Snackroom Kruik deelt een jaar lang gratis frietjes uit BART] Goede zwemprestaties tijdens Clubkampioenschappen Scliotejil millenniumconcert in KERSTBINGO Good Luck wint spannende strijd Welles of nietes donor-worden? Peter Wildeman geeft populair klassiek Zierikzee EIIAIIDEII-lilEIJWS Kerstviering 'Van Vrouw tot Vrouw' Ie prijs voor Kon. fanfare 'Apello' Ridderkerks Mannenkoor in Dirksland KERSTKAARTENACTIE Knutselen in 'De Zwaluw' Kerstconcert Exodus-cantorij Heren 2 intermezzo overtroeft Vovero 2 VERVOLGVERHAAL de DrapeMersleerling PAGINA 5 DINSDAG 7 DECEMBER 1999 Op de zaterdagen 27 november en 4 december j.l, heeft zwemclub 'De Schotejil'» de jaarlijkse Clubkam pioenschappen verzwommen in het zwembad van 'De Staver' te Middel- hamis. Op de diverse wedstrijden, waarbij alle wedstrijdslagen over afstanden variërend van 25 tot 100 meter werden verzwommen, vergaar den de Schotejillers in totaal maar liefst 136 persoonlijke records, waar onder vier clubrecords. In de jongste categorie tot 8 jaar werd 25 meter gezwommen. Hier was het de 7-jarige Esmee Koedoot, die op de 25 meter rugslag een verrassend goede tijd neerzette van 23.96. Deze tijd bleek slechts enkele tienden van een seconde verwijderd van het reeds sinds 1988 geldende clubrecord van Marjon van Kempen. In de leeftijd tot 10 jaar zwom Rhiana van Kempen tot tweemaal naar een clubrecord. Op de 50 meter vrije slag realiseerde zij een tijd van 34.00 sec, terwijl ook de 50 meter rugslag haar een clubrecord opleverde met haar tijd van 40.07. Bij de jongens tot 12 jaar bevestigde Ted de Jager zijn specialisme als vlinderslagzwem mer door op de 50 meter een clubrecord te zwemmen in 37.50 sec. Bij de heren zwom Johnny Jongejan een clubrecord op de 100 meter vrije slag in een tijd van 56.73 sec. Naast de genoemde clubrecords en bijna records waren er nog aantal opmerkelijke prestaties, die zeker het vermelden waard zijn. Zo zwom Annemiek Veltman 12) op al haar 50 meter-nummers een persoonlijk record. Ook de 13-jarige Iris Oostdijk zwom op de 100 meter vrije slag een p.r., en wel in een scherpe tijd van 1.11.52. Later zwom ze samen met Rianne Noordijk (14) ook'nog een spannende race op de 100 meter vhnder- slag, die door beide Schotejillers in resp. 1.24.60 en 1.25.04 werden afgelegd. Bij de jongens zwom Lennart van den Hou ten (8) vier persoonlijke records op zijn 25 meter-nummers. In de leeftijd onder 12 jaar zijn er meerdere kanshebbers voor de titel. Leander Jongejan (12), Thijs Tromper (12) en Ted de Jager (11) kwamen ieder op hun specialiteit tot snelle tijden. Op de 100 meter vrij bij de jongens ging een viertal Schotejil lers definitief dik onder de 1.10-grens. Te weten Mark Verwijs 14) en Frank Zoetewe- ij (15) met resp 1.06.5 en 1.06.93, alsmede Leon Wegman (14) en Matthijs Weeda met resp. 1.08.66 en 1.07.75. Willem Joppe (13) zwom op zijn specialiteit, de 100 meter schoolslag, een p.r. in 1.25.16. Bij de heren zwom Johnny Jongejan op de 100 meter schoolslag een p.r. in een winnen de 1.19.26, terwijl hij tevens de 100 meter vrij won. Leander Noordijk won. zowel de 100 meter rugslag als de 100 meter vlinder slag. De clubkampioenen bij 'De Schotejil' wor den bepaald door de gezwommen tijden over alle vier wedstrijdslagen bij elkaar op te tel len, waarna vervolgens de snelste 'all-roun der' kampioen wordt. Wat nu al wel vast staat is dat de ontknoping in de sommige leeftijdcategorieën erg spannend gaat wor den. Op zaterdag 11 december a.s. zullen de volledige en definitieve resultaten van de Clubkampioenschappen 1999 bekend wor den gemaakt. Op 1 januari geeft de 26-jarige Thoolse musicus Peter Wildeman een uniek millen niumconcert in de prachtige Nieuwe Kerk ten behoeve van Stichting Gereformeerd Jeugdwelzijn (S.G.J.). Tevens presenteert hij zijn nieuwste CD 'Populair-Klassiek concert II' opgenomen te Parijs en Tholen. Op deze CD staan enkele orgelprimeurs, zoals bijvoorbeeld de Toccata in F-dur van R. L. Becker en Die libelle van J. Strauss. Wildeman studeerde bij Leen Schippers, Jan Bonefaas (orgel). Nan de Cock (piano), Cees het Jonk en Jules Schaap (koordirectie). Na een basisopleiding .^muziekleer'. s.tudeerd§_ hij aan de Schuihann Academie te Amster dam en Zwolle. Momenteel volgt hij ipaster- classes bij de internationaal bekende musi cus Gijsbert Lekkerkerker. Wildeman is momenteel dirigent van 9 koren. Hiernaast werkt hij jaarlijks mee aan talloze concerten in binnen- en buitenland. Hij maakte concertreizen naar Tsjechië, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Israël en Jordanië. Door het verschijnen van zijn improvisatie-CD's van psalmen en geestelij ke liederen kreeg hij in Nederland de meeste bekendheid. Daarnaast gaf hij vele instru mentale en vocale CD's uit. Peter compo neerde verschillende bundels met orgelmu ziek. Hij schreef meer dan 300 werken voor koor, orkest en andere instrumentale bezet ting. Voor het concert in Zierikzee heeft hij een uniek programma samengesteld. Er is reke ning gehouden met een 'breed' publiek. Wil demans mooiste improvisaties zijn aanwe zig, bijvoorbeeld zijn Israëlfantasie. Daarbij is rekening gehouden met samenzang. Dan is er een 'klassiek' blokje, waarin o.a. Toc cata van Bach en een klassiek werk van Cor Kee te horen zullen zijn. Ook is er er een popylair-klassiek blokje opgenomen in het programma, waarin o.a. het 'Eine kleine Nachtmusik' van Mozart zal klinken. Er zijn ook transcripties te horen van bekende orkestwerken. Er zal een korte pauze worden gehouden waarin het aanwezige publiek een briefje kan indienen met een verzoeknummer. De Op D.V. woensdag 15 december a.s. hopen we weer samen met de vrouwen uit en bui ten onze gemeente het jaarlijkse kerstfeest te vieren. Gastspreekster voor deze morgen is Edith Schouten. Naast de meditatie en het kerstverhaal zullen we weer veel met elkaar zingen. Muzikale medewerking voor deze morgen is van Piet Westhoeve en Ineke Speriing. Het program ma begint om 9.30 uur en zal om ongeveer 11.30 uur eindigen. Wij, als kerngroep van 'Van Vrouw tot Vrouw' verwachten veel van deze morgen. In de hal is een verkoping van handwerkarti- kelen, cd's en boeken. Vanaf 9.00 uur staat de koffie klaar en staat het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorps- tienden 3 te Ouddorp voor u open. Na afloop is er gelegenheid om na te praten en om elkaar te 'ontmoeten' onder-het genot van een kopje koffie of warme chocolademelk. Heeft u kleine kinderen en kunt u voor hen geen opvang vinden? Geen nood, er is kin deropvang aanwezig. Zegt het voort en neemt u ook uw vriendin nen, kennissen, familie, buren enz. mee. Komt allen tezamen! Vrijdag 10 december is er een grote Kerst bingo bij P. V. De Zwaluw uit Ooltgensplaat. Op deze avond spelen we voor goed gevulde boodschappenmanden, vlees-, fondue- en gourmetschotels, kerststukjes, kerstkransen en nog veel meer kerstartikelen. U bent allen van harte welkom in ons clublo kaal aan de Dorpsweg 2. Aanvang 20.00 uur. Lokaal open 19.15 uur. organist zal op een thema van het publiek improviseren. De avond staat mede in het teken van Stichting Gereformeerd Jeugd welzijn. Deze stichting behartigt de belan gen van de jeugd en vangt jeugd op, die zich in probleemsituaties bevindt. De stichting heeft een christelijke identiteit. Uw aanwezigheid wordt zeer op prijs ge steld. De avond begint om 20.00 uur. De deuren gaan open om 19.30 uur. Entreeprijs 8,50 volwassenen en 4,- kinderen. Allen hartelijk welkom! BRESKENS - Zaterdag 4 december ging de Good Luck-formatie op reis naar Breskens. Het kwam uit tegen BKC, dat ook de volle winst uit de eerste twee wedstrijden behaal de. Nico Overduin en Anne Los begonnen bij Good Luck op de bank. Door twee domme overtredingen van BKC kreeg Good Luck in de eerste minuut al een strafworp mee, die werd benut door Steven Vogelaar. BKC trok daarna de stand gelijk, maar direct daarop volgde een treffer van Liesbeth Los vanuit een vrije bal. In een vreemde situatie kon Leo van der Made via Mariëlle de Looze een doorloopbal afron den. Zijn verdediger stond met het publiek te praten. Vervolgens kwam BKC op 3-3, maar wederom na een snelle combinatie tussen Mariëlle de Looze en Leo van der Made kon ditmaal de Looze een doorloopbal afronden. Wederom ging BKC goed door, en kwam het op voorsprong. Heidi Kamerling werd belemmerd bij een doelpoging, zodat Steven Vogelaar de hiervoor toegekende strafworp kon benutten. De verdediging van Good Luck verzwakte wat, zodat BKC vrij snel op 8-5 kwam. Na een goede pass van Marja van Splunter op Heidi Kamerling kon deze laat ste van afstand fraai de 8-6 inschieten. Het werd 9-6 en de 9-7 kwam uit handen van Liesbeth Los, die vanuit een vrije bal scoor de. BKC maakte de 10-7 en door een snelle 1-2 tussen Marcel Kievit en Steven Vogelaar kon Vogelaar van afstand tot scoren komen. Good Luck gaf wat meer druk en was condi tioneel en tactisch wat sterker. Hierdoor konden Liesbeth Los en Jan-Willem de Vos in korte tijd, beiden van afstand, de stand gelijk trekken. Twee minuten later gaf Mar ja van Splunter Marcel Kievit de kans van afstand te scoren, zodat de ploeg uit Middel- hamis weer de voorsprong bepaalde. BKC kwam wederom gelijk, maar net voor het rustsignaal wist Liesbeth Los haar derde vrije bal in de korf te mikken. Na rust had Good Luck werkelijk een blik- semstart. Met een goede individuele actie van Mariëlle de Looze kreeg Good Luck een strafworp mee. Leo van der Made ronde hem af. Vervolgens kon Marcel Kievit in korte tijd twee maal van afstand goed tot scoren komen. Good Luck bleef doordrukken en sloeg binnen acht minuten een gat van 6 doelpunten. Na goed aangeven van Mariëlle de Looze op Jan-Willem de Vos kon de Vos van afstand de 11-16 maken en de 11-17 kwam uit handen van Leo van der Made, diie vanaf 2,5 meter een strafworp benutte. Van af dat moment ging BKC veel scherper ver dedigen en ging Good Luck veel fouten maken in de aanvallen en bij het uitverdedi gen. Daardoor kwam BKC tot vijf minuten voor het eind zelfs weer op 16-17. In deze hectische en zeer spannende slotfase kreeg Good Luck een strafworp van scheidsrechter Wisse toegekend. Deze werd goed afgei-ond door Steven Vogelaar. Niet veel later werd een domme fout van de BKC-verdediging wederom bestraft met een strafworp, z.odat Leo van der Made de eindstand op 16-19 kon zetten. Wederom twee punten voor de ploeg uit MiddeUiamis. Volgens coach Peter van Vliet wist zijn formatie met goed korfbalspel de punten te pakken, maar maakte het zich nog moeilijk door soms onnodige fouten te maken. Good Luck 2 wist wederom niet de punten mee naar huis te nemen. TOP3 uit Ar nemui- den was een maatje te groot, zodat het met 14-4 verloor. GOEDEREEDE - De Goereese fanfare 'ApoUo' nam deel aan het concours te Win- desheim en kwam uit in de afdeling Uitmun tendheid met het verplichte werk 'IMorthwest Passage' van J. Cumow en het keuzewerk 'Inspiration' van J. de Haan. Voor deze nummers werd 85.58 punten behaald. Een puntentotaal van 85 en meer geeft de moge lijkheid te promoveren naar een hogere afde ling, de Ere-afdeling. 'Apollo' stond onder de vakkundige leiding van dirigent L. Simons. Het korps kan nog nieuwe leden en leerlingen plaatsen. Opgave bij J. de Penning, N.Z. Haven 37, 3252 BH Goedereede, tel. 492892. Stichting Ontmoeting D,V. zaterdag 11 december hoopt het Ridderkerks Mannenkoor een con cert te geven in de Nederlands Her vormde Kerk van Dirksland ten bate van Stichting Ontmoeting. Het mannenkoor^ wat onder leiding staat van de Dirkslandse dirigent Dinant Struik, is op gericht in 1992 en bestaat uit maar liefst 145 leden die in de wijde omgeving van Ridder kerk woonachtig zijn. Hiermee is het Rid derkerks Mannenkoor één van de grootste christelijke mannenkoren van Nederland. Het koor heeft in de afgelopen jaren al heel veel uitvoeringen gegeven en de publieke bcïlangstelling is hiervoor bijna altijd enorm. De dirigent, die in het verleden ook bijna 13 jaar dirigent was van het Dirkslands Man nenkoor, heeft met het koor inmiddels 2 CD's gemaakt waarvan de meest recente afgelopen maand is uitgekomen. Deze CD, die opgenomen is in de Grote Kerk van Dor drecht, zal ook na afloop van de zangavond te koop zijn. 'Vaste organist van het Ridderkerks Mannen koor is de Krimpense organist Bert Roest. Bert studeerde vele jaren orgel bij George Stam en heeft het staatsexamen orgel en piano met goed gevolg afgelegd. Hij weet op gevoelvolle wijze het koor te begeleiden, wat ook een gevolg is van een 6-jarige samenwerking met de dirigent. Ook is Pieter Heykoop als organist te horen en bij diverse nummers speelt Wilhelm Groenendijk op de trompet. Op deze avond hoopt Bert ook een orgelsolo te verzorgen. Naast psalmen, gezangen en kerstliederen zullen er diverse psalmen wor den gezongen door de aanwezigen waarbij de leden van het Ridderkerks Mannenkoor een bovenstem zingen. Met name in ruimtes zoals de Nederlands Hervormde kerk klinkt dat prachtig. De opening en sluiting zal worden verzorgd door de heer Versteeg en van Stichting Ont moeting zal er een spreker zijn die het één en ander van het werk van de Stichting zal ver tellen. De entree is gratis, maar er wordt uiteraard een collecte gehouden voor de ge noemde Stichting. Aanvang 19.30 uur; de kerk is vanaf 19.00 uur geopend. Stichting Donorvoorlichting ontwikkelt nieuw onderwijsmateriaal Stichting Donorvoorlichting (SDV) heeft nieuw lesmateriaal over orgaan- en weefsel donatie ontwikkeld voor de verschillende leeftijdsgroepen in het basis- en voortgezet onderwijs. Het materiaal, getiteld 'Welles of nietes', biedt feitelijke informatie en is er uiteindelijk op gericht jongeren te laten nadenken over de voors en tegens van donor worden. Hierdoor wordt het voor jongeren gemakkelijker om op hun 18e, wanneer zij het registratieformulier krijgen toegestuurd van het Donorregister, een verantwoorde keuze te maken en deze te laten registreren. De SDV heeft drie verschillende lespakket ten ontwikkeld, die zijn bestemd voor leer lingen van groep 7 en 8 van het basisonder wijs, de basisvorming en de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Naast docentenin- formatie bevatten de pakketten kopieerbare leskaarten met vragen en opdrachten voor leerlingen. Het bijgevoegde SDV-informa- tieboekje 'De meest gestelde vragen over orgaan- en weefseldonatie' gaat in op alle aspecten van orgaan- en weefseldonatie. Dit boekje kan voor zowel docent als leerling als naslagwerk dienen. De lespakketten voor het basisonderwijs en de basisvorming bevatten tevens twee kleurrijke posters 'Je lijf, een mooi bouwwerk'. Bovendien zijn op de website www.donorvoorlichting.nl op het onderwijsmateriaal afgestemde jongerenpa- gina's beschikbaar. Een informatie-leaflet In een actie, of eigenlijk twee acties, ont vingen klanten van snackroom Kruik aan de Secretaris Nijghstraat te Middelharnis drie weken lang krasbonnetjes, als ze er voor minimaal 10 besteedden. Zo'n bon netje kon een gratis portie friet 'mét' opleveren - inmiddels zijn al tweehon derd porties verstrekt - maar als je het geluk had de hoofdprijs te krassen, dan leverde dat een jaar lang gratis friet op! Aanvankelijk zouden voor de actie 250 kras bonnetjes worden uitgegeven, maar al na één week waren er nog maar 40 over terwijl de actie drie weken zou duren. Vandaar dat er nog eens 250 bonnetjes tegenaan werden gegooid, eigenlijk een tweede actie dus, met nóg es een hoofdprijs voor eenjaar lang gra tis patat 'mét'. De twee hoofdprijswinnaars hebben inmiddels hun recht op een heel jaar gratis patat uitgereikt gekregen. Eén van hen, Anja Klinkvis, was op vakantie toen de prijzen werden uitgereikt, de andere hoofd prijswinnaar, de heer C. Lokker uit Middel harnis, kreeg z'n 'patat in 't verschiet' uitge reikt in snackroom Kruik, nadat hij er met z'n gezin eerst een smakelijk maal had genuttigd. Voor de heer Lokker was 'Kruik' trouwens niet nieuw. Al twintig jaar geleden kwam hij er al in de zaak toen ie nog op 'de tech' zat, de LTS schuin tegenover de snack room. Hij zal toen niet hebben bevroed dat ie er twintig jaar later met vrouw en dochter nog es zou zitten om een hoofprijs, goed voor een jaar lang gratis patat, te kunnen innen, 't Is trouwens maar goed dat Lokker zo'n attente vrouw heeft, want toen hij enige tijd geleden z'n krasbonnetje (slechts gedeeltelijk) kaalkraste en zag dat dit recht gaf op één gratis frietje dacht Lokker dat dat het was. Gelukkig dat zij toen zo bij de hand was om het héle bonnetje kaal te krassen, want tóen pas zagen ze dat er een heel jaar patat aan vast zat! Evenals voorgaande jaren kunnen de kerst kaarten voor Ouddorp, Goedereede en Havenhoofd weer voordelig door ons wor den bezorgd, namelijk 50 cent per kaart. De kaarten kunnen worden ingeleverd bij fam. Van der Bok, Dirkdoensweg 16 (op 17 en 18 december) en bij Boekhandel Akers- hoek. Actiecommissie Ger. Gem. Ouddorp Woensdag 8 december is er een kerstknut- selmiddag in 'De Zwaluw', van twee tot half vier. De kosten zijn 2,- voor leden en 2,50 voor niet-leden. Tevens voorverkoop kaarten 'Kerststukjes maken', 22 december 13.30 tot 14.30 uur of 15.00 tot 16.00 uur. Kosten 2-/f 2,50. Later via telefoon 486223 of 482010. Tot ziens in 'De Zwaluw'. Op woensdag 22 december 1999 houdt de Cantorij van de Hervormde gemeente Exo dus haar traditionele Kerstconcert in de Exo- duskerk aan de Dorpsweg 97 te Sommels- dijk. Aanvang concert 20.00 uur; kerk open vanaf 19.15 uur. Toegang vrij. Dirigente Cecilia MacColl, organist Jacques Wildemans, voorganger ds. Jak Verwaal. kan worden aangevraagd bij de SDV, tele foon (035) 6834945. Naast het hiervoor genoemde lesmateriaal beschikt de SDV over uitgebreid folder- en voorlichtingsmateriaal waarin alle aspecten van het onderwerp aan de orde komen. Deze folders zijn ook in het Turks, Marokkaans en Engels verkrijgbaar. De SDV verzorgt op verzoek ook lezingen. Uitgebreide informa tie is te vinden op de website van de SDV: www.donorvoorlichting.nl (meer informatie over al het materiaal kan worden verkregen bij de SDV, telefoon (035) 6834945). ROZENBURG - Heren 2 van volleybal vereniging Intermezzo heeft op eenvoudige wijze gewonnen van het Rozenburgse Vovero 2. De tegenstander werd door goed serveren onder druk gezet, zo kwamen zij niet aan een aanvalsopbouw toe. Luütedit sporadisch toch, dan stond er een sterke blokkering bij het net. Door geconcen treerd spel wist Heren 2 binnen een uur te winnen met 4-15, 9-15 en 9-15. Heren 2 speelde met de volgende spelers: Theo van Biert,'Bas Driece, Marcel Bal, Martijn Wielhouwer, Arie Leen Hobbel, Bram Hoekman en Wim Versaevel. Meisjes Cl reisde ook af naar Rozenburg om te spelen tegen de koploopster van haar poule: Vovero 1. Het werd een spannende wedstrijd waar beide teams aan elkaar gewaagd waren. De eerste en derde set waren voor de meisjes van Intermezzo: 9- 15 en 13-15. In de tweede set werd nipt ver loren met 16-14. Een goede prestatie. Heren Recrea 1 is hard op weg om het kam pioenschap te prolongeren. Vrijdag 3 december ging men op bezoek bij BVC'86 in Bergen op Zoom, doorgaans de lastigste tegenstander. Er werd met 1-4 gewonnen. Het setverlies was vooral te wijten aan con centratieverlies. "Waardoor we moeite kre gen met de tegenstander en onszelf', aldus aanvoerder (en samen met Ron de Rover spelverdeler) Hans van Hoorn. Maar dat men toch doorzettingsvermogen had in het team van de aanvallers Henk van Dijk, Leo Dorrestein, Peter Geldof en debutant Jan Voorham bleek in de vijfde set. Een 8-0 achterstand werd toch nog omgezet in een set-overwinning. Overige uitslagen VCO/Ervea 7 - Dames 23-0 Vovero 1 -Meisjes Al 3-0 Vovero 1 - Meisjes BI0-3 Volley Voome 2000 1 -Jongens BI1-3 J. Lens Eer^^aal uitWmteitijd van de Leidse Lakenindustrie -9- Zo traden ze naar buiten, uitgeleide gedaan door Marijke, die de grendelen weer voor de deur schoof. Het was ook nog donkerder geworden en de mist hing nog zwaarder neer. Het schijnsel van de lantarens was maar even te zien. Gelukkig waren ze er spoe dig. Het ging weer de Vliet af en dan de Bakkersteeg door, waar Sjardijn een van de huisjes bewoonde, die daar stonden dicht bij de stadswal. Eerst kwamen ze in een ruim voorhuis waarin het getouw van Sjardijn stond. Daarachter was een klein vertrek, waar in een bedstede de kleine ziek lag. In de haard brandde een houtvuurtje, dat slechts een spaarzaam en grillig licht verspreidde door het vertrek. Het was dan ook gelukkig dat meester Van Hogeveen zijn lantaren bij zich had. Moeder Sjardijn stond er be drukt bij. Wat zou er met haar knaapje gebeuren? Ze moest er niet over denken. Slechts even behoefde de geneesmeester de jongen te zien of hij wist het."De ziekte, - zei hij, en in zijn stem was medelijden. - Daar is geen twijfel aan". Juist richtte het knaapje zich op in zijn bed. Vreemd dwaalden zijn oogjes rond, of ze wat zochten. Hij steun de en kreunde en viel weer achterover in zijn bed terug. De ziekte. Sjardijn en zijn vrouw wisten het nu. Dat zou iets vreselijks worden. "O Heere, sta ons bij", was het enige dat moeder Sjardijn kon zeggen, en ze kromp ineen. Want ze wist het wel: als het de ziekte was, dan zou het sterven worden. Meester Van Hogeveen stond er ook bij. Zou hij nog een van de meest gebruikte middelen tegen de ziekte voor schrijven? Hij wist een oud middel. In één van zijn oude kruideboeken werd het vermeld. In ieder geval kon hij wat bolletjes laten klaar maken, die in het vuur werden geworpen om de lucht te zuiveren. Want hét zat hem in de lucht, meenden ze. Van allerlei ging er in: zaad van witte waterkers, saffraan, hazelwortel, wierook, Indisch aloëhout en kamfer. Dat zou hij in ieder geval geven, al ware het alleen om de anderen te behoeden tegen de ziek te. En dan, hij zou het nog wagen: baatte het niet, het schaadde ook niet, dan zou hij voor het knaapje een hartversterkende likkepot klaar maken. Was er niet nog kort geleden een lijder aan de ziekte, die hetzelfde gebruikt had, beter geworden? Hij moest naar huis, en zou dadelijk wat gereed maken en dat nog komen bren gen. Of Sjardijn al zeide, dat hij het zou komen halen, in dat opzicht was meester Van Hogeveen niet te bepra ten: Sjardijn moest nu bij zijn vrouw blijven en zorg dragen dat de andere kinderen in bed bleven boven. Want het was beter dat ze niet met het zieke knaapje in aanraking kwamen. "En verder moet ge uw kind de Heere bevelen. Wat Die wil is goed gedaan, andere troost kan ik niet geven", merkte hij onder het weggaan nog op. En Sjardijn begreep er te beter door hoe ernstig het was. En toen meester Van Hogeveen later op de avond weer het kleine huisje in de Bakkersteeg betrad, toen was het slechts om er getuige van te zijn hoe het knaapje in de armen van zijn moeder stierf. Het had zijn likkepot niet meer nodig gehad. Maar de ballen moesten in het vuur geworpen worden om verder de ziekte te weren. En toen na enkele dagen de buren het lijkje kwamen uitdragen naar het kerkhof, toen was het al door geheel Leiden bekend: de ziekte heerste weer. En angst en vrees kwam er onder de mensen. Zou de stad dan nog niet genoeg geteisterd zijn? Nog slechts voor luttele jaren had ze ook geheerst, en honderden waren er toen naar het graf gebracht. Wat zou het worden? Het werd heel erg. Meester Van Hogeveen en zijn gilde- genoten hadden het druk. Heel druk. Ditmaal vooral onder de kinderen. Het scheen wel alsof de ziekte vooral dezen trof. Honderden werden er weggemaaid. En de rouwdragers gingen door de straten. En vooral onder de kleine luiden maakte de ziekte zijn slachtoffers. Wel waren het droeve dagen voor die van de got;de stad van Leiden. n. Qeefons tqndemn I Sjardijn stond te wachten op de Pers, de grote hal van het Leidse stadhuis. Het was winter en het was koud. Wekenlang al had de noordenwind gewaaid en de grachten waren bevroren. En als de wind even omsloeg, dan vielen bergen sneeuw en deze maakten de straten tot ware modderpoelen. Sjardijn zag er niet voordelig uit. Het sterven van zijn zoontje had hem aangepakt. En dan vlak daarop die felle kou, en... de onmogelijkheid om te werken. Want het ging niet zonder de hulp van zijn kleine jongen. Die had er al zo grote handigheid in gehad, de wollen garens op de spoelen te spinnen, en zijn gezellig geklap klonk hem in de oren alsof hij nog op de balk zat achter de weef stoel. Nu moest hij alles zelf doen, en dat was eigenlijk niet mogelijk. Dat hield zoveel op, dat het hem bijna niet mogelijk was zijn lakenwardeyn te bevredigen, voor wie hij de stukken laken thuis weefde. Want de tijd was haast voorbij, dat iedere wever voor eigen rekening en eigen risico achter het getouw zat. Het werk werd nu uitgege ven door een paar van de grootste drapeniers, die dan ook in het groot handel dreven. Ze waren streng in hun keur, omdat ook zij het keurmerk van het drapeniersgilde op hun laken moesten hebben, en ze tot geen prijs wilden dat er op het werk ook maar iets aan te merken zou zijn. Ze vreesden de konkurrentie, die van alle zijden op ze aan kwam. En nu er de laatste tijd weer buiten de stad geruch ten waren verspreid over het heersen van de ziekte binnen Leidens wallen, nu werd daarvan door gewetenloze kon- kurrenten misbruik gemaakt om het Leidse fabrikaat in diskrediet te brengen en te wijzen op de gevaren, die er aan de verspreiding der Leidse stoffen verbonden waren! Daarbij kwam, dat er een heel andere wijze van werken aan het opkomen was, en Sjardijn moest er niet aan den ken, daaraan te moeten meewerken. Hij behoorde tot de beste fijnlakenwevers. En als hij geen hulp in zijn huis kreeg, zou hij genoodzaakt zijn zich als gezel aan te mel den in één van de nieuwe neringen, waarom soms wel 28 knechts in een gebouw aan de arbeid waren. Dat mocht zo op het eerste gezicht wel aardig lijken, maar wat hij er van gehoord had, was niet van die aard geweest, dat hij er naar zou verlangen ook in één van die neringen van de lakenreders te mogen werkenVan alles deden die reders. Ze probeerden eigenlijk het gehele bedrijf in hun handen te krijgen. Alle onderdelen van het werk werden beoefend. De lakenreder had niet alleen eigen werkplaatsen voor de wevers, maar ook voor de vollers en voor de ververs. Neen, Sjardijn had er niet wil len komen. De grote nering van Hennebo en De Ruyscher had hem een plaats aangeboden, maar hij had bedankt. Doch als het zo zou blijven gaan, dan was doorwerken onmogelijk. Hij moest hulp hebben. Hij kon het niet af zonder jongen. En er waren geen jongens te krijgen. De ziekte had er zoveel weggemaaid, dat Leiden eigenlijk leeg was van jongens van tien jaar en zo. Zulken deden toch het handlangerswerk bij de lakenweverij. En zoals Sjardijn er voor stond, zo stonden er meerderen voor. Nu hadden ze zich tot deken en overmeesters van het lakenweversgilde gewend, of daar niet wat aan te doen was. Ze wisten: voor jaren waren het de weesjon- gens geweest, die de meeste hulp hadden geboden. Ze waren door de weesmeesteren daartoe afgestaan. Doch dat kon nu ook al niet, want er waren ook in het weeshuis geen knaapjes van die leeftijd genoeg om aan de aanvra gen te voldoen. En op eigen houtje jongens van buiten aanvoeren, dat mochten ze niet; dat verboden de gildewetten.- (wordt vervolgd) O Reformatorische stichting voor hulp aan thuislozen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5