M Overdenking BART] uit de Heilige Schrift Nieuwe internetsite voor de basisscliolen van Goeree-Overflal(i(ee Samenwerking architectenbureaus Dankzij Politie en Wegenwacht tocli op tijd Stoffel Brooshoofd in Flakkeecialiteiten EIIAtlDEII-rilEUWS HET KIJKVENSTER Wekelijks gasverbruik VERVOLGVERHAAL de DrapMersleerling PAGINA 5 VRIJDAG 3 DECEMBER 1999 Blik op kerk S en samenleving Cj - Conflicten - Eindeloos overleg - Overstroming van de polder? Het stormde vorige week in dè Hollandse polder... Het was allemaal begonnen met minister Brinkhorst van Landbouw, die nog al hooghartig en autoritair had te kennen gegeven dat hij met iedereen wilde praten, behalve inet de boerenleider Wien van den Brink. Die bestond voor hem niet, hij kon zelfs zijn naam niet meer uitspreken. Nu had Van den Brink zelf ook wel enige aanleiding gegeven door al te grove beschuldigingen aan het adres van de minister. Maar goed, het feit lag er. Toen kwam het conflict tussen minister De Vries en de sociale partners. Deze laatsten braken het overleg af omdat de minister een reorganisatie wil, die zij niet kunnen prui- nien. Weer een dag later lag de miheubewe- ging overhoop met de ministers Netelenbos en Pronk. Het geschil liep over de uitbreiding van de luchthaven Schiphol. Aangemoedigd door al die ruzies heten de boeren weten ook niet meer met minister Brinkhorst te willen praten. Drie conflicten dus in één week tijds. En de vraag hgt voor de hand of die drie met elkaar te maken hebben. Nee, zei premier Wim Kok op z'n eigen kribbige manier. Het zijn drie incidenten die 'toevallig' net in één week uit barstten. Maar het veel geprezen poldermo del komt niet in gevaar. Het poldermodel, de sterke kant van het paarse kabinet. Voortdu rend overleg tussen de regering en de sociale partners. We blijven in gesprek, zei de pre mier, en ieder kan vrijelijk uitspreken wat hem of haar dwars zit. Maar - zo voegde hij er enigszins dreigend aan toe - als het erop aankomt, dan hakt de regering natuurlijk wel de knopen door. Ik denk - maar ik heb weinig verstand van politiek - dat daar nu juist het probleem zit. Het poldermodel werkt goed, zolang het overleg maar voortduurt. De regering en de sociale partners blijven met elkaar aan de praat, en op die wijze kunnen problemen ein deloos vooruitgeschoven worden. Maar er moeten ook eens een keer beslissingen geno men worden. Dan kan ineens de maat vol zijn. En dan is het oorlog, omdat één van bei de partijen niet haar zin krijgt. Nu er op drie terreinen irritatie is ontstaan zou het weleens zó kurmen zijn dat er in de komende tijd nog meer gesprekken gaan vastlopen. Men kan niet tot in het oneindige doorgaan met compromissen of met het uit stellen van beslissingen. Het is alleen de vraag of er dan in de polder met man en macht gewerkt gaat worden om de dijken te versterken, of dat er een doorbraak komt en het water de polder instroomt. Waarnemer Deze vraag- en antvt'oordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. fiotiT OP PomnciN Hoe krijg ik roestplekken uit porselein? Ik heb jif, schoonmaakazijn en bleekmiddel gebruikt, zonder afdoende resultaat. Antwoord: We moeten beginnen ihet te constateren dat het altijd moeilijk is om roestplekken te verwijderen. Het beste kunt u beginnen met een lauwwarm sopje van vim. Met een schuursponsje maakt u dan licht schurende bewegingen. U moet wel voorzichtig schuren om het porselein niet te beschadigen. Ook kunt u de plekken bewer ken met schuimende huishoudzeep en een scheutje ammoniak. Nog een mogelijkheid: poetsen met een lapje gedrenkt in aansteker- benzine, het oppervlakte daarna goed na spoelen. HET EIGEN HUIS OPETEN Een tijd geleden ging het gerucht dat het eigen huis niet meer 'opgegeten' hoefde te worden als je langdurig verpleegd moest worden. Wat is hier van waar? Antwoord: Het gerucht is geen gerucht maar werkelijkheid. Met ingang van 1 janu ari 1997 werden verzorgingshuizen onder gebracht in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). De eigen bijdrage aan de verzorgingskosten worden door een zogeheten contactkantoor AWBZ, de zorg verzekeraar bij u in de buurt, vastgesteld. Bij de vaststelUng van uw nieuwe eigen bijdra ge wordt alleen gekeken naar de inkomsten die u heeft. Naast AOW en pensioen kunnen dat inkomsten uit vermogen zijn, bijvoor beeld rente of dividend. Het vermogen zelf telt voor uw nieuwe eigen bijdrage niet meer mee. Spaargeld mag u vanaf 1 januari 1997 dus ook gewoon behouden. Het eigen huis hoeft dus niet 'opgegeten' te worden. HaUTSTimE lEUff Het lijkt ons hartstikke leuk om te weten waar het woord 'hartstikkevandaan komt. Antwoord: Hartstikke komt van 'hartste- ken', in de volksmond ook wel hartstikkend. Een steek doorhet hart overleef je doorgaans niet, vandaar dat gezegd werd: hij is hart stikke dood, dus zo dood als iemand die door het hart gestoken is. Het wordt op een vrien delijker manier gebruikt in: hartstikke bedankt: heel erg bedankt. Ook zie je het bij doof, goed, lekker en donker. EEN HIP DIERTJE Onlangs zagen wij in het bos een marterach tig diertje, circa 20'cm groot, effen donker gekleurd. Het hipte met z 'n achterste en had een spits kopje. Welk diertje zou het geweest kunnen zijn? Antwoord: Wij zijn voor u gaan informeren bij Staatsbosbeheer. Volgens hen is het het meest waarschijnlijk dat u een wezel heeft gezien. Een hermelijn zou ook kunnen, doch dit is minder waarschijnlijk. Hermelijnen zijn weüswaar in de winter wit, op de staart na, maar 's zomers hebben ze een donkere bovenvacht. Wij houden het op de wezel. Dit is op de dwergwezel na het kleinste roofdier van Europa. Hij is 15 tot 26 cm lang en heeft een staartje met een lengte van 4 tot 8 cm. In ons land is het dier algemeen en zeer wijd ver spreid, maar komt niet voor op de Waddenei landen. De wezel is bruin van boven (wordt in het noorden 's winters ten dele wit) en vuilwit van onderen. De wezel is een zeer feUe jager en kan een prooi vangen die groter is hijzelf, bijvoorbeeld en konijn. Maar meestal beperkt hij zich tot de muisachtige kleine knaagdieren en vogels (inclusief de eieren). Autobedrijf Jan van Dijk Ingezonden: Na woensdag 24 november aan een oog te zijn geopereerd in 't Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee, moest ik vrijdag 26 november terug voor controle. Maar bij de verkeerslichten in Zierikzee stopte de motor van onze auto er mee. Een oplettende surveillerende politie, de 5060 van Middelburg, zag ons en zette ter beveili ging zijn auto a!fchter de onze. Hij vroeg me wat er was en belde de ANWB Wegen wacht. Daar ik te laat in het ziekenhuis dreigde te komen, bood hij me een lift aan. Hij zette me bij 't ziekenhuis af. De Wegenwacht was na ongeveer 20 minu ten ter plaatse, bij de kapotte auto, waar mijn dochter bij was blijven wachten. Omdat 't defect niet ter plaatse te repareren was, werd de auto om verkeersveiligheidsre- denen naar de parkeerplaats van het zieken huis gesleept. Vanaf daar werd door Wegen wacht Tanis vervoer geregeld, voor auto en personen, naar de garage aan de Dorpsweg in Sommelsdijk. Daar stond, door samen werking van Wegenwacht en garage al een vervangende auto gereed, zodat we na deze avonturen toch weer met eigen vervoer naar huis konden. K. Vroegindewelj, Middelharnis ROTTENDE ttlOPTEieONEN Tuinieren is voor mij een grote liefhebberij en wel vooral het telen van sperziebonen. Het vervelende is dat de wortels van deze bonen rotten. Weet u hoe ik dit voorkomen kan? Antwoord: Wortelrot richt uw bonen ten gronde. Te natte of te droge grond kan de oorzaak, maar ook schimmels. Zaadont- smetting kan helpen, maar beter is het om vruchtwisseling toe te passen en ruim in ieder geval vóór de winter, in de tuin alle plantenafval en dode planten op. OE KLEUR mN ROGGE Vanwege haar Friese afkomst eet mijn vrouw elke morgen roggebrood bij het ont bijt. Nu dacht zij dat rogge van nature don ker bruin was. Volkorenrogge is echter blank van kleur. Hoe kan dit? Antwoord: De roggekorrel is licht van kleur. De verschillen bij het roggebrood worden veroorzaakt door de korte of lange baktijd en het gebruik van diverse soorten deeg. Brabants roggebrood wordt in korte tijd gebakken uit half rogge en half tarwe bloem. Dat blijft daardoor licht van kleur, in tegenstelling tot de producten van zuiver roggemeel, die er immers grauwer uitziet. De zoete smaak danken we aan de omzetting van het zetmeel in suiker, of bij sommige soorten door toevoeging van stroop. Friese en Haagse zoete roggebroden werken daar door laxerend. In Friesland wordt vaak oude rogge geweekt en gekookt, alvorens het met 5 a 10% donkere stroop in ca. 18 uur gebak ken wordt. Groningse boerinnen verwarm den een deel van hun deeg in pannen en lie ten dat zeker 13 uur in de oven. In Gelder land en Overijssel gebruikt men veel fijn(er) gemalen rogge en ligt de baktijd meestal tus sen de 10 en 14 uur. In Amsterdam is heel zwart roggebrood te koop, dat 24 uur lang gebakken is. Die erg lange baktijden bij sommige soorten worden veroorza^t door dat men bij de bereiding weinig of helemaal geen gist gebruikt. Aan brood mag beslist geen kleurstof worden toegevoegd. De kleur van (rogge)brood wordt louter bepaald door de verhouding tarwe en rogge. Gebed om een open hemel Och, dat Gij de hemelen scheurdet. (Jesaja 65:1a) Het is een moeilijke tijd voor het volk van Gods Verbond. Het leeft kennelijk onder een gesloten hemel. En het is eigen schuld! De balhngschap was rechtvaardig verdiend. En nu klemt de vraag: komen we hier nog ooit uit.Dan zijn er wel andere tijden geweest in de geschiedenis van het volk. Jesaja heeft de Heere eraan herinnerd: waar is Hij, Die Zijn Heilige Geest in het midden van hen stelde? Waar is die God Die zulke grote dingen gedaan heeft aan Zijn volk? En toch - zijn verwachting is opnieuw van die God! Hij is zijn gebed begonnen met 'och'. Een tussenwerpsel dat een klagende indruk maakt. Maar het is niet een klacht aan het adres van een mens, die toch niet helpen kan. Nee, Jesaja bidt: "Och, dat GIJ..." De pro feet verwacht het van de Heere. Als er Eén is Die helpen kan, dan HIJ. Dat is meteen een les voor ons. Voor ons die vaak zoveel te klagen hebben. Er is zoveel te klagen, er is zoveel geween... Maar we kla gen al te veel tegen elkaar. Onze klachten gaan naar het verkeerde adres. Naar mensen die toch niet helpen kunnen. Het is donker in de wereld en in de maatschap pij. Donker in de kerk. Misschien ook wel don ker in ons hart. En het is allemaal eigen schuld. Want wij hebben de hemel gesloten door onze zonden. Van ons uit is er geen toegang tot God. Daarom is er maar één mogelijkheid. Dat de Heere Zelf de hemelen scheurt. Kan dat wel, dat de hemel gescheurd wordt? Zou de Heere dat wel willen doen? Nee, dat hééft Hij al gedaan! De hemel die wij geslo ten hadden door onze zonden is van Gods kant opengegaan. In de Kerstnacht, toen Hij de Zoon van Zijn liefde liet neerdalen in Acte wereld, die in schuld en vloek voor God ver loren lag. Toen een leger van engelen naar beneden kwam om in de velden van Efratha te zingen. En nog een keer, toen Jezus gedoopt werd in de Jordaan. Toen werden de hemelen ge opend en klonk er een stem: "Deze is Mijn Zoon, Mijn Geliefde, in Wie Ik Mijn welbe hagen heb". En nog een keer, toen op de Pinksterdag de Heilige Geest naar deze aarde kwam om hier te wonen en te werken. Werkelijk, het gebed van Jesaja is verhoord, rijker en heerlijker dan iemand zich kan voorstellen. Als de Heere dat heeft gedaan, dan hoeft er niemand meer te leven onder een gesloten hemel. Dan kan het wel lijken alsof de hemel potdicht zit. Alsof de hemel van koper is, zodat er geen gebed dóór kan. En als we zien op onszelf, op onze zonde en onze schuld, dan kan die hemel inderdaad nooit meer opengaan. Maar de dingen die onmogelijk zijn bij de mensen, die zijn mogelijk bij God. De hemel is gescheurd, van Zijn kant. En nog iedere keer opent de Heere die gesloten hemel en daalt Hij af, reddend en genezend. Johannes op Patmos zag een geopende deur in de hemel. Ja, want we hebben een Hoge priester Die door alle hemelen is doorgegaan. Laat ons daarom met vrijmoedigheid toegaan tot de troon der genade. Bergambacht W. van Gorsel Elke zaterdagmorgen, tussen 9 en 10 uur zendt Radio Flakkee het programma 'Flak keecialiteiten' uit. Een inwoner of inwoon ster van Goeree-Overflakkee vertelt daarin zijn levensverhaal. A.s. zaterdag zal Stoffel Brooshoofd uit Middelharnis zijn verhaal vertellen. Stoffel is 60 jaar en met de 'VUT'. Zijn brood ver diende hij bij de RTM, de ZWN en nog een klein poosje bij Connexxion. Flakkeecialiteiten wordt herhaald op dins dagavond tussen 6 en 7 uur. van gezinnen in liet stooicseizoen 1999/2000 Geldend voor de provincie Zuid-Holland Verbruiken van 22-11 t/m 28-11-'99 Vanaf dinsdag 30 november is de nieuwe internetsite van de Stichting On'Wijs in de lucht. Het internet adres is: www.onwijs.nl. De stichting On'Wijs wil het computergebruik op basisscholen van Goeree-Overflakkee bevorderen. Bijna alle basisscholen van Flakkee (30 van de 32) zijn bij de stichting On'Wijs aangesloten. On' Wijs staat voor Onderwijs en onwijs in de betekenis van onwijs gaaf of onwijs goed. Internet in het basisonderwijs Het internet zal in de toekomst steeds belangrijker gaan worden als inforrhatie- en communicatiemiddel. Het kabinet heeft besloten dat het onderwijs kinderen moet voorbereiden om later met internet te kun nen werken. De kinderen moeten kunnen surfen (zoeken) op het internet en ze moeten over het inter net brieven kunnen versturen en 'ontvangen. Zo'n elektronische brief wordt e-mail genoemd. KennisNet Vanaf oktober 2000 tot en met medio 2002 zullen alle basisscholen in Nederland via de kabel aangesloten worden op het KennisNet. Het KennisNet is een zijtak van het internet. Via het KennisNet kun je alleen naar kinder- veilige internetsites. Nieuw De nieuwe site is compleet veranderd van opzet. De site is daardoor veel sneller gevyorden. Bovendien kan de site nu makke lijker aangevuld en bijgewerkt worden, waardoor het mogelijk wordt om de site ac tueel te houden. De internet-site is bestemd voor ouders, leer krachten en kinderen. Wat vind je allemaal op de On'Wijs site? - Actueel nieuws op het gebied van ICT (Informatie Communicatie Technologie) en basisonderwijs. - Schoolplannen en'beleidsplannen. - Een internetlesbrief over de site van Anne Frank voor gebruik op school. - Links (verwijzingen) naar andere interes sante sites op het World Wide Web. Er zijn links voor kinderen, ouders en leer krachten. Deze verwijzingen zijn veilig! - Informatie over educatieve software. - Technische informatie en software tips. - Schoolgidsen. - Een rubriek 'Vraag en Aanbod', waarop niet-commerciële onderwijs advertenties gezet kunnen worden. Veel informatie is te downloaden. Dat wil zeggen datje bestanden vanaf het internet op je eigen computer kan binnenhalen. Maandelijkse prijsvraag voor kinderen Voor de kinderen biedt de site ook interes sante mogelijkheden. Kinderen kunnen opstellen aanbieden voor publicatie op de site. Er zijn twee digitale schoolkranten vol edu catieve spelletjes, die je op je eigen compu ter kunt downloaden (binnenhalen). Op de site staan spreekbeurten en werkstuk ken van kinderen. En tenslotte komt er voor de kinderen maan delijks een prijsvraag met mooie prijzen. Deze maand kan je een set geluidsboxen voor de computer winnen. De prijs is beschikbaar gesteld door de computerfirma SCD uit Goedereede. Uitbouwen Alle basisscholen en kinderen kunnen mee helpen om de site actueel te houden en uit te bouwen. Kinderen en scholen kunnen hun bij drages voor de site sturen naar: Piet Diepenhorst, Boudewijnstraat 1,3243 AD, Stad aan 't Haringvliet. Het e- mail adres is: piet@onwijs.nl Met ingang van 1 december 1999 zijn archi tectenbureau Born BNA uit Middelharnis en architectenbureau Van Nimwegen BV uit Oude Tonge een samenwerkingsverband aangegaan. Beide bureaus hebben te maken met een sterke groei van de omvang van hun activiteiten. Om ook in de toekomst de kwa liteit van de werkzaamheden te kunnen waarborgen en waar mogelijk te versterken is er gezocht naar een vorm van samenwer king. Beide bureaus, die geheel zelfstandig blij ven, zullen op een aantal onderdelen gaan samenwerken. Met name betreft dit de auto matisering van de bureau-activiteiten, het oplossen van bouwtechnische vraagstukken en ondersteuning op het gebied van bouwbe geleiding. Voor het architectonisch ontwerp en andere activiteiten die de eigen identiteit van de bureaus kenmerken, is elk bureau af zonderlijk verantwoordelijk. Beide bureaus worden gekenmerkt door het feit dat juist dit deel van hun activiteiten grote nadruk krijgt. Door genoemde samenwerking kan de aan dacht voor het architectonische aspect - het ontwerpen zelf - nog verder toenemen. Architectenbureau Born BNA en Van Nim wegen BV hopen met deze samenwerking dan ook te bereiken dat hun dienstverlening ook in de toekomst optimaal zal blijven. J. Lens Eet^^aal uitWmoeitijd van de Leidse Lakenindustrie -8- Hij wist het eigenlijk wel: dan zou er niets van het knaapje terecht komen. Want tegen die vreselijke pestilentie was geen kruid gewassen. En omdat hij in het diepst van zijn hart bevreesd was dat het zo zou zijn, daarom was hij nu in de mistige sombere avond er nog op uitgegaan om te zien de geleerde heer meester Van Hogeveen te spreken te krijgen. Die moest hem zeggen wat het met het knaapje was. De Vliet af ging hij het Rapenburg langs. Het was er angstig stil. Geen sterveling bewoog zich langs de duistere straat. Maar hij liet zich niet afschrikken. Wie zou hem kwaad doen? Geen boos geboefte kon hem deren. Wat zouden ze hem ontnemen? Niets immers. Geen ding was er dat iemand hem kon ontnemen. Niets? En zijn Peter dan? Als de Heere, Die een Heere is van leven en dood, hem zijn knaapje wilde ontnemen? Hij durfde er niet aan denken. Maar er was wel vrees in zijn hart, want toen de ziekte heerste in Leiden, enkele jaren geleden, toen had hij wel gehoord van kinderen, waarbij het op dezelfde manier begonnen was. Wacht, zou hij het vergeten? Was hij de woning van de meester al voorbij? Even onderzocht hij met zijn lantaarn en weldra vond hij de deur waar hij wezen moest. Dan klonk de doffe slag van de zware klopper op de ijzeren deurplaat. Het bleef stil achter de deur. In de verte klonk het regelmatig geklep van holsblokken. Sjardijn wist het, en als hij het niet geweten had zou hij het gezien hebben aan het heldere licht: daar kwam Lan- cel, de rakker van de schout aan, die zijn eerste ronde deed in de mistige avond. Want juist die donkere avon den boden aan bedelaars en ander boos geboefte de gewenste gelegenheid om hun euveldaden te bedrijven. En ondanks het feit, dat keur op keur tegen de zodanigen werd uitgevaardigd, en schout Willem de Bondt meer dan gewoon gevreesd werd, waren er heel wat van die 'schavuiten' binnen de muren der stad. Weer liet Sjardijn de klopper dalen, nu wat minder be scheiden. Hoewel hij Lancel kende, en deze hem, vond hij het toch beter om zijn wachten daar op die stoep in de mistige donkere avond aannemelijk te maken. En het scheen nu, dat het gerucht van de klopper binnen was doorgedrongen, want hij hoorde duidelijk een sloffe stap naderbij komen, en weldra verscheen er achter de ruit boven de deur een spaarzaam rossig licht. Enkele grendelen werden weggeschoven en de deur kwam op een kier, echter zo, dat de ketting er op bleef. "Wat moet dat zo laat op de avond?" klonk een niet onvriendelijke vrouwenstem en Sjardijn zag het beknip- mutste hoofd van de oude Marijke in het flauwe licht van zijn lantaarn. "Doe maar spoedig open, - antwoordde Sjardijn. - Ik heb al voor de tweede maal de klopper doen vallen". "Zoals ik wel dacht, - zei de oude. - Welnu, een goede haan kraait immers twee keer? Maar zijt gij het Sjardijn? Och ja, mijn oude cfgen worden slecht". En nu ging de deur van de ketting en stond Sjardijn in de gang. "Vraag of meester Van Hogeveen me even kan te woord staan. Het gaat om mijn kind", vertelde hij en in zijn stem lag een aandrang tot spoed. Nu was spoed een ding, waarvan de oude Marijke niet veel wist; ze had al zoveel meegemaakt, sedert haar meester de" dokterspraktijk beoefende, en ook, sedert hij als schepen tot de stadsregering was gaan behoren, dat ze niet in haar gewoonten geschokt wilde worden, en rustig haar gang ging. De meeste dingen konden wel even wachten had ze ervaren. Ditmaal zou ze zich echter vergissen, als ze meende dat Sjardijn wel de tijd had. Hij kwam wel eens bij haar meester, doch dan had hij de schepen nodig en nog bijna nooit was de dokter bij hem over de vloer geweest. Marijke nodigde hem met een gebaar uit op de gangbank te gaan zitten, ze slofte de lange gang weer door tot ze aan de huiskamerdeur kwam. Ze verdween naar binnen en kwam spoedig terug met de boodschap, dat Sjardijn haar zou volgen naar de studeer kamer van de meester. Het ging nu een deur door, een smalle trap op, een portaal over en dan ontstak ze in de kamer van de dokter enkele kaarsen in luchters langs de schoorsteen. Hier voelde Sjardijn zich wat onwennig, wat vreemd. Dikke boeken grijnsden hem in het schemerachtig licht, dat de flikkerende kaarsen verspreidden, aan en in een hoek stond - wat was dat? - het mocht vriend Hein zelf wel lijken. En dan dat wonderlijke gedrochtelijke beest met die vreemde schubben en die angstig opengesperde bek, het mocht wel op een grote hagedis lijken, zoals zijn jongen er wel eens uit de slootjes had opgevist deze zomer. En nu zag hij zo'n gedrochtelijk wezen, langer dan hijzelf was. Zoveel vreemds zag hij, dat hij bijna de reden van zijn komst zou vergeten hebben en hij nauwe lijks de stem van de dokter hoorde, die hem begroette met een: "Wel Sjardijn, wat voert je zo laat in de avond nog naar mijn huis? Er is toch niets met de neringe, waarover we in de vroedschap moeten spreken?" Met de neringe? Sjardijn kwam nu dadelijk weer tot de werkelijkheid terug. Als hij over de neringe kwam praten met de schepen, dan ontving deze hem toch altijd in de achterkamer? Doch Marijke had het zeker al gemeld. Hij kwam nu de hulp van de geneesmeester inroepen voor zijn kleine Peter, die zo ziek te bed lag, zó ziek, dat al de medicijn van zijn huisvrouw er niets meer toe deed. Schepen Van Hogeveen had aandachtig geluisterd. "Zo, en ge zegt dat de koorts hem plaagt en dat hij in het bed woelt en drinken wil. En spreekt hij ook wilde woor den?" "Ja, ook dat, meester Van Hogeveen. En de zweetdrop- pels parelen op zijn hoofdje. Hij grijpt er telkens naar en klaagt over pijn in de benen". Meester Van Hogeveen denkt even na. "Als het de ziekte maar niet is. Hebt ge hem wel zuring doen eten en azijn in zijn spijzen gemengd? Er is geen beter middel tegen". "Maar het knaapje wil in het geheel niet meer eten, - klaagde Sjardijn. - Als de meester maar even wilde kij ken. Wat zou het voor mijn arme vrouw ook een gerust stelling zijn". Meester Van Hogeveen kende zijn plicht. Was hij geen trouw vroedschapslid en bekleedde hij zijn plaats als kerkmeester met ere, hij verzuimde zijn plicht als genees meester niet licht en was ook nu bereid zijn plaats rond het gezellige haardvuur leeg te laten en mee te gaan. Voorzichtig peilend merkte Sjardijn op: "Wat het geld betreft, meester, dat zullen we gaarne betalen, hoeveel het ook zij". "Zwijg daarover, - merkte meester Van Hogeveen op. - Al ware het ook dat ge het niet had, zo zou ik u in deze nood niet laten zitten. En dan zijn de bonmeesteren er nog bij wie ge u zoudt kunnen vervoegen". De bonmeesteren of meesteren van de gebuurte dat waren de mensen, die alle buurtbewoners kenden en die tot hun hulp moesten gereed staan zowel als om geschil len te beslechten en de rust in de buurt te bewaren. Er waren er heel wat in de goede stad van Leiden en aan hun eigenlijke taak: toezicht houden op de brandblusmidde- len en des winters op de bijten, was door het vertrouwen dat ze genoten, heel wat toegevoegd. "Dat is gelukkig niet nodig, meester - antwoordde Sjar dijn. - We hebben geen kwade neringe gehad de laatste jaren en al ware het zo, liever zouden we een korst droog brood eteii dan ons knaapje onverholpen te laten lijden". Een ogenblik liet meester Van Hogeveen hem alleen. Dan kwam hij terug de voeten nu in warme hozen gesto ken en over zijn wambuis plooide een breedneerhangen- de mantel. Zijn hoofd was gedekt met een grote hoed. Hij droeg ook zijn lantaarn met zich, groter van vorm dan die van Sjardijn. (wordt vervolgd) OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse Slagveld 19 Kelvinweg 13 Tel. (0181) 413777 Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Normaal Streef- Totaal streef- jaar- verbruik verl m' iruik verb m' ruik 500 12 6 55 27 600 15 7 66 33 700 17 9 77 38 800 20 10 88 44 900 22 11 98 49 1000 24 12 109 55 1100 27 13 120 60 1200 29 15 131 66 1300 32 16 142 71 1400 34 17 153 77 1500 37 18 164 82 1600 39 20 175 88 1700 42 21 186 93 1800 44 22 197 98 1900 47 23 208 104 2000 49 24 219 109 2200 54 27 241 120 2400 59 29 263 131 2600 64 32 285 142 2800 69 34 306 153 3000 73 37 328 164 3500 86 43 383 192 4000 98 49 438 219 4500 110 55 492 246 5000 122 61 547 274 5500 135 67 602 301 6000 147 73 657 328 6500 -159 80 711 356 7000 171 86 766 383 7500 184 92 821 410 8000 196 98 876 438 8500 208 104 930 465 9000 220 110 985 492 9500 233 116 1040 520 10000 245 122 1094 547 Afgelopen week lag de buitentemperaOiur iets boven het normale niveau. zie ook www.eneco.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5