Goede prestaties voor Schotejil in Verenigingscompetitie 'Thuisdiner' in IVliddelhamis neemt tweede uitrijwagen in gebmilc BARTi Good Luck start zaalcompetitie goed GELDBINGO Dames 1 Intermezzo wint met veel moeite NIET NODIG Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp Biingo P.V. De Zwaluw Ongeivstheid over medicijn voorraad rond jaarwisseling ENEO '52 op Sneldamtoernooi 20 november in Aagtekerke Bejaardenmiddag CVB VERVOLGVERHAAL de DrapMerskerUng 'DeovervaC Uitslagen van 8 november Uitslagen van 15 november Vijfde set nodig tegen VCO/Ervea 3 Uitslagen 20 november J. Lens mt^UbeUijd van de Leidse Lakenindusirie -5- ni. Zaterdag 20 november j.l. heeft zwemclub de Schotejil uit Middelhamis in zwembad de Wilgering te Rotterdam opnieuw goede resultaten weten te behalen in de Vereni ging- (zwem)competitie. In de wedstrijd, die gezwommen werd met De Geul uit Papend- recht, LAC uit Rotterdam en ZOB uit Oud- Beijerland, kwamen de Schotejillers tot een totaal van 45 persoonlijke records, waaron der 4 clubrecords. De Schotejil kon tijdens deze wedstrijd door omstandigheden helaas niet beschikken over de inbreng van zowel Marjon van Kempen als Danielle Hagoort. Desondanks wisten de overige Schotejillers de schade beperkt houden door massaal dik ke persoonlijke records te zwemmen. Hier door kan de 3e plaats in de districtscompeti tie en de 13e plaats in de landelijke stand hopelijk worden vastgehouden of misschien zelf iets worden verbeterd. In de wedstrijd van afgelopen zaterdag werden door de zwemmers van de Schotejil in totaal 29 medailles gewonnen. In de leeftijdsgroep onder 9 jaar was met name Bob de Jager goed op dreef. Op de 50m schoolslag kwam hij op de Ie plaats met een tijd van 53.21. Op de 25m vrije slag werd hij 2e in een tijd van 19.29. Op deze 25m vrij werd Wilüam Weeda Ie in een tijd van 18.93. Esmee Koedoet (7 jaar) deed het opnieuw erg goed door op de 50m school slag een zilveren medaille te behalen met haar tijd van 54.69. Bij de categorie onder 11 jaar was het bij de jongens Ted de Jager die tot twee keer toe een zilveren medaille wist te behalen. Hij deed dit op de lOOm wisselslag in een p.r. tijd van 1.25.45 en later nog eens op de 50m vrij in 34.22. Bij de meisjes zwom Rhiana van Kempen twee keer naar het goud en deed dit door op de lOOm wisselslag 1.26.46 en op de 50m vrij 34.77 te zwemmen. Beide tijden waren tevens goed voor een clubre- cord. De leeftijdsgroep onder 13 jaar zwom lOOm schoolslag en lOOm rugslag. Bij de jongens was Willem Joppe goed voor het goud met een tijd van 1.25.99 op de lOOm schoolslag. Arthur Stolk werd hier 3e in 1.34.86. Bij de meisjes zwom Annemiek Veltman een p.r. in een tijd van 1.3>6.80 op deze schoolslag en werd 3e. Op de lOOm rugslag was het Piet- Jan van Zoest die 2e werd in een tijd van 1.25.89, terwijl Willem Joppe 2e werd in 1.27.71. Bij de n.iieisjes won fris Oostdijk de lOOm rugslag in 1.20.57. In de leeftijdscategorie onder de 15 jaar wist Leon Wegman e.';en 2e plaats te bereiken op de lOOm vlinderslag in 1.19.04. Bij de meis jes zwom Lieske van de Polder op de lOOm vlinderslag 1.16.48 en werd ook 2e. De tweede afstand betrof de lOOm vrij. Hierop werd Frank Zoeteweij Ie in een tijd van 1.05.28. Willemijn Veltman werd bij de meisjes op deze lOOm vrij 3e in een tijd van 1.08.43. Bij de meisjes en jongens onder 17 jaar behaalde Maarten Nieuwstraten een 3e plaats op de lOOm schoolslag in 1.23.56. Jenny Jongej.m werd Ie bij de meisjes in 1.29.85. Lateir werd Jenny Jongejan op de 200m wisselslag 2e in een tijd van 2.54.51. Maarten Nieiiwstraten werd op deze 200m wisselslag 2e in een tijd van 2.41.99 bij de jongens. In de categorie dames heren zwom Johimy Jongejan op de 200m vrij naar een tijd van 2.10.24 en v/erd hiermee 2e. Later werden Leander Noordijk en Stefan Langbroek 2e en 3e op de 200m rugslag in hun resp. tijden van 2.28.32 en 2.30.50. Lieske van de Pol der (15) behaalde bij de dames een Ie plaats in een tijd van 2.38.64 op de 200m rugslag. De estafettes van de Schotejil behaalden twee keer eisn 2e en één keer een Ie plaats. De heren-es;tafette Leander Noordijk, Arjan Blok, Richeird Abresch en Johnny Jongejan werd 2e op de 4x lOOm vrij in een clubre- cord van 4.00.82. De meisjes-estafette Lieske van de Polder, Jenny Jongejan, Willemijn Veltman en Rianne Noordijk zwommen eveneens een clubrecord in een tijd van 2.23.10 op de 4x 50m wisse;lslag. De jongens-estafette Piet- Jan van Zoest, Willem Joppe, Ted de Jager en Leander Jongejan zwom naar de Ie plaats op de 4x 50m wisselslag in een tijd van 2.30.31. DIRKSLAND - Zaterdag 20 november was sporthal de Gooye het toneel voor de thuis wedstrijd van Good Luck tegen Olympia uit Wilhelminadorp. Good Luck begon met Jan- Willem de Vos en Marjon Soeteman op de bank. Het was Olympia, dat er na het beginsignaal als een^peer vandoor ging. Al snel werd het 0-1 en na vijf minuten keek Good Luck al tegen een 0-3 achterstand aan. Na veel pech bij het afronden van de vele kansen kon Good Luck na zo'n tien minuten de score openen. Mariëlle de Looze gaf Leo van der Made goed een vrije bal aan, zodat de 1-3 op het scorebord verscheen. Na een goede onderschepping van Steven Vogelaar kon Marcel Kievit aangespeeld worden, die zo de 2-3 kon maken. Good Luck bleef goed aanvallen en niet veel later was een snelle combinatie tussen Heidi Kamerling en Mar cel Kievit goed voor een doelpunt van afstand van Kievit. De stand was gelijk getrokken en na een goede individuele actie van Leo van der Made kwam Good Luck op voorsprong. Even later ging Nico O verduin goed door, maar werd zwaar belemmerd, zodat Leo van der Made de hiervoor gege ven strafworp kan afronden. Wederom was een onderschepping van de bal belangrijk voor een doelpunt. Heidi Kamerling was degene die onderschepte, waarna zij ook na goed samenspel met Steven Vogelaar werd belemmerd in het nemen van een doorloop bal. Het gevolg was een strafworp, die werd afgerond door Steven Vogelaar. Olympia kwam goed terug tot 6-4, maar na een goede pass van Samantha Krijgsman kon Nico Overduin net voor rust de 7-4 met behulp van een afstandschot op het scorebord zet ten. Na rust bleef Good Luck goed doorgaan. Een goede pass van Samantha Krijgsman aan Mariëlle de Looze was goed voor een fraai afstiondschot van de Looze, zodat zij hiermee de stand op 8-4 zette. Het werd 8-5 en na een goede 1-2 tussen Marcel Kievit en Heidi Kamerling wist deze laatste vanonder de korf de 9-5 binnen te schieten. Vervol gens maa.kte Leo met een doorloopbal en een afstandsschot een marge van zes doelpunten. Toch kon Olympia deze marge verkleinen en kwaim tot 11-8. Met goed samenspel kwam Good Luck door een doorloopbal van Nico OA'crduin op 12-8. Good Luck had vele mooie en snelle aanvallen. Hierdoor en door goed aanspelèri van Maija van Splunter op Marcel Kievit kon Kievit binnen een aantal minuten twee maal tot scoren komen. Samantha Krijgsman kon daarna Nico Over duin goed aanspelen, die zo van afstand de 15-8 kon maken Het werd 15-9 door een doorloopbal en de 16-9 kwam van de handen van Steven Vogelaar, nadat Marja van Splunter hem goed kon aanspelen. Niet veel later gaf van Splunter Marcel Kievit een goede pass, zodat hij de 17-9 op het score bord zette. Olympia kwam op 17-10 en na enthousiaste aarmioedigingen van het publi(2k kon Leo van der Made in de laatste minui.it nog een afstandschot van 15 meter binnen schieten en de eindstand op 18-10 zetten. Good Luck had een goede en leuke korft»alwedstrijd neergezet en wist volgens de tevreden coach Peter van Vliet met goed spel (de overwinning naar zich toe te trekken. Het tweede team van Good Luck heeft ook gewonnen. Na een goed begin zakte de Good Luck-ers wat weg, maar wist toch met 13-10 van ONDO 3 te winnen en de punten eveneens thuis te houden. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 26 november is er weer Bingo bij P.V. De Zwaluw uit Ooltgensplaat. Vele boodschappen- en vleesschotels en andere mooie prijzen gaan er weer uit. U bent allen van harte welkom in ons clublokaal aan de Dorpsweg 2. Aanvang 20.00 uur. Op 25 november zal in de Victoriahal te Dirksalnd een GELD-BINGO worden geor ganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 8 rondes en 1 Superronde worden ge speeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging 'West' garant voor een klinkend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele klinken de prijzen. Bij Buurtvereniging 'West' gaat overigens niemand teleurgesteld naar huis, want... iedere deelnemer heeft altijd prijs, en voor iedere bezoeker een Sint Nicolaas geschenk. Graag tot ziens op donderdag 25 novem ber. Door alle aandacht die de millenniumover gang krijgt kunnen mensen ongerust raken over de verkrijgbaarheid van hun medicijnen rond de aanstaande jaarwisseüng. Dat is niet nodig. De apothekers hebben samen met art sen en specialisten afspraken gemaakt om gezamenlijk de eventuele ongerustheid te bestrijden. De boodschap luidt daarbij als volgt: "Het is niet noodzakelijk om extra medicij nen in te slaan. De apothekers hebben vol doende medicijnen in huis. Tussen de over koepelende organisaties van fabrikanten en groothandelaren zijn heldere afspraken ge maakt, waarmee de medicijnvoorziening ook rond de jaarwisseling is gewaarborgd. Voor alle zekerheid is er een extra voorraad aangelegd. U hoeft zich dus geen zorgen te maken". U hoeft dus geen medicynen te gaan 'hamsteren'. Apothekers van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland Schaken, groep A: A. C. Baas - P. Breen1 - O M. Breen - C. Wassenaar1 - O Groep B: Fr. L. Troost - A. J. Kastelein1 - O R. v. d. Wende - P. Speehnan1 - O RSB-competitie De Pionier 3 - Ontspanning 1S'A - 2!4 Een smadelijke nederlaag voor de Ouddor- pers. Er moest met niet minder dan 3 inval lers worden aangetreden. Bij uitwedstrijden op een andere avond blijft dat steeds weer een probleem vormen. De enige oplossing: laten alle basisspelers in ieder geval deze avonden in hun agenda noteren. Aan het begin van de competitie worden immers alle data voor huishoudelijke en RSB-wedstrij- den bekendgemaakt. Dammen: C. Tanis - M. Bruinsma1 -1 J. Moerkerk-J. Westhoeve1 - 1 Jaap raakt een beetje achterop. L. Moerkerk-K. TanisO - 3 A. de Mik - J. Visbeen1 -1 C. Mierop - A. P. C. de MikO - 3 Mierop had deze partij moeten winnen. A. Meijer - J. van Koppen3 - O C. Akershoek - H. M. van Floresteijn ..3 - O Henk blijft verliezen. De vakantie heeft hem toch geen 'goedgedaan'. Schaken, groep A: A. van Huizen - A. C. BaasO -1 W. van Geelen - A. C. BaasM - M A. Schaefer-C. WassenaarO -1 De heer Wassenaar sprokkelt de nodige puntjes weer bij elkaar. P. A. Derrez-P. Breen1 -O Groep B: J. Soeteman-J. GrinwisVi - ^A J. Santifort-A. J. KasteleinO -1 Heel verrassend. Fr. L. Troost - R. v. d. WendeO -1 Verzorgers, bezorgers, stichtingsbestuur en burgemeester De Vries voor het 'wagenpark' van Stichting Maaltijdvoorziening Goeree-Overflakkee Het project 'Thuisdiner' van de Stichting Maaltijdenvoorziening Goeree-Overflakkee te Middelhamis heeft in de achterliggende jaren een gestage groei doorgemaakt. Het project verzorgt de levering van koelverse maaltijden aan ouderen die tijdelijk of lang durig niet zelf voor hun warme maaltijden kunnen zorgen. Om daarin een hulpverle nende rol te spelen heeft de Stichting Maal- tijdenvoorziening Goeree-Overflakkee het project 'Thuisdiner' in het leven geroepen, dat inmiddels is uitgegroeid tot een heuse organisatie. Ook de omvang van de dienst verlening is flink uit de kluiten gewassen. Het punt werd zelfs bereikt dat voor het uit brengen van de maaltijden niet meer kon worden volstaan met één bestelbus. Het moesten er twee worden, en dat werd afgelo pen vrijdagmorgen een feit. Burgemeester mevrouw De Vries nam de nieuwe wagen in gebruik door het eerste maaltijdenpakket in het busje te laden. Een Suzuki bestelbusje werd het, met Gren- co transportkoeUng, uitgerust met handsfree mobiele telefoons en geleverd door Garage Goemaat te Nieuwe Tonge. Met de twee wagens kunnen maaltijden worden vervoerd onder de 7°C. De stichting koopt de maaltij den in bij de keuken van verpleeghuis 'De Samaritaan', Voor. - voedselveiligheid en ■/hygiëne wordt daar. gewerkt volgens het pro ces Hasard Analyses Critical Control Points (HACCP), hetgeen resulteert in een kwahta- tief hoogwaardig product. Kwaliteit, service en een redeUjke prijs worden bij 'Thuisdi ner' samengebracht in één maaltijdenpakket, waarop de stichting natuurlijk best trots is. Maar de stichting biedt nog meer. Behalve voorzien in maaltijden maakt ze het de afne mers ook mogelijk om voor vijf gulden per maand een magnetronoven te huren. Zelf bepalen de mensen ook hoeveel maaltijden per week ze wensen en hebben ze een per soonlijke menukeuze uit de onderdelen van drie menu's per dag, waarbij alle dieetvoor- schriften kunnen worden uitgevoerd. Over professioneel gesproken! De Stichting Maaltijdvoorziening heeft de prijs van de maaltijden tot op heden laag kunnen houden. Op Goeree-Overflakkee is het inkomen van hoogbejaarden statistisch gezien vrij laag. Velen hebben vroeger als landarbeider of in de visserij gewerkt en hebben niet of nauwelijks aan pensioenop bouw kunnen doen. Ongeveer 65% van de 70-plussers leeft van het minimum inkomen. Momenteel betaalt een maaltijdafnemer slechts 8,59 voor een driegangen diner, inclusief transportkosten en huur van een magnetronoven. Die lage prijs is mogeüjk doordat veel vrijwilligers bij het werk zijn betrokken, door scherpe inkoop, door giften en sponsoring en niet te vergeten de sympa thie van het keukenpersoneel en het manage ment. Er wordt in principe zonder winstoog merk gewerkt. De eerste acht jaren van de maaltijdvoorziening waren verUesgevend, thans kon echter - door een bescheiden reserve, door jaarlijkse afschrijving op de eerste bestelbus en mede dankzij sponsoring - de nieuwe bestelbus worden aangeschaft. In de afgelopen vijftien jaar werd door 769 huishoudens in de gemeente Middelhamis maaltijden afgenomen van de stichting. Thans staan er 107 afnemers op de dagehjk- se afleveringslijst en elke dag bezorgen de chauffeurs (vrijwiUigers!) een deel van de maaltijden gedurende zes dagen per week. Omgezet in cijfers resulteerde dit vorig jaar in maar liefst 25.316 maaltijden! 't Is daar om geen twijfelaar of die tweede bestelbus wel 'van pas' zal komen. Bij de ingebruik neming van het busje krijgen alle afnemers een leuke attentie aangeboden: een wit schort met daarop de afbeelding van de nieu we Suzuki. Organisaties als de Stichting Maaltijdvoorziening zijn modeme onderne mingen die klantgerichtheid, kwaliteit en zakelijke aanpak goed weten te combineren. Zij leveren een eigentijdse bijdrage aan zin vol ouder worden en daarmee aan de sociale samenhang in de maatschappij. Welzijn werkt! Door twee viertallen van Damvereniging ENEO '52 te Melissant werd deelgenomen aan het sneldamtoemooi in Aagtekerke. Op dit zeer sterk bezette toemooi, met voor namelijk hoofd- en eersteklassers, kwam Melissant sterk voor de dag. Na de voorronde in de ochtend kwamen Melissant 1 en 2 in de tweede groep, met deelnemers als Oostkapelle I, PWG 's Gra venpolder I en Aagtekerke II. Melissant I en II speelden met gastspelers zoals A. P. C. de Mik van Damvereniging Ouddorp, J. Dekker van Damvereniging Denk en Zet en J. Sonius uit Hellevoetsluis. Aan de eindstand is te zien dat het zeer sparmend was. Melissant II behaalde een uitstekende tweede plaats met als spelers A. Doom, T. Goedegebuur, J. Dekker en J. Sonius. Bij Melissant I speelden B. v.d. Spaan, C. Visbeen, A.P.C, de Mik en B. Visbeen. De eindstand was als volgt: P.W.G. 's Gravenpolder 113 punten Ie Melissant n 9 punten 2e na bordresultaat Oostkapelle I 9 punten 3e Melissant I 8 punten 4e Aagtekerke II 2 punten 5e DIRKSLAND - Na de nederlaag van vorige week had dames 1 van volleybalvereniging Intermezzo wat goed te maken ten opzichte van haarzelf, maar ook voor het thuispu bliek. In sportcomplex De Gooye was het team van coach Jaap Kransse nog druk zoe kende naar de juiste vorm. In de eerste set zaten de dames van Inter mezzo nog duidelijk niet in haar spel, de coach was nog zelf aan het volleyballen, aansturing ontbrak derhalve. De tegenstan der uit Rotterdam ging met 10-15 aan de lei ding. Intermezzo rommelde wat aan en had onverzorgd spel wat ten koste ging van o.a. de pass. In de tweede set kwam er meer ini tiatief en wist men winnend met 15-7 af te sluiten. In de derde set werd achter de feiten aangelopen en werd een 9-1 voorsprong zo maar weggegeven: 14-16 voor VCO/Ervea. Via 15-6 en 15-11 werd uiteindelijk gewon nen, maar dat de 3-2 verdiend was. Dames 2 had een makkie in tegenstander Futora 4 uit Dordrecht, via 15-5, 15-0 en 15-3 werd snel en eenvoudig gewonnen door het team van aanvoerster Tmdy van Zijp. Heren 1 won van de nummer vijf in de com petitie: Rowido 2. Ondersteund door het pu bliek en met Robbert Jansen als coach op de bank wist men in een spannende wedstrijd met 3-1 te winnen. Heren 1 - Rowido 23 - 1 Heren 2 - Shell 22 - 2 Dames 1 - VCO/Ervea 33 - 2 Dames 2 - Futora 43 - O Dames 3 - Rijnmond 61 - 3 Jongens B - Volley-Zuid 13 -1 Meisjes A - Rijnmond 23 - 1 Meisjes B - Volley-Zuid 13 - 1 Meisjes C2 - Spirit 10 - 3 Meisjes Cl - Volley Voome 20002 - 2 Meisjes Dl - DVO 20 - 3 MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK De CVB, afdeUng Middelhamis/Sommels- dijk nodigt u uit op de D.V. dinsdagmiddag 30 november om 14.30 uur in 'De Hoek steen' Deze middag wordt verzorgd door mevrouw Schalij-Hoey Smit uit Oostvoome. Zij houdt een lezing met dia's over de Engelse tuinen. We hopen op een fijne middag. Voor ver voer bellen: Taxi op Maat. En het prinselijk kwartier was ten zuiden daarvan gelegen, vlak bij het kerkje van Amby. Maar de prins was Maastricht reeds binnen getrokken. Hij moest Meer sen nu links laten Uggen. De kleine Jean met zijn onweimige kleer- tjes aan lag onder de huif rustig te slapen. Eerst had hij nog wat gebabbeld, onge woon als alles hem was. Maar lang hield hij het niet vol. Vooral niet toen het onder het hoge ge boomte geheimzinnig donker geworden was. Er waren wel heel vreemde geluiden in de lucht en met schj.ik zag Govert, toen het paard moeizaam de kar tegen één der vrij steile hoogten had opgetrokken, dat Pappen- heiiin aan het werk was geweest. Aan twee, drie zijden werd de lucht rood gekleurd, alsof er een reusachtig aan tal teertonnen aan het branden was. Hij begreep met ont zetting: dat betekende brand, verwoesting, brooddron- katiheid en vernietiging. Hij zette de zweep over het paard, dat onwillig de duisternis dieper introk. E>e stad Maastricht had zich aan de prinselijke troepen overgegeven, maar nog was Pappenheim niet vertrokken. /ds bijen zwermden zijn troepen uit de legerplaats en ze ontzagen niets. Wel hadden ze het vooral op de gerefor meerde begrepen en wee de woning, waarvan hun bleek, (ïat die aan protestanten behoorde. Er werd geen stuk heel ;;;elaten. JÉn het jammerlijke was, dat er, als steeds, verraders waren, boeren, die hun landgenoten aanbrachten, die de weg wezen aan de soldaten, aan de rondtrekkende afzon- derUjke benden en die eigenlijk de plundertochten leid den. Geen muur bleef heel, geen stuk huisraad onge schonden en de mensen waren niet veiüg. Naar alle zijden zwermden ze uit en de prinselijke troe pen hadden de handen vol om de rast in Maastricht te bewaren, en de doortocht der Spaanse troepen te regelen. Bovendien waren ze op zulk een schennig optreden niet verdacht. In een taveerne bij Klimmen zat een troep Pappenhei mers. Ze hadden lustig gedronken, heel wat meer dan goed en oorbaar was. De tafel hadden ze naar buiten ge sleept, voor de deur. De banken waren er omheen ge schaard. En nu dwongen ze de herbergier op te dissen. En dan zouden ze hun kwartieren weer opzoeken. Het was donker, vonden ze. Daar was een middel tegen, een middel, dat ze niet bang waren toe te passen. En of de waard al jammerde en of hij al smekend op de knieën viel, of hij ook alles beloofde, wat hij maar met mogelijkheid geven kon, de duivelse kerels lieten zich niet verbidden: ze zouden licht maken. Ze dwongen hem zelf hout aan te dragen. Dat stapelden ze om het hooi, dat tot een hoge berg was opgetast en in de warme zomerdagen droog was geworden. En al heel spoedig laaide het op, met geweldig knetterende vlam men. Verslagen stond de waard er bij. Wat moest hij doen? Er was geen water in de buurt en hij zag niet anders dan dat voor zijn ogen alles zou verbranden. Ook zijn huis. Want hoe moest hij dat tegen het woedende vuur beschutten? Toen de soldaten tierend en vloekend en schreeuwend wegtrokken, kwam hij tot zichzelf. Hij riep vrouw en dochter, die zich verscholen hadden, haalde een zeil uit de schuur, zette een ladder tegen het lage dak van het huisje en wierp het zeil er over. Als de wind, die de vlam men de andere kant uitjoeg, nu maar niet keerde, mis schien kon dan zijn huisje bewaard blijven. Hij balde de vuist in machteloze woede de in het duister verdwijnende gestalten achterna. Wat hoorde hij en wat zag hij? Was dat weer het verwij derde gerommel van het afschieten der mortieren? Sprong daar, heel in de verte, weer een mijnwerk? Dat zou toch wel niet het geval zijn. Terwijl hij nog luistert, klieft in de verte een bliksem straal de lucht. Er vallen regendroppels, heel grote, die sissend verdampen in de laaiende vuurgloed. Gelukkig, zo kan er behoud komen voor zijn woning. Intussen trekken de soldaten langs de weg door het hoog- opgaande hout de hoogte over. Als ze de top bereikt heb ben, zijn de vuren van de legerplaats al te zien. Maar die legerplaats is toch nog ver verwijderd. Ook zij worden door de donderbui getroffen, die plotse- üng opkomt en met grote hevigheid woedt. Nergens kunnen ze schuilen. Waar ze vandaan komen zal weldra niets meer te vinden zijn, menen ze. Daarom, voorait. Het onweer neemt in hevigheid toe. Het kreunt door de hoge toppen. De bliksem is geen ogenblik van de lucht en de donder rommelt zonder ophouden. Wat nadert daar in de verte? Ze wachten en als plotseling weer de bliksem de lucht scheurt, dan zien ze het: een huifkar, door een paard getrokken. DadeUjk is het plan gevormd: van die kar zul len ze zich meester maken. Die kank hen naar hun kwar tieren brengen. Ze stellen zich met hun vijf, zessen op langs de weg. Govert nadert, zonder enig kwaad vermoeden. Hij denkt de vijand ver. Wel had hij de verre glans van de rode haan gezien, maar hij kwam tegen de helling op, en dat daar aan de andere zijde ook al onverlaten aan het werk waren geweest, kon hij niet vermoeden. Toch was hij zeer bezorgd. Wat moest er, bij dit weer, van de reis terecht komen? Jean was wakker geworden, angstig van een geweldig ratelende slag. Wat moest hij beginnen met het kind, dat luid schreide? "Stil maar jongen^ Govert zal voor je zorgen. Wees niet bang, de Heere zal je bewaren". Dat laatste ontviel hem. Het kind was zulke uitingen niet gewend geweest. Eigen- Ujk was het alleen Bregte, die hem geleerd had de hand jes te vouwen. En dan had ze hem stilletjes laten knielen voor haar kmsifix, en hem allerlei woorden, die hij niet begreep, laten naprevelen. Zijn moeder, hoe groot haar Hefde voor hem was geweest, had hem in deze dingen niet geleid. Eerst nu de smart in haar leven gekomen was, het grote verdriet, eerst nu had ze weer gedacht aan het wondere boek in het oude schrijn, het boek, dat zo heer lijke troost bevatte. En Govert zelf had geleefd zonder dat de werkelijke bete kenis van het: "De Heere zal je bewaren", hem duideUjk was geweest. Hij leefde rastig en bekommerde zich wei nig om de dienst des Heeren. Hij was niet rooms, en hij zou ongetwijfeld boos geworden zijn als iemand daaraan had mogen twijfelen. Maar hij was vooral niet gerefor meerd. In naam misschien wel, maar inderdaad niet. Jean keek dan ook vreemd op toen Govert dat zei. "Maar ik wil niet bewaard worden! Ik wil naar moeder!" En hij zette het weer erbarmelijk op een schreien. Juist kliefde een felle bliksemstraal de lucht toen het paard angstig opsteigerde; er lag een zware tak op de weg, die het verschrikte dier tot staan bracht. Op hetzelfde ogenblik voelde het zich bij de teugel gegre pen, en de verschrikte Govert hoorde zich toebulderen: "Hak kerel!" Hij zag dadebjk, dat hij tegen een grote overmacht ge plaatst was. "Laat mij gaan, mannen. De moet met mijn zieke kind naar het klooster van de nonnen te Geulem! Daar hebben ze wonderwater, om hem te genezen!" verzon hij ineens, en hij wist zelf niet hoe hij zo spoedig de leugens bijeen had. "Dat kan ons niets schelen!" was het antwoord. En eer Govert er op bedacht was, was hij van de bok getrokken, en de schreiende Jean hield hem vast om klemd. Weer flitste een lichtstraal door de duisternis, en de omtrekken der bomen bewogen zich huiverend in het schelle licht. En het ratelde tegen de helling aan, en de echo herhaalde de donder. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5