Historisch hoekje A Kerstzangavond - Kerstzangavond Cursus bijenteelt voor beginners De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' -y EIÜVriDEII-tllEUWS te Nieuwe Tonge ^Z^eccm^er S z ^Z^cccm^er c "^ünnin (6) l PAGINA 11 VRIJDAG 17 DECEMBER 1999 Het ouderenkoor 'Onder Ons' uit de Vroonlande te Dirksland geeft D.V. maandag 20 december 1999 een kerstuitvoering in de hal van de Vroonlande. Op het programma staan bekende kerstliederen, psal men en gezangen. Het programma wordt afgewisseld met samen zang, pianosolo en declamatie. De dirigent/pianist is Jaap Hollaar. Ook verleent de bariton André van der Meijde zijn medewerking aan deze avond. De bariton zingt zowel solo als samen met het koor. De avond begint om 19.30 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. De jaarlijkse kerstzangavond zal D.V. 23 december gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk in Nieuwe Tonge. De aanvang is 19.30 uur en de toegang is gratis. De volgende koren verlenen hun mede werking aan deze avond: Reformatorisch jongerenkoor 'Gloria' uit Gouda o.l.v. Peter Wildeman, Chr. gem. koor 'Korach' uit Den Haag, zij zullen gezamenlijk zin gen met Chr. gem. koor 'Advendo' uit Nieuwe Tonge o.l.v. H. Weiss en Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Ton ge o.l.v. Peter Wildeman. Michel de Wit bespeelt deze avond het orgel en Gerco Brauwer zal panfluit spelen. Naast koorzang is er ook samenzang. Wij hopen op uw komst en op een gezegende kerstzangavond. Op 24 februari 2000 start er een cursus bij enteelt voor beginners. Deze cursus wordt verzorgd door de heer Van Rooijen, bijen- teeltleraar. Aanvang om 19.30 uur. Plaats: V.M.B.O. Groen-school, Langeweg 107 te Middelhar- nis. De cursus bestaat uit 10 avonden theorie en uit prtiktijkbijeenkomsten die op zaterdag zullen plaatsvinden. Cursisten zullen het gehele bijenseizoen tot de inwintering begeleiding krijgen. Geïnteresseerden kunnen telefonisch (na 18.00 uur) contact opnemen met mevrouw C. Struik, tel. (0187) 601384 of de heer Mth. Wiegel, tel. (0187) 603342. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws. Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Per maand zijn er 80 a 100 punten te ver dienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 400 punten ont vang je een boeken- bon van 15,-. Op zaterdagmiddag ben ik naar de vlie ring gegaan. Daar zit ik nu. Bij het scherm van de computer om de jeugd boek samen te stellen. Buiten druilt de regen. Mijn schaap is lekker in haar dro ge hok gekropen in het verse hooi. 'k Kan ze geen ongelijk geven. Binnen houden we het fijn droog met een puz- zeltje en een krantenstukje. Zet hem op. Deze keer hebben we 2 Bijbelse raad sels. Nienke van Gurp (Ooltgensplaat) maakte dit puzzeltje voor het Eilanden-Nieuws. De (eind)vraag is welk woord er in de dikom- lijnde kolom uitkomt. Vanaf deze plaats danken wij Nienke voor haar inzending! 1. Zoon van Kenan. (Gen. 5) 2. Man uit de Bijbel die een harp bespeelde. 3. Stad waar Jona naar toe moest. 4. Moeder van Johannes de Doper. 5. Broer van Rebekka. 6. Geboorteplaats van de Heere Jezus. ^yi t^i-ct ^P Kelderweg in Ouddorp weten ze wat snoepen is. V Moet ie Anne Grinwis eens zien! Moetje Anne Grinwis eens zien! 1 3 5 Annet van Galen (Sommelsdijk) wil weten welk zinnetje er overblijft na het wegstrepen van de volgende woorden. Op allerlei mogelijke manieren zitten ze verstopt in het veld. Ga er maar eens even voor zitten. Dank je wel Annet! Maaike Boeder (Ede) De tweede fase is dus ook niet alles. Als je rap portcijfer bepaald wordt door maar een enkel cijfer en je hebt dan pech. Jammer dat het niet op te halen is door een gemakkelijke woordjes-s.o. Voordeel is wel dat je buiten de toetsweken geen proefwerken e.d. krijgt. Tegenwoordig wordt er heel wat gevergd door al die verplichte vaardigheden. Is de verjaardag van je vader gezellig geweest? Opa en oma hebben de sfeer wel verhoogd door hun komst denk ik. Bedankt voor je brief De Bijnagtes (Scherpenisse) Wat een heldere letters hebben jullie op je printer zeg. Nathalie heeft dat mooi voor elkaar met die psalm zeg. Een 10, zo hoort het. Jan Willem scoorde ietsje lager, maar dat is ook nog best hoor. Kon Leendert het gillen weer niet laten? Dag! Streep deze woord en weg: ENGEL GABRIEL NAZARET MARIA MOEDER JEZUS KEIZER AUGUSTUS BESCHREVEN JOZEF BETHLEHEM GEBOREN HERDERS BLUDSCHAP ZALIG MAKER ERE ZIJ GOD STAL KRIBBE E G E L D I T M I B M A R I A S H A B E 0 B Z A L I G K L T E R B A E T K E IJ H D I E U R K E R D L E E S G J E Z U S E R L C U 0 I T R C H S G H S Z Z H T H E E E R T E E E V A M B B E U F R R E P S B 0 V s R H D A A T I R E L L U E R E A R E N C A s R 1 Z L K N D 0 G S 2 IJ Mariene van Gils (Achthuizen) zal D.V. 22 december 13 jaar worden. Onze gelukwensen alvast! Vrienden en vriendinnen tot de volgende keer zullen wij hopen. Annet van Galen (Sommelsdijk) Stuur maar een leeg blad naar de krant voor oom Ko. Plak het later in je album. Dan heb je zodoende iets voor in je poëzie. Is dit een idee? Rien Noteboom (Sommelsdijk) Door de kou is er inderdaad niet veel te bele ven buiten. Heb je het druk op school? Wel ke boeken kocht je van de bonnen? Leendert van Rossum (Herkingen) Je bent dus ijverig aan het oefenen met je pijl en boog. Allemensen je overbrugt al een afstand van 90 meter. Nog even oefenen en je schiet de oplossingen naar Middelharnis. Wedden dat er van de week twee meisjes zo omhoog veren. Waarom? Wel ze verdienen een bon. Gefeliciteerd Leonie Bijnagte (Scherpenisse) en Madeion Mooijaart in Ooltgensplaat, verder zal Leimart v.d. Hou ten ook wel verrast zijn. We blijven nog even bij Heijndrick Heijndricksz Borst. De heer M. Zaaijer heeft in het Algemeen Rijks archief te 's-Gravenhage de beschrijving van de door Borst nagelaten boedel bestudeerd en overgezet in hedendaags schrift. Inventaris De inventaris van de goederen van Heijndrick Borst is opgemaakt door de schout van Dirksland in het bijzijn van twee schepenen op 28 maart 1631. Het dorpsbestuur fungeerde als notariaat. "Inventaris van alle alsulke goederen als Hendrick Hendricxsz Borst metter doot geruijmpt ende naergelaten heeft, gema- eckt bij den Schouth jonckhr Geeridt de Cocq, present Willem van Nieuwenhoe- ven ende Comelis Fransz de Munck sche penen. Op den 28 marty 1631." Alderhande paijement In die tijd had men allerhande betaalmid delen. Het voert te ver om daar diep op in te gaan, want het was een zeer ingewik keld geheel van een grote verscheidenheid aan munten, waarbij het vooral om het gewicht aan edelmetaal ging. Voor wie er meer over wil weten: In de bibliotheek van De Motte is een mooi boek 'Geld door de eeuwen heen' De inventaris van Heijndrick Borst laat zien dat diverse muntstelsel door elkaar werden gebruikt. Hadden we het de vorige keer over Caro- lusguldens, in de boedelbeschrijving van Heijndrick Borst komen we een Philips- daalder tegen. Dat is een munt met de beeldenaar van Philips II. Er waren ook Philippusguldens in omloop. Spaanse matten zijn bekend uit het lied over Piet Heyn en de zilvervloot. Het zijn zilveren munten die Philips II in Mexico had laten slaan. De inventaris maakt ook duidelijk dat namen en woorden op verschillende manieren geschreven werden. Contanten "Eerst bevonden aan gelden te weeten elff Rijders tot 11 gld 6 st.... 136% Rijcxdaelders tot 2 gl 10 st.... 2daelders a2gl.... 1 Philips daelder.... 7 daelders a 1-8- Aen Spaense matten ende Schellinghen Aen dobbte stuyvers.... Aen alderhande paijement.... S[omm]a.... gld 589-16-8 Noch 3 ongevalueerde gout guldens met eenen gevalueerden ende een ongers ducaete Noch twee stucxkens silvergelt geslaeg- hen in de belegeringh van Breda." Ongeveer 600 gulden aan contant geld had Heijndrick Borst in huis. Een behoor lijk kapitaal, waarvoor men toentertijd in Dirksland ruimschoots een huis op de Molendijk, Straatdijk, Ring of Winter- h straat kon kopen. Niet aan de westzij- Lj[jU de van de Voorstraat, waar huizen "III ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ van 1200 en 1450 gulden stonden. Het huis op de Heul was toen ook rond de 1400 gul den waard. Borst had bij zijn overlij den nog een paar honderd gulden te vor deren. Daar tegenover stond dat er voor onge veer 1300 gulden 'vuijt- gaende schul den" waren. Goud en zil ver Manuscript 3 "Gout: eenen gouden rinck met de Goude Suffe. Silverwerck: drij zilvere Bekers, eenen silveren onderriem, een silvere Trompe." Wat is een Suffe? In het Middelneder- landsch Handwoordenboek van Verdam komt het woord suffe in de betekenis van dwaasheid voor. Persoonlijk zie ik het verband niet en het zou leuk zijn als iemand een betere verklaring voor de Goude Suffe kon geven. Hetzelfde geldt voor 'een silvere Trompe'. Trompe is vol gens Verdam een trompetje. Oud schrift De rest van de inventaris van Heijndrick Borst zullen we voor het gemak in heden daagse taal weergeven. Oud schrift ziet er op het eerste gezicht vaak onleesbaar uit. Het ontcijferen van oude teksten is wel heel leuk en minder moeilijk dan het lijkt. De Motte is weer begonnen met een cur sus oud schrift. Ik kan iedereen aanraden er aan mee te doen. Voor de kosten hoeft men het niet te laten. Voor een cursus van acht tot tien lessen, inclusief cursusmateri aal, betalen Motteleden 50,- en niet- leden/65,-. Voor informatie kunt u bellen naar Jan Both, telefoon 0187/475534. Cathy Westdorp SOMMELSDIJK - Op D.V. zaterdag 18 december a.s. hoopt het Chr. gemengd streekkoor 'Vox Humana' te Sommelsdijk haar jaarlijkse kerstzangavond te houden in de Ned. Hervormde kerk van Sommelsdijk. Aan deze avond werken mee: Jongerenkoor Psallite Deo o.l.v. Johan Nijsse, organist: Anton Weenink. Chr. gemengd koor Osanna in Excelsis uit Dordrecht. Chr. gemengd streekkoor 'Vox Humana' uit Sonnmelsdijk; beide koren o.l.v. Jan Kapaan. Organist voor deze avond: André v. d. Beek. Trompettisten: Hans Kom Henk Mackloet Dwarsfluit: Janine Kapaan Annelies van Utrecht Algehele muzikale leiding: Jan Kapaan. De opening, meditatie en sluiting zal ver zorgd worden door de plaatselijke predikant ds. G. C. Kunz. De avond begint om 19.30 uur, de toegang is vrij. Er zal wel een collecte worden gehouden die we bestemmen voor de gezinsvervangende tehuizen op Goeree-Overflakkee. Traditioneel Kerstconcert ------------J N \,cv'7 OV. ^^-XJ^'''^4- I (^1 .'.j J've.'. i-u.- Q.^ir^'a.-L/ Mannenkleding gegoede burgerij in 1625 >i V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 11