KLACHTEN Streekmuseum Sommelsdijk neemt afscheid van suppoost Blokland Wie helpt mij? Ik wil me niet meer eimeren aan mijn kind! emniiei-iiiEuws Ondernemersvereniging Ouddorp verwelicomt de Sint DAAR RED JE LEVENS MEE' Echtparenavond 30 november 1999 Hervormde Gemeente Dirksland Natuurmonumenten steunt voornemen Haringvlietsluizen op een kier Opbrengst collecte 'Geef voor diabetes' Werkgroep van de Nederlandse Hartstichting *Antemie voor elkaar' Dam- en Schaakver. 'Dirksland' DIERENBESCHERMING Inl.: (0187) 65 18 87 afdeling Middelharnis ZIJN ECHT ALARM Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Uitslagen van 8 november .Pi^GINA?:.. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 Het huwelijk... terug van weggeweest Trouwen is weer in. Zeer lang van te voren worden data vastgelegd voor de ceremonie. Gemeentehuizen, kerken, restaurants, feest zalen en fotografen worden overspoeld met vragen. Prachtig toch, dat er weer belang stelling is voor het sluiten van een verbond waarbij de condities van 'in voor- en tegen spoed' en 'tot de dood ons scheidt' hardop worden uitgesproken. Het is mooi - en vaak heel ontroerend - dat verliefde stellen elkaar op deze wijze trouw beloven. Bijzonder is het als mensen deze belofte ook afleggen in het midden van de gemeente voor de Heere God en Hem om een zegen vragen voor de verbintenis die ze met elkaar aangaan. Het huwelijk geopend.en dan? De huwelijksdag is voorbij, misschien nog even een huwelijksreis erachter aan... en dan begint het 'in voor- en tegenspoed'. Het huwelijk is geopend. Als je er goed over na denkt, waar beginnen mensen aan. Het is toch een enorme klus, een verbond sluiten voor heel je leven met iemand van wie je lang nog niet alle dingen weet. En laten we eerlijk zijn, of we nu lang of kort getrouwd zijn, wie kent niet die momenten dat de weerbarstige werkelijkheid anders is dan wat je je van te voren van het huwelijk had voorgesteld. Betekent dit nu dat we de handdoek maar in de ring moeten gooien? Nee dus. Met de Heere God als Regisseur hebben we de op dracht te geloven in het huwelijk. Echter, er is niet beloofd dat dit alleen maar een com fortabel samenzijn is. Getrouwd zijn is hard werken en tegelijkertijd bij de Bron inspira tie opdoen. Het huwelijk... zorg van de gemeente! Als gemeenteleden kumien we elkaar hierin opscherpen, vasthouden en bemoedigd wor den door wat de Heere God ons wil aanrei ken. Deze realiteit heeft geleid tot o.a. het jaar lijks organiseren van een echtparenavond, waar het huwelijk in de schijnwerper wordt gezet. Inmiddels zijn er 2 echtparenavonden geweest. Birmenkort staat er opnieuw zo'n avond op het progranmia. SpecicJe aa;ndacht zal er zijn voor conmiunicatie. Hoe praatje met elkaar? Christus is niet gekomen om de indi viduele heldhaftige deugden te ont wikkelen, maar veeleer üm de ik-gerichtheid te verwijderen en de liefde op te richten. Sojren Kierkegaard Heb je echt contact met de ander? Wanneer het eens tegen zit en je weet elkaar niet goed te bereiken, hoe kun je er dan toch doorheen komen? Hoe ga je om met conflicten? Ook zal er aandacht zijn voor seksualiteit; wat zegt de Heere God over dit deel van Zijn schepping? Mag je hiervan iets positiefs ver wachten? Wat hebben wij meegekregen? Welke plaats heeft seksualiteit in ons huwe lijk? Deze thema's zullen gedragen worden door wat de Heere God van ons vraagt, maar ook wat Hij hierin aan echtparen aanbiedt aan steun en bemoediging. Ds. en mevrouw Smelt uit Ede hopen op D.V. 30 november a.s. in ons midden te zijn. Vanuit hun eigen ervaring en de ervaring opgedaan in de ontmoeting met anderen, zullen zij het onderwerp gestalte geven. Ds. Smelt, thans predikant in Ede, heeft heel wat jaren zendingswerk gedaan in Peru. Mevrouw Smelt (arts) houdt regelmatig spreekbeurten op koffie-ochtenden. Echtparen zijn van harte welkom op 30 november in 'Onder de Wiek' te Dirksland. Aanvang 19.45 uur, 19.30 uur zaal open. Opgeven bij Goof en Corrie Konings, tel. 603512, graag vóór 23 november. Mocht u vrienden, kennissen hebben van wie u denkt dat ook zij belangstelling heb ben, schroom niet hen uit te nodigen. Ook echtparen in spé zijn welkom. Het huwelijk... de zorg van de Heere God! "Zo blijven dan: Geloof, hoop en liefde, deze drie, maar de meeste van deze is de lief de!" Graag tot ziens op de 30ste. Werkgroep 'echtparenavonden Hervormde Gemeente Dirksland Dit jaar komt Sint Nicolaas op verzoek van de Ondernemers Vereniging Ouddorp op zaterdag 20 november naar Ouddorp. Sint Nicolaas komt om 14.30 uur (half drie) aan op de Ouddorpse haven en zal vergezeld zijn van een aantal Pieten. De boot van de Sint zal worden bijgestaan door de K.N.R.M. 'De Griend'. Sint en Pieten zullen worden ver welkomd door onze Burgemeester van de Gemeente Goedereede, de heer Sinke. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Brassband 'Concordia' en Drumband 'Avec Esprit'. De optocht vertrekt 15.00 uur vanaf de haven naar het centrum van Ouddorp en zal eindigen bij het Verenigingsgebouw 'Dorps- tienden'. De zaal gaat open om 16.30 uur waar de kinderen Sint Nicolaas-liedjes zin gen, bijgestaan door het muzikale straator kest 'De kaaiplakkers' uit Roosendaal. Daarna zal de Sint met zijn Pieten de kinde ren en hun ouders een klein uurtje bezig hou den. Alle aanwezige kinderen krijgen een verrassing, dit jaar geen wedstrijd met kleur platen maar een Sintmaskerkleurplaat die je bij de lampionoptocht kunt opzetten. Om 15.30 uur vertrekken Sint en Pieten met het straatorkest voor een lampionoptocht door het centrum van Ouddorp. Maskerkleurplaten kunnen vanaf heden worden opgehaald bij Drukkerij Van Kop pen Kuiper, Broekweg 2, Boekhandel Vroegindeweij, Hoenderdijk 19 of bij de VVV, Bosweg 2, allen te Ouddorp (zolang de voorraad strekt). De ondernemersvereniging besteedt ruime aandacht aan het verblijf van de Sint in Oud dorp. Er wordt zoals vorige jaren weer een kassabonaktie (6 weken lang) georgani seerd. U stopt voor 100,- aan kassabonnen van de deelnemende winkeliers, herkenbaar aan het raambiljet, in een envelop met ver melding van uw naam en adres, u deponeert deze bij een van de deelnemers in de bus en wie weet bent u een van de 6 winnaars van het levensmiddelenpakket t.w.v. 50,-. Dit doen wij 6 weken lang tot 31 december 1999. Na deze 6 weken wordt uit het geheel de hoofdprijs getrokken, een Reischeque t.w.v. 999,- geschonken door Rabobank West Fl£ikkee', 2e prijs een waardebon van 250,-, 3e prijs een waardebon van 100,-, 4e t/m 8e prijs een waardebon van 50,-, 9e t/m 13e prijs een waardebon van ƒ25,- (deze bonnen zijn weer inwisselbaar bij de deelnemende ondernemers welke achter op de bon vermeld staan). Naast de algemene Sint Nicolaasactie heb ben diverse ondernemers individuele acties georganiseerd. Het wordt dus weer ouder wets gezellig in het centrum van Ouddorp. De Vereniging Natuurmonumenten steunt van harte het voorgenomen besluit van staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat om de Haringvlietsluizen op een kier te zetten. De maatregel biedt de moge lijkheid zorgvuldig te onderzoeken wat de effecten zijn van een ander sluisbeheer op onder meer veiligheid, zoetwaterwinning en natuur. Gisteren eindigde de inspraakprocedure rond het voorgenomen besluit. Begin vol gend jaar zal de staatssecretaris een defini tief besluit nemen en ze zal dit besluit ver volgens voorleggen aan de Tweede Kamer. Zeldzaam Natuurmonumenten ziet het op een kier zet ten als een eerste concrete stap naar herstel van de natuur in de Haringvlietdelta. Over gang van zout naar zoet water en getijden- werking zijn kenmerkend voor een natuurlijke delta die plaats biedt aan een grote variëteit aan plant- en diersoorten. Zalm, roerdomp, kwak en steur en tal van andere soorten voe len zich er thuis. Dergelijke gebieden zijn zeldzaam geworden in Europa. Het Haring- vUet is een van de weinige kansrijke locaties om oorspronkelijke delta-natuurwaarden deels te herstellen. Compenserende maatregelen In haar reactie moedigt Natuurmonumenten de staatssecretaris aan tot spoedige en doel treffende uitvoering van de voorgestelde maatregelen voor landbouwbedrijven, recrea tie-ondernemers en waterleidingbedrijven. Het gaat dan onder meer om maatregelen die de zoetwatervoorziening moeten garande ren. Het is van groot belang dat de betrokken partijen vertrouwen krijgen en houden in de aanpak. Draagvlak bij alle betrokkenen is hoofdzakelijk om de kansen voor natuur, milieu en landschap ook daadwerkelijk te benutten. Basis voor het voorgenomen besluit om het op een kier zetten van de sluizen vormt de Milieu Effect Rapportage (MER) Beheer Haringvlietsluizen. De rapportage is uitge voerd in opdracht van Rijkswaterstaat en lag gelijktijdig met het voorgenomen besluit ter inzage voor inspraak. In haar reactie aan de staatssecretaris geeft Natuurmonumenten een positief oordeel over de kwaliteit van de MER. In de rapportage zijn een aantal alternatieven voor het beheer van de sluizen beoordeeld op haalbaarheid, de effecten op de omgeving en op de belangen van alle betrokkenen. Het alternatief 'Getemd getij' heeft vooralsnog de voorkeur van de overheid. 'Getemd getij' houdt in dat de sluizen meestal gedeelteUjk tot geheel open zijn. Voordelen volledige openstelling De onderzoeksresultaten in de MER geven aan dat voor een ecologisch en duurzaam evenwicht in het Haringvliet volledige open stelling van de sluizen op termijn de meest wenselijke optie is. Ook de veiligheid is ge baat bij volledige opensteUing, omdat het op termijn zorgt voor een veerkrachtiger rivier systeem. Deze en andere mogelijke voordelen van volledige openstelling hadden meer aan dacht mogen krijgen in de MER, oordeeh Natuurmonumenten. Leden actief De officiële reactie deze week aan staatsse cretaris De Vries was niet de eerste bijdrage van Natuurmonumenten aan de inspraakpro cedure rond de Haringvlietsluizen. Als on derdeel van de procedure heeft Rijkswater staat de afgelopen periode vier hoorzittingen georganiseerd. Bij alle hoorzittingen zijn leden van de vereniging aanwezig geweest om de stem van Natuurmonumenten te laten horen. Maandag 1 november 1999 Dammen, afdeling 1: C. van Prooyen - Joh. WolfertO- 3 H. Keuvelaai-- Jac. WolfertO- 3 J. Stolk - M. van 't GeloofO - 3 Afdeling 2: M. Poortvliet - K. de Jong3 - O A. Vijfhuizen - P. v. d. Groef1 - 1 W. Nieuwland - A. Los1 - 1 J. V. d. Groef-C. v. d. Kroon1 -1 Schaken: J. C. de Jong - A. KnöpsO -1 W. Stolk - W. de VosO -1 D. Wolfert - W. Knöps1 - O GEVONDEN Sonunelsdijk: cypers poesje, 3 maan den oud. Oude Tonge: Rottweiler, reu. VERMIST Cyperse kater, gecastreerd, achterpoot jes trillen en hij loopt een beetje stijf. Weggelopen in Dirksland. De collecte 'Geef voor diabetes', die van 31 oktober tot en met 6 november is gehouden, heeft in Ooltgensplaat 2716,20 opge bracht. In Oude Tonge was de opbrengst 360,45 en in Ouddorp 5.090,55. Het Diabetes Fonds Nederiand (DFN) bedankt alle gevers, collectanten en al diege nen die zich hebben ingezet om de collecte te doen slagen voor hun gift en hun welwillen de medewerking. Met de opbrengst van de collecte maakt het DFN verder wetenschappeUjk onderzoek mogelijk rond diabetes mellitus (suikerziek te) en complicaties die als gevolg hiervan kunnen ontstaan. Als gevolg van diabetes kunnen hart- en vaatziekten ontstaan. Zes op de tien mensen met diabetes overlijden uiteindelijk aan deze complicaties. Diabetes is dus helemaal niet zo'n onschuldige ziekte als velen denken. Op dit moment hebben meer dan 500.000 mensen diabetes. Ondanks de medicijnen kunnen op latere leeftijd bij mensen met diabetes toch com plicaties ontstaan. Hart- en vaatzieken zijn al genoemd, andere complicaties zijn oogaan doeningen, nieraandoeningen en aantasting van de zenuwfunctie. Dankzij verder onder zoek komen we steeds meer te weten over diabetes en complicaties en kan de behande- 'ling van menseii'met diabetes verder verbe terd worden. Wie helpt bij hartstilstand? De werkgroep van de Nederlandse Hartstichting, afdeling Middelharnis- Sonunelsdijk, organiseert weer een cursus 'Reanimatie'. Voor wie, zult u denken, is die cursus be doeld? Het antwoord is: 'voor u'want reanimatie is eerste hulp bij levensgevaar. Ieder uur over lijden er in ons land twee mensen aan de gevolgen van een hartinfarct. Ritmestoomis- sen als gevolg van dat hartinfarct zijn vaak de oorzaak. Het hart, de motor van ons li chaam, gaat onregelmatig werken en staat stil. De zuurstoftoevoer in het lichaam stag neert en na gemiddeld 4-6 minuten zullen de hersenen onherstelbaar beschadigd zijn, maar wanneer binnen die eerste minuten na de hartstilstand met hartmassage en mond- op-mond-beademing begonnen wordt, kan deze beschadiging voorkomen worden. Dan kan een leven worden gered. Zulke eerste hulp bij hartstilstand wordt reanimatie ge noemd. Die hulp moet echter wel heel snel geboden worden. Vandaar het motto 'Wan neer elke seconde telt'. Deze reanimatie-cursus wordt gegeven in verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommels- dijk en wel op maandag 13 en 20 december 1999. De kosten zijn 25,- p.p. en de avond begint om 18.45 uur. U kunt u opgeven of inlichtingen krijgen bij fam. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middel harnis, tel. (0187) 483311 of bij Jannie Jop- pe. Berkenlaan 21, Middelharnis, tel. (0187) 482318. Opgave zo spoedig mogelijk, maar voor 25 november a.s. Dat de laatste tien jaar van het leven van de Melissantse Bert Blokland in het teken hebben gestaan van het Streekmuseum aan de Kerkstraat in Sommelsdijk is beslist niet teveel gezegd. Van voorjaar 1989 tot najaar 1999 is hij er suppoost geweest en met hart en ziel heeft ie er zich al die jaren aan gegeven. Sinds 1 november jl. is het echter voorbij: onlangs werd Blokland 61, en hij dat vond hij een mooie leeftijd om vervroegd uit te tre den. Best een hele stap, zeker als je vanuit de grond van je hart kunt zeg gen dat je werk je hobby is en dat die stek aan de Kerkstraat een soort thuis voor je is geworden... En eigenlijk is 't best een bijzondere baan, suppoost bij het Streekmuseum. Het muse um op zich is al iets bijzonders en £js je daar dan ook nog eens suppoost mag zijn... Hoe kom je daar zo toe? Wel, toen tien jaar gele den de heer Visbeen vertrok als suppoost bij het Streekmuseum, werd de heer Blokland benaderd door conservator de heer Schuring met de vraag of Blokland wat zag in die baan. En ja, 't is niet dat hij toen al iets spe ciaals had met het Streekmuseum, maar voor oude voorwerpen had ie dat wél. Daar heeft hij altijd al liefhebberij in gehad en als je dat dan kunt gaan combineren met je werk, dan is dat prachtig. Dan wordt je werk je hobby 'en daar voel je je heel goed bij' bekent Blokland, en zo kwam hij bij het Streekmu seum. 'In 't begin moet je natuurlijk veel leren' vertelt hij, 'daarom heb ik enkele cursussen kunstgeschiedenis gevolgd. Ook van Vis been heb ik veel geleerd toen die me inwerk te en veel steun kreeg ik altijd van de inmid dels overleden Cor Mulder uit Dirksland en van de Menheersenaars Hobbel, Piet Krijgs man en Jaap Rooij. En verder leer je er eigenlijk elke dag nog dingen bij. Vooral van bezoekers waarmee je in gesprek komt, die weten nogal eens 't een en ander te ver tellen over oudheid en verleden. En dan de speciale exposities die jaarlijks in het Streekmuseum worden gehouden, bijvoor beeld over maten en gewichten, merklappen, de watersnoodramp, de oorlog Dan krijg je helemaal de speciaUsten over de vloer en daar steekje écht veel van op'. Ja, die con tacten met het publiek waren altijd erg fijn, meestal klikte het meteen. En het bestuur en de vrijwilligers van het Streekmuseum, Blokland zal het best missen. En als je vraagt hoe zo'n dag van een muse- ubisuppoost er nu eigenlijk uitziet, dan is daar geen pasklaar antwoord voor. Er is teveel te doen om daar een bepaald pro gramma voor te hebben en er komen teveel dingen tussen je werkzaamheden door om een planning waar te kuimen maken. Maar in ieder geval begint elke dag in het museum met het uitschakelen en het nazien van het alarm. Nagaan of er geen bijzonderheden te melden zijn, bijvoorbeeld schade of water lekkage. Dagelijks moeten alle klokken in het museum worden opgewonden en zono dig worden gelijk gezet. En natuurlijk horen er ook schoonmaak- en opruimwerkzaamhe- den bij (vieze schoenen, vette vingers op vitrineglazen...). 'Verder heb je regelmatig afspraken af te werken' vervolgt Blokland. 'Veel mensen bellen op dat ze thuis iets heb ben staan wat misschien wel mooi zou zijn voor het museum. Dan maak je daar een afspraak voor, om het te bekijken of om het op te halen, en daar gaat best tijd in zitten. Alle spullen die binnenkomen krijgen een nummer en worden geregistreerd. Je houdt dan bij welk voorwerp het is, wie het gege ven heeft, waarvoor het gebruikt werd, waar het gemaakt werd, hoe oud het is, enz. Bijna elke dag komen er wel nieuwe dingen bin nen! En als dan het museum open is heb je je plek achter de balie en loop je regelmatig je controlerondjes. Gelukkig is het maar één keer voorgekomen dat er iets ontvreemd bleek te zijn'. Ook 's winters, als het muse um gesloten is, is er genoeg werk aan de winkel: onderhoud, reparaties, kleine restau raties, het opruimen van de expositie die dan afgelopen is. Blokland heeft het de afgelo pen tien jaar dan ook druk gehad als een klein baasje, en dat was hij ook: eigen baas, die het volledige vertrouwen genoot van het bestuur. Maar, héél voornaam in een tijd als de tegenwoordige, de stress die de huidige arbeidsmarkt kenmerkt, daarvan is in 't Streekmuseum geen sprake - 't zou natuur lijk ook niet thuishoren in een omgeving als deze... Talloze compümenten voor het museum heeft Blokland in al die jaren in ontvangst mogen nemen. Heel wat keren hoorde hij het: 'Tjonge jonge, wat 'n mooi museum!', of 'Nooit geweten dat ze dit hier hebben'of 'Je komt hier gewoon niet weg!' Ja, en dat laatste, daar zal Bert Blokland ook wel weet van hebben als zijn afscheid eenmaal achter de rug is... Daarom hoopt hij toch als vrij williger nog bij het Streekmuseum, een beet je 'zijn museum', betrokken te kunnen blij ven. 'Enerzijds zal ik het vreselijk missen' zegt ie ervan, maar anderzijds zullen hij en z'n vrouw in de toekomst wel meer tijd voor elkaar kunnen vrijmaken. Want waar een ander 's zaterdags gezellig met z'n vrouw erop uit ging zat Bert in 't museum en als er voor 't museum bergen te wassen en te strij ken viel, dan deed Bert z'n vrouw dat. Ja, zij heeft zich ook altijd voor Bert's werk en voor het Streekmuseum ingezet! Ze zullen straks allebei 't Kerkstraatje nog missen. Het bestuur van het Streekmuseum Goe- ree-Overflakkee hoopt op vrijdag 26 november a.s. officieel afscheid te nemen van de heer Blokland in zijn functie als suppoost/ beheerder van het museum. Belangstellenden worden hierbij van harte uitgenodigd in het museum van 16.00 tot 18.00 uur. Het opvoeden van kinderen is geen gemakkelijke taak. OgenbUkken van veel plezier wisselen zich af met ogen- bUkken van steeds terugkomende ergernis. Ouders zijn het niet altijd eens met het gedrag van hun kind. Karin, die pertinent weigert om haar kamer op te ruimen. Lisa, die elke ochtend zo veel tijd nodig heeft dat ze steenvast te Iaat is. Of Pieter, die de muziek alsmaar zo hard zet, dat iedereen er hoofdpijn van krijgt. Regelmatig botsen de wensen van de ouders duidelijk met de behoeften van de kinderen. Ga bij uzelf maar eens na. Situaties waarin kleinere of grotere conflicten met de kinde ren aan de orde zijn, komen heel regelmatig voor. Dat is heel normaal. In een relatie tus sen ouders en kinderen zijn ze dan ook on vermijdelijk. Een goede relatie toetst zich per definitie niet aan het aantal conflictsituaties, maar aan de manier waarop een oplossing gevonden wordt. Bij het zoeken naar een oplossing vervallen vele ouders vaak in een 'win - verhes' methode. Ik bepaal wat er gedaan wordt en jij hebt je daar gewoon aan te houden. Of juist andersom. De geef maar toe, want an ders hebben we weer ruzie. Bij de eerste methode - ik bepaal - houden de ouders geen rekening met de behoeften van het kind. Als gevolg daarvan zal het kind weinig of niet gemotiveerd zijn en zelfs een wrok tegen de ouders kunnen koesteren. Het ontwikkelen van zelfdiscipline is er al hele maal niet bij. De tweede methode - ik geef toe - zet een kind aan steeds weer haar of zijn macht tegen de ouders te gebruiken. Opstandigheid of vijandelijkheid zijn weliswaar niet aan de orde (het kind heeft toch al zijn zin gekre gen), maar daarvoor komt een grote mate van egoïsme en egocentrisme in de plaats. Deze kinderen ontwikkelen zelden respect voor andermans gevoelens. Beide manieren zijn vrijwel steeds ineffec tief en kunnen een relatie juist veel schade berokkenen. In plaats van een oplossing ont staat er een machtspel tussen de ouders en het kind. Maar wat dan? Uiteraard is het makkelijk om te vertellen hoe het niet moet. Voor ouders die vastzitten in een win-verlies situatie is het een openba ring om te horen dat er wel degelijk een alternatief is. In de zogenaamde 'geen ver lies' methode wordt gestreefd naar winst voor beide partijen. De 'geen verlies' methode wordt door ieder een eigenlijk al regelmatig toegepast. Echt paren proberen door goed overleg menings verschillen op te lossen. In het zakenleven wordt de methode gebruikt om overeenstem ming te bereiken met betrekking tot zakelijk transacties. Vanuit een gelijkwaardige posi tie proberen beide partijen zo een oplossing te zoeken die voor beiden ook acceptabel is. Met wat oefening en training is het voor ouders en kinderen een prettige methode om de dagelijkse ergernissen uit de weg te rui men. Het samen zoeken naar oplossingen motiveert het kind, waardoor het sneller ver antwoordelijkheid zal dragen. Zo zou er met Karin gezocht kunnen worden naar een klusje in huis wat ze wel leuk vindt. Als zij die klus doet, dan heeft haar moeder meer tijd om Karins kamer op te ruimen. De 'geen verlies' methode zet kinderen aan om samen met hun ouders creatief te den ken. Respect voor elkaar zorgt dat zowel de ouders als het kind de eigen behoeften niet hoeft te negeren. Trainingen Bewust omgaan met kinderen De 'geen verlies' methode vraagt om een andere benadering van ouders ten opzichte van het kind. Dat is niet voor iedereen gemakkelijk. Gezondheid service kan daarbij helpen door middel van een training. In de cursus 'Effec tief omgaan met kinderen' worden de ouders inzichten en vaardigheden gegeven om spanningen en conflicten binnen het gezin naar tevredenheid op te lossen. In de cursus wordt gebruik gemaakt van het voorge noemde 'geen verlies' model. Bewust omgaan met jezelf en anderen Ook is de 'geen-verlies' methode bruikbaar voor volwassenen onderling. Want voor veel mensen is het moeilijk om voor zichzelf op te durven komen, om nee te zeggen tegen dingen die men eigenlijk helemaal niet wil. Of om conflicten te durven aangaan en die op een effectieve manier op te lossen. Deze onderwerpen komen in de cursus 'Be wust omgaan met jezelf en anderen' aan bod. Ook deze cursus staat onder toezicht van Gezondheid service. Praten in de ik- vorm, het formuleren van wensen en behoef ten en vele andere onderwerpen worden er op een aangename en praktische manier be sproken. Deelname is mogelijk voor ieder een vanaf 18 jaar. Informatie Voor meer informatie kunt u contact opne men met Bureau Groepsactiviteiten van Ge zondheid service Zuidhollandse Eilanden, telefoonnummer (0181) 626226. Gezondheid service Zuidhollandse Eilanden heeft als werkgebied Voome-Putten-Rozen- burg. Hoekse Waard en Goeree-Overflak- kee. J. Looy - A. Visbeen2 - O H. van Heukelen - E. v. d. SlikI - 1 H. de Geus - J. NonO -2 L. Blokland - C. Visbeen2 - O A. het Jonk - B. v. d. Spaanuitgesteld B. van Nimwegen - H. VisbeenO - 2 T. de Geus - H. KoppelmanO - 2 A. Doom - B. VisbeenO - 2 B. Grootenboer - T. GoedegebuurO - 2 142 Nederlandse Hartstichting

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 7