Raad Middelharnis geeft aanvullend krediet van 7 ton voor herbouw 'De Staver' VITA TAS: Vista Records PREDIKBEURTEN Brandmelders...? Onmisbaar! Plattelandsvrouwen Nieuw gebouwencomplex herbergt wens van iedere bouwer lipyiiliillïiiiMii Stortbui van vallende sterren op 18 november Filmavond p.v. 'De Reisduif Schaatsen: nieuwe ANw^ ledenwijzer afd. OostHakkee EIIAIIDEn-illEUWS Uitzwem-mogelijkheid opnieuw afgestemd EIIAtlDEII-niEUWS 4 weken halen, 3 weken betalen Godefridus C. Udemans \y PAGINA 2 DINiSDAG 9 WOVEMB^1999^ Het duizelt de gemeenteraadsleden van Middelharnis wanneer de cijfers voor onderhoud, innovatie, herbouw en nieuwbouw van het door brand geteisterde sport- en recreatiecomplex 'De Sta ver' op tafel komen. Weliswaar wordt 6.7 mil joen aan brandschade uitgekeerd maar met dat bedrag zijn lang niet alle kosten te dekken, vooral nu het management en een groep uit de raad erop aandringt en passant de broodnodige innovatie toe te passen. Een innovatieplan staat toch al in de steigers toen in maart een aanzienlijk deel van het complex door de brand werd verwoest. In de vergadering van 29 april paste de raad een krediet van 2.8 miljoen bij en besloten werd af te zien van een uitzwemmogelijkheid waarmee het zwembad in aantrekkelijkheid zou winnen. De raad zag tegen de kosten op en twijfelde aan sommiger redenering dat zo'n uitzwemmogelijkheid de exploitatie zou verbeteren. Donderdagavond werd de raad geconfron teerd met de noodzaak een aanvullend kre diet van 700.000 - beschikbaar te stellen teneinde, zo zei het College, "de Stichting Olympia in staat te stellen zo spoedig moge lijk te komen tot aanpassing van het centrum en tot herbouw van de sporthal. De zo be geerde uitzwemmogelijkheid bleven uit beeld nadat de raad daar in april 'nee' tegen had gezegd, maar toch werd die weer opge voerd in een amendement dat door V.D.B. werd ingediend. Daarin werd de raad opge roepen, naast het extra krediet van 7 ton dat toch al werd gevraagd, ook nog'es 8 ton uit te trekken voor de bouw van een uitzwem- bad met ligweide. V.D.B, liet haar amende ment vergezeld gaan van een dekkingsplan. Zelfs wethouder Slootweg noemde het ge presenteerde een 'volstrekt correcte dek king' te zullen zijn, maar de raad stond niet echt te dringen. Iemand als de heer Van Dam (SGP) vond dat positie moet worden gezocht tussen 'uit muntend' en 'redelijk', dat zou toch al een voldoende groot financieel offer vragen. Met de SGP fractie zou daarover te spreken zijn maar het is vooral het principiële be zwaar dat hen van medewerking weerhoudt; het zwembad is ook zondags open. Een zekere moeheid sprak ook uit het com mentaar van de heer C. Hameeteman (RPF): Hij had tot dusver altijd positief mee willen denken, maar nu was er weer een voorstel voor een uitzwembad; ook voor hem moest dat definitief vergeten worden en dan zei de heer Hameeteman niet eens zoveel voor het gevraagd extra krediet van 7 ton waarbij de volgende spreker, de heer v. d. Kamp, z'n vraagtekens zette. "Flauw" vond hij het dat te steken op 'gewijzigde regelgeving', maar het College hield staande dat, toen op 29 april het krediet werd gevraagd, immers nog niet alles bekend kon zijn? De heer v. d. Berg promootte z'n amende ment met de verzekering dat een zwembad dat aan alle eisen voldoet, ten nutte zal zijn van de achterban van alle politieke partijen. Ook nadat wethouder Tiggelman zich had uitgeput in z'n beantwoording waarin hij best sympathiseerde met het uitzwembad, bleef de raad bij z' n bezwaar en het zou de raadsmeerderheid blijken te zijn. "We heb ben bij de behandeling van de begroting elkaar laten weten dat we keuzes zouden moeten maken, laten we dat dan ook doen!" riep de heer Van Dam op. Er volgde, op verzoek van de heer v. d. Berg, schorsing en er werd gelobbyed, maar bij de besluitvorming bleek het amendement met 10-7 te zijn verworpen. Tegen waren de fracties van SGP, CDA, RPF en lijst Hoog- zand. Wel werd het gevraagde extra krediet van 700.000,- beschikbaar gesteld, zij het dat ook de SGP fractie zich weer tegen ver klaarde. Alg. Subsidieverordening Al vanaf maart is hard gewerkt aan de actu alisering van het subsidiesysteem. Donder dagavond lag de aangepaste Alg. Subsidie verordening, met bijbehorende beleidsregels voor, en kon door de raad worden vastge steld. Er was sprake van een douceurtje voor zowel de Koninklijke fanfare 'Sempre Cres cendo' als de Muziekvereniging 'Apollo' die elk 1000,- extra subsidie krijgen. Dat heeft o.a. te maken met de aanschaf van dure instrumenten, maar daarop heeft de heer Doom (SGP) het niet zo begrepen. "Het is leuk als de Muziekvereniging fees- telijkheen muzikaal opluistert, maar ze hoeven voor ons geen peperdure instru menten aan te schaffen om ergens toppres taties te gaan leveren", zo legde de heer Doorn uit. ...Ach..., vroeger reden we in een eenvou dig Dafje, maai- tegenwoordig zijn het alle maal grote Fords, zo begon wethouder Tig gelman aan een vergelijk, maar daar stopte hij ook weer snel mee, weinig aansprekend als het was. Vastgesteld werd het Beleidsverslag 1998 en het Beleidsplan Sociale Zaken 2000. Dé gelegenheid voor wethouder Tiggelman om het gemeentelijk sociaal beleid te roemen en te bevestigen nadat die waardering door anderen was uitgesproken, maar... "Goed kan altijd beter" werd gezegd en naar nog beter wordt dan ook gestreefd: "daar zult u dan de deuren voor langs moeten", voorziet de heer Hooyman, erop doelend dat weinig gebruik gemaakt wordt van de mogelijkhe den die de Bijzondere Bijstand biedt. Scholen Bij het voorstel tot vaststelling van het Pro gramma Onderwijs huisvestingsvoorzienin gen kwam het probleem aan de orde waar mee het Bestuur van de Groen van Prinste- rerschool te Middelharnis kampt nu daar een aanzienlijke bodemverontreiniging is ge constateerd die gesaneerd zal moeten wor den. Daarmee dient binnen vier jaar te zijn gestart. Het schoolbestuur heeft laten weten de kosten van de sanering niet op te kunnen brengen, maar de gemeente is evenmin voor nemens die te betalen. Er is derhalve sprake van een impasse waaruit men moet zien te geraken. "Het zwaard van Damocles hangt het bestuur van de Groen van Prinsterer boven het hoofd", voelde de heer Dillingh aan, "de kosten a 270.000,- zouden het failliet van de school kunnen betekenen". Voor de Bosseschool wordt een nieuwe, 9- klassige basisschool gebouwd op het terrein van het voormalige vormingsinstituut 'De Proeftuin'. Voor het op de bouwlocatie alvast aanbrengen van riolering en bestrating werd een krediet van 450.000,- beschik baar gesteld. Onderzocht wordt de - financiële - moge lijkheid vervangende nieuwbouw te plegen voor de RSG zowel als voor de school 'Het Kompas'. Gedacht wordt aan een combina tie met de SJEM waarbij ook 'Het Kompas' zou kunnen worden betrokken. Het thans bestaande gymlokaal en de Bosseschool zouden dan plaats moeten maken. Herinrichting gemeentehuis Een krediet van 457.500,- werd beschik baar gesteld voor de herinrichting van het gemeentehuis, voornamelijk betreft het de vervanging van het meubilair. In het kader van het totale arbobeleid is overeengekomen dat een ruimhartig herinrichtingsbeleid zal worden gevolgd. De werkplekken - voor ambtenaren en wethouders worden ergo nomisch verantwoord en krijgen een repre sentatieve uitstraling. Niet langer staat 'kli maatbeheersing' op de lijst van verlangens. Dat zou meerdere tonnen hebben gekost, maar met zonwering zijn afdoende maatre gelen genomen. Er was ruim 4 ton voor gere serveerd waarvan voor de herinrichting zoals die nu plaats zal vinden één ton werd afgenomen. TRAMWEG 33 ÖÜDÉ f ONGE Nu bij Eko Shop Sommelsdijk Onder het motto 'zet je tanden in biologi sche groenten' l^unnen de lilanten van Eko Shop, Oranjestraat 8 te Sommelsdijlc zich in de maand november voordelig abonneren op Vita tas. Vita tas staat voor een welielijlise, goedgevulde tas met biolo gisch geteelde groenten of fruit. Op een vaste dag in de week staat deze tas voor elke abonnee van Vita tas bij Eko Shop klaar. Met Vita tas verkrijgt de klant niet alleen wekelijks een gezond, verrassend en gevarieerd pakket groenten, maar levert ook rechtstreeks een bijdrage aan de ontwikkeling van de duurzame, biolo gische landbouw. Het mes snijdt met het Vita tas abonnement dus aan twee kanten. Het abonnement is er in vier verschillende varianten. Een tweepersoons-abonnement, een gezinsabonnement voor vier personen, een uitgebreid abonnement voor één persoon met groenten en fruit en een apart fruitabon- nement. De kosten voor het éénpersoons- abonnement, het tweepersoonsabonnement en het fruitabonnement bedragen 12,50 per week. Het gezinsabonnement bedraagt 19,- per week. In de hele maand november kunt u zich inschrijven voor een proefabon nement. De vierde tas die u afhaalt, ontvangt u geheel gratis Wisselende inhoud De inhoud van Vita tas verschilt van week tot week. Het overgrote deel bestaat uit groenten van het seizoen en altijd geldt dat ze biologisch geteeld zijn. Juist die verras sing over de inhoud en de gezonde variatie blijkt in de smaak te vallen. Per week ont vangt elke Vita tas abonnee ook recepten voor en achtergronden van de groenten die in de tas van die week zitten. Handig, lekker en verrassend. Echt milieuvriendelijk De zekerheid over de biologische teeltme- thoden wordt onderstreept door het Eko- keurmerk op de tas. Hét kenmerk voor de biologisch geteelde en streng gecontroleerde producten. Bij de teelt van deze producten komt géén kunstmest en géén chemisch bestrijdingsmiddel te pas. Daardoor is er sprake van een zeer milieuvriendelijke vorm van landbouw. Het Eko-keurmerk geeft con sumenten de garantie dat er echt sprake is van 100% biologische teelt. Soms wordt de biologische landbouw wel eens beschouwd als ouderwets, zoals het vroeger was, maar in feite is biologische landbouw dé methode van de toekomst. Want willen we over enkele tientallen jaren nog op een plezierige manier kunnen leven, dan zullen we met zijn allen heel zorgvuldig met het milieu om moeten gaan. De con sumptie van biologische producten, waaron der Vita tas, is dan natuurlijk een stap in de goede richting. Op 18 november heeft u kans een regen van "vallende sterren" te zien. Deze "vallende sterren" zijn meteoren, die ontstaan doordat de aarde rond 18 november door een wolk fijn gruis van een uiteengevallen komeet beweegt. Dit gruis botst met grote snelheid op de hogere lagen van de dampkring en verbrandt op 80 km hoogte. Het gruis ver dampt tot stof. Er komen geen grote stuk ken op aarde neer. Wat u ziet, kan spectaculair zijn: een regen van lichtflitsen en lichtsporen met daartus sen soms vuurbollen die fel kunnen oplich ten. Men verwacht dat er per uur enkele honderden meteoren zullen verschijnen. Een stortbui dus! U kunt alles makkelijk zien in het oosten, maar u moet er wel vroeg voor uit uw bed, want de grootste drukte wordt verwacht rond 3 uur in de ochtend van donderdag 18 november. U kijkt om 3 uur naar het ster renbeeld Leeuw, dat dan ongeveer 35° boven de horizon staat (pakweg drie gebal de vuisten op een naar voren gestrekte arm). U kunt ook enkele uren eerder of later kij ken, en ook nog de dag ervoor of erna, maar naar verwachting is de grootste activiteit dan voorbij. Op de afgelopen Wegwij sbeurs in Utrecht hebben velen de stand van Vista Records bezocht. Allen die we daar gesproken en ontmoet hebben, hartelijk dank voor uw komst. Naast de vele duizenden die met een LP, MC of CD naar huis gegaan zijn, heb ik, vooral voor de orgelliefhebbers van ons eiland, nog een kort bericht. Gedurende meer dan 40 jaar is de heer John A. Vis actief geweest als producer van reli gieuze en klassieke grammofoonplaten, CD's en MC's onder de labels Canto di Vangelo en Vista Records. Hij is één van de bekende platen-importeurs in Nederland. Door een ernstige spierziekte moet hij te vens zijn unieke collectie geluidsdragers (circa 80.000 stuks) afstoten. Na de beurs in Utrecht .-rijn er nog een 2-tal zaterdagen waarop u tegen absolute bodem prijzen de eigenaar kunt worden van unieke LP's met orgelmuziek uit verschillende lan den en gespeeld door vele gerenommeerde organisten uit binnen- en buitenland. Ik noem u alleen de namen maar van Jean Guil- lou. Jan Hora en Feike Asma, en u weet ge noeg. D.V. zaterdag 13 november staat de schuur van Vista Records in Kerkdriel open van 10.00 tot 16.00 uur. Het adres is: Industrie straat 4. Voor meer informatie kunt u bellen naar: Pieter Vis, (030) 6372455 of Marius van der Valk, (0187)652291. Theoloog en businessman te Zierikzee StoKosmos Woensdag 10 november 1999 (dankdag) OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 19.30 uur kand. G. R. Mauritz, Uddel - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. M. Mondria, Waarden burg - Ger. Kerk 19.30 uur ds. G. den Hartogh - Doopsgezinde Gem. 19.30 uur ds. J. Smink. STELLENDAM - Herv. Gem. 14.00 en 19.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 19.00uurds.J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Bergen Bravenboer, Loon op Zand en 19.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. Schipper, 's-Gravenpolder - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur leesdienst en 19.00 uur ds. Schultink. DIRKSLAND - Herv. Gem. 14.00 uur Dr. M. Verduin en 19.00 uur Dr. M. J. Paul - Ger. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. Bac. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 14.30 uur ds. G. C. Kunz eii 19.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 14.30 en 19.00 uur ds. M. Vlietstra - Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 19.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds. H. van Dijken. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 14.30 en 19.30 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. de Pater, Krab- bendijke. OUDE TONGE - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. H. Hofman, Waarde. STAD aan 't HARINGVLIET - Ger. Gem. 15.00 uur ds. J. J. van Eckeveld, Zeist en 19.30 uur student A. A. Brugge (i.p.v. ds. A. Moens. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. C. de Jong ste, Tholen - Ger. Keirk 19.00 uur de heer L. H. Zweers. 't Had niet onmogelijk geweest dat aan de Hobbemastraat in Middelharnis afgelopen zaterdagmorgen een woning afgebrand zou zijn als brandmelders daar ontbraken. Waarschijnlijk viel door een windvlaag de lucht in de schoorsteen van de woning terug, waardoor afvoerdampen naarbinnen sloegen. Deze verhitte dampen kunnen, als ze in een woning slaan, daar brand veroorzaken - zowel bij haarden als bij gas kachels kan dit voorkomen. In de woning aan de Hobbemastraat gingen de aanwezi ge brandmelders af. Twee kinderen, die op dat moment alleen in de woning waren, renden het huis uit om hun moeder te waarschuwen die even om boodschappen was. Die belde, mede vanwege de vreemde lucht die in huis hing, de brandweer. Van brand bleek gelukkig geen sprake te zijn. SOMMELSDIJK - Op vrijdag 12 november organiseert bovengenoemde vereniging een filmavond in het verenigingslokaal aan de Van Gorcumstraat 5 te Sommelsdijk. De heer C. Donker zal een aantal films vertonen van nationale winnaars 1999. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Een paar dagen vorst en het gaan kriebelen. Het vet gaat van de ijzers, schaatsclubs klap pen de draaiboeken open. Want schaatsen in Nederland is een kwestie van snel reageren. In een strenge winter worden al gauw vele tientallen toertochten georganiseerd. Door Hollandse polders, over spiegelgladde meren, langs schilderachtige dorpen. Alle maal mooi, allemaal anders. Maar juist omdat je snel moet reageren als 'koning winter' over Nederland regeert, is het prettig om toch beslagen ten ijs te komen. Daarom komt de ANWB met een nieuwe ledenwijzer: Schaatsen. Met tal van handige tips. Welke schaatsen moet je bij voorbeeld kopen? Hoe kleedt u zich hét warmst? En moet u zich conditioneel voor bereiden op een natuurijs winter? Maar ook leest u alles over schaatslessen, activiteiten en evenementen op de 23 kunstijsbanen in Nederland. En ligt er eenmaal ijs, dan kunt u in deze ledenwijzer Schaatsen alvast een toertocht uitzoeken. Aan negen gezinstoer tochten wordt extra aandacht besteed. Deze ledenwijzer is gratis en alleen voor leden van de ANWB verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten, onder andere bij VVV/ANWB Overflakkee, Kade 9, Middel harnis, tel. 484870. Op woensdag 10 november a.s. houdt de afdeling Oost- flakkee van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen haar afdelingsavond in het Infocentrum, Bemhard- straat 27 te Oude Tonge, aan vang 19.45 uur. De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (K.N.R.M.) is opgericht in 1824 en viert deze maand november haar 175-jarig jubileum! Op 37 plaatsen langs de gehele Nederlandse kust, het IJsselmeer en de Zeeuwse stromen zijn boten van de Redding Maatschappij gestationeerd. 700 vrijwilligers en 11 beroepsredders staan 24 uur per dag paraat om uit te varen voor mensen, die op het water in nood zijn ge raakt. Gemiddeld zijn er tegenwoordig 1300 acties per jaar, waarvan het merendeel voor de pleziervaart, maar toch ook een flink deel voor de beroepsvaart. Twee medewerkers uit Stellendam, de heer Jan van Wezel en zijn collega komen ons over hun zeer boeiende werk vertel len, ze nemen een mooie indrukwek kende film over het reddingswerk mee en ook materiaal, o.a. een overlevingspak, dat gepast mag worden. Introducé' s en andere belangstellenden zijn van harte welkom a 2,50 (koffie is daarbij inbegrepen). Dames, tot ziens op 10 november a.s. Net even buiten Middelharnis is een gebouwencomplex uit de klei verrezen van aanzienlijke omvang. Het huisvest Imabo Esselink de bouwmaterialenhandel vanouds. Donderdag 18 november zal de officiële opening een definitief eind maken aan 'vanouds'. Met deze nieuwbouw is de stap gezet naar het nieuwe millennium en wel zodanig dat het bedrijf uit Middelharnis zelfs op landelijk niveau een unieke positie inneemt. Een totaal nieuwe bedrijfs huisvesting komt niet vaak voor in deze branche en bovendien kan deze nieuwbouw tot een van de grootste in zijn soort gere kend worden. Het is een belangrijke dag voor iedereen die met bouwen of verbouwen te maken krijgt. Want Imabo Esselink beschikt nu over een showroom of eigenlijk een ideeëncentrum, die qua omvang veel wegheeft van een bouw- beurs. Aan werkelijk alles heeft men gedacht. Eigenlijk kan men er een compleet huis of ander gebouw samenstellen. Van fundering tot schoorsteen maar ook van een complete badkamer tot een gezellige haard toe. De hartewens van iedere bouwer is nu werkelijkheid geworden. En wat niet onbelangrijk is, alle producten die getoond worden voldoen aan de laatste bouweisen. Voor aannemers/bouwers maar ook voor hun opdrachtgevers een centrale plaats waar 'technische taal' zichtbaar en voelbaar wordt voor iedereen. Ook voor architecten moet dit 'ideeëncentrum een waar vakparadijs zijn. Eerste designkraan in Nederland met licht IN de waterstraal! Bij een opening van deze omvang wordt natuurlijk naar een primeur gezocht. Deze heeft men gevonden in een werkelijk prachtig vorm gegeven kraan die tot ieders verbazing behalve water ook licht met de waterstraal meevoert. Een treffende symboliek voor de doorstait naar 2000! Vooriopig is Middelharnis de enige plaats waar deze wastafel kraan te zien is. Wie Imabo Esselinks 'bouwbeurs' of 'ideeëncentrum' bezoekt, zal ook ontdekken dat een deur verder het Profcenter is. waar alle pro fessionele onderdelen en gereedschappen voor de bouw als in een supennarkt zijn uitgestald. Een zeer inspirerende omgeving voor iedereen die vakkwaliteit naar waarde weet te schatten. Indien u ooit de Industrieweg via Industrieterrein Oostplaat II neemt, moet u zeker een bezoek brengen aan dit bedrijf. Zelfs als u nog geen bouw- of ver bouwplannen heeft, krijgt u ze hier spontaan. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42; contracttarieven op aanvraag slmtlngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn Jamilieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87; e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal ƒ16,50. Per jaar 62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Cultuurhistorische lezingen Mr. J.J.P.M. Asselbergs burgemeester van Schouwen Duiveland opening Dr. W. Fieret lezing Margreeth Chr. de Jong muzikaal intermezzo Dr. A.A. Clement toelichting bij muziloal intermezzo Drs. A.P. de Jong Woensdag 10 november Nieuwe Kerk Zierikzee, aanvang: 19:30 0113 - 21 26 16 De twee kinderen zitten bij te komen van de schrik van hun leven

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2