Hoofdrol voor landbouw in Millennlumronde Festiviteiten bij Netagco Rumptstad in Stad aan 't Haringvliet Eneco voorgoed weg uit Middelharnis ZAFIRA Föcms ft1(MbmM LITI E Gepromoveerd karels. autoschade .f/i/L MINNAARD K VASTGOED Garage Knöps B.V. Nieuws van De Staver chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Visser Visser Ophalen oud papier in Oude Tonge Avond-openstelling Torenmuseum Goedereede Krijn Kieviet in Flakkeecialiteiten Natuurgeneeskundlge J. M. Bergsma weer op Flakkee C. FELSBOURG Vrijdag 17 december 1999 72e jaargang nr. 6865 Landbouwpraatje Tijd voor een nieuwe wereldronde: de Millenniumronde. Ditmaal zullen de Europese boeren de strijd moeten aanbin den. Het wereldhandelsverkeer wordt vrijer. Gaat de Europese landbouwpoli tiek - het boerenharnas - nu echt ver dwijnen? Eind november was het wereldhandelsle gioen verzameld in het Amerikaanse Seattle. Regeringsleiders, ministers, captains of industry en de vele ondersteuningstroepen waren van de partij. Het startsein werd gege ven voor een race naar verdere liberalisering van het wereldhandelsverkeer. De hele klus wordt uitgevoerd in zgn. WTO-verband. WTO staat voor World Trade Organisation of Wereldhandelsorganisatie. Wat is WTO precies en hoe zijn de Europese boeren ver zeild geraakt in het WTO-circus? De wereldhandelsorganisatie is nu vijfjaar oud en is de opvolger van de in 1948 opge richte GATT (General Agreement on Tariffs and Trade). De WTO telt op dit ogenblik 135 lidlanden; er is een diplomatieke operatie op touw gezet om ook China lid te maken van de WTO. De wereldhandelsorganisatie streeft naar een vrij onbelemmerd verkeer van personen, goederen, diensten en kapi taal. Ze ziet erop toe dat het verkeer niet wordt gestoord of verstoord door nationale barricades of concurrentievervalsingen. De tot 1995 bestaande GATT had geen sancties om bij verstoringen op te treden. De huidige WTO kan dat daarentegen wel. De organisa tie tracht bovendien technische hulp te geven aan ontwikkelingslanden. Er is im mers een grote groep van achterblijvende, nog in ontwikkeling zijnde landen die in het wereldhandelsverkeer altijd het onderspit delven. De WTO (eerder dus GATT) heeft sinds de jaren vijftig acht grote handelsrondes gehou den. Vaak gingen die rondes onder mooie namen als Dillen-ronde, Kennedy-ronde, Uruguay- of Tokio-ronde. De onderhande lingen sleepten zich vaak moeizaam en jarenlang voort en mondden veelal uit in matige succesjes. Zo werd bij de laatste Uru- guay-ronde - deze duurde acht jaren van 1986 tot 1994 - op de valreep een akkoord bereikt over de afbouw van grenzen bij het internationale landbouwverkeer. Eigenlijk was dat 'landbouwsucces' een bijzonderheid want alle handelsbesprekingen sinds 1948 gingen over alle onderwerpen behalve de landbouw. Er is vele malen gesproken over tarifaire en non-tarifaire belemmeringen, over non-discriminatie en over fair trade of fair play. De landbouw echter was een domein waar de GATT zorgvuldig vanaf bleef. Landbouw was en is een gevoelig onderwerp in het wereldhandelsverkeer. Landbouw HOT ITEM voor WTO Een doorbraak naar de landbouwwereld kwam tot stand bij de laatst gehouden GATT-ronde in Uruguay. Sindsdien is er driftig gesleuteld aan het landbouwgebeu- ren. De ogen zijn niet alleen gericht op de afbraak van grensbelemmeringen (invoer en uitvoerheffingen) maar ook op het gebruik van hormonen in vlees, op genetisch gemanipuleerd uitgangsmateriaal, op mi lieu- en natuurvriendelijke producten en op biologische landbouwproducties. Bij alle gesprekken over liberalisering van handelsverkeer en landbouwpolitiek staan enkele grote partijen tegenover elkaar. De Verenigde Staten vinden dat de Europese Unie haar boeren al te veel beschermt. Het Europees landbouwbeleid is in de ogen van de Amerikanen te protectionistisch en geeft slechts mondjesmaat toegang tot de volledige concurrentie. Anderzijds gaat het Europees verwijt richting Amerika dat aan de overkant van de Oceaan veel te ruim hartig wordt omgesprongen met voedsel veiligheid en voedselkwaliteit (hormonen en genetische manipulatie). Vooral consu menten maken zich juist daarover nogal zorgen. In Seattle is flink getrokken om landbouw hoog op de agenda bij de millenniumronde te plaatsen. Europa probeert zijn land bouwbeleid zoveel mogelijk te bewaren en voert daarom een gewiekste tactiek in mondiaal verband. De landbouw is niet alleen goed voor de productie van voedsel maar boeren en tuinders staan ook garant voor een leefbaar platteland. Daarom moet Europa de handen vrij hebben voor een daarop afgestemde landbouwpolitiek. De verbrede landbouwfunctie wordt interna tionaal maar zeer matig erkend. Dat levert "l^ok daarom wrijving elders in de wereld en blijft een complicatie bij de millennium ronde. Ieders hoop is gevestigd op voortvarende handelsbesprekingen die zeker geen jaren mogen duren. Als Europa zijn 'beschermen de' landbouwpolitiek moet prijsgeven zullen de boeren in Europa er zeker de gevolgen van ondervinden. Zij worden dan overgele verd aan een harde wereld voor concurren tie. Het valt nog te bezien of dat in het belang van boeren en consumenten is. Wellicht kan voedsel goedkoper worden, maar of een en ander de voedselkwaliteit en de voedselvei ligheid ten goede komt, blijft vooralsnog de vraag. In elk geval is één ding zeker: Euro pese boeren houden hun hart vast als zij bij de nu gestarte millenniumronde volledig vogelvrij worden gemaakt. B.Schouwing Morgen, zaterdag 18 december, zal bij u het oud papier weer worden opgehaald. Graag het papier voor 9 uur 's morgens buiten zet ten. De opbrengst is bestemd voor het res tauratiefonds van de N.H. kerk te Oude Ton ge. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Vrijdag 3 december jl. stonden direc tie en personeel van Netagco Rumpt stad stil bij een gebeurtenis in de per sonele sfeer. Die dag ging Jolian Kroos uit Middelharnis, na een dienstver band van meer dan 43 jaar, met vroeg- pensioen. Directeur H. Obbink en collega H. W. Breu- re spraken de scheidende medewerker toe. Zij blikten terug op 43 jaar Rumptstad. De heer Kroos begon als 16-jarige jongen in de 'oude loods' en is later via de afdelingen Productie, Service en Ontwikkeling in de Mallenmakerij terechtgekomen. Tevens is hij werkzaam geweest als onderhoudsmon teur. Verschillende anekdotes werden opge haald, zoals het verhaal van een ploegde- monstratie waarbij Kroos en een collega de show stalen door de trekker met ploeg aan het ene eind van het land in het werk te zet ten, van de trekker af te stappen, de trekker met ploeg naar het andere eind lieten rijden zonder chauffeur, waar dan de ander weer opstapte om de zaak te keren waarna het weer zonder chauffeur de andere kant opging enz. Dit alles om te bewijzen hoe eenvoudig en stabiel een Rumptstad ploeg werkte. Kroos heeft in 43 jaar een enorme ontwikke ling in de landbouwmechanisatie meege maakt, zoals de eerste wentelploegen, fre zen, loofklappers, grondontsmetters, eco- ploegen, 4-wiel aangedreven trekkers, zelfrijdende combines en aardappelrooiers. Na overhandiging van het cadeau, een miniatuur trekker - waarvan hij een verwoed verzamelaar is - bedankte Breure Kroos voor alles wat hij voor Rumptstad heeft bete kend en wenste hem met vrouw en familie nog vele goede en gezonde jaren toe. Op de donderdag 23 en 30 december zal het Torenmuseum van de Stichting Goeree- se Gemeenschap van 19.00 tot 21.00 uur geopend zijn. Stadsbeiaardier Jan Bezuijen zal dan van 19.30 tot 20.30 uur op de beiaardzolder te zien en te horen zijn. U krijgt namelijk de gelegenheid de toren te beklimmen, het museum te bezoeken en vanaf het torendak een blik te werpen op nachtelijk Goeree! Onder het genot van een gratis beker choco lademelk is het een leuke traditie - zeker ook met kinderen - de mysterieuze sfeer in de duisftpre toren te beleven en de recent uitge breide beiaard te beluisteren (en, wie weet, even zelf te bespelen. Elk beiaardconpert zal vooraf worden ge gaan door het met de hand luiden van de gro te luidklok uit 1519, enige assistentie is altijd welkom. Op eerste kerstdag zal van 12.30 tot 13.00 uur de beiaardier met koperblazers weer kerstklanken over Goedereede uitstrooien! Op die dag is het museum gesloten. We wensen u veel luister- en kijkplezier. Stichting Goereese Gemeenschap l/oorMW WooH- CM (wApcowfort instadatiebedrijf Gas - Water - Warmte Jarenlang was Kiijn Kieviet slager. In zijn winkel aan Zomerstraat in Dirksland bedien de hij zijn klanten. In zijn vrije tijd is hij organist. Wie zondagavond tussen zes uur en half acht afstemt op Radio Flakkee hoort hem vaak op het orgel de kerkdienst begelei den in de Nederlands Hervormde kerk van Dirksland. Ook houdt hij soms een meditatie in het programma "Muzikale Hartewensen" van Radio Flakkee. Hoe het in zijn leven is vergaan, vertelt hij in "Flakkeecialiteiten" aan Jan Lodder. Het programma wordt a.s. zaterdag uitgezonden op Radio Rakkee tus sen 9 en 10 uur. De uitzending wordt her haald op dinsdajgavond tussen 6 en 7 uur. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Al een jaar of twee geleden is het overgrote deel van het vroegere Emgo, tegenwoordig deel uitmakend van energie bedrijf Eneco, van Goeree-Overflakkee vertrokken en in Spijkenisse gevestigd. Aanvankelijk bleven de mannen van de afdeling techniscUje uitvoering nog een poosje, maar sinds deze week is ook dat voorbij, waarmee thans defini tief een einde is gekomen aan de vestiging van het energie bedrijf aan de Middelharnisse Hoflaan. Het pand en het omliggende terrein is verkocht en afgelopen maandagmid dag verwijderden de medewerkers Leen Vroegindeweij en Nico Kamp het Eneco-naambord van boven de entree van het gebouw, daarmee de volledige verdwijning van het bedrijf aldaar symbolisch kracht bijzettend. Als zelfstandige onderneming heeft de N.V. Energiemaatschappij Goeree-Overflakkee, kortweg Emgo genoemd, bijna vijfenzestig jaar bestaan. Na de oprichting in 1930 eerst alleen voor de distributie van electriciteit en sinds 1970 ook voor de distributie van aardgas. Na 1980 prijkten ook de exploitatie van CAI-netten, windparken en warmte/krachtinstallaties op de menu-kaart. Een periode dus waarin veel tot stand is gebracht en waarin de Emgo als openbaar nutsbedrijf een bijdrage heeft kunnen leveren aan de ontwikkeling van het eiland Goeree-Overflakkee. Op 31 december 1994, ruim drie maanden voordat de Emgo haar vijfenzestig-jarig jubileum zou vieren, werd een fusie-overeenkomSTgetekend met het Regionaal Energiebedrijf Dordrecht, gevolgd door een fusie met het Gemeentelijk Energiebe drijf Rotterdam en het Gemeentelijk Energiebedrijf Zuid-Holland West. Daarmee kwam het huidige Eneco tot stand en werden voor taan alle zaken van het energiebedrijf aangestuurd door haar vesti ging in Spijkenisse. In de afgelopen twee jaar werden de Eneco-medewerkers die nog vanuit de Hoflaan in Middelharnis hun werk verrichtten, nog regel matig bezocht door mensen die vragen hadden, bijvoorbeeld over hun afrekening. Die werden dan verwezen naar het nieuwe adres. Nu ook de laatste medewerkers uit het pand zijn vertrokken zullen bezoekers die er nu nog aankloppen écht aan een gesloten deur staan. Maar gelukkig staat er voor vragen, opmerkingen, storingen of klach ten in het kantoor te Spijkenisse een telefoonnummer open: 0181- 659111. Op Goeree-Overflakkee is de naam van J.M. Bergsma voor velen niet onbekend meer. Vele malen heeft deze natuurgeneeskundlge al lezingen gehouden op het eiland, die als doel hebben mensen de helpende hand te bieden voor een betere gezondheid. Op een natuurlijke wijze werken aan een goede gezondheid blijkt in de praktijk dikwijls de meest doeltreffende en tevens meest eenvou dige manier te zijn. Velen hebben aan de hand van de lezingen van de heer Bergsma de weg naar een goede gezondheid terugge vonden. Overigens gaat het daarbij niet om wonderdoenerij of anderszins 'ongrijpbare' mirakels, maar 'slechts' door middel van uw voeding en door natuurlijke middelen kan er aan uw gezondheid heel veel worden verbe terd. Niet in de laatste plaats bij langdurige gezondheidsproblemen zie je dit gebeuren! Om daar meer over te kunnen vertellen komt de heer Bergsma op maandagavond 31 janu ari 2000 naar Stellendam. In 't Haagse Huus hoopt hij weer een lezing te verzorgen, waarvoor de entree vrij is, de aanvang is 20.00 uur. Nieuw van Opel: voor auPoriJdeH mP plezier j£ ISO 9002 actief in beeld en geluid vanaf 25 december t/m 10 januari 2000 Aanrijdingen in verband met gladheid Op diverse plaatsen in het district ontston den aanrijdingen door de snel opkomende gladheid. Op de Tilsedijk ter hoogte van Den Bommel verloor woensdagavond een 25- jarige bestuurder van een personenauto in een flauwe bocht de macht over het stuur, waarna hij tegen een tegemoet komende auto botste. Hierdoor raakte de 25-jarige bestuurder met zijn auto van de weg, maar kwam voor de sloot op het fietspad tot stil stand. Niemand raakte gewond. Op de N59 ter hoogte van Oude Tonge raak te een 31-jarige man tijdens een inhaal manoeuvre in de slip, waardoor een botsing ontstond met een andere personenauto. Ook hier raakte niemand gewond. Inbraak woning DIRKSLAND - Dinsdag 14 december is er aangifte gedaan van een inbraak in een woning aan het Poldersweegje. Door een raam te verbreken wist men het pand te betreden en het gehele pand werd doorzocht. Weggenomen werden o.a. sieraden. Morgenavond is er open avond in De Hoek steen. Allen van harte welkom! Dit wordt de laatste avond van het jaar, je laat dus niet verstek gaan! Neem voor de gezelligheid iemand mee! Tot ziens op 't OJW. Gisteren is in Rotterdam op de Erasmus- universiteit gepromoveerd tot doctorandus in de Bedrijfskunde Elly van der Vliet, geboren te Melissant. De afstudeerscriptie ging over het vakge bied van strategische marketing, met als titel 'De marktvraag naar kennis specialisti sche diensten'. Elly heeft voor deze studie stage gelopen in Detroit, U.S.A. Ze is thans verbonden als financieel ma nager aan de medische faculteit van de Erasmus-Universiteit te Rotterdam. Legionella hebben we niet, maar we wil len het niet krijgen ook! Daarom wordt in het zwembad van recrea tiecentrum De Staver een geheel geauto matiseerd spoelsysteem ingebouwd, dat het risico van de zogenaamde legionella- bacterie geheel uitsluit. Het systeem is ontwikkeld door advies bureau Fokke Wouters uit Heerenveen en zal door de technici van de firma Korpo raal worden aangebracht. Dit zal gebeuren in de week van 20 tot en met 24 december en mede daardoor is het zwembad van 20 tot en met 26 december gesloten. Na de sluiting gaan we natuurlijk weer bruisend van start: op donderdag 6 januari is er van 10.00 tot 14.30 uur een zwemin- stuif voor de jeugd, met super spelletjes. REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Tel. (0187)617300 Barendrecht Tel. (0180)642111 SOMMELSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL 0187 48 72 72 ('S AVONDS 06 53 777 800) TEL. 0187-68 45 45 FAX 0187 48 6613 FAX 0187-6817 55 Haveneind 7 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187)483328 Fax (0187) 485992 Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Ooetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 nu in onze showroom Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36570 OUDDORP- Westjtraat 35 T«L |0137) 681613 fax 683734 RENESSE- Prinhhop Hogeioom 171 lel. (0111462400 CF stationsweg 4 3255 BL Oude Tonge Tel. (0187)64 24 26 Fax (0187) 64 22 10 INSTALLATIEBEDRIJF Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<kee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1