D IM0 Taiüboër ^^j^^ Overdenking NIEUWE BOEKEN BARTJ uit de Heilige Schrift OIAI!mt"iflllJWS HET rJ^JkVENSTER de DrapMerskerling Bezinningsochtend over 'omgaan met dementerenden' Contactbijeenkomst gehandicaptenzorg iinmn m. VERVOLGVERHAAL PAGINA 5 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 Blik op kerk s/ en samenleving tj - Peper in opspraak - Wie meent te staan. - Voorbarig Het gaat in Nederland blijkbaar van het ene schandaaltje naar het andere. Ternauwer nood bekomen van de emoties rondom het 'bankieren' van de provincie Zuid-Holland, als gevolg waarvan een gedeelte van Gede puteerde Staten moest aftreden, alsook de Commissaris van de Koningin, Mevrouw Leemhuis-Stout, worden we nu geconfron teerd met de eventuele malversaties van Bram Peper, die burgemeester van Rotter dam was gedurende de jaren 1982-1998, en thans minister van Binnenlandse Zaken is in het tweede paarse kabinet. Geruchten als zou de voormalige burgemees ter het in zijn Rotterdamse periode niet al te nauw hebben genomen, waren al eerder op gedoken. Dat heeft zelfs geleid tot een accountantsonderzoek, dat echter zijn on schuld aan het ücht heeft gebracht. Maar een paar weken geleden kwam het Algemeen Dagblad met nieuwe beschuldigingen die er niet om logen. Peper zou dure relatiege schenken hebben meegenomen naar zijn eigen huis, zou dure uitstapjes, eigenlijk privé-reisjes, hebben gedeclareerd, overdadi ge feestjes hebben gebouwd, enzovoorts. Kortom, hij zou gemeenteüjke gelden heb ben misbruikt en geleefd hebben op kosten van de gemeenschap. Degenen die hem om ringden en het allemaal moesten uitvoeren durfden niets te zeggen, want als je hem tegenkwam vloog je er bitmen korter of lan ger tijd uit. Het kan natuurlijk niet de bedoeling zijn, de voormalige burgemeester van Rotterdam aan de schandpaal te zetten. Ten eerste moet het allemaal nog bewezen worden, of hij zich inderdaad heeft verrijkt ten koste van de ge meenschap. En ten tweede moeten we ook in dit geval maar denken aan het bijbelse ver maan: wie meent te staan, zie toe, dat hij niet valle... Ook in eigen kring komt het regelmatig voor dat bijvoorbeeld een boekhouder wordt ont slagen omdat hij financiële malversaties heeft gepleegd. En de kranten hebben ons uitvoerig ingeücht over een gerespecteerde ouderling die met vrome praatjes bejaarden voor tonnen heeft opgelicht. Er is dus - ook al zou minister Peper onschuldig zijn - geen enkele reden om op hem neer te kijken of hem een trap na te geven. Intussen zijn we natuurüjk wel benieuwd naar de afloop. Want hoge bomen vangen veel wind, maar de beschuldigingen zijn niet gering. Het was dan ook op z'n zachtst ge zegd wat voorbarig dat minister Peper de eer ste dag al kwalificaties als 'potsierüjk' en 'lariekoek' op z'n üppen nam. Ook premier Kok, die zich uiteraard geroepen voelde zijn minister in bescherming te nemen, ging wel wat kort door de bocht toen hij meteen ver klaarde honderd procent vertrouwen in Peper te hebben. Stel, dat de aantijgingen enige grond hebben, al is het maar voor de helft, dan moeten ze straks terugkrabbelen. Het zou beter zijn eerst maar het onafhankelijke on derzoek af te wachten. Waarnemer Deze vraag- en antvt^oordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuvcs, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. oetithnic Mijn oma zong vroeger altijd een liedje over ipefe Titanic. Ik stuur hierbij een couplet en een refrein. Txju u voor mij de volledige tekst i'r lainnen achterhalen. Antwoord: Tot onze grote spijt is het niet gelukt om de volledige tekst te achterhalen. Het probleem met oude liedjes is dat het meestal razend moeilijk is om ze te traceren. Vaak is de tekst in de loop der tijd sterk ver- anderd, zodat er van het origineel niet veel meer over is. In de naslagwerken over Neder- landse liedjes hebben we niets kunnen vin den. Voor de zekerheid geven we de eerste i drie regels, een medelezer(es) kent de tekst misschien wel, dat horen wij dan graag! 'Het allergrootste schip van deze aard Zou de oceaan oversteken De Titanic zoveel miljoenen waard, enz.' iCHUIVEN iCHUlVEN NIET De luchtschuiven in mijn dubbele ramen zijn bijna niet meer open of dicht te krijgen, soms moet er een tang aan te pas komen. Wat kun- J nen we daaraan doen Antwoord: Luchtschuiven moet u niet I alleen aan de buitenkant schoonhouden, I maar ook aan de binnenkant omdat ook daar vuil kan gaan zitten. Het beste is om - indien I mogelijk - de luchtschuiven te demonteren I en goed te reinigen. U kunt ook eerst probe- ren de schuifwerking te verbeteren met een beetje olie of grafietpoeder. TIINOEN MiiELEN Mijn kleindochter van 6 jaar wisselt niet van tanden in haar bovenkaak. Deze tanden zijn nu totaal versleten, hierdoor kauwt ze op haar kaak. Bij de onderkaak wisselt ze nor maal. Ik maak me hier zorgen over. De tand arts zegt er weinig van. Wat moeten we doen Antwoord: Uw kleindochter van zes jaar staat aan het begin van haar gebitswisseUng. Tussen het zesde en het negende jaar komen de snijtanden en de eerste kies door. Daarna de andere kiezen en de hoektanden en ten slotte veel later de verstandskiezen. Al deze gebitselementen zijn reeds in de kaak ge vormd en schuiven geleidelijk aan naar bui ten, waarbij de melktanden er vanzelf uitval len. Als haar melktanden nu dusdanig zijn versleten dat zij op haar kaak kauwt dan is dat waarschijnlijk een gevolg van te veel snoepen of onvoldoende gebitsverzorging zoals tanden poetsen. Inderdaad heeft de tand arts geüjk dat je rustig moet afwachten omdat hier niets aan gedaan kan worden. Wel geef ik u het advies uw kleindochter te bewegen straks wat zorgvuldiger met haar bUjvend gebit om te gaan, omdat ze anders vroegtijdig aan een kunstgebit toe is! ItffF ÊEIV Onlangs werd bloed bij mij geprikt. Ik moest later de huisarts bellen voor de uitslag. Vol gens mij is het correcter dat de huisarts de patiënt belt. Dat is toch de taak van de huis arts? Antwoord: U moet bedenken dat de meeste huisartsen het razend druk hebben. Het is mede daarom algemeen gebruikelijk dat de patiënt de arts belt. Zijn assistente kan u dan de uitslag mededelen. Blijkt uit het onder zoek dat er iets ernstigs aan de hand is dan zal uw huisarts echt niet aarzelen om zelf contact met u op te nemen. o I makelaars/taxateurs D.V. woensdag 17 november a.s. is er weer een open ochtend voor vrouwen. Het onderwerp luidt: OMGAAN MET DEMENTERENDEN. Spreekster: mevr. I. Koningswoud- Maliepaard Plaats: N.H. verenigingsgebouw 'Elthato', Zuid Achterweg 27, Ooltgensplaat Tijd: 9.30 - 11.30 uur (vanaf 9.15u. staat de koffie klaar). Deze bezinningsochtend wordt georgani seerd door de N.H. gemeente te Ooltgens plaat/ Langstraat. U/jij komt toch ook? Hoe ga je als christen met de ander om in deze tijd? Denkt u met ons mee? Van harte welkom!Kinderoppas aanwezig! afd. Schouwen/Flakkee/Tholen D.V. zaterdag 13 november a.s. zal weer een contactbijeenkomst worden gehouden voor mensen met een handicap. Plaats van bijeenkomst is gebouw 'Rehoboth' van de Gereformeerde Gemeente aan de Gelder- sedijk te Dirksland. Aanvang kwart over 2 en sluiting kwart over 4. Zoals gebruikelijk wordt na de opening een Bijbelverhaal verteld, degenen die pas jarig zijn geweest worden gefeliciteerd; er wordt met elkaar gezongen en in de pauze gezellig koffie, thee of frisdrank gedron ken. Daarna worden de bezoekers tot de sluiting creatief bezig gehouden. Iedereen, van welke ge-zindte dan ook, is hartelijk welkom met ouder(s), help(st)er en/of ver- zorg(st)ers. Is het waar datje in Engeland nergens een hotelkamer kunt vinden met het nummer 13? Antwoord: Zo sterk kan dit niet gesteld worden. Volgens het Brits Verkeersbureau wordt het voor velen beruchte nummer 13 wel vermeden op het platteland in de inns en pubs. Men omzeilt het probleem daar vaak door de kamers namen te geven. Maar in de steden treft u kamer 13 doorgaans wel in de hotels aan. OE UOOaSUGBIINOE DOMINEE Stamt de uitdrukking 'er komt een dominee voorbij' uit de visserij, als er een slechte tij ding gebracht moest worden? Antwoord: Niet bekend is hoe deze uitdruk king is ontstaan. Men zegt dit wanneer er plotseling een stilte valt tijdens een gesprek. Uw veronderstelUng vinden wij echter heel aannemelijk klinken. In vroeger tijden ver gingen vissersboten vaak. Denk maar aan. 'De vis wordt duur betaald' van Herman Heijermans. De dominee placht de droeve tijding te bren gen. Als een vissersvrouw dus de dominee langs haar raam zag lopen, sloeg de schrik haar al bij voorbaat in de benen en stokte een eventueel gesprek. Maar algemeen wordt aangenomen dat de uitdrukking zinspeelt op de vrees voor een terechtwijzing of beris ping van een predikant als men zich bezig hield met iets wat eigenlijk ongeoorloofd was. Sterfdag vergeten Vorige week wees ik u op een rijke man. Hij vergat om dankdag te houden. Had hij alles niet prima voor elkaar? Hij zou de bestaande schuren afbreken en grotere bouwen. Tot zijn ziel zou hij zeggen: 'Neem rust, eet, drink, wees vrolijk.' Vandaag leg ik mijn vinger bij het slot van deze geUjkenis. Er is nog een dag die deze man vergeet: zijn sterf dag. In Lukas 12 leest u dat God zegt: 'Gij dwaas, in deze nacht zal men uw ziel van u afeisen.' Het is een ernstig woord. Wat met zijn bedrijf te maken heeft vergeet hij niet. Maar als het gaat om wat zijn ziel nodig heeft, ver geet hij alles. Hij denkt alleen aan rust, eten, drinken en vroüjk zijn. Hij werkt slechts voor de dingen van deze tijd. Voor de eeu wigheid heeft hij geen oog. Die is zover weg. God zegt: 'Gij dwaas, in deze nacht zal men uw ziel van u afeisen en hetgeen gij bereid hebt, voor wie zal het zijn?' Het leek allemaal mooi en veelbelovend. De man had aan alles gedacht. Hij bezat vele goederen. Wat deerde hem nog? Waarop wachtte hij nog? Wat moest hij nog meer verlangen? Weelde en overvloed voor vele jaren. Ja, ja! Maar God zegt: 'Niet vele jaren! Vannacht nog roep ik u van de aarde weg. Vannacht nog moet u de winst- en ver liesrekening klaar hebben. Want vannacht zal uw ziel worden weggenomen.' Dit woord zet ons even stil. We hebben toch ook onze plannen voor morgen en overmor gen? Denken we niet diep in ons hart dat er nog voldoende tijd is om tot bekering te komen? Maar dat kan toch niemand ons garanderen? Na vannacht kan de genadetijd voorbij zijn. Salomo zei: 'Beroem u niet over de dag van morgen, want gij weet niet wat de dag baren zal.' Onze sterfdag kan dichterbij zijn dan we denken. De rijke man vergeet die dag. Eerst nog vele jaren. Niet zo somber doen. Niet zo pessi mistisch praten. Nu nog niet denken aan ster ven. Dat kan later nog wel. We spreken terecht over deze gelijkenis als over de gelij kenis van de rijke dwaas. Het is de reinste dwaasheid om op te gaan in al wat deze wereld ons te bieden heeft en onze sterfdag te vergeten. De dwaas zegt in zijn hart dat er geen God is. Dwaze mensen leven alleen voor hun genot en zetten hun hart op hun ver mogen. Maar de wijsheid der wereld is dwaasheid bij God! Hij zegt: 'In deze nacht zal men uw ziel van u afeisen!' En wat hebben we dan aan die schitterende voornemens? Wat moeten we dan met die verstrekkende plannen? Je bent toch dwaas als je wel in een la van je bureau een begrafenispolis hebt liggen, maar je kent de Heere Jezus niet als je Heiland? Kijk, zover wilde die dwaze man niet denken! Wanneer buiten de zon als een rode bol onder gaat en de kleuren vervagen en de scheme ring komt opzetten, ziet de man zijn wijn gaard, zijn olijvenhof, zijn koren en zijn vee. Steeds minder kan hij het één van het andere onderscheiden. Alles wordt donker en de man gaat naar bed. Veel goederen voor veel jaren! Maar hij heeft alles wel voor het laatst gezien. Want hij gaat slapen, maar hij wordt niet meer wakker. U weet toch dat dit kan gebeu ren? In deze nacht sterft die rijke man. 'Arme man,' zeggen we dan. Arme rijke dwaas. Eeuwig zal je in de hel je tanden van wroe ging knarsen. Je was blind voor de geestelij ke dood. Je was blind voor de natuurlijke dood. En je was ook blind voor de eeuwige dood. Is het bij ons anders? Zien wij ons leven wel in het licht van Gods Woord? Vergeten wij onze sterfdag niet? U weet toch van sluipen de ziekten? Een hartinfarct, een hersenbloe ding, een ongeluk. Onze ziel kan plotseling worden opgeëist. Niet alle mensen krijgen een lang ziekbed waarop ze zich tot God bekeren. God wü een persoonüjk onderhoud met ons. Vergeten we onze sterfdag niet? Waarvan is ons leven vol? Zijn we rijk met onze gezond heid, met onze kinderen, met al onze bezit tingen? Zeker, dat zijn geweldige zegenin gen. Zijn we ook rijk in God? Zijn we vol van de Heere Jezus, de parel van grote waarde? Ds Smijtegelt zei eens: Een andere schat van hoger waarde Is 't waar ik met mijn ziel naar hijg. En mij genoeg als ik op aarde De kost maar voor dit leven krijg. Vergeet uw sterfdag niet. Als we sterven zul len we God ontmoeten. We kunnen Hem in vrede ontmoeten als we in Christus' bloed gewassen zijn van al onze zonden. Zalig zijn de doden die in de Heere sterven! Zij mogen rusten van hun arbeid. Door de doodsrivier waden ze om het eeuwige leven binnen te gaan. Dan mogen ze hun sterfdag vergeten, want de dood zal dan niet meer zijn. En zij hoeven niet langer te bidden om Gods hulp en ondersteuning, want Hij is nabijMaar de Dankdag zullen ze nooit meer vergeten. De eeuwigheid zal vol van hun dank zijn. Wie rijk is in God geeft Hem de eer en prijst met diep ontzag Zijn daden. Ds G.C. Kunz Tim LaHaye en Jerry B. Jenkins, Verla ten. Roman. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 341 pag. Prijs 39,90. Vooral de eerstgenoemde auteur is - ook in ons land - niet onbekend, onder andere door zijn publicaties over relaties, gezin en opvoe ding. Deze roman is het eerste deel in de serie De laatste bezuin. Er gebeuren allerlei geheimzinnige dingen over de gehele wereld. Mensen verdwijnen en een interna tionale bende speelt een duistere samenzwe ring... Een bijna apocalyptisch aandoende roman. Pinchas Lapide, Sjaloom, sjaloom. Uitge verij De Groot Goudriaan, Kampen. Ver taald door Aize de Visser. Paperback. 190 .pag. prijs 24,90. De auteur is een bekende joodse hoogleraar. In deze aangrijpende roman tekent hij aan de hand van zijn hoofd figuur Jakob Branitzky, een Praagse Jood, de strijd tussen de volkeren in het Midden- Oosten. Maar meer nog dan 'oorlog' is 'vre de' het thema van dit boek. Bekend is dat Lapide in de hoofdpersoon veel elementen van zichzelf heeft gelegd. Carolyn Meyer, Het volk van Gideon. Uitgeverij Callenbach, Kampen. Vertaald door Ellen Josée Westrik. Gebonden. 176 pag. Prijs 24,90. Een jeugdroman over een Amish familie in Amerika. De 16-jarige Gideon behoort tot deze besloten gemeen schap. Maar hij wil er uit breken en ziet zijn kans schoon via Jacob, de joodse marskra mer. Dit boek is bekroond door de Stichting Nederlandse Kinderjury. Katharine Ayres, Nacht in het noorden. Uitgeverij Callenbach, Kampen. Vertaald door Ellen Josée Westrik. Gebonden. 171 hebben het of zorgen en/oor VAN DER BOOM pag. Prijs 24,90. Lucy Spencer woont in Ohio in Amerika, in het midden van de vori ge eeuw. Ze is betrokken bij de opvang van gevluchte slaven die onderweg zijn naar het vrije Canada. Een jeugdroman in de vorm van een dagboek. Ook dit boek ontving een bekroning van de Stichting Nederlandse Kinderjury. Diana Noble. Het voorhangsel. Roman. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Vertaald door drs. R.H. Posthuma. Paperback. 403 pag. Prijs ƒ39,90. De auteur van deze vuistdikke roman schreef al veel historische en eigentijdse romans. Zij woont in CaUfomië. Hoofdpersoon is een jonge vrouw, Hannah McClary. Zij komt in conflict met de gemeenschap van de Mor monen waarvan zij deel uitmaakt. Deze roman speelt in Amerika in de jaren rond 1860. Charlie Lucy Wedemeyer, Charlie's overwinning. Uitgeverij Voorhoeve, Kampen. Vertaald door Felicitas E. Roodzant. Paperback. 275 pag. Prijs ƒ34,90. Een autobiografie van Charlie Lucy Wedemeyer. Cheirlie was veel jaren in Amerika een topsporter. Toen hij 20 jaar geleden footballcoach was aan een high- school werd bij hem de spierziekte ALS geconstateerd. Hij kreeg nog een jaar te leven, volgens de artsen... Dit boek geeft meer dan het verhaal van een ziektegeschie denis. Het gaat over strijd en overwinning. Michael Bar-Zohar, Helden van Israël. Zij waagden hun leven voor de Joodse staat. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Vertaald door P. J. de Gier. Paperback. 466 pag. Dit boek is gewijd aan de velen die sneuvelden voor Israël. Elke generatie heeft getreurd en treurt nog over de gevallenen. In enkele tientallen korte hoofd stukken worden de mannen en vrouwen die hun leven gaven, gepresenteerd. De eerste in 1897. Tot en met 1998. En waar is het einde? De samensteller van dit indrukwekkende boek schreef eerder de officiële biografie van David Ben-Goerion. Een hommage! Samuel M. Katz, De geheime eenheid. Het ware verhaal van Israels elite-eenheid. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Vertaald door Roelof Posthuma. Paper back. 280 pag. Prijs 39,90. De ondertitel van dit boek luidt: De meest effectieve con tra- terreurbrigade ter wereld. De naam luidt: Sayaret Mat'Kal, ofwel: de jongens van de Chef Staf. In de strijd tegen het ter rorisme heeft deze brigade al grote succes sen geboekt. In dit boek komen ze aan de orde. Josh Halevy, Met de rug tegen de muur. Israels strijd om het bestaan. Oorlogsver- halen. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Paperback. Vertaald door Cor- rie Zeidler e.a. 281 pag. Prijs ƒ39,90. Enkele tientallen verhalen over de oorlogen van Israël in deze eeuw. De verhalen zijn gebundeld in zeven clusters, geordend naar thema's. Niet zozeer de oorlogstactieken maar vooral de mensehjke aspecten komen in deze waar-gebeurde relazen atm de orde. Carrie Bender, Miriam. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Vertaald door P.J. de Gier. Paperback. 158 pag. Prijs 24,90. Een ontroerende roman in dag- boekvorm. Over en van een 40-jarige alleen staande vrouw, üd van de Old Order Amish. Zij hunkert naar één die haar leven wil delen. Ze ontvangt haar bestemming, maar het is door veel moeiten en zorgen heen. Francine Rivers, De onafwendbare dage raad. Roman. Uitgeverij Voorhoeve, Kampen. Paperback. Vertaald door Hans van den Broek e.a. 543 pag. Francine Rivers is een in Amerika bekende en gelief-' de romanschrijfster. Veel keren zijn haar boeken bekroond. Deze roman speelt in de glorietijd van het Romeinse keizerrijk. Hoofdpersoon is de Germaanse soldaat Atretes, gladiator in Rome. Door zijn vast beradenheid herwint hij zijn vrijheid. Maar dan komt hij in de ban van de jonge weduwe Rizpah... JMJ K VROEGINDEWEIJ J. Lens van de Leidse Lakenindustrie -2- Govert was naar Meersten gelopen om daar met de pachters van het kasteel te I onderhandelen over de levering van voedselvoorraden voor de winter. Hij was nog steeds niet teruggekeerd, hoewel ze hem reeds lang had terugverwacht. De vrouwe van Limbricht trok zich terug 1 in haar vertrek. Ze zat daar nog pas, toen haar kleine jongen kwam binnentrippe- len, een aardig kereltje van nog geen vier jaar oud. De blauwe ogen en het blonde haar lieten al dadelijk zien, dat hij niet van zuiver Limburgs ras was. Zijn brabbeltaaltje was een mengsel van zuiver Nederduits met wat Lim burgs. Het ene sprak hij met Bregte en de bedienden, het andere hoorde hij van moeder. Hij had een opgewonden kleur, want hij was op de bin nenplaats, de cour, aan het spelen geweest. "Moeder, mijn drijfdoppe heeft gedraaid!" riep hij ver rukt uit en liet zijn tol zien en zijn zweep, waaraan ver scheidene touwtjes waren bevestigd. Hij was zo in zijn spel verdiept geweest, dat hij het ook nu wilde voortzet ten, en trachtte de drijfdoppe weer op te zetten. "Niet doen, Jean! Dat mag hier niet gebeuren! In de cour mag het wel!" Het ventje kwam bij haar staan. Hij staarde naar het ble ke droeve gelaat en vroeg: "Is moeder niet blij? Ik wel, omdat ik de doppe kan drijven! Bella heeft het geleerd!" De vrouwe van Limbricht trok haar kleine jongen op de knieën en kuste hem. Ze zag al haar smart weer en haar zorg voor de toekomst, en een traan rolde langs haar wang. Van dat kind zou ze moeten scheiden! Die zou ze wegzenden om hem te sparen. Het was wel hard! En toch, op datzelfde ogenblik zag ze het duidelijker dan ooit: het moest, al was slechts de helft waar van de ver halen, die ze van de prior had gehoord. Kwam Govert nu maar! Een druk gekibbel kwam van de kant, waar de keuken lag, en de stilte van het huis werd er door gestoord. On danks de ernst van heel de tijd en van al wat ze bespreken moest, kwam er toch even een glimlach over het gelaat van de slotvrouwe glijden. Want ze begreep, dat Govert nu terug was. Hij was alweer aan 't kibbelen geslagen met Bregte, de keukenmaagd. Govert kon haar niet uit staan, vooral ook omdat hij haar niet verstaan kon! Hij was nu enkele jaren in het Limburgse geweest, maar kon de echt platte streektaal, die Bregte sprak, niet verstaan. Hij schimpte altijd weer op haar koeterwaals, en Bregte raakte niet uitgefoeterd over die smuigerd, die smerige Govert, die maar zo met zijn vuile schoenen aan in haar kookkeuken binnen kwam lopen. Daarbij, en dat vond ze het ergste, kon haar kooksel hem maar matig bekoren, en vertelde hij aan iedereen, die het horen wilde, dat Bregte een lastig potnat was, en dat ze de bonen zo hard kookte, dat hij er pijn van in de maag kreeg. De scherpe, schelle schetterstem van Bregte verstomde en Govert kwam aan en vroeg eerbiedig toegelaten te worden tot het vertrek der genadige vrouwe. Veel werd er gesproken daar in de eenzaamheid. Ook Govert had in Meersen de vreselijke geruchten ge hoord en keimis gemaakt met boeren, die angstwekkende verhalen wisten op te hangen van wat door de Pappen heimers was uitgehaald. En ook hij had de vrees horen uiten, dat de terugtocht tot allerlei kwaads aanleiding zou geven. Daarom meende hij ook, dat het beter was voor de slotvrouwe om spoedig te vluchten. En ook, dat de beide kinderen in veiligheid zouden worden gebracht. Maar de vrouwe van Limbricht bleef weigeren zelf te gaan. Wel droeg ze Govert op haar jeugdige zoon in veiUgheid te brengen. Lang en breed werd er gewikt en gewogen. De troepen van Pappenheim zouden wel dezelfde weg teruggaan, die ze waren gekomen: langs de hoofdweg van Sittard naar het Kleefse. En dan lag het kasteel wel op een zijpad, maar bij deze ongeregelde horden was niet te verwachten dat ze zich aan de hoofdweg zouden hou den. Veeleer dat ze, nu de gehoopte plundering van de prinselijke kwartieren en van Maastricht zelf hun ont gaan was, niets onbeproefd zouden laten, om zich schadeloos te stellen. Govert zou trachten de kleine Jean weg te voeren; in een grote boog zou hij gaan, over Meersen en Schiimen en Valkenburg, en dan zuidelijk om, teineinde uit het Luik se Maastricht te bereiken, waar hij de kleine jongen onder de hoede van het prinselijke leger moest stellen. Tevens moest hij zien de Prins zelf te bereiken en die om een geleide verzoeken, teneinde de zoon van één van zijn gevallen officieren naar Holland te doen brengen. Daar moest het kind bij de familie van de slotvfouw verblijven, tot de woelige dagen voorbij waren. En dan zou de slotvrouwe haar dochtertje zolang trachten te redden op een boerderij dichtbij, waar het kind kon doorgaan voor een dochtertje van de boerin. Van beide kinderen gescheiden zijn, dat kon ze niet. En toch, ze vreesde het meest voor haar Jean, want die zou iimners de naam van haar man dragen? En de Pappenheimers wisten wel, dat haar man in de strijd gevallen was; het zou niet tot verzachting van hun houding meewerken. En Jean zou niet het eerste kind zijn, dat ze aan hun spiesen regen! Wat haarzelf betrof: de slotvrouwe beval zichzelf en haar dochtertje in de hoede van de Heere, tot Wie ze had leren bidden. En haar gebed zou ook Govert en haar kleine jon gen vergezellen op hun tochten. Soms kwam het even in haar op, of ze niet beter ook Jean op andere wijze zou kunnen verbergen. Maar dan dacht ze weer aan de verhalen van Govert, aan de raadgevingen van de prior.Het moest dan maar! n. (De vCucfit Het is nu de avond van de zesentwintigste augus tus. Nog altijd dezelfde milde herfststemming. Maar bij de vallende avond kleurden de wolken zich rood, en de boeren keken naar de lucht en schudden het hoofd, want ze zagen dat rood, en dachten aan wat ze gehoord hadden. Angstig speurden ze naar het noorden, waar de Duitse hulptroepen moesten wezen. Ze hadden gehoopt, dat die dezelfde weg terug zouden gaan, als ze gekomen waren. En nu was Becker, de dorpstimmerman, juist gekomen met de boodschap, dat ze naar het zuiden trokken. Zeker om inplaats van naar Kleef nu naar Keu len te gaan, en daartoe te trachten langs het zuiden door te breken. Het bericht bracht schrik en ontzetting, en toch zouden ze niet vluchten. Wèl vrouw en kinderen, die konden zich versteken in de mergelgroeven. Maar zelf zouden ze blij ven, en wachten wat er komen zou. Ze zaten samen in de taverne van Rogier, en dronken het zware Luiker brouwsel. "We zullen ze er uit jagen met de knuppel en met de dorsvlegel", meende de manke Pierre, die uit het Walen- land gekomen was en zich als boerenknecht had ver huurd. Maar hij had te veel van het Limburgse bier gebruikt, en zo was hij op een keer van de wagen geval len en had zijn been zó beschadigd, dat hij voortaan mank moest lopen. "Mankpoot wil voordansen! - antwoordde Rogier. - Die Pierre. Je weet toch ook, dat ze arkebussen hebben, en dat ze met hun mortieren alles stuk schieten kunnen". Rogier dacht aan zijn huisje, en hij vreesde er voor, dat het ook een prooi van de plunderzucht zou worden. En waar moest hij dan zijn broodwinning vinden, een brood winning, zo eerzaam, naar hij meende, maar vooral zo gemakkelijk. Hij tapte zijn bier slechts. Pierre was niet erg gesticht over Rogiers vriendelijke spot. Mankpoot! Hij pruttelde tegen. "Als ik dat been niet had, dan zou ik zeker niet hier zit ten, doch meehelpen om de Spanjaards en hun Duitse genoten weg te jagen". (wordt vervolgd) DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784 Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614-Fax (0187) 484520 BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR WBitdJJk 45-48, 3241 GV MIddelhirnla Tel. (0187) 482046/482344 - Fax 10187) 4854B1 FUiaal: KDandardIJk 1B, 3253 AK Ouddotp Tel. (0187) 881278 - Fax (0187) 683519

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5