SCHHUÏTEVAMIEIK Geef u op voor de cursus reanimatie THEMA-DAG Overdenking KERKCONCERT Kerst oratorium naar Lukas 2 uit de Heilige Schrift Verslag jaarvergadering 'Koninklijke Schuttevaer' met samenzang EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 HET ^KIJkVENSTER Zijn artsen op Flakkee écht zo hooggeleerd? Van kracht tot kracht SGP-studievereniging 'Husaf nodigt u uit! Juweliers - opticiens Kwaliteit en service onder een dak VERVOLGVERHAAL leerling PAGINA 5 VRIJDAG 7 JANUARI 2000 Blik op kerk ^^y en samenleving Ij - Een nieuwe eeuw - Geen problemen - Alles nieuw Dit zal dan mijn eerste hoekje zijn in het nieuwe millennium. Tenminste, als de nieu we eeuw inderdaad op 1 januari begonnen is, want daarover kun je van mening verschillen. Er is inmiddels al zoveel geschreven over het verspringen van vier cijfers op de kalender, dat ik daar het zwijgen maar toe wil doen. We zullen er even aan moeten wennen, zoals je trouwens ieder jaar moet wennen aan het nieuwe jaartal boven je brieven. Althans, de eerste paar weken van het jaar loop ik meest al eenjaar achter. Maar nu is het verschil wel erg groot: vier andere cijfers. En het deed me ook nog een beetje onwezenUjk aan, toen ik in het middernachtelijk uur van 1 januari de nieuwslezer hoorde zeggen: het is nu 2 janu ari 2000. Maar goed, alles went. Het is natuurlijk niet niks, de wisseling van een eeuw, en zelfs van een millennium mee te maken. De mensen die na 1900 geboren en vóór 2000 gestorven zijn, hebben het nooit meegemaakt, en dat zijn er zeer velen. En een millennium-wisseling is nog veel unieker. Geen wonder dat toch vele mensen er enigs zins door geobsedeerd waren. Daarbij stelde de techniek ons voor extra pro blemen. Wat een energie en wat een geld heeft het gekost om alles millennium-proof te maken! En wat een opluchting moet het geweest zijn voor de betrokkenen dat zich nergens storingen hebben voorgedaan. Op Oudejaarsdag werden we via de radio voort durend geïnformeerd: in Nieuw-Zeeland, in Japan en China, in Rusland, overal is het goed gegaan.Nu nog maar even afwachten wanneer het gewone leven, en vooral het handelsverkeer weer op gang komt. En we krijgen ook nog een schrikkeldag, die proble men zou kunnen geven. Intussen bhjkt - wat we trouwens ieder jaar kunnen constateren - dat na 1 januari alles op de oude voet verder gaat. Ondanks alle belof ten en ondanks alle goede voornemens blij ven de mensen dezelfde. En dat betekent dat de wereld niet veranderd is: een wereld waar op oorlogen worden gevoerd en waarop men sen sterven van de honger, en waar geweld en uitbuiting aan de orde van de dag zijn. En in de samenleving staan we voor dezelfde pro blemen. En in de eigen gezinssituatie en in het eigen leven is het al niet anders. Eén ding is zeker: ook het Woord van God is hetzelfde gebleven. Het Woord dat ook in het nieuwe millennium schijnt als een licht in een duistere plaats. Want het is het Woord van die God, Die van eeuwigheid tot eeuwig heid Dezelfde is en blijft. En daardoor kan het wonder geschieden als een oud mensen leven wordt vemieuwd, zo dat gezegd mag worden: het oude is voorbij gegaan, ziet, het is alles nieuw geworden. Waarnemer KONINKLIJKE SCHIPPERSVERENIGING BESCHERMVROUWE H.M. KONINGIN BEATRIX afdeling Goeree-Overflakkee Aan het eind van het vorige millennium, op 27 december 1999, was er in de 'Grut terswei' te Oude-Tonge weer de jaarlijkse vergadering van de 'Koninklijke Schutte vaer', afdeling Goeree-Overflaklcee. De voorzitter, Jaap Boogaard, opende de ver gadering en verwellcomde hoofdbe stuurslid Den Braber en regiosecretaris De Vries alsmede de heren Struyk en Nobel van de ABN-AMRO bank en ver slaggever Hoffmann van het weekblad 'Schuttevaer'. De voorzitter stond stil bij het overlijden van de heer Leen van Gent, die ruim 63 jaar lid van onze afdeling is geweest, van mevrouw Oomens, mevrouw De Mik en de jonge visserman Jan Kik. Voor hen werd een minuut stilte gehouden. In zijn openingsrede ging de voorzitter in op de komende eeuwwisseling en op het 150 jarig bestaan van 'Schuttevaer', die sinds kort naar buiten toe niet meer 'schippersver eniging' heet maar in het vervolg als 'Koninklijke Schuttevaer' door het leven zal gaan. De voorgenomen openstelling van de Haringvlietsluizen zal volgens de voorzitter behoorlijk ingrijpende maatregelen voor de havens op het eiland vergen. 'Onze afdeling maakt zijn tweede eeuwwisseling mee. Alleen is deze jaarwisseling een hele bijzon dere omdat er zoveel extra problemen ten aanzien van de millenniumwisseling te ver wachten waren die op de binnenvaart, naar het schijnt, goed opgelost zijn'. Na de ope ning werden de notulen van 1998 behandeld en goedgekeurd. De secretaris deed verslag van de ingekomen en verzonden stukken waarbij de nadruk toch weer ligt op ondiep ten, rusttijden, ligplaatsen en auto-afzet- mogelijkheden. De heer Kik deed op zijn gebruikelijke eigen wijze verslag van het congres te Rotterdam, waar de aanwezigheid van onze koningin ter ere van het 150 jarig bestaan van de vereniging voor allen een bij zondere gebeurtenis vormde. De heer Jan de Vries, onze regio-secretaris, deed verslag van de activiteiten die zich in het Zeeuwse afspelen, bijvoorbeeld de bouw van een containeroverslag in Vlissingen, ligplaatsen in de Braakman in Temeuzen en de fusie tussen enkele kleinere afdelingen in de Zeeuwse regio. De penningmeester, de heer H. J. Hartog, gaf een overzicht van de finan ciële situatie van de afdeling en concludeer de dat we weliswaar iets achteruit 'boeren' maar dat er nog niet direct reden is tot ver gaande maatregelen. De kascontrolecom missie ging akkoord met de boeken. De pen ningmeester werd door de vergadering bedankt voor de geleverde prestatie. De secretaris, de heer L. J. Bouwens, en bestuurslid J. L. Keijzer waren aftredend en werden door de vergadering herkozen, wat beiden aanvaardden. Er waren dit jaar ook enkele jubilarissen, te weten de heer Jan van Zanten, ex. m/s Dankbaarheid, die al 50 jaar lid is van onze afdeling. Omdat de heer van Zanten niet aanwezig was zal zijn broer Jaap van Zanten onze blijk van waardering en het bijbehorende kado overhandigen. Ook waren de heren J. L. en C. L. Keijzer 25 jaar lid van deze afdeling. Die ontvingen daar voor de gouden 25-jaarsspeld van de 'Koninklijke Schuttevaer'. Verder werden de leden in de gelegenheid gesteld voorstel len te doen aangaande verbetering op alle nautische en technische gebieden met betrekking tot de binnenvaart. Er kwamen voorstellen over ondiepten tonnen van kunststof en ligplaatsen die verdwijnen. Ook de laatste ontwikkeUng op het gebied van personenvervoer over water - de High Speed Ferry, de Past Ferry, de waterbus en de watertaxi - brachten de gemoederen flink in beweging. De binnenvaarders zijn er niet blij mee. De opgerichte internationale afde ling van Schuttevaer kwam ook ter sprake. Er werd gevraagd hoe de stand van zake is. Het hoofdbestuurslid, de heer Den Braber deelde mee dat er nog een heleboel werk te doen is voordat ook de Duitse en Belgische binnenvaarders zover zijn dat dit resultaat zal opleveren, 'maar er wordt hard aan gewerkt' zo verzekerde hij. Tenslotte werd nog gemeld dat het volgende congres van de 'Koninklijke Schuttevaer' op 19 en 20 mei te Als u morgen getuige bent van een hartstil stand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend, maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een praktische cursus, die gemiddeld zo'n vier tot zes uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor famiUe- leden van hartpatiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij'de plaatselijke reanimatie-organisatie, of bij de Nederland se Hartstichting, postbus 300, 2501 CH Den Haag. U kunt zich tot en met 17 januari opgeven voor een cursus bij mevrouw. H. v.d. Wen de, Hofdijksweg 36 in Ouddorp, tel. 0187- 681811. Ingezonden: In Eilanden Nieuws van 22 december 1999 viel mijn oog op de advertenties van de huis artsen uit Dirksland, Middelhamis en Som- melsdijk. Deze medici meldden in dit blad hun afwezigheid wegens vakantie en wensen de lezers van deze krant fijne feestdagen en een goede millenniumstart toe. Daarnaast gaven de geneesheren Broek, Van den Doel, Van Kempen, mevrouw Van Kempen-Zwolle, Van der Ven en Berkelaar met de titulatuur dr. voor hun naam aan dat zij een proefschrift zouden hebben geschre ven, op grond waarvan zij gerechtigd zouden zijn de titel doctor te mogen voeren. De heer H. C. Graafland (geen doctor) laat in de advertentie als enige de titel dr. achterwege. Dat de andere artsen zich in Eilanden Nieuws uitgeven voor doctor terwijl ze dat niet zijn, is kwalijk. Van een druk- of een zetfout kan geen spra ke zijn omdat deze artsen zich in adverten ties herhaaldelijk en ten onrechte als doctor uitgeven. Het is misleidend en volksverlakkerij en zelfs strafbaar. Het ten onrechte voeren van een titel geeft ook een verkeerde indruk naar de patiënten toe. Geheel los van het voorstaande wil ik ook kwijt dat de artsen waarvoor deze kritische kanttekening bestemd is overigens bekend staan als toegewijde en deskundige genees heren, die hun vak over het algemeen prima verstaan. In die zin zijn we best trots op onze Flakkeese dokters. A. B., O. ----------------1-^---------------------- DIRKSLAND Op D.V. zaterdag 22 januari 2000 is er in het verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' een thema-dag voor vrouwen. Deze dag wordt georganiseerd door de werkgroep koffie-ochtend Dirksland en gaat uit van de Ned. Herv. Gem. te Dirksland. Spreker op deze bijeenkomst is Henk Bin nendijk. Het thema zal zijn: 'Omgaan met vergeving Henk Binnendijk zal met en voor ons naden ken over dit thema in het licht van de Bijbel. Wij hopen dat u deze zaterdag vrij kunt maken voor een opbouwende en bemoedi gende ontmoeting. Opgave en inlichtingen bij Marjan Zouten dijk, BromeUa 17, 3247 DE Dirksland, tel. 603165. We zien uit naar uw komst op deze dag. Werkgroep koffie-ochtend Dirksland Ouderkerk a/d IJssel zal plaatsvinden. De voorzitter besloot de vergadering door ieder een te bedanken voor zijn inbreng op deze vergadering en wenste iedereen een goede jaarwisseling en een gezond 2000 toe. Namens de secretaris 'Koninklijke Schuttevaer' afdeling Goeree-Overflakkee: L. J. Bouwens "Zij gaan van kracht tot kracht, een iegelijk van hen zal verschij nen voor God in Sion (Psalm 84:8) Deze schone psalm die berijmd gaarne en veel in de kerk gezongen wordt, is een pel grimslied. Het spreekt van vurig verlangen, van het op weg zijn en het aankomen in Sion. De dichter van dit bedevaartslied is ver ver wijderd van het heiligdom in Jeruzalem. In aangrijpende bewoordingen geeft hij uiting aan zijn verlangen naar de Voorhoven des Heeren. Hij is 'zeer begerig', 'bezwijkt van verlangen', 'roept uit' tot de levende God. Hij benijdt mus en zwaluw, die bij de altaren een plaatsje mogen hebben. Hij is jaloers op de priesters en levieten, die steeds in de nabijheid van het heiligdom mogen vertoe ven. Daar, waar de Heere woonde en Zich openbaarde in de dienst der verzoening. Hij weet ook, dat de reis naar Jeruzalem moeilijk is en vol gevaren. Men kon over vallen worden door rovers of door wilde die ren. Het was een trekken door woeste stre ken. Het ging over bergen en door dalen. Eén van die dalen noemt de dichter bij name. Het was het dal der 'moerbeziënbomen' of het 'Bakadal'. Baka betekent 'geween'. Het was een 'tranendal' of 'jammerdal'. Het top punt van dorheid en woestheid. Water was er niet. De intense zonnehitte deed de pelgrims bijna bezwijken. Maar ook in dit uitgedroog de dal vertrouwen zij op God. De Bron van alle goed is hun een altijd vloeiende Fontein. De dorre steppe wordt hun een heerlijke oase waar bronnen zijn. "Zij houden de Heere voor hun springader, door welke zij over- vloediglijk verkwikt en gelaafd worden en hierdoor overkomen zij de moeilijkheid dezer kommerlijke reis", (kanttekening). Er daalt een overvloedige regen neer, die hen rijkelijk overdekt. Zo gaan ze voort van kracht tot kracht. In hen is geen kracht, maar 't is Isrels God Die krachten geeft. Gods kracht wordt juist in zwakheid volbracht. Hoe verder zij komen, hoe meer van hun kracht gevergd wordt en hoe groter de moei lijkheden die ze moeten overwinnen. Maar ook: hoe dichter zij hun doel naderen, des temeer nemen zij in kracht toe. Tot zij het doel bereikt hebben en het heimwee naar de woning van de levende God gestild is. Ze komen aan in het heiligdom, waar de pel grims het gebed tot God kunnen uitstorten en waar zij veilig en zalig kunnen vertoeven. 'Zij gaan van kracht tot kracht...' Dat geldt ook van allen, die door Gods gena de pelgrim werden naar het hemels Jeruza lem. Die door Woord en Geest ontdekt aan hun zonden, verzoening zochten in het dier baar bloed van Christus. Die toevlucht namen tot de Heere Jezus en Hem door een oprecht geloof werden ingelijfd. Die wordt vreemdeling op aarde. Die is op weg gezet naar het Koninkrijk van God. Die herkent het heimwee van de psalmist, maar die weet ook af van het 'tranendal'. Zomin het voor de Israëliet een gemakkelijke weg was naar Sions Godgewijde top, zomin is het dit voor de reiziger naar de eeuwige Gods stad. De weg naar het Koninkrijk der heme len is een weg van vele verdrukkingen. De nood kan heel groot zijn. De zonden kunnen benauwen. De kracht om er tegen te strijden ontbreekt. Er kan zoveel zijn, dat alle moed ontneemt. Er zijn momenten dat ze denken te bezwijken. En toch... zij gaan van kracht tot kracht. God laat zijn kinderen niet alleen in de strijd. Hij ondersteunt hen, verkwikt hen onder de prediking of bij brood en beker aan het Heilig Avondmaal. Of door een Psalm- vers. Hun kracht wordt vernieuwd. Gesterkt gaan ze blijmoedig verder. En ook als zij moeten gaan door het donkere dal van de dood, verlaat de Heere de Zijnen niet. Aan het eind van dat dal straalt het licht van de Godsstad hen tegen. Dan treden zij de poort van het nieuwe Jeruzalem binnen. Het geloof gaat over in aanschouwen. In een zich verlustigen in de gemeenschap met de levende God. Het wordt een loven en prijzen van de Drie enige God: Vader, Zoon en Heilige Geest. "Een iegelijk van hen zal verschijnen voor God in Sion". Een 'iegelijk'. De sterke in het geloof, maar ook de zwakke. Eikenbomen der gerechtigheid, en het gek- rookte riet. Niemand zal achterblijven. De God van Jacob staat er borg voor. Bij alle verschil waren ze één in het heimwee naar God. En zo komen ze allen Thuis. Kent u iets van dat heimwee naar de levende God? Dan mag het ook voor u gelden: "Zij gaan van kracht tot kracht steeds voort. Elk hunner zal in 't zalig oord van Sion haast voor God verschijnen. B. H.H. Op 2 oktober 1999 werd in de Hervormde Kerk in Dirksland een Kerkconcert met Samenzang georganiseerd. Daaraan werkten mee: de Christelijke Zangvereniging 'Con Amore' uit Opheusden o.l.v. Cees Meije- ring; een kinderkoor van 'Con Amore', Pie- ter Vis, bas-bariton uit Houten, Michel Plomp, trompettist uit Nieuwegein; Maarten van Dijk, koororganist uit Opheusden en Lennert Knops, organist uit Nieuwe Tonge. Tijdens deze avond werden door Pieter Vis opnamen gemaakt. Hij stelde die ter beschikking van het programma 'Muzikale Hartewensen' van Radio Flakkee. Op maandagavond 10 januari zal het eerste deel van deze opnamen te beluisteren zijn op Radio Flakkee tussen 6 en 7 uur. De week daarna zal het laatste deel te horen zijn. Pfi uitzendingen worden steeds op de zon dagavond daarna herhaald tussen 8 en 9 uur. En wel op dinsdag 11 januari aanstaande voor een Openbare vergadering met als onderwerp 'De economie draait door, wij ook?Als spreker hebben wij in ons midden de heer Katsburg van de R.M.U. De 24-uurs economie komt steeds meer in opmars. Wat is de weg die wij hebben te gaan? Het belooft een leerzame en actuele avond te worden waarvoor we een ieder heel hartelijk willen uitnodigen. D.V. dinsdag 11 januari 2000 om 20.00 uur in verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Zaterdagavond 11 december 1999, Neder- lands Hervormde Kerk Middelhamis. In mijn gedachten waan ik me even in een Duitse dorpskerk ergens in het begin van de 18e eeuw, toen het componeren van religieuze oratoria heel gebruikelijk was. De prachtige kroonluchters in de kerk van Middelhamis branden uitbundig. De kos ter loopt voor een laatste inspectie drak heen en weer. Koorleden in prachtige kle ding nemen hun plaatsen in. De componist neemt voor de laatste maal met de dirigen ten zijn pennenvmcht door. Eenmaal in de bank gezeten lees ik het programma met interesse door. 'KER STORATORIUM naar Lukas 2 door Paul Kieviet als componist/organist met mede werking van een negental flakkeese koren met fluitensemble'Het koor in de kerk is bijna geheel gevuld met belangstellenden. Het Kerstoratorium, wat deze avond zal worden uitgevoerd, is door Paul Kieviet in 1989 gecomponeerd. Het evangelie naar Lukas 2 vers 1 t/m 20 heeft als bron voor dit werk gediend. De componist heeft het werk verdeeld in drie afzonderlijke delen of blokken, omlijst door samenzang en spel van het fluitensemble. Elk deel begint anno 1870 Zandpad 2-4 Tel. (0187) 48 25 67 3241 GX Middelhamis met een be-werking van een lied, gevolgd door een gedeelte van het evangelie en afgesloten met een liedbewerking. Op deze wijze ontstaat er een verwijzing naar de Goddelijke Drie-eenheid. De koorbewerkingen van Lukas 2 zijn ge schreven als een vierstemmige koorrecita tief. Eigenlijk accentueert de muziek die dingen waar het in feite om gaat. De even eens vierstemmig bewerkte kerstliederen hebben steeds betrekking op het gedeelte van het Kerstevangelie, zodat er een afge sloten ge-heel ontstaat. Wat is nu de centrale Kerstboodschap van dit Kerstoratorium? Er is een boodschap te beluisteren van de nederige geboorte van het Kind Jezus. Er is een boodschap te be luisteren van de noodzaak van het ontvan gen van Gods welbehagen. Er is een bood schap te beluisteren van stille verwonde ring over en dankbaarheid voor het wonder Gods, ge-toond in de kribbe van Bethlehem. Met dit Kerstoratorium is weer aange toond dat kerkmuziek een dienende func tie heeft als brenger en uitlegger van het Evangelie. De flakkeese koren zijn er goed in geslaagd het werk met enthousiasme uit te voeren. Dit neemt niet weg dat de dyna miek en expressie bij elk koor op hetzelf de niveau liggen. Het kritisch beluisteren van de gemaakte CD-opname kan dan ook leerzaam zijn. Het mag overigens duidelijk zijn dat, wan neer er geput wordt uit de rijke muzikale traditie die vele eeuwen achter ons ligt, er ook in 1999 nog muzikale verrassingen te be- luisteren zijn. De volgende compositie van Paul Kieviet wordt met belangstelling tegemoet gezien. Jan-Peter Verhage J. Lens uitWmoeitijd van de Leidse Lakenindustrie -16- Sjardijn had het moeten beloven aan Nolet, en hij wist dat het een keur van Burgemeesters en Veertigen was: de Waalse kinderen moesten naar de school. Ook dat was heel vreemd geweest voor Barto. En zijn eerste binnentreden was er één geweest met schrik en beven. Daar zat de oude deftige heer op zijn ver hevenheid in een hooggemgde stoel voor sen lessenaar, waar tal van ganzenpennen op prijkten. Daar zag hij, o schrik! de plak. Daar zag hij in het benauwde donkere vertrek de kinderen samen krioelen. Enkelen achterin bij een soort tafel. Anderen op lage ban ken langs de wanden. Weer anderen gewoon op de grond zittend. Met veel eerbied was Sjardijn de meester genaderd, een man, die de voortbrengselen van zijn schrijfkunst met grote trots kon laten zien, en die er niet weinig prat op ging, dat dankzij zijn grote gestrengheid de leerlingen onder 'goede orde en tucht' stonden! Barto zou het eerst niet gezegd hebben toen hij binnen kwam! Wat een lawaai! Dat dreunde maar alles door elkaar. Dat las ieder op zijn eigen houtje luid op, en soms verbeterde de één de ander. En bij de schrijvers was het al niet veel beter. Die konden ineens ophouden en dan kreeg je een formele vechtpartij in de benauwde kamer. En dan ineens de bulderende stem van de meester, die de vechtende knapen bij zich riep, ze eerst gelijkelijk met de plak bewerkte, om ze dan een uur met het schandbord, dat ze zelf boven het hoofd moesten houden, bij zich te laten staan! Waar was zijn vrije leventje van voorheen? En hoe zou hij leren? Hij wilde graag leren lezen en hij had al letters leren spel len van Sjardijn, die alles deed wat hij kon om het de jon gen aangenaam te maken. En hij was, al was hij ouder dan de meeste anderen, begonnen met zijn haneboek te spellen. Gelukkig vond hij er een paar van zijn lotgenoten en medereizigers terug. Niet allen. Want niet alle wevers handelden met hun Luikse knaapkens als Sjardijn en meue Annebet. Ook zo'n morgen kwam om. Om elf uur was het afgelo pen. Wel kwamen er 's middags ook nog kinderen, en sommigen zelfs in de vroege avonduren, maar dan kon hij wel wegblijven. In ieder geval: hij leerde. En hij deed het met zó grote ijver, dat hij betrekkelijk al spoedig ook het morgengebed mocht lezen, waarmee elke schooltijd begon. En dan, 's middags, dan was het weer: helpen. Niet alleen spoelen maken; hij mocht ook kijken hoe Sjardijn de spoelen hanteerde en hoe op het weefgetouw uit schering en inslag de mooie stukken wol ontstonden. Tot de zondag kwam. Dat had Barto ook nooit beleefd, zo'n zondagviering. Hoe anders was het geweest bij Bertemoei, waar de zon dag zo'n heel gewone dag was, met alleen een korte gang naar de kerk, waar hij naar toe ging omdat heer pastoor het wou hebben en omdat Bertemoei hem drong. O zeker, hij vond het er mooi, wanneer het licht binnenviel in de gewelven, en hij had vol eerbied gestaan voor het beeld van Maria en voor dat van St. Antonius, die de bescherm heilige was van de kerk. Alles werkte in op zijn zinnen, en hoe jong hij ook was, hij kwam onder de bekoring van de rast. Maar verder ging het buiten hem om. Hij zag het mummelende mondje van Bertemoei, en hij raffelde zijn rozekrans af en dan was het een hele dag buitenMaar het schrale vee moest gevoederd worden en de dag ging om als gewoonlijk, zonder enige wijding. En nu. Eerlijk gezegd, hij had die eerste zondagen verfoeid. Wat waren ze saai, meende hij. Want Sjardijn en zijn vrouw werkten niet. Die dag rastte de arbeid zo veel mogelijk. Sjardijn met zijn mooi lakens wambuis en zijn kuitbroek zag er heel anders uit dan in de week in zijn baaien of bombazijnen kleding met de grove muts luchtig op het hoofd gedrukt. En moei Annebet, ze leek wel haast een deftige vrouw, zo stemmig zag ze er uit met het fris gestreken mutsje op de strakke haren. En de meisjes, ze leken wel kleine moeis. En ze liepen zo statig en ze schudden haar rokken, die tot op de grond afhingen, en haar gezichtjes bolden zo fris, zo genoeglijk uit de kleine kapjes, dat het een vreugde was ze te zien. En hij zelf, nee maar, die eerste zondag had hij zich zelf bewonderd. Hij herkende zich bijna niet: geheel schoon, met schone kleding, keurig wammesje, wijde broek met poffen op de knie.hij had wel de hele dag willen rond wandelen om zich te doen bekijken. Maar dat ging niet. Toen 's morgens de kerkklokken over het huisje luide klonken, maakte Sjardijn zich op om met zijn gezin - en hij vond dat Barto er ook bij behoorde - naar Gods huis op te gaan. Barto verbaasde zich over de uiterlijke ernst van al die mensen. Hij vond de kerk waarover Sjardijn zo riep, koud en kaal, maar het gezang, hoezeer het ook sle pend ging en langzaam, ontroerde hem. Met inspanning luisterde hij naar wat de dominee zeide. Hij hield het niet lang vol; er was te veel nieuws bij voor hem. Maar langzamerhand leek het hem alsof er niet zo heel veel nieuws bij was. Dan meende hij bekende klan ken te horen; dan waarden vage indrukken in hem op. Dan zat hij stil en dacht. En als hij over Gods liefde hoorde, dan dacht hij of de Heere ook hem zou liefhebben... of er wel iemand van hem hield... van hem, die geen vader had en geen moe der. En Sjardijn en Annemoei waren zo goed voor hem; en het duurde niet lang of de kleine zusjes wisten haast niet beter dan dat hij een ander broertje was dan Peterken. Maar bij dat alles bleef hij zoeken en vragen naar iets, dat hij niet meer kende, maar dat hij zich vagelijk herinner de. En dan, nadat ze gezeten hadden en Sjardijn op zijn een tonige wijze weer gelezen had uit de evangeliën, dan ging hij met de meester weer naar de kerk, naar de catechis- musprediking, waarbij één der kinderen de zondag moest opzeggen waarover de dominee zou preken. Ze maakten het wel eens wat bont onderweg, en ook in de kerk waren ze er niet altijd met hun gedachten bij. Maar als de zon dag opgezegd moest worden, dan luisterden ze allemaal, nieuwsgierig of het er goed afgebracht werd. En dan verder was het: wandelen, op bezoek gaan, en vaak - Annemoei kon 's avonds moeilijk uitgaan met de kinderen - vaak kwamen er vrienden en geburen, en dan werd er gesproken en gezongen. Zo leefde Barto nu zijn leventje heel anders dan de laat ste jaren voor hem geweest waren. Midden in zijn spel, ook nu op deze lichte zomeravond, kon hij daar ineens over denken, en dan wist hij zelf niet wat hem trok naar het onbekende. Hij wist niet waarnaar hij verlangde, hij wist niet waarnaar hij zocht, ook al wende hij aan het leven van nu, dat toch zoveel rustiger en beter was dan wat Bertemoei hem had kunnen geven. De poortklok luidde. De poortdeur zou gesloten worden en de boom zou gelegd worden in de vaart, die naar Warmond leidde. Dat avondluiden was altijd wat bijzonders voor de jon gens. Zodra ze het hoorden, ging het op een ran naar de poort om bij het binnenkomen van de laatste wandelaars te zijn. Dat gaf altijd een nieuwtje, want ze luisterden naar wat de poortwachter zei, en ze hoorden wat er in de omtrek gebeurd was. Deze avond was het wel wat bijzonders. Er kwam een luidrachtig gezelschap binnen van studenten, met hun raime muts op de haren, met hun strikken op de knieën, met hun zijden ondergewaden, die door de openingen in de opgebolde mouwen zichtbaar werden. Enkelen droe gen een rapier op zij. Ze waren luidrachtig. Ze kenden de voorrechten, die ze binnen de stadsmuren hadden. Maar luidrachtigheid, na het poortsluiten, werd niet geduld. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5