Rond half vier Prijsuitreiking bij Combi Foto Hameeteman te Ouddorp ZAFIRA iJJ^ Brandweer Ooitgensplaat is teleurgesteld Bachconcert in kerstsfeer Kerstzangavond LITIE (010)2741135 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Garage Knöps B.V. ,^i/LMINNAARD K^ VASTGOED BINGO te Sommelsdijk Visser Visser Snert op de Kerstmarkt! men belei 1 Brand in restaurant 18 december te Renesse stad a/h Haringvliet Oliebollenactie Chr. Geref. Kerk Middelharnis Politie 24-uurs telefoon: Vrijdag 10 december 1999 72e jaargang nr. 6863 Uit handen van mevrouw Tanis ontvangt de heer C. Gudiel Samayoa zijn gewonnen verrekijker Onder alle bezoekers van de grote millennium telescoop en kijkershow die door Combi Foto Hameeteman te Ouddorp werd gehouden op vrijdag 26 november 1999 in het restaurant boven de visafslag te Stellendam, is een ver rekijker verloot. De gelukkige winnaar is de heer C. Gudiel Samayoa. Op zaterdag 4 december 1999 werd bij Combi Foto Hameeteman aan de heer C. Gudiel Samayoa de prijs uitgereikt Hieuw van Opel: voor autorijden mt plezier COMBI actief in beeld en geluid Middelhar nis B.V. Wijkvereniging 'De Zwaluw', Sperwer 5 te Sommelsdijk organiseert weer op zaterdag 18 december de traditionele kerstbingo. We draaien 6 bingoronden, 2 verlotingen en een superverloting. De bingokaartjes/lootjes kosten slechts 1- per stuk. De zaal gaat om 19.15 uur open en we starten om 20.00 uur. Wilt u info: bel dan 483781 of 485945. Tot ziens.' Tijdens de Kerstmarkt op het Diekhuus- plein, 11 december, is er oerhollandse erw tensoep te koop! Deze lekkernij is gemaakt door oerhollandse vrouwen en komt ten goe de aan de Vereniging Speelvoorzieningen Melissant. Hiermee wordt gepoogd een steentje bij te dragen aan de speelvoorzie ningen die broodnodig zijn in Melissant! Oerhollandse kinderen willen tenslotte een speelplek! Kom zaterdag naar het Diekhuus- plein en laat u verwarmen door deze oerlek kere erwtensoep! Voor v\w woow- cw jWfcowfort Gisterenmorgen tegen zeven uur bleek brand te zijn uitgebroken in restaurant 'Ons Eiland' op het bungalowpark aan de Peuter- dijk te Herkingen. Een entree aan de zijkant van het gebouw brandde uit, ook werd de luifel boven de ingang door het vuur aange tast. Over de oorzaak van de brand kon nog niet veel worden gezegd. Onderzoek door de technische recherche zal meer zekerheid moeten geven. Ook over de omvang van de schade is nog niet veel bekend. De brand weer van Herkingen bestrijdde het vuur. Binnen een half uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Met een nieuwe brandweerkazerne én een nieuwe brand weerwagen in het vooruitzicht gesteld, zag de brandweer van Ooitgensplaat de toekomst blijmoedig tegemoet. Ver gevorderde plannen - waaraan al jarenlang is gewerkt - llagen gereed, en het leek er ook helemaal op dat aan die plannen spoedig uitvoering gegeven kon worden, vorige week echter kwam de zaak er anders voor te staan... Vanwege de slechte staat van de huidige brandweerkazerne ontston den in 1992 plannen voor de bouw van een nieuwe kazerne. Het hui dige pand achterin de Noord Achterweg, een doodlopende straat, is afgekeurd. Onderin het gebouw hebben de manschappen het tot op heden nog aardig toonbaar weten te houden, maar bovenin is het er een trieste boel.. Kapotte ramen, uit elkaar liggende leidingen, gaten in de vloer, plantengroei, vogelpoep, pluimen, veren en rondvliegen de duiven bepalen er het beeld. Bovendien is de ligging van de kazer ne verre van gunstig. 'Omdat de Noord Achterweg doodloopt is er slechts één uitrijmogelijkheid en dan moet er ook niets de doorgang versperren. Al meerdere malen is het voorgekomen dat we bij een uitruk niet eens weg konden. Dan moesten bijvoorbeeld in de straat eerst auto's worden weggehaald die er in de weg stonden', aldus woordvoerder Bal van de Plaatse brandweer. 'Daarnaast is er nog de brandweerauto die bijna 17 jaar oud en aan 't eind van z'n latijn is. Regelmatig moet de wagen voor reparatie worden weggebracht en elke volgende keer dat je ermee op pad moet hoop je maar weer dat ie het doet' Voor zowel de kazerne als voor de auto werd de afgelopen jaren hard gewerkt aan een oplossing. Toen de gemeente Oost-Flakkee vorig jaar besloot tot de bouw van een nieuwe kazerne had men daar eigen lijk al grond voor beschikbaar. Aan de Langeweg in Ooitgensplaat, net als je het dorp binnenrijdt, ligt een stuk gemeentegrond dat tot voorkort in gebruik was als volkstuin. Daar zou uitstekend een nieu we kazerne kunnen worden gebouwd, strategisch gelegen om uit te rukken zowel het dorp in als naar de Langstraat en naar rijksweg N59. Een architect tekende een prachtig plan en in maart dit jaar was alles zover dat de stukken inzake de bouw ter inzage konden worden gelegd in het gemeentekantoor te Oude Tonge. Verder is er voor Ooitgensplaat ook een nieuwe brandweerwagen besteld en alleen al daarvoor is een grotere 'stalling' nodig dan de beschikbare kazerne. Die is namelijk zo krap dat een nieuwe - hogere en bredere - wagen er niet eens in past. Toen de stukken omtrent de bouwplannen ter inzage lagen in het gemeentekantoor dienden enkele omwonenden bezwaren in tegen de bouw van de nieuwe kazerne op het perceel aan de Plaatse Langeweg. De gemeente verklaarde de bezwaren onge grond en verleende de bouwvergunning. Dit pikten de bezwaarde omwonenden niet en maakten er een rechtszaak van. Vorige week vrijdag deed de rechter van de Arrondissementsrechtbank in Rotter dam uitspraak en stelde de omwonenden in het gelijk! Daarmee zit de brandweer nu lelijk in de knel. Want wél een nieuwe wagen maar géén garage, dat kan niet. De Plaatse spuitgasten vinden het knap frusterend dat het nu zo gaat. 'Al jaren sta je dag en nacht paraat en steek je bergen vrije tijd in hulpverlening aan de burgers. En nu blijken enkele van die burgers de hele zaak omver te helpen...' Daarom brengt de brandweer de zaak onder de aandacht van de Plaatse bevolking en heeft ze op de plek waar de nieuwe kazerne gepland is een groot bord geplaatst, waarop ze haar teleurstelling heeft geuit. Nadat dinsdagavond het bord was geplaatst bleken echter reeds de volgende morgen de steun balken ervan te zijn doorgezaagd. Voor de behartiging van hun belangen hebben de omwonenden een advocaat in de arm genomen. Volgens hen had de gemeente voor de bouw van een nieuwe kazerne op het bewuste perceel een andere pro cedure moeten volgen. Het stuk grond heeft volkstuinen als bestem ming, en daar kun je niet zomaar een brandweerkazerne op zetten. Bovendien vreesden de bezwaarden schaduwslag, geluidsoverlast en waardevermindering van hun woning als daar een kazerne bij geplaatst zou worden. Wat betreft de door de gemeente gevolgde pro cedure heeft de Rotterdamse rechtbank de omwonenden in het gelijk gesteld. Er had een planologische onderbouwing moeten zijn, het bestem mingsplan moet - gedeeltelijk - worden herzien. Daaraan wordt inmiddels gewerkt. De nieuwe kazerne blijft gepland op het stuk grond langs de Langeweg; het te volgen traject langs de vereiste pro cedures vraagt nu echter beduidend meer tijd. Op zaterdagavond 18 december wordt er om 19.00 uur een Bachcon cert gegeven in de Hervormde kerk van Renesse door de organist Sietse van Wijgerden. Het concert duurt ruim een uur. Naast Bach kunt u een improvisatie beluisteren op een grego riaans thema. Toegang 7,50. Kinde ren tot twaalf jaar gratis. Bij dit concert zullen de koralen gezongen worden door een klein vocaal ensemble. Daarna worden de koraalbewerkingen van deze liederen van Bach gespeeld op het orgel. Ondermeer de volgende: de canoni- sche variaties 'Vom Himmel Hoch da komm' ich her', en 'Kommst du nun, Jesu vom Himmel herunter'. Daarnaast kunt u nog enkele grote Preludiums en Fuga's beluisteren. Voor degenen die proberen zoveel mogelijk van de Bach-serie te volgen, is het goed om te weten dat organist Van Wijgerden de con certserie verder afwisselend uitvoert tussen Schouwen en Flakkee. Op deze wijze zal de serie in een sneller tempo af zijn. Van Wijgerden is afgestudeerd voor doce rend, uitvoerend en kerkmusicus bij B. Win- semius. Verder als muziekwetenschapper. Eerder voerde hij alle orgelwerken van Franck uit. In 1988 was hij eerste prijswin naar bij het Leidse orgelconcours. Op D.V. donderdag 16 december is er een kerstzangavond in de Ned. Herv. kerk te Stad aan 't Haringvliet met medewerking van het koor 'Laus Deo' uit Bruinisse o.l.v. Kees Villerius en Chr. Gem. koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. Paul Kieviet. Verder werken hieraan mee Ria Meiaard, sopraan; Jac. van Broekhoven, trompet en P. Bechthum, orgel. De meditatie voor deze avond wordt ver zorgd door ds. N. J. A. van Exel. Opening en sluiting door ds. L. D. Burger. Naast koorzang zal er ook samenzang zijn. U wordt van harte uitgenodigd deze avond bij te wonen. De aanvang is om 19.30 uur. D.V. zaterdag 11 december a.s. wordt de jaarlijkse oliebollenactie door de Chr. Geref. Kerk weer gehouden. De opbrengst van deze oliebollenactie is bestemd voor de bouwkas van de Chr. Geref. Kerk. Op deze dag komen we in Middelharnis en Sommelsdijk bij u aan de deur om heerlijke oUeboUen aan u te verkopen. Stel de verkopers en verkoopsters niet teleur; voor de prijs hoeft u het niet te laten! We hopen dan ook dat na afloop van deze actie een mooi bedrag kan worden overge maakt voor dit goede doel! Kat in het nauw Woensdagmorgen schrokken de vuilopha lers zich een hoedje. Nadat het huisvuil in Sommelsdijk was opgehaald gingen zij de volle vuilnisauto legen. Tijdens het legen kwam er een kat tussen het afval vandaan. Het dier maakte een ontredderde indruk en is gevlucht. De vuilophalers meldden het voor val bij de politie, maar de politie kan tot op heden nog niet vaststellen of het dier zelf in de laadruimte of een afvalcontainer is ge kropen of dat iemand het dier in een afval container heeft gestopt. Het betrof een grijze poes/kater met een wit befje. Wie meer weet over deze kat wordt verzocht om de politie in Middelharnis te bellen. Tel. (010) 2741135. Inbraak woning OUDDORP - Maandagmiddag is er inge broken in een woning aan de Oostdijkseweg. Door verbreking van een zijdeur wist men de woning te betreden. De hele woning werd doorzocht. Er wordt vooralsnog niets ver mist. Afgelopen maandag hebben de scholieren van de bovenbouw van het voortgezet onderwijs gestaakt. Wat heet? Voorzover zij leerplichtig zijn, hebben zij gespijbeld. Er zijn niet veel scho len geweest die toestemming gaven weg te blij ven. En al was dat zo, dan is het te vraag of het terecht was. De scholieren liepen te hoop tegen de te zware belasting In het studiehuls, de bovenbouw van havo en vwo. Rond het middaguur verzamelden zij zich op het Haagse Malieveld. Twintigduizend jongeren uit heel het land waren gekomen om... ja waarom? Op zich was het best een huzarenstukje van de Vlaardingse organisatoren dat zij in een betrek kelijk korte tijd zoveel sympathisanten op de been konden brengen. Volgens sommige leraren was het zelfs een bewijs dat het studiehuis op zich een goede zaak Is: je leert er zelfstandig werken en initiatieven nemen. Er zijn zelfs reac ties die er van uitgaan dat de relschoppers bij de 'ouderwetsen' behoren, bij hen die op scholen zitten waar het studiehuis nog veel te veel een leerhuis Is. Je moet er maar op komen. Een demonstratie organiseren Is één. Maar als die er eenmaal is, moet er ook wat te proteste ren vallen. Nu kwamen juist critici van het onderwijsbeleid aan het woord, terwijl nota bene de verantwoordelijke staatssecretaris haar boodschap "Ik wacht het onderzoek af" verpak te In complimentjes. Van bijval wordt je niet warm. Daarvoor reis je het land niet af Tja, wat moetje dan? Trouwens, de kritiek van een aan tal politieke partijen is wel erg dik aangezet met oppositiecosmetica. Dat maakt de discussie ook zo moeilijk Juist voor progressieve partijen die zweren bij het model van de zelfontplooiing van de mens is het studiehuls een vondst Zelfstandigheid Naast een aantal verplichte vakken, waaronder Nederlands en Engels en een aantal vrije vakken -naar keuze van de leerling- moeten de leerlin gen een profiel kiezen. Natuur Techniek; Natuur gezondheid; Cultuur maatschappij of Economie maatschappij Op zich zijn dat pak-, kotten die een basis geven voor een verdere oriëntatie in het hoger onderwijs, alle vier met een wiskundevarlant De namen geven de rich ting van de studie al aan. Het pretpakket van voorheen Is niet meer mogelijk. Nieuw is ook de aanpak in het studiehuls. Daar zit de meeste pijn. Er wordt een beroep gedaan op de eigen verantwoordelijkheid van de leer ling. Het is geen leerhuis meer, maar een inter actieve werkplek Interactiefin velerlei opzicht: met de docenten/begeleiders, met de medestu denten, met de leerstof al dan niet uit een boek of van het scherm. Daarbij komt dat ook de onderlinge samenhang van de vakken binnen het profiel nadrukkelijk aan de orde moet komen. Dat kan bij voorbeeld door het maken van een werkstuk. Op is dat zich prachtig werk, maar degenen die er een fraai werkstuk van maken, steken er soms te veel tijd In, terwijl de inhoudelijke beoordeling van de scriptie de pracht ervan soms doet verbleken. Waar werkje dan voor? Dat blijkt wel als je de exameneisen doorneemt: en dat voor veertien vakken. Dat is ongeveer dezelfde koek als op de vroegere HBS, maar bepaald een harde korst vergeleken met de voortbrengselen van de mammoet Toen waren de onderwijsdoelen veel meer op het maatschappelijk functioneren gericht Nu moet de leerling klaargestoomd wor den, beter is: moet zich gereed maken, voor de studie of maatschappij Let wel: meteen totale werkweek van veertig uren. Inderdaad, wie daarnaast meer dan een bescheiden bijbaantje wil aanhouden en nog een heleboel meer, komt in de problemen. Trouwens, niets Is verhullen- der en gevaarlijker dan een gemiddelde noe men. Docent Er is nog een kant aan de medaille: de docent Van hem of haar wordt een totaal ander inzet verwacht Aanspreekpunt binnen een vakken- cluster Van systematisch onderwijs naar inter actief met een hoge graad van onvoorspelbaar heid. Van een voorbereide les naar het vermo gen stimulerende vragen te stellen en opdrachten te geven. Vraagbaak en wegwijzer In de literatuur Erg veel rem zal er niet op de stakingsdrang van de jeugd gezet zijn. Niet omdat het concept van het studiehuis helemaal verkeerd is, maar wel omdat de invoering hier en daar wel krakkemlk- kerig móét verlopen en omdat niet alle conse quenties zo doordacht zijn dat er nu flexibel kan worden gereageerd. Hetliuis Dat alles in een studiehuls: een ruimte waar dit werken op vele fronten mogelijk is en waar de uitrusting eigen initiatieven motiveert. Die jongens en meisjes zijn weliswaar opge groeid In een cultuur waarin concentratie een schaars goed is. Ook In een cultuur waarin een brede maatschappelijke ontwikkeling achter blijft. Zij leren wel van rechten, tenvijl het moei lijk Is daartegenover plichten te accepteren. En offers. Vorig jaar zaten die vierdeklassertje van nu nog in een rij Maandag mochten ze staken. Voor het goede doel. Voor velen een soort schoolreisje met een serieuze ondertoon. Voor anderen kennelijk een manier om de piulmveesector uit de problemen te helpen. Wat gezag? Wat poldermodel? Wat: ga toch eens praten? Anarctiie Maandagmiddag. Rond half vier Is de anarchie compleet, zo schat een journalist Rond half zes blijkt dat de eerste inventarisatie van de schade achthonderdduizend gulden bedraagt Dat is dus minimaal 20 gulden de leerling, uitgegeven door een betrekkelijk kleine groep kwaadwillenden. Exclusief de kosten van politie-optreden, reiskosten, verzuimde lesuren enzovoorts. En verder: waar kwamen die eieren vandaan? Er was kennelijk toch een groep met vooropgezet te doelen. Weer werd bewezen: In de massa kan een mens plotseling tot totaal ander gedrag komen. Giste ren werd er nog zo'n mooi werkstuk over goed communiceren ingeleverd. Vandaag is een el de ultimo uitdrukkingsvorm. En morgen werk ik aan m'n volgende opdracht: conflictbeheersing door de eeuwen heen. Voor het profiel Cultuur maatschappij Interactief wel te verstaan. Je zou er cynisch onder worden. Behalve als het je kind was dat een nachtje in de cel moest doorbrengen, of dat voor het oog van de camera uitz'n dak ging; met eieren en tomaten. Of zit daar een deel van het probleem: Wat kan het me schelen dat het m 'n kind is? Een bepaal de generatie krijgt niet alleen de regering die zij waard is, zij vindt ook haar eigen profiel -soms uitvergroot- terug in de volgende generatie. Arme kinderen. SOMMRLSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL 0187-48 72 72 (PASSAGE) I ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187-68 17 55 nu ir) onze showroom jC''lt^3^^. OUDEKHIP- VititOna 35 Tsl. (01S7) M1611 fax 6S3734 RENESSE- Printshop Hognocm 173 tel. {0111} 401400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS Mi(ddelhamis Barendrecht Tel. (0187) 617300 Tel. (0180) 642111 Haveneind? 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187)483328 Fax (0187) 48 59 92 KeR GEEN KAZERNE* Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakicee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1