De lange weg naar morgen Dorkas houdt vierde nationale voedselactie voor Oost-Europa Buxtehude en tijdgenoten Schaakvereniging De Zwarte Pion Uitslagen damclub Denic en Zet Toe aan een nieuwe CV-ketel Gespeelde onverschilligheid EllftltiOf-niEUWS Renaissance- en Barokmuziek op hoog niveau Potermarkt en bietenkoppen- wedstrijd op Diekhuusplein Oud papier Sommelsdijk Restauratie Markt 2 te Goedereede Jubileumconcert Christelijk Jongerenkoor Psallite Deo Vocaal Ensemble Magnificat en instrumentalisten iGINA 9 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1999 Toen wij op 15 mei jl. uit Goedereede ver trokken, een nieuwe horizon tegemoet, beloofde ik de lezers van het Eilanden- Nieuws na zoveel verslagen en verslagjes op Goerees bodem, toch nog wel eens iets van ons te laten horen, van daar 'in 't ver re verschiet'. Vergunt u mij, redactie? Graag. Al pakt mijn verhaal wel even iets anders uit dan wat wij toen nog in roos kleurige dromen voor ogen hadden. Die droom was een prachtige zomer met ein deloze zonsondergangen vanaf het terras van ons 'huis in de wolken' met uitzicht op de verre verten aan de rand van Goes. 't Is richting Middelburg, eerst passeer je nog het dorpje 's Heer Hendrikskinderen. Nu ja, laaghangende bewolking dan, want vijfhoog is niet zo heel erg hoog. Maar wel helemaal vrij, boven op, met terrasjes aan alle vier de kanten, en dat leek ons heeriijk. Om kort te gaan, het project heette - en nog - 's Heer Hendrikspark. Drie appartements gebouwen waren gepland (elk 15 stuks appartementen), van vijf verdiepingen hoog. Gebouwd door een grote gerenommeerde aannemersmaatschappij. Het 'plaatje' in het boek was prachtig. Het 'alles op één niveau', geen trapjes meer op en af, deed ons - toch wat ouder wordend - de doorslag geven. Een zwaar besluit, want wij heten een heel mooi oud huis achter in Goedereede - na 31 jaar! - en onder de bevolking voelden wij ons zeer thuis. Het 'en noe bin je dan Goerieër nae zoovee jaeren, en noe gao je weig!' künkt ons nog in de oren. Goed, hoe ging het verder? Wij verkochten ons huis op de 17e mei in de volste ver wachting in juni ons nieuwe appartement te kunnen betrekken. De meubels voor enkele weken (dachten wij) opgeslagen bij Hobbel in Middelhamis, met alles daar om heen: onze boeken, onze garderobe. En nu maar zolang 'wonen' op de Camping de Holland se hoeve in Goes. In de caravan, met voor- (zonne)tent. Maar hoe heerlijk de zon ook scheen deze zomer, de onweren waren heftig en de regens overvloedig - tjonge wat kan het regenen in Goes! Als je dan 's morgens vroeg van het rapje af stapt in de voortent om thee te gaan zetten en je stapt met je blote voeten in een zompig moeras, dan kun je niet zeggen: "Nu gaan we van de week maar naar huis". We hadden immers geen huis. De camping raakte mudjevol, hoogseizoen. De ballen vlogen soms nog net niet in je bord! In de rij voor de wc, voor de douche. Aparte buren, grappige buren, allerliefste buren, draken van buren. Zo verschillend van kleur als wanneer je kijkt door 't kijkertje in een kaleidoskoop. Al die nationaliteiten rondom je heen. "Isabnelle, Dominique, comment §a va avec vous, maintenant a la maison?" - "Hoe gaat het met jullie weer thuis?" - En de dikke (zéér) Duitse familie, die ontelbare pannen koeken aten met rul gehakt en oolc nog cho coladepasta. We lieten ze onze stroop proe ven. Kenden ze niet. Heerlijk. Moest mee naar die Heimat. - Enfin 't was leuk voor een tijdje! Maar vier maanden is een lange tijd hoor. En "t hokje', die brave caravan, wordt zo klein op den duur. 15 juni: geen opleve ring. Sterker nog, 't tweede gebouw (opleve ring maart) was nog niet eens klaar. 15 juli het tweede gebouw klaar, 't Derde? ons gebouw dus. Tja, éérst bouwvakvakantie. 15 september dus. Maar als wij gingen kijken waren ze nog maar aan de derde verdieping (met de bouwvakken) - koek dus. De waarheid was dat de projectontwikkelaar en de aannemer ruzie hadden gekregen over het bouwschema en de betaling van de onderaannemers. De projectontwikkelaar hield een half miljoen aan betalingen in (van ons kopers) om de aannemer op de knieën te dwingen. Deze verbrak nu het contract met de projectontwikkelaar. En daar zaten wij kopers midden tussen in. Regelmatig om de oren geslagen - per brief - door de advocaten van beide partijen. Man Kees heeft het bij de Goereese Gemeen schap en de Watersportvereniging nog nooit zo druk gehad als nu, als voorzitter van onze kopersvereniging. Het Bouwgarantiefonds, Eigen Huis, de notaris, de projectontwikkelaar apart, de aannemer apart. Marathonvergaderingen, waarbij verontrus te kopers duizend vragen stelden en steeds weer gerust gesteld moesten worden. Maar, zult u zeggen, dat was toen. Hoe is het nu? (reeds november). Dat moet toch bijgelegd zijn? Welnu, de twee zijn bozer dan ooit op mekaar, faillissementen dreigen aan weers zijde, ze kunnen mekaars bloed wel drinken. Een arbitragecommissie gaat uitspraak doen over de ingehouden gelden op 15 november a.s. Er wordt nog wel doorgebouwd, zij het met zeer grote vertragingen, de financiële onzekerheden bij de onderaaimemers zijn daar debet aan. Wij wonen inmiddels al lang niet meer op de Goese camping. Op de ergste regendag van van 't jaar, de 15e september, verhuisden we - bijna weggespoeld - naar dit lieve kleine zomerhuisje, waar wij nu wonen, op de cam ping de Veerhoeve in Wolphaartsdijk. 't Werd veel te koud en te vochtig 's avonds in de open lucht in Goes. Later hadden we er nog een caravan bij (tweedehands van de buurman in Goedereede, heerüjk hoor). Man Kees miste zijn P.C.'tje, ik mijn T.V.'tje. Een fijn uitloopje voor beiden. Enfin, ze staan van binnen en van buiten gesopt weer in de vertrouwde schuur in Ouddorp. Hoe ging het verder? De 15e oktober geen oplevering. Weer vergaderen, nu met de toch wat timide directeur van de Aanne mingsmaatschappij erbij. Hij zit met zijn vingers tussen de deur. Hij moet ons nu ook al zo'n x-groot bedrag aan boete betalen. Heel naar. Maar een boedelopslag van een half jaar tikt ook door en zo'n zomerhuisje ('t is luxe) huur je ook niet voor de grap. Nee, en de 15e november zit de oplevering er ook nog niet in. Wij blijven maar hopen, toch nog voor kerst mis? Voor 't eind van dit jaar? Wij weten het niet. Wat ga je je spulletjes missen. Je wU eens een boek uit de boekenkast pakken. In een doos (nu ja, vele) in Middelhamis. Al onze kleren zijn ingepakt, op de camping had je immers niet zoveel nodig. Je woont 'zolang', de omgeving is mooi, 't oude Zeeuwse land, de akkers met de bomendij- ken, de oude veerhaven vlak naast ons ach ter de dijk. Het huisje heeft cv., een open vide (man Kees achter zijn P.C.!); een gezel lige kamer met keukenhoek, badkamer, twee slaapkamers. Het kan niet op. Maar wat mis je? Je stek! Ik ga me zeker niet in't asielzoekersvraag stuk storten. De discussie, bedoel ik. Wel ben ik van mening, datje in een overbevolkt klein land als 't onze is, je niet eindeloos door kunt gaan met steeds weer nieuwe stro men toe te laten. Dat is niet goed voor 't land, niet goed voor ons, niet goed voor hen zelf. Zoals in elk overbevolkt land stijgt de agressie. Er ontstaan ernstige problemen. Je mag dit niet hardop zeggen, maar ik zou niet weten w^aarom" niét. Mensen, die in hun eigen land uitgemoord worden - maar dat zijn ze lang niet allemaal, 't is een uitzoek! - zie ik nu zitten in zo'n huisje. Alles zit er in, 't is eigenlijk zo mooi, zo compleet, wat zou je hier nog moeten missen? En nu weet ik het: je stek. Je woont en je woont niet. 't Is nietje eigen dak boven je hoofd. Waar is je fanülie, je eigen men sen? Wij dachten, man Kees en ik, en ja het duurt lang, maar we weten dat wie weet voor 't eind van 't jaar dat dak er is. We hebben nog steeds onze famiüe, onze vrienden en beken den. Deze mensen moeten vaak wachten, in een eindeloze procedure, op een toelating, en dan: eens een dak boven je hoofd? Iets eigens. Of weer terug? Dat is pas erg. Man Kees en ik prijzen ons gelukkig, 't wachten duurt lang, maar zo erg is het met ons nog niet. Wie weet dan toch nog mis schien met kerstmis in ons eigen huis. Nooit versagen, alles sal reg kom, immers? Een vriendehjke groet aan allen. Dieke Schippers-Vaarzon Morel Camping de Veerhove Veerweg 48, huisje 2 4471 NC Wolphaartsdijk Van 7 tot en met 14 november staat Neder land in het teken van de vierde Nationale Voedselactie. De hulporganisatie Dorkas Hulp Nederland houdt in ruim 350 gemeenten voedselacties. Er zullen verschillende voed- seünzameUngen gehouden worden, met als streven 40.000 pakketten samen te stellen. Honderden vrijwilUgers in heel Nederland zijn op dit moment druk bezig met het orga niseren van voedselacties in supermarkten, kerken en in scholen. In Ooltgensplaat wordt van 8 t/m 13 novem ber een voedselinzameling gehouden in supermarkt de 'Jumbo'. Met name bejaarden en alleenstaanden in Oost-Europa hebben het moeilijk. Ze kun nen nauwelijks rondkomen van het inkomen dat ze ontvangen. De producten die ze kun nen kopen zijn vaak van slechte kwaliteit. Sommige mensen moeten het zelfs dagen lang zonder voedsel doen. Door het uitdelen van voedselpakketten, in samenwerking met plaatselijke kerken, wil Dorkas deze mensen helpen. In 1996 zijn er in totaal 22.148 pakketten verstuurd naar de allerarmsten in diverse Oost-Europese landen, zoals Albanië, Roe menië, Rusland, Bosnië en Oekraïne. In 1997 was dat aantal 28.224. Vorig jaar zijn er 50.023 voedselpakketten ingezameld. Het derde concert dat in het seizoen 1999- 2000 door de concertcommissie van de Cul turele Kring Hoeksche Waard, in samenwer king met de gemeente Korendijk, wordt georganiseerd vindt plaats woensdag 17 november 1999 om 20.15 uur in het gemeentehuis van Korendijk te Piershil, Voorstraat 31. Het concert wordt verzorgd door het ensem ble Le Pamasse, een naam ontleend aan het Griekse gebergte dat volgens overlevering de woonplaats is van de muzen. Clémence Comte, de oprichtster van het en semble, kwam op het idee om Renaissance- en Barokmuziek uit te voeren op authentieke instrumenten. Zij bespeelt diverse blokflui ten. Zij studeerde bij conservatoria in Lyon, Parijs, Utrecht en doceert nu aan de Studio Oude Muziek Utrecht. Daarnaast is zij regel matig te horen op radio en bij diverse en sembles als La Primavera en het Landini Consort. Lara Morris bespeelt eveneens blokfluiten, waarvoor zij haar opleiding kreeg in Tel- Aviv, Utrecht en Den Haag. Zij heeft het diploma voor docerend musicus en geeft cursussen in Israël. Maaijke Boekholt bespeelt de viola da gam ba en behaalde het diploma docerend musi cus en het solistendiploma. Zij geeft vele concerten in Nederland en vele andere Euro pese landen en in Israël. Regina Albanez studeerde gitaar in haar ge boorteland Brazihë en in Den Haag studeer de zij renaissance- en barokfluit, theorbe en barokgitaar. Zij is één van de meest actieve luitspelers in Nederland. De werken die ten gehore zullen worden gebracht stammen uit de periode van ca. 1500 tot 1750 en zijn van componisten als Falconiero, Kapsberger, Cima, Ortiz, Meal- H, Scarlatti, Vitah, Corelli en Sammartini. Voorverkoop van kaarten bij: De WV Hoeksche Waard, Waterstal 1, Oud-Beijerland, tel. (0186) 616000 en aan de zaal vóór het concert. Reserveringen kunnen geschieden bij: Mevr. J. Vehoen, Mijnsheerenland, tel. (0186) 604110; C. Bernard, Westmaas, tel. (0186) 571957; F. E. Overbeeke, Oud- Beijeriand, tel. (0186) 614104. De toegangsprijs bedraagt 15,00 (CJP en Pas 65+ 12,00). MIDDELHARNIS Huishoudelijke competitie (19 oktober 1999) Groep 2: L. Neleman - Ad. VisserO - 1 P. Lesuis - H. K. Smit1 - O B. Loosjes - L. C. StruikO -1 J. Noordijk - W. T. van HuizenVi - Vi Huishoudelijke competitie (26 oktober 1999) Groep 1: R. van Hooff-A. L. MourikVi - Vi J. du Pree-M. VerohneO-1 I. Lagendijk - M. L. van der Waaly^-Vï G. J. H. van Genderen - H. Logmans ...0-1 Groep 2: L.C. Struik-J. L. Minnaar0-1 M. Bom - P. LesuisO - 1 E. Verbeek-L. Neleman1 -O F. Meiaard - H.K. Smit1 - O W. T. van Huizen - W. MarkwatO - 1 J. Noordijk-B. Loosjes1 -O Ad. Visser - R. Poel1 - O RSB-competitie (2 november 1999) Thuis moest het tweede team aantreden tegen Lombardijen 1. De eerste wedstrijd moesten veel mensen van het derde team invedlen, maar vanavond was het team min of meer compleet. Dat mocht echter niet baten. Er werd kansloos met 3-5 verloren. Behalve de goede winst van Boeter, speel den Markwat, Smit, Taaie en Verbeek remi se en verloren De Jager, Peeman en Ant. Visser. Huishoudelijke competitie (2 november 1999) Groep 1: M. L. van der Waal - T. C. van Prooijen'A - Groep 2: L. Stolk - L.C. StruikA - Vi H.K. Smit - J. Noordijk1 - O W.T. van Huizen - Ad. Visser1 -O B. Loosjes - R. Poel1 - O P. Lesuis - L. NelemanO - 1 Zaterdag 6 november wordt op het Diek huusplein te Middelhamis de jaarlijkse Potermarkt gehouden. Met draaimolen, snuffelmarkt, bietenkoppen en natuurlijk poters met spek is de Potermarkt een gezellige opening van het winterseizoen in Winkelcentrum D'n Diek. De Potermarkt wordt gehouden van 11.00 tot 16.00 uur. Omdat het de eerste zaterdag van de maand is wordt ook weer een Klant van de Maand verrast. Er is een draaimolen, muziek en vermaak en het Diekhuus verzorgt een winterterras. Met het oog op de aankomst van Sint Nicolaas (13 november) zijn kleurplaten verkrijgbaar om de Sint mee te verrassen. De jeugd tot en met 14 jaar kan in de bie- _ten-kraam de fantasie uitleven om mooie en karakteristieke koppen te maken. Per persoon is 1 biet (gratis) beschikbaar, de bieten zijn al uitgehold. Deelnemers moeten in principe zelf zorgen voor gereedschap en versier-materiaal. De organisatie rekent weer op buitengewone reacties, de lieflijkste bieten-elfjes, de lelijkste zeerover-bieten of een bieten- kop-eiland; alles is mogelijk. Winkelcen trum D'n Diek stelt vier waardebonnen beschikbaar voor de origineelste werk stukken. Zaterdag 6 november komen de leden van het mannenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs vanaf 9 uur. Wilt u het gebundeld langs de straat zetten a.u.b. MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK 1 november 1999 Afdeling 1: A. V. d. Veer - J. A. Dekker3 - O M. Klink - H. H. Verolme1 -1 C. Spee - C. Polder1 - 1 I. Mackloet - P. van Brussel1 - 1 Afw. J. van Hoom. Afdeling 2: I. Koese - W. I. Peeman1 -1 J. V. d. Ouden - J. Lodder1 -1 A. Verolme - W. Vroegindeweij3 - O H. Schellevis - R. Jacobs3 - O Over A. Knape. Afdeling 3: J. Verbiest-A. J. Krijtenberg1 - 1 L. Taaie - J. Nipius3 - O T. Staal - J. Groenendijk3 - O J. V. d. Kooij -H. Noordijk1 - 1 Afw. G. Zaaijer en J. Holleman. Bekerwedstrij d L. Taaie - A. KnapeO - 3 Denk eens aan een zonneboiler De gemeenten op Goeree-Overflakkee orga niseren in samenwerking met energiebedrijf ENECO het 10.000 Zonneboilerplan. Tij dens deze actie profiteert u van speciale, lage prijzen en subsidies voor een zonneboi ler. Tevens kunt u extra voordehg een HR- ketel aanschaffen in combinatie met een zonneboiler. Besparing Gemiddeld halveert een zonneboiler het energieverbruik voor warm water. Per jaar scheelt dat bij de huidige energieprijzen zo'n 150 gulden op uw energierekening. Een HR- ketel bespaart ook nog eens een kwart op uw gasrekening. Ook de uitstoot van kooldioxi ne wordt verminderd. En dit is goed voor het milieu. Zonne-energie is dan ook gratis, schoon en onbeperkt. Hoe en Waar Bij het ISGO kan geheel vrijblijvend de bro chure 'Het 10.000 Zonneboilerplan' worden aangevraagd. In deze brochure vindt u naast aanvullende informatie een checklist waar mee u zelf kunt bepalen of uw woning ge schikt is voor een zonneboiler Voor de brochure of verdere informatie kunt u bellen met het ISGO, telefooimummer (0187)488111. Het pand Markt 2 te Goedereede vormt een markant punt op de hoek van de Markt en de Pieterstraat met de Kerkstraat. Het pand is een van rijkswege beschermd monument en is beeldbepalend in het beschermde stadsge zicht van Goedereede. Het pand is tot \5 maart 1980 permanent be woond geweest. Daarna werd het gebruikt als tweede woning. Doordat het noodzakelij ke onderhoud achterwege bleef, verkeert het pand inmiddels jarenlang in een slechte bouwkundige staat. Nadat het pand in handen is geweest van verschillende eigenaren, is het in januari 1997 met medewerking van de gemeente Goedereede in eigendom gekomen van de Stichting Stad Goedereede met het doel om het te restaureren. Door architectenbureau Walraad en Van der Stoep architecten te Utrecht werd een restauratieplan opgesteld. Inmiddels werd het restauratiebudget voor Goedereede door het rijk aanzienUjk ver laagd. Daardoor kon geen rijkssubsidie in de restauratiekosten worden verleend, waar door het heel moeilijk werd om het restaura tieplan te realiseren. Gelukkig werd met medewerking van Van Veen Makelaardij O.G. te Stellendam een nieuwe eigenaar gevonden die bereid was om het plan uit te voeren. Door de provincie Zuid-Holland en de gemeente Goedereede zijn subsidies verleend in de herstelkosten van het casco. Voor de uitvoering van het restauratieplan is inmiddels opdracht ver strekt aan Aannemersbedrijf Huurman B.V. te Delft. Op dinsdag 16 november a.s. zal om 11.00 uur door wethouder A. C. Lokker het offi ciële startsein voor de restauratie worden gegeven. Verwacht wordt dat medio mei 2000 de restauratie gereed zal komen. Om ons heen merken we steeds meer een vergaande vervlakking en onverschillig heid. Het lijkt wel een besmettelijke ziek te. Het is het grootste probleem van onze maatschappij. In onze steden wonen soms mensen naast elkaar die elkaar niet eens kennen. Ze hebben geen belangstel ling voor hun buren en leven hun eigen leventje. Vaak wordt gedacht: "Ze zien maar, ze doen maar, het is mijn zaak ten slotte niet". Deze houding komt soms voort uit zelf behoud. Maar het is toch pure armoede. Wat betekent de ene mens nog voor de ander? Waar is de vreugde van het delen met elkaar? Waar is het medeleven in verdriet? Waar is de vreugde van het behulpzaam zijn? Als wij alleen voor ons zelf leven, voor een beperkt kringetje zullen wij ook beperkt zijn in onze vreugde. Een mens is een sociaal wezen en heeft behoefte aan mededeelzaamheid: het delen van blijdschap maar ook van ver driet. Zegt het spreekwoord niet: "Ge deelde vreugd is dubbele vreugd, en gedeelde smart is halve smart?" Het is jammer als we door de vervlakking van de maatschappij ons bijzonder ver mogen, om opbouwend te communice ren, opgeven. We kunnen hierdoor wel gemakkelijker teleurgesteld worden, zeker als onze verwachtingen te hoog gespannen zijn. Maar door onszelf in iemand te verplaat sen kunnen we rekening houden met hun zwakheden en als we weten hoe we zelf zijn, kunnen we daar ook begrip voor opbrengen. Altijd kleven er wel een paar onhebbeUjkheden aan een persoon. Maar dat mag geen belemmering zijn om men sen op te zoeken. Herinnering Morgen, D.V. zaterdag 6 november 1999, hoopt het Christelijk Jongeren koor Psallite Deo, onder leiding van Johan Nijsse uit Goes, een jubileum concert te geven in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Dit ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan. Kerk open 19.00 uur. Aanvang 19.30 uur. Voor deze gelegenheid is een zeer geva rieerd programma samengesteld. In de editie van deze krant van dinsdag 2 november jl. werd hiervan een overzicht geplaatst. De toegang tot dit concert is gratis. Er zal bij de uitgang een collecte worden gehou den voor de onkosten. Op D.V. 13 november a.s. hoopt het vo caal ensemble 'Magnificat' met medewer king van het blokfluitensemble 'Tiobia- rum Cantus', Elly Bakker (blokfluit), Edith Bosma (cello) en Wim Diepenhorst (orgel) een concert te verzorgen in het prachtige kerkgebouw van de Hervormde gemeente te Dirksland. De algehele lei ding is in handen van Rinus Verhage. Het concert begint om 20.00 uur en de kerk is open vanaf 19.30 uur. De toegangsprijs inclusief consumptie, is 12,50 voor vol wassenen, 7,50 voor CJP en 65+ en gra tis voor kinderen tot en met 12 jaar. Door de uitvoerenden is voor dit concert ge kozen voor de rijke barokke 17e eeuwse muziek van niemand minder dan Dietrich Buxtehude (1637?-1707). De drie veelkleurige cantates 'Alles was ihr tut mit Worten oder mit Werken', 'Niitun von uns, Herr, du treuer Gott' (melodie Vater unser im Hirmnelreich) en 'Herzhch lieb hab ich dich, O Herr', (melodie bekend van het slotkoraal van de Johannes Passion van Bach) vormen het hart van deze kerk- muziekavond en zijn van uitzonderlijke schoonheid. Met name de laatste cantate onderscheidt zich door een wel zeer duidelij ke uitbeelding van de teksten van de ver schillende coupletten van dit lied. Het luisteren naar een hele avond 17e eeuw- se muziek zal u, door de verrassende diversi teit binnen deze stijl en door de verschillen de instrumenten die ook steeds te horen zijn, zeker niet vervelen. Het tegendeel zal veel eer het geval zijn; bij aandachtige beschou wing zult u steeds meer oog krijgen voor allerlei details van deze oude meesters. Voor wat betreft de instrumentale bijdragen, moet u naast het meewerken in de cantates denken aan een blokfluitsolo, aan vier intrades van Hassler voor het blokfluitensemble en aan een drietal Buxtehude koraalbewerkingen (met daarbij de gezongen koralen) op het grote orgel. Wie was Buxtehude? In 1685 schreef men in een lofgedicht 'Er sei berühmt in componie- ren, Auf Chören, Orgeln und Claviren'. Hoe was zijn levensloop? Omstreeks 1637 werd hij geboren in Helsingborg (Denemar ken) of in Oldesloe (Duitsland). Er bestaan geen documenten waarmee zijn werkehjke geboortedatum en -plaats geverifieerd kun nen worden. Hoogstwaarschijnlijk bezocht Dietrich de Latijnse school in Helsing0r en ontving hij zijn muzikale vorming van zijn vader. In 1657 of 1658 werd hij organist van de kerk in Helsingborg waaraan zijn vader vroeger verbonden was en in 1660 keerde hij terug naar Helsing0r, als organist van de Marien- kirche. Met de dood van Franz Tunder in 1667 ontstond er een vacature in de Marien- kirche in Lübeck, een van de belangrijkste organistenposten in Noord Duitsland. In 1668 werd Buxtehude benoemd en enke le dagen na zijn indiensttreding trouwd ehij met Anna Margaretha Tunder, de jongste dochter van zijn voorganger. Het is niet be kend of dit een voorwaarde voor zijn aan stelling was, zoals dat later bij zijn opvolger wel het geval zou zijn, maar het was in die dagen niet ongebruikelijk. Uit dit huwelijk werden zeven dochters geboren, waarvan er maar vier de volwassen leeftijd bereikten. Naast organist was hij tegelijkertijd 'Werk meister', een functie die de taken van secre taris, penningmeester en zakelijk beheerder van de kerk omvatte. Als organist was hij tevens ambtsdrager en zijn ambtsbezigheden vereisten dat hij op zon- en feestdagen gedu rende de hoofddienst 's morgens en tijdens de middagdienst speelde, en ook in de ves pers van de voorafgaande middag. Verder had hij de leiding over het koor en zorgde hij voor muziek (met medewerking van diverse instrumentalisten en vocalisten) tijdens het avondmaal. Een deel van zijn roem dankte hij echter aan een activiteit die buiten zijn officiële taken viel: kort na zijn aankomst herstelde hij het gebruik om concerten in de kerk te geven. Vijf keer per jaar vond er onder zijn leiding een zogenaamde 'Abendmusik' plaats. He laas zijn er geen programma's bewaard ge bleven, maar ongetwijfeld zullen daar naast de orgelwerken ook zeker een deel van de et minder dan 128 cantates die hij gecompo neerd heeft, uitgevoerd zijn. Van de jongere generatie was Nicolaus Bruhns een leerling van Buxtehude, droeg Pachelbel een bundel met composities aan hem op, en blijkt uit de notulen van de ker- kenraad te Annstadt dat Bach bij hem op bezoek geweest is, waarvoor hij had ver zocht om een verlof van vier weken, maar dat hij ongeveer viermaal zo lang was weg gebleven. Buxtehude stierf in Lübeck op 9 mei 1707. De opvolger die de 'huwelijksvoorwaarde' aanvaardde, was zijn assistent J. C. Schiefer- decker. Hij werd benoemd op 23 juni en trouwde met Anna Margareta Buxtehude op 5 september 1707. Alle vocalisten en instrumentalisten die meewerkten aan het concert in Dirksland, nodigen u van harte uit om samen met hen deze prachtige muziek opnieuw te beleven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9