De vrijwilligers van Ouddorp BARTi Herinneringen aan liet zielcenliuis Het wei en wee van SOF DIALECTAVOND Schotejil komt uit in tweede ZRO-A wedstrijd van het seizoen Goed verlies Sparta-dames RST Lezing over 'Bemesting en Minas' Postduivententoonstelling 'De Trekvogels' de DrapMerskerting in Ouddorps museum Opbrengst 'Geef voor diabetes' VERVOLGVERHAAL Afscheid is een beetje sterven las ik ergens. Dat kan je ook zeggen van ons ziekenhuis, wat nam het een grote plaats in in ons leven. Lees je bijvoorbeeld rouwadvertenties: dr. Stoel, dr. Jessurun, zuster Korver, zuster Kerling elke keer een beetje sterven aan alles wat geweest is. Ik zie ons nog gaan die eerste dag, in onze stijve schorten en blauwe jurken (zonder kap die kreeg je pas na 3 maanden). Vooral het met elkaar eten vond ik heel fijn. Na het eten zongen we altijd een psalm of gezang. De patiënten boven lagen er al op te wachten. En dan de nachtdiensten, als jong zustertje was je best een beetje bang. 's Nachts liepen er altijd wormenzoekers in de tuin met zaklantaarns. Je moest oversteken naar het paviljoen elk uur een keer. Jonge wat kneep je hem dan. Een nachthoofd was er niet, als er iets ergs gebeurde, een sterfgeval of zo, moest je altijd de hoofdzuster bellen. Ja een grote verantwoordeUjkheid (eigenlijk te groot) drukte je. Ik denk ook aan de directri ce, zr. Korver, ze zag ons als haar kinderen, deed 11 uur 's avonds voor dat ze naar bed ging, een rondje langs de zusterkamers. Als je wat al te lang op zat, ging ze in de keuken een schaaltje yoghurt voor je halen met de boodschap: nu licht uit en slapen hoor. Denk ik aan Zr. Woensdrecht, die leerde je kopjes wassen (denk aan de oortjes); wat een leer school voor heel je leven op alle gebied. Dan alle lessen, die kreeg je 's avonds om 7 uur na je dienst op de leskamer. Soms zr. Korver of de doktoren Jessurun en Stoel, daarna nog uit werken, best zwaar na een drukke dag. Ook het schoonhouden van alles was je taak. de spoelkeuken met zijn vele sputum potten, urinaals en po's. De zaal, ieder had zijn eigen zaal, ook om schoon te houden. Toch heel anders dan nu, jij was de verantwoorde lijke man zogezegd voor je mensen en de zaal. Het eten werd opgeschept door de hoofdzuster in de afdelingskeuken, niet te geloven wat er zoal verandert is in die 40 jaar. Denk aan het Kerstfeest, 's Morgens 6 uur zingen in de hal, heel het ziekenhuis verlicht en alle patiënten kregen een cadeautje. Zelf gemaakte dassen, sokken, schortjes, alles door de zusters in een verloren uurtje ge maakt. Ja een tijd om nooit te vergeten en al is het ziekenhuis nu afgebroken, de herinne ring blijft. Ik had eigerdijk niet willen schrijven, maar door het stukje van Zr. Ahe Kamman schoot er zoveel los, dat ik dacht: waarom eigenlijk niet. (Jammer dat velen hun naam niet laten weten!) Later stond ik aan het sterfbed van mijn zoontje, lag er zelf voor operaties, ook dat was anders dan vroeger. Zr. Korver zorgde altijd dat de oud-gedien- den aparte zorg kregen! Als het kon een eigen kamer, klasse eten, ook dat is verdwe nen. Het beste wat me bijgebleven is, dat is de tekst op de muur in de oude hal. "Hij heeft onze krankheden op Zich geno men en onze smarten gedragen". Dat Hij dezelfde bhjft dat is zeker, de tijden veranderen, maar God verandert nooit. Allen die er nu werken: sterkte toegewenst. Oud gedienden: hartelijke groet! Bep Roozemond-Goedegebuur Is het dan zo erg gesteld op een schaakver eniging dat er over wel en wee gesproken moet worden? Nou nee, hoewel er natuurlijk altijd winnaars en verliezers zijn op zo'n schaakavond, hoeft dat het probleem niet te zijn. Wel jammer is dat velen tegenwoordig zo'n drukke baan hebben, dat er van schaken weinig terecht komt. Zo heeft Jan Hagens moeten melden voorlopig niet meer te kun nen schaken, omdat hij weer internationaal aan het werk is. ïCijk, en dat is nou niet zo grappig, want Jan speelt het spelletje zo leuk. Zo zijn er nog wat heren die eigenUjk te wei nig aan spelen toekomen, omdat het werk nu eenmaal de aandacht vraagt. Dan nu nog even het wèl genoemd: er blij ven genoeg spelers over om er gezellige clubavonden van te maken (overigens is nog steeds iedereen van harte welkom om mee te komen spelen). Zo was er afgelopen woens dag weer van alles te beleven. Allereerst speelden de nummers 1 en 2 van de ranglijst tegen elkaar. Deze partij telde ook mee voor de competitie en de winnaar plaatst zich voor de bekerfinale van SOF. Leen Holleman (2) speelde een puike partij tegen de nummer 1, Ronald Sparreboom. Goede partij, ware het niet dat het veel beter gekund had. En vanuit dat oogpunt was het een hele slechte partij voor Leen. Analyse achteraf leerde dat het mogehjk was geweest om op de 12e zet deze partij winnend af te sluiten, maar ja, dat is natuurlijk achteraf en de partij eindigde in remise. Maar dan heb je nog geen beslissing voor de beker en nu kwamen de digitale klokken er aan te pas. Deze zijn net nieuw en mochten al ingezet worden tijdens een tien-minuten-partij. Word je bij een gewone klok al een beetje zenuwachtig als de tijd wegtikt, bij deze klokken gaat het tot op de seconde nauw keurig en dan gaatje a<kenaline helemaal op hol. Deze barrage werd vrij overtuigend gewonnen door Leen en Ronald gaf aan dat dit gezien het verloop over de hele avond ook wel gerechtigheid was. Met nog zes seconden op de klok moest Sparreboom zich dan voor de eerste keer geslagen weten. Van Genderen tegen Huibrechtse Was ook een vreemde partij, waarbij het gezicht van Rien aan het einde van de partij toch mini maal als 'sip' omschreven mag worden. Een vol stuk voor en dan wordt er ook nog eens een stuk geofferd. Heel het bakje lag zo'n beetje vol met stukken van z'n tegenstander en die zet hem nog vrolijk mat ook. Dat waren de twee partijen voor deze avond, Op donderdagavond 25 november 1999 wordt in het 'Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis' weer een dialectavond gehou den. De heer R Heerschap, deskundige op het gebied van de dialecten op Goeree- Overflakkee, zal een inleiding houden over die dialecten. Hij zal in het bijzonder ingaan op het dialect van Ouddorp, Na de pauze, waarin koffie geserveerd wordt, zal hij enkele Ouddorpse schetsen voordragen. Het belooft weer een interes sante, boeiende en humoristische avond te worden. Kaartverkoop en reservering uitsluitend bij de WV-Ouddorp, tel. (0187) 681789. In de zaal zijn geen kaarten meer verkrijg baar. Donateurs van het museum hebben gratis toegang, maar moeten wegens te ver wachten grote belangstelling wel vroegtij dig bij de VVV reserveren. De aanvang is 20.00 uur. De collecte 'Geef voor diabetes', die van 31 oktober tot en met 6 november in Stad aan 't Haringvliet is gehouden, heeft 1312,90 opgebracht. Het Diabetes Fonds Nederiand (DFN) dankt alle gevers, collectanten en al diege nen die zich hebben ingezet om de collec te te doen slagen voor hun gift en welwil lende medewerking. Met de opbrengst van de collecte maakt het DFN verder wetenschappelijk onder zoek rond diabetes mellitus (suikerziekte) en complicaties die als gevolg van diabe tes kunnen ontstaan mogelijk, en kan de behandeling van mensen met diabetes ver der verbeterd worden. maar reken erop dat iedereen deze avond zijn best gedaan heeft. Woensdag 20.00 uur weer? Uitslagen op rij: Bekerronde: L. Holleman-R. SparreboomVi-'A Holleman wint na barragepartij Competitieronde 12: Van Genderen - R. Huibrechtsel-O P. Holleman - R. Huysmans1-0 J. Hennekes - L. Stolk1-0 W. Buth - A. Groenendijk1-0 v.d. Ouden-S. van Maurik..1-0 Afgelopen zaterdag 13 november heeft zwemclub de Schotejil de tweede competitie wedstrijd gezwommen in de hoogste regio nale zwemafdeling, de ZRO-A. Tijdens de eerste wedstrijd van half september zag het er naar uit, dat het niveau van de Schotejil- lers slechts op enkele onderdelen aansloot op dat van regionale 'topploegen' als Start- gemeenschap Dordrecht, Startgemeenschap Vlaardingen - Walrus - Combinatie, De Kempvis uit Spijkenisse, De Lansingh uit Krimpen a/d IJssel, De Devel uit Zwijn- drecht, Poseidon uit Ridderkerk en Spartaan uit Rotterdam. In de eerste wedstrijd werd namelijk meteen al een achterstand van ca. 50 seconden opgelopen op de rest. In de tweede wedstrijd van afgelopen zater dag ging het de Schotejillers gelukkig beter af. De schade bleef dit keer beperkt tot slechts een handje vol seconden. De resulta ten waren behalve een zilveren medaille ook nog 14 persoonlijke records en 3 clubre- cords. De damesestafette, bestaande uit Jenny Jon- gejan, Danielle Hagoort, Lieske van de Pol der en Marjon van Kempen, zwom op de 4x lOOm vrije slag een tijd van 4.30.58, goed voor een Schotejil clubrecord. Ook goed voor een clubrecord waren Rhiana van Kem pen en Ted de Jager. Beiden zwommen zij hun prestaties op de lOOm vlinderslag. Ted de Jager verbeterde het clubrecord bij de jongens onder 12 jaar naar 1.34.61, terwijl Rhiana van Kempen het geldende record (van haarzelf) bij de meisjes onder 10 jaar met maar liefst 6 seconden verbeterde tot 1.32.73. Bij de meisjes onder 15 jaar wist Lieske van de Polder beslag te leggen op de 2e plaats op de lOOm rugslag met een tijd van 1.13.58. En dan nog de overige persoonlijke records. Op de 200m schoolslag bij de heren moest Addie Vroegindeweij onverwacht in actie komen, maar verbeterde desondanks zijn p.r. met 5 seconden tot 2.57.43. Bij de meisjes onder 17 jaar verbeterde Danielle Hagoort tot tweemaal toe een persoonlijk record. Eerst zwom ze de lOOm vrije slag in 1.08.03 en later was haar tijd op de lOOm wisselslag 1.18.54. Frank Zoeteweij (15 jr.) zette ver volgens een persoonlijk record van 1.05.57 op de klokken op de lOOm vrije slag, terwijl de even oude Matthijs Weeda zwom een p.r. zwom op de lOOm rugslag in 1.21.35. Iris Oostdijk (13 jr.) verbeterde haar tijd op de lOOm rugslag naar 1.19.35. Bij de jongens in dezelfde leeftijdscategorie zwommen Piet- Jan van Zoest en Leander Jongejan naar per soonlijke records van resp. 1.24.75 en 1.29.75. EveUne Hagoort verbeterde haar tijd op de lOOm rugslag met 4 seconden naar 1.41.57. Op de lOOm vlinderslag in de categorie onder 12 jaar zwommen William Weeda jr.) en Martijn van Hoorn (10 jr.) beiden een reglementaire vlinderslag in resp. 1.56.40 en 2.03.54. Volleybal De Sparta-dames hebben woensdag thuis met 3-1 verloren van Spirit uit Barendrecht. Verliezen doet pijn, deze nederlaag was ech ter verdiend, ondanks het toch weer goede spel van de dames. Spirit was nog beter dan Sparta. Juist de serve, een van de sterke wapens van Sparta was nu voldoende om Spirit te verontrusten. De dames vingen alles goed op en hun veldspel was goed verzorgd. Op de harde smashes van de tegenstander, had Sparta niet altijd het goede antwoord. Dit was een van de betere teams, waar Spar ta de laatste jaren tegen gespeeld heeft. Dat toch nog één set werd gewonnen stemde tot een beetje vreugde, dit leverde echter geen wedstrijdpunten op. Met 'ere' verloren. Sparta zoekt... Door enkele langdurige blessures en zieke spelers zoekt Sparta dames en heren (in het bijzonder dames), die in recreatief-competi- tie verband wiUen spelen. Affiniteit met de voUeybalsport is wenselijk. We spelen onge veer 12 competitiewedstrijden per seizoen. In onze vereniging heerst een goede sfeer. Nadere inlichtingen hierover bij Els van Es te Nieiuwe Tonge, telefoon 651355. Ouddorp staat om veel dingen bekend: strand, zee en duin, vuur toren, bloemenvelden, 't Blauwe Huus, vakantie-oord, en noem maar op. Er is nóg iets dat Ouddorp typeert, wellicht minder bekend dan de eerstgenoemde zaken: het leger vrijwilligers dat als een peloton hand- en spandienstverrichters liet zorgcentrum 'de Vliedberg' omringt. Tijdens een mosselavond, afgelopen vrij dag, was dat leger bij elkaar, maar liefst 115 in getal, onder aan voering van voorzitter burgemeester Sinke, die in die hoedanig heid ook als vrijwilliger fungeert. In 'de Vüedberg' is de mosselavond een jaarlijks terugkerend gebeu ren. 'Een avond waarvan heel Ouddorp weet dat die vandaag gehou den wordt', liet Vliedbergdirecteur de heer Van Beek weten. De vrij willigers nemen gewoon een plaats in in Ouddorp, 'en wat moesten we zónder hen beginnen?', vroeg Van Beek zich af. Het antwoord was duidelijk: 'dan kunnen we veel van wat nu mogehjk is wel laten vervallen.Ook de heer Sinke vroeg zich af wat Nederland - en dus ook 'de Vliedberg' - moest beginnen zónder vrijwilligers. Hij had een typerende beschrijving van dit type medewerker: 'iemand die, ongeacht leeftijd en vitaliteit, het vanzelfsprekend vindt om voor anderen, die jouw hulp zo nodig hebben, iets te willen doen'. En wat die leeftijd betreft, in Ouddorp zijn de oudste vrijwilligers de tachtig zelfs gepasseerd! 't Is in 'de Vliedberg' dan ook aan deze vrijwilli gers te danken dat er zoveel voor de bewoners mogelijk is geworden. In een bomvolle zaal zaten de vrijwillige medewerkers bijeen, onder de geurende damp van mossels en vis. En 't is eigenlijk te danken aan het initiatief van de heer Cees Hameeteman - in zijn jongere jaren was hij eigenaar van vispaleis Hameeteman - dat in 'de Vliedberg' de mosselavonden gehouden kunnen worden, nu al voor de dertien de maal. Geheel belangeloos wordt al dat lekkers ter beschikking gesteld, vroeger door Cees en thans door diens zoon, die nu de zaak runt. Als sympathiebetuiging voor het zorgcentrum en voor het vele werk dat de vrijwilligers daar verrichten. Slechts het zout op tafel en het vet waarin gebakken wordt komt van 'de Vliedberg', de rest van vispaleis Hameeteman! 't Is dan ook te danken aan het initiatief van de Hameetemannen dat jaarlijks deze mosselavonden gehouden kun nen worden, één avond voor de bewoners en één voor de vrijwilli gers. Enkele personen werden deze avond in 't zonnetje gezet vanwege hun twaalf en een half jarig vrijwilligersjubileum: de dames Neder- veld-Klepper en Brinkman-v.d. Ree. En natuurlijk hoort ook Cees Hameeteman erbij: 'Als je al dertien jaar lang (mede) het mogelijk hebt gemaakt dat avonden als deze gehouden kunnen worden, ben je al die jaren eigenlijk ook vrijwilliger geweest' vond de heer Sinke. En vanzelfsprekend waren er deze avond nog meer medewerkers aanwezig die er al twaalf en een halfjaar of langer op hadden zitten. Voor die alle ligt een tastbare herinnering in 't verschiet: twee figuur tjes, staand op een sokkeltje, die samen een klokje omhoog houden, geheel in zilverkleur uitgevoerd. Symbool voor 'samen door de tijd gegaan'Cees Hameeteman kreeg er alvast één en samen met de twee jubilerende dames én voorzitter Sinke ging ie op de foto. Doordat de vrijwilligers in zo grote getale aan de mosselavond deel namen was het voor echtgenotes niet mogelijk om ook van de partij te zijn. Een aantal van die 'achterblijvers' hebben daar echter iets op gevonden: ze organiseren gewoon voor zichzelf een mosselavond! De één zorgt voor mossels, de ander voor stokbrood en weer een ander voor wijn, zo maken ook die dat ze aan hun trekken komen: 'joele gezellig mossele..da's best, mar wiele oak! Voor f kraamzorg van uw eigen identiteit, vraag RST voor hoge kwaliteit Reformatorische Stichting Thuiszorg Telefoon (0342) 42 23 24 Uw Vereniging van Bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflakkee en de WLTO nodigen u uit voor het bijwonen van de lezing met het onderwerp 'Bemesting en Minos voor de Akker- en Tuinbouw'. Nog maar ca. 12 maanden en u moet weten hoe u ondanks of dankzij Minas het hoog ste rendement uit uw bemesting haalt. Een aantal telers zijn reeds Minasplichtig of kiezen in 2000 vrijwillig voor een verfij nde Minasaangifte. Wat is wijsheid? 1In deze lezing wordt duidelijk wat de bes te keuze voor aanmelding 2000 is. 2. Bovendien komen enkele aandachtspun- ten bij de aangifte aan de orde. 3. Dierlijke mest als inkomstenbron? Haal het maximale uit uw bedrijf. DLV ver taalt Minas naar een praktische land bouwkundige benadering door middel van een aantal korte bemestingstips. RV. De Trekvogels te Ouddorp houdt op 26 en 27 november haar jaarlijkse postduiven- tentoonstelling. Deze tentoonstelling wordt gehouden in m.f.g. 'Dorpstienden' te Oud dorp. Er is onder andere Rad van avontuur, prik- blok en u kunt ook een levend varken win nen door het juiste gewicht te raden. De zaal is open op vrijdag van 19.00 tot 22.30 uur en op zaterdag van 15.00 tot 22.30 uur. Toegang is gratis. Datum: dinsdag 23 november 1999. Plaats: De Schakel, Beatrixlaan 31, Dirksland. Aanvang: 19.30 uur. Spreker: N. E. van der Bok, Specialist Bodem, Water en Bemesting DLV Akkerbouw Zuid. U bent van harte welkom! J. Lens mnde Leidse Lakenindustrie -3- "Die natuurlijk dadelijk op de vlucht zou den slaan, als ze jouw krijgshaftig gezicht te zien kregen, - plaagde Becker. - Man, ga op de weg staan, en de Pappenheimers lopen vanzelf een eind om". Pierre vond niet veel bijval. Zijn geblaas- kaak was te sterk. Ze konden zijn geduri ge opschepperijen niet goed hebben. Hij bemerkte het telkens, doch veranderde niet. "Toch zal er wat moeten gebeuren als ze hier komen, - zei Becker. - Want anders blijft er niemand over. Net als eergisteren te Esder, je weet wel, bij Visel aan de Maze. Daar wilden ze een brug over de rivier gaan slaan, maar hoorden dat Maastricht zich had overgege ven. Die van Esder en Visel hadden naar de wapens ge grepen. Toen begon het üeve leven. Van woede vielen ze op een boerderij aan, drongen door de grote wagenpoort naar de binnenplaats, grepen de boer aan en sloegen hem op staande voet dood. En dan de knecht. Een ander kwam aanlopen met een hooivork, en die lag al om eer hij het wist". Rogier huiverde. Zo zou het ook hier kunnen gaan, en dan; "En hebben de boeren dat toegelaten?" "Neen, ze hebben zich van een paar achtergebleven sol daten meester gemaakt, en die evenzeer gedood. Ze waren woedend, en wee wie in hun handen viel. Maar tegen het grote leger zouden ze niets kunnen uitrichten natuurlijk". "Dus, - merkte Pierre weer bpf- dus die boeren daar heb ben wel wat gedaan". Dat viel niet te ontkennen. "Ze zijn nog erger, die Pappenheimers, dan de Span- jaards ooit geweest zijn, - ging Becker voort. - Je begint niets tegen ze. Ze hebben in de korte tijd dat ze hier üg- gen al wat een kwaad gedaan". Hij zuchtte. Hij had er al zoveel van gehoord, hoe ze het vooral op de protestanten voorzien hadden, ja, maar ook de roomsen niet hadden gespaard. "We moesten ons maar kalm houden, - meende hij. - Hoe kalmer we ons houden, hoe minder kans er is dat we moeite van ze krijgen. Tenslotte is het niet nodig dat ze hier komen". Hij had het nauwelijks gezegd, of een nieuwe gast trad binnen. Deze droeg een rieten korf op de rug met allerlei kleine koopwaar er in. Hij was bestoft en bestoven, en zag er uit als een man die een grote afstand had afgelegd. Hij zette zijn korf af tegen de muur, en nam plaats op een bank. "Goede avond saam", wenste hij gul. "Ook goede avond koopman, - zei Rogier. - Mooi weer nietwaar?" "Ja, het is nog mooi, - zei de koopman. - Maar het zal niet lang meer duren. Er komt verandering. De koeien loeiden erbarmelijk tegen de avond, en de vliegen staken geweldig. Er komt vast regen". "Heb ik ook gedacht, - meende Pierre, en hij schoof zijn manke been wrijvende naderbij. - Ik heb al de hele dag pijn in mijn been en dat spelt niet veel goeds". "Voor de stoffige wegen zou je wensen dat er een goede bui kwam, - ging de marskramer voort. - Want, mannen, het is niet alles er zo dag aan dag door te moeten gaan". Hij trok het ganse land door, en wist even goed de weg in Holland als hier. Hij was rusteloos, bleef nergens lang. Hij wilde de wereld zien, en had slechts geringe behoef ten. Als hij maar enkele stuivers per dag won, kon hij rondkomen. Niemand bekommerde zich over hem, en over wie zou hij zich bekommeren? Hij had kind noch kraai op de wereld. Dat alles wisten ze in de taveerne al gauw en Pierre luis terde met open mond naar wat die Hollander, want dat bleek die marskraker te zijn, te vertellen had. Het meeste echter vertelde hij van wat ook hun volle belangstelling had: van Maastricht en van de Pappenhei mers. Hij kon daarover praten, omdat hij zo juist uit die omgeving kwam, en nog maar enkele dagen geleden ge weest was in de schansen der Engelsen, aan wie hij heel wat verkocht had en van wie hij heel wat gehoord had. Ook van wat Pappenheim aan schrik en ontsteltenis had teweeg gebracht onder de dorpsbewoners. Ook dat zijn soldaten aan het optrekken waren, en dat ze wellicht eer der in de buurt zouden zijn dan verwacht werd. "Ben je nooit bang, heerschap?" vroeg Pierre hem. De marskramer kende geen vrees; hij had altijd dingen bij zich, die de soldaten graag hadden. Ook kleine toebacks- bonkskens, waaruit ze hun toeback konden zuigen. Ze lieten hem meestal ongemoeid, als hij maar niet zijn mond voorbij praatte, en blijk gaf dat hij, nieuwsgierig, weten wilde wat hij niet weten mocht. Hij kwam met zijn mars om te verkopen. Niet om voor spion te spelen. En vooral daardoor kon hij rustig langs de wegen trekken en tot de legers doordringen. Neen, dan waren er andere dingen om bang voor te zijn! Nu viel de duisternis snel; de zon ging onder. In de verte, daar in het westen, daar zag je haar dalen. Als een gloeiende schijf stond ze aan de hemel en vreemde rode trillingen straalden naar alle zijden uit. "Dat spelt niet veel goeds", zei Rogier, die in zijn hart zo bevreesd was. "Rood, dat spelt bloed!" En hij huiverde. Achter in het woonvertrek lag zijn vrouw geknield. Devoot hief ze de handen naar het Mariabeeldje, dat in een hoek van het vertrek stond, omgeven door wat koren bloemen. Een klein kaarsje spreidde een onaanzienlijk Ucht door het vertrek. "Heilige moeder Gods, bid voor ons. Want de woeste sol daten komen!" "Heilige moeder Gods, bid voor ons en bewaar «ons voor de vijand!" Zo vloeiden de klanken over haar lippen. Ze wist niet beter en ze legde al de angst van haar hart neer in de beden, die ze tot Maria opzond. Ze zocht troost en tracht te van haar vrees af te komen, want ook zij was be vreesd... Pierre droop af. Hij ging zijn armelijke lemen hut opzoe ken om er de nacht door te brengen. Met moeite trok hij zijn verminkte been mee; het deed hem weer geweldig pijn. Bevreesd was hij eerst nog niet. Al kwamen nu die sol daten, wat zou da.t dan nog? Wat zouden ze hem doen, hem, die zich zeker niet verdedigen kon? Langzamer hand echter begon de moed te zakken, nu hij niet langer voor zichzelf de vrees kon verbergen achter zijn luid- schreeuwende stem, en de angst, die nu ook hem kropte in de keel, niet kon wegspoelen met een slok bier. Hij voelde, vooral nu de pijn hem kwelde, te sterk zijn zwak heid om nog plannen van verdediging te hebben. Hij was blij toen hij de deur van zijn armoedige hut ach ter zich sloot. Diezelfde avond had het kasteel heel andere tonelen aan schouwd. In de grote zaal was de slotvrouw, en ze had haar Jean bij zich. Het was stil in het kasteel, dat zich met zijn vele bijge bouwen uitstrekte rondom de binnenplaats. Ze had juist haar kleine jongen verteld, dat hij wegging met Govert, naar de Prins, omdat er wellicht boze man nen zouden komen, die hem kwaad wilden doen. En bij de Prins zou hij veilig wezen, en die zou hem naar Hol land sturen. Als de boze oorlog voorbij was, dan zou zij met zusje ook naar Holland komen om hem te halen. Het was niet diep tot hem doorgedrongen, en de slot vrouw verbaasde zich er niet over; ze had hem het hele verhaal gedaan, meer om zichzelf te ontlasten. Hij vond het heerlijk. Dat hij, zo laat op de dag nog, met Govert zou uitgaan, was heel bijzonder. Maar dat hij van moeder moest weggaan, en van Bregte. De slotvrouw had er niet velen in haar vertrouwen geno men. Slechts Govert en Bregte, en ze wist: op die kon ze aan. (wordt vervolgd) Raadhuisplein 45 - Postbus 154 - 3770 AD Barneveid

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5