Wordt na eeuwen strijd tegen de zee, het Haringvliet weer prijsgegeven? fikorting GELDBINGO Molen 'Windvang' brengt millenniumgroeten rond BARTi Groei Bloei De Reddingmaatschappij en de vuurtoren Ouddorp in 1999 Diplomazwemmen Postduiven in De Staver EIIAIIDBI-IIIEUWS Kerkdienst Ger. Gem. Cursus Tuinontwerpen de Drapemersleerling ^em PAGINA 5 DINSDAG 4 JANUARI 2000 Door alle eeu>ven heen is er door ons kust bewoners een niet aflatende strijd tegen de zilte ziedende zee gevoerd. De zee nam (mensenlevens en land) en gaf (visserij, scheepvaart en nieuw land). Na de ramp van 1953, kwam er een Deltawet, met als doel de kustlijn vrijwel recht te maken en de delta voor eens en altijd (naar de mens gesproken) tegen de wrede zee te bescher men. Vele jaren is er hard gewerkt aan het afsluiten van zee-armen en het opho gen van waterkeringen tot ver in het bin nenland waar rivierdijken op 'deltahoog te' werden gebracht. Maar onder invloed van de tanende rol van de landbouw in ons politiek bestel en de opkomst van de milieubeweging ging het tij zich keren. Steeds meer stemmen gingen op de zee niet volledig uit het deltagebied te bannen De Oosterschelde kreeg zijn door laatbare afsluiting compleet met storm vloedkering en de getijden hielden bijna vrij spel langs de oevers van deze zeearm. Het Haringvliet, een uitgestrekt zoetwaterreser voir, gevoed door de grote rivieren, heeft ook sluizen, maar,als 'stop op de fles' zijn deze gebouwd om een overmaat aan zoet water te spuien naar de zee. Toen Flakkee nog rondom in het zoute water lag, was zoute kwel en verzilting in sloten en watergangen de aardsvijand van menig land bouwer. Na afsluiting van het Haringvliet en verzoeting van het water braken hoopvolle tijden aan voor agrarisch Flakkee. Het waterpeil kon waar nodig worden verhoogd, zodat via de drainage een vorm van irrigatie mogelijk werd. De zoute kwel richting Gre- velingen kon bestreden worden met zoet water uit het Haringvliet. Ondanks deze mogelijkheden bleef het chloride(zout)- gehalte hier en daar aan de hoge kant. De ruilverkaveling, een dure operatie, werd mede uitgevoerd om een goede infrastruc tuur voor transport van zoet water te realise ren en de rekening daarvan wordt D.V. eind 2001 gepresenteerd aan de landbouwers, die daarvoor 26 jaar lang moeten betalen. Het lijkt of alleen agrariërs belanghebbende zijn, maar niets is minder waar. Na wijziging van de wet op de waterschappen, moeten de totale lasten van het waterschap opgebracht worden door alle ingezetenen, ook door inwoners die geen meter grond bezitten. Wijzigingen in de waterhuishouding, die geld kosten voor het waterschap, worden direct gevoeld in de portemonnee van alle stemgerechtigden op datzelfde waterschap. Uw stem is dus geld waard voor het water schap, want U betaalt mee aan de begroting van het schap. Rijkswaterstaat heeft, onge twijfeld gestimuleerd vanuit het milieuden- ken het plan opgevat het Haringvliet weer gedeeltelijk aan de zee prijs te geven. Onder het motto: 'Getemd getij' zijn er plannen om de Haringvlietsluizen gedeeltelijk te openen en een beperkte getij beweging en verzilting van het Haringvliet te realiseren. Bij een, zoals wij vernamen, 1 O-daagse proef werd volgens fruitteler Henk van Ros- sum bij het Dirkslandse Sas een chloridege halte van 480 mg/liter gemeten. Momenteel maakt deze fruitteler aan de Kraaijerdijk gebruik van een 30.000 gulden kostend druppelbevloeiingssysteem waarmee hij 16.000 fruitbomen van water (drinkwater kwaliteit 27 mg/liter chloride) voorziet. Zijn bedrijf is bijna volledig afhankelijk van goed, zoet water. De heer De Kraa, adjunct directeur Delta Nutsbedrijven, pompt momenteel ter hoogte van Stellendam een goede kwaliteit water naar de duinen bij Ouddorp, waar het na fil tering voorziet in de volledige zoetwater voorziening (waterleiding) op de eilanden Goeree Overflakkee en Schouwen-Duive- land. Verzilting van het Haringvliet betekent verleggen van de waterinlaat naar Den Bom mel en het aanleggen van de nodige kunst werken richting de duinen om de waterwin ning veilig te stellen. De kosten worden geraamd op 35 miljoen voor de overheid en 6 miljoen voor het waterleidingbedrijf. De Kraa huldigt het standpunt: 'Haringvliet zilt, prima, maar dan een goed alternatief en kos ten voor de overheid'. Delta wil zo mogelijk het transport van zoet water vanaf Den Bom mel, combineren met zoetwatervoorzienin gen voor land en tuinbouw, zoals ze ook in midden Zeeland gedaan hebben. Rijkswater staat toont nog weinig enthousiasme voor dit initiatief van het waterleidingbedrijf, consta teert De Kraa. Aren Jan Kardux, de 28 jarige bedrijfsleider van Le Due Fine Food te Dirksland, sinds kort hoofdingeland gebouwd in het eilande- lijk Waterschap, is min of meer tegen het verziltingsplan. Hij wijst op de ruilverkave ling en ook de Deltawet, die uitgaan van een zoet Haringvliet. Volledige compensatie dient door de overheid plaats te vinden en hij lanceert een ambitieus plan om via een mul tifunctionele waterberging mimte te schep pen voor overtoUig regenwater wat bij droogte dan weer gebruikt kan worden voor peilbeheersing en beregening. De heer A. de Graaf, spruitenteler aan de Kraaijerdijk, is volstrekt helder als hij stelt, dat wegvallen van zoet water betekent, dat de bodem uit zijn bedrijf valt. Als er geen zoet water meer beschikbaar is om zijn spruitenaanplant te beregenen, zit er maar een ding op en dat is verhuizen naar een streek waar dat wel mogelijk is. De 37-jarige Thea Both, die een manage mentfunctie in de thuiszorg uitoefent, zit in het waterschapsbestuur mede namens de Vereniging voor natuur en landschapsbe scherming Goeree-Overflakkee, Zuid-Hol lands Landschap, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. Zij vindt verzilting van het Haringvliet in het belang van de totale flora en fauna in dit gebied. Ook zij weet niet pre cies wat de gevolgen zijn en vindt dat het plan in een goed evenwicht met een ieders belangen uitgevoerd moet worden. Zij vindt dat de kosten afgewogen moeten worden met de natuurwaarde van het gebied en ver wacht dat de openstelling gunstig zal zijn voor de afbraak van vervuild (zware meta- len)slib op de bodem van het Haringvliet. Ook de aflcalving van de oevers zal minder worden en de oevervegetatie zal verbeteren is haar verwachting. Lies Struik, de 45 jarige landbouwer uit Melissant, maakt zich zorgen om zijn 120 hectare akkerland. Nu al zijn er problemen met de zoute kwel uit de Grevelingen die nu nog bestreden kunnen worden met het zoete water uit het Haringvliet. Als het Haringvliet verzilt, zal op termijn ook van die zijde de zoute kwel oprukken en komt de waterkwa liteit emstig onder druk te staan. Alleen kostbare en ruime aanvoer van zoet water van elders (Den Bommel) zal deze proble men hopelijk enigszins in de hand houden. Struik is bang, dat hij als gebruiker op enig moment toch de rekening gepresenteerd zal krijgen terwijl hij nu al via de ruilverkave ling aangeslagen gaat worden voor onder meer de zoetwatervoorziening. Wel moeten de plannen nog in de 2e kamer besproken worden en komt er eerst nog een Milieu Effect Rapportage (MER) die zwaar gaat wegen in de besluitvorming, waarin de com missie Wijnen de regering van advies dient. Met Gilliam van Rossum, landbouwer aan de Kraaijerdijk te Melissant, vindt Struik, dat de overheid voor volledige compensatie zorg dient te dragen, zowel financieel als wat betreft de aanvoer van voldoende zoet water. Van Rossum beregent zelf bijna niet, maar is solidair met zijn collega's die dat wel (moe ten) doen. Ook gebruikt hij geen slootwater voor bespuiting met bestrijdingsmiddelen vanwege het bacterie-gevaar zoals bruinrot, een ernstige aardappelziekte. Van Rossum constateert dat de stem van de milieubewe ging steeds zwaarder gaat wegen en dat de stem van de landbouw steeds minder wordt gehoord en met de landbouw steeds minder rekening wordt gehouden. Het eiland Tholen worstelt al een aantal jaren met een zoetwater-probleem. Het waterschap kwam met een zoetwater-basis plan, begroot op 25 gulden per hectare/jaar. Het plan werd na een heftige discussie aan genomen en uitgevoerd. De kosten blijken nu echter gestegen te zijn tot 45 gulden per hectare. Nu het basisplan uitgevoerd is, kan het algemeen waterpeil beïnvloed worden. Het geplande verfijningsstelsel is echter vooralsnog afgeblazen, omdat het onbetaal baar lijkt te zijn. Dat betekent, dat op delen van het eiland onvoldoende zoet water aan wezig is. De hoge kosten die het basisplan met zich mee brengt zouden nog aanzienlijk hoger zijn, als niet alle inwoners van Tholen mee zouden betalen aan deze voorziening. Destijds is door Ing. Johan Aamoudse, momenteel als adviseur/verkoper werkzaam bij Van leperen zaad en kunstmesthandel, in zijn afstudeeropdracht van de Hogere Land bouwschool berekend, dat een goede zoet- waterpeilbeheersing per hectare een positief resultaat van 25,- oplevert. U ziet, zowel landbouwer als inwoner van Flakkee Let op uw saeck en Uw porte- monnaie'. Om U optimaal te informeren belegt de SGP te'Dirksland op DV 12 janu ari een forumavond met het thema'Haring vliet zoet of zout'Sprekers zijn de heer ing. Goedkoop, dijkgraaf waterschap Goeree- Overflakkee, de heer ir. Janse, Rijkswater staat en de heer mr. dr. Van den Berg, lid van de tweede kamer voor de SGP. Aanvang 19.30 uur in gebouw Rehoboth, Gelderse- dijk te Dirksland. Door de Kustwachtpost in de vuurtoren te Ouddorp zijn in het afgelopen jaar 1999 de drie reddingboten van de Konink lijke Nederlandse Redding Maatschappij, die zijn gestatio neerd in de gemeente Goedereede, 157 keren gealarmeerd. De Griend in Ouddorp 77 keer. De Zeemanspot in Stellen- dam 61 keer en de John Stegers, ook in Stellendam 19 keer. Bij die acties waren totaal 437 personen betrokken, die op de één of andere manier in de problemen waren geraakt. In 1998 waren er 138 tochten, waarbij totaal 255 personen waren betrokken. Van de in 1999 gemaakte tochten waren er 16 ten behoeve van de beroepsvisserij, 47 voor motorboten en jachtjes en sportvissers, 51 voor zeiljachten, 16 voor surfers en 27 zoekacties en overige. Bij deze acties werden ook nog zestien huisdieren aan de wal gebracht. Om uit te testen of de alarmeringen nog goed functioneerden werden op 1 januari om 01.00 uur de piepers geactiveerd. Daarbij werd geconstateerd dat alles perfect werkte. Er bleek niets van de eventuele milenniumproblematiek op dit gebied waar te zijn, zodat de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij vanaf het prille begin van het jaar 2000 volle dig paraat is geweest en ook zal blijven. Bij inruit vaè op een nieuwe naar keuze EUROPA UIN Dirkstand Op 6 januari zal in de Victoriahal te Dirks land een GELD-BINGO worden georgani seerd door Buurtvereniging 'WEST'. Er zul len 8 rondes en 1 Superronde worden ge speeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging 'WEST' garant voor een Winkend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele klinken de prijzen. Bij Buurtvereniging 'WEST' gaat overigens niemand teleurgesteld naar huis, want... iedere deelnemer heeft altijd prijs. Graag tot ziens op donderdag 6 januari. OUDDORP - donderdag 6 januari 19.30 uur ds. A. Vermeij, Zwijndrecht. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 27 december Dammen, afdeling 1: H. Keuvelaar - G. SmitsO - 3 Jac. Wolfert - Joh. Wolfert3 - O C. van Welie - W. Stolk3 - O J. Knöps - C. van ProoyenO - 3 H. Keuvelaar - M. van 't Geloof3 - O C. van Prooyen - J. Stolk1 -1 Afdeling 2: A. Los-C. V. d. Kroon1 -1 M. Poortvliet - A. VijfhuizenO - 3 P. V. d. Groef-J. v. d. Groef1 -1 H. deMunck-K. de Jong1 - 1 Schaken: W. Knöps - J. C. de Jong'A - 'A A. Knöps - W. de VosO - 1 Koninklijke Maatscliappij lYiinbouw Plantkunde V^ Afdeling Goeree-Overflakkee organiseert een Wat houdt deze cursus in? We gaan een heleboel aspecten bespreken die te maken hebben met het ontwerpen van een tuin: Waar moet j e allemaal rekening mee hou den? Welke stappen moet je maken voordat je een tuinontwerp op papier hebt? Hoe zet je dat op papier, op welke schaal bijvoorbeeld? Hoe ontwerp je een tuin? Welke vorm en welke stijl past bij het huis en de bewo ners? Welke materialen gebruiken we in de tuin? Wat is een technisch detail? Gedurende de cursus wordt de nieuwe ken nis geoefend door huiswerkopdrachten. Na afloop kunt u in uw tuin met meer kennis van zaken veranderingen aanbrengen of zelfs een nieuwe tuin ontwerpen. Veranderingen aanbrengen in uw tuin betekent ook vaak investeren. U wordt toch zeker liever door deze cursus dan 'door schade en schande' wijzer? Wanneer is de cursus? Op dinsdagavond 25 januari, 8 februari, 22 febmari en 7 maart 2000. De avond be gint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 21.30 uur. Locatie: Verenigingsgebouw Oostdam, Jongkoenstraat 1, 3252 AV Goedereede. Telefoon (0187) 492321. Opgeven bij Marjan van Noordennen: - tel.(0187)682432, e-mail: marjanvn@world.online.nl - voor 15 januari 2000. De Goereese molen 'Windvang' had het op haar manier druk, vlalt vóór de mil lenniumwisseling, met het 'rondbrengen' van millenniumwensen en -groeten. Het was een idee van de voorzitster van de Nederlandse Molenvereniging om de nationale molen, die door al de eeuwen heen al 'millenniumproof' is gebleken, in te zetten bij het 'rondbrengen' van gelukswensen en -groeten. Een actie die - toepasselijk - luisterde naar de naam 'Molennium', een actie waaraan dus ook de 'Windvang' heeft meegedaan. Natuurlijk is het niet zo dat de rnolen nieuwjaarskaarten in, Goedereede heeft uitgedeeld, of iets dergelijks. Eigenlijk hebben kinderen van de beide Goereese basisscholen dat gedaan, maar dan wel op een hele aparte manier. Geen nieuwjaarskaarten, maar nieuwjaarsvlaggen hebben ze gemaakt. Blanco witte vlaggetjes, door molenaar De Vries besteld, werden door de kinderen prachtig beschilderd én van een nieuwjaarswens of -groet voorzien. In totaal wer den er vier en veertig stuks door de molenaar tussen de molenwieken gespannen, en de molen heeft ze op de haar geheel eigen wijze lustig 'rondgebracht'. Zo gaf Goedereede gestalte aan 'Molennium' en maalde de molen er de millennia aan elkaar. Nadat er flink geoefend was door de zwemmers, konden er weer een aantal data worden geprikt voor het afzwem men. Deze kinderen hebben op 17 december 1999 diploma gezwommen. Teddybeer brons Mariska Ypelaar, Dave v. d. Enden, Donke van Vugt, Reinout Campfens, Bart-Jaap Leijdens, Ankie Stoop. Teddybeer zilver Tim van Unen, Lotte Schouten, Sanne Kroon. Teddybeer goud Tamara de Boed, Rik Troost, Emmy Stoop, Michelle Roeland, Linda Broeders. Voor het snorkelen zijn de volgende kinde ren geslaagd. Snorkelen 1 op 8-12-1999 Leonie Daalmeijer. Zaterdag 8 januari organiseert P.V, De Combinatie haar jaarlijkse clubtentoonstel- ling in De Staver. Door de leden wordt een viertal duiven, t.w. een oude en een jonge doffer en een oude en een jonge duivin ter keuring aangeboden. De duiven worden gekeurd door een door de groep van keurmeesters gekwalificeerde keurmeester. Voor het publiek is de tentoonstelling toe gankelijk vanaf zaterdagavond 19.00 uur. Deze avond draait het rad van avontuur op volle toeren en zijn er prachtige prijzen te winnen. Daarnaast vindt er een verkoping plaats van toegezegde jonge duiven of eieren, broed 2000, geschonken door prominente liefheb bers uit de regio. Snorkelen 3 op 15-12-1999 Sonnie Slui, Martijn Bom, Ingeborg Hoek. Deze kinderen waren de laatste diploma- zwemmers van 1999. VERVOLGVERHAAL J. Lens uitWmoeitijd van de Leidse Lakenindustrie -15- Schuchter had ze haar bezwaren geuit tegenover de grijsaard, die zelf het leven zo goed kende en die smaad en spot had verduurd, en wie in eigen familieleven de scheurende wonde niet was gespaard. Hij was haar tegemoet gekomen; had in eigen gewond hart laten kijken, had haar getroost en gesterkt. Maar hij had haar ook praktische raad gegeven: ze moest als het maar enigszins kon deze omgeving verlaten en een ander huis zoeken. En dan, wie weet, als het Walenkind kwam, hoe de Hee- re haar daarin vergoeding zou geven! Dadelijk was Sjardijn daarvoor te vinden. Hij kwam goed van zijn huisje af, dat hij verkopen kon aan één van de Vlamingen, die zich weer kwamen vestigen. Hij had het huisje gekocht achter de nieuwe Marekerk. En nu woon den ze daar met Barto, die de plaats van hun Peterken moest innemen. Wel was de buurt niet zo aangenaam en rustig als die ze verlaten hadden. Doch ze schikten zich en trachtten zich in Gods weg te stellen en Zijn wil te volgen. Met Barto ging het. Eerst was hij vreemd en onwennig. Hij was stil en niet dan met grote moeite uitte hij zich. Doch hoe kon het anders? Wie verstond zijn koeter waals? En hij begreep aanvankelijk ook niet veel van de taal, die hij hoorde. Ja, hij was een dromer, en soms leek het hem alsof hij, in dagen, die héél ver achter hem lagen, die klanken en die tongval vaker had gehoord, maar dan zoals de grote heren spraken, de machtige lakenreders, of de deftige dames, die hij meer dan eens tegenkwam en hoorde spreken. Soms moest hij dan onwillekeurig zijn hoofd opheffen en staarde hij vragend... waar kwam hem dat alles toch vandaan? Waar had hij dat eerder gehoord? Waar had hij zulke gestalten meer gezien? Altijd droomde hij over die dingen; altijd was er een vraag in zijn ogen. En geen avond ging hij te bed, of heel, heel vage herinneringen kwamen bij hem op; van een paar vriendelijke ogen, die hem aanstaarden, van Ueve lippen, die hem kusten. Doch dat zou immers alles dwaasheid wezen? Wat moest het anders zijn? Hij was een gezonde jongen, maar teer. Zijn hele jongenslijf was van een fijne bouw, ondanks al de ontberingen, die hij in Limburg had doorgemaakt, ondanks al het zware werk, dat hij als kind reeds daar had moeten verrichten. Hij stak af bij de Leidse jongens van zijn leeftijd. Die jongens anders, daar kon hij het wel mee vinden. Hij hield wel van dat soort, waar de durf in zat. Hij kon wat goed met ze opschieten, ook al scholden ze hem de Lui- kenaar, al waren ze grof en plat tegenover hem, zo, dat hij, die in Limburg geleerd had niet voor een klein gerachtje vervaard te zijn, er soms even van opschrok. Maar hun openheid, hun blijde spel, hun vrije doen, dat alles maakte dat hij zich in zijn jongenswereldje in de Coddesteeg al heel gauw thuis vond. Hij hield duiven, net als de jongens, en hij zorgde er goed voor. Hij wist al heel gauw waar hij kon zwemmen, zon der dat de schouteknechten, de rakkers of de dienders de poedelende jongens verschrikt deden wegvluchten. Hij wist van koten en knikkeren; dat hadden ze in het zuiden ook gedaan. Hij kon mee diefje spelen en wist meer dan de Leidse jongens af van het oorlogsspel; had hij niet vaak in het Luikse troepen gezien? En had hij niet de musketten horen knallen en soms de mortieren horen donderen? Hij was een geliefd speelkameraad en het bleek al gauw dat de jongens hem in stilte erkenden als hun aanvoerder. Ze gingen wat graag met de Luikenaar om! En hij speelde ook gaarne met ze in de schaarse uren, dat het werk hem niet riep. Het was vroeg dag voor hem. Dikwijls zat hij al vóór zessen aan het eentonige werk van het spoelen en haspelen. Hij had het moeten leren. Zijn vingers stonden er meer naar om het koeientouw te omklemmen, als hij langs de wegen de enkele sprietjes gras zocht met de roodbruine van Bertemoei. Ook dan kon hij voor dag en dauw uit zijn. Doch dan was hij er ook uit en zwierf hij door het Luikse land, of liet zich bra den door de zon, als hij languit lag te dromen langs de enkele wegberm, of stoeide met zijn komuiten, die even als hij er op uit waren om de koe te weiden. En nu, als hij zijn bed uitkwam -ja, dan was er veel, dat hij aangenamer vond. Eerst moest hij wennen aan de zin delijkheid van moeder Sjardijn, maar moei Annebet, zoals hij haar naar Leidse trand noemde, moei Annebet hield aan, en nu was hij er lang niet meer afkerig van om 's morgens vroeg al zijn gezicht in het water te plonsen, zodat de druppels naar alle zijden rondspatten op het klei ne plaatsje, waar het altijd koel was, omdat de zon er nooit kwam. Maar lange tijd was hem 's morgens niet gegund. Een snede grof, geboterd brood wachtte hem. Dat ging óók anders dan het bij Bertemoei geweest was. Daar at hij maar als hij trek had en waar hij het krijgen kon. Nu zaten ze samen aan in het kleine keukentje; Sjardijn en Anne- moei en de twee dochterkens, die nog maar klein waren. Ze aten rustig en netjes. En Sjardijn vouwde de handen en bad met zijn gezin, waartoe nu ook Barto behoorde, om een verbeurde zegen! Ook dat was alles nieuw geweest voor de knaap, die bij Bertemoei in het Luikse hoogstens geleerd had een kruiske te slaan en enkele onbegrepen woorden te preve len, maar die nu leerde wat bidden was, en die Gods Woord zag openen, wanneer ze na het noenmaal samen even rustig poosden. Het was nog de gehele Bijbel niet. Die kwam nu pas. Hij had er wel eens één gezien, heel groot, in perkament gebonden. Zo één lag er op de predikstoel in de Mare- kerk. Sjardijn had de evangeliën en daaruit las hij voor, dag aan dag een hoofdstuk, en het was telkens nieuw voor Barto, die al genoot van de eerbiedige rust en de gewijde aandacht, waardoor elke schriftlezing tot een heerlijke eredienst werd. Na het gezamenlijke morgengebed begon het werk. Dat was voor Barto eentonig. En het gebeurde nog wel eens dat Sjardijn hem beknorde, omdat hij de spoel niet regel matig gewonden had. Maar die berisping was altijd vriendelijk en zacht. Want Sjardijn was goed voor Barto. Hij zag er zijn Peterken weer in, en hij had medelijden met het knaapke, voor wie de wereld al vroeg zo onge kend wreed was geweest. Soms zong Sjardijn onder het werk. Eerst luisterde Barto. Hij kende daar niets van. Wat wist hij van psalmen, en van liederen, die hij hier hoorde; oude geuzenliedekens, en ook wel eens nieuwe, waarin berusting in Gods bestel en opstandige haat tegen de vijand van kerk en Prins gelijkelijk tot uiting kwamen! Ze leefden nog onder het volk, en reizende zangers ver kochten de blaadjes, waarop ze gednikt stonden. Hij begreep van dat alles niet zo heel veel. Maar hij luis terde. En als hij eens vroeg, dan ging Sjardijn vertellen. O, wat kon hij uitvaren tegen de paapse stoutigheden en tegen de Spanjolen! Wat kon hij vertellen van de dappe re Leidenaars van 1574! En hoe sprak hij over de latere bestrijders van de kerk met de kleine knaap, alsof die er alles van kon en zou begrijpen! Die nam maar op. Die zat maar en luisterde. Soms dacht Sjardijn, als hij de peinzende blik van het knaapke zag, dat al maar staarde, als zocht hij iets dat bekend was in de verte verten van zijn herinnering, soms dacht Sjardijn: dat knaapke houden we niet. Die is te wijs voor deze wereld. Maar als hij hem zag onder zijn kornuiten of rabauwen, of hij speelde met de kleintjes, die hij bevaderde, dan week zijn vrees, al vond hij hem een wondervreemde knaap! Om acht uur 's morgens trok Barto naar de Boomgaard steeg, waar meester Bartjens een school hield voor de stadskinderen. (wordt vervolgd) KAMERPLANTEN INfiTUILACTIE I^M 11 JANUARI VROONWÊt; 23. 018W01354 I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5