Rijdend Tramweg Museum verricht metingen die nooit eerder mogelijii waren! nlet««*^^1ïS"e.*. Deo Cantemus concerteert vijfmaal Adverteren kost geld EIÜVtlDEII-IIIEIJWS Sterke sportieve afsluiting van 1999 door Schotejil Speedo-ploeg Rabobank over op koffie met Max Havelaar keurmerk Wijziging openstelling uitleen Zorg en Welzijngroep PAGINA 9 WOENSDAG 22 DECEMBER 1999 iaKHia Er is een Kerstlied, waarin over de geboorte van de Heere Jezus als volgt wordt gezon gen: "Gaat aan gene straten En gij zult Hem vinden klaar, Bethlem is de stede daar is 't geschied voorwaar, Kyrielys De constatering in dit lied, dat Bethlehem de plaats van Zijn geboorte was, is correct. Reeds eeuwen voor het Kind kwam, heeft de profeet Micha de naam Bethlehem als zoda nig genoemd. Davids Zoon zou in de stad van David ter wereld komen. En Davids stad was Bethlehem. Daar was hij geboren en in de omgeving ervan had hij de schapen geweid en was hij tot koning gezalfd (1 Samuel 16:13). Bethlehem heette vroeger Efratha. Efratha betekent: 'de vruchtbare'. Bethlehem dat is: 'broodhuis'. Bethlehem was maar klein. Een wel liefelijk, maar armzalig dorpje op zacht glooiende heuvels. Te klein om te zijn onder de duizenden van Juda, dat is onder de geslachtshoofdsteden van duizend families. Er woonden weinig mensen. Als na de ballingschap een gedeelte van de Joden terugkeert, "een iegelijk naar zijn stad", blijken slechts 123 personen in Beth lehem thuis te behoren (Ezra 2:21). Wonderlijk zijn Gods wegen: niet de ko ningsstad Jeruzalem, maar het nederig Beth lehem is de geboorteplaats van Jezus. God verkiest het kleine. In de wereld telt het klei ne niet mee. Daar telt het grote, het massale. Dat wat machtig is, wat indruk maakt, wat invloed heeft. Wee de kleinen! Ze worden plat gedrukt door de geweldheb- bers, die menen dat macht ook recht is. Het recht van de sterke. In het Koninkrijk van God gaat het anders toe. De Heere verkiest wat klein en gering is. De Apostel Paulus schrijft later: "het zwakke der wereld heeft God uitverkoren, opdat Hij het sterke zou beschamen, en het onedele der wereld en het verachte heeft God uitverko ren en hetgeen niets is, opdat Hij hetgeen iets is, teniet zou maken". I Als wij in de geest bij Bethlehem's kribbe vertoeven, past ons nederigheid en diepe ootmoed. Verslagenheid vanwege onze zonden. Om het geschonden recht van een heilig God te herstellen, om verzoening te verwerven, zal Hij worden de Man van srharten: zal Hij op Golgotha sterven als een vervloekte aan een kruis. De schaduw van dat kruis valt reeds over de kribbe. Daarmee is alle oppervlakkige en wereldse viering van het Kerstfeest veroordeeld. Als we naderen tot de kribbe past de bede: "Kyrielys... Heere, ontferm u onzer". Een pluspunt voor het kleine Bethlehem was haar ligging op vruchtbare heuvels. Een weelderige plantengroei gaf aan de bezitters van Bethlehem brood in overvloed. Niet voor niets heette Bethlehem het 'broodhuis' En als de oogsttijd was aangebroken, weer galmden Efratha's velden van vrolijk gezang, want de sikkel kon in het golvend graan worden geslagen en de olijven konden worden ingezameld. Bethlehem was 'broodhuis' de jaren door. Tot in de volheid van de tijd. God Zelf het maakt tot.'Broodhuis' Dat hadden de profeten voorzegd! Jesaja spreekt van de 'maagd' en de 'Imma- nuel' (Jesaja 7:14). Zijn tijdgenoot Micha gewaagt van de 'ba rende', die baren zal en door wie uit het huis van Efratha zal voortkomen, die een 'Heer ser zal zijn over Israël' en wiens afstamming komt uit de 'dagen der eeuwigheid' (Micha 5:1). Daar werd voor het eerst verband gelegd tus sen het 'broodhuis' en Davids Zoon, die 'rechtvaardige Spruit' (Jeremia 23:5), die 'uit zijne plaats spruiten en des Heeren tem pel bouwen zal" (Zacharia 6:12). En in de Kerstnacht worden de beloften van God heerlijk vervuld! In de velden van Efratha zijn hemelse heir- scharen. Engelen zingen van het welbehagen van God... van vrede op aarde. Door dat welbehagen zal in het hart van mensen zalig heid wonen. Zij zingen... want "God is ge openbaard in het vlees". Ruige, verachte herders horen het zingen verwonderd aan. Ze gaan in haast naar Beth lehem en zien een Kindje zwak en klein als onzer een. Door Maria in doeken gewikkeld, liggend in een voederbak. Al armoede en schamelheid. Marinus Nijsse dichtte ervan: "Het Kind uit 't Hogerhuis ligt in de stal, in diepe armoe om de droeve val, van eer en heerlijkheid zo gans verlaten". Wie kan vermoeden, dat deze eenvoudige maagd de 'barende' is, van wie Micha sprak en dat dit Kind de 'Heerser is van eeuwen oude afkomst?' Maar toch... zó wordt Bethlehem het 'broodhuis' tot 'Broodhuis'. Want dit hulpe loze Kind zal straks Zichzelf bewijzen te zijn het Brood des levens (Johannes 6:35, 48), dat 'uit de hemel is nedergedaald' (vers 41) en door het eten waarvan de mens 'in der eeuwigheid leven zal' (vers 58). In de opperzaal geeft Hij aan zijn jongeren het brood van het Paasoffer en zegt: "dit is mijn lichaam, dat voor u gegeven wordt". (Lukas 22:19). "Gebroken wordt het op Golgotha's heuvel; genoten wordt het aan de voet van Golgo tha's kruis". En als bij de bediening van het Heilig Avondmaal de dienaar het brood breekt, spreekt hij: "Het brood dat wij breken, is de gemeenschap aan het lichaam van Christus". Weer worden we geroepen om in de geest te gaan naar Bethlehem. Om daar te zoeken het Brood, dat alleen de ziel kan spijzen en laven tot het eeuwige leven. Het dagelijks brood kunnen we niet missen. Het houdt in de tijd ons lichaam in stand. Hongersnood is een gruwelijke gesel. En als ook nog in onze tijd mensen sterven van honger, doet ons hart pijn. Maar de mens is arm, die alleen werkt voor de spijs die vergaat. We hebben Brood voor de ziel nodig, wil het wél zijn voor tijd en eeuwigheid. Wat baat het een mens, die overvloed van brood heeft, maar naar de ziel vergaat van honger? Jezus Christus is het ware Brood. Het Brood dat uit de hemel is nedergedaald. Hij wijst Zichzelf aan als het Brood des levens. Door het geloof wordt in Hem onze geestelijke honger gestild tot in eeuwigheid. Zalig de mens, die leerde hongeren naar dat Brood. Naar verzoening door zijn bloed; vergeving van de zonde; vrede met God. Hij knielt bij de kribbe en vraagt altijd weer van dat Brood te mogen eten, om te leven in eeu wigheid. Hij is geen karig God. Hij geeft mild en overvloedig! "Opent uwe mond, eis van Mij vrijmoe dig..." En.nooit zal Hij een steen geven aan wie Hem om brood vraagt. Zo wordt het Broodhuis al rijker. Dan mogen wij de gave des levens ontvangen om niet. En we geven, verootmoedigd, alle eer aan Hem, Die van het 'broodhuis' het 'Broodhuis' wilde maken. Dan bedenken wij de dingen die boven zijn. En zingen de zang van Bethlehem mee, omdat het Kind van Bethlehem heerst als Koning. "O, Bethlehem, gij zijt zo klein, gering en zonder aanzien. Toch zal uw naam gezegend zijn, tot in zeer verre tijden, ten eeuwiglijk verblijden. Gij waart zo arm, men telde u niet, maar 't is op u dat elk thans ziet: Er is een Kind geboren, het werd van God verkoren "O, Bethlehem, gij zijt zo groot, uw naam klinkt door de eeuwen. Hij is gelijk het morgenrood, de dag begint te lichten, de duisternis moet zwichten. Er is geen dood, geen droejheid meer, Gods liefde komt en gaat niet weer: Heer Jezus is geboren, de mens is niet verloren J. Revius B. H.H. Wat zeker 150 jaar lang niet mogelijk is geweest, vanwege het ontbreken van de technische mogelijkheden, vond afgelopen woensdag tot en met zaterdag plaats alsof het de gewoonste zaak van de wereld was: in stoomlocomotieven metingen verrichten naar een aantal technische aspecten in het functioneren van de locomotief bij toepassing van verschillende blaasmonden onder in de schoorsteen. Ir. J. Koopmans, voorzitter van de Tramweg stichting te Venray en tevens vrijwilliger bij het Rijdend Tram weg Museum te Ouddorp, ontwikkelde de apparatuur waarmee de metingen konden worden verricht. Volgens ir. Koopmans kan het gerust uniek worden genoemd dat metingen als deze in stoomlocomotieven thans kunnen worden ver richt. Voor zover hij weet is men daar tot op heden nimmer in geslaagd, eenvoudig omdat de technische mogelijkheden daartoe ontbraken. Met gebruikmaking van verschillende soorten sensoren ontwikkelde Koopmans een soort groepenkast die op de locomotief wordt aangesloten. De locomotief wordt met kabeltjes verbonden aan de groepenkast, en daarvandaan worden de gemeten waarden door geseind naar een pc, die ze vervolgens aan het licht brengt. Graag wil de RTM weten wat de effecten zijn bij toepassing van verschillende blaasmonden die de stoom uit de ketel van de locomotief blazen. Wijde blaasmonden laten de stoom gemakkelijk ontsnappen, waar door weinig weerstand ontstaat op de zuiger in de cilinder die de stoom naar buiten moet persen. Daarbij is er echter weinig trek op het vuur in de locomotief. Veel trek op het vuur heb je bij nauwe blaas monden, maar dan bestaat er een veel grotere druk op de cilinder. 'Ergens' moet een ideaal middelpunt liggen, en daarnaar is de RTM op zoek. De huidige stoomlocomotief werkt namelijk nog geheel zoals die gebouwd werd: gemaakt om 14 rijtuigen tegelijk te kunnen trekken. In Ouddorp, op haar oude dag, zijn dat er nog maar vijf. Dat betekent dus dat de loc veel feller is dan eigenlijk zou moeten, met flinke rookpluimen die tot overlast kunnen leiden - met name voor Port Zélande - en met de mogelijkheid dat stukjes kool door de gro te stuwkracht uit de schoorsteen van de locomotief vliegen. Men wil een en ander thans terugbrengen tot 'normale' proporties waarmee tevens de C02-uitstoot wordt teruggebracht, temeer omdat er voor de Iocs nieuwe ketels in het verschiet liggen. En om dan de zaken echt goed aan te pakken wil men eerst cijfers zien en gemeten waarden hebben; immers, meten is weten! Door tijdens het maken van proef ritten, met verschillende blaasmonden onderin de schoorsteen, metingen te verrichten kunnen de verschillende effecten worden bekeken en kunnen daaruit conclusies worden getrokken ten aanzien van verdere aanpak. Tijdens de proefritten werd onder andere geme ten de temperatuur van de stoom, de druk van de stoomstraal, de weerstand bij het uitpersen van de stoom en de trek op het vuur. Het feit dat deze metingen thans verricht kunnen worden mag al bijzon der heten, het feit dat dit zich op Goeree-Overflakkee afspeelt niet minder. De door ir. Koopmans ontwikkelde apparatuur werd geheel gedekt door bijdragen van het Prins Bemhardfonds. We waren getuige van het eerste van de vijf Kerstconcerten dat het Chr. Gemengd Koor 'Deo Cantemus' dit jaar, nu al zoveel jaren achtereen, in de Doelen geeft. Daarbij werken mee de Gerefor meerde Kerkkoren van Alblasserdam en Zwijndrecht. Al deze koren staan onder leiding van Cor de Haan. Je merkte op deze eerste concertavond bij de zangers iets van nervositeit. Echter, geen zweem daarvan bij de dirigent, die aan de 500 zangers en aan het orkest van Marco Bons zo soepel leiding gaf dat alle zenuwen spoedig verdwenen waren. De toehoor ders hebben dan ook genoten van een prachtige avond, die in het teken stond van 'Licht in de wereldnacht". Dit thema speelde door heel het programma heen. De voorzitter, de heer P. Krauwinkel, gaf in zijn openingswoord hierop een korte toelich ting. Boven alle lichten en dwaallichten in deze wereld uit, schijnt het Licht van het Kind van Bethlehem. Hij besloot met een toepasselijk door hem gemaakt gedicht. Het was dan ook niet te verwonderen dat de 2000 aanwezigen samen het 'Daar is uit 's wereld duistere wolken een Licht der lichten opge gaan' aanhieven. De naam Peter Krauwinkel kwamen we vaker tegen. Hij heeft de gave om een tekst te maken, die een ander dan weer op muziek zet. Het programma was als vanouds erg geva rieerd. We troffen er Engelse componisten op aan, zoals Harry D. Clarke, Joe E. Parks en de wat modernere Tom Fettke, maar ook J.S. Bach, Joseph Haydn en F. Mendels- sohn-Bartholdy. Maar welk stuk ook aan de orde kwam, het werd allemaal uitermate beheerst en zuiver uitgevoerd. De organist Andre van Vliet liet geen enke le steek vallen en ook Jan Mulder, die de vleugel bespeelde, deed het weer voortreffe lijk. Jammer dat we deze virtuozen in een medley van kersthederen niet een keer samen te horen kregen. De kerstfantasie "Gloria in Excelsis Deo' van Jan Mulder werd door panfluit en orkest gespeeld. En zo komen we als vanzelf bij een van de solisten van deze avond, de 13-jarige Roem eense Mihai Puscoiu, die door zijn eenvoud, maar stelllig ook door de wijze waarop hij de panfluit bespeelde, de harten van het publiek stal. Hij was nog maar 2 a 3 jaar oud toen zijn vader, die componist, panfluitleraar en diri gent is, de bijzondere muzikale talenten bij zijn zoon ontdekte. Hij speelde verschillende keren een rol in het programma. Tot ieders verbazing kwam hij op een gegeven moment ook nog met een viool het podium op. Iedereen was onder de indruk van zijn spel. Hij speelde al panfluit toen hij nog maar 6 en viool toen hij nog maar 7 jaar oud was. Een andere solist was de alt Eleonora Vol- kert, die na een opleiding aan het Stedelijk Conservatorium te Zwolle haar studie voort zette onder anderen bij de onder ons beken de Aafje Heynis. Zij maakte in 1991 haar debuut in Duitsland, in een uitvoering van de Mattheus Passion van J.S. Bach. Ook treedt ze regelmatig in radiouitzendingen op. Zij had een mooie stem. Ze zong erg zuiver, alleen - zeker voor de pauze - wat zwak. Met de Transworld Christmas Wedley gin gen we heel de wereld door. En telkens weer keken we vol bewondering naar Cor de Haan, die op een meesterlijke wijze aan zijn koren en het orkest leiding gaf, maar die opk heel wat stukken voor koor en orkest had bewerkt. Nu eens hoorde je de zang heel zacht, dan weer zwol het volume tot massaal aan. Om kort te gaan, het was een geweldige avond! Het is dan ook geen wonder dat de mensen van heinde en ver komen, en dat de 5 avon den al ver voor de uitvoering uitverkocht waren. Wie niet aanwezig kon zijn, en toch nog graag een graantje van het concert wil mee pikken, doet er goed aan op Eerste Kerstdag 's avonds van 22.38-23.33 uur de T.V.-uit zending van de Evangelische Omroep op Nederland 2 te beluisteren. En op zaterdag 20 mei a.s. hoopt Deo Cante mus het 'Rotterdam zingt van Hem'-concert in de Doelen te geven. Daarbij treedt dan ook het Urker Mannen koor 'Hallelujah' op onder leiding van Jan Quintus Zwart. Maar wacht met het bestellen van kaarten dan niet te lang, anders vist U stellig achter het net. Kaarten zijn (schriftelijk) te bestellen bij de heer A. Voogt, Hobbemaplein 15, 3262 VB Oud-Beijerland. Zaterdag 18 december j.l. heeft een delegatie van 16 zwemmers van de Schotejil Speedo- ploeg de tweede wedstrijd uit een serie van vier verzwommen in zwembad De Zeehond te Rozenburg. Tijdens deze laatste wedstrijd van 1999 werd door de jonge Schotejillers in de leeftijdgroepen tot 12 jaar erg goed gepresteerd, getuige 30 persoonlijke re cords, 2 clubrecords en 13 ereplaatsen. Onbetwist 'goudhaantje' van deze wedstrijd was Ted de Jager (11 jaar), die maar liefst drie keer een Ie plaats wist te behalen. Op de lOOm vrije slag zwom hij een persoonlijk record en de winnende tijd in 1.13.60. Op de 200m wisselslag zwom hij vervolgens zelfs een clubrecord en won wederom, nu in de tijd van 3.05.62. Op zijn laatste nummer zwom Ted de Jager op de lOOm rugslag een p.r. en de winnende tijd van 1.29.54. De even oude Dominique Jordaan werd 3e met zijn tijd van 1.38.33 op de lOOm rugslag, ter wijl Niels Albrechts op de 50m rugslag een tijd van 47.53 neerzette en eveneens 3e werd. Nadieh de Groot (ook 11 jaar) zwom op de lOOm vrije slag een p.r. in 1.28.39 en werd hiermee 2e bij de meisjes. Op de lOOm rugslag zwom ze later met een tijd van 1.43.88 naar een 3e plaats. Op de 50m vlinderslag zwom Dion Beukers (10 jaar) naar een Ie plaats in een tijd van 42.09. De 3e plaats op deze 50m vlinderslag was voor Martijn van Hoorn in een tijd van 48.41. De even oude Rhiana van Kempen zwom eveneens op de 50m vlinderslag naar een Ie plaats. Zij deed dit in de scherpe clubrecordtijd van 37.80. Bob de Jager (9 jaar) behaalde op de lOOm schoolslag een 3e plaats in een tijd van 1.53.42. Esmee Koedoot (7 jaar) starte twee keer en tikte beide keren overtuigend als Ie aan in een gecombineerde groep van jongens en meisjes onder 8 jaar. Zij zwom de 25m vrije slag in 21.29 (p.r.) en de 25 rugslag in 25.06. Behalve genoemde ereplaatsen werden ook nog persoonlijke records gezwommen door een aantal Schotejillers. Lennart van den Houten (8 jaar) verbeterde zijn 50m school slag met 4 seconden naar 58.57, terwijl hij op de 50m vrije slag zijn tijd zelfs met 6 seconden verbeterde naar 50.76. Gerriette Stolk (9 jaar) zwom op de 50m schoolslag een p.r. van 59.04. Bij de jongens zwom Jor- dy de Groot op de lOOm schoolslag naar een p.r. in 2.03.50. Sonny Slui (10 jaar) verbeterde zijn tijd op de 50m vlinderslag met 6 seconden naar 52.22, terwijl de even oude Esther Korteweg bij de meisjes een p.r. van 1.02.65 realiseerde. Niels Albrechts en Remco Kieviet (beiden 11 jaar) verbeterden op alle gezwommen nummers hun persoonlijke records. Op de 50m vrije slag en 50m rugslag zwommen beiden ca. 4 tot 6 seconden sneller, terwijl op de lOOm wisselslag de resp. tijden van Met ingang van dinsdag 14 december wordt in de vestigingen van Rabo bank Nederland en Rabobank Inter nationaal, waar in totaal 3.000 men sen werken, alleen nog koffie met het Max Havelaar Keurmerk geschon ken. In totaal drinken de medewer kers en de bezoekers jaarlijks zo'n 5 miljoen kopjes koffie, dat komt over een met ruim 10.000 kilo koffie. "Duurzaamheid moet je integreren in je da gelijkse activiteiten, daar moet je verant woordelijkheid in nemen anders ben je geen voorloper meer maar een achterloper", aldus Bart Jan Krouwel, hoofd Stafgroep Duurza me Ontwikkelingen van de Rabobank. Stichting Max Havelaar is blij met dit besluit van de directie van de bank. De afzet van de keurmerkkoffie neemt toe en daarmee wor den meer boeren in ontwikkelingslanden in staat gesteld hun koffiebonen onder gunsti ger handelsvoorwaarden op de Nederlandse markt te verkopen. De Rabobank heeft 1.800 vestigingen met ruim 7 miljoen klanten. De 437 lokale Rabo- banken kunnen ook gebruik maken van de overeenkomst, die Rabobank Nederland met de automatenleverancier heeft. De leveran cier van de keurmerkkoffie is Drie Mollen sinds 1818 B.V. in 's-Hertogenbosch. Veel lokale Rabobanken gebruiken al keur merkkoffie, want de band tussen de Rabo bank en de coöperaties van koffieboeren be staat al langer. De Stichting Steun door de Rabobanken (SSR) is in 1980 betrokken geweest bij de oprichting van UCIRI in Mexico, een koffiecoöperatie die koffiebo nen levert onder de handelsvoorwaarden van het Max Havelaar Keurmerk. OOLTGENSPLAAT - Met ingang van 1 januari 2000 past de Zorg en Welzijn Groep haar openingstijden van de uitleen aan. Twee dagen per week, te weten op maandag en vrijdag kunnen inwoners van Ooltgens- plaat van 13.00 tot 14.00 uur terecht op het uitleenadres. Het uitleen adres is gevestigd aan de Linde laan 4 te Ooltgensplaat. 1.44.34 en 1.53.72 ruim 7 seconden winst opleverden. Debutant Luuk Tönissen (9 jaar) tenslotte zwom een verrassend snelle 50m schoolslag. Hij eindigde in een veld van ca. 20 zwem- mertjes met zijn tijd van 58.02 erg knap rond de 5e plaats. BethleheT»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 57