De dakkapellennotitie was voor Middelharnis' gemeenteraad een grage hap SPRINGWEDSTRIJDEN Met gemak meer rendement Abonnementsprijs Zaterdag avond- jeugdwerk Impuls-conferentie Voorlichtingsavond Abonneert U op Eilanden-Nieuv\/s EIIAUDBI-tllEUWS Akkoord met eerste stap naar verzelfstandiging 'Binnenhof' EIIAIIDEn-IIIEUWS Zwarte Piet, spelen en Leen Holleman Activiteiten van de S.W.O. Adventzang- en orgelavond in de Nieuwe kerk te Middelburg rayon Goeree-Overüakkee Prijzen gote verloting De Putter Get. Gem. Nieuwe Tonge Feestelijke afsluiting bridgedrive Ouddorp www.debever.com Riek Hof in Flakkeecialiteiten Nieuwe sterrenregen i op 13 en 14 december Promotie Flakkeese Duivensport in Grutterswei te Oude Tonge tussen Kerst en Nieuwjaar Voorjaarsgrondbewerking PAGINA 2 DINSDAG 7 DECEMBER 1999 Elke raads\ergadering heeft wel wat nieuws te bieden, zo ook die van jl. don derdagavond, maar 't meest opzienbarende was voor ons het uur waarop de november raadsveragdering beëindigd werd; kwart over 2 's nachts nota bene en zo'n late afloop hadden we nooit eerder op de \iool horen spelen. Half twaalf hadden wij die a\ond de pijp aan Maarten gegeven maar de dames en heren raadsleden waren nog even doorgegaan, of ze toch ook in de weer zijn in 't belang van 't Middelharnisse volk. Vaarschema fietsveerpont Geen bivakmutsen Verzelfstandiging Binnenhof Verkoop Verkeerscirculatieplan TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDETONGE Beleggen, iets voor u? Aantrekkelijke rente Aan onze abonnees De winnaars zijn: Wij verhuren bungalows in Ouddorp! Jonge gemeenteleden (van 23 t/m 29 jaar) zijn welkom op de Impuls-«in- terconferentie die de IZB van 28 t/m 30 december 1999 houdt in het Bra bantse Vught (N.B.). Een driedaags programma voor mensen die e^ en wil len bijtanken en op adem komen. Het aantal deelnemers ligt tussen de 100 en 125 en aangezien er ook in groepjes ontmoetingen en gesprekken zijn is er geen sprake van een massaliteit waar in de bezoekers ondergaan. Cursus weer en gewasbescherming Ook donderdagavond waren ze dat want je zult toch maar te oordelen krijgen over de toelaatbare breedte \an dakkapellen, 'koek koeken', zo gebruikte mevrouw Rita v. d. Nieuwendijk een goed flakkees woord en dat klonk heel vertrouwd. In de notitie dakkapellen 1999 stelde de meerderheid an het college de raad voor de afmeting van een dakkapel tot 33"^ van de dakoppen lakte te beperken, maar nee. amendeerde de Pvd.A-fractie (inclusief wet houder Tiggelman). "een maximum van 509c lijkt ons logischer", waarna de CD.A fractie, met steun van de heer d. Ketterij (SGP) een maximum van ■XO'^c voorstelde en dat zou hel tenslone worden. Vaststelling van de dakkapellen-notitie zal voorkomen dat elke aanvraag voonaan nog door de Welstandsambtenaar moet worden getoetst; een aans'rage zou \oortaan in hoog uit 14 dagen geregeld kunnen zijn. gaf wet houder Vroegindeweij te kennen. De maximum 33^c zoals de collegemeerder heid had gewild zou het niet worden, zo bleek al snel toen de raad het voorstel ging bespreken. Wel was duidelijk dat het op prijs werd gesteld dat in "het allegaartje' wat uni formiteit zou worden gebracht, zo liet de heer Dillingh weten. Meer duidelijkheid voor de burger en een groter snelheid \an handelen, het leek ook de heer Van Es (VVDj een nuttige verbetering. Mevrouw Trompper liet er haar amende ment op los. Meestal komen dakkapellen op kleinere woningen die meer licht en lucht behoeven en een wat ruimere breedtemaat kan de functionaliteit van een dakkapel opti maliseren terwijl de estetische kant evenmin uit het oog verloren wordt. Voor de aanvragers die groter willen is de zogenaamde dwarskapconstructie een meer voor de hand liggende oplossing, vindt wet houder Vroegindeweij maar de raad begreep, en vond het bezwaarlijk, dat dan ook de kosten aanzienlijk hoger uit zullen pakken. Het werd tenslotte een soort "handjeklap" (de heer v, d. Bergj over het vast te stellen maximum. Nadat het voorstel van de Colle gemeerderheid was verworpen en het PvdA amendement was weggestemd werd met 11- 6 het amendement van de heer Dillingh. 40%, aangenomen. Ook de PvdA stemde daarmee in. De exploitant van de fietsveerpont Middel- hamis-Hellevoetsluis v.v. had na de maan den waarin ervaring werd opgedaan, gevraagd het vaarschema te wijzigen. Hij zou de maandag graag uit het vaarschema-, en de zondag er aan toegevoegd willen zien. Wethouder Slootweg (SGP) kon zich daar om principiële redenen niet mee verenigen. Zomin kon dat de fractie an RPF en SGP die bij de komst van de pont zo tevreden waren geweest dat zondags niet zou worden gevaren. Nu dat wel te gebeuren staat sprak de heer v. d. Ketterij daar z"n droefheid over uit. Daarentegen liet de heer Dillingh (CDA) w eten het meerderheidsvoorstel van harte te zullen steunen. Het gaat niet aan. \indt de heer Dillingh. iemand de mogelijkheid te ontzeggen er zondags geen gebruik van te kunnen maken.. De heer v. d. Ketterij verklaarde van dat CDA standpunt echt geschrokken te zijn; ook de heer C. Hameeteman (RPF) zag het CDA nu wel duidelijk van kleur verschieten maar daar stemde de heer Dillingh niet zo makkelijk mee in. ""De vroegere CDA verte genwoordigers in Middelhamis waren ook groen, misschien alleen wat donkerder groen", geloofde hij. Het vaarschema werd als verlangd aangepast met de stemmen van SGP en RPF tegen. De Algemene Plaatselijke Verordening werd met enkele artikelen aangevuld. Voor taan zal het in de hele gemeente (en niet maar alleen op nader te noemen plaatsen) verboden zijn alcoholhoudende drank te nut tigen en/of aangebroken flesjes en blikjes alcoholhoudende drank bij zich te hebben. Dat verbod gold al vanaf 1955 er zijn. zo zei de raadsvoorzitter burgemeester De Vries, regelmatig processen verbaan tegen overtre ders opgemaakt. De heer v. d. Kamp. bewoner van het cen trum, heeft echter nog niet zoveel ten goede zien veranderen. "De politie heeft weinig tijd voor controles en de burgers weten de verordeningen makkelijk te omzeilen". Nog wekelijks ziet de heer v. d. Kamp gla zen en flesjes op straat waarvan nhij stellig denkt dat ze niet leeg mee naar buiten zijn genomen. De heer v, d. Kamp vreest dan ook dat het verbod even weinig effectief zal zijn als de hondenpoepverordening: "je kunt makkelij ker verordeningen toevoegen dan ze te hand haven"'. Ook de heer Dillingh (CDA) vond het maar goed dat de teugels wat strakker worden aan gehaald; "volgend jaar worden we over spoeld door hooligans uit Engeland en dan moet de politie de mogelijkheid hebben daar echt tegen op te treden". "Helaas zit de mensheid zo in elkaar dat ze gecontroleerd moet worden om zich netjes te gedragen", betreurde ook de voorzitter mevrouw De Vries. Ook aan de APV werd toegevoegd het er- bod een bivakmuts te dragen tijdens de jaar wisseling om het raddraaiers onmogelijk te maken zich onherkenbaar te maken en toe gevoegd werd een artikel waarmee geluids overlast door dieren kan worden tegenge gaan. Overtredingen kunnen met een geld boete van ten hoogste ƒ5.000.- worden beboet. Het gaat aan op verzelfstandiging van de bedrijfsmatige activiteiten van het Werk- voorzieningsschap "Binnenhof. In het ver volgtraject zullen alle ins en outs daarvan worden vastgelegd, maar alvast gaf de raad. in navolging van de raad van Dirksland. de intentieverklaring af die verzelfstandiging na te willen streven met het bereiken van een nieuwe vorm van besturen en te komen tot een beperking of limitering van de finan ciële risico's voor de deelnemende gemeen ten. Onverlet blijft de verantwoordelijkheid van de gemeenten voor de WSW-werknemers; de gemeenten zullen zich die zorgplicht aan blijven trekken. Hoe de nieuwe constructie, de verzelfstandi ging, er precies uit gaat zien zal nog verder uit worden gekristalliseerd maar de raad heeft goede hoop dat het er beter op gaat worden. Het gaat het Werkvoorzienings schap ook beter, verzekerde wethouder Tig gelman. er is volop werk en eigenlijk zijn er te weinig mensen beschikbaar. Ook de heer v. d. Ketterij gaf schoorvoetend van z'n instemming büjk. al blijft hij door wat reserv es bezet, het besmren op wat meer afstand lijkt hem maar weinig aan te spre ken. ""Natuurlijk zijn er bij deze en gene nog twij fels maar juist die gaan we onderzoeken om wat goeds ter tafel te brengen"', zo monterde burgemeester De Vries wie twijfelde op. Als het allemaal door zal kunnen gaan ver koopt ook Middelhamis z'n aandelen Bouw fonds Nederlandse Gemeente. De opbrengst a ruim 2 miljoen zal aan de resen'e worden toegevoegd. Aan de bouwvereniging 'Sommelsdijk' werd voor 1.072.420.- verkocht de bouw grond waarop de school 'De Koekoek' heeft gestaan. De Vereniging is afgestapt van z"n voornemen daar een woonzorgcomplex te bouwen, in plaats daarvan zullen er zoge naamde levensloop-bestendige w^oningen worden gerealiseerd. Eindelijk kon het lang verbeide Verkeerscir culatieplan worden vastgesteld. Met de uit voering erv'an zal. op termijn, een bedrag van ruim 6 miljoen zijn gemoeid. Het plan heeft een hoge realiteitswaarde waarin voor de hele gemeente financieel haalbare oplos singen worden aangedragen om de verkeers veiligheid te bev^orderen. Een van de speer punten is het terugbrengen van de rijsnelheid binnen de bebouwde kom van 50 tot 30 km per uur. chr. streekblad op gereformeerde groudslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij EUanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTE.\TIES EN ADMI.NISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AlgemeenSgebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv'-of 'adm') tarief per mm 0.42; contracitarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advenenties: maandag en donderdag 14.00 uur slmtingszermijnjamüieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87: e-mail: ajvdv^hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-maü: J.Villerius(sgebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal ƒ16,50. Per jaar ƒ62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november, Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven, REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Wat moetje nu denken met zo'n kop boven een artikel? Is Leen Holleman op een bepaalde manier de zwarte piet toege speeld? Heeft hij voor zwarte piet gespeeld? Nee. het gaat gewoon over Schaakvereni ging Oost Flakkee, waar zwarte piet voor de eerste maal in zijn carrière op bezoek is geweest bij de jeugd, waar het spel schaken nog steeds gespeeld wordt en Leen Holle man winnaar is geworden in de bekercom petitie. Die bekercompetitie (een knock-out sys teem, dus als je een partij verliest in de bekerronde, lig je er gelijk uitj was een eindstrijd die ging tussen Van Genderen en Leen Holleman. Een finale vveUce gelijk was aan vorig jaar en waarbij toen Van Gen deren als winnaar uit de strijd was geko men. Jan blijkt talent te hebben zodra het om bekers gaat, want ook twee jaar geleden wist hij als nummer 1 te eindigen in de bekerronde. Nu is het regel dat iemand die drie maal achter elkaar de beker wint, deze voorgoed in zijn prijzenkast mag plaatsen. Dus de spanning om eigenaar te worden (overigens geschonken door 'De Grutters wei'j van deze prachtige bokaal maakte de finale nog mooier. De partij tussen beide heren eindigde in een vaste remise, dus was er nog geen uitslag over wie nu bekerwin naar zou zijn. Er volgde een partij waarbij beide spelers tien minuten bedenktijd kre gen voor de gehele partij. En hierin trok Leen aan het langste eind, hoewel Jan toch hele beste kansen had. Al met al een fraaie overwinning voor Leen en de beker kan nog een paar jaar mee. Schreven we de vorige maal nog over de goede prestaties van 'Wim Buth (over onge slagen zijn en zoj, Rien Huibrechtse bracht hier een abrupt einde aan. Wim was bezig een hele mooie matcombinatie te verzinnen en vergat eventjes dat zijn dame klem zou kunnen komen te staan. Einde verhaal en partij dus. Ook Agaath haalde weer eens een punt bin nen door een veaassende overwinning op L. Stolk. Uitslagen op rij J. van Genderen - L. Holleman'A-'A P. Holleman - A. L. van Maurik1-0 B. J. Bruggeman - K. Wijnands1-0 R. Huibrechtse - W. Buth1-0 Van Gils - S. van Maurik1-0 Korteweg - J. Hennekes0-1 L. Stolk-A, Groenendijk0-1 TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 De plaatselijke commissie in Ooltgens- plaat organiseert voor alle 55-plussers van Ooltgensplaat op woensdag 15 december a.s. een Kerstdiner in het Fort. Aanvang 17.00 uur. De zaal is open om 16.30 uur. U kunt zich tot en met 11 december aanmel den bij mevrouw Huijer, tel. 631676. U bent van harte welkom! Voor dinsdag 14 december a.s. is er weer een winterse maaltijd georganiseerd in het Infocentrum te Oude Tonge. Aanvang 12.00 uur, kosten 6.00. Opgeven kan bij de SWO. tel. 641344. U bent van harte welkom! In Achthuizen is er een winterse maaltijd georganiseerd voor woensdag 15 december. Deze wordt gehouden in het Zaaltje, Pastoor van Luenenstraat 20. Op het menu staat zuurkool met worst. U kunt zich aanmelden bij de heer A. Hui brechtse, tel. 631552. Aanvang 12.00 uur, kosten 6,00. U bent van harte welkom! Op D.V. zaterdag 11 december a.s, hoopt mannenkoor "Elim" uit 's-Gravenpolder een adventzang- en orgelavond te beleggen in de Nieuwe kerk te Middelburg. Aan deze avond hoopt verder medewerking te verlenen het "Chr. Gemengd Eilandenkoor" uit Zierikzee o.l.v. Peter Wildeman. Mannenkoor "Elim" staat onder leiding van hun dirigent André Overbeeke. Het orgel wordt die avond bespeeld door, de vaste organist van "Elim", Pieter Heykoop uit Yerseke. De zangavond begint om 20.00 uur. Reeds al vanaf 19.45 uur is er samenzang van Kerstliederen. De kerkdeuren gaan om 19.30 uur open. De toe gangsprijs is slechts vijf gulden. De collecte die gehouden wordt is bestemd voor Stich ting Ontmoeting. Ieder is van harte welkom. Op zaterdag 27 november jl. organiseerde rayon Goeree-Overflakkee van de K.N.G.U. de jaarlijkse groepsspringwedstrijden in sportcomple.x 'De Gooye' in Dirksland. Om 8.30 uur werd de wedstrijd geopend door wedstrijdleider Netty van Heemst uit Nieuwe Tonge en konden de eerste groepen opmarcheren. Er kon worden geturnd op de kast. lange mat en minitramp. In totaal waren er 74 groepen van 8 van de 11 gymnastiekverenigingen van ons eiland. Er werd goed op schema gewerkt en om 12.30 uur konden de groepen opmarcheren voor de prijsuitreiking. De volgende prijzen werden uitgereikt: Kast dames cat. 6/5: 1. Kriekel 6. 15.7 pnt.: 2. Kwiek 3. 15.6pnt.; 3. Olvmpia l.ONAen De Kriekel 3, allen 15.3'pnt. Cat. 3/2: 1. Kwiek 4. 15.3 pnt. Kast heren cat 6/5: 1. Kwiek 5. 15.5 pnt. L. mat, cat. 6/5; 1. Kriekel 3. 14.5 pnt.; 2. Kwiek 3, 13.0 pnt. Cat. 3/2: 1. Olvmpia 7. 12.6 pnt. Cat. 1: Kriekel 2. 13.8 pnt. Lmat heren cat. 6/5: 1. SSS: 12.2 pnt. Minitramp dames cat. 6/5: 1. ONA. 16.0 pnt: 2. Kwiek 3. 15.2 pnt.: 3. Olvmpia 1. 14.2 pnt. Cat. 3/2: 1. Kwiek 4. 15.3 pnt.: 2. Olympia 7. 14.6 pnt.: Cat. 1: 1. Kriekel 2. 14.3 pnl. Minitramp heren cat. 6/5: 1. Kwiek 5. 15.1 pnt. Selectie dames cat. 6/5: 1. Olympia 5, 52.7 pnt. totaal 2: Kriekel 1: 47 pnt. totaal. Olym pia 4: 45.6 pnt. totaal Cat. 3/2/1 dames cat. 2/1 heren: Spana 1. 16.9 gemiddeld: 2, OKK 4: 15.5 gemiddeld: 3. Olympia 6: 15.2 ge middeld. D.V. zaterdag 11 december hebben we een muzikale avond met de a-capellagroep 'Double G". Anders dan gewend, zijn we deze avond in de Nederlands Hervormde Kerk in Sommelsdijk. De avond begint om 20.00 uur en zal gevuld zijn met 'Double G' en samenzang. Er zal een collecte worden gehouden om de onkos ten te dekken. Wie zijn 'Double G' Muziekinstrumenten blijven achterwege maar de tonen smelten samen en vormen een scala aan muziekins trumenten. Muziek met een boodschap, ras echte gospel, klanken die slechts worden voortgebracht door het menselijk stemge luid. 'Double G' staat voor Gave Gods. een a- capellagroep die met een achthoofdige bezetting een bijzondere vorm van muzikali teit weet neer te zetten. De naam 'Double G" is afgeleid van een tekst in de Bijbel: Prediker 3:13. Daarin staat te lezen dat wanneer we genieten van normale dagelijkse dingen, dit als een gave van God beschouwd mag worden. De zangers willen hun zangtalenten, hun gave, inzetten om God te prijzen en andere mensen met Zijn liefde te bereiken. Noteer de datum alvast in je agenda; kom, luister en oordeel zelf! De prijzen van de grote verloting van Vogelvereniging De Putter uit Ouddorp zijn als volgt. Ie prijs nr. 00737 2e prijs nr. 00971 3e prijs nr. 01801 4e prijs nr. 01819 5e prijs nr. 01089 6e prijs nr. 01762 7eprijsnr. 01880 Het gewicht van het krentebrood was 5160 gram en is gewonnen door K. Breen uit de Marijkeweg. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevrouw Westdijk-Bakelaar, Beatrixweg 12 te Ouddorp, tel. 682282. De Rabobanken op Goeree-Overflakkee bie den hun klanten een alternatief voor de gewone spaarrekening: RG RenteMAXX Fund. Dit is een nieuw fonds bij de Robeco Groep. Met RG RenteMAXX Fund van de Rabobank profiteren klanten van de stijgin gen van de beurs. Evenals bij een spaarreke ning ontvangt de klant rente, loopt geen risi co over de inleg en is het product zonder aan- of verkoopkosten verkrijgbaar. Het unieke aan de RG RenteMAXX spaarreke- iiing is dat de rente die klanten krijgen tot meer dan twee keer zo hoog kan zijn als op een gewone spaarrekening. Op het ingelegde bedrag wordt echter geen vast rentepercentage vergoed, maar een ren te die is gekoppeld aan de ontwikkeling van de Amsterdamse AEX index. Elke drie maanden wordt het rentepercentage vastge steld. Het maximale rentepercentage dat klanten op dit moment kunnen behalen is 7,6% op jaarbasis met een verwacht rente percentage van tussen de 5,5% en 6% op jaarbasis. Dit is een zeer aantrekkelijke ren te ten opzichte van gewone spaarrekeningen. Deelnemende klanten krijgen altijd hun inleg terug, ook als de beurs na drie maanden 'in de min' eindigt. EUce maand kunnen klanten kosteloos instappen in RG Rente MAXX Fund. Meer informatie bij uw Rabo bank, De nieuwe abonnementsprijzen voor het jaar 2(X)0 zijn: Jaarabonnementƒ66,00 Halfjaarabonnement34,00 Kwartaalbonnement17,50 Dit bedrag zal in december worden geïn- casseerd van de bankrekening van de abonnees die ons een machtiging voor incasso hebben gegeven. De abonnees die hun bank gemachtigd hebben voor perio dieke overschrijving verzoeken wij vriendelijk de nieuwe abonnementsprijs door te geven. De abonnees die géén machtiging hebben gegeven krijgen een acceptgiro. Wilt u toch op een andere manier betalen, dan graag met vermelding van uw abonnee nummer! Mocht u nog vragen hebben, neem dan even kontakt op met onze afdeling abon nementen. Beste jongehd. Op D.V. 11 december hebben we weer een spelletjesavond. Iedereen vanaf 13 jaar is hartelijk welkom. Breng gerust je muziekinstrument mee. Tot ziens. De commissie Op 26 november 1999 heeft de bridgeclub Ouddorp weer haar jaarlijkse bridgedrive succesv ol kunnen afsluiten. Mede dankzij de gulle sponsors hebben de 120 deelnemers allemaal iets mee naar huis kunnen nemen en ook lekkere hapjes aange boden gekregen, wat de drive een feestelijk aanzien gaf. Het prijzenpakket bestond uit 20 manden met diverse gebruiksartikelen, van brood t/m vvijn. En 10 prachtige cycla men met een pak koffie. Rode lijn: Ie fam. Fancino62.08% 2e dames "t Hart/Ras55 3e fam. de Berg53 Blamve lijn: Ie fam. Den Heyer63 2e mevr. Clarv's/dhr. Koert59 3e heren Kreft/Blom59, Grijze lijn: Ie dames Bekke/Kleiwegt66, 2e dames Westerveld/Hoffert....64, 3e fam. Noevers61, Gele lijn: Ie fam. Griffioen57, 2e dames Aperlè56, 3e dames Val/Hoevenaars55, Groene lijn: Ie dhr. de Heer/mevr. v. d. Wal.61. 2e dames StieberA-'ogel58.33 3e dames Hogendijk/Prins55.00 5.41% .75% ,75% ,58% ,16% 66% 16% 66% 50% 25% !:>'-.€ f Riek Hof was 20 jaar toen ze naar Amerika j emigreerde. Ze woont er nu al 52 jaar. Ze vferd moeder van 9 kinderen en was al die I tijd huisvrouw. Nu ze de leeftijd van 72 jaar i heeft bereikt komt ze voor de eerste keer terug naar Nederland. Hoe verging het haar in dat verre land en kan ze het Flakkeese dia- j lect nog spreken? Waarom kwam ze niet vaker naar Nederland? Naar Goeree-Over- flakee? Dat kunt u zaterdagmorgen horen als zij in het programma ■"Flakkeecialiteiten" haar verhaal vertelt aan Jan Lodder. Flak keecialiteiten wordt uitgezonden mssen 9 en 10 uur op Radio Flakkee. De herhahng is op dinsdagavond tussen 6 en 7 uur. Dinsdag 13 en woensdag 14 december zijn er 's nachts weer vallende sterren te zien. Het zijn er dit keer niet zoveel als op 17 no vember, maar u kunt al gaan kijken rond elf uur 's avonds. U moet kijken in het zuidoosten, in de rich ting van sterrenbeeld Tweelingen. In het Latijn heten de Tweelingen "Gemini": u weet nog wel. van de eerste ruimtecapsules. De vallende sterren zijn Geminiden: kinde ren van de Tweelingen. Ga naar een donkere plek met een vrije en horizon in het zuidoos ten en laat uw ogen een kvv artiertje aan het donker wennen. Neem ook altijd iemand mee. Een helm heeft u niet nodig, want het zijn geen echte sterren die vallen, maar stukjes ruimtegruis van een uiteengevallen komeet. Het gruis botst met grote snelheid op de aardse damp kring en verbrandt volledig op tientallen kilometers hoogte. Daarbij ontstaan fraaie lichtsporen en soms vuurbollen. Op 10 en 11 december staat de Gmttersvvei in Oude Tonge in het teken van de duiven- sport. Op deze dagen wil de duivenspon op Goeree-Overflakkee zich promoten bij een breder publiek. Op de vrijdagavond staan er tal van activi teiten op het programma, o.a. een unieke huldiging van twee geweldige spelers welke op de klassieker vanuit Barcelona voor de Flakkeese duivenspon historie schreven nl. Joop Torreman die van deze vlucht de eerste prijs internationaal wist te winnen en de Gebr. Hagens die met een duivln de eerste prijs internationaal van deze vlucht in het duiv innenklassement wisten te behalen. Naast deze huldigingen worden er in de diverse klassementen waarin de duiven ge speeld kunnen worden prijzen uitgereikt." Op de vrijdagavond kunnen de duivenmel kers hun mooiste duiven inzetten voor de tentoonstelling, deze worden op zaïerdag- moraen door erkende keurmeesters gekeurd. Op de zaterdagavond (de traditionele ten toonstellingsavond met rad van avontuur) kan er over het keuringsresultaat nagespro- ken ^gemolken) worden. Ook aan de jeugd is er gedacht en de zater dagmiddag staat dan ook in het teken v an de jeiTgd waarbij er diverse activiteiten op het programma staan zoals: Cavia race een heu se Kerstman enz. Op de beide avonden wor den er bonnen voor duiven van bekende spe lers verkocht. Een deel van de opbrengst komt zoals jaarlijks ten goede aan een goed doel. Dit jaar is er gekozen voor "Calando' in Dirksland. .Afgelopen zomer hebben de Flakkeese jon ge duiven ook al een keer voor dit goede doel gevlogen, en op de zaterdagavond wordt de totale opbrengst voor dit doel be kend gemaakt en overhandigd aan een afge vaardigde van "Calando". Het geheel wordt opgeluisterd met diverse kraampjes waar u van alles op het duiven- sportgebied aan de weet kunt komen, zoals: voeding, verzorging, huisvesting en lektuur. Er is zelfs een assurantiekantoor aanwezig waar u goedkoop bijvoorbeeld uw auto kunt verzekeren. Deze dagen zijn voor de niet-duivensporter een unieke kans om de duivensport eens van een andere kant dan de rondvliegende dui ven in de stad of woonwijk te bezien. Ieder een is op vrijdag 10 december vanaf 20.00 uur en zaterdag 11 december vanaf 14.00 uur van harte welkom m de Grutterswei te Oude Tonge. Het thema "Welkom in de strijd" (over de geestelijke wapenrusting) wordt uitgewerkt aan de hand van Efeze 6 in bijbelstudies, lezingen en keuzeprogramma" s. De aspecten van het thema die aan de orde komen zijn: de strijd, de wapens en het lied van overwin ning. Dat laatste krijgt ook concreet vomi in de sing-out die de conferentie besluit. Aan de conferentie werken o.a. mee ds. B. J. V. d. Graaf uit Gouda. ds. .A. H. van Veluw uit Pesse en "Voetlicht" uit Waddinxveen. Conferentiecentrum BergenA'ught. waar de bijeenkomst wordt gehouden, is een uitste kende en sfeervolle accommodatie met 2- en 3-persoonskamers (voor een 1-persoonska mer moet worden bijbetaald). De kosten zijn 185.-. De conferentie stan dinsdagmorgen om 10.00 uur (aankomst) en het vertrek is"op donderdagmiddag om 15.30 uur. Informatie en aanmelding bij: Bureau IZB. Joh. van Oldenbameveltlaan" 10. 3818 HB Amersfoort, tel. (033) 4611949. e-mail izh@vvxs.nl. Hierbij nodigen wij u uit tot het bijwonen van onze volgende avond. Het onderwerp van deze avond is ^'oorjaa^s^rondbe^ver- king. In de studiegroep is hier. in een vorig vv in terseizoen volop aandacht aan besteed. Het is niet alleen van belang met welk vv erk- tuig de zaaibedbereiding plaatsvindt, maar ook met welke banden er aereden wordt en de hoeveelheid druk die zich hierin bevindt, natuurlijk zal er een toespitsins per eewas plaatsvinden. Datum: maandas 13 december 1999. Plaats: De Schakel. Beatrixlatm 31 te Dirksland. Aanvang: 19.30 uur. Spreker: De heer Ing. L. Remijn. DL\" .\kkerbouw Zuid-West. Vk'ij hopen velen van u te mogen beeroeten op deze av ond. omdat ook u hier het komen de voorjaar uw voordeel mee kunt behalen. In verband met de grote landelijke belang stelling, zullen wij de opgavetennijn voor deze cursus eerder nuxnen sluiten."Tot en met dinsdag 7 december kunt u zich noc op geven bij Lianne Mastenbnvk-SneepT tel. (0187) 601689. .A,lle verdere infoniiatie over de cursus kunt u vinden via hot «noemde telefoonnummer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2