WOORD &DAAD BARI^ Uniek fotoboek Muziekvereniging Den Bommel Bingo bij 'Spirit' Sinterklaas bij 'De Zwaluw' Oliebollenactie SOF deed het snel!! Rode Kruis district Goeree-Overflakl(ee lieeft nieuw onderkomen in Sommelsdijk ey»ti»i-itiEuvi Geld-bingo in Dirksland Eendracht Maakt Macht Korfbal Ster geeft clinic aan jeugd Good Luck Koffie-ochtend Goedereede Sneldamkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1999 VERVOLGVERHAAL PAOINA5 DmSDAG 9 NOVEMBER 1999 Uitslagen op een rij Bekerronde 3 november 1999 Competitie 3 november 1999 J. Lens de DrafMerskerling ui^Koeitijd van de Leidse Lakenindustrie VOORSPEL L WoeCige dagen Op zaterdag 6 november is het eerste exem plaar van het fotoboek van muziekvereni ging Eendracht Maakt Macht (E.M.M.) uit Den Bommel uitgereikt aan burgemeester Van Pek. E.M.M, is trots om als eerste mu ziekvereniging op Goeree-Overflakkee een eigen fotoboek te presenteren. Muziekvereniging E.M.M, bestaat dit jaar 65 jaar. Vanaf de oprichting in 1934 tot heden zijn er vele foto's gemaakt. Het idee tot het samenstellen van dit unieke boek kwam van André en Annelies van den Hoek. André is al 28 jaar aktief in de fanfaremuziek en sinds enkele jaren ook bestuurslid van E.M.M. Ook Anneües is aktief bezig met de vereniging, zij is redactrice van het vereni gingsblad 'het muziekrantje' en al jaren een trouw fan van E.M.M. Zij hebben een oproep gedaan aan de bevol king van Den Bommel om foto's beschik baar te stellen. Hierop kwamen gigantisch veel reacties. Het aanbod van foto's was zo groot dat het vele avonden heeft geduurd voordat er een selectie was gemaakt van de 75 mooiste foto's. De volgende uitdaging was het achterhalen van de namen en verhalen die bij de foto's hoorden. Om de namen te achterhalen werd de hulp ingeroepen van oud-muzikant en ere-lid Bram van der Welle en van Rien Bakelaar, bekend van de fotoboek over Den Bommel in vroeger tijden. Zij wisten de ont brekende namen in te vullen. De verhalen en achtergronden bij de foto's kwamen uit de jaarverslagen die door de jaren heen bewaard zijn gebleven. André en Annelies hebben avonden zitten lezen om de juiste gegevens boven water te halen en deze bij de foto's te voegen, zoals de vele con coursen, dorpsfeesten en jubilea. Zo is een uniek fotoboek tot stand gekomen. Een waardevol boek voor elke muzieklief hebber. Zeker met het oog op de komende feestdagen zal het een welkom geschenk zijn. Het fotoboek is te koop in Den Bommel bij Daalmeijer Drukwerk, Vivante Meinster Van der Welle en in Middelhamis bij Boek handel Vroegindeweij. Het boek kost ƒ23,50. Woensdag 27 oktober 1999 was het op het korfbalveld aan de Heuvelweg te Middelhar- nis een drukte van jewelste. Die avond gaf Leon Simons, bekend van PKC uit Papen- drecht en het Nederlands team, een 'cUnic' aan de A- en BI-jeugd van Good luck. Aanleiding van deze avond was de vraag van de Jeugdkorfbaltrainers voor een vervolg op de vorig jaar gegeven basiscursus. Afge sproken werd dat er tweemaal per jaar een intructie-avond gegeven zou worden. Toen bekend werd dat Leon Simons na de afronding van zijn ClOS-opleiding een betrekking als sportconsulent bij de korfbal bond had aanvaard, heeft de jeugdcommis sie bij Good Luck direct hierop gereageerd door hem rechtstreeks te benaderen. Een afspraak om naar Flakkee te komen was daarna snel gemaakt. Als sportconsulent van het KNKV is het zijn taak om in de wensen en behoeften te gaan voorzien van belangstellenden, zoals bij voorbeeld korfballessen geven op scholen of trainingen aan trainers en spelers bij clubs verzorgen. Teslotte kan hij op verzoek van verenigingen ondersteunen bij het maken van een jeugdbeleidsplan. De avond zelf werd een daverend succes, zowel voor de jeugdleden als de jeugdkorf baltrainers. In het praktische gedeelte werd vooral de aandacht gelegd op de schottech niek en de techniek van de doorloopbal. Daarna moest een en ander in een onderling partijtje naar voren komen. Als uitsmijter van de avond mochten de jeugdleden om beurten tegen hem verdedigen in het 1:1- duel. Op 11 november zal in de Victoriahal te Dirksland een GELD-BINGO worden geor ganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen 8 rondes en 1 Superronde worden ge speeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging 'WEST' ga rant voor een klinkend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele klinken de prijzen. Bij Buurtvereniging 'WEST' gaat overigens niemand teleurgesteld naar huis, want... iedere deelnemer heeft altijd prijs. Graag tot ziens op donderdag 11 november. D.V. woensdag 10 november is er weer een koffie-ochtend. Onze eigen predi kant, ds. J. W. van Estrik, zal deze och tend een inleiding verzorgen. In deze inleiding zal het leven van Naomi cen traal staan. Om 9.00 uiu: staat de koffie te dampen en om 9.30 uur hopen we te beginnen. Kinderoppas is aanwezig. Een ieder wordt hartelijk uitgenodigd in 'De Ark', Kerkpad 1 te Goedereede. Mogen we op u rekenen? Team Koffie-ochtend Goedereede Na het praktische gedeelte konden de jeugd korfbaltrainers onder het genot van een kop je koffie hem nog vragen stellen. Hiervan werd uiteraard gretig gebruik van gemaakt. Al met al een geslaagde avond, welke hope lijk in het voorjaar een vervolg zal krijgen. GOEDEREEDE - Aanstaande zaterdag opent tienerclub 'Spirit' weer de deuren van 'De Ark' voor een gezellige avond met alle tieners tussen de twaalf en vijftien jaar. De club organiseert alweer haar derde avond van het seizoen. Kom jij ook een keertje kijken bij deze jonge club?! Voor de pauze zullen de teamleden samen met jou praten over verleiding. Sommige dingen zijn erg verleidelijk zoals bijvoor beeld het hebben van een dure auto of een goedbetaalde baan na jouw opleiding. Maar.maakt dat het leven nu echt beter? Centraal staan tijdens deze discussies twee bekende personen uit de Bijbel, namelijk Abram en Lot. Na de pauze zullen de balletjes gaan rollen in het verenigingsgebouw 'De Ark'. Ofwel, er wordt bingo gespeeld. Natuur lijk met kans op een aantal mooie prijsjes. Er worden verschillende rondes gespeeld. Vergeet niet je portemonnee mee te nemen! Vanaf 19.00 uur ben je welkom, het pro gramma start om 19.30 uur. De sluiting zal rond 21.30 uur zijn, waarna de deuren van 'De Ark' om 22.00 uur op slot gaan. Ja, het staat nu al in de krant, Sinterklaas is in december weer in ons land. Dus kom 1 december maar heel gauw, metz'n allen naar het wijkgebouw. Neem voor de Sint een mooie tekening mee, dan is hij vast heel erg tevree. Even wat dingen om alvast te noteren: Datum: woensdag 1 december Tijd: van half vijf tot ongeveer half zes. Kosten: f 2,00 voor leden en 2,50 voor niet-leden. Voorverkoop: op 10 november bij de knut- selmiddag, daama via tel. 486223 en 482010. Wat kun je verwachten: Zwarte Pieten, limonade, snoepjes, kadootjes, poppenkast en nog veel meer! O ja, en de Sint natuurlijk. Het duurt nog even, maar toch cdvast allemaal tot ziens bij 'De Zwaluw' op 1 december! Namens de regelpieten, Willie, Aljo en Irene F. Hermelink, huisdammer uit Sommelsdijk, werd zaterdag 30 oktober voor de 2e achter eenvolgende keer Sneldamkampioen van Goeree-Overflakkee. Speelde hij in 1998 nog 1 partij remise, dat was dit jaar niet het geval, hij behaalde de 100% score. Jammer voor de Flakkeese Damsport dat hij niet is aangesloten bij een vereniging en alleen aan dit kampioenschap deelneemt. Voor de 2e plaats werd volop strijd geleverd, zoals te zien is in de eindstand met het Zwit sers SB-WP systeem. Dan volgt hier de eindstand: Score nr/naam pnt. WP SB 1. 100.0 5/F. Hennelink 14 61.0 61.00 2. 71,4 8/l.Mackloet 10 57.0 34.00 3. 71.4 15/A.P.C.deMik 10 57.0 33.00 4. 64.3 18/B. Visbeen 9 63.0 35.00 5. 64.3 13/K.Tanis 9 59.0 33.50 6. 64.3 16/J.Looij 9 53.0 29.50 7. 64.3 11/A.v.d.Veer 9 51.0 24.50 8. 64.3 10/P.vanBnissel 9 50.0 27.50 9. 57.1 22/T. Goedegebuur 8 47.0 20.00 10. 57.1 9M. Klink 8 46.0 21.50 11. 50.0 17/R.Looij 7 57.0 20.50 12. 50.0 23/L. Blokland 7 52.0 20.50 13. 50.0 21/A.Dooni 7 50.0 21.00 14. 50.0 2/H.Verolme 7 43.0 21.00 15. 50.0 19/B. V. d. Spaan 7 41.0 11.50 16. 42.9 14/C.Tanis 6 47.0 14.00 17. 42.9 4/J. Dekker 6 45.0 14.50 18. 35.7 1/A.Knape 5 45.0 16.00 19. 35.7 6/l.Koese 5 42.0 12.50 20. 35.7 7AV. Vroegindeweij 5 36.0 6.50 21. 28.6 20/P.Kom 4 47.0 9.00 22. 28.6 3/A. Krijtenberg 4 36.0 5.00 23. 21.4 12/L. Taaie 3 46.0 3.50 Op zaterdag 13 november a.s. hoopt het comité Woord en Daad, afdeling Goeree- Overflakkee, weer haar jaarlijkse oliebollen actie te houden. In de meeste dorpen zullen dan 's morgens de medewerkers, waaronder heel veel enthousiaste schooljeugd, uitzwer men met ruim 21.000 oheboUen, die in zakjes van vijf stuks aangeboden worden. U betaalt de gangbare prijs van 3,50 per zak je, maar voor drie zakjes betaalt u slechts 10,- (denk aan de diepvries). Het is zo langzamerhand al een traditie geworden, want dit is reeds de vijftiende keer dat in november deze actie wordt geor ganiseerd. Graag bevelen we de actie bij u aan, want één ding is zeker: u steunt er een goede zaak mee: 'nood'zakelijke hulp aan onze medemens in nood! Er is onnoemeUjk veel armoede, honger en onrecht. Is helpen niet onze christenplicht? De opbrengst zal bestemd zijn voor de straatkinderen in de derde wereld. Het is heel gewoon dat er duizenden kin deren daar dag in dag uit - ook 's nachts - op straat moeten doorbrengen en in soms erbar- meUjke toestanden moeten slapen. Ze liggen opgerold op de vuile vloer, dragen lompen en stinken al vanaf een afstand. Zij likken achtergelaten etensresten op en bedelen om voedsel. Velen komen in een circuit van ste len, drugs, prostitutie en criminaUteit. Onze hulp is dringend gewenst. Ze hebben recht op een (t)huis, op voedsel en onderwijs. Helpt u? Van harte aanbevolen! 3 november organiseerde SOF het snel schaakkampioenschap van Goeree-Over flakkee. Het was deze middag prachtig weer en veel spelers lieten het afweten. Een 17 deelnemers van heel het eiland is een beetje triest te noemen. Gelukkig waren de dam mers op dezelfde locatie bezig met hun snel damkampioenschap, anders had het er hele maal bedroevend uitgezien. Wel aanwezig was de vorige kampioen. Ivo Lagendijk, maar hij had dit jaar weinig in te brengen en mocht de beker overdragen aan zijn clubge noot Huibert Logmans. Tweede plaats werd bezet door Anne van Rossum, terwijl Jan van Dam de kleinste beker in handen kreeg gedrukt. Al met al was het best wel weer een gezellige middag, maar alle schakers die er niet waren terwijl er dan toch iets op schaak gebied georganiseerd wordt op Flakkee wor den volgende keer toch echt verwacht. Natuurhjk waren er de afgelopen woensda gen weer leuke partijen te zien bij Schaak vereniging Oost Flakkee. Allereerst het ver heugende bericht dat er wederom een nieuw lid zich heeft aangemeld. Wim Buth uit Ooltgensplaat kwam vragen of hij weer mee mocht doen. Heel vroeger nog bij SOF gespeeld en nu dus weer terug. En dat het een aanwinst is, blijkt wel uit het feit dat hij de eerste twee partijen gewonnen heeft afge sloten. Huysmans zat zelfs al heel vroeg op de avond aan de koffie. Douw kreeg drie weken geleden klop van Leen Holleman, en mocht de week erop aan treden tegen broer Peter Holleman. Nu lijken deze heren best wel wat op elkaar, dus Douw had toch zoiets van revanche gevoelens en bracht Peter dan ook een nederlaag toe. Wat wil het geval: er dienden ook nog rondes voor de beker gespeeld te worden en die werden afgelopen week gespeeld. De loting verbindt Douw wederom aan Leen Holle man, dus Douw zit nu al bijna een maand tegen hetzelfde soort gezicht aan te kijken. Maar de partijen gaan wel naar een steeds hoger niveau. Tjonge, wat een spannende partij werd dit. Daar zaten dus aan het eind van de avond een mannetje of vijf toe te kij ken. En weer was het Leen die aan het lang ste eind trok. We hopen nu maar dat Douw de aanstaande ronde tegen Jan-Willem Hol leman moet. Een vreemde partij speelde zich af tussen Wijnands en Hennekes. De dame van Wij- nands verdween van het bord, in ruil voor Op het dubbelbebouwde stukje Oostdijk in Sommelsdijk, daar waar onderaan de West-Krakeelstraat ligt, heeft het Rode Kruis district Goeree-Overflakkee sinds mei jl. een eigen onderkomen. Een onder komen dat afgelopen zaterdag ofHcieel in gebruik werd genomen. Het pand is eigen dom van de stichting Sociaal Maatschap pelijk Werk, de stichting die zich verdien stelijk maakt met dorpsvernieuwings en van wie het Rode Kruis deze stek huurt. 'Zorg voor elkaar' is het motto van het Nederlandse Rode Kruis, de hulpverlenings instantie die inmiddels al 125 jaar bestaat en die staat voor hulpverlening op locaal en intemationaal niveau. Iedereen kent het Rode Kruis, maar toch vindt de organisatie dat die bekendheid voor verbetering vatbaar is. In een individualistischer wordende maatschappij streeft ze ernaar een duideüj- ker plaats in te nemen onder de bevolking, een plaats met een sociale context, met een directere betrokkenheid van de bevolking. Dat heeft ertoe geleid dat de structuur van het Rode Kruis moest worden aangepast en mede daarom werden in Nederland de plaat selijke Rode Kruisverenigingen onderge bracht onder een overkoepelend district. En het kleinste district is... Goeree-Overflak kee. Voor dit district was al wel een thuisba sis aanwezig, die zat in Diekhuus, maar in verband met op handen zijnde veranderin gen moest naar een andere locatie worden gezocht. En gelukkig werd die gevonden. De nieuwe stek aan de Oostdijk is bedoeld om meer contact te hebben met de vrijwilligers van het Rode Kruis én met de bewoners van Goeree-Overflakkee. Men kan er terecht voor informatie over het Rode Kruis of over hulpverlening, maar ook als men ergens behoefte aan hulpverlening nodig weet kan men er terecht om die te helpen bewerkstel ligen. Een aanspreekpunt dus. Verder wil het districtskantoor een dienstverlenende rol vervullen voor de plaatseUjke Rode Kruis verenigingen, zoals bijvoorbeeld het voeren van de ledenadministratie en andere zaken die de verenigingen gemeenschappelijk heb ben en de coördinatie van meerdere activi teiten. Kortom: werken aan meer bekend heid en doelmatigheid. De Ouddorpse Rode Kruisman Bram Hoek heeft zaterdagmorgen het districtskantoor geopend. Op maandag-, woensdag en vrijdagmorgen is er een beroepskracht aanwezig en éénmaal per week een consulent. Voor vragen kunt u natuuriijk ook bellen: (0187) 493401. vijf pionnen en een toren. Nou zijn dat vrij riskante ondememingen, ma£ir zowaar: Wij nands kwam zonder dame toch nog als win naar uit de bus. Competitie 27 oktober 1999 J. Hennekes-W. Buth0-1 A. Douw - P. Holleman1-0 J. van Genderen - A. Groenendijk1-0 B.J. Bruggeman - J. v.d. Ouden1-0 C. Korteweg - W. van Strien1-0 S. van Maurik - K. W. Wijnands0-1 L. Stolk-J. van Genderen0-1 L. Holleman-A. Douw1-0 R. Sparreboom - P. Holleman1-0 W. Buth-R. Huysmans1-0 B.J. Bruggeman - C. Korteweg1-0 K.W. Wijnands - J. Hennekes1-0 A. Groenendijk - R. Huibrechtse1-0 J. v.d. Ouden - W. van Strien'A-'A S. van Maurik - A.L. van Maurik0-1 De milde herfstlucht hing helder over de golvende landen. Het was augustus en al ver in de maand. De eiken bronsden hun blaren, en de bruine beuk stond in volle najaarsschoonheid af te steken tegen het niet meer glan zende groen der peppels, die in groot getal Zuid-Lim burgs bodem overdekten. Tegen de hellingen, tussen het lage hout, stonden de braamstruiken, en de donkere vruchten waren maar voor 't grijpen langs de eenzame weggetjes, die langs de heuvelhellingen naar boven kronkelden; weggetjes, niet aangelegd en niet door men senhanden onderhouden, zomin als de hoofdwegen, die van Maastricht uit hepen naar Aken, en zuidelijk naar Luik. Het had al een paar weken niet geregend, en het fijne Limburgse stof stoof bij de minste windzucht op en over dekte de blaren van het lage hout langs de wegen, dat het grijs werd. In de verte, naar het Sittardse, lag tegen de hoogte het kasteel, 't Was al oud en had heel wat over zich heen zien gaan. Het had de rust meegemaakt van de middeleeuwen, toen de ridders hoog op hun ros ter jacht togen, vergezeld van de edelvrouwen, wanneer men met de valk uitging. En het klooster met zijn helder gewitte muren had rustig tegen de helUng aangevleid gelegen, vertrouwehjk zich stellende onder de beschermende vleugelen van het kas teel. Die bescherming was meer dan eens nodig geweest in woelige tijden uit het begin van de zeventiende eeuw, waarin Zuid-Limburg herhaaldelijk oorlogsvolk langs zijn wegen had zien trekken en het meer dan eens van meester gewisseld was. Lange tijd waren de Spanjaarden er de baas geweest. Ook de dertigjarige oorlog in Duits land had Limburg niet onberoerd gelaten. De rust van de late augustusdag was ook nu slechts schijnbaar. Het was het jaar 1632, en het prinselijk leger lag voor Maastricht. Reeds de 10e juni was het voor de stad verschenen, nadat het Venlo en Roermond genomen had. Steeds nauwer had het zich om de stad gelegerd en steeds dichter naderden de aanvalswerken de vesting. Tot opeens Pappenheim verscheen, de beruchte, de gevreesde Pappenheim. De man, die geen genade kende, want hij was zelf nog niet veel verslagen. Hij, in de strijd in Duitsland gevreesd en berucht, zou te hulp komen en Maastricht ontzetten. Met zijn komst had de vrees haar intrede gedaan in het land. Hij had een leger van plunderaars: 12.000 man te voet en 3000 te paard. Vrees en schrik joegen zijn roof- benden vooruit. Die troepen vernielden de oogst, die stond te golven langs de heuvels, en ze maakten het zwa re roodbruine vee af, roekeloos. De boeren trachtten te redden wat er te redden was; ze verborgen hun geld en hun kostbaarheden en begroeven hun graan. En als langs de wegen de eerste ruiters van de Pappenheimse troepen gezien werden, dan verdween de bevolking; geen man vertoonde zich langs de weg, geen vrouw durfde zich wagen in de nabijheid van de schennende troep; en zelfs de kinderen, die er anders zo graag bij waren als er wat te zien viel, zelfs de kinderen kwamen nu niet te voorschijn, want ook op hen was de vrees gevallen. De heerlijke augustusavonden waren ontwijd. Ze hadden Pappenheim zijn weg zien aftekenen in brand op brand. Veelal was het een boerenhoeve, die zijn soldaten ver nielden. Maar ook de kastelen waren niet veihg, en zelfs de kloosters waren geen vrijplaatsen. Overal waar Pap penheim kwam, gingen vrees en ontzetting hem vooruit, en bouwvallen en puinhopen tekenden de weg, die hij gegaan was. In de hoge hal van het kasteel stond de slotvrouwe. Rouwklederen dekten haar, en de weduwkap tooide haar hoofd. En ze was nog zo jong! Mee opgetrokken was haar man in het leger van de Prins. Hij had de roep om bevrijding van zijn land gehoord. En hij had behoord tot de edelen uit het zuiden, die de Prins steunden. Hij was overgegaan tot de gereformeerde kerk, aanvankelijk wel- ücht minder uit overtuiging, dan omdat hij anders geen officiersplaats in het leger zou kunnen verwerven. In Holland had hij zijn vrouw leren kennen, en samen had den ze enkele jaren gelukkig geleefd in het schone Lim burgse land, vooral toen eerst een zoon en daama een dochtertje hun was geschonken. Tot de oorlog weer was ontbrand en de rust was ge stoord. Meegetrokken was hij met het prinselijk leger, dat van Nijmegen uit in één glorietocht naar het zuiden trok. Hij was met de Prins op het kasteel geweest. En toen was hij vertrokken. Als de vrouwe van Limbricht daaraan dacht. Want ze had hem niet weergezien. Bij de bestorming van een vijandelijke schand was hij, getroffen door een musketkogel in het hoofd, gevallen om niet weer op te staan. De kleintjes waren verweesd en zij was weduwe gewor den. Dat alles was nog maar kort geleden voorgevallen, de wonde was nog vers en open, en de smart van de slot vrouwe nog ongetroost. Zo stond ze daar, rechtop en ongebogen ondanks al haar zorgen en verdriet, in de hoge hal van het kasteel. Er lie pen wilde geruchten en de prior van het klooster was gekomen om haar te waarschuwen. Want wel was zij besmet met ketterij, maar dat nam niet weg dat ze in de moeilijke dagen, die waren gekomen, op zijn hulp had kunnen rekenen. En zijn vriendschap voor die van het kasteel was niet gebroken, ook al was er een Hollandse prediker gekomen om op protestantse wijze de heilige doop te bedienen aan de kinderen. Het klooster stond al lang in vriendelijke verbinding met dat van Steyn, en het gerucht ging, dat men het daar niet zo nauw nam met de uiterlijkheden van het roomse geloof, maar dat de prior in zijn eerlijk geloofsleven allereerst vroeg of de harten zich neigden tot God. En ook hier in het klooster, dat bij het kasteel lag, was het de zelfde ruimheid, die een vriendschappelijke omgang mogelijk maakte. En juist daarom was de prior gekomen om te waarschuwen, dat Pappenheim in aantocht was. Er was geen twijfel meer aan, of Maastricht had zich aan de prinselijke troepen overgegeven. En nu was er niets meer wat de troepen op hun aftocht van hun plunderzucht weerhield. De prior had al gehoord, dat de kloosters niet veihg waren; hoe zou het dan met dit kasteel gaan, waar niet genoeg mansvolk was overgebleven om een aanval te kunnen weerstaan? En daarom had hij aangeraden: vluchten, in ieder geval weggaan en de kinderen redden. Het had moeite gekost om de slotvrouwe zó ver te krijgen, dat ze overtuigd was. Weggaan. Vluchten... dat wilde ze niet, om de nage dachtenis van haar man. En de Pappenheimers zouden toch wel een vrouw ontzien, een weduwe, en kleine kin deren moesten veilig wezen, alleen reeds om hun jeugd en om hun onschuld. Toen had de prior droeve verhalen gedaan, en de schrik was haar om het hart geslagen; en ze zou tenminste de kinderen onder vertrouwd geleide tijdeUjk in veiügheid trachten te brengen. Doch zelf bleef ze afwachten wat er kwam. De prior had haar zijn hulp aangeboden, maar ze meende zelf wel klaar te kunnen komen. Hoofdschud dend vertrok hij. De toestand was erg genoeg, naar hij meende. Maar zij vertrouwde op de ridderbegrippen van eer en deugd, al zou ze haar kinderen niet aan de gevrees de ruwheden wagen. En nu zou Govert, de oude vertrouwde Govert, die ze uit Holland had meegebracht, bij haar komen om te beraad slagen. Ze begreep, dat alles in stilte moest gaan. En daar om wilde ze zo weinig mensen als mogelijk was, in haar plannen betrekken. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5