1: M. L. van der Waal - A. L. Mourik1-0 H. Logmans-R. Sparreboom1-0 I. Lagendijk-W. I. Peeman1-0 Van der Waal bood remise aan, maar Mou rik weigerde. Daar had hij even later spijt van, want het daarop volgende stukoffer was winnend. Groep 2: Ant Visser - G. de JagerVi - ^A L. Stolk - C. J. Smit0-1 L. C. Stmik - W. MarkwatVi - 'A E. Verbeek-P. Lesuis0-1 F. Meiaard - R. Wolters1-0 L. Neleman - Ad. VisserVi - 'A W. T. van Huizen - H. K. Smit'A - A H. Taaie - R. Poel1-0 A. Vroegindeweij -B. Loosjes1-0 StoUc kon een toreneindspel niet afmaken. Hij had in ieder geval remise, maar liet de partij uit handen glippen. Dat gold ook voor Verbeek, die ondanks een stuk meer, het spoor bijster raakte. een lengte van ongeveer zeven meter, dus een stevige boreling! De vinvis is vegetariër en voedt zich met krill en kan daarbij de fraaie leeftijd van 90 jaar bereiken. Door zware bejaging zijn de aantallen helaas zeer sterk afgenomen. Na beëindiging van de jacht in 1966 heeft de 'vis' zich weer enigs zins kunnen herstellen. Men schat dat er nu zo'n 2000 stuks op het noordelijk halfrond en meer dan 10.000 op het zuidelijk halfrond voorkomen. Wij nodigen u graag uit voor onze eerste ver gadering in de nieuwe eeuw en wel op D.V. 13 januari a.s. in het Dienstencentmm te Middelhamis, aanvang 19.30 uur. Spreekster deze avond is mevrouw M. Zou tendijk uit Dirksland. Zij komt vertellen en vragen beantwoorden over het leven en wer ken in hospice Calando, de woonvorm van de Stichting Palliatieve Zorg. Uw introducé's zijn vanzelfsprekend van harte welkom. Onze zieken willen wij ook dit jaar bijstaan met gebed. Wij wensen hen van harte beter schap en Gods zegen toe. De Vereniging van Or gelvrienden houdt D.V. zaterdagmiddag 15 ja nuari een themamiddag rond de fraaie beiaard van Goedereede. De vergadering vindt plaats in verenigingsgebouw 'De Ark', aanvang 14.00 uur. Voor deze vergadering hebben we eens een ander muziekinstmment centraal gesteld dan gebmikelijk. Het bevindt zich meestal enke le tientallen meters boven ons hoofd. En als bespeler dien je vanwege de vaak lange klim naar de speeltafel over een goede conditie te beschikken. We gaan dus deze middag een kijkje nemen bij de beiaard in de monumentale toren van Goedereede. Zoals u wellicht weet, is deze beiaard recentelijk uitgebreid en van een nieuwe speeltafel voorzien. Hierdoor be hoort deze beiaard tot de meest toonaange vende van Nederland. Stadsbeiaardier Jan Bezuijen zal ons deze middag in de geheimen van de beiaard inwij den. Hij zal eerst een algemene inleiding verzorgen over de beiaard, daama zullen we de toren beklimmen en een kijkje nemen bij de Goereese beiaard. Gezien het jaargetijde is het raadzaam om u warm te kleden. Hartelijk welkom. Wilt u het jaar 2000, het nieuwe millennium, goed beginnen? Geef u dan nu op om mee te doen met de verdubbelingsactie van de stichting 'Help Oek raïne' die wordt ondersteund door de stichting 'Wilde Ganzen/Ikon'. Wat kunt u hiervoor doen? In de derde week van deze maand zullen huis aan huis brieven worden verspreid, betreffende een hulpactie voor het Oekraïense ziekenhuis nr: 15 in Charkov. Wat u kunt doen is zo spoedig mogelijk de machtigingskaarten bij u in de straat of in de wijk op te halen. Voor de duidelijkheid: het gaat om het gehele eiland Goeree-Overflak kee. U kunt dus zelf beslissen hoeveel tijd u er voor over heeft. Wat is het doel van deze actie? Op de eenmalige machtigingskaarten van de stichting 'Wilde Ganzen' kan men een bedrag toezeggen wat bestemd zal zijn voor het klinische psychiatrische ziekenhuis nr: 15 in Charkov. Dit bedrag zal dan door de stichting 'Wilde Ganzen' worden verdubbeld! Dus hoe meer mensen zich gaan inzetten voor dit zo noodzakelijke doel, hoe groter het eindresultaat zal zijn. Wat is dan dit zo noodzakelijke doel? Het geld wordt besteed om het klinische psychiatrische ziekenhuis in Charkov (Oekraï ne) te behoeden voor een catastrofe. In het ziekenhuis verblijven 1520 patiënten, waar onder 800 kinderen. De kinderen zijn weeskinderen of afkomstig uit arme gezinnen. Het 200 jaar oude ziekenhuis is verdeeld in 28 afdelingen (barakken). In 26 afdelingen zijn geen wasgelegenheden, geen douches en toiletten. De daken zijn slecht en het regent in, sommige gedeelten staan op instorten. Tot overmaat van ramp is vanwege een uitslaan de brand het gehele dak van afdeling 17 verwoest. Als u ook wilt meewerken, zal deze actie op Flakkee een succes worden! Want immers, ook deze kinderen hebben recht op een menswaardig bestaan. Wij kunnen er met z'n allen voor zorgen dat in het jaar 2000 deze zo noodzakelijke aan passingen worden gerealiseerd! U kunt zich aanmelden op telefoonnummer 0111-421477 fax 0111-413801 NED. HERV. KERK Beroepen te Middelhamis, te Springford (Canada, Reformed Church), te Grand Rapids (VS, Providence Reformed Church) en te Wekerom H. van den Belt te Oud- Alblas. Benoemd tot bijstand in het pastoraat J. H. C. Olie te 's-Grevelduin-Capelle, die dit heeft aangenomen. Aangenomen naar Sirjansland J. Joppe, kandidaat uit Rouveen; naar Zimbabwe (voor de GZB) R. H. M. de Jonge te Putters- NED. GEREF. KERKEN Beroepbaar F. Pomstra, voorheen missio nair predikant voor Leerdam, Paganinilaan 32, 9402 VK Assen, tel. (0592) 406996. GEREF. KERK (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Zeewolde J. Holtland te Vlaar- dingen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hamilton (Canada) M. Karens te Werkendam. Bedankt voor Kminingen C. A. van Dieren te Stol wijk; voor Oostkapelle A. B. van der Heiden te Utrecht; voor Rijssen-Zuid J. J. Tanis te Middelburg; voor Rotterdam- Alexanderpolder en voor Terwolde-De Vecht M. Karens te Werkendam; voor Rot- terdam-Centmm A. J. Gunst te Benthuizen; voor Rotterdam-Zuid A. Vermeij te Zwijn- drecht; voor Vlissingen J. S. van der Net te Apeldoom. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Temeuzen J. Roos te Opheus- den. Het VMBO MBO Groen Sommelsdijk is het jaar 2000 goed gestart met de goed keuring om per augustus een aantal nieu we opleidingen te beginnen. Voor het eerst wordt het mogelijk om op Goeree- Overflakkee de basisberoepsopleiding Bloemschikken te gaan volgen. Daarnaast is het opleidingsaanbod Groene Ruimte uitgebreid met niveau 3, zelfstandig beroepsbeoefenaar, ofwel de vakoplei ding. Alle opleidingen worden zowel als volledig dagonderwijs als in de vorm van werkend leren aangeboden. Werkend leren Binnen het VMBO MBO Groen Som melsdijk heb je verschillende mogelijkheden om een opleiding te volgen in het MBO. De eerste is de beroepsbegeleidende leerweg, voorheen leerlingstelsel genoemd. 'Wer kend leren' is een veel gebmikte omschrij ving voor deze leerweg, waarbij je 1 dag per week naar school gaat en daarnaast mini maal 20 uur werkt bij een bedrijf in de door jou gekozen vakrichting. Het is dus geen sta gelopen, want je hebt een arbeidscontract! Wil je niet meer elke dag naar school, maar liever een opleiding volgen waarbij je vanuit de praktijk leert, dan is de beroepsbegelei dende leerweg voor jou een juiste keuze. De nadruk ligt bij deze opleiding op de beroeps gerichte vakken, waarbij theorie- en prak tijklessen elkaar afwisselen. Dagopleiding Een tweede leerweg is de beroepsbegelei dende leerweg, ofwel dagschool. Bij deze leerweg ga je 3 of 4 dagen per week naar school en heb je 1 of 2 dagen per week beroepspraktijkvorming, voorheen stage genoemd, bij een bedrijf in de door jou geko zen vakrichting. Deze leerweg is voor jou een goede keuze als je geïnteresseerd bent in een brede opleiding en nog niet direct wilt werken. Naast de beroepsgerichte vakken, waarbij theorie en praktijklessen elkaar afwisselen krijg je ook les in algemeen vormende vak ken. Opleidingen groene ruimte Assistentenopleiding - niveau 1 Deze opleiding is bestemd voor leerlingen die voor de basisberoepsopleiding te weinig vooropleiding hebben. Het programma is gericht op het aanleren van een aantal prak tijkhandelingen in het groen. Dit moet je in staat stellen om onder begeleiding werk zaamheden te verrichten. Basisberoepsopleidingen Met deze opleiding kun je bijvoorbeeld medewerker worden op een hoveniersbe- drijf, bij een gemeentelijke plantsoenen dienst of een recreatieschap. In deze opleiding ligt het accent op de ver zorging van bestaande groenprojecten, zoals tuinen, recreatieterreinen en gemeentelijke plantsoenen. Je leert veel over het onderhou den van kruidachtige gewassen, houtige gewassen en technische werken. Vakopleiding - niveau 3 Deze opleiding bouwt voort op de certifica ten van de Basisberoepsopleiding. Klein groen. Deze opleiding is gericht op het zelfstandig uitvoeren en beoordelen van hovenierswerk. Als voorman of hovenier moet je het werk voorbereiden. Ook moet je het werk verde len onder je medewerkers en voer je samen met anderen het werk uit. Binnen 'klein groen' word je opgeleid tot vakbekwaam hovenier, voorman en zelfstandig hovenier. Het werk is erg gevarieerd. Zo leer je plan ten, gras maaien, planten opbinden en snoei en, bestraten, vijvers aanleggen en schuttin gen plaatsen. Groot groen. Met de opleiding 'groot groen' kom je zover dat je zelfstandig werkzaamheden in de groenvoorziening bij particuliere groen- voorzieningsbedrijven en gemeentelijke plantsoenendiensten kunt uitvoeren en beoordelen. Als voorman of werkleider moet je het werk voorbereiden, het werk onder je medewerkers verdelen en het samen met anderen uitvoeren. Meer dan een hove nier moet de groenvoorziener kennis hebben van grootschalige groenelementen en goed op de hoogte zijn van de inheemse flora en fauna. Hij krijgt een opleiding voor vakbe kwaam groenvoorziener en voorman. Zowel bij klein als bij groot groen wordt aan de commerciële kant mim aandacht besteed. Zo is het certificaat Algemene Ondeme- mersvaardigheden (AOV) een onderdeel van het opleidingsaanbod. Je kunt hiermee bijna elk soort eigen bedrijf beginnen. Een allround opleiding dus. Opleidingen bloemschikken Basisberoepsopleiding - niveau 2 Je leert eenvoudige voorkomende werk zaamheden in een bloemenzaak uit te voe ren, zoals het maken van corsages, boeket ten, bloemstukjes en overig winkelbloem- werk. Verder wordt er aandacht besteed aan de presentatie en verzorging van bloemen en planten. Het vakmanschap en de creativiteit van de bloemist en de medewerkers bepalen de aantrekkelijkheid en de toegevoegde waarde van het bloemwerk. Daarnaast bestaat de vakbekwaamheid uit de wijze waarop de bedrijfsvoering plaatsvindt. Aan het eind van je opleiding kun je er zeker van zijn dat je heel wat werkzaamheden op het terrein van bloemschikken en -binden aan kunt. Toelatingseisen Als je een opleiding wilt gaan volgen via de beroepsbegeleidende leerweg (BBL) start je met de basisberoepsopleiding. Een goede basis is een VMBO-diploma met de vakken Nederlands, wiskunde en biologie, maar dit is niet verplicht. Na het behalen van het diploma basisberoepsopleiding kun je door stromen naar een hoger niveau. Elk niveau duurt circa 2 jaar. Afhankelijk van je vooropleiding kan het soms beter zijn om met de assistentenoplei ding op niveau 1 te beginnen. Voor het volgen van de basisberoepsoplei ding via de beroepsopleidende leerweg niveau 2 (BOL), zijn er geen diploma-eisen, maar je moet wel tenminste 16 jaar oud zijn. Mogelijke beroepen groene ruimte Er is veel vraag naar werknemers in de groe ne sector. De kans op een baan is dan ook groot. Men kan gaan werken als medewerker hoveniersbedrij f, zelfstandig hovenier, medewerker plantsoenendienst, medewer ker recreatiegebied, medewerker aanleg en onderhoud sportterreinen, groot groen voor ziener, medewerker tekenkamer enzovoorts. Mogelijke beroepen bloemschikken Met deze opleiding zijn er volop mogelijk heden om aan een baan te komen. Men kan gaan werken als medewerker bloemist, medewerker op een tuincentmm, medewer ker interieurbeplanting, medewerker op een veiling, medewerker bij een groothandel enzovoorts. Het leerbedrijf Beroepspraktijkvorming in de BBL-opleiding is werken Beroepspraktijkvorming in de BOL-opleiding is stage lopen. Je werkt of je loopt stage op een erkend leer bedrijf. Het leerbedrijf moet aansluiting heb ben op de gekozen vakrichting. Op dit bedrijf leert de praktijkopleider je de desbe treffende handelingen die horen bij het niveau. De praktijkopdrachten uit het moduulboek helpen je met het aanleren van de handeUngen en het verkrijgen van kennis en inzicht. De werkgever kan een gedeelte van de afgedragen loonbelasting aan de belastingdienst temgvragen, omdat het bedrijf een leerling/werknemer in dienst heeft. De vakschool Tijdens de opleiding ga je wekelijks één dag of vier dagen in de week naar school. Op school staan jouw ervaringen als leerling in de praktijk centraal. Je krijgt individueel of in kleine groepjes praktische instracties en ondersteunende theorie. In de beroepsoplei dende leerweg is wat meer schooltijd beschikbaar, er wordt dan ook aandacht besteed aan algemene vakken. Excursies en een bepaald aantal praktijkschooldagen op een praktijkschool maken ook deel uit van het schoolprograimna. VMBO MBO Groen Steeds meer leerlingen kiezen voor een opleiding aan het VMBO MBO Groen in Sommelsdijk. In een mstige omgeving kun nen de deelnemers op een kleinschalige school mime persoonlijke aandacht krijgen. De school is bereikbaar met het openbaar ver voer. Indien nodig regelt de school vervoer. Interesse Heeft u belangstelling, bezoek dan de open dag op zaterdag 22 januari, van 10.00 tot 15.00 uur, of maak een persoonlijke afspraak met de heer P.R. Kamerling van het VMBO MBO Groen. Telefoon school: 0187-471010 Nieuws nOclC. ïk >k

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9