taö aati't l^üvinqWttj Fa. G. Kamp Huizer E-markt Mackloet J. Mackloet Zn. Frans VAN RUMPT gegORd, ge^afcfctg m spo/iüej 2000 Gezegende JCerstdagen Gezegende JCerstdagen 't Winkeltje Hiernaast Fa. M. J. van Brussel Chr. Gem. Zangverg. „SOU DEO GLORIA" HET TREFPUNT" „MANEGE OOSTMOER" Jachthaven Atlantica Mevr. M. Baas-den Besten en een voorspoedig 2000 Kees en Rita Maliepaard en een voorspoedig 2000 Gezegende JCerstdagen en een voorspoedig 2000 prettige JCerstdagen voorspoedig 2000 toegewenst Gezegende JCerstdagen en een voorspoedig 2000 Fam. Maliepaard prettige feestdagen en een voorspoedig 2000 toe prettige %trstdagtn en ten voorspoedig nieuivjaar Mjne JCerstdagen en een voorspoedig 2000 toegewenst Verenigingsgebouw prettige %erstdagen en een gezond2000 toe. Qezegende %erstdagen en een voorspoedig 2000 De correspondenten van de NCRV op Goeree-Overflakkee Gezegende JCerstdagen en een voorspoedig 2000 Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 2000 PAGINA 44 EIUVtlDEn-HIEUWS WOENSDAG 22 DECEMBER 1999 3243 AP Stad aan 't Haringvliet, Oranje- laan 12 voor creatieve workshops, Houten en leerzaam speelgoed Kado, woon- en decoratie-artikelen Geopend: vrijdag 9-12 en 13-17 uur zaterdag 9-12 uur Nieuwstraat 15, 3243 AN Stad aan 't Haringvliet Tel. (0187)61 90 73 Annet en Anneke wensen alle mensen Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar Schildersbedrijf en een Bestuur, leden en dirigent van de Aardappelhandel Handel in Landbouwprodukten Stad aan 't Haringvliet Tel. (0187) 6112 58 B.V. Int. Transportbedrijf L. Vr. Poldersedijk 8 Postbus 3 STAD AAN 'T HARINGVLIET - Holland Fax (0187) 611896 Tel. (0187) 611267 Wij wensen af onze diëntèk, vrienden en bekenden door fam. Mackloet en medewerksters Bestuur en medewerlcers van liet te Stad aan 't Haringvliet Oranjelaan 14 Inl.: (0187) 611555 Voor al uw bruiloften en vergaderingen F.N.R.S. A.N.W.B. Bondspaardestal Oostmoersedijk 2a 3243 LE Stad aan 't Haringvliet Telefoon (0187) 61 12 42 WIJ WENSEN U ALLEN fam. Kieviet Onderhoud - Tegelwerken - Sierpleister Familie Bakker Zeedijk 54-56 3253 ZG Stad aan 't Haringvliet Telefoon (0187) 61 25 24 Fannilie, vrienden en clientèle Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 2000 wensen u en zo on Laminaat Pergo Parket Plankenvloeren Bel voor afspraak Baron van Brienenstraat 34 Stad a/h Haringvliet Tel. (0187) 470279 Familie, vrienden en clientèle Uw specialist in parlcet en planicenvloeren Het ziekenhuis in het verleden Nu Flakkee door zijn dammen steeds dichter bij Zeeland is gekomen. Ging ik daar veel vaker van dromen. 'k Had daar ook enkele jaren mijn thuis, Toen ik werkte in het Dirkslandse Ziekenhuis. Oorlog en mobilisatie brachten daar toen heel wat ongerief. De medische verzorging was in die dagen ook nog zeer primitief. Penicilline hadden we nog niet, hoewel in Engeland al wel uitgevonden. We gebruikten alleen nog maar zalf en natte verbanden voor de wonden. De Bloedtransfusiedienst was toendertijd ook nog niet solied, Donorbloed kostte soms heel veel zorg en verdriet. Over deze - en andere - toen beleefde zaken Zou ik met u een babbeltje willen maken. Toen 'k daar in 1939 in 't Ziekenhuis begon. Stond het er nog naakt bij, slechts een grote perenboom in 't gazon. Bi] gunstig weer dronken we thee onder haar blad. Telden dan meteen de vruchten die ze bezat! 't Ziekenhuis bestond toen ook nog maar een zevental jaren. Was geschonken door Paulina van Weel, zo heb ik altijd horen verklaren. Haar portret hing dan ook levensgroot in ons cursuslokaal Kon zo worden aangegaapt door ons allemaal. Opdat ook het nageslacht het nog zou weten, Werd het Ziekenhuis ook Van Weel- en Bethesda geheten. Ze regelde met haar gift tevens voor de toekomst al heel veel zaken Die het de directie later heel moeilijk konden maken! De kraamvrouwen van Dirksland mocliten allereerst allemaal Voor de bevalling naar 't ziekenhuis, voor tien gulden in 't totaal. Ze konden daarbij dan tevens nog tien dagen verpleeghulp ontvangen. Wat kan je als kraamvrouw eigenlijk nog meer verlangen? In dit kleine ziekenhuis kon je daarom voor dit diploma worden opgeleid. Dat was dan ook met de wet niet in strijd. Dirkslandse zieken en bejaarden, die men thuis geen hulp meer kon geven, Mochten in 't ziekenhuis verblijven, voor hun verdere leven. We hadden dan ook voortdurend verscheidene zalen Met deze mensen, die hiervoor niets moesten betalen; Dat men later door inflatie nog weleens in moeilijkheden zou kunnen komen. Daarvan kon Paulina toen natuurlijk nog niet dromen! Voor dat werk waren er echter wel enkele z.wartekruis-zusters nodig. Voor de vele demente mensjes, helemaal niet overbodig! Om die reden hebben ze dan ook mij, als een kat in een zak, gekocht. 'k Werd op een keer persoonlijk door de Dirkslandse Voorzitter opgezocht. Vanzelf, omdat ik naar Dirksland had gesolliciteerd. Normaal krijg je een uitnodiging voor kennismaking, hier ging 't omgekeerd. Dominee v.d. Wal, de voorzitter, en z'n gehele bestuur Zaten in grote nood, door gebrek aan personeel dat uur. Door deze omstandigheden ging ook de opzeggingstermijn verloren. Want ik kon meteen komen, zo kreeg ik van deze heren te horen! Zo kon 't gebeuren dat ik binnen één week Weer rond liep in een heel ander ziekenhuis en streek! Door Paulina 's gift was al onze inventaris van prima kwaliteit. En in een tijd van oorlog was dat een prettige bijkomstigheid. Alle bestek als kroezen, borden, messen, vorken, lepels, tot aan de eierdop. Het was alles van edel metaal, solied op en top. In de spoelkeukens hadden we ook allemaal duurzame metalen dingen. Als bekkens, waskommen, po's enzovoort, die nimmer kapot gingen. Maar het bleef niet alleen bij een edelmetalen po. Op de operatiekamer ging het al precies zo. Had de chirurg dringend behoefte aan een duur instrument of apparaat, Paulina stelde hem daar altijd toe in staat. Ging het echter om een kleine, eenvoudige uitgaaf, Dan betaalde 'Bethesdadat weer braaf. Ook de drinkglazen waren van onbreekbaar kristal. Dat ontdekte ik door eentoevallig voorval. Toen 'k op een vroege morgen mijn zalen op de begane grond had gedaan. Stapte ik met mijn blad, met lege drinkglazen, via de trap, op de keuken aan. Waarschijnlijk hield ik het zaakje wat scheef. En toen gebeurde het dat geen enkel glas meer op mijn blad verbleef! Ze sprongen allen de trap af, met een grote boog. Op elke trede, soms wel een meter omhoog. Het lawaai was echter niet om aan te horen, Ik stopte dan ook meteen mijn vingers in mijn oren. En zo zat ik dan, met mijn lege blad, halverwege de trap. 'k Hoorde de patiënten schateren van de lach, om die lawaaierige grap! Tot mijn grote verbazing was er tot slot Niet één van alle glazen kapot. Hiermee was dan toch wel duidelijk bewezen, Dat Paulina 's spullen er mochten wezen. Zelf heb ik het echter wel geweten. Want het voorval was niet spoedig vergeten. Toen ik, jaren later, nogeens een kijkje in het ziekenhuis nam. Was het eerste waar men mee aankwam: "Zie, dat is nu die zuster, die het gehele ziekenhuis kon wekken. Zonder maar één moment aan de bel te trekken! Nu zou ik alleen nog maar eens dolgraag willen weten. Of mijn glazen momenteel al zijn versleten! Het was een klein ziekenhuis van maar 52 bedden. Maar we hadden er altijd meer, daar wil ik wel om wedden! Je moest het daar echter wel heel erg kunnen. Om te beginnen: met z'n tweetje de gehele nachtdienst runnen. Overdag liep je zelfs nog enkele uren in je eentje rond. Maar je leerde ontzettend veel als je er eenmaal voorstond. Je werd daar ook al heel snel hoofdwacht, Dat gaf mij meteen al een slapeloze nacht. Toen 'k hoorde en aan al die kraamvrouwen dacht. Want die komen, zoals je weet, bijna altijd midden in de nacht. Doch daarvoor verdiende ik dan ook 25, in de maand, dat was grof geld, Als je weet dat toen een eerstejaars leerling slechts tot 12, telt! De directrice spraken we altijd met 'Zuster' aan. Alle andere zusters noemden we alleen bij de achternaam. 'Zuster' was destijds in Rotterdam geboren, daarom kon ze wellicht het Zeeuws dialect absoluut niet horen. Je moest dan ook in 't ziekenhuis altijd perfect Hollands spreken. Dat ging natuurlijk in 't begin nogal eens met gebreken. Vooral bij dat Flakkeese taaltje, als je niet goed nadacht, Ontglipte er weleens een ongewenst woord, onverwacht! Als 'Zuster' het hoorde, werd je op 't matje geroepen voor je fout gedrag. 't Ontlokte ons achteraf wel enig gelach. Mijn Zeeuwse 'Weltruste Geren' op zaal was ik heel snel kwijt, De heren riepen me het vooraf al toe, en 'k voelde dat als een verwijt! Op Flakkee wonen zeer veel gastvrije mensen. Die je elke dag wel op de koffie wensen. Kwam je in 't dorp een oud-patiënt tegen, dan hielden ze je altijd aan. Je moest dan heel het verhaal aanhoren, hoe 't hen naderhand was vergaan. Soms was je de naam totaal vergeten. Maar dat laatje natuurlijk niet weten. Hun taaltje vond ik altijd verbazend interessant. 'k Wist later precies waar ze vandaam kwamen: Stad, Ouddorp of Melissant. Ook wist ik al spoedig wat Kittig, Slim of Pasjes moest betekenen. Voor kittig kon je netjes, voor slim scheef, een poosje voor pasje rekenen. Ze waren daar wel altijd erg nieuwsgierig, vooral naar ziekenhuiszaken. Maar daar hadden ze natuurlijk net niets mee te maken! Het ziekenhuis had een goede naam. En onze enige chirurg stond bekend als zeer bekwaam. Operaties van galblaas en maag Verrichtte hij altijd bijzonder graag. Alleen die priegeldingen, als hazenlip en oor. Daar had hij altijd te weinig geduld voor. Hij was altijd erg driftig en gebruikte veel lelijke woorden, Hoewel we die op den duur nauwelijks meer hoorden. Alleen 's nachts, als je hem uit bed moest bellen. Dan wist hij totaal niets te vertellen. Ook bij zijn werk was hij dan totaal stom, En keerde na afloop ook zonder een woord te zeggen weerom! Onze internist was precies tegengesteld: heel rustig en weinig actief. Het was dan ook maar zelden dat deze man z 'n stem verhief. Hij had altijd volop de tijd en zou nooit hard lopen. 't Kwam misschien omdat hij geboren was in de tropen. Op de cursus ging hij altijd uitvoerig in op de stof. Eigenlijk veel meer dan we moesten weten, maar daarvoor allen maar lof! Hij moest ook weleens op de operatiekamer assisteren. Bij onvoldoende personeel, of spoedgeval als de chirurg moest opereren. Maar dan kan ik jullie wel vertellen Dat we hem nogal eens een keertje moesten bellen. Terwijl de chirurg allang met alles gereed stond, Was hij het alweer vergeten, zodat hij zich nog thuis bevond! wenst familie, vrienden en bekenden wensen familie, vrienden en kennissen Voorstraat 7, Telefoon (0187) 611412 3243 AV Stad aan 't Haringvliet Wij wensen alle mensen Molendijk 11, 3243 AL Stad a/h Haringvliet, tel.(0187)611214 Rijwielen, bromfietsen; BP benzinestation Vrienden en clientèle wensen donateurs en vrienden STAD AAN 'T HARINGVLIET, december 1999 wenst alle relaties, vrienden en bekenden STAD AAN 'T HARINGVLIET wenst alle mensen wenst clientèle, vrienden en bekenden Achterdljk 22 3243 AA Stad aan 't Haringvliet Telefoon (0187) 6117 80 Fax (0187) 6117 80

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 92