Zendi reldwijd Azië - Siberië Weet je nog wel.......? DE NEGÖSIEANT ÊDDOÊIMD^ Sfeervol kerstconcert bij kaarslicht Jan, Petra, Peet en Lena prettige %erstdagen voorspoedig 2000 VAN DAMMB EIUMIDEtl-niEUWS Op zun Oudorps èschreve Prettige Kerstdagen en een Voorspoedig 2000 Oranjevereniging Stellendam IPrettige Kerstdagen en een voorspoedig 2000 PAGINA 33 WOENSDAG 22 DECEMBER 1999 Ikenius en Petra Antuma-Slager werden op 17 januari 1999 door de GZB uitgezonden vanuit de Hervormde Gemeente van Lely stad naar de stad Novosibirsk in Siberië. Ze helpen daar met toerustingswerk onder de studenten van de universiteit in Novosibirsk. Petra en Ikenius schrijven We hebben aan de universiteit het Staatsexa men Russische gehaald. We zijn blij dat we de eerste periode taaistudie zo goed konden afsluiten, maar we blijven ermee bezig. We zijn nu gevraagd om 3 uur per week Neder lands te geven aan dezelfde universiteit. Dat willen we gaan doen om zo meer contacten op te bouwen met studenten. DeCCCX We hebben nu een aardig beeld van hoe de CCCX werkt (CCCX spreek je uit als es-e.s- es-ga en het betekent: Siberische Vereniging van Christen-Studenten). Ons contact met de Russische stafwerkers is goed, maar we voe len ons duidelijk groentjes. Er zijn hier geen andere studentehverenigingen dan de onze. Je kunt niet 's avonds lang nabomen, want iedereen moet met het openbaar vervoer terug. Wel zijn er in de zomer wekelijkse bij eenkomsten die beginnen met een maaltijd, wat bij de studenten goed in de maag valt. Wat gaan we doen? Met de staf werkers van heel Siberië hebben we gekeken naar welke kwesties studenten bezig (zouden moeten) houden. Petra richt zich met Larissa op de afgestu deerden en Ikenius zal de mogelijkheid van studie- en discussieclubs onderzoeken. Dat klinkt mooi, maar de studenten zullen er zelf warm voor moeten lopen. We hopen een manier te ontdekken waar door ze zelf aansturen op diepere bezinning. Belangrijk is ook de relatie tussen de CCCX en de kerken. Natuurlijk blijft ons huis open voor persoonüjke ontmoetingen. Voorbede We zijn blij met de ondersteuning van jullie gebeden. Willen jullie bidden om wijsheid in gevoe lige kwesties, ontwikkeling van goede con tacten en goede voortgang van de taaistu die. Adres: Petra en Ikenius Antuma, RUSSIA, NOVOSIBIRSK 630064, np. K. Mapkca 14/1 kb 22. Naest us in dun durpswegt weunende de Meulenaers zeije ze allied, dat waere Bael- tje, Jans, Cees in Koen van Pouw de Meule- naer Breen Ik was dêêr kind an huus, as mun moewder me kwiet was (in dat kwam nog al us voor) dan kwam moewder altied eerst bie de Meulenaers kieke of ik dêêr was. In nege van de tien keren was dat hut geval. Hut was dêêr altied harstikke gezellug, de brokkedoaze in de cetroenappels sienasap- pels stonge al gerêêd voor je aljwas hut drie *keer'op"lirf'dag ("ëige gèbaWce Brokken). As je dur an dienkt proovie ze nog. As je wist wat die mensen ooit an snoop weig ègeve hewwe an de kinders uut de buurte, dan zou je un aerdug vrachie hewwe. Vuuftug jaer èlee kwamme de negösieanten mit van alles in nog wat an de deure. Zoo doende kan'k me nog goewd heuge dat èèns per jaer dur bie de buren unnegösieant mit brillen an de deure kwam. Bie un oagarts kwamme die mensen noait. De negösieant liet ze dan mit un stik of wat verschillende brillen un stikje uut de krante leze. Hie vroeg dan: "Zo kunt u dat leze? Of zullen we deze nog 's proberen? Kunt u het nou beter zien? Probeer anders deze nog 's even, dan weten we precies wat 't goeie brilletje voor u is." Hie nam dur dan oak al dun tied voor om de juuste bril voor de mèènsen uut te zoeken, want un bril weer je niks mit kan leze hei je niejt veel an, in hie wou toch geen slechte naem kriege. In je bint beter mit un goeie naem dan mit goeien olie zeije ze vroeger. Hut was un bril om de krante in un boek te lezen, want in de voarte konne ze nog goewd kieke zonger bril. 'k Hewwe Cees van de buren wel us hoare zeage dat un zonger bril un vliege op de vlaggestok van de viertoren zag zitte, as mun in den Groatentienden (an dun Duunkant) an't weark weare. Nae nog wat passé in biebuuge wier de koap eslote; ze preberende nog om wat oftedin- gen, mar dat wier niks. Hut was un klein in krap iezer brilletje mit kleine ronde glaezen in lange buugzaeme veren achter dur oren. Noe zou je dur op un enorme meniere de blits mit maeke, helemaele op zun hoagst medem! De neusbrugge was geweun un stikje onbekleed blank metael in dur zatte oak geen neus vleugels an. As de neusbrug- ge deur hut vele draegen halfof- êslete was in scherp wier, zodat hie in hut vel van dur neu- ze snee, wist Baeltje dur wel raed op. Ze zei dan: "Geef dien bril mar us even hier". Ze dee dur dan un sejetdraedje omhene draoie ter beschearming van de neuze. In as hut dra- edje vuul wier dan dee ze dur wêêr un scho ne omhene, want aors liep je voor spot. Dur wier vroeger ongermekaore wel meer mit brillen erommeld, dur wier nog alius om un bril evroge, as dur èèn ietewat niejt kon leze. In dan nae meestal zó'n stik of drie brillen bleek dan toch dun eersten nog hut beste te wezen om mit te lezen. Dêêr zal'k joele nog un anekdote over vertelle. Wiele gienge vroeger op Oudurp naer de Griffermeerde keareke (wiele goo al jaeren in Goeree naer de Keareke). In Piejt van Sors Taenis, die dêêr al jaren ouderlienk was, dee as dur geen Doomenie voorgieng un preek van Menigerleigenade voorleze. Hie kon dat buutengeweun mo'k zeage. Mar op un zon- dagochend stong'n op de preekstoel in was al mit dun dienst begonne, hut begin kon nun uut zun hoad, mar ja toet un hoofdstik uut dun Biebul most göó leze kreeg un pre- bleem, want dêêr was tun zun bril vurgete. Dus hie vroeg of dat un van dun èèn of dun aoren un bril kon lêêne. Dur waere dur un paer die mit dur bril naer voren kwamme, Piejt van Sors passé in un eindje leze. Uut- eindeluk hao un dur èèn dêêr tun aerdug mit uut de voeten kon Van wie dat hut un bril was die un op hao weet ik niejt meer, mar ik ziejet nog voor mun, as dun dag van gistere. In tegenstelling toet noe, schaemde mun zun eige vroeger niejt om un bril te draegen. Je ziet noe un berg mensen un foto of un kran te op aermlengte ofstand houwe om die mit half dichte oagen te bekieken, in as je dan zeit: "Zo hei je oak un beetje last mit de klei ne lettertjes?" zeage ze dan verbaesd "Ikke? Nee hoor, ik he nog geen bril nodug, in kip- pig bin'k oak nog niejtMar ja, ijdelheid der ijdelheden... Dur kunne soms uutermaete geestege situoaties ontstöö as mensen dur bril niejt op hewwe. Ik hewwe hut welles mee èmaekt op un feesje in dêêr zat de schoonmoewder van de gastheer. Ik hao die vrouwe altied zonger bril èzieje, in ik wist oak niejt dat ze un bril nodug hao om alles goewd te bekieken. Toet dur un glaeze scha- eltje mit neutjes in dat soort dingen op dun taefel kwam, keek ze eerst de katte uut dun boam. "Kom moewder, neem oak 's wat, hut stoot ur oak voor joe" zei dur dochter. Vurzichtug nam ze un glaeze schaeltje, voelende wat mit dur vingurs, in... ze stak twee peuken van filtursiguretten in dur mond! Ze keek gauw in de ronte of dat iemund hut ezieje hao, in ze preberende de peuken mit de anhangende assie uut dur mond te kriegen. Dat lukte nutuurluk niejt zonger un raoren bek te trek ken, in dur schoonzeune hao toch alles ezieje." Zo moewder un lekker hartig peu- kie? Je hao zeker je bril niejt op?" (Deze keer bluuft de naem geheim.) Hellevoetsluus, December 1999 Job van Klaos van Job Padmos Gezegende kerstdaegen un voorspoedug in gezond 2000. Mit de hartelukke groewten van: Job in Gerda Padmos door John de Rijke Stel dat u half Europa zo'n beetje gezien hebt en uw vakantieplannen voor 2000 liggen nog niet vast. Op de keper beschouvt'd geen probleem, want er is meer dan voldoende keus en u hebt nog volop tijd om een aantal brochures te raadplegen. Hoewel, niet alle touroperators hebben Slovenië in hun pakket, terwijl juist deze voorma lige republiek van Joegoslavië de moeite loont om nader bekeken te worden. Het is geen groot land. De oppervlakte beslaat niet meer dan 20.251 km2, begrensd door Italië, Oostenrijk, Hongarije en uiteraard Kroatië. In het noorden ligt een hoog gebergte (Julische Alpen, Karawan- ken) met ongerepte natuur. Het oosten is veelal bebost, het zuidwesten schil derachtig met veel wijngaarden. Langs de Adriatische Zee zijn zelfs kuuroorden met subtropische tuinen, cypressen en olijfbomen. Kortom, een land dat voor haar gasten heel wat in petto heeft. Romantisch Veel Nederlanders zijn u in de loop der jaren voorgegaan, meestal met de caravan. Vanuit Utrecht, via de E55: München-Salz- burg-Villach-Jesenice-Bled, is de afstand ca. 1175 km, dus dat is makkelijk te doen. Er zijn tal van uitstekend geoutilleerde kam peerterreinen, waaronder de 425 meter boven de zeespiegel gelegen ANWB cam ping "Sobec" bij het enigszins mondaine Bied, op 15 km van de Oostenrijkse grens. (In 1990 'Camping van het Jaar') Dit terrein omvat 800 staanplaatsen met aansluiting op het elektriciteitsnet. U zult er werkelijk zeer schone toiletten, wasplaatsen en douches aantreffen, sommige speciaal voor gehandi capten. Hetzelfde geldt voor de wat grotere cam ping "Zaka" aan het Meer van Bied. Voor gezinnen met kinderen een ideale bestem ming, want behalve een goed uitgeruste speelplaats is er een mooi, verzorgd strand. Op het meer kun je vissen, raften en roeien, dan wel je prinsheerlijk laten roeien in een half overdekte gondel naar het middenop gelegen eiland met zijn indrukwekkend kasteel en het idyllische, uit 745 daterende kerkje dat overigens alleen te bereiken is na het beklimmen van een 98 treden tellende trap. Op zaterdagen wordt er op een wel heel romantische manier getrouwd. De traditie wil namelijk dat de bruidegom dan zijn bruid naar boven draagt... Of hij daarna hijgend voor het altaar verschijnt is kennelijk van ondergeschikt belang. Beide campings hebben voor het sociaal ver keer een supermarkt en een restaurant, ofschoon het wel zo leuk is om te shoppen en uit eten te gaan in Bied zelf, dan wel in de Ljubljana telt veel fraaie gevels, zoals hier bij de 'drie bruggenpassage Entree van de mooi gelegen camping 'Sobecin Bied nabij gelegen plaatsen Lesce, Kropa of Radovljica. (Tip: in de 500 jaar oude "Lectar Inn" in Radovljica hanteert een zekere Joze Gostilna de pollepel met lof, sinds 1822 Kayakken Bent u voornemens ook in andere delen van Slovenië - een van Europa's jongste staten - uw licht op te steken, dan is het wel zo han dig om bij de VVV in Bied (Tourist Board: Cesta Svobode 13) een toeristische wegen kaart te kopen, die verwijst naar de meest belangrijke bezienswaardigheden. De diver siteit van het landschap aan de zonzijde van de Alpen mag gerust groot worden genoemd. Hoge bergen met gletsjerdalen en tal van adembenemende bergpassen, uitge strekte bossen, meren en rivieren. En betrek- keiijk dichtbij het door de World Alpine Ski and Ski Jumping Championships bekend geworden ski-oord Kranjska Gora, met in Planica de grootste skischans ter wereld. Vlakbij bevindt zich trouwens de ingang van het schitterende nationale park Triglav dat u een scala aan wandelmogehjkheden biedt. Desnoods gaat u kayakken of kano varen op de snelstromende rivier Soca. Alles ligt bij wijze van spreken binnen handbereik, tot zweefvliegen toe. (bij Cezsoca) Zelfs een oorlogsmuseum, als dat u interesseert. In Kobarid is een uitgebreide collectie te zien van beeldmateriaal, wapentuig en andere za ken die herinneren aan hetgeen in de eerste wereldoorlog gebeurde aan het Isonzofront, het zogenoemde 'wonder van Kobarid'. Wijn en paarden Als u daarna de wijnroute langs de rivier Soca volgt, komt u als vanzelf in het door druiventeelt omgeven Nova Gorica, ten noordwesten waarvan zich de kelders bevin den van de internationaal geroemde wijnen van het sinds 1820 in Dobrovo gevestigde huis "Movia" dat in de regio Goriska Brda de beschikking heeft over maar liefst 18 ha grond. Verder naar het zuiden, ten oosten van het Italiaanse Triest in de schilderachti ge Karst en het mediterrane kustgebied, ligt als in een groene oase de bakermat van de Lippizaner paarden die nog altijd volgens zeer strenge regels gefokt worden in de 16e- eeuwse stoeterij in Lipica, dat vroeger tot het Habsburgse rijk behoorde. Iedereen die van paarden houdt is welkom. De gidsen, die meerdere talen spreken, kunnen u alles ver tellen over de dressuur en u desgewenst rondleiden door de vele over het complex verspreide stallen van de ruim tweehon derdvijftig Arabische zilverschimmels, die paardenliefhebbers over de hele wereld in verrukking brengen. Unieke locaties Tien kilometer verderop, in Lokev (in een Veneziaanse toren uit 1485) is een particu- Uer oorlogsmuseum ondergebracht. Het geeft de bezoeker een redelijke indruk van hetgeen zich in de laatste twee wereldoorlo gen in dit land heeft afgespeeld. Sowieso een unieke locatie met allerlei wapens, unifor men en geheime documenten van Hongaar se, Italiaanse, Duitse, Engelse, Amerikaan se, Canadese en Russische militairen, aange vuld met uitrustingsstukken van de partiza nen. Om precies te zijn 74.004 stuks ver deeld over drie verdiepingen. Een afschuw wekkende verzameling die u eigenlijk, behalve op maandag en dinsdag, met argus ogen moet bekijken, als u er al zin in hebt. Een plezieriger tijdverdrijf is ontegenzegge lijk een bezoek aan het pittoreske badplaats je Portoroz dat op een rotsachtig schierei land ligt aan de Adriatische kust. De vele, al dan niet rnet luxueuze en therapeutische voorzieningen toegeruste hotels, pensions en campings, in combinatie met tal van spe- cialiteitenrestaurants, intieme eetcafé's, winkeltjes en souvenirshops, duiden erop dat jong en oud in deze contreien levendig vertier yindt ,"^n pok, krijgt. En anders wel rond de immei drukkenen daardoor oergezel lige jachthaven van het oorspronkelijke vis sersdorp Piran met zijn middeleeuwse (auto luwe) kern. Samen met de temperatuur is een heerlijker vakantiebestemming nauwe lijks denkbaar. Geen spijt Afgezien van het groot aantal dialecten is de Sloveense taal die deel uitmaakt van de Zuidslavische talen, voor ons onverstaan baar. Om zonder problemen weer terug te rijden naar Bied is een wegenkaart dus onontbeerlijk. Per slot van zake wilt u toch ook naar de mysterieuze grotten van Postoj- na, één van de 7200 die Slovenië rijk is èn toegankelijk voor het publiek. U moet er zo'n anderhalf uur voor uittrekken om deze natuurlijke schoonheid van wereldformaat te kunnen bezichtigen. Het eerste gedeelte met een open treintje, door twintig kilome ter gangen en galerijen, waarna op een voor iedereen begrijpelijke wijze uitleg wordt gegeven over de hangende en staande for maties, de geheimzinnige onderaardse zalen en spelonken en de alom aanwezige stalagmieten. Als u dan nog niet bent beko men van verbazing zult u naar verwachting in de Oostenrijks aandoende hoofdstad Lju bljana uw ogen uitkijken. Barok en Jugend stil bepalen er de sfeer en de vergelijking met populaire steden als Wenen, Parijs en Praag is dus geenszins overdreven. Modi euze winkels, mooie parken, een dieren tuin, kerken, musea en theaters, paleizen en congreszalen. Om maar te zwijgen over de vele eetgelegenheden in en buiten het cen trum, dat, hoewel in tweeën gedeeld door de gelijknamige rivier, verbonden is door drie als 't ware aaneengesmede bruggen - Tromostovje geheten - naar een exclusief ontwerp van de beroemde Sloveense archi tect Joze Plecnik. U zult ontdekken dat het in Ljubljana goed en bovenal veilig toeven is, dat met name jonge mensen tot in de kleine uurtjes vrolijk en blij de terrassen bevolken en dat u achteraf geen spijt zult krijgen van uw wellicht vernieuwde ken nismaking met het Slovenië van thans: een typisch Balkanland, maar met een westers gezicht. Voor nadere informatie: Verkeersbureau Slovenië te Rotterdam, telefoon 010 4653003. Fax 010 465 7514. Mr. Iman Caustraat 17, 3251 AP Stellendam Telefoon (0187) 49 23 84 Fax (0187) 49 14 11 Toren Goedereede: tvtnstn u en een HET MARKT! STELLENDAM Korteweg la Bedankt een ieder die het afgelopen Jaar de vereniging een warm hart heeft toegedragen. Hiermee bedoelen wij met name de donateurs spon sors en vrijwilligers welke het ons mogelijk hebben gemaakt om de Koninginnedag tot zo'n succes te maken. Wij hopen dan ook aankomend jaar weer van uw hulp gebruik te mogen maken. Op donderdag 23 december wordt er in de Toren van Goedereede om 20.00 uur een sfeervol kerstconcert gegeven. Naast een optreden van het 'Schouws Kamerkoor' kunt u verder een 'Klein vocaal ensemble' beluisteren. Ook kunt u instrumentale intermezzi beluisteren met viool, dwarsfluit en clavecimbel. Verder is er ook samenzang, het geheel staat onder leiding van Sietse van Wijgerden, toe gang 7,50, kinderen tot 12 jaar gratis. Het concert duurt een ruim uur. In verband met de kou is het raadzaam warmwaterzakken en dergelijke mee te nemen. Na een nog maar korte repetitie-periode zal het 'Schouws Kamerkoor' nu al meewerken aan dit concert. Tevens een kans voor belangstellenden om dit koor eens te horen. In dit concert zullen zij onder meer de volgende werken ten geho re brengen: 'Hodie Christus natus est' van Sweelinck, een vijfstemmig werk, 'A babe is bom' van Mathias, en verder bekende en onbekende carols uit alle tijden: van oud tot nieuw. Het 'Klein vocaal ensemble' zingt onder meer: kyrie en gloria uit de 'Missa Brevis' van Palestrina, 'A boy is born' van Britten, 'Es ist ein Ros entsprungen' van Distier, etc. In de instrumentale intermezzi kunt u delen beluisteren uit de zeer sfeervolle muziek van de Russische componist C. Cui. De koorbe geleiding is in handen van Arjan Koppejan. l7 a Slovenië, een Slavisch land met een westers gezicht

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 81