Verhalen en herinneringen over het ziekenhuis vanaf 1945 Nieuwe leesboeken Eerst bespot, nu razend populair Vogelexcursie naar de Slikken van Voorne Burgemeester Boonstra mijmert tijdens nieuwjaarsrede over oude en nieuwe wijn in oude en nieuwe zakken EIIAIIDEII-rilEUWS M. Bakelaar in Flakkeecialiteiten Jopie Vroegop en Mieke Rijnders exposeren Natuurgeneeskundige Bergsma komt naar Stellendam Inzamelen goederen t.b.Y. Oost-Europa PAGINA 11 VRIJDAG 7 JANUARI 2000 (I) Na de bevrijding woonde ik op de Hoen- derdijk 19 als zoon van Gert van Koppen en Grietje van Kees Floo in Ouddorp, de boekhandel. Het moet eind mei geweest zijn, ik was toen 7 jaar, de oorlog was voorbij. De Engelse soldaten waren in ons dorp, maar er waren ook nog een stel Duitsers, die moesten de mijnen opruimen en onschadelijk maken, maar dat liep wel eens verkeerd af, daarover later meer. Van de mijnen die de Duitsers vonden werd de ontsteking afgehaald en dan was de mijn onklaar. De ontsteking was niet groter dan een sigaret, en zat half vol met geel kruit. Deze werden in kistjes gedaan en langs de weg gezet om ze later op te halen. Maar de jongens van het dorp wisten dat ook, zo had ik ook eens een kistje te pak ken. Eerst maar proberen op de koude grond achter de hoogten met een beetje stro en hooi. Daarin een stuk of vijf van die dingen, de boel aansteken en hard weglopen. Even wachten en toen een gro te knal, we schrokken ons r.De rest mee naar huis genomen en verstopt in het ouwe schuurtje achter Jop v. d. Padden. De andere dag zeg ik tegen Broer van Teun Aleman. "We gaan naar de RTM", daar had je een schuur waar briketten in lagen en een waterpomp voor de locomotief (dat was ons favoriete stekje). Broer en ik hadden 10 ontstekingen bij ons en lucifers. We zouden proberen ze aan te steken, en dan weg gooien. Het mislukte steeds. Totdat er wel één afging. Ik had hem in mijn linkerhand. Ik zei tegen Broer. "Je moet kijken hoe ik dat doe", lucifer brandend in de ontsteking gedaan, geen tijd om weg te gooien, dus je begrijpt het al: een grote knal, én: weg waren mijn vin gers, zwaar gewond aan beide handen, een stuk van mijn neus en scherven in mijn been! Het gezicht van Broer was zwaar gewond. Hij kreeg de scherven in zijn ogen. Hij viel neer en kon niets meer zien! Ik ben toen hard naar huis gelopen, vrese lijk schreeuwend. De korste weg, door het slop bij Mijn Goedegebuur (de slager), die heeft mij toen opgevangen. Mijn moeder hoorde me schreeuwen. Ze dacht dat ik in de gehaktmolen had gezeten met mijn handen. Maar dat kon niet, want er was haast geen vlees te krijgen. Mijn heeft me direkt naar Dr. Ruiseveld gebracht, die woonde toen op het dorp waar nu Jan van Keesje B'ok zijn winkel heeft. De dokter was gelukkig thuis, die heeft me geholpen en zei dat ik direct naar het ziekenhuis moest. Ik vroeg: "Is Broer er al?" ze wis ten niet dat wij met zijn beiden waren. Ze zijn toen Broer gaan halen met de kruiwa gen. Hij kon niets zien. Er is toen vervoer geregeld met een Engelse auto, een soort Jeepje. Ik weet nog dat ze ontzettend hard reden, we waren met zijn zessen: Mijn moeder, Kee van Teun Aleman, twee Engelse sol daten, Broer en ik. Mijn moeder zat door haar zenuwen hard op me te schelden. De Engelsman zei toen, half Engels en gebrekkig Hollands: "Moeder wees maar blij, hij leeft nog!" Toen was ze stil. In Dirksland aangekomen, de hoofdgang in en rechtsaf de gang door, je weet wel, rechts had je de wachtkamer en links de spreekkamer van dokter Stoel. In die gang heb ik toen een Duitse soldaat zien liggen. Zijn hnkerbeen was tot aan zijn knie er af, omdat hij op een mijn was gestapt. Maar wij werden eerst geholpen, ik weet niet waarom, misschien omdat wij nog kinderen waren, en Hollanders. Ze hebben mij hier gehouden en Broer moest naar het oogziekenhuis in Rotterdam. Terwijl Kee het gebeurde bij haar zuster ging vertellen zijn de Engelse soldaten met Broer (zonder zijn moeder), met een sneltreinvaart naar de boot gereden, anders waren ze te laat gekomen. Hij is bij aankomst meteen geopereerd, al die metalen scherfjes uit zijn ogen gehaald, maar hij kon toen nog steeds niets zien. Het licht is pas heel langzaam terug gekomen, zónder verdere gevolgen! Ik zelf heb 14 dagen in het ziekenhuis gelegen, dat was heel erg. Elke dag schoon verband, de eerste dagen bleef mijn moe der bij Klaartje van Jaap Verduijn, die woonde in Dirksland. Er was toen nog weinig vervoer om op bezoek te komen. Ze heeft me verteld dat ze wel eens mee gereden is met een paard en wagen om zo in Dirksland te komen. Na 14 dagen naar huis, wat was ik blij! (wordt vervolgd) Jaap van Koppen, Abbenbroek De heer M. Bakelaar was kapper in Den Bommel. Eerst knipte hij alleen de heren, maar later kwamen ook de dames bij hem onder het mes. Naast zijn beroep heeft hij enkele bijzondere hobbies. Zo maakte hij een aantal boekjes over Den Bommel en zocht hij de stamboom na van de Bakelaars. Ook was hij een aantal jaren leraar op de kappersschool in Goes. Over deze onderwerpen en nog veel meer vertelt M. Bakelaar op zaterdag 8 januari tussen 9 en 10 uur in het programma Flak keecialiteiten op Radio Flakkee. De uitzen ding wordt herhaald op dinsdagavond 11 januari tussen 6 en 7 uur. fff Bezoekerscentrum De Grevelingen Jopie Vroegop en Mieke Rijnders uit Hellevoetsluis zullen t/m 31 januari 2000 de expositiereeks afsluiten in Bezoekerscentrum De Grevelingen met een serie aquarellen. Het werk van Jopie Vroegop kenmerkt zich door wijdse taferelen van allerlei verschil lende landschappen zoals stranden, zeege- zichten en landerijen. Deze gebieden zijn in Nederland steeds minder te vinden, zonder dat stedelijke elementen erin verweven zijn, woonwijken en een uitdijend wegennet ruk ken steeds verder op in de landelijke omge ving. De rust en de stille schoonheid van de natuur heeft Jopie voor ons weten te vangen in haar aquarellen. Mieke Rijnders tekent in grafiet en krijt, maar daarnaast maakt ze ook graag gebruik van andere technieken zoals aquarel. Mie ke's stijl ontwikelde zich in de loop der tijd van een precieze, gedetailleerde manier van afbeelden naar een vrije losse toets. Haar veelkleurige werk omvat in hoofdzaak stille vens van vaak doodgewone voorwerpen zoals vondsten van de rommelmarkt, bloe men en voorwerpen die toevallig een bepaal de vorm hebben gekregen, vaak met een ver rassend effect. Bezoekerscentrum De Grevelingen is iedere dag open van 10.00 tot 17.00 uur. Naast de tentoonstelling van Jopie en Mieke is er een permanente expositie over het Grevelingen- meer te zien. Het adres is De Punt 4, 3253 MC Ouddorp, tel. (0187) 682346. JOP GAAT OP REIS De behulpzame Jop zal met de bus mee gaan. Maar onderweg komt Jop allerlei din gen tegen waardoor hij bijna de bus ver loopt. Vrouwke Klapwijk schreef voor uit geverij Callenbach dit korte verhaal voor beginnende lezers vanaf 6 jaar, AVI- niveau 1. Het boekje heeft 31 pagina's en het is opgebouwd uit overzichtelijke hoofdstukjes, met korte zinnen en woorden van een letter greep. De inhoud is neutraal en eenvoudig. De fijne omslagtekening en de leuke zwart wit illustraties zijn van Fija Meijer. Op de ene tekening lijkt Jop wel eens ouder dan op de andere, maar dat mag de pret niet druk ken. Een leuk boekje. Prijs: 9,90. ONDER VUUR Voor de jeugd vanaf 10 jaar, AVI niveau 8, schreef L. Vogel een boek van 92 pagina's dik, over de oorlogsbelevenissen van Peter Volkers, alias Jaap Geurlink. Het boek werd uitgegeven door Den Hertog, Houten. Het werkje heeft 8 stoere zwart-wit illustraties van Jaap Kramer en kan op zichzelf, maar ook als vervolg op 'De Verdwenen piloot' worden gelezen. 16 Hoofdstukken lang weet Vogel zijn lezers te boeien met de zo bekende sfeer die er in oorlogsboeken voor de jeugd dikwijls is terug te vinden. Hij gaat op een natuurlijke manier om met wat de Bijbel ons leert over het gewicht van zaken als leven en dood. Ook als het gaat om het lot van de vijand. De nodige humor ontbreekt echter ook niet in de verzetsgroep waar Jaap deel van uit gaat maken. Het is niet duidelijk hoe oud de hoofdpersoon precies is. Het lijkt ook of de schrijver wat moeite heeft gehad met het soepel afronden van het boek; het einde komt wat gedwongen. Een fijn leesboek voor jongens en meisjes. Prijs: 12,50. EEN SCHOT DOOR HET RAAM De Gereformeerde Bijbelstichting heeft ook een eigen lektuurfonds. Hierin werd dit jaar o.a. opgenomen het boek 'Een schot door het raam' van Mw. A. Vogelaar - van Amers foort. De schrijfster, zelf woonachtig in Amerika, beschrijft de leefomstandigheden van Eddy, een schooljongen uit New York. Eddy is de zoon van een Èilleenstaande moe der. Ze hebben het niet zo breed. Daarom pakt Eddy een eenvoudige manier om snel geld te verdienen met beide handen aan. Maar dat zoiets in een stad als New York gevaarlijk kan zijn, ontdekt hij pas als het te laat lijkt om ermee te stoppen. Eddy wordt gedwongen de stad te verlaten om veilig te zijn. Waar hij, en later ook zijn moeder, terecht komt en wat er verder met hen gebeurt is 108 pagina's lang te lezen in dit werkelijke mooie boek, voor jongelui vanaf 10 jaar geschreven op AVI 6 niveau, maar hebben het of zorgen ervoor VAN DER BOOM ook voor volwassenen bevat dit boek nog een veel leerzaams; positief Christelijke mensen doen ook werkelijk wat hun hand vindt om te doen en zijn zo een middel in Gods hand om de onwetende Eddy het ver trouwen in diezelfde God te doen vinden. Twee kleine kritische puntjes: 1Het boekje eindigt opeens bij opnieuw een gebedsver horing; een autootje voor Eddy en zijn moe der. Wel mooi, maar het doet wat materialis tisch aan. Al is een auto in Amerika natuur lijk onmisbaar. 2. Zelfs voor een jonge lezer is vrij voorspelbaar wie de nieuwe hulp in de winkel van Max' ouders zal worden. Maar deze dingen zijn niet echt storend in het geheel van dit mooie verhaal. Wat bij het opslaan van het boek meteen opvalt, is het schitterende illustratiewerk van Rino Visser. Een prachtige aanwinst voor het boekenfonds van de G.B.S., dit boekje voor de prijs van 13,00. DE TUINDER VAN DE DIJK Van de in 1997 overleden Pleun R. Troost, verscheen bij uitgeverij Den Hertog dit jaar nog een boek over het 'gewone volk' in de Hoekse Waard. IJsbrand van Driel is de vierde zoon van Janus van Driel en zijn vrouw Annigje. Hij werd geboren in het begin van deze eeuw, in Greup; een buurtschap in de Waard. IJs brand is een buitenbeentje in het gezin. Met zijn helder verstand en grote interesse ont wikkeld hij zich tot een onbesproken jonge man, die weet wat hij wil. Als hij trouwt met Sjaantje den Braber zet dat kwaad bloed bij Pauw van Steensel, de vroegere vrijer van Sjaantje.. Pauw probeert het jonge stel een lelijke hak te zetten. De meningen die de mensen in het dorp er over IJsbrand op na houden variëren van bewondering tot (vooral) jaloezie. Maar IJs brand blijft zichzelf en ontwikkelt zich tot een succesvolle tuinder. IJsbrand leeft van uit de wetenschap dat hij van.God's genade moet leven. Een rijke Christus voor een arme zondaar. Daardoor is hij niet alleen wars van kerkmuren, maar is hij ook verge vingsgezind tegenover Pauw van Steensel. Niet alleen met woorden, maar ook metter daad. Tot verwondering van Pauw, de men sen in het dorp en zelfs de liberale boeren. Hij mag dikwijls ondervinden, dat wie goed doet, goed ontmoet. Een ontspannend, christelijk leesboek, met een prachtige omslag van Rino Visser. 182 blz. 23,50. KEES EN CORIEN Zo op het eerste gezicht heb je een aantrek kelijk ogend prentenboek van flink formaat in handen, met op de voorkant de twee kleu ters Kees en Corien met een hondje. Sla je het boek open, dan zie je al gauw dat het niet zomaar een prentenboek betreft. Het kijk- en praatboek is samengesteld onder redactie van de werkgroep prentenboeken in samen werking met twee schoolbegeleidingsdien sten en de uitgeverijen Terdege en Groen en het is door Anita Engelen van vrolijke, onge compliceerde tekeningen voorzien. Zij illus treert ook in o^.~-de kinderbladen Bobo; Doremi en Dopido. Wie mocht denken: wat komen die plaatjes mij bekend voor... u heeft ze mogelijk eerder gezien in het familieblad Terderge. Uit de illustraties is al snel op te maken dat de verhaaltjes zich afspelen in orthodoxe kring. Om duidelijk te maken waar het de samen stellers om gaat, citeren we een greep uit het voorwoord: Vroeg leren omgaan met boeken heeft een gunstige invloed op de taalontwikkeling van kinderen. Voorlezen, plaatjes kijken en ero ver praten is van grote waarde voor de vor ming van peuters en kleuters. Dat gebeurt thuis, knus met vader of moeder, maar ook op school, in de groep, met de juf. Met elkaar wordt de omgeving verkend en benoemd. We zijn bezig met taal: woorden krijgen inhoud, reacties worden gegeven, vragen worden gesteld, de eigen situatie wordt ver woord, enzovoort. Er is als het ware sprake van een 'samen beleven' in een sfeer van rust en geborgenheid. Deze sfeer blijft bij in de herinnering. Maar wat meer is, de sfeer levert een band op. Deze band wordt geken merkt door vertouwen, openheid, begrijpend luisteren en creatief denken. Er is sprake van communicatie, taal en emotie. Het systeem van het boek is al gauw duide lijk: Het boek wordt opengeslagen op een dubbele pagina met daarop een kijkplaat en een kort verhaal. Na nog eenmaal omslaan vindt u een handleiding in de vorm van twee doe- pagina's. Één t.b.v. het voorgaande ver haal en één t.b.v. het volgende verhaal. De doe- pagina is verdeeld in vier gekleurde kaders, die telkens terugkerend de volgende inhoud hebben: JOUW WOORDENBOEK, (verschillende woorden die in het verhaal voorkomen, staan onder elkaar op een rij), VRAGEN, vragen over het verhaal, over de tekening, over: wat zou jij doen? vragen om over na te denken...) UIT DE TAAL- TROMMEL (b.v. met je handen kun je...je haren kun je... in je spaarpot kun je... ook staat hier regelmatig een opzegversje.) Als laatste op deze pagina een rubriek DOE JE MEE? waarmee de kinderen min of meer actief aan de slag kunnen. Het boek bevat 16 verhaaltjes, die met de handleiding 55 pagi na's lang aan ouders en leerkrachten een massa stof tot (samen) praten levert. De stijl van de verhaaltjes is niet altijd even 'natuur- lijk'. Maar dat schaadt de opzet van het geheel niet in het minst. Prijs: 29,95. N.a.v.: - Jop gaat op reis, Vrouwke Klapwijk, uitg. Callenbach, AVI 1,31 pag. 9,90. - 'Onder vuur, L. Vogel, uitg. Den Hertog, AVI 8, 92 pag. 12,50. - Een schot door het raam, A. Vogelaar van Amersfoort, Ger. Bijbelstichting, AVI 6, 108 pag., 13,00. - De tuinder van de dijk, Pleun R. Troost, uitg. Den Hertog, 182 pag, prijs 23,50. - Kees en Corien, red. Werkgroep prenten boeken, uitg. Groen, 55 pag. Prijs 29,95. L. B.-V. VROEGINDEWEIJ Op Goeree-Overflakkee is de natuurge neeskundige J. M. Bergsma uit Tilburg geen onbekende. In heel Nederland geniet hij faam met op een gezonde, nuchtere en heldere wijze patiënten en hun aandoe ningen te benaderen en te behandelen én veelal van hun problemen af te helpen. Ook op Goeree-Overflakkee heeft hij inmiddels velen van hun aandoeningen afgeholpen, niet alleen mensen met kort durende klachten, maar vooral zij die met hardnekkige en chronische ziekten kamp ten. Om acht uur maandagavond 31 janu ari a.s. hoopt de heer Bergsma een lezing te houden in 't Haegse Huus aan de Haagsestraat in Stellendam. Een wonderdokter? Een soort Yomanda of een niet-wetenschappelijke kwakzalver? Of nog iets anders waarvoor je op je hoede moet zijn? De Tilburgse natuurgeneeskundige zelf moet van zulke figuren niets hebben. Wellicht zijn de resultaten van Bergsma's geneeskunde echter te danken aan enkele sterke belangrijke punten die hem op geneeskundig gebied eigen zijn: 1Een grote kennis op het terrein van ziek ten en lichamelijk functioneren, aan de hand waarvan veelal nauwkeuriger diag noses worden gesteld - óók daar waar men eigenlijk maar 'met het probleem heeft moeten leren leven' 2. Een zich verdiepen in de patiënt als gehele mens, waarvoor hij alle tijd en aandacht neemt; 3. Toepassing van effectieve natuurlijke middelen, zonodig aangevuld met regu liere therapiën. Met name over het laatste zal hij in zijn lezing een en ander vertellen. Al jaren houdt Bergsma lezingen op Flak kee. Eén of twee maal per jaar wordt hij daarvoor uitgenodigd. Telkens vormen die informatie-avonden een bron van verbazing voor degenen die daarbij aanwezig waren. Even eenvoudig als doeltreffend blijkt de mens namelijk middelijkerwijs in staat te zijn om gezondheid of ziekte voor een zeer groot deel zelf mede te bepalen, met name door de wijze van voeding en door de leef wijze. In talloze gevallen is reeds gebleken dat, als van daaruit aan ziekte wordt gewerkt, er meer te bereiken is dan veel geneeskundigen in willen zien. Graag wil Bergsma anderen die kennis aanreiken. De informatie-avond in Stellendam zal zeker van belang zijn voor hen die kampen met problemen als allergiën, astma, bronchitis en eczeem, slechte lever-, gal of nierfuncties, steeds terugkerende bijholte-ontstekingen, chronische vermoeidheid, slechte weer stand, enz. Tijdens de avond zal er gelegen heid, zijn tot vragen stellen ep desgewenst kunt u aan het eind van de avond de heer Bergsma onder vier ogen spreken, in de vorm van een (gratis) consult. De avond is voor iedereen toegankelijk, de entree en kof fie of thee zijn uiteraard gratis. D.V. zaterdag 8 januari a.s. wordt er weer een inzameling gehouden voor de Oost- Europa Werkgroep 'Middelharnis'. Wij kunnen de volgende materialen, en spul len weer gebruiken: goede gebruikte kle ding, bedden, matrassen, kinderledikantjes, kinderwagens, kinderstoelen, dekens, schoe nen, brillen, fietsen, naaimachines, tuinge- reedschap enz. Ook is er grote behoefte aan wol voor het breien van dekens. De inzameling is in het voormalig koelhuis op het terrein van Dijkers en Pijl van 9.30 tot 11.30 uur aan de Kon. Julianaweg te Mid delharnis. De nood, zowel materieel als financieel, is zeer groot. U kunt ons ook financieel helpen door uw gift over te maken op rekeningnum mer 34.20.07.408 bij de Rabobank t.n.v. Oost-Europa Werkgroep 'Middelharnis' Zaterdag 15 januari organiseert het Zuid-Hollands Landschap een vogel- Idjkexcursie naar het vogelrustgebied de Sliliken van Voorne bij Oostvoor- ne. Een ervaren gids, uitgerust met een telescoop zal u van alles vertellen over de vele soorten vogels die te be wonderen zijn. Ook in de winter valt er veel te beleven in de natuur. ledere vogel zingt zoals hij gebekt is, wie kent deze uitspraak niet? ledere vogel eet ook zoals hij gebekt is. Op de Slikken van Voorne is dat goed te zien. Dit gebied bestaat voor een groot deel uit een zachte bodem waarin vele soorten schelpjes en diertjes leven. Dit vormt een belangrijke voedselbron van allerlei vogels. Scholek sters, tureluurs, wulpen en strandlopers, allen prikken met hun snavel in de grond. Ook ganzen en eenden weten de Slikken van Voorne te vinden, deze vogels zoeken hun kostje echter weer heel anders bij elkaar. Wilt u ook eens wat vogels leren herkennen? Juist voor beginnende vogelliefhebbers is deze excursie de moeite waard. Datum: zaterdag 15 januari. Tijd: 10.00 uur (tot 12.30 uur). Start: Paviljoen De Duinrand, Strand weg te Oostvoorne. Kosten: Leden van het Zuid-Hollands Landschap en Natuurmonu menten gratis. Niet-leden: volwassenen 5,- en kinde ren 1,-. Aanmelden: telefonisch op nummer (0181)483909. Advies: laarzen zijn nodig. Als laatste van de eilandelijke burge meesters hield burgemeester Boonstra zijn nieuwjaarstoespraak. Die sprak hij afgelopen woensdagavond uit voor de oren van de inwoners van zijn gemeen te, Dirksland. Ook hij wees erop dat de eeuwwisseling - waarvan velen menen dat we die net achter de rug hebben - nog moet komen, namelijk bij de vol gende jaarwisseling. "We hebben dus nog een jaar de tijd om vast te stellen welke burger nu het meest heeft bete kend voor de gemeente Dirksland in de twintigste eeuw. Ik denk overigens dat Paulina van Weel tot één van de geno mineerden zal behoren", overwoog Boonstra. Ook hij noemde het een over winning op de millenniumproblematiek dat de electriciteit zonder enige weer stand door de kabels bleef stromen, dat bet water ongestremd door de leidingen bleef klotsen en dat het gas frank en vrij door de buizen bleef suizen. En nu die drempel genomen is was het een mooi moment om nog eens terug te kijken op de afgelopen honderd jaar. Een periode die ons de eerste wereldoorlog bracht, de crisisjaren, de tweede wereld oorlog, de wederopbouw, water snoodramp, ontsluiting van Goeree-Over flakkee, razendsnelle ontwikkeling van communicatietechnologie, enz. Gebeurte nissen die scherpe sporen hebben getrok ken in het economische, maatschappelijke en culturele leven en die het gedrag van mensen diepgaand hebben beïnvloed. "De sociale psychologie onderzoekt een moge lijke samenhang tussen de geboortedatum van een groep mensen en de toen actuele maatschappelijke situatie enerzijds en de latere maatschappelijke ontwikkeling van diezelfde groep mensen anderzijds. Zo zou je kunnen spreken van een oorlogsgenera tie, een crisisgeneratie, een protestgenera tie, enz." In het kader van dit sociaal psy chologisch onderzoek blikte burgemeester Boonstra terug in de voorbije honderd jaar én ging hij na of er inderdaad verband te bespeuren valt tussen de maatschappelijke toestanden op het moment dat de raadsle den geboren werden en hun gedrag en opvattingen waardoor zij zich thans laten kenmerken... Beginnend in de jaren twintig, toen in Dirkslands raadsvergadering van mei 1928 werd gesproken over de restauratie van de torenspits van de Ned. Herv. Kerk; de kosten bedroegen meer dan werd begroot. Steekpenningbepahngen worden vastgesteld om corruptie tegen te gaan en tevens worden kerkvoogdij en criminali teitsbestrijding besproken. Uitgerekend in die maand werd raadslid Leeflang gebo ren, thans president-kerkvoogd en in zijn arbeidzame leven politieman. Of de raadsvergadering van januari 1931, waarin uitvoerig gesproken werd over het storten van het restant van het aandelenka pitaal van de Emgo en dat het benodigde bedrag door een lening verkregen zal wor den, als het kan door de eilandelijke gemeenten gezamenlijk te sluiten om gun stige voorwaarden te bedingen... "Dan denkt u toch onmiddellijk aan een geheide VVD-er, aan Driesprong, die is in januari 1931 geboren!" Of de raadsvergadering van een jaar later, januari 1932. Huurders van de woningen van de woningbouwvereniging weigeren de huurcontracten te tekenen. De mensen konden door mindere verdiensten de huur niet opbrengen, vooral in de tijd van wer keloosheid... In die maand werd raadslid Robijn geboren, PvdA-er én betrokken bij de woningbouw! En dan april 1935. De maand waar in de raadsvergadering gesproken wordt over een bijdrage van de gemeente in een soort ziekenfonds. In deze maand werd raadslid Dijkgraaf geboren, in zijn arbeidzame leven werkzaam geweest bij.het zieken fonds! Zo gingen tijdens de nieuwjaarsrede van de burgemeester de raadsleden over de sociaal psychologische hekel en bleek aan de hand van de voor het onderzoek gel dende stellingen het gedrag van de raads leden aardig verklaarbaar. "Er valt echter nog meer uit te leren", ver volgde Boonstra. "Het valt namelijk op dat een aantal onderwerpen van toen ook nu nog actueel zijn: de restauratie van de toren van de Herv. Kerk, het gemeentelijk aandelenpakket, problemen in de woning bouwvereniging, enz. De insteek is wel eens wat anders en de argumenten kunnen anders verwoord zijn, maar voor een gedeelte geldt dat er niets nieuws onder de zon is, ofwel: oude wijn in nieuwe zakken. Zo zal het ook in de toekomst blijven gaan, dus: continuïteit in bestuurlijke aandacht". In criminaliteit en vandalisme zit een negatieve ontwikkeling. Daarin zal naar nieuwe bestrijdingsmethoden moeten wor den gezocht, dus: 'nieuwe wijn'. Het oplossen van maatschappelijke proble men, een taak voor alleen de overheid? Criminaliteit en vandalisme alleen door de overheid en de politie op te lossen? Een misvatting! Gezamenlijk dienen de pro blemen te worden aangepakt. "Wij kunnen in de raad praten over vandalisme, maar vandalisme is voor een deel het gevolg van tekortkomingen in de opvoeding en gebrek aan sociale controle. Wij kunnen in de raad vergaderen over de verkeersveiligheid, maar onze inwoners scheuren door de stra ten. Wij kunnen in de raad beraadslagin gen voeren over het welzijnsbeleid, maar activiteiten zullen moeten worden onder nomen door de besturen van de sociaal- culturele instellingen. Erkenning van wederzijdse afhankelijkheid en verant woordelijkheid maakt het besturen in onze gemeente juist zo uitdagend". "We sloten dus een periode van 100 jaar lokaal bestuur in Dirksland af - elke dag doen we dat trouwens! - en met gepast enthousiasme beginnen we aan een nieuwe periode", zo besloot burgemeester Boons tra zijn rede. "Wat het verleden ons heeft gebracht kunnen wij in boeken lezen en ervaren wij dagelijks. Wat de toekomst ons zal brengen is niet bekend. Ongetwij feld oude en nieuwe wijn in oude en in nieuwe zakken..." Kamperen bij de SVR-kampeerboer Voor ruim een kwart miljoen Nederlan ders was 1970 hét jaar van de eeuw. In dat jaar namelijk werd door een vooruitstre vend agrariër in Meerkerk de aanzet gegeven tot een geheel nieuwe vorm van recreëren: bet kamperen bij de boer, dat inmiddels niet meer is weg te denken uit de vakantiebeleving van vele recreanten. Dit initiatief werd door recreanten en boeren in Nederland zo enthousiast ontvangen, dat op 3 september van dat jaar de Stichting Vrije Recreatie werd opgericht. De commerciële campings daarentegen zagen zich bedreigd in hun broodwinning en sloegen alarm, drongen bij gemeentebestu ren aan op maatregelen en trachtten het kam peren bij de boer te bespotten met teksten als 'kamperen op de mestvaalt'. In die beginperiode werd het toelaten van kampeerders op het boerenerf bijna als mis dadig beschouwd en werden SVR-kampeer- boeren regelmatig geconfronteerd met poli- tie-optredens op hun camping en verwijde ring van kampeerders van het terrein. Onder bezielende leiding van oprichter Wim van den Berg wist de SVR de overheden te overtuigen van de noodzaak van een goede regeling van het kleinschalig kamperen. Het gezegde 'de aanhouder wint' deed ook hier weer opgang, want die insparmingen resul teerden in het ontstaan van de Kampeerwet, later Wet op de Openluchtrecreatie. De tot standkoming van deze wet werd door de rust- en ruimtezoekende recreant en de boer met z'n vele land met gejuich begroet. Voor hen was 1970 hét jaar van de eeuw, want na jaren van strijd werd eindelijk het Kamperen bij de Boer gelegaUseerd! Dode vissen In het bijna dertigjarig bestaan van de SVR heeft het Kamperen bij de Boer zich een voorname plaats in recreërend Nederland weten te verwerven en zijn inmiddels hon derdduizend gezinnen en bijna tweeduizend kleinschalige campings in binnen- en buiten land bij de SVR aangesloten! Het halfjaarlijks informatiebulletin 'Info' memoreert de strijd die aan dit succes is voorafgegaan. "We hebben elkaar (SVR, overheid en andere kampeerorganisaties) af en toe behoorlijk in het haar gezeten, maar dat is gezond. Immers, als je staat voor een zaak, moetje daar voor durven vechten. Het gezegde luidt niet voor niets 'dode vissen drijven met de stroom mee, levende zwem men er tegenin'. Daar is niets op tegen, mits het er maar eerlijk aan toe gaat!" Landbouwgrond voor recreatie BIJ DE SVR-kampeerboer Elkaar dus niet meer zo in de haren zittend, hebben ze toch hun eigen ideeën over be paalde zaken. Over het door de vereniging van recreatie-ondernemers in Nederland (Recron) bij de overheid ingediende voor stel om meer landbouwgrond voor recreatie te bestemmen bijvoorbeeld. "De Stichting Vrije Recreatie is het daar volledig mee eens, want de recreatie snakt naar meer ruimte, maar wij hebben wel een heel ander idee over de manier waarop dit dan moet worden geregeld. En dat is dan zeker niet grootschalig bij de zeer commerciële pret parkachtige Recroncampings, maar klein schalig, dicht bij de natuur én betaalbaar, dus bij de SVR-kampeerboer!" zegt Leo Kloos terman, landelijk secretaris van de SVR. Afspraken De SVR heeft al dertig jaar veel succes en men schrijft dit succes vooral toe aan de structuur van de SVR: het samengaan van recreanten en kampeerboeren in één organi satie. Daardoor kunnen afspraken met elkaar worden gemaakt en weet ieder van elkaar aan welke regels moet worden voldaan. Boer en kampeerder varen er beiden wel bij, ook het afgelopen seizoen, en kunnen daar met tevredenheid op terugzien. De boer consta teerde dat de recreant de SVR-campings weer volop wist te vinden en de recreant maakte dankbaar gebruik van de - inmiddels spreekwoordelijk geworden - gastvrijheid van boer en boerin, die SVR-donateurs in de gelegenheid stellen tegen een alleszins betaalbaar tarief te genieten van een ruime plaats op een rustige SVR-camping in bin nen- of buitenland. SVR ook op internet te vinden In 1970 was de administratie van de SVR - toen nog bestaande uit een handjevol deel nemers (kampeerboeren) en enkele tiental len donateurs - gemakkelijk vanuit de boer derij te voeren. In de loop der jaren is de SVR echter uitgegroeid tot een organisatie met eigen kantoor, computers, fax en een vaste staf medewerkers/sters. Dat de SVR met zijn tijd meegaat blijkt wel uit het feit dat de Stichting en de aangesloten campings sinds kort ook op Internet zijn te vinden (www.svr.nl). Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Somraelsdijk Tel. (0187) 4826 14 -Fax (0187) 484520 BOEKEN ALLES VOOB SCHOOL EN KANTOOR - Westdljk 45-48, 3241 GV MMdelhamls Tel. (D1B7) 4B204S 482644 - Fax {0187) 48&4S1 Filiaal: Hoenderdl|kig,3253AK Ouddorp Tel. (0187)681276 - Fax (0187) 683519

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 11