g o g o EIIAilbBI-niEUWS PAGINA 13 WOENSDAG 22 DECEMBER 1999 'Ik vind het héérlijk om de vos te schilderen, te tekenen of te boetseren'! Bovenstaande persoonlijke handgeschre ven tekst is te vinden aan de onderzijde van de omslag van de nieuwe Rien Poortvliet kalender 200. Ofschoon de schilder in 1995 overleed, wordt toch ieder jaar een kalender uitgege ven, gebaseerd één van de 17 boeken die tijdens het leven van deze markante schilder-verteller verschenen van zijn hand. Al bladerend wordt duidelijk dat het boek Aanloop (over de historie van de jacht) de grootste leverancier van 'platen' is, aangevuld met enkele 'doensels' uit de onvolprezen Ark van Noach. Steeds weer geeft de aanblik van de dieren in de natuur op de manier afgebeeld die Rien Poortvliet zo eigen is, een bijna ver nieuwende kijk. Of datje ze voor de eerste keer ziet! De kalender - waartoe we ons beperken - is door uitgeverij Kok-Kampen uitgevoerd in fraai kunstdrukpapier en mede daardoor een lust voor het oog. Waar vakmanschap. Poortvliet zou het nooit voor minder doen. Passie De omslag toont zeven poses van de vos. Eén van die dieren die Rien Poortvliet zo na aan het hart lag. Dat blijkt wel uit de handgeschreven tekstregel op de voorkant van de kalender. In de.Ar^ van Noach 'loost' Poortvliet op een gegeven moment een aantal vossenplaten met goedvinden van de lezer en geeft daarmee gelijk zijn passie voor de vos weer. Ook zijn wonder lijk taalgebruik wordt hiermee onderschre ven. Want vossenplaten 'lozen' zijn zijn eigen woorden. De achteloosheid waarmee dat in de Ark van Noach lijkt te gebeuren is geheel in tegenspraak met het getoonde. Vossen te kust en te keur tegen het decor van de verschillende jaargetijden. Als nie- mandalletjes bijna. Maar wij... en Poort vliet indertijd ook, weten dat het kwalita tief hoogstaand werk is, waar de schilder zijn hele ziel inlegde. Genoeg nu over de Ark (komt nog weleens aan bod, evenals Aanloop) en terug naar de Kalender, waar het hoog tijd wordt om de vossenvoorplaat om te slaan en te zien wat de maand Januari 2000 voor ons in petto heeft. Van atelier naar museum Nog niets. Want heel verrassend is een tussenblad geplaatst waarin een brug geslagen wordt tussen het atelier van Rien Poortvliet en het gelijk namige museum in Middel- hamis. We staan oog in oog met de schilder die in z'n ate- lier in Soest geconcentreerd »-y_ werkt aan het boek Aanloop dat in 1993 verscheen. Hij is kennelijk ten tijde dat de foto is gemaakt ongeveer halverwege, want pagina 109 staat gereed op de voorgrond. Verder ontwaren we alleen maar potten met penselen en kwasten, foto's en schilderijen. Voor de haard staat een kabouter, waarboven de Nederlandse vlag een prominente plaats inneemt. Het grote - noorderlicht vangend - raam gunt ons en de schilder een blik naar buiten, de natuur in waar de beestjes hun eigen gang gaan. Dit is de plaats waar Rien Poortvliet zijn scheppend werk verrichtte. Waar hij tot een enorme productiviteit kwam. Een ouvre, dat eigenlijk eens een inventarisatie behoeft. Hoeveel stukken zou PoortvUet in z'n schilder-tekenperiode hebben vervaar digd? Van z'n vroege jeugdwerk via recla me tot aan zijn laatste boek Kabouter Spreekwoorden toe. We zullen het waar schijnlijk nooit precies weten. Naast de intieme blik in het atelier wordt het schitterende Rien Poortvliet Museum in Middelhamis getoond. Zonder de expo sitie van Poortvliets werk is het al een sie raad uit de 17de eeuw, laat staan mèt zijn werken. Een close-up laat ons een aantal bronzen in het museum zien. Afgietsels van boetseerwerk van de kunstenaar. En wie staat er op de voorgrond. Natuurlijk, U raadt het al.de vos E^n werkdag^ hoe zag die er uit Het aardige van Rien Poortvliet is, dat we veel te weten zijn gekomen over z'n dage lijks leven. Zelf liet hij daar het meeste van los in interviews en documentaires. Onlangs is met pijn en moeite het atelier van Rembrandt gereconstrueerd in het Rembrandthuis te Amsterdam. Vraag was onder andere: Maakte Rembrandt zelf zijn verf? Het antwoord lag gedeeltelijk in een beerput van het huis van de 17e eeuwse schilder: een kookpot met restanten van loodwit. Van Poortvhet is bijvoorbeeld bekend dat hij een aantal boeken heeft 'geschilderd' met studieverfiets dat hem totaal niet hin derde door onwetendheid. De resultaten waren er niet minder om. Door de weduwe van de schilder - mevrouw Poortvliet - die het werk van haar man hartstochtelijk 'voortzet', is het idee van 'Hoe zag de werkdag van Rien Poortvliet eruit' in de kalender opgeno men. Nou zo: 'Ik sta op een nette tijd op... want nog even slapen, nog even sluimeren, nog even lig gen met gevouwen handen, daar komt Uw armoede aangeslopen zegt de Heilige Schrift, nou en dat willen we niet, dus net jes op tijd op en dan het gedoe van iedere dag, badkamer, scheren, aankleden, dan ga ik de paarden voeren en als het zomer is dan breng ik ze naar de wei, daarna de krant halen uit de brievenbus, daarna ont bijten, krant lezen, daarna pak ik de krui wagen en ga ik met bezem en hark de drol len opruimen want je weet die paardjes... ik veeg dus alles bij elkaar, doe het in de kruiwagen en breng die mest naar achter, daar hebben we een soort mesthoop, blad, gras en dat wordt weer prima aarde door de tijd heen... Verder doe ik wat klusjes op het erf, bijvoorbeeld er is een boom omgewaaid afkijken of de havik geweest is, dat kan ik zien aan de veertjes of de sperwer, dat kan ook. Dan drinken we een kop koffie en dan ga ik aan de slag, want ik werk heel graag. Ik vindt het eigen lijk het allerleukste wat er is, ik heb dan ook geen vrije Zaterdag, ik heb ook al sinds een paar jaar geen vakantie, ik vind dit leuker dan op vakantie gaan dus.mijn lieve vrouw gaat wel een paar dagen naar Terschelling en ze loopt ieder jaar een stukje Pieterpad met vriendinnen. Ik blijf thuis, ja dan ben ik wel alleen, dat vind ik niks, maar toch beter dan vakantie houden. Ik moet dan wel natuurlijk voor alle bees ten zorgen, nou ja, maar ik kan wel lekker doorwerken. Ik werk de hele dag, tussen de middag heel even niet. Mevrouw Poortvliet heeft dan het brood alvast belegd en in stukjes gesneden. Ik heb zo ongeveer de aardigste vrouw die je je kunt voorstellen. Post doornemen, daar na weer lekker aan het werk, tussendoor drinken we wel veel kopjes koffie, kopjes thee. We mogen zo graag met zijn tweetjes aan de theetafel zitten en al koffiedrinkend of thee, bepraten we de dingen van elke dag huis en erf, over van alles en nog wat. Ik werk tot zo ongeveer half?. We eten dan en daarna ga ik een uurtje orgelspelen. Ik heb op donderdag op een vast uur orgelles. Ik heb les van Albert van der Hoeven uit Zeist, die komt dus elke week. Na het orgel spelen is het avond geworden en dan werk ik niet meer. Wordt vervolgd Om 'alles' te weten van de schilder zullen we de Kalender van 2001 moeten raadple gen. Wellicht een idee om deze medio vol gend jaar in het Rien Poortvliet Musuem aan te schaffen. Vergeet de bon niet voor een gratis kopje koffie mee te nemen uit de Kalender 2000. Van 1 april tot 1 oktober bent u tussen 10 en 17 uur van harte wel kom van maandag tot en met zaterdag. Van 1 oktober tot 1 april is het museum op maandag gesloten. Twaalf maanden Nadat in januari een houtsnip vlak voor je op de wieken is gegaan, doen de patrijzen zich in februari tegoed in een spruitenveld- je. Het is winter en de sneeuw heeft het landschap omgetoverd tot een kerstkaart. Als geen ander wist Poortvliet de emotie, de innerlijke rust in een schilderij vast te leggen en bij de toeschouwer op te roepen. In maart portretteert Poortvliet een stoet van dieren. Van uil tot vis. Hieruit kozen we voor u het aandoenlijke eekhoorntje, weliswaar hier in zwart/wit gereprodu ceerd, maar kenners kunnen de juiste kleur er wel bij bedenken. En passant is onder aan de maand de hand van de schilder zelf met penseel afgebeeld. De hand.die alles schiep! April is voor de fazant, die door de Romeinen hier in het land werd gebracht.en er nog steeds is. Het is een afbeelding vol beweging, niet alleen door de fazant, die een open plek betreedt. Het (helm)gras is Poortvlietig geschilderd terwijl de wolken woest en snel door het zwerk lijken te razen. Een schil derij waar een mens van kan gaan houden! De maand mei toont drie vertederende vosjes die vanuit de ingang van het hol onder een boom de ontluikende wereld inblikken. Een oerhollands landschap kom't tq't ons in juni wanneef de koeien in de' wéi staan, terwijl de planten op de voorgrond' de aanwezige sloot suggereren. Het graan in juli behoort evenzeer Poort vliet toe als de konijnen die erin zitten. Ik ken niemand die zo natuurlijk de stengels afbeeldt als Poortvliet. Een ander oerland schap - zonder mensenbouwsels - ont plooit zich voor ons in augustus, wanneer de zon bijna gedoofd is en de eenden uit de lucht komen vallen. De gloed is overweldi gend en weerkaatst in een poeltje tussen het opschietende gras. September zien we de havik aan het werk. met ogen zo star als knikkers. Ook hiei^mee wist Rien als geen ander raad mee. Rond oktober verschijnt het damwild ten tonele. Eigenlijk zou men. moeten zeggen: ten nature. De Romeinen, de Noormannen en Prins Maurits voerden ze in Nederland in. In het najaar komen enorme hoeveelheden ganzen op bezoek, 't Is nog niet donker als we in november een schitterende sloot inkijken die onderaan de dijk de verte inloopt en waarin het riet en het kroos ruim baan krijgen. Terwijl de fazant roerloos zit, vallen links de ganzen uit de lucht om te foerageren. Het water in de sloot is echter de blikvanger en spiegelt al wat groeit en bloeit. De lucht is wijds. Dit moet Flakkee zijn! Het is weer winter. December. Het heeft gesneeuwd. Alle geluiden worden gesmoord door de dikke, wollige deken. Bijna onhoorbaar - alleen het snuiven en een enkel knappend takje doorbreekt de stilte - komen de wilde varkens vanuit de dekking op óns af langs de droge greppel. Hier is Rien Poortvliet op z'n best en weer maakt het landschap die emotie los. Géyoeléijs die ^hehören bJX Kefstrïiis,"Bij liét'Kerstyerhaal, fcij oè puurheid van het menselijk bestaan. Onze plaats temidden van de schepping. Waaraan rondkijkend in de natuur niets aan viel toe te voegen. Het zijn Rien Poortvliets eigen woorden. Ze zijn verborgen in het winterlandschap van de maand December 2000. Een goede eeuwwisseling. Rias Olivier November .H>j\5\o<: s»ii»> y/- U. *titC 'f ^&t^ tr^^fflt, ^S Sf^^'^i^iUt^A Tèj^e^a^ i>^^ '^oi^Sai^^ i--^;#^-=

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 61