Een trieste Eerste Kerstdag 1944 Nationaal Reumafonds f9991 Automobielbedrijf Flal<kee B.V. Speciaal zakenmenu 'A v e n s i s Auto van het Jaar De Bourgondische C o r o II a De Picnic Complet Gedicht van wijlen M. Dorst te Herkingen, overleden in Canada Reuma: u kunt helpen ri ^m^m wm ■■■■i i^ h^bk "Mi/n^ kieuw Kom proeven bij uw Toyota-dealer voor 7 personen In oordo^stijd, voCvan verraad en fist, 'Pan Heerscfiappij en boos geweld, van heidendom en twist. QeSeurde 't eens, 't was in de Herfst, Dat Herlqngen aan zee 'De stad, beroemd door vis en votk^ bezocht werd door een 'y'anf^e. 9{u vraagt£e u verwonderd af 'Wat moet die yankg-e daar? Dacht hij niet aan zijn vijanden? Zag hij dan geen gevaar? 'Welzeiker 't was het noodlot slechts dat deze vlieger trof; Qenoodzaaf^ om te dalen, beschoten door een mof. Zijn vrienden vlogen boven hem, hij l(eel^hulpzoel<:endrond. Z'n geoefend oog had reeds gezien: 't is hier geen dalingsgrond. Qeheel verzoend nu met zijn lot, zag hij zijn vrienden gaan, Qroet hen ten afscheid met de hand, en bleef alleen toen staan. 'Een moffenauto liwam weldra en nam de 'Janl^ee mee. Maar met een enl(el afscheidswoord was 't stadje niet tevree. !Het voll^liwam plots in rep en roer, verdrong zich om hem heen. Doch.aan het bittere gevolg dacht momenteel niet één. Zoals aan velen is bekend, strooit ons Qermanenland, 'M.et 9i.dolf Hitler aan het hoofd, de straf met gulle hand. Zelfs aan het stadje Herkingen, bekend bij de li.S-'B. 'Berucht door veelverradersvolkj. viel deze straf niet mee. 9(u zitten alle Herkenaars om zes uur achter 't raam. Dat is, naar men begrijpen zal, verre van aangenaam. 'Maar waar men kpmt en wie men hoort. Het klinkt op heeljlakfye. Hoeweleen ieder tegenvalt - valt Herkingen toch mee. Gevers en collectanten Een paar uur van uw tijd U weet precies waar u aan toe bent U bent hard nodig pir-' ^'T:^ea^!^i^ •23.495, ƒ28.990,- Nieuw uit de gevarieerde keuken van Toyota is deze Avensis. Gekruid met o.a. centrale deurvergrendeling, ABS en dubbele airbag V.a. )f49.995^_ TOYOTA De standaard ABS en tweede airbag worden gepresenteerd op een bedje van betrouwbaarheid en verborgen kwaliteiten. 'n Heerlijk stevig gerecht. )f^9.990~. De uitsmijter van het kerst-menu is geschikt voor 6, of met een toe^e méér middenbank zelfs 7 personen. Bereid met tal van fijne accessoires. Dorpsweg 28 - 3245 VC Sommelsdijk Tel. (0187) 48 44 66 TOYOTA EIIAIIDEn Woensdag 22 december 1999 72e jaargang nr. 6866 chr. streefcblad op gereformeerde grondslag voor de zu.id-hollan.dse en zeeuwse eilanden niEuws Op 20 december 1944 gaf Rauter een bevel aan de Grüne Polizei om duizenden Nederlanders bijeen te drijven, om daarna op transport te worden gesteld naar Duits land, om daar werkzaamheden te verrich ten aan de vernielde wegen en spoorlijnen en om puin te ruimen. Zo ging het ook op Goeree-Overflakkee, Middelhamis, Sommelsdijk, Ouddorp, Melissant en Oude- en Nieuwe-Tonge. Honderden mannen werden als vee bijeen gedreven en onder geleide van de gehate Grüne Polizei naar diverse scholen gebracht. Angst heerste er onder de mannen, maar nog grotere angst onder de achtergebleven famihes. Wat was het einddoel van de mannen? Hele groepen mannen moesten al lopend de lange weg afleggen naar de haven in Middelhamis, waar grote Rijna ken voor anker lagen om hen af te voeren. Volgestopt werden de boten en men ging via binnenwateren richting Amsterdam. In Amsterdam aangekomen was de groep gevangenen aangegroeid tot 1400, aange voerd van het eiland Schouwen-Duiveland en een kleine groep uit Wieringen. Men werd ondergebracht in een havenloods, zwaar bewaakt door de Polizei. Honger en dorst had men, maar wat nog erger was, was de angst en de onzekerheid over wat er gebeuren ging en waar men heen ging. 's Avonds 23 december 1944 werden de grote Rijnaken wéér volgestopt met deze angstige groep mannen. Men zou 's nachts het IJsselmeer oversteken. Dit gebeurde bij nacht in verband met de luchtaanval len. Kerstliederen klonken die nacht uit de ruimen van de Rijnaken. Het was Kerst nacht, een Kerstnacht ver van de familie. Het vroor 15 graden, de sterren fonkelden aan de hemel. Om 4.30 uur kwam men in Kampen aan, waar ze ondergebracht wer den in een oude kazerne. Veel tijd had men niet. De lange trein stond al klaar om hen te vervoeren richting het oosten. Weer onder zware bewaking werd men de trein ingedreven, de deuren werden aan de buitenkant afgesloten, vluchten was niet mogelijk. Men wist nog niet waar de zwa re reis naar toeging. Zwolle had men gezien en verder was het een vraagteken. Het was bar koud. Het werd licht. Een hel dere hemel. Eerste Kerstdag. Weer begon men te zingen, maar ineens verstomde het gezang. De trein begon krachtig te rem men. Daarbovenuit hoorde men vliegtui gen. Enkele seconden later was het één grote vuurzee. Zes Spitfires beschoten de trein. Werd dit hun einde op Eerste Kerst dag? Paniek brak los, men kon niet uit de trein komen, ramen werden daarom inge slagen en men vluchtte alle kanten uit. Men wist niet waar men was. Sommigen dachten dat ze al in Duitsland waren. Gekerm van mannen die waren getroffen klonk boven het lawaai uit. Een van de zwaargewonden wist in welke plaats men was. Enkele honderden meters van de ramp woonde zijn oom, de boerderij van Van der Kolk, nu boerderij 'n Dikken aan de Dikkensweg. Hij sleepte zich daar naar toe, aangekomen bij de boerderij raakte hij bewusteloos. Hij heette Marius Globbe. Ondanks dat hij zwaar gewond was, over leefde hij het. Enkele honderden gevangenen renden het dorp in, mengden zich onder de kerkgan gers en vonden zo onderdak in de ver schillende kerken. Er kwam snel hulp opdagen. De gewonden werden vervoerd naar het Noodziekenhuis in de oude OL school (nu postkantoor). Helaas waren er ook doden te betreuren. A. Doomheim 23 jaar, D.l. v.d. Graaf 28 jaar, P. Kerp 19 jaar en P. Lont 36 jaar. Zij lieten hun leven op Eerste Kerstdag in Wierden. In de fabriek van Scholten aan de Violen- hoeksweg, die door de Duitsers was gevorderd, werden de soldaten die van het front terugkwamen, ontluisd. Hier werden de overgebleven gevangenen die de kans niet hadden gehad te vluchten naar toege dreven. Dit waren ongeveer 1100 van de 1400 mannen, dus driehonderd waren er gevlucht. In de loop van de morgen kwam de hulp pas goed op gang. Brood, pap enz. werden in grote hoeveelheden naar de fabriek ge-bracht. Dit werd door de Duit sers toegestaan. De mensen die hulp boden kregen de kans nog verschillende gevangenen uit de fabriek te smokkelen. Deze werden snel bij de bevolking ondergebracht. Wierden zat boordevol met vluchtelingen. Er waren gezinnen die vijf onderduikers te verber gen hadden. In de loop van de volgende week werden er velen weer ondergebracht in de buurtgemeenten. Dezelfde dag om 6.00 uur stond er een nieuwe trein klaar om de groep mensen die in de fabriek zaten af te voeren naar Duits land. Ondanks de zware bewapening van de Duitsers heeft men nog diverse gevan genen uit de colonne kunnen halen, door ze weg te laten kruipen in een hoge heg aan de Violenhoeksweg. Dit was afgesproken met de arbeiders in de fabriek Scholten. De 24 gewonden die overgebracht waren naar het oude Algemeen Ziekenhuis zijn, ondanks die zeer zware verwondingen, in de loop der maanden gelukkig hersteld. Wat een droefheid voor de families die hun zonen verloren op de Eerste Kerstdag, maar wat een blijheid voor hen die konden vluchten en een geweldig onderkomen vonden in Wierden, Vriezenveen en Enter. Zaterdag 17 mei 1947 werd bij het station, honderd meter van de plek waar de beschieting plaatsvond, het monument onthuld ter nagedachtenis van de slacht offers. Hier werd gesproken door de heer D.D. Konings uit Middelhamis, één van de gevangenen. Hij begon met de volgen de woorden uit Psalm 124: 'Indien de Hee- re die bij ons is geweest niet had gered, wij waren lang vergaan. Zij hadden ons levend vemield en een zee van rampen had ons versmoord. Van de ene dag op de andere je werk niet meer kunnen doen, moeite hebben met de gewone huishoudelijke klussen, vreselijke pijn hebben. Dat gebeurt vaker dan we denken. En door onverklaarbare oorzaak. Reuma kan iedereen krijgen, of je nu jong bent of oud. Eén op de tien Nederlanders heeft een reumatische aandoening. Een onvoorstelbaar aantal van zo'n anderhalf miljoen mensen in Nederland lijdt pijn door reuma. Vaak zonder dat anderen dat merken. Maar met heel wat gevolgen voor henzelf en de mensen om hen heen. Huis-aan-huis-coUecte Je zou denken dat de overheid zich ten vol le inzet om deze volksziekte aan te pakken. Als je alleen al bedenkt hoeveel reuma kost aan ziekteverzuim en arbeidsongeschikt heid, en daar komen de enorme medische kosten nog bovenop. Toch is dat niet zo. Het Nationaal Reumafonds ontvangt zo goed als niets van de overheid, maar draait vrij wel geheel op giften van particulieren en bedrijven. Maar liefst een kwart van de totale inkomsten wordt verkregen met de jaarlijkse huis-aan-huis-collecte. Dat geld komt er natuurlijk alleen als er, behalve gevers, ook collectanten zijn. Elk jaar zijn er duizenden mensen die willen collecteren. Want wie eenmaal heeft gecol lecteerd, merkt hoeveel voldoening dat geeft en komt het jaar daarna meestal weer terug. Maar er zijn altijd nieuwe collectan ten nodig om alle mensen die willen geven te kunnen bereiken. Wij vragen u of u zich wilt opgeven als vrij williger bij de jaarlijkse huis-aan-huis col lecte van het Nationaal Reumafonds. De volgende collecteweek is van 19 t/m 25 maart 2000. U kunt met de inzet van maar een paar uur van uw tijd echt iets zinnigs doen voor anderen. Het geld dat de collecte oplevert, wordt gebruikt voor de bestrijding van reuma: bijvoorbeeld voor wetenschap pelijk onderzoek, voor aangepaste vakan ties, voor hulpmiddelen en aanpassingen in huis, en voor het geven van voorlichting. Een collectant gaat één voor één de huizen langs. Van tevoren is afgesproken welke straten u voor uw rekening neemt, in totaal zijn het zo'n tachtig tot honderdtwintig adressen. Zo weet u precies waar u aan toe bent. U kunt natuurUjk voor de gezelligheid ook samen met een vriendin of met uw man of uw vrouw collecteren. Als u uw organisatietalent wilt inzetten, kunt u zich ook aanmelden als comitélid. De comitéleden organiseren de collecte en zor gen ervoor dat de collectanten de instructies en materialen krijgen die zij nodig hebben. Zowel collectanten als wijkhoofden zijn hard nodig voor de komende collecte. En de collecte is hard nodig voor het Nationaal Reumafonds. Wilt u zich niet een paar uur vrij maken voor de bestrijding van reuma? Uw inzet maakt werkelijk verschil uit. Neemt u voor informatie contact op met: Geertje de Ruiter, tel. (020) 5896471. Op deze dag ik nu aan u schrijf was 't de allereerste dag dat ik ons nog zo maagdelij ke nieuwe huis in Goes binnen schreed. Schreed ja, met enig respect, 't was zo wijd, zo wit, zoveel ramen rondom, 't Uitzicht over de weiden met schapen, de piepkleine kerktorentjes in de verre verten, een dinky- toytrein, die daar reed. Dit is dan nu ons huis, voor nu en ik hoop voor nog heel lang. Kasten zijn er nauwelijks, dat wordt nog wat, komend uit een huis vól kasten! Precies op deze dag is het nu 36 jaar geleden - abusievelijk stond er in mijn laatste stukje 'De lange weg naar morgen' 31 jaar vermeld - dat we met zoveel plezier ons huis op 't hoekje van de Pieterstraat betrokken, 't Leek me zo knus, zo vriendelijk, 't Vroor buiten, binnen snorde de plattebuiskachel in de voorkamer, in de opkamer onze Twentse oliekachel - CV was nog vér - ik hoorde buiten klompjes klepperen in de straat, 't gaf me een prettig 'dorps' gevoel, 't Was nog een bende in huis, overal pakken, kisten en dozen, 't Fomuis stond nog zomaar plomp verloren in de opkamer, de gasfles er naast. En waar waren mijn pannen nu? Ik had onze kleine zoon Rogier van ander half (nu 37!) met zijn ronde box voor 'l raam gezet in de voorkamer, hij kon dan mooi genieten van 't verkeer (een enkele tractor), dat daar vlak voor zijn neus de Kerkstraat indraaide. "Tsssj!" riep hij iede re keer. Een halfjaar lang had hier een dok ter gebivakkeerd - vertrok naar Utrecht - maar de mooie kanten vitrages, die hier voor de ramen hingen, waren nog van Dina (en Hubert) van Heest. Nu, Rogier genóót, zó was ik even in de opkamer en de keuken, of hij had al een prachtige kanten strook kggg tot 't midden toe afgescheurd. Ik vond 't wel erg, maar hier viel niets meer te red den. Ik vond daar een verheugd jongetje met vuurrode konen van opwinding te mid den van een grote berg kant. Een paar scha mele stroken restten nog... en dat was dus het eind van de eens fraaie vitrage. Ik kan mij dus héél goed voorstellen, dat Sint Nicolaas met zijn zwarte knecht op weg naar de Lagere School (nog geen Basis school) en juist hier langs komende, wel uiterst verbaasd naar binnen keken! Ik hoorde in de keuken (toen nog achter, aan de tuinkant), Rogier nu zo hard sissen, "tss sj, tsssj", dat ik dacht, daar moet wel iets heel bijzonders voorbij komen! Hij stond daar vastgenageld tegen de veilige achter kant van zijn box. Sint en Piet lachend en frouw Van Messel. Zulke goede herinnerin gen aan deze prima mensen. Later stond ik zelf voor de klas op deze school (Goederee- de, maar ook Stellendam). Wat schaatsten we heerlijk op de Haven in deze eerste vors- tweek in ons huis. 36 jaar, dat is een groot en bepalend deel van ons leven geweeste. Een stukje Goeree blijft voor altijd levend in on hart, zo nauw en intensief waren we betrok ken, ik door de school, man Kees door Rijkswaterstaat, maar ja, ik toch ook door de krant. wuivend op de stoep naar hem. 't Zal je gebeuren als je anderhalf bent en nog nooit van Sint of Piet gehoord hebt! Ik nodigde ze vriendelijk even binnen. Sint was Aren van Dina van der Wende en Piet was Hes van Maart van Teun van der Wende. Nu, dat was een leuke eerste kennismaking met Goeree! Rogier, nog nauwelijks van zijn verschrikkelijke schrik bekomen, kreeg zijn knuistjes vol pepernoten, waar hij een hele morgen zoet op zat te knabbelen tussen 't kant. De meisjes zaten intussen op school. Marjo lein nog bij meester Van Beek in Stellen- dam - waar we eerst nog een half jaar woonden, in de Meidoomstraat - hij maak te haar klaar voor de HBS, Cateleine bij meester Van Breemen en Roosje bij juf- "Cateleine, kan je niet 's even tegen je moe der zeggen, dat 't een schande is, zoas die kinders in de schoolbussen naer Menheerse en Hellevoet vervoerd worden, 't Liekent wel veevervoer. Ze bosten d'r haest uut, 't is onverantwoord, deer kommen nog ongelok- ken van. En soms rieën ze nog deur oak. Kan je moeder dat niet even in de krante schrie- ve?" Nu bij deze, van harte hoor! 'k Hoop dat er naar geluisterd wordt. Er zitten ook kleinkinderen van mij in, ik leef van hier nog steeds van harte mee. Mijn Kerstverhaal van zoveel jaren aaneen - en wat deed ik 't graag, dat wordt toch bun delen hè? Nog een zoekplaatje, want ik gaf haast alles weg, - wordt deze keer een bood schap aan u allen. 'Per aspera ad astra', 'langs moeilijke wegen naar de sterren'. Dat geldt voor ieder persoonlijk. Wij vonden na zoveel moeilijkheden en nare toestanden onderweg dan toch eindelijk ons lang ver wachte huis. En zijn blij. Symbolisch - vijf hoog - dichterbij de sterren. Maar wij zijn niet alleen - zoveel mensen hebben 't soms heel veel zwaarder en moeilijker. Moeilijk heden in een huwelijk, moeilijkheden met opgroeiende kinderen. De onbeperkte vrij heden in ieder opzicht, de verlokkingen overal, hoe leer je een kind nog wat goed en kwaad is? Als 't nest goed en warm is, met duidelijke normen en waarden, dan kom je een heel eind. Verlies nooit 't vertrouwen in elkaar. Dan zijn er de ernstig zieken, die toch vaak leven met soms maar één klein glorend licht puntje in de verte, hou dat lichtpuntje vast, die symbolische 'sterren', geef het niet op. Een trouwe lezeres schrijft mij al jaren. Ze is heel ziek. Van 't bedje naar de stoel, van de stoel naar 't bedje. Een 'gouden' man, die alles voor haar doet en haar verzorgt. Ik heb daar zo'n bewondering voor. Ze somt steeds haar lichtpuntjes op. Zo houdt ze 't vol. 'n Pracht vrouw. De dagen zijn nu zo somber, grijze luchten en zware regenvlagen teisteren ons dag in, dag uit. Waar haalt een mens de moed van daan in elke dag toch weer de lichtpuntjes te zien, die er zijn? Ja zeker, ze zijn er, ze geven je warmte en vertrouwen, 't Kerstlicht, de geboorte van Jezus Christus, in alle eenvoud geboren in een stal, in alle donkerte zo stralend, zo vér reikend tot in de harten van alle mensen, dat is het Licht, dat ons leven nieuwe inhoud geeft, nieuwe hoop, nieuw vertrouwen. Moge 't Kerstlicht, gesymboliseerd in de geboorte van Jezus Christus, schijnen over u allen. Moge het een plaats vinden in uw hart. Een mooi nieuw jaar, het begin van een vol gende eeuw, wens ik u allen van harte toe! Dieke Schippers-Vaarzon Morel ,rker[ <uan Ol.fl. iSx -SOOO "V.a. Prijzen incl. BTW, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. 'V 'V ''-!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 73