ZAFIRA Hulpverleners voerden actie, ambulancedienst lijkt het te halen.' Abonnefflentsprijs tioDieetemoH ft.ö f^^^ï^!?H2^ Het politieke debat Speculaas-aktie Aanrijding met dodelijke afloop Hongerige dief Gestoten Brommers voortaan op de gewone weg Verklaring van Rabobank West-Flakkee Garage Knöps B.V. Sinterklaasbingo ,^i/LMINNAARD VASTGOED chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Visser Visser Christelijke mimespeler Gert van der Vijver te gast in Dirksland Ophalen oud papier Ooitgensplaat GEHANDICAPTEN. ZORG Vuurwerkbomgooiers aangehouden Vrijdag 26 november 1999 72e jaargang nr. 6859 Christelijk Zaterdag 4 december is Jongeren- -y Christelijk jongerencafé r.■:-■■■ Gajus gesloten. Maar.vol- COje _.;.- ggu(je week zijn we gewoon l-y weer open. En 18 december organiseren we een speciale glamour-avond. Wat dat inhoud moet je gewoon zelf meebeleven, dus kom langs in Gajus! We zijn iedere zaterdagavond open van 20.00 tot 23.30 uur aan de Boezemweg 62 in Dirks- land. Ben jij tussen de 12 en 17 jaar en heb je nog geen plannen voor vrijdagavond 17 december? Kom dan naar de open tie neravond in Dirksland. De mimespeler Gert van der Vijver zal dan op eigentijdse manier een aantal bij belse thema's en verhalen laten horen en zien. De combinatie van mime en muziek staat garant voor een boeiende avond. Wil jij dit wel eens met eigen ogen zien, kom dan op 17 december naar 'Onder de wiek'Ring 57, Dirksland. Het begint om 19.30 uur en het kost 5,- per persoon. Reserveren op tele foonnummer (0187) 602990 of (0187) 603856. D.V. dinsdag 30 november a.s. wordt ten bate van de zending uw oud papier weer opgehaald door de bekende ploeg. Men start 's avonds om 6 uur. Vriendelijk verzoek om alles vroegtijdig gereed te zetten, het liefst gebundeld of in dozen. Met dank voor de medewerking. Met ingang van 15 december zijn bromfiet sers binnen de bebouwde kom verplicht om op de gewone weg te rijden en niet meer op fietspaden en fietsstroken. Daar mogen dan alleen fietsers en snorfietsers nog maar gebruik van maken. Er is hierover inmid dels een voorlichtingscampagne van start gegaan via Postbus 51, landelijke posters en folders op het postkantoor en de biblio theek. Er zijn proeven gedaan waarbij bromfietsers op de gewone weg moesten rijden en er waren maar liefst 50% minder slachtoffers en ongelukken. Van alle ongevallen met brommers ontstaan er zo'n 75% op een kmising. Een afslaande auto kan een brommer op het fietspad die rechtdoor gaat ysak niet goed zien waar door een aanrijding kan ontstaan. Door de invoering van de nieuwe regel rijden auto's en brommers voortaan op dezelfde weg, zodat ze elkaar beter kunnen zien en beter op elkaar kunnen letten. Het wordt op deze manier voor beiden veiliger. Toch zal de regel niet overal van toepassing zijn. Op plaatsen waar het voor bromfietsers veiliger is om toch het fietspad te gebruiken, komt een nieuw verkeersbord te staan. Voorbeel den van deze situatie zijn stukken binnen de bebouwde kom waar de maximumsnelheid harder dan 70 km per uur is en wegen bui ten de bebouwde kom waar de auto's 80 km per uur of meer rijden. De Rabobank West-Flakkee heeft een relatie met de Stichting Ambulancedienst Delta- Noord, die opereert op Goeree-Overflakkee en Tholen. In de loop der tijd is gebleken dat de exploitatie op de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden lastig is. De Zeeuwse ambu lancediensten hebben daar onlangs zelf nog aandacht van politiek Den Haag voor gevraagd. Voor de exploitatie van een ambulance dienst op Goeree-Overflakkee geldt nog een extra complicatie omdat de overheid zich niet - zoals de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten - garant stelt voor de verliezen van de ambulancedienst. De resultaten en de vermogenspositie van de ambulancedienst Goeree-Overflakkee waren, mede onder invloed van fiisiekosten, inmid dels zodanig dat voortzetting van de financie ring, mede door het gebrek aan medewerking door derden, niet-fenger verantwoord was. Deze conclusie heeft de bank pas getrokken nadat alle andere mogelijkheden om een financiële oplossing te bewerkstelligen, uit voerig zijn bekeken. Nu andere partijen terugkomen op hun oor spronkelijke weigering mee te werken aan oplossingen is er wellicht zicht op verbete ring. De bank blijft zich inspannen om samen met de ambulancedienst een oplossing voor de financiële problemen te zoeken. Voor een structurele oplossing is de medewerking van alle betrokkenen echter absoluut noodzake lijk. De bank is niet de veroorzaker van het pro bleem; ze heeft zich zelfs ingespannen om een oplossing te bereiken voor een structu reel probleem. Dat is helaas niet gelukt. De Rabobank West-Flakkee blijft graag bereid om mee te denken over mogelijke oplossingen voor de ambulancedienst. Voorm/ woow- STICHT I N G OUDDORP - D.V. zaterdagmorgen 27 no vember houden wij van de werkgroep Oud- dorp van de Stichting AduUam Gehandicap tenzorg onze jaarlijkse speculaas-aktie. De speculaas is op ambachtelijke wijze ge bakken met roomboter en pijpkaneel. Wilt u ons werk weer steunen? Tot ziens! ^i;'(9U^v van Opel: voor mtorijdeM mt plezier Een kabaal van jewelste was het maandagmiddag toen vijf ambulances in colonne door een aantal dorpen van Flakkee trokken: de stuiptrekkingen van een stervende ambulancedienst. Het personeel wilde door middel van een vreedzame actie - geweld verwacht je ook niet van zulke hulpverleners - aan de Flakkeese bevolking signalen afgeven, dat het er uiterst nijpend voor staat met de hulpverlening. Vanaf 0=" ambulancepost bij de watertoren - de vlaggen hingen er halfstok - trokken ze met blauwe en groene zwaaiUchten, sirenes, zwarte rouwvlaggetjes en aangeplakte pamfletten via Sommelsdijk en Middelharnis naar Stellendam. Om die plaats ging het, want daar zetelt de huisbankier van de ambulancedienst en daarvan eisten ze even wat tijd voor een redelijk gesprek met de Rabo-directeur. Voorafgaand aan de actie van maandagmiddag waren 's morgens vroeg de eilandelijke Rabobanken al beplakt met affiches met teksten als 'Rabobank is gestoord', want Delta-Noord wordt vermoord!' en 'Binnenkort geen ambulances meer op Goeree-Overflakkee? Als het aan Rabobank West-Flakkee ligt, is dat straks een feit!'. In 't begin van de colonnetocht, die 's mid dags om drie uur van start ging, deden de ambulances eerst de Rabobank en winkel centrum 'd'n Diek' in Middelharnis aan. Al rijdend werden aan het publiek pamfletten uitgedeeld, op die manier de aandacht op zich vestigend. Vervolgens werd het gemeentehuis in Middelharnis met een bezoek 'vereerd' - geplaagd wellicht, want niemand toonde er zich ook niet voor 't min ste commentaar bereid - en verder ging het, richting Stellendam. Hoewel het geen voor- aangekondigde actie betrof leek het erop dat het merendeel van het publiek wel besefte dat het om een noodactie ging. Heel wat keren gingen bij omstanders de duimen omhoog, zelfs werden op de rijksweg vanuit autoraampjes van tegenliggers armen en dui men de lucht in gestoken, evenals vanachter talloze gordijnen in de straten die werden doorgereden. Over dat rijden hadden de ambulancechauffeurs overigens met elkaar afgesproken dat dat er rustig aan toe zou gaan: 'wel de sirene aan en 'de blauwe pitten op', maar verder rustig rijden'. Ook waren er maatregels genomen dat door de actie in ieder geval de paraatheid niet zou worden geschaad. Minder enthousiast leken de lieden te zijn om wie het in de Stellendamse vestiging veui Rabobank West-Flakkee was te doen. Het stukje Voorstraat waar het bankfiliaal staat, zag er geel en blauw van de ambulances en toen de bemanning het bankgebouw binnen wilde 'om zaken te doen', bleken de Rabo- deuren te zijn gesloten en had het personeel zich wat teruggetrokken in het kantoor... Maar dat bleek geen nood: uit het Stellen damse volk kwam een jochie met een mag neetpas, waarmee tegenwoordig bankdeuren kunnen worden geopend, hij haalde het ding door 'de gleuf... én verschafte 't ambulan cevolk toegang tot de hal van de bank. Na een wat moeizame start - één van degenen met wie het ambulancepersoneel graag had willen spreken kneep em zelfs en sloot zich veilig in z'n kamertje op, kennelijk ver wachtte hij tóch geweld - gelukte het toch om de directeur te spreken te krijgen. Veel vastigheid leverde dit op dat moment niet op maar in ieder geval zou nog dezelfde dag 's avonds de Raad van Bestuur van de bank bijeen kouien om zich over de kwestie te beraden. Afgesproken werd dat woens dagmorgen rond negen uur bescheid zou worden uitgebracht. De actievoerende hulp verleners trokken op de terugweg - opnieuw in colonne - door Melissant en Dirksland, natuurlijk langs de Rabobanken, en langs het gemeentehuis in Dirksland. In dat gemeente huis vonden de ambulancemedewerkers wél een luisterend oor, en in vertrouwen dat ze er serieus waren genomen gingen ze terug naar de post. Geheel los van de actie kwam aan 't eind van dezelfde middag bij de ambulancedienst het opbeurende bericht binnen dat de twee beslagen die bij de dienst lagen, eraf waren gehaald! En dat betekende absoluut nieuwe perspectieven voor Delta Noord, want nu deze beslagen weg zijn is ook de weg geo pend voor verdere financiering, onder weUce voorwaarde de ING-bank zich al eerder bereid had verklaard krediet te willen vers trekken, en kan er ook eindelijk iets met de inkomsten van Delta Noord, die al vanaf 22 oktober jl. werden tegengehouden, worden gedaan. Een en ander zou echter nog afhan gen van het beraad van Rabobank West- Flakkee. En ook daarvandaan kwam woens dagmorgen positief bericht! De bank is bereid verder te onderhandelen en voor ver dere afwikkelingen redelijke termijnen te stellen. De ambulancedienst, ónze streekei gen ambulancedienst, lijkt het te halen! Overigens blijven de door de overheids maatregels ontstane structurele financie ringstekorten onverminderd van kracht én een bron van zorg. Anders gezegd: Delta Noord blijft het zwaar hebben. In ieder geval wordt hierdoor de paraatheid na 1 december a.s. - ondanks de meevallers van deze week - toch verminderd. Om hierin een oplossing te vinden zijn structurele overheidsmaatre gels nodig. STAD A/H HARINGVLIET - Dinsdagmid dag 15.00 uur heeft er op de kruising Lie- vevrouwepoldersedijk/Oudelandsedijk een aanrijding tussen twee personenauto's plaatsgevonden. Het betrof vermoedelijk een voorrangskwestie. Bij deze aanrijding is een auto in de sloot terechtgekomen en de bestuurder, een 80- jarige inwoner van Den Bommel, is hierbij om het leven gekomen. De echtgenote van de man, die ook in de auto zat, is met letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Dirks land. De bestuurder van de andere auto liep geen letsel op. De brandweer en de traumahelikopter ver leenden assistentie. l Vrijdag 3 december organiseert de Dirks- landse Kleindieren Vereniging weer haar bingo in het E.H.B .O.-zaaltje aan de Phi- lipshoofjesweg te Dirksland. Vanaf 19.00 uur staat de gratis koffie klaar, aanvang bingo om 19.30 uur. Alles staat deze avond in het teken van het sinterklaasfeest. Zo is er voor iedereen een pakje en zijn de prijzen verrassingsprijzen. De superronde heeft weer een hoofdprijs van 100,- contant. OUDE-TONGE - Dinsdagmorgen rond tien uur ontdekte een 32-jarige bewoonster van de Uranusweg dat in de afgelopen nacht haar schuur bezocht werd door een dief De onbe kende heeft een boormachine gestolen en tevens uit de diepvries een kilo gehakt en tien vissticks meegenomen. Aan onze abonnees De nieuwe abonnementsprijsuteti voor het jaar 2000 zijn: Jaarabonnement 6é,W) HaMjaaraboimementƒ34500 KwartaalbottnemeBt.v..ƒ17,50 Dit bedrag zal eind december worden gejfncasseerd van de bankrekening van de abonnee die ons een machtiging voor incasso hebben gegeven. De abonnees die hun bank gemachtigd voor periodieke overschrijving verzoe ken wij vriendelijk de nieuwe abonne mentsprijs door te geven. Ook deze avond zal er weer heerlijke zelf gemaakte soep worden uitgedeeld. Kom allemaal op vrijdag 3 december naar Dirksland, dan maken we er een superge- zellige bingo-avond van. Info: 684473. Het bestuur actief in beeld en geluid MELISSANT - Dinsdagavond rond zes uur werden op de Achterweg vier verdachten aangehouden wegens het gooien van een vuurwerkbom. Inmiddels zijn twee van de verdachten, 16 en 17 jaar oud en beide afkomstig uit Melissant, in verzekering gesteld. Zij worden morgen voorgeleid. De verdachten gooiden de vuurwerkbom, een lawinepijl, in een vuilnisbak aan de Nieuweweg. Hierdoor ontstond een grote ontploffing, waarbij brokstukken van de vuilnisbak in het rond vlogen en onder ande re tegen de gevel van een woning aansloe gen. De politie, die vlakbij was, kon na een korte achtervolging de verdachten aanhou den. Middelharnis B.V. November, in menig gemeente de maand van beliandeiing van de begroting. In veel gemeenten ook een van de weinige momen ten waarop in de raadsvergadering een uit gebalanceerd politiek verhaal kan worden gehouden. De politieke voetangels en klem men van heel veel onderwerpen zijn immers dikwijls al in de voorbereidende commissie vergadering al vakkundig uit de weg geruimd. Dan blijft er niet zoveel meer over voor de plenaire raadsvergadering. Bovenstaande is natuurlijk per gemeente ver schillend. De levendigheid van een debat zal mede afhangen van de breedte van het college vergeleken met die van de raad. Zijn veel partij en vertegenwoordigd in het college en Is er dan ook nog een gemeenschappelijk programma, dan moet er heel wat gebeuren, wil een verschil van Inzicht voor vuunverk in de raad zorgen. Dat is jammer Daar komt bij dat-naar het ons voor komt- dit eerder in een wat kleinere gemeente kan gebeuren dan in een grote. Dat is dubbel jammer, want de burger zit daar bij wijze van spreken vlak achter het raadslid. Oppositie Een voorbeeld, ergens opgedaan. Een paar par tijen zitten in, wat ze dan noemen, de oppositie. Zij hebben het collegeprogramma, waarin van te voren veel Is vastgelegd, niet ondertekend. De Partij van de Arbeid is een van hen De verte genwoordigers van die partij gaan overigens best creatief om met hun rol, daarbij een handje geholpen door de welwillendheid van een deel van de pers. Dit jaar was het eind van het lied een algemene beschouwing van deze partij, die In verschillen de toonaarden zegt dat de begroting meer een stand van zaken Is, dat er geen beleidskeuzen in worden voorgestelden dat het politieke debat zo wordt gesmoord. Op het eerste gezicht zitten daar wat lessen In. Partijen die samenwerken doen er goed aan niet alles van tevoren dichtte timmeren. Je moet ook ruimte laten voorde 'oppositie'. Hoewei, politiek is natuurlijk geen spelletje en al te goed is buur- mans gek Aan de andere kant geldt ook In de raadszaal: Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet Tenslotte weetje maar nooit wanneer je eigen partij die ander wordt REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187) 617300 Tel. (0180) 642111 Respect De beide protestants-christelijke partijen in die raad hielden een algemene Inleiding op hun begrotingsbehandelijng die gewag maakt van het morele verval van Nederland. Daar werd overigens ook wel wat tegenover gesteld. Geluk kig wel. Een van de twee had dat verval gecon cretiseerd door te wijzen op de abortus- en euthanasiepraktijk die momenteel opgeld doet en het debat dat gaande is. Beide partijen stel den het leven, al het leven, onder gezag van Gods Woord. Dat betaamt alle mensen. Dat laatste hadden ze nu net niet moeten zeg gen. In de repliek kregen ze van de oppositione le PvdA te horen dat ze best hun mening moch ten ventileren, dat daar met respect naar geluis terd werd, maar dat het te ver gaat om die mening anderen voor te schrijven of te houden. Dat getuigt van weinig respect voor die anderen, ten/vijl die zeer achtenswaardige en integere argumenten kunnen hebben om bijvoorbeeld euthanasie te willen legaliseren of toepassen. In feite werd dit ook gezegd tijdens de hoorzit ting over abortus en euthanasie deze week in de Tweede Kamer De hoogleraar A. van Dantzig vond dat christenen best hun mening mogen huldigen, maar zij moeten niet streven naar hun waarden en normen aan anderen op te leggen. Zeker niet ais het gaat om een botsing tussen fatsoenlijke mensen. Met andere woorden: er kan alleen maar sprake zijn van het opleggen van normen, in het Strafrecht bijvoorbeeld, als een van de 'partijen' overtuigend de grens van het fatsoen overtreedt Mensbeeld Belde voorbeelden zijn illustratief Degene die klaagt over gebrek aan het politieke debat, gaat het niet aan als er een levensbeschouwing de raadzaal wordt ingedragen. Het gaat in de poli tiek immers om het gehanteerde mensbeeld? Dat is of horizontaal en ontleent z'n waarden en normen ^an wat de helft plus één fatsoenlijk vindt (op kat moment), of het is vertikaal gericht en gaat uk van een scheppende God, Die deze wereld Zijk geboden voorhoudt Waarden en normen liggen dah vast Daarbij moet overigens worden opgemerkt dat er dan nog genoeg pro blemen overblijven om die klomp goud in de raadszaal om te smelten In gangbare pasmunt De Bijbel is tenslotte geen handboek en de poli tieke tegenstander moet kunnen begrijpen wat bedoeldwordt Professor C. J. Klop, de directeur van het partij bureau van het CDA, hield afgelopen week dan ook een terecht pleidooi voor het handhaven van het religieuze argument in het politieke debat Hij acht het verdwijnen daan/an een gevaar voor de democratie, omdat allerlei relevante ge zichtspunten dan buiten beeld blijven Wei meent hij dat het alleen nog maar effect heeft ais die argumenten als belangen worden gebracht Denkmodel Het heilzaam Woord van God, In de politiek uit gedragen als de denkrichting voor iedereen, voor overheid en onderdaan, verschraald tot belang van een groepering. Klop zegt niet dat het zo moet, maar wel dat dat de praktijk is. Omdat men redeneert dat het niet aangaat om die boodschap zeggenschap voor iedereen toe te dichten. Nog een stap en het is onfatsoenlijk om dat te doen. Op dat moment is de godsdienst inderdaad uit het publieke debat verbannen. Politiek is dan een strijd tussen marktdenken en meer sociaal gerichte denkmodellen. Ondenvijl ziet men niet dat de levensbeschou wing die uitgaat van de zeifnormerende mens zegeviert. Dat leidt tot dominant groepsfatsoen of een vergaande atomisering van de samenle ving waarin leder doet wat goed is in zijn ogen. Er valt heel wat te doen in de politiek. SOMMELSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL. 0187-48 72 72 ('S AVONDS 06-53 777 FAX 0187-48 6613 OUDDORP STATIONSWEG 3 (PASSACE) TEL 0187 - 68 45 45 FAX 0187-6817 55 HaveneindV 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187) 483328 Fax (0187) 485992 nu in onze showroom COMBI OUD[>ORP-WuWrool 35 Tel. (01S7] ÖBI6I1 fax ÖS37M RINUSE-PHntihop Hogeioom 17! hl. (0111) 4Ö2400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1