Raad Goedereede scherpt anti-speculatiebeding bij verkoop sociale woningen aan Zeker weten, gezond eten Eenzijdig ongeval Grote kerstbingo in Nieuwe Tonge Maandthema december: 'Alcohol en Gezondheid' De juiste rijtechniek en de juiste voorzieningen EIIAKlBI-lflEUWS Voor beroep bedankt Vaste voeding, wanneer? EIIAtlDEtl-niEUWS Themadienst over 1000-jarig rijk Christelijke mimespeler Gert van der Vijver te gast in Dirksland Over ouderen en voeding Opbrengst Roparun 1999 verdeeld Verkeerde jas meegenomen PAGINA 2„_.^ DINSDAG 30 NOVEMBER 1999 Het zal in de geschiedenis van Goereese raadsvergaderingen lang zoeken zijn naar een raadsvergadering bij het beëin digen waarvan de raadsvoorzitter moest melden zelfs nog niet aan z'n eerste kop koffie toe te zijn gekomen... Afgelopen donderdag deed dat burgemees ter Sinke, twaalf minuten na de 'aftrap' van de vergadering aan de agendering waarvan de korte duur al af te lezen was maar je weet maar nooit met de breedsprakigheid van raadsleden. Die bleef donderdagavond ach terwege; het enige wat 'lijvig' was, zo meld de de voorzitter, waren de notulen van de raadsvergadering van 28 oktober, maar het verzoek lag er de vaststelling daarvan aan te houden tot een latere datum. Weinig werk derhalve aan de gemeentebe- stuurlijke winkel. Bestemmingsplan oostdijkseweg Het bestemmingsplan 'Oostdijkseweg en Omgeving', vastgesteld al in april 1981, is nadien al tweemaal gedeeltelijk herzien, laatstelijk in 1995. Gezien de ruimtelijke ontwikkelingen die sindsdien hebben plaats gevonden is thans een algehele herziening opgesteld; de raad werd voorgesteld die vast te stellen en zo gebeurde het. Aan meerdere bezwaarden werd tegemoet gekomen, zo niet aan dat van de heer F. N. L. A. uit Hattem. Hij liet weten zijn perceel te gebruiken voor 'Kampeerdoeleinden', maar dat bleek in strijd met de bestemming 'be schermd bos'. Aangezien het bestemmings plan een voornamelijk consoliderende wer king heeft zal de gemeente zich beraden op welke wijze het oneigenlijke gebruik beëin digd zal dienen te worden. De bezwaarde zal dat niet helemaal hebben bedoeld. VOORBEREIDINGSBESLUIT Ingestemd werd met de hernieuwde vaststel ling van het vorig jaar genomen voorberei- dingsbesluit 'Landelijk gebied' waarin werd vastgelegd de mogelijkheid de strandpavil joens ook gedurende de winteiperiode te handhaven en de mogelijkheid tot uitbrei ding daarvan van 650 naar 800 m'. Het bestemmingsplan waarop met het voor- bereidingsbesluit wordt geanticipeerd zal in het eerste kwartaal van het jaar 2000 kunnen worden vastgesteld. Duurzaam bouwen Met duurzaam bouwen wordt bedoeld dat bij het bouwen met het milieu rekening wordt gehouden en zo wil dat ook Goerees' gemeenteraad waartoe besloten werd een convenant 'duurzaam bouwen' af te sluiten, een afspraak tussen overheden, opdrachtge vers en bouwpartijen. Het convenant is door een vorig jaar juni gestichte werkgroep voorbereid. Van de werkgroep maken deel uit de federatie van woningbouwverenigingen op Goeree-Over- flakkee, Eneco Zuidhollandse Eilanden, de afdeling Zuid Holland van de Nederlandse Vereniging Ondernemers in het bouwbe drijf, ambtelijke vertegenwoordigers van het ISGO en van de gemeenten op Goeree- Overflakkee. Het convenant wordt het DUBO (duurzaam bouwen) convenant genoemd en zal t.z.t. worden ondertekend. Anti-speculatiebeding De raad ging ermee akkoord een strenger anti-speculatiebeding toe te voegen aan de koopovereenkomst voor bouwgrond, nu gebleken is dat bouwkavels voor sociale koopwoningen (door de happy-few die daar voor volgens het registratiesysteem in aan merking kwamen), soms uit speculatieve overwegingen werden aangekocht. Weliswaar gold bij aankoop de voorwaarde de te bouwen woning tien achtereenvolgen de jaren zelf te moeten bewonen, maar wan neer de woning tussentijds werd verkocht aan een inwoner-, dan wel economisch gebondene van de gemeente werd daarvan ontheffing verleend. Om dat te voorkomen wordt aan de koopovereenkomst van bouw kavels voor sociale woningen de voorwaar de-, c.q. het anti-speculatiebeding toege voegd, dat bij verkoop van de woning ge durende de eerste 5 jaar de overwinst aan de gemeente moet worden afgestaan, 100% in het eerste jaar tot 20% in het vijfde jaar, wat verkoop een stuk minder interessant maakt. Na behandeling van dit agendapunt, waar mee de raad overigens geheel instemde, kon de voorzitter de hamer laten vallen en kon na twaalf minuten de vergadering worden besloten. De voorzitter geloofde vast dat er een record gevestigd was en hij dankte ieder van de raadsleden voor zijn/haar 'daadwerkelijke' inbreng. DIRKSLAND - Ds. A. M. den Boer van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland heeft bedankt voor het beroep van Sprang-Capel- le. Hij ontving een beroep van zijn vorige gemeente, Sunnyside. Over dit onderwerp houdt borst voedingsorganisatie La Leche League een informatie-avond. Als je bent gestart met voeden wil je vast weten hoelang je door kan gaan, wanneer je er iets bij geeft, of je dan stoppen moet met borst voeding, enz. Over deze en andere (wellicht uw vragen) gaan we het hebben. U bent van harte welkom met uw baby. Deze avonden worden gehouden op de vol gende locaties: In DIRKSLAND op woensdag 8 december, Acacia 17. In OUDDORP op donderdag 9 december, Molenblok 24. De avonden zijn van 20.00 tot 22.00 uur. Inclusief koffie en thee zijn de kosten ƒ5,- per persoon. U kunt ook bij ons terecht voor informatie of verhuur van kolven. Graag tot ziens. Anneke Akershoek, tel. 682999 Carla van Gils, tel. 631716 Francisca Wagenaar, tel. 684433 Binnenkort wordt er in de Gereformeerde Kerken in Ouddorp en Stellendam een thema- dienst georganiseerd. In deze kerkdiensten staat er een thema op het programma dat mensen uit diverse kerken en gemeenten zal boeien. In het laatste boek van de Bijbel wordt namelijk gesproken over een periode van 1000 jaar waarin de duivel geboeid zal zijn. In de loop van de geschiedenis zijn er binnen kerken verschillende meningen ontstaan over de vraag hoe dit bijbelgedeelte uitge legd moet worden. In deze themadienst wil ds. J. Koster de ver schillende meningen helder uiteen zetten en het bijbelgedeelte nader toelichten. In de verwachting dat mensen uit verschillende kerken met elkaar in gesprek kunnen zijn over dit onderwerp en samen leven in het perspectief van Gods toekomst. Daarom wordt u van harte uitgenodigd voor deze themadiensten. Op D.V. zondag 5 de cember kunt u om 18.30 uur terecht in de Gereformeerde Kerk in Ouddorp en op zon- Ben jij tussen de 12 en 17 jaar en heb je nog geen plannen voor vrijdagavond 17 decem ber? Kom dan naar de open tieneravond in Dirksland. De mimespeler Gert van der Vijver zal dan op eigentijdse manier een aantal bijbelse thema's en verhalen laten horen en zien. De combinatie van mime en muziek staat garant voor een boeiende avond. Wil jij dit wel eens met eigen ogen zien, kom dan op 17 december naar 'Onder de wiek', Ring 57, Dirksland. Het begint om 19.30 uur en het kost 5,- per persoon. Reserveren op telefoonnum mer (0187) 602990 of (0187) 603856. dag 12 december kunt u op dezelfde tijd terecht in de Gereformeerde Kerk in Stellen- dam. Welkom! Neem anderen mee! Meer informatie: (0187) 683431. In Sommelsdijk staan een groot aan tal seniorenwoningen die samen de naan 'Het Oudeland' dragen. Me vrouw Anoniem (75) woont hier nu zo'n vijf jaar. Vandaag mag ik een ochtend haar gast zijn. Als bijna afge studeerd diëtist ben ik benieuiwd hoe zij omgaat met en denkt over allerlei zakenk die met voeding te maken heb ben. Ze wil daar best over praten, maar eerst drin ken we samen een kopje koffie. "Want", zo zegt zij, "je moet goed drinken nietwaar?" Daar heeft mevrouw Anoniem helemaal gelijk in. Het is voor iedereen belangrijk om voldoende te drinken, maar als u wat ouder wordt, heeft u iets meer nodig, minimaal 1,7 liter per dag. U moet dan denken aan 10-12 kopjes/glazen. Misschien denkt u dat dit veel is, maar als u bij (of na) elke maaltijd en daarnaast in de loop van de morgen, middag en avond elke keer iets drinkt, is het goed mogelijk. Bovendien tellen niet alleen alle dranken mee, maar ook bijvoorbeeld soep. Na de koffie gaan we samen boodschappen doen. Mevrouw Anoniem is nog aardig goed ter been, maar maakt wel een gebruik van een rollator. Zelfs noemt ze dat lachend 'haar eigen boodschappenkarretje'. De bui tenlucht en beweging zijn overigens goed voor iedereen. In de winkel neemt mevrouw Anoniem onder andere verse groente en fruit. "Dat is goed voor de vitaminen", zegt ze. Ik ben hel met haar eens, verse groenten en fruit bevatten veel vitaminen en die zijn belangrijk. Denkt u bijvoorbeeld maar eens aan de vitamine C die de weerstand van uw lichaam verhoogd, zodat u minder kans hebt op bijvoorbeeld het krijgen van een griep. Naast groenten en fruit zijn natuurlijk ook andere voedingsmiddelen belangrijk. Melk en melkprodukten zoals bijvoorbeeld yog hurt, vla en kaas heeft u nodig omdat het cal cium (kalk) bevat. Calcium verstevigt uw botten, waardoor u de kans om iets te breken verkleint. Verder mogen ook brood, vlees en vleeswaren, aardappels of pasta's, boter of margarine en dergelijke niet ontbreken in uw dagelijkse voeding. Weer thuisgekomen is het alweer tijd om de warme maaltijd te gaan klaarmaken. Samen schillen we de aardappels en maken we de groente schoon. Het vlees staat al te sudde ren op het vuur. "Zo gezellig samen", zegt mevrouw Anoniem, "anders ben ik altijd maar alleen". Zij vertelt dat ze twee jaar geleden haar man heeft verloren. Sindsdien valt het haar soms zwaar om voor zichzelf te zorgen. Als ze zich zo eenzaam voelt, kan ze het niet altijd opbrengen om zelf te koken. Omdat ze in 'Het Oudeland' woont, heeft mevrouw Anoniem de mogelijkheid om in het restaurant van 'De Samaritaan', het ver pleeghuis, te gaan eten. Met elkaar vindt ze gezellig, ze is er dan ook regelmatig te vin den. Daarnaast is het mogelijk om een maal tijd thuisbezorgd te krijgen. Deze laatste mogelijkheid is er wellicht ook voor u als u nog zelfstandig woont en niet meer zelf kunt, of wilt koken. Na het eten vertelt mevrouw Anoniem: "Nu is alles opgegaan, maar als ik alleen ben, blijft er nog wel eens wat over. Dat bewaar ik dan voor een andere keer". We praten over het bewaren van voedsel. Op de verpakking staat vaak aangegeven hoe het produkt bewaard dient te worden, bij voorbeeld in de koelkast. Verder staat erop hoelang het produkt houdbaar is, als het op de juiste manier wordt bewaard. Na die datum kunt u het produkt beter niet meer ge bruiken. Restjes eten altijd in de koelkast bewaren, anders is de kans groot dat het bederft. Al is dat laatste niet altijd meteen te zien, u kunt er wel last van krijgen, bijvoor beeld maag- en darmklachten. Restjes van de warme maaltijd kunt u beter niet langer dan een dag of twee bewaren. Bedenkt u daarbij dat niet alle voedingsmiddelen geschikt zijn om nogmaals warm te maken, spinazie bijvoorbeeld moet u niet nog een keer opwarmen. Samen doen we nog even de afwas en dan is de morgen echt voorbij. In deze morgen heb ben mevrouw Anoniem en ik weer het één en ander van elkaar geleerd. Als zij nog vra gen heeft mag ze die zeker aan mij stellen. En datzelfde geldt voor u, heeft u nog vragen over (uw) voeding, stelt u ze dan aan een dië tist. Die kan u vast verder helpen. Voor informatie over het thuisbezorgd krij gen van maaltijden kunt u contact opnemen met Lokaal Ouderenwerk Middelharnis, TAPUT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDETONGE Tijdens een bijeenkomst in Schiedam is de opbrengst van de Roparun 1999 verdeeld. De opbrengst, ruim 2,9 mil joen, is bijeengebracht door 123 ploe gen die in estafettevorm de 530 kilo meter naar Parijs hebben gelopen. Sinds de eerste Roparun is er al meer dan 10 miljoen ingezameld en weer uitgegeven. De twee teams van MSV en AV Flakkee brach ten voor de Roparun 1999 ruim 60.000, bijeen. De belangrijkste begunstigde voor 1999 is Roparun hospice Calando te Dirksland. Dit hospice, waar terminale patiënten hun laat ste levensdagen doorbrengen, bestaat uit twee panden die door de stichting Roparun zijn aangekocht. Zij bieden ruimte aan vier patiënten en hun familieleden. De exploita tiekosten, die naar schatting 50.000, bedragen, zijn door de stichting gegaran deerd voor een minimale periode van 10 jaar. Daarnaast is de opbrengst van 1999 uit gegeven aan materiële ondersteuning van vier instellingen op het gebied van palliatie- ve zorg. De overige opbrengst wordt verdeeld onder het Roparunfonds Sophia 638.000,-), AZR Daniël 126.000.-), Koningin Wil helminafonds 1.000.000,-), Emma Kin derziekenhuis 70.500,-), Ziekenhuis Wal cheren 35.000,-), stichting Kameleon 35.000,-), Vereniging Ouders van kan kerpatiënten 28.600,-), Veipleegtehuis Antonius 18.000,-), Association Lendit 60.000,-) en Hospital Necker 100.000,-). Volgens voorzitter Peter van Noord zit er nog steeds groei in de Roparun en is een opbrengst van boven de 3 miljoen voor 2000 haalbaar. In 2000 zullen er wederom twee teams van AV Flakkee aan de start staan. Op vrijdagavond 19 november was er in het Diekhuus een leerlingenuitvoering van blokfluit- en gitaarleerlingen. Na afloop is een jack door iemand meege nomen, dat niet van hem of haar is. Het is een donkerbruin jack met op de capuchon twee witte strepen. Een zelfde jack bleef achter, maar is 1 a 2 maten groter. Wilt u/jij kontakt met ons opnemen? Telefoon (0187) 485312. Op zaterdag 11 december a.s. organi seert de Wijkgroep weer een gezellige bingo-avond in Ons Dorpshuis. Deze bingo bestaat geheel in het teken van het naderende Kerstfeest. We spelen 10 rondes en een superronde. De zaal is open om 19.00 uur. We begin nen om 19.30 uur. Tot ziens allemaal. De wijkgroep Berichten uit de Gezondheidswijzer Vanwege de aankomende feestdagen en de vakantieperiode blijft het maandthema in de maand december hetzelfde als in de maand november, namelijk 'Alcohol en gezondheid' Veel mensen vinden het drinken van alcohol plezierig. Sommigen vinden dat bier de feestvreugde na een gewonnen wedstrijd verhoogt, anderen dat een wijntje het eten lekkerder doet smaken. Champagne hoort voor veel mensen bij het vieren van oudjaar, en ook bij een zakendiner wordt alcohol ge dronken. Te veel alcohol kan problemen geven. Dat weet iedereen wel. Maar wat is nu eigenlijk teveel? En hoe kunt u ervoor zorgen dat u op een verantwoorde manier van alcohol kunt genieten? Als u nieuwsgierig bent naar de antwoorden op deze vragen, dan is het informatiepakket je van de Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden misschien iets voor u. Iedereen kan het pakketje gratis ophalen of aanvragen. Het informatiepakketje bestaat uit vijf ver schillende folders. Met de folder 'Wat voor drinker ben ik eigenlijk?' kunt u erachter komen hoe uw drinkpatroon in elkaar zit en of u daar tevreden over bent. In de folder 'Geniet, maar drink met mate' staan tips voor verantwoord alcoholgebruik. De folder 'Ben jij sterker dan drank?' is vooral be doeld voor jongeren en bevat de test: ben jij sterker dan alcohol of is de alcohol sterker dan jij? Ook bevat het pakketje de folder 'Verstandig omgaan met alcohol: informatie en adviezen voor ouders met opgroeiende kinderen. De laatste folder is speciaal voor deze landelijke campagne over alcohol ont wikkeld en heet 'De tien meest gestelde vra gen over alcohol'. Tot slot bevat het pakketje de artikelen 'Is wijn gezond?', 'Alcohol in je lichaam' en 'Alcoholgebruik door jongeren'. Vrijdagavond omstreeks 19.15 uur vond op de Oud-Kraaijenissedijk een eenzijdig onge val plaats. Twee broers, afkomstig uit Som melsdijk, raakten daarbij gewond. Wat de oorzaak was van het ongeval, is niet bekend. Mogelijk was het slechte weer de oorzaak, het was namelijk wat glad op de weg, het miezerde en het waaide. De bestuurder van de lelijke Eend werd uit de wagen geslingerd. Hij liep daarbij een beenfractuur en nekletsel op en is overge bracht naar het ziekenhuis in Dirksland, waar hij gebleven is. Zijn broer raakte in de auto bekneld met zijn been. Ook hij werd naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht, waar de chirurg al klaar stond. Hij vond het echter beter dat de ope ratie in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam gedaan zou worden. Met spoed is de man naar Rotterdam gebracht, waar men direct met de operatie begonnen is. Er werd een ernstige beenfractuur geconstateerd. Bij het ongeval waren vier ambulances aan wezig. Twee voor het vervoeren van de patiënten en twee om materiaal aan te leve ren. Goed voorbereid op de winter Voor miljoenen automobilisten betekent de winter wekenlang in het donker rijden op gladde, beijzelde of besneeuwde wegen. De beste manier om veilig die win termaanden door te komen, is er zeker van te zijn dat de auto goed is voorbereid op de zware omstandigheden en dat de bestuurder zijn rijstijl aan de omstandig heden aanpast. Met de wetenschap dat, als er onverhoopt wat mocht gebeuren, de auto veel bescherming biedt. Goed voorbereid zijn op de winter betekent het juiste gereedschap aan boord hebben. Naast een sleepkabel, startkabels en gereed schap om een wiel te verwisselen, is het raadzaam een setje reservelampen in de auto te hebben. Overigens kan "het geen kwaad om van tevoren het vervangen van een lamp je eens te proberen, met behulp van de hand leiding. Hetzelfde geldt voor het aanbrengen van sneeuwkettingen. Een kleine oefening thuis, in de droge garage, voorkomt later in de sneeuw veel ongemak. Een paar handschoenen komt altijd van pas en een zaklantaarn in de auto zal ooit zijn dienst bewijzen, op een moment dat een beetje extra licht uitkomst kan bieden. Wanneer een auto buiten wordt geparkeerd, is het bezit van een borstel en een ijskrabber aan te raden. En wanneer de auto niet beschikt over op afstand bedienbare deur vergrendeling, is een klein spuitbusje met slotontdooier een onmisbaar item. Om bevroren ruitenwissers en een dikke ijslaag op de voorruit te vorkomen, is een stuk kar ton nog steeds de meest simpele, maar ook de meest effectieve oplossing. Airconditioning maakt voorruit sneller schoon Een onbelemmerd zicht en goede verlichting zijn essentieel voor een probleemloze rit. De beste manier om de ruiten schoon te maken is door de verwarming en ventilator op vol vermogen te zetten, met de ramen een stukje open. Af te raden is het verwarmen van de auto wanneer deze stationair staat te draaien. Dit is slecht voor het milieu en voor de motor. Een snellere manier om de ramen condens- vrij te krijgen, is het inschakelen van de air conditioning. Moderne koplamptechnologie De moderne koplampen zijn ontworpen om een zo optimaal mogelijk zicht te verschaf fen. Sommige auto's, bijvoorbeeld bepaalde modellen van Opel, beschikken over geavanceerde lichttechnologie, waaronder geïntegreerde reflectoren met H7 halogeen lampen, die een aanzienlijk grotere lichtop brengst produceren dan de conventionele H4 lampen en die eveneens het deel naast het wegoppervlak verlichten. De Xenon technologie gaat nog een stap ver der. Zijn precieze projectietechniek ver schaft een nog langere lichtbundel en is - omdat het licht gelijk is aan daglicht - min der hinderlijk voor de ogen van de bestuur- De gratis informatiepakketjes kunt u op maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur telefonisch aanvragen of ophalen bij de Gezondheidswijzer in de GGD vesti ging die het dichtst bij u in de buurt is. Het telefoonnummer van de Gezondheidswijzer is: (0181) 652404. De Gezondheidswijzer kunt u vinden in: Hellevoetsluis, Oostzanddijk 26 en Middel harnis, Sportlaan 5, De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilan den is het publieksinformatiecentrum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezondheidszorg, ziekten, gezondheidsrecht, alternatieve geneeswij zen en adressen van patiëntenverenigingen, praatgroepen en zelfhulpgroepen. In de Gezondheidswijzer zijn mensen aanwezig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijdschriften, boeken en naslagwerken aanwezig- Veel fol ders kunnen gratis worden meegenomen. der. Standaard aanwezige dynamische hoog teregeling staat borg voor een immer opti male verlichting van het wegoppervlak en beperkt het verblindende effect voor tege moetkomend verkeer. Bij vochtig weer worden koplampen bedekt met een natte en vieze laag, waardoor de reikwijdte van de koplampen met bijna 30 meter kan reduceren. Obstakels op de'weg kunnen daardoor over het hoofd worden gezien, totdat het te laat is. Een tip daarom is om de koplampen elke dag even met een nat te doek schoon te vegen. Hetzelfde effect kan ook worden bereikt met een hogedruk- sproeiinstallatie voor de koplampen, die wordt geleverd in speciale winterpakketten. Het verlichtingsaanbod kan worden gecom pleteerd met mistlampen, die door de mist heen een goed zicht verschaffen. Veiligheid: DSA chassis met ABS Tijdens het ontwerpen van nieuwe modellen wordt veel aandacht besteed aan een ander probleem dat zich in de winter vaak voor doet: onverwachte hobbels en gaten in het wegdek en slipgevaar, met remmen als onvermijdelijk gevolg. Voor auto's met DSA (Dynamic SAfety) chassis geen pro bleem, het DSA onderstel verzekert een maximale remstabiliteit in elke situatie en garandeert hoge veiligheidsreserves. Daarnaast verkorten de moderne ABS syste men de remafstand op slipperige ondergron den, terwijl de auto bestuurbaar blijft. Overi gens beschikken verschillende krachtiger gemotoriseerde uitvoeringen over elektroni sche Traction Control systemen, die de aan gedreven wielen ervan weerhouden door te slippen en daardoor het wegrijden op ijzige oppervlakken vergemakkelijken De automatische versnellingsbakken van de Opel beschikken daarnaast over een speciaal winterprogramma, waarbij de auto op een glad wegdek in de tweede versnelling optrekt. Overigens is dit ook een beproefde methode voor auto's met een handgescha- keld transmissie. Bij snelheden tot 100 km per uur hebben bezitters van een Frontera de extra mogelijkheid om hun 'off-roader' van achterwiel- naar vierwielaandrijving in te schakelen, door slechts een enkele druk op een knop. Een handige uitvinding, 'shift-on- the-fly' genaamd. Grip behouden met winterbanden Tijdens de koude wintermaanden vormen ook winterbanden een belangrijke veilig- heidsfactor. Met hun speciale rubbersamen stelling en profiel leveren ze niet alleeii meer tractie, maar ook veel meer grip dan zomer- banden bij natte, glibberige omstandigheden en lage temperaturen. Echter, bovenal ver korten ze de remafstand. Zo is bijvoorbeeld de remweg van een auto met winterbanden bij 50 km per uur op een besneeuwde weg 40 procent korter dan met conventionele ban den. Het regelmatig controleren van het pro fiel en de luchtdruk in de band zijn essentieel voor de veiligheid. Een band met een pro- fieldiepte van 3,0 mm verplaatst slechts een derde van de hoeveelheid water die door een nieuwe band wordt 'verzet', en een band met een minimum profieldiepte van 1,6 mm ver plaatst slecht 15 procent, met als gevolg een groot aquaplaning gevaar. Waarschuwing Naast alle hoogkwalitatieve hulpmiddelen is en blijft voorzichtig rijden nog steeds de bes te methode om veilig de wintermaanden door te komen. Wanneer natte weersomstan digheden in aanraking komen met tempera turen beneden het vriespunt, is het aan te raden om gas terug te nemen en de afstand ten opzichte van de voorganger te verdubbe len, met een langere remweg in het achter hoofd. Bij dergelijke weersomstandigheden kan een externe temperatuurmeter uitkomst bie den. Voorzichtig sturen, ontkoppelen en remmen in auto's zonder ABS zijn andere veilig- heidsveriiogende maatregelen onder deze omstandigheden. Want: als een bestuurder de reacties van zijn auto niet in acht neemt, is zelfs de beste ingenieur van generlei waar de. .i»aw»»^ II f ë^Sf&S'A: i<4>^-Y'S chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond TeX. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42; contracttarieven op aanvraag sluitingstenriijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 2587; e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 47 1022, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 16,50, Per jaar ƒ62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2