Wie redt ambulancedienst uit tijdelijice impasse? Fotoclub 'De Rarelcielc' geeft tentoonstelling in 'Diekhuus' tiofneebuui Echtpaar Van der Wende-Tanis 60 jaar getrouwd! Wintermarkt unicef www.buijze.nl Stellendamse redding boten in actie Spreekbeurt-actie Delta Noord anders over enkele dagen failliet... Verkoop Goeree-Overflakkee kalender levert 7.000 - op voor Hospice Calando Op gemeente-avond over Oekraïne met Oekraïners www.debever.com IVIeisje aangereden, autobestuurder maakt zich uit de voeten Ds. A. Simons spreekt voor jeugdcontact in Ouddorp Kerkdiensten Ger. Gem. in De Samaritaan Verkoping 'Winkeltje' Belastingnota, nieuw document voor commissie financiën Goedereede VASTGOED Bazar in 'Ebbe en Vloed' Dinsdag 16 november 1999 72e jaargang nr. 6856 •r In een paar dagen tijd is de Hnanciële toestand van de ambulancedienst die onze regio van spoedeisende hulp voorziet sterk verslechterd: de huis bankier van de gezondheidszorg in deze regio, heeft Delta Noord te ken nen gegeven alle betalingen voor deze dienst stop te willen zetten. Vanwege de tekorten die bij de dienst zijn ont staan door de nieuwe budgetterings systemen die door de overheid werden ingevoerd, ziet de bank er geen heil meer in om nog langer rekeningen voor Delta Noord te betalen. Als de bank inderdaad besluit deze maatre gel door te voeren betekent dat vrijwel zeker de doodsteek voor de ambulan cedienst. Tijdelijke impasse De impasse waarin Delta Noord momenteel verkeert hoeft op zichzelf overigens geen definitief eindpunt te betekenen. Immers heeft minister Borst vorige week toegezegd dat zij voor de ambulancediensten in Zee land ruim 2 miljoen gulden extra uit wil trek ken. Dit in verband met de specifieke knel punten die Zeeland voor de daar gevestigde ambulancediensten met zich meebrengt. Vanwege de eilandenstructuur en een min dere dichtbevolktheid vraagt ambulance voorziening daar een ruimere budgettering dan elders, hetgeen de minister door haar toezegging ook heeft onderschreven. Omdat Goeree-Overflakkee dezelfde knelpunten kent als Zeeland - geografie, infrastructuur, toegankelijkheid van ziekenhuizen, e.d. - is het niet ondenkbaar dat er ook voor Goeree- Overflakkee extra geld inzit. Hierover wordt deze dagen druk onderhandeld. Daarbij heeft ambulancedienst Delta Noord ook de inspecteur voor de Gezondheidszorg voor Zuid Holland, de heer Van Ravensbergen, verzocht zich met de kwestie te willen bemoeien en een en ander onder de aandacht te willen brengen van minister Borst. Als inderdaad ook voor Goeree-Overflakkee extra geld beschikbaar wordt gesteld zou Delta Noord niet failliet hoeven te gaan, slechts moet dan een tijdeUjke impasse wor den overbrugd. Voor het vinden van finan ciële mogelijkheden om die impasse te over bruggen heeft de ambulancedienst echter slechts enkele dagen tijd. Anders zal de dienst a.s. vrijdag toch failliet gaan. Geld te verwachten Behalve extra geld van-minister Borst is ook van andere zijde nog flink geld te verwach ten. In verband met de vergunningsprocedu res voor vervoer op Tholen en Sint Philips- land werd namelijk beslag gelegd op een groot deel van de inkomsten van Delta Noord, welk geld naar verwachting alsnog deze dienst ten goede zal komen. Daarnaast wordt overleg gevoerd met de gemeentebe sturen in de regio om de tijdelijke financiële spanningen te kunnen verlichten. Daarom hoeft de situatie waarin de ambu lancedienst deze dagen verkeert niet persé tot faillissement te leiden. Besluit de bank echter toch de kraan dicht te draaien dan is het aanstaande vrijdag afgelopen met de regio-eigen-ambulancedienst. Óf...? Rollen omdraaien. Of zouden vanuit de ambulance-eigen-regio nog mogelijkheden worden aangereikt om de tijdelijk impasse te kunnen overbruggen? Zoals ook voor de CT-scan een draagvlak was.Ja, de rollen zouden best eens mogen worden omgedraaid: waar het Flakkeese volk in acute nood mocht rekenen op ade quate ambulancehulp, zou dat zelfde volk nu edelmoedig adequate hulp kuimen verlenen aan een ambulancedienst in nood, maar dan óók met spoed! Na een succesvolle verkoop van de Goeree- Overfiakkee kalender is een bedrag van maar liefst 7.000,- overgemaakt aan hospi ce Calando te Dirksland. Dit bedrag bestaat niet alleen uit een vaste opbrengst per kalen der, maar bevat tevens een groot bedrag aan giften. Een inwoner uit Dirksland bijvoor beeld kocht een kalender, betaalde met een briefje van honderd en schonk het wissel geld aan Calando! We willen hierbij graag iedereen die een kalender gekocht en/of een gift gegeven heel hartelijk bedanken. U bezit niet alleen een prachtige kalender maar u hebt tevens een bijdrage geleverd aan het bijzonder goede werk van hospice Calando! GOLTGENSPLAAT - Vanwege de Her vormde Gemeente zal er D.V. donderdag 18 november een Gemeente-avond gehou den worden in 'Elthato'. De organisatie wordt verzorgd door de Zendings- en Evangelisatiecommissie. Aanvang 19.45 uur. Onze inwoner Marcel Saarloos zal deze avond een dia-serie laten zien met toelichting over zijn reizen naar de Oek raïne. Ook zullen er drie Oekraïners aan wezig zijn. Marcel bezocht Beregowo en de dorpjes daarnaast in de Karpaten. Het is interessant om van deze verre bevolking kennis te nemen en daarvan iets te horen en te zien. Heel hartelijk welkom, mede namens genoemde commissie. In 'Het Diekhuus' zijn van 20 november tot 4 december foto's te zien van fotografen uit de afdeling Zuid-holland-zuid van de Foto bond. Deze afdeling houdt jaarlijks een wed strijd onder de fotografen van de aangeslo ten verenigingen. Fotoclub 'De Rarekiek' nam dit jaar de organisatie van deze wed strijd voor haar rekening. Dit jaar zonden 43 fotografen uit acht aangesloten fotoclubs elk vier foto's ter beoordeling in. Het onderwerp was geheel vrij. Zoals gebruikelijk werd de jurering gedaan door een jury uit een andere afdeUng. Wally v.d. Boom, Bram Dekkers en Martin van Riel hebben de jurering met zorg verricht. Als beste foto werd een modem stilleven van Koos Broek, lid van AFV Rotterdam gekozen. De prijs voor de beste serie werdt toegekend aan Jan Verlaat, lid van Fotoclub 'De Rarekiek' uit Sommels- dijk. Er was ook een aanmoedigingsprijs voor SKWO uit Rotterdam. Van de foto's met de hoogste score hebben de leden van 'De Rarekiek' een inspirerende tentoonstel ling samengesteld die op zaterdag 20 november om 12 uur zal worden geopend door Bob Zuid wijk, voorzitter van de afde ling Zuid-holland-zuid. De tentoonsteUing is geopend van maandag tot vrijdag van 9.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. OUDDORP -Afgelopen vrijdagavond, kort na half acht, werd op de hoek Weststraat- Hoenderdijk in Ouddorp een veertienjarig meisje uit Stellendam door een 33-jarige autobestuurder uit Ouddorp aangereden. De bestuurder reed met hoge snelheid uit een parkeerhaven in de Weststraat om vervol gens rechtdoor te rijden in de richting van de Raadhuisstraat. Juist op dat moment staken drie meisjes uit Stellendam de weg over, die daarvoor op dat moment ook voldoende gelegenheid hadden. Toen de autobestuur der zo plotseling en met hoge snelheid uit de parkeerhaven schoot reed hij het veertienja rige meisje aan, dat daarbij gewond raakte. Meteen na de aanrijding gaf de automobi list, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, volgas en verdween. Aan de hand van het kenteken kon echter worden achterhaald wie de man was en kon een onderzoek worden ingesteld. Daarbij bleek de man niet thuis te zijn en werd zijn auto werd in beslag genomen. Zaterdagmorgen meldde de dader zich uit eigen beweging bij het politiebureau in Hellevoetsluis. Hij werd onmiddellijk ingesloten. Tegenover de poli tie heeft de man verklaard zo te hebben gehandeld omdat hij geen rijbewijs heeft, z'n auto niet apk-gekeurd was en omdat hij een paar biertjes op had. Het gewonde meis je werd per ambulance naar het Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam gebracht. COMBI actiefin beeld en geluid Zaterdag 13 november zijn de beide te Stel lendam gestationeerde reddingboten van de KNRM in actie gekomen. Ongeveer 13.00 uur werd door de Kustwachtpost Ouddorp de bemanning van De Zeemanspot gealar meerd voor het sportvissersschip 'Sirius'. Die bevond zich met 48 personen aan boord bij boei Euro 7, toen zij te maken kreeg met een kapotte koppeling. Via de kustwachtpost in de vuurtoren van Ouddorp werd alarm geslagen. De Zeemanspot voer naar de onfortuinlijke sportvisser, maakte vast en bracht de 'Sirius' naar Stellendam. Daar werd het vaartuig afgemeerd in de buitenha- ven bij de schutsluis. Het was de zestigste actie van De Zeemanspot in 1999. Vorig jaar waren er totaal 51 acties. Diezelfde middag was de reddingboot voor het Haringvliet, de John Stegers, aanwezig bij de intocht van Sint Nicolaas in Middel- hamis. Die kwam aan met de Saartje en de reddingboot begeleidde dit vaartuig. De John Stegers bevond zich bij de havenin gang van Middelhamis toen zij via haar GSM telefoon bericht kreeg van een zeil jacht met problemen bij de Bieningen 14. Uiteraard werd onmiddellijk de begeleiding van de kindervriend uit Spanje overgenomen door andere aanwezige' vaartuigen en voer de reddingboot direct naar de genoemde locatie. Daar trof zij het zeiljacht 'Sham- lock' aan, die omhoog gevaren was. Het jacht, met thuishaven Hoorn, was van plan het Spui in te varen. De John Stegers maak te vast en slaagde erin het vaartuig vlot te trekken, waarna het zijn weg weer kon ver volgen. op D.V. zaterdag 20 november is er weer een jeugdcontactavond. Deze avond komt ds. A. Simons voor ons spreken. Het thema van deze avond is: "De zekerheid van het geloof." De avond wordt gehouden in het Hervormd Verenigingsgebouw EBEN HAEZER aan de Preekhillaan 3 te Oud dorp. De zaal is om 19.15 uur open. De aanvang is om 19.30 uur. We hopen weer vele jongeren op deze jeugdcontactavond te ontmoeten. Tot ziens. de jeugdcontactcommissie OUDDORP - woensdag 17 november 19.30 uur ds. F. Harinck van Nieuwer- kerk a/d Ussel. MELISSANT - woensdag 17 november 19.30 uur Ds. A. Vermeij van Zwijn- drecht. Vorige week donderdag 11 november was het een gedenkwaardi ge dag voor het echtpaar Van der Wende-Tanis. Zestig jaar lang hebben ze lief en leed met elkaar gedeeld, welke beide elementen ze in hun leven hebben ervaren. Drie jaar geleden zijn Maarten (86) en Arentje (83) in Ouddorp in 'de Vliedberg' komen wonen en in al de voorgaande jaren hebben ze hun leven doorgebracht in het Goereese. Allebei zijn ze er geboren, opgegroeid, gehuwd en hebben ze er hun verdere leven geleefd. Aan 't eind van de Pieter straat hadden ze een boerderij en 't bijzondere is wel dat Maarten werkelijk héél z'n leven vrijwel op 't zelfde plekje heeft doorge bracht. Geboren in het éne huis en in z'n arbeidzame leven gewoond in een boerderij naast z'n geboortehuis! EUce vezel van Maart's leven moet wel doortrokken zijn van Goedereede. Voor z'n vrouw, Arentje, geldt dat laatste trouwens ook. Ze werd in een huis aan de Markt geboren als dochter van de vroegere gemeente secretaris van Goedereede, en eerHjk gezegd is ze best nog ver knocht aan dat mooie plekje, historisch en schilderachtig als het erbij ügt. Beide echtelieden hebben 'elkaar leren kennen', zoals dat heet - eigenlijk kenden ze elkaar van kinds af aan al - door bei der deelname aan sportactiviteiten. Afgelopen donderdag werd het jubilerende echtpaar goed bedacht met felicitaties, hartelijkheid en warme belangstelling in 'de Vliedberg'Dan kwamme ze je felici- tere in de zaele beneje, in dan douwende ze je zoa dichtgefrom- meld wat in je hand.dan weun je geweun hier, déér hao m'n niejt operekend... ónvoorstelbaer!', zo bracht Maarten er met nadruk uit. En een karrevracht aan felicitatiekaarten en een fax van de kleinkinderen die nog op zee zaten en een prachtige fruitmand van 'de Vliedberg' en... nataurlijk de burgemeester, die net terug was van een bezoek waarbij ook de koningin aanwezig was! Een fees telijk getinte dag dus. Toch is er over beider leven een schaduw getrokken, die ook deze dag -juist deze dag - zeker ook aanwezig was; van de in totaal zes kinderen die aan hun zorgen waren toe vertrouwd konden er maar drie aanwezig zijn, de andere drie zijn hun ontvallen. Gelukkig zijn Maarten en Arentje zelf nog redelijk gezond. Zij heeft er best nog wel es weet van dat ze niet meer in Goedereede woont.hij is niet meer zo goed ter been en z'n ogen zijn ook niet meer wat het geweest is, 'maar wéten doet ie alles!' verzekerde dochter Hester die haar ouders dagelijks bezoekt. 'EUce dag houdt hij de agrarische berichten bij en weet ie precies hoe met de prij zen staat!' Glunderend hoort vader Maart het aan. Afgelopen zaterdag hielden ze met de kinderen, met 15 kleinkin deren en 10 achterkleinkinderen een gezellige receptie met maal tijd in Oostdam, natuurlijk in.Goedereede! Woensdag 17 november wordt de jaarlijkse wintermarkt weer gehouden in de recreatie zaal van het Verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk. De grote recreatiezaal staat deze dag weer vol met diverse hobbyisten die laten zien wat men zoal maakt en verkoopt. Bij deze wintermarkt ligt de nadruk vooral op de creativiteit van de deelnemers. Ook een aantal middenstanders zijn present en de combinatie van verkoop en demon stratie zorgt voor een vrolijke en vooral afwisselende ambiance. Dus niet alleen de verkoop staat centraal, maar ook de diverse demonstraties zullen zeker weer mensen enthousiast maken om te kopen of om een hobby te zoeken. Diverse kado-artikelen zijn te koop, kleine prijsjes voor originele kadootjes. Bewoners van het verpleeghuis bieden zelfgemaakte artilielen aan en verkopen bloemen, terwijl er ook kruudplaetjes te koop zijn. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot 15.30 uur. De toegang is gratis. Op 24 november a.s. wordt het jaarlijkse 'Winkeltje' weer gehouden in onze kerk. U bent van harte welkom van 9.30 tot 15.30 uur. Er is weer van alles te koop deze mid dag, verscheidene kadootjes voor de feest maand, kaarten, boeken, versierde kransen. Ook de inwendige mens wordt niet vergeten, er zal cake zijn, kruidkoek, jam etc. Natuurlijk ontbreekt de rommelmarkt ook niet. Tot ziens op woensdag 24 november. Remonstrantse Gemeente Voorstraat 35, Sommelsdijk GOEDEREEDE - In de commissiever gadering van donderdag 11 november jl. kwamen weer diverse onderwerpen aan de orde die de gemeente zorgen baart. Zo is daar de korting uit het gemeente fonds van 72 gulden per inwoner, omge rekend 800.000 gulden in het jaar 2001. De commissieleden waren het eens over de suggestie van CDA'er J. van Ooster om, die vindt dat de gemeente zelf haar eigen geluid moet laten horen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast zal ook de motie van de gemeente Schouwen-Duiveland worden ondersteund met betrekking tot dit onderwerp. In deze vergadering kwam ook de 'Belas tingnota' van de gemeente Goedereede aan de orde, die op initiatief van de afdeUng financiën is opgesteld. 'Het is de eerste keer dat deze nota is gemaakt', aldus het hoofd van financiën, dhr. A. van Wijk. Na wat kri tische en waarderende klanken van het VGB en CDA spraken ook SGP, VVD en PvdA hun waardering uit voor dit stuk werk. In de nota is de stand van zaken weergegeven met betrekking tot de ontwikkelingen rondom de gemeentelijke belastingen. Ook een aantal actiepunten zijn opgenomen die in de komende tijd zullen worden uitgevoerd. Zo werden over verschillende heffingen vragen gesteld. Uitspringer daarbij was het in kaart brengen van alle gronden in de gemeente. Volgens de Waarderingskamer moeten deze gronden gewaardeerd worden en vervolgens belasting daarover betaald. De grote vraag die binnen de commissie leefde was: 'wie bepaalt of de gronden bedrijfsmatig of als hobby worden gebruikt?' De uitkomst hiervan maakt ver schil in de hoogte van de heffing. Volgens wethouder T. Bakelaar komt hiervoor een landelijk eenduidige regelgeving. De ver wachting is dat de waarde jaarHjks bijgehou den zal moeten worden. Op 19 november organiseert Unicef voor de tweede keer de Nationale Spreekbeurt-actie over de rechten van het kind. Een actie waaraan alle midden- en boven- bouwgroepen van het basisonderwijs en het speciaal onderwijs mee kunnen doen. De bedoeling is dat op 19 november kinderen op zoveel mogelijk scholen spreekbeurten hou den over 'De rechten van het kind'. Unicef maakt voor de kinderen spreekbeurt- pakketjes waarmee ze hun spreekbeurt goed kunnen voorbereiden. Na de herfstvakantie worden deze pakketten naar de scholen ver stuurd. Door mee te doen aan deze actie laten kinde ren zien dat ze kinderrechten wereldwijd heel belangrijk vinden. Goeree-Overflakkee B.V. 'Welfare' afdeling Rode Kruis organiseert een Bazar op donderdagmiddag 25 novem ber van 13.30 tot 16.00 uur in 'Ebbe en Vloed', Washingtonstraat 2 in Oude Tonge. Verkoop van handwerk, bloemen en oliebol len. Verder is er: prijssjoelen enveloppen trekken cijferspel met mooie prijzen rommeltafel Demonstratie van een hobby techniek: deco ratie boeken maken. Alles onder het genot van koffie en cake. ir Wij verhuren bungalows in Ouddorp! J uur fpto-serviee OUDDORP- Westttraal 35 TeI. {0137] Ó8IÓ12 fox 683734 SBJESSE- hintihop HogeiiMin m M. (0111) 463400 INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Voor de lioop of verlcoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1