IE (010)2741135 NOODOPROEP itiameetemoH doet massale noodoproep! Afgestudeerd! Eilanden-Nieuws 52s-1 06 Politie 24-uurs telefoon: Bevolkingsonderzoek borstkanker in Goedereede en Oostflakkee Zaak: man vermoordt ambulancedienst Lezing 'Oefening tot godzaligheid' Dagtocht in kerstsfeer naar Leiden Verkoping crea-club Ger. kerk Ouddorp J^ www.debever.com mfyi/L MINNAARD K^ VASTGOED SBK-ZHE Kunstuitleen Middelharnis Geachte eilandbewoners een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Dinsdag 23 november 1999 72e jaargang nr. 6858 Rotterdam-Rijnmond Inbraak in auto SOMMELDUK - Woensdagavond werd een auto die aan de Olympiaweg geparkeerd stond opengebroken. Hieruit werd een radio cassetterecorder gestolen. Het is niet bekend hoe de dader de auto heeft opengemaakt. Diefstal MIDDELHARNIS - In de nacht van woens dag op donderdag werd in een winkel aan de Westdijk ingebroken. Er werd een laptop/notebook van het merk Toshiba gestolen. Verlaten plaats ongeval SOMMELSDDK - Donderdagmiddag om streeks half vier vond op de Prinsesselaan een aaiuijding plaats tussen een bromfietser en een automobiliste. De bromfietser kwam gedeeltelijk op de motorkap van de auto terecht. Hij krabbelde weer overeind en ging er met zijn bromfiets vandoor in de richting van de Dorpsweg. De automobiliste achtervolgde hem met haar auto, maar verloor hem bij de Gladiolen- straat uit het oog. Hij is nog steeds niet gevonden. De auto van de vrouw heeft door de botsing schade aan de spiegel, de rechter zijkant en de motorkap opgelopen. Rijden onder invloed STAD AAN 'T HARINGVLIET - In de nacht van donderdag op vrijdag raakte een 23-jarige man uit Ooltgensplaat met zijn auto in de slip en kwam onderaan de Lieve Vrouwepoldersedijk in Stad aan 't Haring vliet tot stilstand.Ok-gebeurdeiniddenin ees- hagelbui. Toch bleek deze bui niet de oor zaak te zijn, de man verkeerde namelijk onder invloed van alcohol. De uitslag van de ademanalyse bedroeg 435 ug/1. Tegen de man wordt een proces-verbaal opgemaakt. Kunstuitleen bestaat al een aantal jaren, SBK Hellevoetsluis - SBK Middelharnis maakt het mogelijk op een eenvoudige manier kunst te lenen of te kopen, voor een betaalbare prijs. Een gevarieerd aanbod van werk van Neder landse kunstenaars, gerenommeerde en be kende, maar ook van jonge en beginnende kunstenaars. Doordat er met SBK Hellevoetsluis weke lijks diverse kunstwerken gewisseld worden en een ruim aantal werken bijkomen, heeft u nu een bredere keus. Een abonnement heeft u al vanaf 75,- per jaar en mag geruild worden zoveel u wilt. Voor meer informatie, elke zaterdag van 9.00 tot 11.30 uur. SBK-ZHE Kunstuitleen Middelharnis 'Het Diekliuus', Ben. Zandpad 7, 3241 GA Middelharnis. (0187) 482400 De ambulancedienst op Goeree-Overflakkee is in ernstige liquiditeitspro blemen gekomen, ondanks het feit dat aan de dienst een gezonde financiële exploitatie ten grondslag ligt. Eén van de oorzaken van de financië le tekorten is onder andere gelegen in het bij zondere van de eilandenstructuur in relatie tot het beschikbare budget. Met de gemeentelijke en landelijke poli tiek wordt druk overleg gevoerd ten einde een structurele oplossing voor deze pro blematiek te vinden. Gezien de kwetsbare en onhoudbare situatie waarin de ambulancedienst terecht is geko men loopt de directe (acute) hulpverlening ernstig gevaar! Het is dan ook de vraag of men op het eiland kan en mag rekenen op tijdige ambulancehulpverlening nu en in de toe komst!! Het is nu aan de burgers om actie te onder nemen zodat het recht op kwalitatief hoog waardige ambulancezorg gewaarborgd blijft. Delta-Noord is een kwalitatief hoogwaardi ge dienstverlening met gemotiveerd perso neel. Wij zien de toekomst dan ook positief tegemoet en reke nen op uw medewerking. Wij vragen u dan ook om een morele en financiële ondersteuning. U kunt een bijdrage storten op rekening nummer 3141.34.956, t.n.v. personeel stichting ambulancedienst, Rabobank West-Flakkee. Aanrijding MIDDELHARNIS - Afgelopen vrijdagmid dag om 16.20 uur ontstond op de kruising van de Rottenburgseweg en de Doetin- chemsestraat een aanrijding tussen twee per sonenauto's. De botsing ontstond doordat één van de bestuurders, toen hij de kruising opreed, de andere auto niet opmerkte. Beide auto's raakten hierbij zodanig bescha digd, dat ze moesten worden weggetakeld. Vernielingen in bus Zaterdagavond meldde een buschauffeur van Connexxion, op de lijndienst van Oud- dorp naar Oude Tonge, dat er in de bus ver nielingen gepleegd werden door een groep jongelui. De bus werd door de politie opge wacht bij het busstation te Oude Tonge. Achterin de bus bleken 21 jongeren vernie lingen te hebben gepleegd aan het interieur van de bus. Onder begeleiding ging de bus naar het politiebureau te Middelharnis, waar de jeugdige verdachten gehoord werden. Nadat tegen hen proces-verbaal was opge maakt werden zij door hun ouders afgehaald bij het politiebureau. De groep jongeren be stond uit 7 meisjes en 14 jongens, in de leef tijd van 14 tot 19 jaar. actief in beeld en geluid In de maanden november en december 1999 start in de geflieenten j3o,edereede en Oost-, flakkee een nieuwe ronde van het bevol kingsonderzoek naar borstkanker. Alle vrouwen van 50 tot en met 75 jaar, wonende in Goedereede, Ouddorp, Stellendam, Acht- huizen, Den Bommel, Langstraat, Ooltgens plaat en Oude-Tonge ontvangen een uitnodi ging voor dit onderzoek. De uitnodigingen voor het onderzoek worden niet tegelijker tijd verstuurd maar verspreid over een aantal weken. Vrouwen die al eerder hebben mee gedaan aan dit onderzoek krijgen een brief waarin een datum en tijd voor de afspraak staat. De andere vrouwen kunnen telefo nisch een afspraak maken voor het onder zoek. Het telefoonnummer hiervoor staat in de uitnodiging. Een belangrijke verandering Er is een verandering doorgevoerd met betrekking tot het uitnodigen van vrouwen. Voorheen werden alleen vrouwen van 50 tot en met 69 jaar uitgenodigd. Sinds enige tijd is deze leeftijdsgrens veranderd en worden vrouwen tot en met 75 jaar uitgenodigd. De leeftijdsgrenzen zijn door de overheid vast gesteld. Ook voor deze groep vrouwen is het belangrijk om mee te doen aan het bevol kingsonderzoek. Het onderzoek wordt gehouden in een mobiel onderzoekscentrum. Deze mobiele onderzoekseenheid staat bij het verzorgings tehuis 'De Goede Ree' aan de Prinsesselaan 51 te Sommelsdijk. Waarom dit onderzoek? In Nederland krijgen elk jaar ruim 8000 vrouwen borstkanker. Ruim 3000 vrouwen overlijden aan deze ziekte. Iets meer dan de helft van de borstkankerpatiënten geneest. Dit aantal kan echter hoger worden als borst kanker eerder ontdekt wordt. Daarom is in 1989 het borstkankeronderzoek gestart. Bij dit onderzoek worden röntgenfoto's geno men waarop afwijkingen te zien zijn die vrouwen zelf nog niet kunnen voelen. Op die manier kan borstkanker eerder ontdekt wor den. Hoe verloopt dit onderzoek? Voordat het onderzoek begint, stelt de vrou welijke laborant enkele vragen die voor het onderzoek van belang zijn. Vervolgens maakt de laborante meestal twee foto's van de borsten. De vrouw moet daarna even wachten in de wachtkamer. De foto's wor den namelijk meteen ontwikkeld om te kij ken of ze technisch gelukt zijn. Als een foto bijvoorbeeld overbelicht is, wordt er opnieuw een foto gemaakt. Dan is het onderzoek klaar. Na ongeveer twee weken ontvangt de vrouw de uitslag. Het onderzoek is gratis. Het is begrijpelijk dat vrouwen soms opzien tegen het onderzoek. Zij heb ben misschien gehoord dat het onderzoek pijnlijk is. Het is goed om hierover te praten met de laborante. Zij legt precies uit wan neer en in welke mate een vrouw iets kan voelen tijdens het onderzoek. De laboranten zijn overigens speciaal getraind om het onderzoek zo goed en zo pijnloos mogelijk te laten verlopen. De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen hier meer over willen weten, kunnen zij de GGD bellen. Op maandag, dinsdag en woensdag van 13.30 tot 14.30 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar op tele foonnummer (0181) 652441. Buijze Ingezonden: Het slachtoffer: voltallig personeel en hun familie van de ambulancedienst Delta- Noord, hierna te noemen het slachtoffer. De dader: J. de J., directeur van een bank te Stellendam, de voormaUge bank van de ambulancedienst Delta-Noord, hierna te noemen de dader. De rechter: Bevolking van Goeree-Over flakkee. De zaak: De dader wordt verdacht van moord met voorbedachten rade op de ambu lancedienst. Het slachtoffer is er zeker van dat dit de schuld is van de dader. De gevol gen van de moord zijn volgens het slacht offer niet te overzien. In ieder geval is dui- dehjk dat de hulpverlening op Goeree-Over flakkee ernstige schade oploopt. De aanleiding: De dader vond het nodig om het slachtoffer die al jaren bij nacht en ontij tegen een niet volledige vergoeding hulpver lening verricht op het eiland Goeree-Over flakkee, te laten stikken door de financiële basis onder zijn voeten weg te maaien. De dader deelde per brief, gedateerd 18 novem ber 1999, mee dat het slachtoffer de hulpver lening vanaf genoemde datum pro Deo ver richten omdat er geen krediet voor salaris meer verstrekt zou worden. De dader toonde hierna niet enig medelijden, maar liet het slachtoffer ijskoud in een onzekere toestand achter. Hij regelde geen hulpverlening en liet niets van zich horen. De daad: Er werd besloten op 1 december de kraan definitief dicht te draaien en alle bezittingen van de ambulancedienst werden geconfisqueerd door de eerder genoemde bank te Stellendam. De moord op de ambu lancedienst was daarmee een feit. De straf: De stel voor, reehter BevoUdag^^Mi- Goeree-Overflakkee, de dader een alterna tieve straf te geven. De dader moet zich be geven in een soortgelijke situatie als de hier eerder genoemde zaak en van dichtbij ge confronteerd te worden met zijn misdaad. Ook stel ik voor dat de dader op een con structieve manier alsnog het slachtoffer, die in een traumatische fase verkeert, bij te staan en er voor te zorgen dat het slachtoffer zijn werk weer volledig kan verrichten. Verzachtende omstandigheden: Verzach tende omstandigheden zijn niet aanwezig. Wel heeft de dader, als boetedoening, een kerstpakket aangeboden. Dit kan nauwelijks als verzachtende omstandigheid worden aangemerkt, aangezien het slachtoffer hier zeer verbolgen over was. Jan Tiele, ambulancechauffeur NIEUWE TONGE - D.V. donderdag 25 november hoopt ds. H. J. Boer van Nieuwe Tonge een lezing te houden over het onder werp 'Oefening tot godzaligheid'. De avond begint om 19.45 uur en word gehouden in kerkelijk centrum 'Elim'. De toegang is vrij, er zal een collecte worden gehouden voor bestrijding van de kosten. Een ieder is harte lijk welkom. Op donderdag 9 december brengen we een bezoek aan de gezellige stad Leiden. Programma: 08.30 uur vertrek uit Hellevoet sluis; 10.00-10.45 uur koffie (2x) gebak in een sfeervol Leids restaurant; 11.00-12.15 uur bezoek aan en een rondleiding door het Stedelijk Museum 'De Lakenhal'. We krij gen een beeld van de vaste collectie. Kunst nijverheid, schilderkunst van Hollandse Meesters uit de 17e tot 20e eeuw (Rem brandt, Jan Steen, Jan van Goyen, Gerard Dou) en een historische afdeling gewijd aan de geschiedenis van Leiden en de Leidse lakenindustrie. Nederlandse moderne kunst. 12.30-13.30 uur gezellige lunch in één van de vele restaurants die Leiden rijk is. 13.45- 16.00 uur. Bezoek aan The Christmas Fair in de fraaie Pieterskerk in Leiden. Deze fair brengt u helemaal in de kerststemming met presentaties op het gebied van mode, antiek, wonen, eten en drinken. U kunt ook actief deelnemen aan proeverijen en workshops van o.a. groendecoraties. Ook voor uw kerst inkopen bent u op het goede adres. Maak uw keuze uit het exclusieve aanbod van klassie ke serviezen, woonaccessoires, cadeau-arti- kelen, antiek, likeuren, wijnen, keukengerei, delicatessen, enz. Er is een smaakvol restau rant aanwezig, waar we om 16.15 uur de dag afsluiten met een drankje. 18.00 uur terug in Hellevoetsluis. Opgave Jan Lageweg, tel. (0181) 312387. 'De Ossehoek' Koninginnelaan 4 3223 XM Hellevoetsluis Wat de financiële toestand betreft staat het er nu écht slecht voor met de ambu lancedienst, uiterst slecht! Eind vorige week kreeg Delta Noord bericht van Rabobank West-Flakkee dat de kraan dicht gaat en dat ze binnen twee weken haar 'financiën' moet inlossen, anders wordt de zaak opgeëist. De huidige liqui diteitspositie van de ambulancedienst is van dien aard dat ze voor de bank de deur dicht doet. Een mogelijldieid om een sluitende exploitatie te realiseren is volgens de bank niet meer aanwezig, ook zou een minnelijke oplossing met de crediteuren er niet meer inzitten. Weliswaar zouden er gerede kansen bestaan dat een andere financier - de ING - nieuwe overbruggingsmogelijkheden voor de dienst creëert, maar dan moet er geen beslag liggen. En beslag ligt er. Immers, hangende de vergunningsprocedure heeft het adviesbureau Heijmans Partners te Roosendaal beslag laten leggen op een groot deel van de inkom sten van Delta Noord. En hoewel te verwachten is dat dit beslag zal komen te vervallen, kunnen hiermee nu geen zaken worden gedaan. Tot overmaat van ramp meldde zich afgelopen vrijdagmiddag een deurwaarder bij de ambulan cepost tegenover de watertoren, om er beslag te leggen op de goederenvoorraad. Bij voorbaat kon echter al worden duidelijk gemaakt dat voor de nieuwe beslag legger geen cent te halen valt: de bank heeft preferentie, dus vertrok de deur waarder zónder beslag te hebben gelegd. Er rest nu nog één mogelijkheid: een beroep op de Flakkeese bevolking. Het personeel van de ambulancedienst is geschokt en veslagen door het besluit van Rabobank West-Rakkee, maar ook boos. Delta Noord vindt de opstelling van de bank grof, a-cöoperatief en absoluut klantonvrien delijk. 'De dienst zit met liquiditeitsproblemen van slechts tijdelijke aard waarbij zeker uitzicht bestaat op oplossing van de problemen. Daar wordt ook heel hard aan gewerkt, het vraagt alleen wat tijd', aldus een woordvoerder van Delta Noord. 'Er is overleg met de eilande- lijke gemeentebesturen om de tijdelijke liquiditeitsspanningen te helpen verlichten. Ook zijn - in tegenstelling tot wat de bank beweert - met enkele grote crediteuren besprekingen gaande voor een passende be- taUngsregeling'. Volgens de accountant van de ambulancedienst is de organisatie verder zo gezond als een vis, één van de best draai ende ambulancediensten van het land. De oorzaak van de crisis zit em puur in een aan tal externe factoren. Delta Noord vindt dan ook dat door toedoen van Rabobank West- Flakkee de ambulancedienst thans om zeep geholpen wordt en ze vindt dat geen geringe zaak. Ze noemt de genomen maatregelen voorbarig, onredelijk en onmenselijk. Vol gens de administrateur van Delta Noord werd op de lopende leningen steeds correct afgelost en rente betaald en was het krediet in rekening-courant volledig afgedekt met pandlijsten. Die zouden zelfs meer dan vol doende zijn om de schulden bij de bank af te dekken. Delta Noord zegt dat de bank zelfs geen enkel moment enig financieel risico heeft gelopen, en zij betreurt deze ingesla gen weg dan ook ten zeerste. 'En dat terwijl de bank er zich op beroept thuisbankier te zijn van de gezondheidszorg op het eiland'. 'Onbegrijpelijk is het ook dat de bank aan de ene kant wel aanzienlijke bedragen weet te schenken aan het ziekenhuis in Dirksland - onder andere voor de CT-scan, voor oog heelkunde en voor 'leuke dingen' voor de specialisten - terwijl aan de andere kant die zelfde bank nu een organisatie, die evenzeer aan de gezondheidszorg op het eiland deel neemt en die slechts tijdelijk in nood ver keert, in de kou laat staan', aldus de woord voerder. Ook vindt hij het onbegrijpelijk dat Rabobank West-Flakkee eist de roerende zaken te moeten inleveren. 'Juist deze zaken zijn gefinancierd met leningen waarvoor wij de rente en aflossing correct hebben betaald. En aangezien tot onze roerende goederen ook de medische apparatuur behoort, zou dat betekenen dat wij per direct geen rit meer mogen doen, een ongeval maar moeten laten voor wat het is, of een hartinfarct negeren'. Als Delta Noord failliet gaat zullen andere diensten in moeten springen. 'En dat bete kent een absolute verschraling voor de gezondheidszorg op het eiland, met name de spoedeisende hulp', liet de ambulance woordvoerder ons weten. 'Je hebt niet alleen te maken met veel langere aamijtijden, maar bij een niet-Flakkee-eigen dienst heb je ook niet die inzet en betrokkenheid van mede werkers die je nu nog wel hebt. Bij gemeen telijke ambulancediensten zie je meer onver schilligheid. Een acht-urige dienst duurt ook acht uur, meer moet je niet verlangen. Die extra inzet van een eigen ambulancedienst zul je voorgoed kwijt zijn. Als je bedenkt dat de medewerkers van nu slechts acht uren betaald krijgen als ze er in het weekend vie rentwintig werken, en dat ze door de week maar zestien uren krijgen betaald voor een vierentwintig-uurs-dienst. Zie het maar gerust als een renteloze financiële bijdrage van het ambulancepersoneel. Ook als er geen geld is willen ze toch aanblijven, al is het alleen om de paraatheid bezet te houden, maar op gegeven moment houdt het op. Het is niet vol te houden.' Ook de medisch bege leider van Delta Noord zegt dat op het eiland doden zullen vallen als het er met de paraat heid minder goed gesteld gaat worden. Als laatste strohalm vóór de fatale datum van 1 december a.s. wordt thans gepoogd om door middel van een massale inzamelingsac tie 250.000 bij elkaar te krijgen. Als dat er is kan het beslag van Heijmans&Partners er meteen al af en kan Delta Noord weer nor maal haar inkomsten krijgen. Daartoe was het afgelopen zaterdag een drukte van belang binnen de muren van de ambulance post bij de watertoren, 's Morgens ging een oproep de deur uit aan de eilandelij ke brand weerkorpsen om zich voor de ambulance dienst in te willen zetten met een huis-aan- huis-actie in elk dorp. Ook waren er de lan delijke en regionale pers aanwezig. De eilandelijke huisartsen, gemeentebesturen en Rode Kruis zullen worden benaderd of zijn reeds benaderd en Radio Flakkee heeft verzekerd alles te willen doen wat in haar vermogen ligt voor het behoud van Delta Noord! Draagvlak voor een eigen ambulan cedienst lijkt er voldoende te zijn onder de bevolking, nu nog een financiële steun.en het leed is geleden! Op vrijdag 26 november a.s. houdt de crea tieve club van de Gereformeerde Kerk te Ouddorp weer haar jaarlijkse verkopings- dag. Er zijn o.a. verenkransen, vogelkransen, kaarten en vele andere woondecoraties, overheerlijke speculaas en flakkeese kruuk- plaetjes te koop. Dit alles ten bate van het orgelfonds. U bent van harte welkom in de Gerefor meerde Kerk (ingang Dorpstienden) vrijdag 26 november van 9 tot 16 uur. De koffie staat klaar! Wm Wij verliuren 9 bungalows in Ouddorp! Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Vnjdag 19 november jl. voltooide Cees Jon- gejan uit Middelharnis zijn studie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, door met goed gevolgd het doctoraal examen in de bestuurskunde af te leggen. Hij schreef zijn afstudeerscriptie over convenanten in de lokale volkshuisvesting. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee COKIBI I uur foto-aarviea OUII«<P'W«niTiol3Stil,|OII7|ill6llfix6ll7HHNESSE'Prinlihi;Hoj«i»inl7!><MOin|WUOO M. (0187) 47 01 21 Fa (0187) 47 01 22 E-nuil: üifo@buijze.iil 1 http;//www.biiijzc.nl INKOM ENS - EN V E R M O G E N S P L A N N I N G Ambulancedienst Tot overmaat van ramp meldde zich afgelopen^rijdagmiddag eendeurwaarderMj- de ambulancepost tegenover de watertoren, óm er beslag te. leggen op de goederenvoorraad. Bij voorbaat kon echter al worden duidelijk gemaakt dat voor de nieuwe beslaglegger geen cent te halen valt: de bank heeft preferentie, dus vertrok de deurwaarder zónder beslag te hebben gelegd. Er rest nu nog één mogelijkheid: een beroep op de Flakkeese bevolking.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1