CONCERTAGENDA 1999/2000 m^§§. Slotavond 10e Omloop Goeree-Overflakkee mét zilveren gemeentepenning Bachconcert Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes P.V. De Luchtbode EIIMttQB1-HIEUli/5 a PAGINA 6 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1999 zaterdag 6 november Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Jubi leumconcert. Psallite Deo uit Middelhar- nis o.l.v. Johan Nijsse. Medewerkenden: Diverse instrumentalisten en oud-leden. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag 6 november Hervonude Kerk - Dirksland. Concert t.b.v. Calando door Chr. stadskoor "Goe- ree' o.l.v. Jaap de Geus en Chr. Mannen koor 'Door Eendracht Verbonden' o.l.v. Come de Geus. Orgel: Kees van Eek. Aanvang 19.45 uur. zaterdag 6 november Hervormde Kerk - Middelhamis. Petrus Datheen-avond door 'Musica Sacra". Orgel: Pieter Heykoop. Aanvang 19.30 uur. zaterdag 13 november Hei-vormde Kerk - Dirksland. Het Vocaal Ensemble "Magnificat" o.l.v. Rinus Ver- hage. Orgel: Wim Diepenhorst. Verder het blokfluit-ensemble "Tibiaiiim Can- tus" o.l.v. EUy Bakker. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag 20 november Hervormde Kerk - Oude Tonge. Conceil t.g.v. het feit dat 500 jaar geleden het kerkgebouw is ingewijd. Chr.Gem. Koor "Com nu met Sangh" uit Oude Tonge; Chr. Gem. Koor '"Laus Deo" uit Bruinis- se o.l.v. Kees Villerius. Bovenbouwkoor Prins Maurits o.l.v. Mar v.d. Veer: Orgel: Hans van Heemst. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag 20 november Hervomrde Kerk - Goedereede. *Psalm- zangavond ten bate van de Bond tegen het Vloeken. Organist: Pieter Heykoop. Aan vang: 19.30 uur. zaterdag 27 november Hervonnde Kerk - Sommelsdijk. Het vijf tiende Bachconcert door Paul Kieviet. Aanvang: 20.00 uur. zaterdag 11 december Hervonnde Kerk - Middelhamis. Koren aangesloten bij de Kring van Chr. Zang verenigingen op Goeree Overtlakkee t.w. Chr. Gem. Koor "Hart en Stem" te Oud- dorp o.l.v. Jan Bezuijen; Chr. Mannen koor "Jubilate Deo" te Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen; Chr. Gem Koor "Soli Deo Glo ria" te Stellendam o.l.v. Willem Chr. Meijboom; Chr. Gem. Koor "Sursum Corda" te Dkksland o.l.v. Peter H. Wes- sels; Chr. Gem. Koor "Middelhamis" te Middelhamis o.l.v. Kees den Braber; Chr. Gem. Koor "Soh Deo Gloria" te Stad aan 't Haringvliet o.l.v. Paul Kieviet; Chr. Dameskoor "De Lofstem" te Den Bom mel o.l.v. Peter H. Wessels; Chr. Gem. Koor "Jubilate" te Ooltgensplaat o.l.v. Kees den Braber en Chr. Gem. Koor "Com nu met Sangh" te Oude Tonge o.l.v. Arie van 't Geloof. Organist: Paul Kieviet. Blokfluitensemble van de Mu ziekschool o.l.v. Kees Veerman. Uitgevoerd wordt een door Paul Kieviet gecomponeerd Kerstoratorium naar Lukas 2. Aanvang: 20.00 uur zaterdag 11 december Eben Haëzer - Ouddorp. Concert door "De Lofstem" te Ouddorp o.l.v. M. de Vogel; "De Lofstem" te Middelhamis o.l.v. P. Jelier en "Psalm zingfte Waar de o.l.v. J. C. Versprille. Organist: Johan van Wijk. Aanvang: 14.30 uur. donderdag 16 december Hervormde Kerk - Stad aan 't Haring vliet. Kerstzangavond met Chr. Gem. Koor "Laus Deo" uit Bruinisse o.l.v. Kees Villerius en Chr. Gem. Koor "Soli Deo Gloria" uit Stad aan 't Haiingvliet o.l.v. Paul Kieviet. Organist: C. W. Ville rius. Trompettist: Jacques van Broekho ven. Aanvang: 19.30 uur. vrijdag 17 december Hervomide Kerk - Goedereede. zangdienst. Aanvang; 19.30 uur Kerst zaterdag 18 december Hervormde Kerk - Middelhamis. Kerst- zangdienst t.b.v. de Restauratiecommis- sie Hervormde Kerk. Aanvang: 19.00 uur. zaterdag 18 december Hervonnde Kerk - Sommelsdijk. Kerst zangavond van het koor 'Vox Humana" uit Sommelsdijk. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag 18 december Hei"vormde Kerk - Ooltgensplaat. *Kerst- concert door Chi". Stadskoor 'Goeree' o.l.v. Jaap de Geus en Chr. Gem. zangver. 'Jubilate' te Ooltgensplaat o.l.v. Cees den Braber. Orgel: Kees van Eek. Aanvang 19.30 uur. zaterdag 18 december Doipstienden - Ouddorp. Kerstconcert door Chr. Gem. Zangver. "Hart en Stem". Chr. Jeugdkoor "Van Knop tot Bloem" en Chr. Kinderkoor "Jong begonnen", alle uit Ouddorp m.m.v. een koperensemble. Pianist: Leonard van Duynkerke. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag 18 december Ger. Gemeente - Dirksland. Kerstzang avond door Gem. Koor "Soli Deo Glo ria" o.l.v. Leo v.d. Hil; Dirkslands Man nenkoor o.l.v. Frans Comet en Jeugd koor "luventa" o.l.v. Gerard van Rossum. Organisten: Wouter van Lenten; Michel de Wit en Coby van Rossum. Aanvang: 19.00 uur. zaterdag 18 december Hervormde Kerk - Sommelsdijk. *Kerst- zangavond met "Psallite Deo" uit Mid delhamis o.l.v. Johan Nijsse; de Chr. Gem. Zangver. "Osanna in Excelsis" uit Dordrecht en het Chr.Gem. Streekkoor "Vox Humana" uit Sommelsdijk o.l.v. Jan Kapaan. Organist: André van den Beek; trompettisten: Hans Kom en Henk Mackloet. Aanvang: 19.30 uur zondag 19 december Exoduskerk te Sommelsdijk. Kerstcon cert door het Gemengd Koor "Excelsior" te Dirksland. Aanvang: 16 uur. maandag 20 december R.K.kerk - Middelhamis. Kerstconcert door het Mannenkoor "Ons Koor" te Sommelsdijk en het Vrouwenkoor "Tres Animé" te Hellevoetsluis, beide o.l.v. W.Chr. Meyboom. Orgel: Andries Stam. Aanvang: 20.00 uur. woensdag 22 december Hervormde Kerk - Stellendam. Kerstuit voering door het Chr. Gemengd Koor "Soli Deo Gloria" o.l.v. Willem Chr. Meyboom en het Chr. Mannenkoor "D.E.V." o.l.v. Come de Geus. Aanvang; 20.00 uur. donderdag 23 december Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge. Kerst zangavond t.b.v. vluchtelingenzorg Z.O.A. met het Chr. Gem. Koor "Adven- do" o.l.v. Henk Weiss, het Jeugd koor "Bid en Zing" o.l.v. Peter Wildeman en het Jongerenkoor "Gloria" uit Gouda o.l.v. Peter Wildeman. Organist: Michel de Wit; panfluitist: Gerco Brouwer. Aan vang: 19.30 uur. vrijdag 24 december Hervormde Kerk - Middelhamis. Kerst zangavond. Hervormde Zangver. "Jedu- thun" te Middelhamis o.l.v. Mar v. d. Veer. Organist: Bart-Jaap de Bakker. Aanvang: 19.30 uur zaterdag 8 januari 2000 Hervormde Kerk - Middelhamis. Stich ting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Weihnachtsoratorium van J.S. Bach door Chr. Oratoriumvereniging "Middelhar- nis" o.l.v Rinus Verhage m.m.v. het Randstedelijk Begeledingsorkest. Aan vang: 20.00 uur. zaterdag 5 februari Hervonnde Kerk - Sommelsdijk. Paul Kieviet geeft het zestiende Bachconcert. Aanvang: 20.00 uur zaterdag 11 maart Hervormde Kerk - Ooltgensplaat. Jubi leumconcert door het Chr. stadskoor 'Goeree' o.l.v. Jaap de Geus. Orgel: Arie J. Keyzer en Kees van Eek. Aanvang 19.30 uur. zaterdag, 18 maart Hervormde Kerk - Middelhamis. Paul Kieviet geeft het zeventiende Bachcon cert. Aanvang: 20.00 uur zaterdag 8 april Hervormde Kerk - Stad aan 't Haring vliet. *Passie en Pasen. Concert door Chi". Stadskoor 'Goeree' o.l.v. Jaap de Geus. Orgel: Kees van Eek. Aanvang 19.45 uur. zaterdag 15 april Hervormde Kerk - Oude Tonge. Jubi leumconcert van de Chr. Zangveren. "Com nu met Sangh" te Oude Tonge, m.m.v. de Chr. Zangveren. "Laus Deo" uit Brainisse, het Chi\ Mannenkoor "Prins Alexander" uit Rotterdam en het koper-ensemble "Voorait" uit Oude Ton ge. Aanvang 19.30 uur vrijdag 5 mei Hervormde Kerk - Ooltgensplaat. Oranje concert met samenzang. Orgel: Kees van Eek. Aanvang 20.00 uiu'. vrijdag 5 mei Hervormde Kerrk - Middelhamis. Bevrij dingsconcert met samenzang. Organist: Martin Mans. Aanvang: 19.30 uur. zaterdag 13 mei Hervormde Kerk - Nieuwe Tonge. Jubi leumconcert van het Chr. Gem. koor 'Advendo" uit Nieuwe Tonge met bege leiding van het ensemble "Pilo musica". Aanvang: 19.30 uur. zaterdag, 17 juni Hervormde Kerk - Sommelsdijk. Orgel concert door leerlingen van Paul Kieviet. Aanvang: 19.30 uur. met meditatie Deze mbriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun programma op bovenstaande informatie richten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van binnenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enke le weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rabriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opgenomen. Aanmeldingen voor deze rabriek uitsluitend door middel van formulieren, die kunnen worden aangevraagd via tel. 482560. v^;::^4^ Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. ROOK uaN opiNHanao In ons nieuwe huis hebben we een open haard laten plaatsen. In de RVS-schoor- steenpijp zitten twee bochten van 45°. De pijp komt niet boven de nok van het dak uit. Na het aansteken raiken we na een halfuur rook. Wat kunnen we hieraan doen? Antwoord: Het is geen wonder dat u last heeft van rook. Het is absoluut noodzakelijk dat de pijp boven de nok van het dak uit steekt! zult de pijp dus moeten verlengen, zeg met zo'n dertig centimeter. Wij weten niet of in uw directe omgeving hoge gebou wen zijn. Bij een bepaalde windrichting zou den er valwinden kunnen ontstaan. Heeft u na het verlengen af en toe toch nog rook in de kamer dan zouden deze valwinden hier debet aan kunnen zijn. U zou dan een gek of wind- tol kunnen laten maken bij een smid als u hem de diameter van de schoorsteenbuis opgeeft. Toch zal de windtol maar een beperkt resultaat geven. Hij kan nl. maar een ding, zorgen dat het gat waaruit de rook moet ontsnappen, van de wind afgekeerd is. Even tueel zou u ook nog een exhauster of ventila tor in het rookkanaal kunnen (laten) aanbren gen, die de rook afzuigt en die u alleen hoeft aan te zetten als u last hebt van de rook. maoaaiNE hecht? Ik heb een vraag voor uw medische specia list. Na m'n hartinfarct kreeg ik van de be handelende specialist het advies om mijn brood voortaan te smeren met dieethalvari- ne. Onlangs las ik een stukje geschreven door een natuur geneeskundig therapeut, waarin beweert wordt dat de margaritie voor het grootste deel uit transvetzuren be staat die waarschijnlijk de grootste oorzaak zijn van hartziekten. Wat moet ik nu doen? Antwoord: Er zijn verschillende soorten 'margarines'. Gewone margarine bevat veel verzadigde vetzuren, meestal van dierlijke oorsprong. De meeste halvarinesoorten, de naam zegt het al, bevatten minder vet ge maakt van onverzadigde plantaardige vetzu ren. Transvetzuren ontstaan door het harden van plantaardige oliën, waardoor een betere smeerbaarheid wordt bereikt. Zoals u ziet zijn er op dit gebied een ontelbaar aantal soorten. "Vaak worden alle margarines over één kam geschoren omdat de kans op veel dierlijk vet hier het grootst is. Becel bestaat al heel lang en is een uitstekend smeermid del. Transvetzuren zijn altijd slecht. U kunt dus zonder bezwaar Becel blijven gebrui ken. HONOEIS EN mos Ik vraag me af of honden aids kunnen krij gen, zo ja, zou dit dan door middel van lik ken op de mens overgebracht kunnen wor den Antwoord: U kunt gerast zijn, honden zijn niet gevoelig voor het HlV-virus dat bij de mens aids veroorzaakt. Alleen de chimpans- see is er ook gevoelig voor. Wel kunnen die ren gevoelig zijn voor een virus dat op het HlV-viras Ujkt. Dit viras tast ook het immuunsysteem van het dier aan. Dit virus kan echter niet op de mens overgebracht worden. fUUfiUn EU POiTZEGELi Welke waarde heeft een postzegel van l'A cent, geplakt op een drukwerkkaarten en afgestempeld in 1928 en 2 Nederlandse postzegels van 2 cent en I van 7 cent? Ook bezit ik t\%>ee zilveren tientjes. Hebben die nog een meerwaarde gezien de komst van de euro? Ik heb nog restjes valuta, wat kan ik hier het beste mee doen? Antwoord: De door u genoemde postzegels zijn destijds in een grote oplage uitgegeven. Veel waard zullen ze dus niet zijn. Omdat u ze onvoldoende heeft omschreven en geen fotokopie ervan hebt gemaakt kunnen we de waarde niet vaststellen. Hetzelfde geldt voor de zilveren tientjes, het jaar van uitgifte ver meldt u niet. De waarde van de munten kun nen we wel vaststellen als u met behulp van papier en potlood een 'overtrekje' van e voor en achterzijde van munten maakt en dit aan ons toestuurt. De gulden verliest straks wel iswaar zijn geldswaarde, maar de Neder landse munten behouden wel degelijk hun verzamelwaarde. U hoeft daarom echt niet bang te zijn dat uw munten door de invoering van de euro plot seling in waarde zullen dalen, integendeel, de waarde van de Nederlandse munten zal eerder stijgen omdat er geen nieuiwe meer aangemaakt worden. De restjes buitenlandse valuta kunt u het beste bij een bank inwisse len. In de Grtitterswei te Oude Tonge werd afgelopen vrijdagavond 29 oktober de slotavond gehouden van de 10e Omloop Goeree-Over flakkee. Tijdens een feestelijke bijeenkomst werden die avond prij zen overhandigd aan zowel de individuele loper als de estafetteploeg die het meeste sponsorgeld bijeen brachten. Bij de individuele lopers ging de eerste prijs naar W.P. Nobels, die met slechts 17 sponsorfor- muliertjes een bedrag van ƒ4765,05 heeft opgehaald. De tweede prijs was voor T.M. Pollemans, die bracjit met 208 sponsorformu- liertjes 4393,18 bij elkaar-. De derde prijs kwam terecht bij J.C. van Wijgerden. Met 156 sponsorformuliertjes bracht die f 3381,77 bij een. Ook was er een prijs bestemd voor de estafetteploegen. Team 'De Kreukels' sleepte die in de wacht met 9 sponsorformuliertjes waarmee 987,23 werd opgedaan. De opbrengst van het door alle deelnemers in totaal bijeengebrachte sponsorgeld bedroeg maar liefst f57.000! Dit bedrag werd deze avond overhandigd aan de vertegen woordigers van de twee goede doelen die dit jaar aan de Omloop waren verbonden: Unicef en Stichting Asbestkanker. Naar Unicef ging een bedrag van ƒ31.350 en naar Stichting Asbestkanker 25.650. Een gemeentelijke onderscheiding viel deze avond te beurt aan de heer G.J. Poortvliet. Tot nu toe was hij de enige voorzitter van de stichting Omloop Goeree-Overflakkee, maar deze avond droeg hij toch de voorzittershamer over. Mede door zijn toedoen en organisa tievermogen is de Omloop in tien jaar uitgegroeid tot wat het nu is: een regionaal en zelfs een nationaal gebeuren! Voor het gemeentebe stuur reden tot honorering met een zilveren gemeentepenning! Ver meldenswaard ook is de officiële videoband die werd gemaakt van deze 10e Omloop. De Oude Tongse Jan van der Welle heeft die, met hulp van anderen, in elkaar gedraaid. Een karwei waarmee 70 uren arbeid zijn gemoeid! Het resultaat mag er dan ook zijn: 1 uur en 20 minuten kijkplezier. Voor f 35 ligt de band voor iedereen te koop bij het secretariaat van de Stichting Omloop Goeree-Overflakkee, tele foon (0187) 643968. 13 november te Renesse Op zaterdagavond 13 november wordt er om 19.00 uur een Bachcon cert gegeven in de Hervormde kerk van Renesse door de organist Sietse van Wijgerden. Het concert duurt ruim een uur. Naast Bach kunt u een improvisatie beluisteren op een gre goriaans thema. Toegang 7,50. Kinderen tot twaalf jaar gratis. Bij dit concert zullen de koralen gezongen worden door een klein vocaal ensemble. Daama worden de koraalbewerkingen van deze liederen van Bach gespeeld op het orgel. Ondermeer de volgende: Nunn komm der Heiden Heiland, Komm Heiliger Geist Hen- Got, Kyrie Gott Heiliger Geist. Verder kunt u het concerto nr. 2 in a beluisteren. Dit lichtvoetige werk is oorspronkelijk van Vivaldi, maar Bach heeft het bewerkt voor orgel. Ook worden gespeeld de preludia en fuga's in E dur, BWV 566, en de bekende in Es dur, BWV 552. Voor degenen die proberen zoveel mogelijk van de Bach-serie te volgen, is het goed om te weten dat organist Van Wijgerden de con certserie verder afwisselend uitvoert tussen Schouwen en Flakkee. Op deze wijze zal de serie in een sneller tempo af zijn. Van Wijgerden is afgestudeerd voor doce rend, uitvoerend en kerkmusicus bij B. Win- semius. Verder als muziekwetenschapper. Eerder voerde hij alle orgelwerken van Franck uit. In 1988 was hij eerste prijswin naar bij het Leidse orgelconcours. HERKINGEN De P.V. De Luchtbode organiseert ook dit jaar weer een grote tentoonstelling voor vlieg- en showpostduiven met prachtige prij zen. De tentoonstelling wordt gehouden op 12 en 13 november a.s. in het nieuwe ver enigingsgebouw 'Ons Huis' aan de Kaaidijk te Herkingen. Op deze dagen draait ook het rad van avon tuur met mooie prijzen. Tevens is er dit jaar een grote bonnenver koop, waarvan de opbrengst bestemd is voor de bouw van het nieuwe verenigingslokaal. De zaal is open vrijdag van 19.00 tot 23.00 uur en zaterdag van 16.00 uur tot 's avonds 23.00 uur. Inschrijven of inlichtingen bij C. Logmans, tel. 669762. Plant eens een paar bodembedekkende coniferen in uw tuin. Het hele jaar door heeft u daar plezier aan. Neem bij voorbeeld Cedrus deodara 'Golden ^v,^' Horizon', de Plant van de Maand ^S- november. Dat is een zusje van de blauwe ceder die zo vaak vlak voor het raam wordt geplant, omdat 'ie zo mooi is. Die ceder groeit echter snel de hoogte in. Voor u het weet, kunt u niet meer uit het raam kijken. Waar de normale ^hjjfl^ ceder het hoger opzoekt -'^■"* /.l.*-.- groeit 'Golden Horizon' laag bij-de-gronds. Cedrus deodora 'Golden Horizon" heeft zijn naam niet voor niets gekregen. De naalden zijn namelijk groen achtig tot zelfs helder geel. Vooral in het najaar en in de winter vormt deze namelijk groenachtig tot zelfs helder geel. Vooral in het najaar en in de winter vormt deze bodembedekker een blikvanger van de eerste orde in uw tuin. Van de kou heeft hij geen last. want 'Golden Horizon is goed winterhard. Bovendien groeit deze ceder krachtig, waardoor hij al snel effect geeft. Grote keuze Bodembedekkend wil niet altijd zeggen dat zo'n plant niet hoog wordt. Bodembedekkers kenmerken zich namelijk door hun breed uitgaande groeiwijze. Al hun takken hangen als het ware over. De onderste liggen daardoor op de grond. Maar je hebt wel heesters met overhangende takken die toch een hoogte bereiken van 2.5 m. Net zoveel variatie er is in de hoogte van bodembedekkende conife ren, is er ook variatie in de kleur. De kleumuances gaan van helder- geel, via groen, naar staalblauw. Voor elke tuin is daarom wel een bodembedekkende conifeer te vin den die wat hoogte en kleur betreft, past in uw tuin. Valt u niet meteen voor de Plant van de Maand november, dan zijn er nog tal van andere mogelijkheden. Kijk bijvoorbeeld eens naar Microbiota decussata. Dit uit Siberië afkomstig conifeertje groeit snel in de breedte, maar bereikt slechts een hoogte van 30 cm. De takken staan dicht op elkaar, waardoor ze een dicht tapijt vormen. De uiteinden van de takjes hangen hcht naar beneden, wat zorgt voor een decora tief effect. De herkomst venaadt het al een beetje: Microbiota is zeer winterhard. In de zomer is zijn loof donkergroen en in de winter kleurt het chocoladebruin. Bij Ta.xus treffen we twee geschikte soorten aan. Eén van twee is Taxus baccata 'Repandens'. Deze vormt brede tot 60 cm hoge kus sens. Taxus baccata 'Summergold' wordt nog iets hoger dan 'Repan dens' en heeft gedurende de lente en de zomer geelgroene groeipun- ten. Beide zijn zeer duurzame planten met weinig onderhoud. Plant van de maand november Cedrus deodara 'Golden Horizon' Foto: fleurmerc Platgroeiende jeneverbessen Jeneverbes (Juniperus) kent de meeste coniferen met bodembedek kende kwaliteiten. Het is een plant die in Nederiand ook in het wild voorkomt. Problemen met de groei zijn daarom niet gauw te ver wachten, of het moet zijn dat ze te snel groeien! Bedenk daarom van tevoren goed wat de beschikbare raimte is en tot hoe hoog de straik mag groeien. De meest aangeboden variëteiten behoren tot de groep Juniperus x media en verschillen totaal in groeihoogte. 'Old Gold' bijvoorbeeld blijft met zijn geelgroene schubben onder de halve meter, terwijl 'Hetzii' krachtig doorgroeit tot 2.5 meter! De laatstge noemde is zeer winterhard en geschikt voor alle gronden. Ook^de 'Pfitzeriana Aurea' is een goede soort met gelige "schubben tot 1.5 meter hoogte. Wordt een Juniperus x media onverhoopt toch te groot dan kan deze goed worden gesnoeid. Juniperus horizontalis 'Wiltonii' wordt absoluut niet hoger dan 30 cm en is door zijn flexibele takken te gebmiken als alternatief gazon, mits er niet al te veel op wordt gelopen. Kruipende kerstbomen Voor wie eens wat anders wil. kan ook een spar- kiezen als bodembe dekker. Er IS een platgroeiende 'kerstboom' die als het ware een kus sen vonnt. Dit is Picea abies 'Repens'. Daarnaast bestaat no2 een soort dat zeer lange takken maakt, die over de grond kraipen.^Ook kunnen takken van deze Picea abies 'Inversa' worden opgebonden aan een stok zodat ze in de loop van de jai-en een soort fontein vormen. Nog even temgkerend bij de ceders: Cedrus libani 'Saraentii' is ook alleszins de moeite waaid als bodembedekker. 'Saraentii' is een langzame kmiper van onge\ecr 30 ent hooa die niet al te breed wordt. waaidoor hij uitermate geschikt is voor iifde rotstuin. Laag bij de grondse coniferen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6